Voorschoten '97 is eindelijk volwassen In dat kleine houten clubgebouw huisde een bonte gemeenschap PKC '83 laatste horde op weg naar hoofdklasse s PORT Van links naar rechts staand: Cor Kanbier, Jos Grimbergen, Carel van Venetiën, Gert-Jan Roosing, Marc van Vliet, Peter Visser, Rob Pommée, Harry Frauenfelder, Eddy Monsels, Alfred Verhoef, Rob de Roo, Gerrit Zijlstra, Dré de Wit, Martien van der Hoorn, Theo Staal, Cor Kleine Gehurkt: Hans van Noort, Jac Smits, Aart de Rade, Gé Mulders, Frank Mingelen, Bram van der Meij en Frans Kroone. Foto: Privé-archief „In welke hoedanigheid ik bij deze competitieploeg was betrokken, weet ik niet meer. Misschien was ik wel ploegleider van het team dat op de foto staat. Als ik al heb deelgeno men aan de wedstrijd, dan hooguit als deelnemer van het reserveteam op de 4 x 100 meter. Dat had je toen nog. Eerst liepen de reserves. Hun tijd telde alleen mee, als later de hoofdploeg - AV Holland was met de sprinters Monsels, Verhoef, De Roo en Zijlstra kampioen van Ne derland - in de fout zou gaan. Tegenwoordig heb je geen reserve kwartet meer. Die hele clubcompe titie stelt ook veel minder voor dan vroeger. Ik vond zulke wedstrijden AV Holland, de atletiekvereniging uit Leiden, maakte beginjaren zeventig van de vorige eeuw furore. Vooral op de sprint waren de atleten uit Leiden sterk. Carel van Venetiën (geboren in 1929) is oud-voorzitter van de vereniging, die in 1996 opging in Leiden Atletiek. altijd bijzonder. Vaak overtrof ik mijzelf. In onze tijd waren er vooraf zelfs selectiewedstrijden op de baan in de Leidse Hout. Dan moest je knokken om een plaats in de com petitieploeg te bemachtigen. Daar moet je nu eens mee aankomen. Ze hebben liever dat een ander hun plaats inneemt. De competitie had ook zijn gezellige kanten. Dan gingen we na afloop met zijn allen eten bij de Chinees bij het station of een pastamaaltijd bij Zomerzorg. Ik zal nooit vergeten dat we daar op zondagochtend een di ner voor veertig personen moesten afbestellen omdat de competitie wedstrijd door extreme regenval werd afgelast. De kok keek er vreemd van op, maar ja, wij konden moeilijk van 's ochtends vroeg tot 's avonds op het eten blijven wachten. Het zou heel goed kunnen dat de ploeg op de foto een kampioens- ploeg is. AV Holland promoveerde in die jaren nogal eens naar de hoofdklasse om vervolgens weer naar de eerste klasse te degraderen. De topclubs van toen waren AAC uit Amsterdam, V&LTC uit Den Haag en AVR uit Rotterdam. Van mijn ploeggenoten uit die tijd zie ik een enkeling nog wel eens terug. Frans Kroone liep ik toevallig onlangs nog tegen het lijf bij een begrafenis. Maar de meesten zijn uitgewaaierd. Cor Kanbier is nog actief bij de vete ranen, maar hij woont al een tijd in Veendam. En Bram van der Meij, een neef van mij, zie ik ook niet da gelijks, want hij is verhuisd naar de Verenigde Staten." Rare gewaanvording was dat. Op weg naar het afscheidsbal van MVKV waande ik mij in de droom die mij als kind zo vaak en zo hevig kwelde. Je bent een eenzame fietser en kromgebogen over het stuur vecht je tegen de wind. Maar je bent niet sterk ge noeg. De tijd begint te dringen. Je moet voetballen en het tijd stip van de aftrap nadert met rasse schreden. De wind wak kert nog verder aan en de weg begint zelfs te hellen, de verkeer de kant op. Je moet omhoog. Je bent kansloos, je gaat te Iaat ko men. Dat zoiets op je 45ste ineens kan terugkeren. Waanzinnig. Van wege het te venvachten alcohol gebruik zette ik vorige week vrij dag op de fiets koers naar vlieg veld Valkenburg. Maar tussen Leiden en de duinen blies de wind straffer dan ik had voor zien. En tegen natuurlijk. De wedstrijd MVKV jaren tachtig tegen MVKV jaren negentig be gon angstig dichterbij te komen, maar het veld van mijn oude club allerminst. Het schoot niet op en ik begon 'm te knijpen. Net als vroeger in die al maar terugkerende angstdroom. Maar ik redde het, op wils kracht en het werd een prachti ge avond. Praktisch iedereen was er. Wij, de mannen van de tachtiger jaren, konden wel twee elftallen opstellen. Onze nako melingen, het MVKV van de ja ren negentig, trouwens ook. Leuke wedstrijd, veel volk langs de lijn, aandacht ook van de lo kale radio en de lokale tv, goed gegeten en me daarna overgege ven aan pils, dans en weemoed. Tot diep in de nacht, toen gin gen we uiteen in de overtuiging dat we een punt hadden gezet achter het bestaan van de fijnste club uit de Leidse ommelanden. Overdreven natuurlijk, maar MVKV had toch wel iets heel speciaals. Een achenebbisj ver eniging, zeiden vreemden die niet verder keken dan de sjofele accommodatie. Maar in dat kleine, houten clubgebouw huisde een bonte gemeenschap van Katwijkers, Valkenburgers, Rijnsburgers en Leidenaars. Ik kwam er in terecht toen MVKV zich had losgemaakt van het Marine Vlieg Kamp Valkenburg en een gewone burgervereniging was geworden. Met Vereende Krachten Voonvaarts werd een soort opvangtehuis van spijtop tanten van alle mogelijke regio clubs. Van Quick Boys tot RCL en van Valken '68 tot UVS. Ei genzinnige lieden over het alge meen die op een wonderlijke manier bij elkaar pasten, zowel op het veld als in het kleedhok en de kantine. Toen ik vrijdagnacht van mijn barkruk gleed omdat Bryan Adams Summer of 69 nu een maal niet zonder een spetteren de gitaarsolo van mij in het luchtledige kan, was ik niet de enige. Overal om mij heen arm zwaaiende en moeilijk kijkende twintigers, dertigers en veerti gers. Dit is nou helemaal MVKV, bedacht ik mij ondanks mijn benevelde hoofd. Jongens van alle leeftijden en allerlei aard die even helemaal één zijn in een toch wel bespottelijke act. Nu MVKV opgaat in KRV en als Rijn vogels zijn oude veren zal verliezen, durf ik wel een klein onthulling te doen. Dat wij in 1984 in de nacompetitie korte metten met de vv leiden wisten te maken, hadden we mede aan Fred Segaar van de sportredac tie van het Leidsch Dagblad te danken. Fred, collega van mij en mijn ploegmaat Rob Onder water, had in zijn voorbeschou wing op de nacompetitie Lei- den-trainer Jan Pret de uit spraak ontlokt MVKV te zullen opvreten. Tussen Leiden en ons was het in de competitie hom meles geweest en toen vriend Se gaar daarover Pret een beetje begon te stangen, liet hij zich behoorlijk gaan. Bij aanvang van de strijd in de nacompetitie zei onze trainer Leo de Jong he lemaal niets. Hij wees alleen op de deur van de kleedkamer waarop hij de uitspraak van de trainer van Leiden had geprikt. Tot op het bot gemotiveerd, gin gen we naar buiten. Tenvijl on ze medespelers na de 5-2 over winningeen lange neus tiaar fan Pret maakten, dankten Rob Onderwater en ik vooral Fred Segaar.' Twintig jaar later hadden we er nog schik om. De spraakmaken de triomf in het gevecht met Lei den herleefde uiteraard bij het afscheid van MVKV. De anekdo tes buitelden over elkaar heen in de barstensvolle kantine waar voorzitter Jan Binnendijk als enige het overzicht behield. Ter wijl wij zwolgen in ételancholie en van MVKV met het uur een mooiere club maakten, dacht Jan er het zijne van. Wat, dat liet hij me weten toen ik een arm om zijn schouder sloeg om hem nog maar eens mijn on- voonvaardelijke liefde voor het scheidende fenomeen te verkla ren. Alles goed en wel, merkte de voorzitter kalm en vriendelijk op, maarzoals bijna iedereen hier, ben jij alleen maar even langs geweest om de club na een jaar of wat weer aan zijn lot over te laten. Die woorden zaten in mijn hoofd toen ik in de loop van zaterdag on maakte. Je hebt gelijk Jan, dat MVKV nu verle den tijd is, kun je voorbijgan gers zoals ik aanrekenen. Het spijt me. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ldehdc.nl schoten - Emotionele kempha- [ijn omgevormd tot een harmo- ie familie. Voorschoten '97 was jaar na de oprichting van de fu- ib nog steeds niet verlost van de ne stammenstrijd, met een [partij in de kantine tussen leden Ie zaterdag- en de zondagtak als dieptepunt. De oorsprong van zie tussen de verschillende dgroepen' (SV Voorschoten, SVLV indstad Sport) moest worden ge in de vroege keuze van het be- om de zondagtak prestatief on- ischikt te maken aan de zater- ik. Zeven jaar na het ontstaan e fusievereniging is van de inter- nflicten nog weinig merkbaar. Je zaterdaghoofdklasse in zicht nteert Voorschoten '97 zich als enheid. Peter van der Hulst e e ïacompetitieduel van Voor ten '97 tegen DOTO had afgelo- aterdag veel weg van een feest erbroedering. Dat verschillende angers van het eerste zondag- jl< met tranen in de ogen aan- vuwden hoe de zaterdaghoofd- v it zich plaatste voor de beslis- Wedstrijd met PKC '83 was voor estuur het ultieme bewijs dat tegratie een feit is. John van leider van het eerste zondag- c|betrapte zichzelf erop dat hij de lijn stond te juichen. „In het 11 waren velen heel sceptisch de samenwerking. Deden we er is oed aan? Maar Voorschoten '97 t nu echt een club en daar ben tstikke blij om." >ud zeer merkt hij weinig meer. li :n jaar geleden waren er heel iS :ondagmensen die niet naar het dagelftal gingen kijken. Twee erug waren dat er nog een aan- nu zou ik niemand meer we- erwijl ik toch heel wat mensen el in de vereniging ken." r( oeizame start volgde op al even zame fusiebesprekingen. Aan- dijk zochten alleen Randstad e (vroeger Rouwkoop geheten) IV toenadering tot elkaar. Twee keer vergeefs, omdat bestuur en ledenvergadering van Sportver eniging Laurentius Voorschoten dwars lagen, maar bij de derde po ging lukte het de clubs, die de na druk op het zondagvoetbal hadden liggen, wel. De gemeente Voorscho ten was groot voorstander van de fu sie, omdat dan het sportpark van SVLV aan het Burgemeester Van der Hoevenpark vrij zou komen voor woningbouw; een terrein dat overi gens nog steeds braak ligt. Later stuurde het gemeentebestuur aan op een fusieclub waarvan ook de op zaterdag actieve voetballers van SV Voorschoten deel zouden uitmaken. Wil de Ru, aanvankelijk groot pleitbezorger van een huwelijk met SVLV, voelde daar eerst weinig voor. De oud-voorzitter van Rand stad Sport: „Ik was erg lastig. SVLV en SV Voorschoten hadden 27 dui zend euro schuld op hun gebouwen. Onze opstallen waren hypotheekvrij. De gemeente wilde de schulden op zich nemen, maar dan wilden wij ook zo'n bedrag. 'Jullie hebben toch geld in kas', kregen we te horen, maar dat kwam omdat wij er zuinig mee waren omgesprongen. Onder tussen bleek dat een nieuwe behui zing voor de onze atletiekafdeling niet in de begroting was opgeno men." Uiteindelijk ging de gemeente over stag en spendeerde Randstad Sport de ruim twintigduizend euro die nog in kas zat aan nieuw materiaal voor de atleten, die eveneens opgingen in Voorschoten '97. Een jaar voor de grote fusie waren SVLV en Randstad Sport al samengegaan. De Ru: „En dat beviel zo goed dat we spijt had den dat het niet eerder was ge beurd." Er werd tweeënhalf miljoen euro uit gegeven om sportpark Adegeest ge schikt te maken voor de toekomst. Bij de voetbalclub verrezen een nieuw clubhuis en een tribune - geld voor een tweede was er niet - uit de grond. De wijk Adegeest is nu een conglomeraat van sportclubs: naast voetbal, honk- en softbal, atletiek, handbal, tennis, hockey, zwemmen en golf. Voorschoten '97 telt inmid dels een kleine veertienhonderd le den, van wie er driehonderd aan at letiek doen. „Maar als je drie clubs met hun ei gen achtergrond en cultuur onder zachte dwang samenbrengt, dan stuit je op aanvangsproblemen. Hoe laat je de leden integreren, hoe zorg je ervoor dat ze elkaar respecteren en dat uiteindelijk hun neuzen de zelfde richting opwijzen? In de maatschappij is dat al lastig en een grote vereniging als Voorschoten '97 is toch een Ideine maatschappij", zegt secretaris Jelle Raap. Al snel waren er fricties vanwege de gebroken belofte om pas na enkele seizoenen te kiezen voor prestatief voetbal of op de zaterdag, of op de zondag. „Niet zozeer de keuze voor de zaterdag, maar de snelheid van de beslissing druiste in tegen de af spraken die voor de fusie waren ge maakt", aldus Raap, die pas na de samensmelting in het bestuur kwam. De frustraties leidden uiteindelijk tot de bewuste vechtpartij in de kantine. Het bestuur greep in en schorste de daders.Als vereniging ben je nooit blij met zo'n incident, maar vanaf dat moment zijn we nadrukkelijker omgegaan met de verschillen die binnen de club leefden. Er is veel ten goede veranderd. De structuur van de club wordt steeds beter en op es sentiële plekken hebben we goede mensen zitten. We hebben een aan tal ongelooflijk loyale vrijwilligers die veel doen voor de club en heel ge dreven zijn. Ook de wedstrijd tegen DOTO zie ik als pure winst, omdat de zogeheten'zondagmensen emo tioneel betrokken waren met het lot van zaterdagelftal." Zeven jaar deed het team erover om via de nacompetitiezeges op JAC en DOTO de drempel van de hoofdklas se te bereiken. PKC '83 vormt van middag in Apeldoorn de laatst te ne men horde. Het bestuur koos vanaf het begin voor een rustige opbouw. De basis moest bestaan uit Voor- schotense jongens. Trainer Gerard Désar, die zes jaar geleden naar de club kwam en zaterdag voor het laatst op de bank plaatsneemt, be sefte al snel dat hij veel werk te ver richten had. Maar in de ogen van aanvoerder Frank Buizer is hij wel de sleutel tot het succes. „Voorschoten '97 had geen betere trainer kunnen treffen. Ik twijfelde of ik bij de club zou blijven. Het ging er best vrijblij vend aan toe, totdat Désar kwam. Hij wilde de lat wel hoog leggen. Hij is supergedreven op een ingetogen, V.L.N.R. HV-j A-''ti Voorschoten '97 juicht na de overwinning op DOTO. Vandaag kan de club promoveren naar de hoofdklasse. Foto: Mark Lamers sociale manier. Hij stuitte geregeld op een gesloten deur, maar bezat het geduld om stapje voor stapje door te gaan." Dat bleek in het eerste jaar al. Désar: „Met de trainingen die ik had voor bereid - snel handelen, voetenspel, combinatiespel - stopte ik na vier weken. De lat lag te hoog. In hun en thousiasme trainden de spelers veel te fel, ze waren te ongecontroleerd bezig. Het heeft twee jaar geduurd voordat de stukjes op hun plaats vie len en de spelers genoten van een scherp positiespel." „Wat ik zes jaar geleden ook aantrof was een grote club met een te kleine accommodatie. Het voetbal heeft bij de gemeente Voorschoten niet de prominente plek die het verdient en dat is voor mij als buitenstaander onbegrijpelijk." Aanpassing van de accommodatie krijgt daarom de hoogste prioriteit. De club wil twee kunstgrasvelden, het hoofdveld draaien en voor de huidige kleedkamers een nieuwe tri bune met de nodige faciliteiten. Ook een 400 meter lange atletiekbaan en sanitaire voorzieningen voor de atle ten staan op het verlanglijstje. Het bestuur voerde daarover onlangs al gesprekken met burgemeester Ver ver en bereidt een plan voor om aan de politiek te presenteren. Pas sinds kort zijn de verhoudingen met de gemeente weer genormali seerd. „We hebben veel moeite ge daan om intensieve contacten op te bouwen en dachten daarin geslaagd te zijn, totdat in de waterleidingen legionella werd geconstateerd. We kregen de gehele rekening van 75 duizend euro gepresenteerd, waar door het vertrouwen een forse knauw opliep", zegt Raap. Hij beseft dat de bomen voor de gemeente niet tot in de hemel groeien en voelt daarom wel voor privatisering. De onderhoudsplicht komt dan bij Voorschoten '97 te liggen. De bruid schat zou de aanleg van twee kunst grasvelden kunnen zijn. Komt de hoofdklasse voor de vereni ging dan niet te vroeg? „De organisa tie is er klaar voor, maar met onze accommodatie zijn we duidelijk nog niet zo ver. Vanuit die context be zien, komt het misschien te vroeg. Meestal gebeurt het omgekeerde, eerst is de vereniging er klaar voor en dan het team. Désar noemt het een verhaal van de kip en het ei. „De A-selectie kan de kar trekken, maar ook de omgevingsfactoren kunnen dc trekker zijn. Op dit moment is Voorschoten '97 nog geen hoofd klasseclub in al zijn facetten. Nor maal is er tien jaar voor nodig om tot prestatievoetbal te komen, maar daar kun je wel eens op vooruit lo pen. Ik denk dat de selectie de hoofdklasse aan kan." Vooral ook omdat het tweede elftal op het hoog ste niveau uitkomt. De jeugdoplei ding behoeft nog verbetering. Met die taak mag de nieuwe jeugdcoör- dinator Mario Koswal zich komend seizoen bezighouden. De selectie lijkt met nieuwkomers als Robin van der Errelen, Rudy Lak- wijk, Mario van Heiningen, Benardo Bor, Marlon Kruis, Mustafa Ghalfi en Tim Kluivers de broodnodige ver sterkingen voor een verblijf in de hoofdklasse in huis te hebben. Al leen Kluivers heeft een Voorschoten verleden en daarmee pleegt de club trendbreuk met het beleid om voor namelijk 'eigen' jongens in het eer ste elftal te hebben. De spoeling is echter dun geworden. Er zijn nog maar weinig Voorschotense spelers van niveau die elders voetballen. Raap: „In twaalf maanden tijd zijn we zeven basisspelers kwijtgeraakt. Na dit seizoen vertrekken Jan Bouwe Blankert, Marijn Mokveld, Maurice Fransen en Stefan Roodakkers. Om geloofwaardig te blijven moet je de selectie wel versterken." De vier vertrekkende voetballers kunnen afscheid nemen met een hoofdprijs. De droom van Buizer wordt dan verwezenlijkt. Op zijn ze ventiende kwam hij in het eerste van SV Voorschoten. „Ik word helemaal gek als het lukt Het is prachtig als je in de vierde klasse begint en uitein delijk in de hoofdklasse terechtkomt. En ik kan er nog even van genieten, ik ben pas 29 jaar." Op de steun van de zondagvoetbal lers kunnen Buizer en zijn teamge noten inmiddels rekenen. Van Veen: „Drie jaar geleden was de club nog niet zo ver, nu wel. Het tij is ge keerd." Voorschoten is dus volwas sen geworden? „Of de mensen", rea geert Van Veen. RANDJE BUITENSPEL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23