Gaststudenten betalen meer LEIDEN REGIO Hoe De Belastingdienst De Vriend werd Van fitpoint tot sfeerverlichting 'Otto, we zitten op je te wachten Huur is honderd euro per maand extra voor schoonmaak- en stookkosten Bewoners Slaaghwijk en Binnenstad Noord besteden samen ruim één miljoen euro in de wijk Rijnsburgse Boys voetbaljj volgend seizoen op rubbe Valkenburg zoekt hekkensluiter Extra geld voor monumenten leiden - Het Erfgoedhuis Zuid- Holland, een expertise- en ser vicecentrum voor al het erfgoed in de provincie, krijgt tot 2006 150.000 euro per jaar extra sub sidie van de provincie. Van het geld moeten meer monumen tenwachters worden aange steld. Deze moeten de wacht lijsten met monumenteneige naren die op onderhoudsadvie zen wachten, proberen weg te werken. In 2008 hoopt het Erf goedhuis iedere twee jaar 4000 monumenten te monitoren in plaats van de huidige 2600. Directeur van Maregroep thuis katwijk/voorhout - De direc- teur van het werkvoorziening schap Maregroep, A. Broek, zit om gezondheidsredenen tijde lijk thuis. Zijn arts heeft hem la ten weten dat de te hoge werk druk niet goed voor hem is, schrijft hij in een memo aan de medewerkers van de sociale werkvoorzieningen in Katwijk en Voorhout. Maregroep heeft te maken met financiële pro blemen en onvrede onder het personeel. De ondernemings raad zegde daarom onlangs het vertrouwen op in Broek. HDC972 door Wilfred Simons leiden - Buitenlandse studenten betalen bij studentenhuisvester SLS Wonen honderd euro per maand meer huur dan Neder landse studenten. Volgens de studentenpartijen maakt SLS Wonen daarmee misbruik van het feit dat buitenlanders geen keuze hebben bij het zoeken naar een kamer. SLS-woordvoer- ster M. Henninger bestrijdt dat. „De extra kosten zitten bijna uit sluitend in de extra service." Studentenhuisvester SLS Wo nen heeft dit jaar 489 kamers en appartementen gereserveerd voor buitenlandse studenten en docenten. Dat is bij lange na niet genoeg om aan de steeds toenemende vraag naar woon ruimte voor die groep te vol doen. SLS Wonen heeft 350 ei gen kamers, voor de overige doet zij een beroep op ruimte vaartorganisatie Estec en de Hogeschool Leiden, die ook ka mers voor buitenlanders heb ben. De nood is inmiddels zo hoog, dat studenten en docen ten ook worden ondergebracht bij hoogleraren en docenten thuis. Een gemiddelde maandhuur voor een kamer bedraagt in Lei den tussen de 250 en 350 euro, waarvan honderd euro voor servicekosten. De extra hum- die SLS Wonen in rekening brengt, bestaat volledig uit ex tra servicekosten. Aan buiten landse studenten verhuurt de corporatie alleen gemeubileer de kamers, die meer onder houd vergen. Servicekosten lo pen verder op doordat buiten landse studenten meer stoken dan Nederlandse. Bovendien heeft de SLS te maken met hoge administratiekosten door de voortdurende mutaties. De grootste kostenpost bestaat uit schoonmaakkosten. In de studentencomplexen die voor buitenlanders zijn gereser veerd, wordt dagelijks schoon gemaakt. Volgens Henninger is dat nodig omdat deze studen ten vaak maar kort in Leiden blijven en er dus geen huiscul tuur kan ontstaan. ,,In com plexen waar Nederlandse stu denten wonen, ontstaan na ver loop van tijd allerlei regels", legt Henninger uit. „Studenten die samen eten, maken regels over gemeenschappelijke in koop. Zij maken ook schoon- maakroosters en sparen daar mee kosten uit. In huizen met buitenlandse studenten is dat niet te doen. Sommige verblij ven maar zes weken, dat is te kort om in te burgeren." De universiteit en SLS Wonen zorgen er samen voor dat bui tenlandse studenten die naar Leiden komen, meteen een ka mer kunnen betrekken. Zij moeten zich eerst als student laten registreren bij de universi teit, waarna zij zich op het Leid- se kameraanbod kunnen oriën teren via de website van SLS Wonen. Elk jaar in september presenteert de universiteit een definitieve lijst van studenten die zij verwacht. Van deze 'be stelling', zoals Henninger dat noemt, kan dan verder niet worden afgeweken. „Wij willen voorkomen dat buitenlanders op de bonnefooi naar Leiden komen." Buitenlanders moeten na de contractperiode hun ka mer verlaten, zij kunnen geen aanspraak maken op huurbe- scherming. De komende jaren verwacht SLS Wonen veel kamers voor buitenlanders bij te bouwen, onder meer in de Meelfabriek aan de Zijlsingel. De corporatie werkt aan een verdeelsleutel tussen kamers voor buitenlan ders en Nederlanders. „We wil len het tekort aan kamers voor buitenlandse studenten niet opheffen ten koste van Neder landse", aldus Henninger. EINDEXAMEN 2004 door Floor Ligtvoet De eindexamenkandidaten Nederlands. Van links naar rechts docente Leontine van den Berg, Judith to, Eva Goldman, Carlien Keeven èn zittend Anouk van der Klugt en conrector Meijer. Foto: Henk Bouwman Anouk: „Als ik dit verneuk! Eh sorry, sorry - ik bedoel verpest. Niet opschrijven hoor!" Eva: „Ik heb mijn antwoorden nog in klad, dus ga ik straks meteen op internet kijken of ik het een beetje redelijk heb gemaakt." Nee, economie I en II vanmid dag; daar zien ze pas echt te genop. Judith was 's ochtends best zenuwachtig; ze sliep ook slecht. Tegen conrector Meijer zegt ze: „Meneer, ik droomde over u vannacht. Ik had me ver slapen en u belde me op en zei met een grafstem: Otto, waar blijf je, we zitten hier op je wachten." Dan schrikt ze en zegt: „Oh, nee hè, dit gaat u toch niet gebruiken bij de di ploma-uitreiking." Conrector Meijer schijnt van iedere leer- De opgave Vraag 2, 3 en 4 bij Tekst 1 'Gezin in de tang' De tekst 'Gezin in de tang' kan in vier opeenvolgende stukken worden verdeeld. Deze vier delen kunnen van de volgende kopjes worden voorzien: deel 1: Gezin van de jaren vijftig en nu deel 2: Gezinsvorming: ideaal en werkelijkheid deel 3: Kritische buitenwe reld en andere bedreigende factoren deel 4: Conclusies met be trekking tot levensvatbaar heid gezin 2. Bij welke alinea begint deel 2? 3. Bij welke alinea begint deel 3? 4. Bij welke alinea begint deel 4? ling een dossiertje aan te lej gen. Carlien wil communicatie ii Leiden gaan studeren of me informatiemanagement. „J< iets lekker breeds; ik wil me meteen zo vastpinnen." Juc Eva en Anouk weten ook w< willen studeren: „Verpleegk de in Den Haag." Beseffen i wel hoe zwaar die baan is? I „Ja, hoor, mijn moeder is o* verpleegkundige, dus heb il j noeg over de voors en tegen gehoord. Kijk, mensen help daar gaat het om. Zo, weet i i genoeg? Dan kunnen we ev naar buiten een sigaretje ro effe ontstressen." Lerares Nederlands Leontin van den Berg (28) komt er nj het examen bij zitten. Ze ge pas drie jaar les. Het is haar - ste examenklas. „Leuke kin< ren, maar een moeilijke kla: lastig om te motiveren. Bijv beeld: om zich voor te berei, konden de leerlingen facult; wat extra oefenen. Dan zie j dat de meisjes tijdens die le braaf komen, maar de herei t ten het afweten." Ze maakt zich toch wat zorgjf over deze jongens. „Kijk, bije Nederlands geldt toch: oef eb baart kunst. Vooral bij het ni ken van een samenvatting kjj. je echt een bepaalde aanpal)( ren. Eerst kijken naar de ver banden bijvoorbeeld. En al^ in een vraag staat: 'citeer' or uit', dan houden er nog vee! zich niet precies aan de op dracht. En tja, hun samenva ting mag echt niet langer zijf dan 200 woorden, hooguit overschrijding van 25 woon Daar wordt heel streng op Maar, het was goed te mak* De teksten waren gelukkig li ker concreet en ook niet zo L stract in het woordgebruik. T Aart van der Kuijl u rijnsburg - Rijnsburgse Boys krijgt kunstgras. Op twee vel den, het derde en het vierde, zoals de voetbalclub graag wil om het capaciteitsprobleem te verhelpen. En mogelijk in de toekomst ook op veld 1. De an dere twee velden zijn aan het begin van het nieuwe seizoen klaar. Aanvankelijk voelde de ge meente, in tegenstelling tot de voetbalclub, meer voor wed strijd-trainingsvelden (wetra). Maar verschillende voordelen lijken nu toch op te wegen te gen de hogere kosten van 'rub- beringestrooid kunstgras'. Zo kan kunstgras intensiever wor den bespeeld, tot zo'n 1.300 uur per jaar. Dat is aanzienlijk meer dan bij een grasveld (maximaal 300 uur) of een wetraveld (500 uur). Bovendien worden de er varingen met wetravelit waarvan Rijnsburgse Boyn één heeft, teleurstellend pi noemd: zo'n veld is snel kain heeft veel extra onderhouogi dig. ld Een aanvankelijk nadeel h kunstgras werd tenietge*b< toen de KNVB liet wetenei vanaf 1 juli alle competitieve strijden op kunstgras mds worden gespeeld. En de kc 1 voor twee velden komen naar verwachting rond zesSh uit, wat aanzienlijk lager is a de ruim negen ton waar ddej meente aanvankelijk van v ging- f Een probleem is nog de jll< keergelegenheid rond piekyia strijden. Het bedrijf dat dit* voor plekken beschikbaar ie* de, wil die mogelijkheid pfu juli beëindigen. lit. valkenburg - Valkenburg zoekt een vrijwilliger tegen een ver goeding van maximaal 735 euro per jaar voor een verantwoor delijke taak: het dagelijks ope nen en sluiten van een hek. Op die manier moet worden voor komen dat vandalen 's nachts toegang hebben tot de algeme ne begraafplaats aan de Ring weg. Aanleiding is de grafschennis die daar vorig jaar plaatshad. „Te gek voor woorden", oor deelde burgemeester Van der Reijden, die meteen aan maf regelen dacht om de toegarjji beperken. Wethouder Van 4r Nagel zon meer op een gep(j straf voor de boosdoeners, 4 als een berechting op het je Castellumplein. h Het plan van de burgemees| t( wordt nu dus uitgevoerd. Tée[ minste, als zich een hekkenL. ter aanmeldt. Hoe laat die hek moet openen en sluiteqee wordt in overleg vastgesteld hekkensluiter verdient ongeva veer 1 euro per handeling. ve n De examens voor vmbo, havo en vwo begonnen op 19 mei met kleine talen en havo-Frans. Ze eindigen op vrijdag 4 juni met het vak Spaans. Vandaag: leerlin gen van het Rijnlands Lyceum in Sassenheim over het havo-eind examen Nederlands. Natuurlijk was er tijdens het examen Nederlands op het Rijnlands zat om je kapot aan te ergeren. „Ja, Anouk van der Klugt, je zat om de haverklap te snuiven als een gek. Hééél irri tant die tic. Had je dat zelf niet in de gaten?" De vriendinnen van Anouk, Eva Goldman, Car lien Keeven en Judith Otto, ge ven haar quasi-serieus een veeg uit de pan. Ze zet grote ogen op: „God, sorry hoor. Ik wist niet dat het zo opviel. Ik had zelf veel meer last van die gab bers die telkens voorbijscheur- den met hun auto: 'Daar komt gabbertje, daar komt gabbertje': echt kei- en keiharde muziek. Je bent echt minutenlang uit je concentratie." „Ja", vallen de anderen haar bij: „Belachelijk, en toen nog eens die kinderen van de basisschool er boven op." Ze hebben hét wel goed ge maakt, denken ze. De teksten, beide afkomstig uit de Volks krant, een over het gezin en een over privacy, vonden ze wel in teressant. Vooral het artikel 'Het gevaar van minder priva cy', dat ingaat op de verande rende wereld als gevolg van de terroristische aanslagen, sprak hun erg aan. „We kregen bij de voorbereiding een tekst uit 2000", zo vertelt Judith. „Toen dachten we echt 'Waar gaaaaat dit over?!!'." Ze hebben allemaal redelijk ge scoord, maar toch kijken Anouk en Eva een beetje benauwd. leiden - Geld uitgeven aan mooie spullen voor de buurt zodat die er van opknapt. Twee jaar geleden kregen bewoners uit de aandachtswijken Slaagh wijk en Binnenstad Noord daarvoor tezamen ruim één miljoen euro tot hun beschik king. Met dat geld mochten ze hun wijk naar eigen inzicht ver fraaien. In december loopt het project Onze Buurt aan Zet (OBAZ), bedoeld om de leef baarheid en sociale samenhang in de wijk te bevorderen, af. Dan moeten de burgerinitiatie ven volledig zijn afgerond. Een overzicht. Via het project Onze Buurt aan Zet experimenteert de gemeen te Leiden met het uitbesteden van taken aan burgers. Wijkbe woners weten zelf immers het best hoe hun directe leefomge ving eruit moet zien en welke voorzieningen het hardst nodig zijn, is de gedachte. Beide wijken hebben geïnves teerd in buitenspeelgelegenhe- den. Het Tasmanpark in Bin nenstad Noord heeft nu een speelplek met een glijbaan en een zogeheten fitpoint waar buurtbewoners gymnastiekoe feningen kunnen doen. Achter de flats aan de Arendshorst in Slaaghwijk, op de grasveldjes aan de Buizerdhorst is een voetbalkooi gebouwd, een voet balveld omringd door een hoog hekwerk. Duidelijk is al wel geworden dat de bewoners uit Slaaghwijk en Binnenstad Noord andere be hoeftes hebben. Zo heeft Bin nenstad Noord ruim 30.000 eu ro gereserveerd voor sfeerver lichting van de bruggen in het havengebied. Siaaghwijk daar entegen heeft groot ingezet op de bestrijding van honden- poepoverlast (35.000 euro). Meerdere hondenuitlaatstroken zijn aangelegd. Toch heeft het De voetbalkooi bij de Arendshorst in de Slaaghwijk is een van de projecten die van het budget voor Onze Buurt Aan Zet zijn betaald. Archieffoto: Henk Bouwman hondenpoepproject niet tot grote tevredenheid geleid. Nu het toezicht op het gebruik van de hondenstroken door hon denbezitters is gestopt, klagen bewoners weer over de drollen- overlast. „Maar dat is een pro bleem waar we zelf wat aan kunnen doen", verklaarde be woonster Sonja van Uden deze week tijdens een bijeenkomst voor grotestedenbeleid-ambte- naren. „Burgers moeten een hondeneigenaar aanspreken als ze zien dat het dier ergens an ders zijn behoefte doet." Van Uden is tevreden met de gerealiseerde projecten in haar wijk. Wel vreest ze dat na de cember, als het project Onze Buurt aan Zet officieel stopt, het onderhoud van de gloed nieuwe voorzieningen in de wijk onder druk komt te staan. Bewoner Hans Ranselaar uit Binnenstad Noord weet inmid dels dat geld niet dé oplossing is voor alle problemen in de wijk. „We hadden geld genoeg om de Touwslagersgang met een hek af te sluiten. Dan had den junks daar niet meer op hun dealer kunnen wachten." Echter andere bewoners zagen de plaatsing van het hek niet zitten en hielden het plan te gen. Ook het probleem met de sociaal onveilige carports aan de Uiterstegracht bleef onopge lost. Aanvankelijk was het plan ateliers in de carports te bou wen. Dit kon echter niet gefi nancierd worden uit Onze Buurt aan Zet-gelden omdat de verbouwing niet voor de dead line van 31 december zou zijn afgerond. „Soms is het gewoon nog lastig om het geld uit te ge ven." Toch zullen beide wijken er naar verwachting in slagen het budget voor het eind van het jaar op te maken. malige compagnons hadden alleen, zacht gezegd, verschil lende visies op de horecaon- derneming. Voor de één, Jaap de Vriend, moest De Belastingdienst zich onderscheiden door kwaliteit, en niet in de eerste plaats door het concept erachter. „We had den een duidelijk ander beeld van horeca", aldus De Vriend, „en ik zeg niet dat de visie van Jan Lange fout is, misschien werkt het wel beter. Maar ik dacht gewoon aan iets anders. Ik wilde een goed stuk vlees kunnen serveren, en dat mag dan wat kosten. Jan kwam met allerlei wilde ideeën om het thema Belastingdienst uit te werken. Hij wilde een loket bij de ingang, en regelmatige FIOD-invallen waarbij je bord werd weggenomen. Maar ja, als jij een cöte de boeuf van 25 euro op je bord hebt liggen, dan stel je dat niet echt op prijs." De in de Leidse regio bekende horecaondernemer Jan Lange beschouwde het idee van De Belastingdienst als rijn geestes kind. Tien jaar lang liep hij er mee rond. Samen met De Vriend zou hij het gaan verwe zenlijken aan de Doezastraat. „Ik wilde niet zomaar een ho recazaak opzetten, maar juist De Belastingdienst, met alles erop en eraan." En daar lag dan ook de kern van de ver schillen. „Natuurlijk is kwali- Een nieuwe naam aan de Doezastraat. Verschillen van inzicht over het dienst de nek omgedraaid. Foto: Hielco Kuipers tieit belangrijk", zegt Mariette Mol, die samen met De Vriend het restaurant runde, „maar ie dereen pretendeert voor kwali teit te gaan. Daarom maken juist de service en het concept het verschil." „Een compag nonschap is als een huwelijk", aldus De Vriend. „Je moet blind op elkaar kunnen ver trouwen, elkaar kunnen aan voelen. Die match was er ge woon niet." Ondertussen werd De Belas tingdienst in een jaar tijd wel een begrip in de stad. De naamsverandering betekent ook niet dat het idee ten dode is opgeschreven. Jan Lange wil nu met het concept naar ande concept hebben De Belasting- re steden. „Ik geloof er nog steeds in. Het idee is gewoon goed." Wellicht zijn er binnen kort Belastingdiensten in Haar lem en Den Haag. Maar hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, in Leiden is De Belastingdienst voortaan De Vriend. Bas Benneker Onder de opvallende naam De Belastingdienst opende een jaar geleden een nieuw grand café op de hoek van de Doeza straat en de Boisotkade zijn deuren. Op de menukaart - in de vorm van een aanslagbiljet - gerechten met illustere namen als Dubbele Boekhouding (Twee kroketten met brood) Zeedagenaftrek (Tarbot uit de oven) en natuurlijk de Zalm met Bos-uitjes. Gebroederlijk en trots stonden de compag nons op de foto in het Leidsch Dagblad: Jaap de Vriend, Ma- riëtte Mol en haar vriend Jan Lange, die de naam deponeer de en het concept bedacht. Sinds twee weken herinnert al leen een archiefkast in de hoek van de zaak nog aan het oude restaurant De Belastingdienst. Op de gevel staat inmiddels al de nieuwe naam: Restaurant De Vriend. Er waren, aldus de betrokkenen, geen juridische problemen met de naam, en evenmin rijn slechte cijfers verantwoordelijk voor het vroegtijdig ten ondergaan van De Belastingdienst. De voor- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14