REGIO Oud-schaakster wil slagen als arts Uit het Nieuws 'Van duizend mensen naar één' Leiderdorpse Linda Jap deed tijdens studie in Leuven levenservaring op Keurig in pak naar mondeling tentamen Te vrroeg geboren AC 29 MEI 2004 NAVRAAG ijbel in de vorm van een blikje met daarop de tekst Thirsty? De verpakking is overgewaaid uit Amerika en sinds kort te koop in de Nederlandse ietal Bijbel is veel te boekhandel, diana J DE VREUGD van de oaern voor Katwijk Katwijkse boeman- del Calando gelooft at de Metal Bijbel in Katwijk gaat lopen. Te modern denkt ze. wel reuze handig voor in de schooltas. Want hij kan tegen een iet-ie er uit, de Metal Bijbel? ïeeft een metalen kaft en daarop staat de bovenkant van een weergegeven. Inclusief zo'n lipje waarmee je een blikje maakt. Het boek gaat open met een drukknopje. De zijkant is v met waterbubbeitjes.' ten vervlakking, dat zelfs de bijbel het van de verpakking hebben nd ik eigenlijk ook wel een beetje. Aan mij is het ook niet |ed. Ik vind het een beetje nep." :t u dat het gaat lopen, de Metal Bijbel? in Katwijk denk ik niet. Wij pakken er ook niet groots mee Jij ligt bij ons in de winkel, maar meer ook niet. De mensen raar in de leer zijn 11 het denk ik niet, Ibijbel. Het is veel ppen jullie veel Is of is Katwijk o'n beetje voor fok dat ongeveer icent van de huis- ns hier een bijbel 's heeft. Het loopt liet dagelijks Ji hier. Wel verko- e er nog aardig |i de decembermaand en in schoolboekenperiode. Dan moe- e nieuwe leerlingen de statenbijbel aanschaffen die op de pnlijst van het Andreas College staat. Voor leerlingen is het rens wel weer een handige uitvoering, die Metal Bijbel. Want 1 tegen een stootje in de schooltas. Maar hij is wel duur met 4 euro." 1st een bijbel tegenwoordig? I, bijbels zijn sowieso wel prijzig. De goedkoopste hier is 25 |Maar je kan het zo gek maken als je wilt. Met leer in plaats instleer, met vlechtwerk, een goudsneezijde, met rits zonder 1 ga zo maar door. Dan heb je ook nog de speciale uitvoerin- |iet bijzondere illustraties of de kinder- en jongerenbijbels. Ijn er niet in gespecialiseerd, maar wij hebben hier al zo'n ■j k zestig verschillende bijbels staan." I Marijn Kramp foto: ANP/Gerlinde Schrijver UIT DE ARCHIEVEN 1954, Zaterdag 29 Mei EN - De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk [zoek heeft het Sinologisch Instituut alhier een subsidie verleend icrofilms te vervaardigen van twee collecties vertalingen van Ihistische teksten, namelijk van „Kandjoer" en ,,Tandjoer". In iderhoud vertelde dr J. W. de Jong, docent voor Boeddhisme en ans aan de Leidse Universiteit dat het grootste gedeelte van de onkelijke Boeddhistische literatuur in India verloren is gegaan men voor de bestudering van deze letterkunde thans aangewe- op Chinese en Tibetaanse vertalingen, ide in Nederland de mogelijkheid te scheppen Tibetaanse verta- ite bestuderen heeft men na de oorlog met steun van Z.W.O. ge- erd een Kandjoer en Tandjoer uit Tibet te laten komen. Maar de ing van Tibet door China is er de oorzaak van geweest, dat deze »n zonder resultaat zijn gebleven. Vandaar dat men besloten licrofilms te laten maken door buitenlandse bibliotheken, waar ndjoer en de Tandjoer aanwezig zijn. Dat dit mogelijk is gewor- lankt het Sinologisch Instituut aan de financiële hulp van Z.W.O. t ogenblik wordt onderzocht waar het beste de microfilms in het iland vervaardigd kunnen worden. 1979, dinsdag 29 mei I- Traditiegetrouw hebben vele langdurig zieken ook dit jaar weer [ezoek gebracht aan de Keukenhof, een dag na de officiële sluiting, den door vrijwilligers konden de zieken genieten van een heerlijk tussen de bloemen. Foto: archief Leidsch Dagblad ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen i u templaar van 13 bl] 18 ln zwart wit) over te maken inummer 57055 t.n.v. Dagbladuil 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln zwart wit) over t< 'uitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Leidsch Dat Dagblad, ANNO d.d.(datum van ïatslng) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, eltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad I Directie: B.M. Essenberg E-mall: dlrectlehdcuz@hdc.nl fdredacteur: Jan Geert Majoor E-mall: redactle.ld@hdc.nl IANT( OOR hstraat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 ■fc: Postbus 54,2300 AB Leiden, ■fax 071-5 356415 ■tie fax 071-5356325 ^wrichten fax 023-5150 567 ■NTIEVERKOOP m.b.t.; 872-6813661 nd goed: 023-5150 543 H: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen I-6813636 ,,-jJMENTEN uitbetaling (acceptgiro) I.20 (alleen aut. Inc.) 6,70 p/j €216,90 is die ons een machtiging verstrekken lutomatlsch afschrijven van het hentsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbledlng- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Ze was één van de velen die in het midden van de jaren negentig van de vorige eeuw telkens weer werd uitgeloot voor de studie medicijnen. Het was telkens een bittere pil voor Linda Jap, maar volgende maand studeert de Leiderdorpse (26) toch af. Wanneer ze haar doctoraal heeft gehaald in het Belgische Leuven, uitwijk plaats voor meer 'afgewezen' vaderlandse studenten, komt ze onmiddellijk terug naar Nederland. Om ergens in een ziekenhuis arts-assistent te worden en zich te specialiseren in cardiologie. En misschien gaat ze dan ook de schaaksport weer beoefenen. „Maar als ik dat weer ga doen, is dat niet meer om per se de top te halen. Ik ben nu geheel gefocust op mijn maatschappelijke car rière." Ze behoorde tot de toppers van Nederland bij de vrou wen, maar kwam door om standigheden en door haar studie in een patstelling met haar sport terecht. De Leider dorpse Linda Jap Tjoen San, tweevoudig jeugdkampioene en rond de millenniumwisse ling nog lid van het vader landse Olympiadeteam, stop te medio 2001 met schaken. Het plotselinge overlijden van haar oudere broer versnelde haar besluit - „ik was toch al aan het afbouwen in verband met mijn studie" - en Linda Jap raakte twee jaar geen stuk meer aan. De weinige vrije tijd die ze had, besteedde de Surinaam se liever aan haar familie en haar opleiding, die ze na dat moment wel moest afmaken in België. „Vóór die tijd had ik steeds het idee gehad dat ik zou teruggaan naar Neder land. Vanuit die gedachte schreef ik me tot vijf keer toe weer in, al wist ik dat ik dan overnieuw zou moeten begin nen met mijn studie. Maar de eerste drie jaar had ik dat er wel voor over gehad", zegt ze in de Leiderdorpse flat van haar ouders. „Toen zou ik ook nog niet zoveel verloren heb ben met een overstap, omdat ik de eerste twee jaar in Leu ven wat meer met schaken bezig was geweest en de stu die geneeskunde in België ook een jaar langer duurt dan in Nederland. De eerste tijd was het dus nog wel te doen ge weest om te veranderen, maar op een gegeven moment kon dat niet meer en moest ik wel verder in Leuven." Ze was er terechtgekomen via een vriendin die in die Belgi sche stad had gewoond, even eens in Nederland was uitge loot voor 'medicijnen' en on middellijk haar biezen had gepakt. Uitwijken was ook voor Linda Jap het enige alter natief, omdat ze een par- keerstudie niet zag zitten nu voor haar van kinds af aan vaststond dat ze arts zou wor den. „Dus ben ik mee gegaan naar Leuven nadat ik de eer ste keer was uitgeloot. Zwaar teleurgesteld, maar je moet wel als je iets echt wilt. Ook de tweede keer dat ik er in Ne derland niet bijzat, was ik nog enorm teleurgesteld, maar daarna was ik er wel aan ge wend geraakt dat ik niet ge plaatst werd. Zoals ik ten slot te ook wat meer aan het wo nen in Leuven gewend ben geraakt." Ze had het er moeilijk mee dat ze zo van de middelbare school (het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest) terechtkwam in een ander land en een andere cultuur, bekent ze. Tussen de toch al wat afstandelijker Bel gen koos ze voor een solitair bestaan. „In het begin maakte ik in Leuven maar weinig vrienden omdat ik dacht: 'ik zing het één of twee jaar uit en dan ben ik hier toch weg'. En ik had ook niet zoveel tijd om contact te leggen met an deren,want ik reisde nogal veel heen en weer om schaak trainingen te volgen en wed strijden te spelen. Voor LSG, waarvan ik nog altijd lid ben, en voor Essen waarmee ik destijds in de Bundesliga speelde." „Ik was in die tijd veel met schaken bezig, omdat ik juist op dat moment aardig tegen de top aanhing. Bij de meisjes hoorde ik daar al bij. Ik had twee Nederlandse titels, ik had meegedaan aan diverse Europese kampioenschappen en ik kwam in die periode ook bij de vrouwen aardig om hoog. Ik werd internationaal meester, nam deel aan een zonetoemooi en ik stond vier de op de Nederlandse rang lijst. Daarmee was ik de beste van de niet professionele speelsters, achter de Chinese Peng, Sziva uit Hongarije en Bosboom-Lanchava uit Geor gië. Dat zijn wel professionals. Of nou ja, professionals. Ik weet niet of ze van het scha ken kunnen rondkomen. Dat is al moeilijk voor mannen, laat staan voor vrouwen. Al leen als je heel hard werkt, veel toernooien speelt en veel trainingen geeft, kun je aan een aardig inkomen komen en dat was voor mij totaal Srudmten geneeskunde wijken gedwongen uit na«r België Bentunuukche ''«VwiVniuni! w,,u cijferlijst, een ESfe^TïiTTT* ongekend »«wi,k,o,„T. doorzettingsvermogen Jïw*!58Sii^S?3ï! Uit: leidsch Dagblad, geen optie", betoogt ze. „Maar dat neemt niet weg dat ik destijds wel iets meer had willen bereiken. Zo had ik graag nationaal kampioen en grootmeester bij de vrouwen willen worden Maar ach, het is ook weer niet zo erg dat ik dat niet ben geworden, ik schaakte ook toen al voorna melijk voor mijn plezier. Voorop stond altijd dat ik maatschappelijk iets wilde be reiken." Die drang leidde haar door studie en verblijf in Leuven, waar ze vooral de laatste jaren af en toe eenzaam was. „Om dat ik er-weinig contacten had opgebouwd. Ze kennen daar geen studentenverenigingen zoals in Nederland en ik had er maar een paar kennissen. Mijn vriend en mijn familie wonen hier, dus ben ik blij dat ik nu eindelijk terug kan ko men." „Het is misschien wel goed geweest dat ik daar zo lang heb gewoond", vervolgt ze na lang nadenken, „want ik heb er aardig wat levenservaring opgedaan. De studie genees kunde is in België ook wat moeilijker. Die duurt niet al leen langer dan in Nederland (drie jaar voor je kandidaats en dan nog vier jaar voor je doctoraal), maar kent ook maar één tentamenperiode per jaar. Daarin moet je alles kunnen oplepelen, wat voor het vervolg misschien ook wel een voordeel is. Maar ik ben wel blij dat ik in Nederland in opleiding kan gaan voor car dioloog. Daar ga ik me nu 100 procent voor inzetten. Of ik daarnaast ook weer ga schaken hangt ervan af of dat te combineren valt met de baan als arts-assistent die ik vermoedelijk bij het Leyen- burgziekenhuis in Den Haag krijg en de opleiding tot car- laar als ik het g dioloog. Maar a doen, is het puur uit hobby. haler In het schaken hoef ik niet per Niet meer om de top te halen. neer om de top te t schaken hoef ik r se meer iets te bereiken. Ik ben er nu volledig op gefocust om te slagen in de medische wereld." Paul de Tombe Linda Jap: „Ik ga me nu volledig inzetten om te slagen in de medische wereld." Foto: Henk Bouwman Het was een mooi voorjaar voor Leo van den Ende. Tenminste, als het gaat om zijn meesterwerk, het Pa norama Tulipland. „Ik heb gevernist, ik heb tweeën halve sectie geschilderd in plaats van twee en het ont werp voor de komende twee jaar is af. Ik heb al leen weinig meegekregen van het voorjaar buiten." Het is een vreemde speling van het lot. De man, die met zijn Panorama Tulip land een ode brengt aan zowel de Bollenstreek als aan de lente, krijgt al acht jaar nauwelijks de kans om een lentebloesem te rui ken. En dat zal de komen de zes jaar ook nog zo zijn, want die tijd denkt Van den Ende nog nodig te hebben voor het doek, dat uiteindelijk 63 bij vier me ter groot wordt. Het was dus een goed jaar met een hoge productie en meer toeschouwers dan ooit. De topdag was twee de paasdag met 2200 be zoekers, gemiddeld waren dat er duizend per dag. „Nu heb ik gelukkig alleen met mijn vrouw Marli te maken, maar weken lang waren dat er elke dag dus duizend. Ik wil die mensen waar voor hun geld geven. Ze komen om me te zien schilderen en dan wil ik niet dat ze te horen krijgen dat meneer Van den Ende even een half uurtje aan de koffie zit." De bezoekers kijken niet alleen, ze praten ook, zegt de Voorhouter die intus sen door zijn vrouw voor zien wordt van broodjes en een kopje thee. „Ik schat dat de helft van het publiek een vraag aan me stelt. Kun je het je voor stellen? Vijfhonderd vra gen, elke dag." Leo van den Ende en zijn Panorama Tulipland hebben een goed en productief voorjaar achter de rug. „Nu is het tijd om tot rust te komen." Particuliere foto Dat levert geregeld ontroe rende momenten op. „Ie mand zei me dat ik wel heel mooi van binnen moest zijn en vol met bloemen moest zitten als ik zoiets prachtigs kon ma ken. Zij was vereerd dat ze even mijn hand mocht voelen. Een ander vroeg me wat mijn dagelijks werk was of waarom alle klokken op drie uur staan. Een mevrouw kreeg tranen in haar ogen en zei me dat ze het Panorama 'van bin nen voelde'. Van den Ende zegt er meer en meer van doordrongen te raken dat hij met iets bijzonders bezig is. „Maar toch zeg ik vandaag dat het welletjes is geweest. De laatste weken heb ik ver langd naar het moment dat de tentoonstelling in Voorhout weer zou slui ten. Ik ben elke werkdag, van dinsdag tot en met zondag, zo moe geweest dat ik om een uur of ze ven, acht naar bed ging. „Het is nu tijd om tot rust te komen. Maar voor het zover is, moet ik eerst wat klussen doen die zijn blij ven liggen: de administra tie, de voortuin, ik moet een aantal brieven schrij ven. Tussendoor ga ik nog wel even naar de hal van Colijn aan de Jacoba van Beierenweg om af en toe weer even de geur van het Panorama op te snuiven. Het hoort allemaal bij mijn ontwenningskuur. LEIDEN, 23.00 UUR Het is lente en ook in de Leidse Academlewijk bloeit de liefde op. De avond is net zwoel genoeg om zonder jas op straat te lopen. Op de Langebrug, ter hoogte van de Papengracht, wandelen, nee, zwieren een student en een studente midden op de straat. Hij is een lange, bruine krullenbol, zij draagt het blonde haar in een paardenstaart. Bijna, bij na, nog één nacht, dan zijn ze een paar. Op het zwoele windje waaien flarden van hun gesprek aan. „Nee, maar zij verleidde mij!", glimlacht de jongen tegen het meisje. „O, dan was je zeker vreselijk gegeneerd?", repliceert zij koket. En verder walsen ze in de richting van het Rapenburg, in de richting van studentenvereniging Augustinus, voor nieuwe spannende gesprek ken, flirtend op de rand van indiscreet. Vijf minuten later. De voorgevel van de Pieterskerk is versierd met ballonnen. Op het Pie terskerkhof is een oranje loper uitgerold. In de kerk is een spoftgala aan de gang. Vijf chauffeurs hangen rond voor de ingang van de kerk. Alles aan hen is blauw, rond en dik. Hun kostuums. Hun Mercedessen. Hun buiken die getuigen van een leven van duizenden kilometers en evenzovele biertjes. Hun bazen amuseren zich binnen, maar de chauf feurs vervelen zich niet. Buiten valt ook veel te zien.. Daar komen vijf studentes aan. Zij haasten zich op een kluitje naar de warme sociëteit. Ze zijn jong en blond en mooi, één van hen voert een flets aan de hand mee. Hun slanke lijven zijn perfect geschikt voor hun witte linnen broeken die hun buiken half bloot laten. Ze huiveren in hun roze en hemelsblauwe tricot vestjes, terwijl ze zich voorthaasten. Ze trekken de panden over hun blote huid en slaan tegelijkertijd hun armen over eikaar. Dit gebaar maakt hen verleidelijk, kwetsbaar en on tegenzeggelijk zedig. De vijf blauwe chauffeurs zien de vijf tricot meisjes komen. Hun ogen vallen bijna uit hun kassen. Het is een moment doodstil. Dan keert bi) één chauffeur het bewustzijn terug. Hij roept, tegen niemand in het bijzonder, maar wel heel hard: „Nu weet ik het zeker! Ik ben te vrroeg geboren!" Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17