IVarmunda komt sterker terug SPORT Willy en René van de Kerkhof: twee halen, twee betalen Brouwer vaart neus weer achterna S2 idré van Velzen: 'We kunnen met meer zelfvertrouwen de vierde klasse instappen' Nieuwe sponsor redt Holland Ladies Tour 'Ik ben driejaar lang niet goed bezig geweest' Warmunda - Taurus maandag, 14.00 Leidsch Dagblad Leidsche Bovs zat. - Abbenes zat. Groenendijk Vlechtwerken vof zaterdag 29 mei 2004 Anton Diedrich mond - Warmunda staat een belangrijke wedstrijd. :hien wel de belangrijkste iet seizoen. Maandag kan armondse club door mini- gelijk te spelen tegen Tau- i, romotie naar de vierde klas- ilig stellen. Tot vorig jaar jalde André van Velzen (38) nee in de selectie. Nu staat trainer voor een kans om en terug te keren in de e, waar Warmunda vorig en uit degradeerde. dijk had het al gebeurd ■t en zijn. Warmunda streed et einde mee om een plek- de eerste twee, dat recht- kse promotie zou opleve- ,Ontzettend balen dat dat is gelukt", zegt Van Velzen. hebben twee keer niet gegeven. Uit bij Quick en thuis tegen Erasmus, Invaar de nummers één en van de competitie. Maar re vier punten van ze had- gepakt, waren we er al ge- Velzen is jong voor een er. Achttien jaar lang voet- hij zelf in de selectie van ïunda, nu staat hij voor de 1. „Het gaat vanzelf, je rolt zegt de woningstoffeer- ,Ik heb ook niet meer het >1 dat ik liever op het veld taan. Als het nu niet goed vraag ik me meteen af: noet ik omzetten, in plaats lat mijn voeten gaan krie- Voetballen zit er ook meer in, vanwege zijn lespezen. „Als je op maan- na een wedstrijd, de trap neer op komt, dan weet je et tijd is om ermee op te S het eerste seizoen dat hij anstelling als trainer heeft n club. Maar Van Velzen is der, ad interim, ingevallen eindverantwoordelijke, trainer John Manuputty nhalf jaar geleden halver- het seizoen werd wegge ef nam de speler het over. net zijn papieren en Warmunda in de vierde te houden. „Dus ervaring h vedstrijdbesprekingen kon :teen opdoen, terwijl ik net iplomahad." den haag - De organisatie van de Holland La- dies Tour kan weer lachen. De belangrijkste wielerkoers voor vrouwen in Nederland heeft een hoofdsponsor gevonden. Wit-en bruin goedketen Expert helpt de Holland Ladies Tour aan het benodigde geld om voortbestaan van de ronde te garanderen. De laatste twee jaren draaide de Holland Ladies Tour telkens met een verlies van zo'n 40.000 eu ro. Bestuursleden schoten bedragen voor, er werd bij sympathisanten en sponsors om voor schotten gevraagd. „Zou er dit jaar geen hoofd sponsor gevonden worden, dan was het echt over en uit geweest", aldus bestuurslid Wïm van Duivenbode. Expert zal dit seizoen de Hol land Ladies Tour, die van 30 augustus tot 4 sep tember duurt, sowieso ruimhartig ondersteu nen. Er is een optie voor nog eens twee jaar. Aan de Holland Ladies Tour doen 's werelds sterkste damesploegen mee. De ronde start in Kampen en eindigt op 4 september in Haaften. Een dag eerder wordt de koninginnerit door het Limburgse heuvellandschap, met start en fi nish, in Heerlen verreden. André van Velzen: „Als we er maandag negentig minuten vol voor gaan, dan zijn we er. Daarvan ben ik overtuigd." Foto: Taco van der Eb De laatste jaren streed de club steeds tegen degradatie. Vorig jaar verloor Warmunda die strijd. Onnodig, houdt Van Velzen vol. „Maar het is wel zo dat, als we nu promoveren, we met veel meer zelfvertrouwen de vierde klasse binnenstap pen." En dat zit er dik in: dank zij de 5-1 zege van vorige week staat Warmunda er goed voor. In de vijfde klasse is, zegt de trainer, een goed elftal opge bouwd. „Vroeger hadden we twee snelle spitsen: Henk Strij- bos en Michel Schouten. Die zijn er niet meer, dus moeten we het nu van het collectief hebben. In de vijfde klasse hoef je niet met je kont voor het doel te gaan liggen, we spelen nu veel meer om zelf te scoren dan om een tegendoelpunt te voor komen." Maar de vijfde klasse heeft ook zo zijn nadelen. „Het is harder, soms zelfs smerig", zegt Van Velzen. „Dat geldt niet voor alle clubs, maar we hebben wat go re overtredingen meegemaakt. Als de bal allang weg is, schop pen ze je nog onderuit. Sommi ge scheidsrechters zijn gewoon bang om bij bepaalde clubs te fluiten." En daarnaast wacht Warmunda bij een gunstig re sultaat volgend seizoen weer een jaar met meer clubs uit de eigen omgeving. „Dat is na tuurlijk ook veel leuker." Met de broers Tom en Ron Schuiling in de as van het elftal beschikt Warmunda over twee ervaren steunpilaren. Daar om heen loopt ook genoeg talent op het veld. En de behendige spits Bart Schavenmaker kan maandag weer plaatsnemen op de bank. „Die hebben we heel lang gemist. Hij had een knie blessure en daarna werd hij ook nog geopereerd aan zeven ver- klevingen in zijn darm", zegt Van Velzen. „We kunnen hem nu inzetten als pinchhitter. Het is ook hartstikke mooi voor hem dat hij er weer bij kan zijn, in deze fase." Van Velzen kent zijn ploeg na tuurlijk goed. „Met bijna alle maal heb ik nog samen gevoet bald." Dat maakt het trainer schap wel eens lastig, beseft de Warmonder. „Ik heb met inte resse het interview van Geert- Jan Bakker en Andries Wendt (de trainers van Noordwijk - red) gelezen, in het Leidsch Dagblad. Zij zeggen daarin dat ze zichzelf een spiegel hebben voorgehouden, dat ze mis schien te vriendelijk waren en de discipline niet in het oog hebben gehouden. Dat herken de ik erg goed. Ik heb mezelf dit seizoen een paar keer diezelfde spiegel voorgehouden. 'Gaat het goed, loopt het nog, wat kan of moet ik anders doen'. Af en toe moet je een speler even apart nemen, iemand aanspre ken op zijn instelling. De een heeft een aai over de bol nodig, de ander een schop onder zijn kont." Dat hij zich af en toe streng moest opstellen, gaf geen wrijving, heeft hij gemerkt. Als ik wat zeg, is de acceptatie groot. Ze mogen natuurlijk alle maal een weerwoord hebben, maar het laatste woord heb ik nu eenmaal. Op voetbalgebied sta ik boven de groep, verder sta ik er tussen." Van Velzen heeft voor nog een jaar bijgetekend als trainer van Warmunda. „Dat vind ik lang zat om vooruit te kijken. Als het niet meer werkt tussen mij en de groep - en dat kan zomaar weg zijn - dan kan ik eruit stap pen. Of de club. En als het niet lekker draait met Warmunda, dan ben je in je eigen dorp toch de pisang", zegt hij lachend. Daar hoeft hij dit seizoen in elk geval niet bang voor te zijn. Winst of gelijkspel is genoeg, en zelfs bij een nederlaag komt er nog een herkansing. „Daar hebben we het niet eens over gehad. Ik wil het allemaal nog niet weten. Twee van de drie mogelijke resultaten zijn maan dag genoeg voor ons, maar je zal net de derde treffen. Taurus is een goed elftal, als iedereen er is. Het zijn studenten uit Delft, dus je weet nooit zeker hoe de ploeg eruit ziet." De trainer houdt dus nog een slag om de arm. „Maar als we er maandag ne gentig minuten vol voor gaan, dan zijn we er. Daarvan ben ik overtuigd." medemblik/gpd - Drie wereldti tels op zak, uitgeroepen tot bes te zeilster van de wereld, een oceaanrace afgelegd. Wie deed Carolijn Brouwer nog wat? Ca- rolijn Brouwer zelf dus, zegt Carolijn Brouwer. „Ik ben de weg drie jaar lang volledig kwijt geweest, mijn zelfvertrouwen heeft deuken opgelopen." De dertigjarige zeilster uit Leiden heeft zichzelf hervonden. „Ik vaar mijn neus weer achterna en dan is Brouwertje op haar best." Of 'gevoelsmens' Carolijn Brou wer op tijd de juiste koers heeft teruggevonden, zal zondag blij ken. Dan wordt op de slotdag van de Spa-regatta de balans opgemaakt. In het Europe-klas- sement zal Brouwer bij de beste twaalf moeten staan om naar de Olympische Spelen te mo gen. „Ik zal opgelucht zijn, ze ker weten. Ik had nooit gedacht dat vormbehoud zó moeilijk zou zijn." Brouwer leek in het voorsei zoen voor anker te liggen. Waar de topzeilster met twee vingers in de neus het olympisch ticket leek te pakken, liepen de pogin gen in Palma en Hyères op niets uit. In Zuid-Frankrijk ver speelde Brouwer op de slotdag de zesde plaats. Ze werd veer tiende. „Dat was even slikken, maar toch heb ik mezelf daar weer teruggevonden", aldus de zeilster die in de 470 deelnam aan de Spelen van 2000. In Syd ney kwam ze niet verder dan de dertiende plaats. Na haar terugkeer in de Europe verloor Carolijn Brouwer haar eigen identiteit. De 1.81 meter lange stuurvrouw liet zich vol proppen met adviezen. Die wa ren uiteraard goed bedoeld, maar hadden een averechtse uitwerking. Brouwer werd door twijfel overmand. „We zoeken allemaal iets speciaals, maar in mijn geval ging dat ten koste van het principe dat zeilen vooral leuk moet zijn. Ik was zó bezig met het materiaal, dat ik helemaal brak met mijn eigen Carolijn Brouwer: „Ik ga niet naar Athene om een T-shirtje te ko pen." Archieffoto: Henk Bouwman stijl. Ik vergat de basis van het zeilen. Voor mij is dat: hou het simpel. Dat doe ik nu dus weer. Ik vaar mijn eigen neus weer achterna." Brouwer verloor zichzelf lange tijd in het testen van masten en zeilen. In overleg met trainer- coach Mare Littlejohn werd ge kozen voor het 'twee-masten- project'. „Dat is verdedigbaar met het oog op Athene", aldus Brouwer. „Daar kun je de ene dag landwind hebben en de volgende dag zeewind. Daar kun je met je materiaal op in spelen. Maar ik bleek er onge looflijk onrustig van te worden. En vermoeid trouwens ook, want op het water in twee da gen zes keer van mast wisselen gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Mijn gedachten werden op een gegeven moment alleen nog maar bepaald door de mastkeuze, terwijl ik voorheen, vanaf m'n tiende, gewoon deed waar ik zin in had." In Hyères besloten Brouwer eri Littlejohn tot een radicale koerswijziging. „Ik hou het ge woon weer bij één mast", aldus Brouwer, die evenmin nog ge diend is van 'gedoe' rond haar zeil. „Waar ik nu mee vaar, hou ik, punt. Iedereen heeft zijn of haar eigen stijl, ik de mijne. Als ik niet precies kan vertellen wat ik gedaan heb in een wedstrijd is het goed. Dan doe ik wat ik voel. Als ik je na de race exact kan uitleggen hoe ik gevaren heb, is het verkeerd. Dan heb ik te veel nagedacht." „Zeker wat materiaal betreft heb ik de hele verkeerde zijweg genomen. De mast moest stij ver en stijver en het zeil boller en boller. En als het dan niet ging, werd gezegd: nou Brou wertje, je moet wat meer eten hoor. Ik ga niet meer wakker liggen van mijn gewicht. De één roept dat 68 kilo het ideale ge wicht is voor de Europe, er is ook een tijd geweest dat we al lemaal 70, 71 kilo moesten zijn. Ze bekijken het maar. Ik ben nu 65 kilo en daar houd ik het bij." Met alle respect voor de hulp van trainers en sponsoren, maar Carolijn Brouwer vaart richting Athene weer haar eigen koers. „Ik moet eerlijk beken nen dat ik nu nog niet bepaald overloop van zelfvertrouwen, maar het gevoel is niet slecht. Je moet, als ik naar Athene mag, geen wonderen verwachten, maar ik weet wél dat ik daar niet heen ga om een T-shirtje te kopen." iosch/gpd - Het spreekt [zich dat je met een boek vVïlly en René van de Kerk- Ide beroemdste voetbalt- ig aller tijden, gaat la- vooral natuurlijk vanwege levenissen van René. Drie :elden uit 'De Gebroe- een biografie van de een- uit Helmond, ■^dote 1: De broers gaan in interstop van het seizoen 1977 naar Italië voor een zeskamp ongeveer zes- nd gulden per man, exclu- riedaags vijfsterrenverblijf echtgenotes. Dat komt jnanager Ben van Gelder r e( e, die subiet een boete uit- ft. René: „Hij vroeg wat erdiend hadden. Wij zei- 'Oh, bijna niks, duizend n.' 'Dan is de boete dui- gulden', zei Van Gelder, en we er toch een mooi ig aan overgehouden. Ik toen naar de bank gegaan b het boetebedrag in lires ïaald. 's Avonds heb ik het ne pak geld in de be skamer voor Van Gelder ierstfel gegooid. Het hele be- lagin een deuk." dote 2: Op een trouwerij een ploegmaat in Hong waar hij bij Seiko voet- vordt René gewaarschuwd pi door land- en ploeggenoot Joop Wildbret „dat de Chinezen hem onder tafel willen drinken. 'Geen ene kut-Chinees drinkt mij onder tafel', roept René vol bravoure uit. De Chinezen vul len zijn glas iedere keer hele maal tot aan de rand met whis ky. Ze tikken ertegen, ten teken dat het glas in één teug leeg moet. Na een uur of anderhalf schuift René zonder pardon in één keer onder tafel, letterlijk. René: 'Hoe ik thuisgekomen ben, geen idee, maar op een ge geven moment wordt er op de deur geklopt. Ik denk: verdorie, ik moet trainen. Ik doe de deur open, zie Wildbret en vraag hem hoe laat de training is. Zegt-ie: 'Dat was gisteren.' Ik was veertig uur van de wereld geweest." Anekdote 3: René komt vanuit Griekenland, waar hij bij Apol- lon voetbalt, over om Willy in het Nederlands elftal te zien. De avond voor de wedstrijd gaat René stappen, met Willy's auto. Om vier uur 's nachts krijgt Wil ly's vrouw Antoinette telefoon. De auto ligt in de sloot, René heeft 'm in de prak gereden. Het wrak moet eruit getakeld worden, al was het maar omdat de kaartjes voor de wedstrijd nog op het dashboard liggen. In menig opzicht hebben de broers een opmerkelijke carri ère gemaakt. Ze waren de laat- sten die via het Nederlands amateurelftal terechtkwamen in het grote Nederlandse elftal. Willy is tot op heden de enige PSVer die een afscheidswed- strijd kreeg aangeboden door de club. Het pikante feit van hun eeneiigheid was sowieso jaren bron van plezier en mis verstand. De voorbeelden zijn bekend, maar het is toch weer leuk te rug te lezen hoe Willy en René soms in verschillende steden waren en 's avonds thuis kwa men met exact hetzelfde nieu we pak. En dat ze vaak tegelij kertijd dezelfde blessure had den. En dat ze in één week tijd beiden twee goals maakten, eentje met de voet, eentje met de kop. Of dat ze onafhankelijk van elkaar in dezelfde kroeg een potje gingen biljarten. Hajidig was hun gelijkenis toen de een (René) geblesseerd was en de ander (Willy) geschorst. Willy kon dus gewoon spelen. Later verdwenen de ergste gelij kenissen en de zogenaamde toevalligheden en kreeg de tweeling zelfs lelijk ruzie; een jaar lang spraken ze niet met el kaar, nadat een 'geintje' van Re né zijn broer een miljoen gul den had gekost. Willy had im mers voor het WK van 1998 250 reisarrangementen verkocht, René zou voor de kaartjes zor gen. Niet dus. René ging zelf ook de boot in; hij had 180 ka mers in het Parijse Hilton gere serveerd en betaald... Tal van grappige, ontroerende en fijn te weten feiten achter haalde Derksen over de dingen die wel lukten in de loopbaan van de tweeling. Ze begonnen dus bij MULO in Helmond en gingen toen naar FC Twente. En vervolgens terug naar Bra bant, naar PSV. Dat was een heikele transfer; tal van clubs zaten achter de broers aan. Ben van Gelder sprak tot drie keer toe met de gebroeders af voor een ontmoeting op een gehei me locatie: het kerkhof van Kle- ve. Later werd Willy (toen al ja ren PSV'er) thuis bezocht door workaholic-voetbalgoeroe Wiel Coerver, de trainer van Feyen- oord, die in zijn zondagse pak door de tuin gleed om slidings voor te doen. Antoinette was niet onder de indruk. 'Je gaat toch niet bij die man spelen? Dan ben je helemaal nooit meer thuis!" De eerste transfer, naar FC Twente, was er al eentje met hindemissen. FC Twente wilde vooral René, maar moeder Van de Kerkhof was onverbiddelijk: je neemt ze allebei of geen van twee. En ze moeten ook beiden hetzelfde contract hebben. Twee halen, twee betalen. Over die tijd komt Kees Rijvers (toen coach van FC Twente, la ter van PSV en Oranje) met een Willy en René van de Kerkhof flankeren de Braziliaanse le gende Pele. Ook de tweeling is inmiddels een legende. Foto: Privé-archief aardige analyse over de reden waarom René in Enschede meestal op links stond: René was snel, eigenlijk een tikje te snel. Hij was solistisch, had weinig zelfbeheersing en ver loor licht het overzicht. Rijvers: „Daarom vond ik hem ook be ter op links spelen. Dan ging hij gevoelsmatig iets minder snel, met kortere demarrages. Vanaf rechts gingen er nogal eens voorzetten in het zijnet of ze waren net te hard of te vroeg gegeven." Het is een van de weinige tech nisch-tactische explicaties die ertoe doen in het boek. Dat is wel een minpuntje: Derksen heeft weinig kijk op voetballen. Dat gaat ten koste van de broers, zoals blijkt uit de be schrijvingen van de auteur over enkele van de beroemdste mo menten uit de carrière van Re né: zijn goal op het WK van 1978 tegen Duitsland en zijn voorzet in de finale van dat WK, naar het hoofd van Nanninga, die de 1-1 inkopte. Die goal te gen Duitsland was een plaatje; Derksen had minstens moeten vermelden dat René zijn tegen stander, in het strafschopge bied, met links 0) uitkapte en vervolgens beheerst met rechts scoorde. Die voorzet in de fina le was er een van uiterste be heersing, een prachtige drop kick assist. Ze zullen bekend blijven als de tweeling die ongehoord snel was. René was de snelste van de twee; bij hem werd tijdens de Nederlandse atletiekkampioen- schappen voor militairen 10.3 seconden geklokt over de 100 meter. Derksen heeft het even nagekeken: dat was de tijd waarmee Jesse Owens in 1936 olympisch goud won. Met die tijd was René op de Spelen van 1980 in Moskou tweede gewor den. Veel aandacht is er in het boek uiteraard voor het wat bescha mende stuk Oranje-geschiede- nis uit 1975, toen Willy van der Kuijlen (en niet Van der Kuy- len) en Jan van Beveren opstap ten bij Oranje, na bonje met de Amsterdamse kliek, gesteund door bondscoach Knobel. Het ging om macht, hiërarchie met een netter woord. Met name Van Beveren had zich in de pers geërgerd aan de behande ling die de godenzonen Cruijff en Neeskens kregen van Kno bel. Dat pikte Cruijff niet en dus moest er een machtswoord val len. Vooraf hadden de PSVers afgesproken alle zes op te stap pen, als het gesprek verkeerd zou aflopen. Het gesprek liep verkeerd af, maar Brandts en Van Kraay bleven, net als de tweeling - Van der Kuijlen en Van Beveren taaiden af. Hugo Hovenkamp in het boek: „Nee hoor, een Brabander kan niet bovenaan in de hiërarchie staan, dat bestaat niet, niet bij het Nederlands elftal, dat is nog nooit gebeurd." Niet altijd en overal waren de broers populair. René moest ja renlang het spreekkoor 'Van de Kerkhof moordenaar!' aanho ren, nadat hij tegen Ajax de op de grond liggende Gerrie Müh- ren had geraakt; voor Ajax-dok- ter Rolink aanleiding te verkla ren dat Mühren de 'aanslag' slechts bij toeval had overleefd. René stond sowieso bij velen bekend als een mafkees. Willy had een beter imago: rustige, verstandige jongen. Maar toen Hall var Thoresen trouwde, werd de hele PSV-selectie uitge nodigd, behalve de broers. En toen Willy twaalfenhalf jaar ge trouwd was, kwam slechts één medespeler opdagen. Een apart stel was en is het ze ker. Willem van Hanegem zei ooit tegen Willy, in het kader van een duKfelinterview: „Jouw broer was nog gekker dan jij. Die liep altijd maar met zijn handen in zijn zakken en keek je nooit aan. Als we in een hotel waren, dan liep ie zo voorover gebogen dat ie bij vreemden aan tafel ging zit ten." René zal het hardst lachen van allemaal als hij het weer leest. (advertentie) Bezoek a.s. zaterdag beslissingswedstrijd naar 4e klasse Aanvang 14.30 uur. Gratis toegang. Aangeboden door:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25