'Slechte campings? Holland is herrlich' GESPREK VAN DE DAG Boris: 'De mooiste muziek is al geschreven' i Voorjaar zorgt voor stijging pilgebruik Centwijs en Eurogek DAGELIJKS LEVEN jjr v wet- ER.G N EO VIMP JE- WIET MENSELIJK SARAH FERGUSON, de Britse her- togin van York, heeft een reclame spot opgenomen voor een elektroni sche BUIKSPIERTRAINER. De spot voor de Flex-riem wordt vanaf deze week in de Verenigde Staten uitge zonden en zal nog het hele jaar op een tiental zenders te zien zijn. Fer- gie is aangesteld als woordvoerster voor de fabrikant, Compex Techno logies. „Zij is de echtste en nuch terste van het Britse koningshuis. Men kent haar omdat ze een aantal obstakels overwonnen heeft: haar huwelijk, haar gewicht", aldus de vice-president van Compex. Fergu son was tien jaar getrouwd met prins Andrew. Ze scheidden in 1996. Fer- gie is ook ambassadrice van Weight Watchers. Foto: EPA De politie van de Kroatische stad Split heeft de eigenaar van een DERTIENHONDERD KILO zware stier verboden om de kolos uit wan delen te nemen op een populaire kustpromenade, de Riva. „Als ande ren met hun hond zonder leiband of muilkorf op de Riva mogen wande len, waarom mag ik Zeco dan niet meebrengen", vroeg Marko Skop- Ijanac zich af. De man wilde recla me maken voor een festival met stie ren, dat zondag wordt gehouden. De politie stak daar een stokje voor. Ze- co liep daarop maar een stukje op een strand in de buurt, maar dat veroorzaakte heel wat minder opwin ding. Dringend CONDOOMS nodig, maar niet in de gelegenheid even naar de drogist te lopen? In Zweden worden ze binnenkort thuisbezorgd. De Zweedse Organisatie voor Seksuele Voorlichting (RFSU) stuurt in Stock holm, Göteborg en Malmö auto's de straat op die overal waar nodig con dooms kunnen afleveren. Voor vijftig kroon (5,50 euro) bezorgt de Cho- San Express een pak met tien con dooms. Dat is vijftig cent goedkoper dan bij de drogist. Zweedse jonge ren doen steeds vaker aan onveilige seks, blijkt uit onderzoek. De RFSU hoopt jongeren duidelijk te maken dat een condoom 'een grappig seks- accessoire' is, en niet alleen een manier om seksueel overdraagbare ziektes te voorkomen. De Amerikaanse kardinaal BER NARD LAW, die in 2002 aftrad als aartsbisschop van Boston in ver band met de SEKSSCHANDALEN in zijn aartsbisdom, heeft een nieu we baan. Paus Johannes Paulus II heeft hem benoemd tot plebaan (aartspriester) van de basiliek Santa Maria Maggiore in Rome, een van de belangrijkste kerken in de Italiaanse hoofdstad. Een plebaan is een priester die verantwoordelijk is voor een kathedraal of basiliek. Law (72) trad in december 2002 onder grote druk af temidden van een uitdijende stroom onthullingen over seksueel misbruik door priesters, die in Bos ton was begonnen. Law en andere bisschoppen bleken priesters die zich aan misbruik schuldig hadden gemaakt de hand boven het hoofd te hebben gehouden. Foto: AP Alsof de pil in de lucht hangt; ieder voorjaar stijgt het pilgebruik bij voor al meiden die voor het eerst een anti conceptiemiddel gebruiken. Dat constateert het onderzoeksbureau IMS Health op basis van haar statis tieken. „Het gaat vooral om jonge vrouwen tussen de 15 en 19 jaar. Veel Neder landse meiden zien in het naderen van de zomervakantie een aanleiding Aiphonse de Lamartine Beperkt in zijn natuur, oneindig in zijn verlangens, is de mens een gevallen god die zich de hemel blijft herinneren om zich te verdiepen in voorbe hoedsmiddelen zoals de anticoncep tiepil en condooms", constateert com municatieadviseur R. van Kouwen op basis van de cijfers van IMS Health. Cijfers over dit voorjaar, ofwel het tweede kwartaal, zijn weliswaar nog niet beschikbaar, maar IMS Health verwacht net als andere jaren dat deze trend zich voortzet. In 2003 werden in het tweede kwartaal 94.000 recepten voor de pil uitgeschreven, in het derde kwartaal waren dat er 80.000 en in het vierde kwartaal bijna 78.000. „Ook in de jaren daarvoor zie je dezelfde ont wikkeling", aldus Van Kouwen. De trend heeft alles te maken met de zomervakantie en om die reden heeft Wyeth Pharmaceuticals in Hoofddoip de internetsite depilopvakantie.nl ge opend waarop adviezen en tips wor den gegeven. De site geeft antwoorden op vragen als hoe je je menstruatie kunt uitstellen en of de pil nog vol doende bescherming biedt na overge- Idols-winnaar rondt debuut-cd onder grote tijdsdruk af in Haarlemse studio Vrijdag de 28ste was de uiterste deadline. Amper vier weken gele den won de 23-jarige Boris de editie 2004 van Idols. Over anderhalve week ligt zijn eerste album in de platenzaak. „Dat heb ik er met de laatste adem uitgeperst. En dat moet wel even in de hoestekst vermeld", zegt Boris. In The Flowerhouse, een minuscule Haarlemse vest zakstudio, hebben we net adem loos staan luisteren naar de laat ste noten van For All We Know- een standard ooit wonderschoon gezongen door een soullegende zonder weerga. Boris pakt zijn 06 en geeft de credits door: „Voeg er aan toe: opgedragen aan The Great Donny Hathaway" Tot dusver was Donny's uitvoe ring beslist de beste. Maar nu? Boris' versie is broos, viriel en spannend tegelijk. Een in falset gezongen finale besluit met een zucht, die wonderwel samenvalt met het warme geluid van de Wurlitzer-piano van Glenn Cor- neille. Omdat For All We Know het laatste nummer wordt van Boris' debuutalbum Rely On Me, zal de plaat eindigen met een ademtocht. Die zucht drukt zowel verlangen uit, als de overgave van iemand die weet dat drie weken van in tensief opnemen er godzijdank opzitten. Toen Boris Titulaer eind vorige maand medefinaliste Maud met gemak versloeg, hoefde zijn eersteling bij wijze van spreken al leen te worden ingezongen. Op het ultieme moment kreeg echter niet Idols-juryvoorzitter Henk Jan Smits het voor het zeggen, maar zette platenmaatschappij BMG Menno Timmermans als freelan ce artist repertoire-manager op de produktie. Pikant, omdat de Santpoorter enkele maanden te rug met zijn Nederlandse stal (Ilse de Lange, Postmen, Relax, etc.) bij een reorganisatie bij platenmaat- Boris met zijn Haarlemse producers Llewy, Burdell en Ivo Maissan (vlnr) voor studio The Flowerhouse: ,Hij is een van ons geworden." Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater schappij Wamer de bons kreeg. Timmermans haalde een streep door de pre-fab-produktie. Boris: „Menno bleek er echt op uit mij mijn gang te laten gaan. Daardoor komen er nu ook drie zelf geschreven stukken op de plaat. Daarnaast heb ik zelf mo gen kiezen in welke richting ik heb mogen werken. Het is een soulplaat met retrogevoel gewor den, met een of twee uitstapjes. Veel seventies, zij het dat de beats wat moderner zijn. Bij het mixen heb ik gevraagd of ze het geluid gedateerd kunnen laten klinken alsof het door een dikke buizen compressor is gegaan." Behalve Donny Hathaway drukt Marvin Gaye een stempel op de plaat. „Why Are People Running For This Love is door zijn plaat What's Going On geinspireerd. Ik ben echt niet bewust bezig met de dwangmatige gedachte van 'ik moet nieuw zijn'. Je kunt welja- ren gaan zoeken naar een nieuwe sound, maar dat is onzin. Als je werk schrijft dat doet denken aan anderen, so what? Je wordt toch altijd vergeleken. De mooiste mu ziek is al geschreven, vind ik. Daarom: Doe waar je echt goed in bent en doe waar je gevoel ligt." „Die song gaat over de vraag of het voor ons om het materialisme draait. We lopen door ons dage lijkse leven heen en beseffen niet waarom het werkelijk draait en waarvoor je echt leeft. We hebben allemaal de neiging om met ande ren mee te doen. Mensen zeggen wel: ik ben geen meeloper, maar ze zijn het wel, want niemand wil buiten de boot vallen. Ik vind net als de neo-hippies die ik in Zuid- Spanje heb leren kennen toen ik daar tourde dat het leven draait om gezamenlijkheid, vrienden en liefde." De nr. 1-hit When You Think Of Me maakt verplicht deel uit van het debuutalbum. Boris: „Ik had daar weinig over te zeggen. Ik moest 't inzingen in een uurtje tijd met een tekstblaadje voor n neus. Ik had 't stuk één keer eer der gehoord. Je zingt 't wel, ma: niet vanuit je hart. Met wat ik n voor het album heb gedaan bei blij, met 80 tot 90 procent altha Het enige andere compromis w de beperkte tijd: normaal als ik twee uur zing, dan kan ik het re sultaat nog verbeteren. Die tijd had ik nu niet." „Wat ik nu moet doen met mijr loopbaan? Mezelf zijn. Geef me een stuk muziek dat totaal niet me past en ik word zielsongelul, kig. Ik kan een klote-nummer e niet zingen. Daar trek ik m'n mond niet voor open. Ik sta ecl open voor heel veel muziekstijl: I maar ik moet het voelen." 1 De 'Haarlem-connectie' van Be' omvat ook nog eens drie leden van de funk /hiphopcrew Relax: Llewy Is Sel en Burdell (alias pr 1 duktieteam Equipe des Clo- chards), aangevuld met Ivo Ma san. Burdell: „Ik wist niet wat ii van Idols moest denken, nooit zien. Ik liep er ook tegen aan m j mijn gevoel, maar die gast heef een timing!" Llewy: „Hij is in di, studiootje echt één van ons ge- j worden. Ik hoop dat ze hem de tijd gunnen een live-beest te w< j den. je ziet en hoort al dat het geen Idols-poppetje wordt." „Het staat er dankzij hen allem ,1 retegoed op", zegt Boris. „Ik het van Relax. Het is urban, dat ligt dicht bij mij. Als Marvin Gaye ft had geleefd, zou hij ook met del sounds van nu een plaat hebbei. gemaakt. Net als hij kan ik de nj' ziek en het dagelijks leven niet L scheiden. Het lijkt nu wel volw^ sen als ik zeg dat ik ontzettend L veel van mijn vrouw houd, ma^, er is één liefde in je leven die je nooit in de steek laat en dat is muziek. Je kunt daar alles in kwq je frustratie, je pijn, je ambitie.'L John Oomkes l Twee Duitse jongens stoeien met hun nieuwe tent op een camping aan zee. Als ze merken dat het met Pinksteren mooi weer wordt komen ze op goed geluk. Foto: United Photos de Boer Volgens een Europees consumen tenonderzoek zijn Duitsers niet zo te spreken over Nederlandse cam pings. Ze vinden een standplaats nogal duur en klagen over de toe voer van water en elektriciteit. Campinghouders zijn verbaasd: „Zeikerds heb je altijd." Maar ook Duitsers die zich met Pinksteren langs de Hollandse kust nestelen, begrijpen het niet. „Moetje nou toch eens ruiken, de lucht is hier zó zalig." „Scheisse!" Dat is nou al de derde camping die vol is. Der Lothar is met zijn gezin helemaal uit Bo- chum komen rijden om Pinkste ren aan de Hollandse kust te vie ren, maar er is nergens plek. Hij had gehoopt op Duinrell, leuk voor de kinderen, maar dat was al weken geleden helemaal volge boekt. Nu probeert hij het in Noordwijk. „Doodzonde als het niet lukt, want er is toch niets mooiers dan het strand en de zee." Een kilometer verderop beaamt een landgenote dat volmondig. Zij heeft met haar man wel een plekje gevonden en is daar heel gelukkig mee. „Holland is herrlich. Moet je nou toch eens ruiken, de lucht is hier zó zalig." Thuis in Dortmund hebben ze dat niet. „Ik begrijp niet waar mijn landgenoten zich soms zo druk over maken, want het is maar net wat je wilt. Als je het noodzakelijk vindt dat de toi letten vier keer per dag worden schoongemaakt en je wilt voor zo'n plek maar tien euro betalen, dan is dat toch belachelijk?" Noordwijk is een campingwalhal la Een stuk of veertig campings liggen er op loopafstand van het strand. Duizenden plekken voor tent, caravan of stacaravan. En steeds vaker ook bungalows of zelfs chalets, want de back to ba- sic-vakantie verliest terrein. Men sen willen tegenwoordig meer luxe en dat is minimaal blinkende we's, en als het even kan een ei gen wc en douche. De echte cam- pingganger gruwt daar van, die staat graag in de rij voor de wasta fels en loopt ongegeneerd met een wc-rol naar de toiletten. Duit sers horen over het algemeen niet tot deze groep. „Duitsers zijn ge steld op kwaliteit, vooral als het over sanitair gaat. Meer dan de Nederlanders", weet een cam pinghouder. Daar zou wel eens de basis voor de klachten kunnen liggen, die de Europese consumentenorganisa tie SCIP deze week publiceerde: Duitsers vinden een standplaats nogal duur en klagen over de toe voer van water en elektriciteit. De woordvoerster van de organisatie haast zich om erbij te zeggen dat het om 'niet zo heel veel' klachten gaat, omdat de SCIP nog maar twee jaar bezig is om grensover schrijdende klachten te inventari seren. Dat stelt de campinghou ders slechts een klein beetje tevre den, want die zijn zo niet geïrri teerd, dan toch erg verbaasd. „Er gaat altijd wel eens iets mis, zeikerds heb je altijd, maar over het algemeen hebben wij het in Nederland toch dik voor elkaar. Ik denk niet dat er een écht slechte camping is", zegt G. Horst, eige naar van camping International in Renesse. Het kan best zijn, sugge reert hij, dat het komt doordat Duitsers over het algemeen hoge eisen stellen en daardoor kriti scher zijn. Hij constateert dat col lega's die voor hun inkomen zeer afhankelijk zijn van de oosterbu ren, zelfs bereid zijn om voor een half miljoen euro sanitaire groe pen te laten aanleggen. „Maar dat drijft dan weer de prijs voor een standplaats flink op, want die in vestering willen ze er in een paar jaar wel uit hebben." Dat is meteen de andere Duitse klacht: de hoge huurprijzen van standplaatsen, toch al snel 22 eu ro per nacht voor twee personen. „Duitsers zijn vaak passanten", zegt een receptioniste op een camping even achter de Noord- wijkse duinen. „Ze reserveren niet, maar als ze merken dat het met Pinksteren mooi weer wordt, komen ze op goed geluk. De meeste campings zitten al vol en dan moet je niet raar opkijken als je op een plek komt waar je niet zo tevreden mee bent. En achteraf moet je dan niet gaan klagen dat de prijzen zo hoog zijn." Een col lega in Zeeland valt het op dat éls er gasten mopperen, het meestal Duitsers zijn. „Van andere buiten landers hoor je nooit iets. Hier ko men ook veel Engelsen en die zijn heel makkelijk." Net verliet er nog een Duitser pissig het pand. „Om dat 'ie hier geen sigaretten meer kan kopen." Over de klacht datL. elektriciteit wel eens te wensenL over laat, moet ze lachen. „Ze hebben soms hele vrieskisten 1 zich. Als je ziet wat ze allemaal r die stopcontacten willen aanslir ten, dat lukt je thuis nog niet." Dick Hofland Meeste toeristen Duit c Van de buitenlandse toeristei vormen de Duitsers het me- 3 rendeel, zo'n zestig procent. Zij gaan gewoontegetrouw het meest naar de kust Bel- d. gen daarentegen, met 25 pro cent de op een na grootste r groep toeristen, gaan voorna1,1 melijk naar het platteland en11 in iets mindere mate naar de f" Zeeuwse kust. Bij Duitsers d zijn campings het meest ge- e liefd. Dat bleek vooral vorig n! jaar, toen tweederde van de Nederlandse campings meer f1 gasten telde dan het jaar )e daarvoor. De omzet in de he1 sector nam toen met bijna 1 acht procent toe. Over dit jaé3' is nog geen realistisch beeld n te geven, aangezien maar eer vijfde van het totaal aantal campings tot nu toe open was. Niettemin zijn de ver- il wachtingen voorzichtig posi tieft 20 tot 30 procent ver- ,s< wacht meer gasten, 40 tot 75le procent verwacht evenveel P' gasten als in 2003. Er wordei)r meer Duisters en Belgen ver e' wacht, omdat de geschieden leert dat mensen in onzekere tijden hun vakantie het liefst SP vrij dicht bij huis vieren. 10 Ik heb al een paar jaar zo'n senseo koffie-apparaat. Ik geloof niet dat ik reclame maak als ik dit schrijf, want heel Nederland heeft inmiddels zo'n ding. Het doet een beetje denken aan de olielampen die Ameri kaanse olie-maatschappijen in vroeger tijden en masse cadeau deden in China. Daarna konden ze voor kapitalen olie kwijt op de Chinese inarkt. Phi lips vult zijn zakken met de verkoop van die appara ten en verkoopt dan samen met Douwe Egberts die koffiepads- kende u dat woord drie jaar geleden?- tot in lengte van dagen. Zakenlui. Mijn vrouw en ik huren ieder voorjaar een huisje aan de Belgische kust. En in de vol geladen wagen zit dan ook dat apparaat meteen zooi van die dozen koffie. Moeilijkheid: de koffiekopjes hier zijn te klein. Eén scheutje melk bij je koffie en het wordt een knoeiboel, een schepje suiker erbij en de zaak stroomt over. Vorig jaar heb ik dit probleem simpel opgelost: ik kocht in Belgie tivee grotere koppen. Dat deed ik nog wel handig. Ik vulde in de winkel mijn te kleine kopje tot de rand met een flesje water dat ik meegenomen had. Daarna goot ik de boel over in het aan te schaffen kopje. Toen bleek dat er nog een flin ke scheut water bij kon, wist ik dat ik de goede maat te pakken had. Ik ben zo onpraktisch dat ik na een vondst als deze mezelf als de nieuwe Einstein zie. Thuis snel koffie gezet. Tegenvaller: bij gebruik van het apparaat trilde één van de tivee nieuwe kopjes van het voetstuk af. Van familie en vrienden begrijp ik dat dit een veel voorkomende klacht is. Philips zou er - let's make things better- iets aan moeten doen. Kunnen ze weer een rits van die dingen aan ons kwijt. Met een slogan als 'Verbeterde formule'. Za kenlui. Nu nam ik vorig jaar die kopjes mee terug naar Ne derland, maar dit jaar vergat ik natuurlijk ze weer mee te nemen naar Belgie. Zit ik hier weer met die te kleine kopjes. Ik los het op door de koffie in grote theekommen op te dienen. Moet er de hele tijd bij blijven terwijl het apparaat werkt, want bij de min ste trilling dondert één van die kommen van mijn senseo af. Oplossing: twee nieuwe kopjes kopen. Die kosten bijna niks. Maar dat kan ik niet over mijn hart, lees portemonnaie, verkrijgen. Ik moet straks vanuit Belgie even op en neer naar Hil versum voor televisie-opnames en tot die tijd modder ik hier aan met te grote theekommen en te kleine koffiekopjes. Ik verdom het om een paar euro uit te geven voor iets dat ik zo meteen uit Ne derland weer mee kan nemen. Toch ga ik meestal vrij noncha- i lant met geld om. In het café ben ik iemand van 'Schenk nog eens vol ober en neem zelf ook wat'. Maar ik modder hier liever twee weken met ver keerde koppen dan dat ik 3.60 euro uitgeef voor twee nieuwe. Ik weet niet wat ik daarvan denken moet. Hoe noemt u dat? Dom? Zuinig op het verkeerde moment? Pennywise and poundfoolish? Herkenbaar? Be grijpelijk? Graag doorhalen wat niet verlangd wordt. oen i 5 P-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2