KUNST CULTUUR 'Schandalig hoe er in de klassieke muziek wordt gesneden' Pretentieloze pret in 'Nonsens lieve heren' Beatlestad Liverpool culturele hoofdstad: Nico ter Linden open Verteldag in Archeo 'Moord en brand' manipuleert- misdaadverhaal én het publiek: R Met opheffen Radio Symfonie Orkest zal een stuk cultuur verdwijnen Gwyneth Paltrow speelt Dietrich Dj Tiësto op Mystery Land Concert Sting In november Grunberg gastschrijver TU Pinkpop in de verkoop HDC 941 ZATERDAG 2g MEI 2004 Gwyneth Paltrow. Foto: AP new york - Gwyneth Paltrow gaat Mariene Dietrich spelen in een film over het leven van de ze in 1992 overleden actrice. De film is een initiatief van Dietrichs dochter Maria Riva en wordt gemaakt door de Dream Works Studio van Steven Spiel berg. Haarlemmermeer - De organi satie van het dancefestival Mys tery Land heeft de eerste na men bekendgemaakt van het festival op 21 augustus. Onder meer dj Tiësto, Marco V, Erick Morillo, Audio Bullys en Paul van Dyk zullen van de partij ziin. Het festival is weer op het Floriadeterrein. hilversum/gpd - „We zitten in een zeer onaangename situatie. Dit is erg voor het RSO en ook negatief voor onze gehele sec tor. Met name de mensen van het Radio Symfonie Orkest zijn lamgeslagen en verdrietig, hoe wel ik verwacht dat hun stem ming wel zal omslaan naar boosheid." Zo schildert de waarnemend directeur van het Muziekcen trum van de Omroep (MCO), Monica Damen, de sfeer onder de omroepmusici na het besluit van staatssecretaris Van der Laan (cultuur) dat het Radio Symfonie Orkest gaat verdwij nen. Heel verrassend heeft de staatssecretaris niet het advies van de Raad voor Cultuur ge volgd, samenvoeging van Radio Symfonie Orkest en Radio Ka merorkest, maar bepaald dat een bezuiniging van ruim zes miljoen euro moet worden bin nengehaald door het opheffen van het Radio Symfonie Orkest (RSO). Daarmee volgt zij het voorstel van de directie van het Muziekcentrum van de Om roep. Het opheffen van het RSO gaat gepaard met versterking van het Radio Kamerorkest en het Radio Filharmonisch Orkest. Van der Laan vindt dit, gezien het grote aanbod aan symfoni sche muziek in Nederland, het minst schadelijk voor het totale repertoire. Dinsdag is een delegatie van het MCO en de Publieke Om roep naar Den Haag geweest, waar de staatssecretaris de be langrijkste details uit de doeken heeft gedaan. Ze is meegegaan met het advies van het MCO. Overigens wordt het MCO- standpunt om het RSO eventu eel op te heffen bij het orkest als verraad beschouwd. „Het RSO voelde zich de laatste jaren toch al voortdurend aan gevallen omdat bij het woord bezuiniging iedere keer het RSO genoemd werd. De opheffing wordt pas eind volgend seizoen effectief, maar ik zie niet uit 'naar dat nieuwe seizoen. Zo'n orkest moet nu gewoon door spelen, maar de mensen gaan wel solliciteren en lopen weg. Wij zien een zwart gat nade ren." „Persoonlijk vind ik het schan dalig hoe er in de klassieke mu ziek gesneden wordt. Met het opheffen van een orkest ver dwijnt een stuk cultuur en dat komt nooit terug. Dit orkest is uitstekend van kwaliteit, heeft werk in overvloed en trekt altijd volle zalen." Het Radio Symfonie Orkest ziet zich voor de zware taak ge plaatst om zich op te laden voor de bekende Zaterdagmati nee in het Concertgebouw die vanmiddag live op Radio-4 wordt uitgezonden. Volgens het programma zou het orkest on der leiding van Gunther Schul- ler onder meer premières van Schuller en Berger spelen, maar nu al is zeker dat deze uitvoe ring het karakter van een pro testconcert zal krijgen en dat protest zal bestaan uit het niet willen uitvoeren van het ge plande muziekprogramma. In plaats daarvan kiezen de or kestleden zelf waar ze zin in hebben om te spelen. Verder zijn er diverse sprekers, onder wie SP-voorman Jan Marijnis- sen en Freek de Jonge. Naast het vaste publiek van de Zaterdagmatinee zijn alle vrije stoelen gratis beschikbaar voor iedereen die steun wil betuigen aan het bedreigde orkest en wil protesteren tegen de plannen van Van der Laan. Protest in Hilversum tegen het besluit om de geplande bezuinigingen op de omroeporkesten in te v door het Radio Symfonie Orkest op te heffen. Foto: ANP/Robin Utrecht Rotterdam - Op dinsdag 2 no vember komt Sting naar Ahoy' in Rotterdam om het wegens ziekte afgelaste concert van 4 mei in te halen. Reeds gekochte kaarten blijven geldig voor deze vervangende datum. delft - Amon Grunberg treedt volgend jaar op als gastschrijver aan de Technische Universiteit (TU) Delft. Van 14 april tot 20 mei geeft hij, uitsluitend voor TU-studenten, masterclasses. Het thema van het gastschrij verschap van Grunberg is 'De techniek van het lijden'. sittard - Jan Smeets, oprichter en eigenaar van Pinkpop, doet na 35 jaar afstand van het festi val. Smeets onderhandelt met de Amerikaanse firma Clear Channel, eigenaar van boe kingskantoor Mojo, over de overname van Pinkpop. Ook een Duits bedrijf zou geïnteres seerd zijn. Smeets speelt al lan ger met de gedachte het festival van de hand te doen, vooral na dat hij vorig jaar ernstige hart klachten kreeg. Pinkpop wordt vandaag geopend door PvdA- partijleider Wouter Bos. theater recensie Martin Hermens Voorstelling: 'Nonsens lieve heren', met: Frans Mulder, Erik Brey, Jon van Eerd, Duncan Anepool en Perry Dossett. Regie: Michael Diederich. Gezien: Stadsschouwburg, Nijmegen, Nog te zien: 4 Juni, Leidse Schouwburg. Er is al veel bedacht om als mu sical door het land te sturen. Zo kregen we vorig jaar 'Nonsens' voorgeschoteld. En nu 'Non sens lieve heren'. Het verschil? Vorig jaar waren het vrouwen in habijten. Nu mannen. Of we er wat mee opschieten? Eigen lijk niet. De inhoud blijft hetzelfde: een stelletje nonnen die met een bonte avond geld bij elkaar pro beren te krijgen voor vier colle ga's die zijn overleden na het eten van een foute vissoep en nu in de vriezer liggen te wach ten op hun begrafenis. In de vriezer? Ja, want Moeder Overste kreeg het zalige idee om een dvd-speler aan te schaf fen van het geld dat eigenlijk was bestemd voor de begrafe nis van die vier. Dat had ze na tuurlijk niet mogen doen - dat is duidelijk. Net zoals die bonte avond in feite een doodzonde van de bovenste plank is. Waarom? Omdat het een hoop ouderwetse onderbroekenlol bij elkaar is. Je moet er van hou den, dat is waar. Maar of je dan bij deze show echt aan je trek ken komt? Tja, de een wel, de ander niet. De liefhebbers van pretentieloze humor krijgen in elk geval dik twee uur lang de meest platte pret voorgescho teld. Meer is deze 'Nonsens lieve he ren' ook niet. Gewoon een flau we kopie van wat we vorig jaar zagen in die vrouwenbezetting. Hetzelfde decor, dezelfde in steek, dezelfde kostuums. Al leen de vertaling van het Engel se origineel is dit keer wat ster ker. Dat resulteert in beter zingbare liedjes en in een iets minder flauwe opsomming van grappen over nonnen. Vorig jaar door vijf vrouwen, nu dus door vijf mannen. Je zou verwachten dat de voorstelling daardoor een andere laag krijgt. Maar die kan ik niet ontdekken. Wel buit Jon van Eerd perfect zijn klucht-talent uit en zet Frans Mulder vooral vóór de pauze een sterke Moeder Over ste neer. Juist nu had regisseur Michael Diederich zijn kansen moeten grijpen om er echt iets feeste lijks van te maken. Bijvoorbeeld door iets geks of absurdistisch toe te voegen zoals hij dat des tijds bij 'Rocky over the rain bow' deed. Maar nee, hij houdt alles bij hetzelfde. Wie van mannen in jurken houdt en daar heerlijk om kan lachen: ga vooral kijken! En wie thuis op een feestje dikke pret heeft met de kolderieke grap pen en grollen van Ome Theo tussen de schuifdeuren: ga! Voor de rest geldt: blijf vooral thuis; deze pretentieloze pret- machine heeft u niets te bie den. brussel/anr - De Britse stad Li verpool, waar popgroep The Beatles in de jaren zestig op kwam, is uitgeroepen tot cultu rele hoofdstad van Europa voor het jaar 2008. De ministers van cultuur van de 25 EU-landen hebben dat besloten. Voor het jaar 2007 kozen ze de stad Luxemburg, bekend van mu ziekfestivals en musea. De ministers besloten donder dag ook het aantal culturele hoofdsteden uit te breiden. Vanaf 2009 krijgt Europa steeds twee hoofdsteden per jaar. Dat is gedaan wegens de uittfj ding van de Europese Unie1 de jury voor de hoofdstel' van 2009 is Bert van Megj opgenomen, topman van terdam culturele hoofd| 2001'. De hoofdsteden blijven C eretitel steeds delen met h stad buiten de EU. Liven c doet dat in 2008 met de Nol havenstad Stavanger. Luxl burg deelt zijn positie in met het Roemeense Sibiu, kend om zijn bibliotheek historische binnenstad. Wie van mannen in jurken houdt en daar heerlijk om kan lachen: ga vooral kljkenl Foto: Studio VakApart alphen aan den rijn - Schrijver en voorganger Nico ter Linden verricht op zondag 6 juni de of ficiële opening van de Nationa le Verteldag in het themapark Archeon. Onder het motto 'Ie dereen heeft een verhaal' wor den deze dag in het hele land verhalen verteld door professio nele en amateur-verhalenver tellers. Dominee Ter Linden zal een aantal chassidische verhalen ten gehore brengen en tijdens zijn voordracht worden bege leid door Lija Hirsch, die Jiddi sche en Hebreeuwse liederen zingt. Gertru Pasveer bespeelt de harp. Vanaf 11.00 uur zijn er in het park vele verhalenvertellers aanwezig, zoals Philip van der Zee, Harro Teeuw, ElsliC Booy en Peter Assink te ho| Op de Marktplaats in de I deleeuwen en op het Form de Romeinse Tijd komt j speakerscorner voor mei die het publiek een verhaal j len voorschotelen. Deze teur verhalenvertellers kriji met partner, gratis toegang, L Naast het vertellen van vel len, zijn er tal van andere acf1 teiten Hn het archeologisch lt0 mapark. Bezoekers kunneir bula's maken, vlot varen, br schieten, schminken en boj stamkanovaren. Ook worde rondleidingen en demon^ ties gegeven. Met een offerd monie en een gladiatorep vecht wordt de Nationale teldag afgesloten. En ligt uw tuin In lelden, Voorschoten, Oegstgees Warmond, leiderdorp of Zoeterwoude. Geef u dan op via: 071 53 56 362 Meer informatie op: www.leidschdagblad.nl recensie jeugdtheater Paulien Koopmans Voorstelling: 'Moord en brand'. Door: Toneelschap Beumer en Drost. Regie: Loek Beumer. Spel: Peter Drost en Arle Kant. Muziek: Fay Lovsky. Gezien: 28/5 Lefdse Schouwburg, Lelden. Alles in 'Moord en Brand' draait om manipulatie. Dit misdaad verhaal is gebaseerd op de ge schiedenis van John 'Babacom- be' Lee. In 1885 werd deze but ler ter dood veroordeeld voor moord op zijn werkgeefster Emma Keyse. Hij hield vol on schuldig te zijn. Zijn beul James Berry ondernam drie pogingen om hem op te hangen. Maar driemaal weigerde het luik on der zijn voeten. Het stuk begint als een parodie met twee nerveuze showmas- ters die kwiek de verdachte om standigheden schetsen. Daarbij is op het toneel nog niet over dreven veel te zien, of te bele ven. Het publiek kan alleen luisteren naar het gekissebis en de woordspelletjes van de twee acteurs Peter Drost en Arie Kant. Maar de showmasters uit 'Moord en brand' vinden zich zelf te grappig en dat werkt een beetje averechts. Ook het publiek krijgt van de showmasters een rol, namelijk als jury. Tegen de achtergrond van drie projectschermen met historische zwart-wit beelden passeren dan de verdachten. Twee dienstmeisjes, een zilver handelaar en twee vissers. En ook de hakkelende advocaat Templer die uiteindelijk niet voor niets blijkt te stotteren. Vanaf dat moment beleef je het Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee Is Willem Kiewiet de Jon ge, trombonist en werk zaam bij muziek- en orga nisatiebureau Pasadena Productions, in de zevende hemel? Beste cd? „Dan kies ik voor 'Both Sides Now" van Joni Mitchell, een cd van twee jaar geleden. Vanwe ge de arrangementen, van de hand van Vince Mendoza, met een groot symfonieorkest en een ritmesectie. Hij is echt een genie. Hij heeft de muziek van Mitchell zó fantastisch gear rangeerd. Het begint met Wag- ner-achtige muziek, hoog-ro- mantiek. Dan komt de stem van Mitchell erin. Die stem is in de loop der jaren veel mooi er geworden, een beetje Billie Holiday-achtig. Echt, die cd heeft me tot tranen toe ge roerd. Het is een fusie van jazz, klassiek en pop. Of eigenlijk kun je het geen fusie meer noemen, want het is compleet nieuwe muziek. Ik was eerst niet zo'n fan van Mitchell. Wel van Mendoza die ook voor de Yellow Jackets prachtige din gen heeft gedaan. Zo ben ik ook bij deze cd terechtgeko men." Beste boek? „Voor mij is dat 'A Star Called Henry' van Roddy Doyle, een Ierse schrijver. Het is het eer ste van drie delen. De andere twee moeten nog verschijnen, daar zit ik nu met smart op te wachten. Ik heb het boek een keer voor mijn verjaardag ge kregen. Toen ik het las, pakte het mij direct. Door de stijl, de humor. Het boek gaat over het begin van de IRA, de vrijheids strijd van Ierland tegen Enge land. Dat is nogal een zwaar onderwerp, maar Doyle weet het toch wat luchtig te bren gen. Zonder dat het ontaardt in slapstickhumor. Behalve volwassenen sterven er ook heel veel kinderen. Maar Hen ry, de zoon van een eenbenige uitsmijter in een bordeel, blaakt van gezondheid. Hij wordt uiteindelijk voorman in de strijd. Op een gegeven mo ment wordt zijn vader ver moord. Henry trekt dan zelfs ten strijde met het houten been van zijn vader." Beste kunstwerk? „Wat ik heel mooi vind, is het nieuwe Guggenheim-museum in Spanje. Ik ben er nog niet geweest maar op foto's ziet het er prachtig uit. Het is een nieuw soort architectuur, het is net of het gebouw bestaat uit wapperende doeken. Echt fantastisch. De 'David' van Bernini vind ik ook prachtig. Het is een heel dynamisch beeld, van een slingerende Da vid, heel anders dan dat beeld van Michelangelo." Beste film? „Ik kan natuurlijk mooie films noemen als 'Una Giornata Par- ticolare' of 'The Shawshank Redemption', maar ik kies voor 'Jaws'. Ook uit overwe gingen van jeugdsentiment. Ik weet nog goed dat ik er voor het eerst naartoe ging - ik heb hem inmiddels zes keer ge zien. Voor Luxor stond toen een enorme rij, van een meter of vijftig. De film was dus een echte blockbuster. De film blijft voor mij fris, hoe vaak ik hem ook zie. Het verhaal is zo een voudig als wat, maar het ge heel is heel evenwichtig opge bouwd, in hoofdstukjes. De soundtrack van John Williams is ook weergaloos. De latere delen van 'Jaws' vind ik min der, al is 'Jaws 2' nog wel aar dig." tekst: Herman Joustra foto: Henk Bouwman foto Jaws: AP/Davld Doubllet stuk als een echte spannende thriller. Steeds nét voordat de waarheid zich ontvouwt, stopt de reconstructie. Alle betrokke nen blijken dood. Of zijn ze ver moord? De spanning wordt in 'Moord en brand' prachtig opgevoerd. Bijzonder listig is de vinding om het publiek ongewild latj0L zingen dat John Lee de mooine denaar is. Dan begint al eenfek-; vaag vermoeden te rijzen: zfe h den we er ooit helemaal achj komen wie de werkelijke sclj dige is? En waarom het vallij onder de galg tot drie keer tij dienst weigerde? (advertentie) UJij zijn nog op zoek noor enthousiaste Dent u trots op uur voortuin, achtertuin, dakterras, geveltuin of moestuin?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20