Irak-resolutie van VS kansloos BUITENLAND 'Als je zo'n Apache hoortbedenk je je drie keer' avond premier Irak In noorden van Uganda 1,6 min vluchtelingen Spoken plagen marinebasis Royal Navy Brief van het Russisch front na 63 jaar bezorgd Zes extra gevechtshelikopters ondersteunen Nederlanders in Irak Verhofstadt in de race voor hoogste post EU nvesteer in kennis niversiteit Nederland Chirac en Schroder blijven eisen dat voorlopige regering in Bagdad echte macht krijgt Allawi wordt Sharon bang voor stemming over Gaza-plan Het hoogste viaduct van de wereld zaterdag 29 mei 2004 een aanslag waartoe Saddam waarschijnlijk het bevel had ge geven. Hij stond aan het hoofd van het Iraaks Nationaal Ak koord, een oppositiegroep waartoe ook veel voormalige le gerofficieren behoorden. Allawi ügt goed bij de Amerikaanse en Britse regering, die in hem een geschikte vervanger zien van de onlangs van zijn voetstuk geval len Ahmad Chalabi, die net als Allawi jarenlang in het buiten land heeft gewoond. solingen/anp - Een brief van een Duitse soldaat die was gele gerd aan het Russische front, is 63 jaar na verzending aangeko men bij de dochter van de ge adresseerde, die toen zes jaar oud was. Dat meldde de Duitse krant Solinger Tageblatt giste ren. De Duitse soldaat Willi Schenk schreef op 7 juli 1941 een brief aan zijn „lieve Anne en de kleine meid". Een jaar la ter verdween Schenk en hij werd doodverklaard. De brief werd in de jaren zeventig ont dekt in een Franse bunker, waar een Duitser het epistel vond in een schoudertas van een Duitse officier. Het is on duidelijk hoe de brief daar te recht is gekomen. De vinder deed er dertig jaar over om de geadresseerden te achterhalen. „Lieve Anne" is inmiddels over leden, maar de nu 69-jarige dochter heeft de brief eindelijk kunnen lezen. (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije werkkamers Kampala/ap - In het noorden van Uganda wonen volgens het VN-kinderfonds Unicef inmid dels 1,6 miljoen mensen in vluchtelingenkampen. Vooral door de toegenomen activiteit van rebellen is het aantal vluch telingen de laatste twee jaar meer verdriedubbeld. Dat heeft directeur Carol Bellamy van Unicef gezegd. Zij noemde de omstandigheden in sommige kampen bijzonder zwaar. „Kampen zijn niet waar men sen zouden moeten wonen. Het is zeker niet hoe kinderen zou den moeten opgroeien." De voor de onrust verantwoor delijke rebellenbeweging is het Verzetsleger van de Heer, dat regelmatig kinderen ontvoerd om hen als strijders of als seks slaven te gebruiken. Hulpverle ners schatten dat in de afgelo pen achttien jaar meer dan twintigduizend kinderen zijn ontvoerd. De rebellen opereerden in het het noorden van Uganda, waar zij dorpen en kampen terrorise ren. Bij een aanval op een kamp in februari werden meer dan tweehonderd burgers gedood. Londen/ANP -De Britse marine heeft twintig par anomale ex perts ingehuurd die mbeten onderzoeken of het spookt op de marinebasis Devonport in Plymouth. Geruchten hierover doen al tientallen jaren de ron de. Zo zouden in een huis dat al jaren leegstaat af en toe op on verklaarbare wijze de lichten aan en uit gaan. Ook hebben mensen verschijningen gezien van een jong meisje, gekleed in Victoriaanse stijl, en van een bebaarde 18e-eeuwse zeebonk. De spokenjagers van de Royal Navy hebben nachtkijkers, ge luidsapparatuur, thermometers en speciale sensoren. (advertentie) (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije gangen rookvrije werkplek rookvrij magazijn (advertentie) Kijk op www.rokenendewerkplek.nl of bel 0800-0600 I1I2.U—J werk blijven doen." Van Harskamp concludeert kalm: „We wisten toen we hier aan begonnen dat het een mis sie onder een vergrootglas zou zijn. Dat maakt je extra zorgvul dig. Het is complex, maar dat maakt het ook interessant." Volgende week beslist het kabi net of de missie met nog eens een half jaar verlengd moet worden. Of Van Harskamp wil blijven? Hij grinnikt: „Of ik vind dat we langer moeten blijven? Het zal u vast niet verbazen als ik zeg dat dit een politiek be sluit is. Daar ga ik dus geen ant woord op geven." Kolonel Richard van Harskamp. Foto: CPD/Cees Zorn brussel/anp - De Belgische pre mier Guy Verhofstadt is een van de grootste kanshebber om de nieuwe voorzitter te worden van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. Diverse Belgische kranten meldden dat gisteren, nadat een dag eerder het Britse dag blad The Independent Verhof stadt als favoriet naar voren had geschoven. De Britse pre mier Blair zou namelijk zijn verzet tegen de erg pro-Europe- se Verhofstadt hebben opgege ven. In ruil voor steun aan Verhof stadt, die al tijden het vertrou wen geniet van Duitsland en Frankrijk, wil Blair wel dat Groot-Brittannië in de Europe se grondwet veto's kan behou den op tal van terreinen als bui tenlands beleid en belastingen. Verhofstadt zelf ontkende vori ge week na een bezoek van de Duitse bondskanselier Schroder aan Brussel op zoek te zijn naar een andere baan. De liberale Belgische premier staat in eigen land echter fors onder druk. De kiezers zijn ook in België uitge keken op paars. Bij de regionale verkiezingen in België, op 13 ju ni, dreigen de Vlaamse libera len (VLD) van Verhofstadt een derde van hun kiezers te verlie zen aan het nationalistische ex treem-rechtse Vlaams Blok. De EU-regeringsleiders moeten over drie weken, tijdens hun driemaandelijkse topontmoe ting, een akkoord zien te berei ken over de Europese grond wet. Daar dienen zij ook een opvolger aan te wijzen voor de huidige commissievoorzitter, de Italiaan Romano Prodi, die terugkeert naar de nationale politiek om het op te nemen als centrum-linkse kandidaat tegen premier Berlusconi. (advertenties) rookvrije werkplek rookvrije werkkamers (advertentie) 2 Juni itatle 19.00 uur mi, presentaties 30 en 20.30 uur Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 (De Hooge Waerder, 2e etage), 072-5155114 Studiecentrum Amsterdam Amstelveenseweg 390,020-5788411 Studiecentrum Den Haag Lange Houtstraat 11,070-3614701 De bemanning van een Apache gevechtshelikopter zwaait bij het vertrek naar Irak. De vliegers zijn op eigen kracht naar Camp Smitty gevlogen. Foto: ANP/David van Dam de gaten houden wat daar ge beurt, of er voertuigen in bewe ging zijn en die volgen. De mo gelijke daders kunnen dan op de grond worden aangehou den. Door ons of door de Iraak- se politie." Ondanks de toenemende span ningen in de rest van Irak is het in de 'Nederlandse' provincie op het moment rustig. Van Harskamp: „We zijn de laatste twee weken niet meer in het nieuws vanwege ongeregeldhe den, dat vind ik wel prettig. Na tuurlijk merk je dat de spanning oploopt naarmate de datum van de machtsoverdracht in juli dichterbij komt. Ook gevechten in andere delen van het land zoals in Najaf of Karbala heb- (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije koffiehoek ben invloed, met enige vertra ging of direct. Maar wij kunnen gewoon ons werk doen." „We doen onze patrouilles. De bevolking wil nog steeds dat wij blijven. Al zijn de mensen er wel heel erg op gebrand hun ei gen verantwoordelijkheden weer op te pakken, op het vlak van de economie, het bestuur en de politie. Tegelijk weten ze ook dat ze niet alles nu al kun nen, dat ze ons nog nodig heb ben." De Nederlandse militairen blij ven redelijk rustig onder alle druk. „Het is natuurlijk een ste vige missie, wij zitten niet in Bosnië. De sfeer is goed, maar wel gespannen." Vorige week zei een aantal moeders en vriendinnen openlijk dat zij vonden dat hun zoons en part ners terug moesten komen. Volgens Van Harskamp heeft die smeekbede geen grote in vloed op het moreel gehad. „Het is heel normaal als achter blijvers zeggen dat zij hun zoons of dochters zo snel mo gelijk terug willen zien. Maar mijn mensen zijn gewoon hun es met kip t slecht Een 50-jarige Zambi- eeft zichzelf opgehangen zijn vrouw hem had be- terwijl hij zijn lusten aan otvieren was op een kip. naakte de politie in het e Chongwe gisteren be- De man probeerde zijn v te vermoorden maar zij e ontsnappen. Daarop de hij zelfmoord, uit angst !t hele dorp hem zou uit- i. De kip is na het inci- "gemaakt. zilië schiet skkelaars neer .ia - De Braziliaanse nacht gaat drugsvliegtuig- erschieten. Vooral vanuit urlanden Peru, Colombia ivia smokkelen drugs- ruwe coca-pasta Bid in. In de oerwouden Sa st-Brazilië hebben ze la- Toria opgezet, van waaruit Ihoeveelheden cocaïne via jame naar Nederland wor- Jesmokkeld. Als vliegtuig- Jet reageren op een radio- mag de luchtmacht ze neerschieten. In Peru van smok- opgeschort na- een toestelletje met passagiers, on- pe een missionaris, werd Jeschoten. Idbeving in Irden Iran i ban - Het noorden van Iran |eren getroffen door een aardbeving. Daarbij zijn jtwaalf mensen omgeko- zo meldde de staatstelevi- gezag van medische ken. Ongeveer tachtig jen raakten gewond. De sdg had een kracht van 6,1 j schaal van Richter. Het jitrum lag in Chalus, een 'd vakantieoord voor wei- jd en aan de kust van de kche Zee. Eind vorig jaar de stad Bam in het zuid- n van het land getroffen ^en zware beving. Daarbij jen toen 25.000 mensen et leven. 9/angenissen in itten overvol ington - In de VS zaten irig jaar 2,1 miljoen men de gevangenis. Een op de rikaanse mannen zit luim tweederde van alle eerden in de VS is af- uit een etnische min- I. In de VS zitten, verge- let Nederland, ruim acht Dveel mensen vast. De adcijfers zijn gedaald, \merika straft strenger. k it is de 'three strikes and out' regel, waardoor ie- die voor de derde keer raar delict pleegt, auto- :h levenslang krijgt. en door Noon in Birma I k - Een wervelstorm heeft I week in Birma (Myanmar) lea 140 mensen het leven Zeker 18.000 personen kor het noodweer dakloos jden. Dat hebben de Ver- k Naties gisteren gemeld. Irm veroorzaakte grote jolven en overstromingen ■j Zuidwestelijke deelstaat 24pe, bij de grens met Ban- Ih. De Birmese autoritei- ÏI jbben de VN om hulp ge- 3% Er is vooral behoefte 47nten, voedsel en kleding. 59getroffen gebied is ook 64|oot deel van de infra- 74Uur verwoest. «king piloten Karokko Een staking van piloten nationale luchtvaart- 1S :happij van Marokko 29 iet vliegverkeer daar na- 34lam gelegd. De piloten 37>yal Air Maroc, die staken 5ietere arbeidsvoorwaar- jn van plan hun protest- )t maandag voort te zet- gevolg van de staking s donderdag bijna alle itionale vluchten van de :happij van en naar Ra- 1 arrakech en Casablanca 2£üleerd. >chet kan <den vervolgd go - Een Chileens ge- ïof heeft vrijdag de on- Ibaarheid van oud-presi- ■ugusto Pinochet opgehe- l daarmee de weg vrijge- jOm de ex-dictator te ver- I wegens schendingen 6n mensenrechten. Pino- jin de beslissing nog aan- In voor het hooggerechts- It heeft bij verschillende \Jiheden geoordeeld dat let (88) fysiek en mentaal (staat is om terecht te 'inochet is voor de rech- lagd in verband met de in verscheidene Chile- j Operatie Condor, een in In '70 en '80 door ver- ade militaire junta's in tmerika uitgevoerd plan Hinkse oppositie uit te den. parijs/berlijn/anp-afp - De Amerikaans/Britse resolutie over de toekomst van Irak, die de VN- Veiligheidsraad bespreekt, is kansloos. Frankrijk en Duitsland wijzen de resolutie af en voelen niets voor een Irak waar de Ame rikanen de dienst blijven uitma ken. Frankrijk heeft als perma nent lid van de V-Raad het veto recht. Twee andere permanente le den, China en Rusland, voelen ook niets voor de resolutie. De Franse president Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder - deze week beiden op staats bezoek in Midden-Amerika - ei sen dat de voorlopige regering die per 1 juli aantreedt in Irak, echte macht krijgt. In de resolu tie staat dat de Verenigde Sta ten de zeggenschap over de in ternationale troepenmacht blij ven houden. Het is volgens de Franse presi dent noodzakelijk dat de Irake zen het idee krijgen dat ze zich daadwerkelijk zelf besturen. Anders is er geen vooruitgang mogelijk. De voorlopige rege ring in Irak moet daarom ook beslissingsbevoegdheid hebben over „de inzet van zijn eigen troepen en over belangrijke operaties van de internationale troepenmacht", aldus Chirac. Bondskanselier Schroder be klemtoonde gisteren dat de Ira kezen echt zeggenschap over hun land moeten krijgen. De Verenigde Staten hebben aangekondigd dat ze 30 juni de soevereiniteit overdragen aan de Irakezen. Het is vooral een symbolische, politieke geste. Want de Iraakse regering - door de Amerikanen aangesteld - krijgt maar weinig te vertellen. En de rol van de VN ligt voor Washington en Londen vooral op het burgerlijke vlak: de VN mogen helpen bij de organisa tie van de verkiezingen van vol gend jaar. Duitsland, Frankrijk, Rusland en China willen wel meewerken aan de overdracht van de soe vereiniteit aan een (voorlopige) Iraakse regering, maar alleen als er beperkingen komen aan de zeggenschap van Washing ton en de troepen die de VS hebben gestuurd. bagdad/ap - Iyad Allawi, een Iraakse arts die jaren in balling schap heeft geleefd, is door de Iraakse bestuursraad voorge dragen als premier van de over gangsregering die op 30 juni in Irak moet aantreden. Allawi was aan de raad voorge steld door VN-gezant Lakhdar Brahimi, die is belast met de vorming van de overgangsrege ring. Allawi keerde zich aan het begin van de jaren '70 af van het regime van Saddam Hus sein en heeft zich ingespannen om de Iraakse oppositie in het buitenland te organiseren. In 1978 overleefde hij in Londen tel aviv/gpd - Premier Ariël Sharon durft het nog niet aan om zijn kabinet te laten stem men over zijn rigoreuze Gaza- plan. Hij presenteert zijn plan morgen wel in het kabinet, maar weet dat hij zelfs voor de eerste fase van het plan geen meerderheid zal krijgen. Hij gaat eerst proberen meer mi nisters over de streep te trek ken. Sharon houdt vast aan zijn idee om alle 21 nederzettingen in de Gaza-strook en drie joodse ne derzettingen op de westelijke Jordaanoever op te geven. Al leen niet in één klap, zoals in zijn eerste Gaza-plan dat begin mei door zijn eigen Likud-partij van tafel werd geveegd. Hij wil het in vier etappes doen en na elke fase kan de regering verde re uitvoering tegenhouden. Het hele plan moet eind volgend jaar zijn uitgevoerd. Volgens medewerkers denkt Sharon er hard over om, als hij uiteindelijk zijn zin niet krijgt, een aantal dwarsliggende mi nisters van zijn Likud te ont slaan. Bovenaan de lijst staat de minister van financiën, oud- premier Benjamin Netanyahu, zijn belangrijkste rivaal in de partij. De dwarsliggende minis ters in de partij zeggen dat ze geen steun kunnen geven aan een nieuw plan dat heel veel op het oude lijkt. „Een nieuwe jurk voor dezelfde dame", meent Netanyahu. (advertentie) millau - Met een wegdek op 270 meter boven de grond is het viaduct bij het Zuid-Franse Millau het hoogste ter wereld. Franse ingenieurs legden gisteren de laatste hand aan de overspanning van de door de Britse archi tect Norman Foster ontworpen kunstwerk, zoals een via- cuct in vaktermen heet. De totale constructie van de brug, die de vallei van de rivier de Tarn overspant, wordt 343 meter hoog en 2460 meter lang. De kroon op het project wordt gevormd door zeven enorme masten, waaraan de kabels worden bevestigd die het wegdek on dersteunen. Die worden in een later stadium opgericht. De brug ligt op de kortste route van Parijs naar het Mid dellandse Zeegebied, tussen Clermont-Ferrand en Be- ziers, en wordt naar verwachting op 17 december open gesteld voor het verkeer. De bouw heeft dan 39 maan den geduurd. De komende 75 jaar moet er tol worden betaald om de kosten van de brug, 310 miljoen euro, te rug te verdienen. Foto: AP De avond tevoren is er nog een Nederlandse patrouille bescho ten. Drie militairen raakten bij de manoeuvre licht gewond. Toch is de situatie in Al-Muthanna, de Iraakse provincie waar 1200 Ne derlandse militairen gestatio neerd zijn, de laatste twee we ken rustiger dan tevoren, zegt commandant Richard van Hars kamp. De zes extra Apache-ge vechtshelikopters, moeten zor gen dat dat zo blijft. camp smitty/gpd - „Die Apa- ches móken geluid. Als iemand kwaad in de zin heeft en hij weet dat wij die helikopters hebben, bedenkt hij zich wel drie keer voor hij zijn spulletjes gaat opzetten. Laat staan dat hij gaat schieten." Luitenant-kolo nel Richard van Harskamp, commandant van het Neder landse contingent in Zuid-Irak, klinkt zelfverzekerd. Na alle incidenten van de afge lopen weken, met als absoluut dieptepunt de dood van ser geant Dave Steensma na een aanslag op 10 mei, heeft hij zelf om extra materieel gevraagd. „Er zijn nogal wat dingen ge beurd. Wij hebben de verschil lende middelen naast elkaar ge zet en daar is in Den Haag een analyse van gemaakt. Daar kwam uit dat Apaches de meest pragmatische oplossing zouden zijn." De eerste drie van in to taal zes heli's kwamen gisteren in Irak aan. „We hebben ze vooral nodig voor verkenning en bescher ming. Ik kan daar, met het oog op onze eigen veiligheid, na tuurlijk niet al te veel over ver tellen. Maar ze kunnen bijvoor beeld boven onze nachtelijke patrouilles hangen. Want inci denten gebeuren vooral 's nachts. Als er dan geschoten wordt, zoals donderdag, geeft de mortieropsporingsradar aan van welke lokatie het komt. De Apache kan met zijn appara tuur heel ver kijken, die kan in rookvrije werkplek rookvrije wc

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5