LEIDE Plan: manege in Cronesteijn w (DHulshoff 'Vijf voor twaalf in het achterstandsonderwijs' >tudent zijn is meer dan met je neus in de boeken' 2 intratuin 2e PINKSTERDAG REGIO R1 e 3 a>' o n> n> Belangrijk bericht voor onze abonnees Leren zitmeubelen VOOR HALVE PRIJZEN zaterdag 29 mei 2004 Oud-schaakster nda Jap wil ook i als arts Éitie arresteert Vander Leidse - Een 31-jarige Leidse heeft woensdagavond ijk van zich afgebeten [zij werd aangerand op de lelweg. Ze heeft de man ilgens geschopt en gesla- Dp haar aanwijzingen de politie even na mid- icht een 20-jarige Leidse :hte aangehouden. De was al gewaarschuwd iemand die de vrouw had gillen. Het slachtoffer jrond kwart voor twaalf hteren beetgepakt en te rn muur geduwd. Zij 'e later over pijn aan het irhoofd, de nek en de iders. den geeft vijf Ie aan ijshal - De gemeente Leiden is d een 'symbolische' subsi- in 5000 euro voor de ijshal e Vondellaan beschikbaar llen. Het bedrag is be- als een gebaar naar de re- meenten. De ijshal ver- enige tijd in financiële lijkheden. De komende aar of vier jaar is er 50.000 subsidie op jaarbasis no- ls alle regiogemeenten w euro beschikbaar stellen, ijshal gered. Tot nog toe alleen Zoeterwoude dit m. dentenflat aan issenaarseweg 4-De Delftse studenten ester Duwo en de Univer- iden overwegen een flat iwen tussen de Wasse- ;weg en de Hogeschool Het driehoeldge terrein [laats bieden aan zeshon- itudentenwoningen. Vol le afdeling Vastgoed van iversiteit is Duwo 'de eni- ieuze kandidaat' en kan in 2007 beginnen, it moet passen in het plan een campus aan de Was- trseweg, dat mede door tonen wordt opgesteld, tonen heeft een concurre- plan gemaakt voor 750 a ludentenwoningen in het ïaavekwartier achter de lenaarseweg. De Leidse Intenhuisvester wil de be lde panden verbouwen, k 'de universiteit heeft daar- dere bestemmingen op Zoetermeerder wil boerderij pachten Politici, ambtenaren en docenten protesteerden gisteren met een fietstocht tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet op het achterstandsonderwijs. Foto: Henk Bouwman Wethouder, politici en leraren protesteren tegen Haagse bezuinigingen door Robert Toret leiden - Zo'n vijftig mensen re den gisteren mee in een pro testfietstocht langs vier Leidse projecten, die achterstandsleer lingen betere kansen moeten bieden. Hiermee protesteerde de Stichting Gemeentelijk On derwijs Achterstandsbeleid te gen bezuinigingsplannen van het kabinet op dit gebied. In Leiden wil het rijk zeven ton korten op onderwijs. Daarmee daalt de rijkssubsidie van 1,7 miljoen naar 1 miljoen euro per jaar. Volgens onderwijswethou der Ruud Hessing, die meereed, betekent dat het einde van al lerlei projecten, waardoor ach terstandsleerlingen betere kan sen krijgen. „We vertrokken vandaag om vijf voor twee, maar voor het achterstandon- derwijs is het vijf voor twaalf', aldus Hessing in een afsluiten de speech na de fietstocht. „De kinderen die we zijn tegengeko men, zijn het levende bewijs van het nut van ons achter standsbeleid. Hier weten we dat, maar in Den Haag blijkbaar niet. Misschien moeten we maar doorfietsen naar het Bin nenhof." Tot de deelnemers behoorden Leidse politici, ambtenaren en docenten. De optocht leidde langs vier locaties. De eerste stop was het consultatiebureau aan het Bevrijdingsplein. Daar in is de Boekenboot opgeno men, waar jonge kinderen in aanraking komen met (prenten) boeken. De tweede etappe voerde naar peuterspeelzaal De Kakelbont aan de Ten Kate- straat. Daar komen dagelijks zestien kinderen voor taalont wikkeling. Daarna werd de Teldersschool naast het Vijf Meibad aange daan. Dit is een onderwijsvoor- rangsschool. Daar zitten 45 jon ge kinderen vanaf vier jaar, die korter dan een jaar in Neder land wonen. Ze hebben vaak een taal- en ontwikkelingsach terstand. Deze leerlingen wor den in twee jaar klaargestoomd voor het reguliere onderwijs, onder meer door ze extra Ne derlands en meer persoonlijke aandacht te geven. Tot slot stopte het gezelschap bij het Vlietland College aan de Apollolaan. Daar werd geluis terd naar verhalen van kinde ren uit de internationale kop- klas. Coördinator Marlies Mer- kestijn: „In deze klas krijgen slimme allochtone kinderen het laatste extra zetje. Als de subsi dies worden stopgezet, kunnen we dit achterstandsonderwijs niet meer aanbieden. Leerlin gen die havo of vwo kunnen doen, dreigen dan te verdwij nen in het vmbo." Hessing vindt alle projecten even belangrijk: „Het is een sluitende keten, van peuter speelzaal tot kopklas. Als je daar een steen tussen uit haalt, maak je meer kapot dan je denkt." door Floor Ligtvoet leiden - De Zoetermeerse onder nemer Ron van der Ende wil sa men met zijn vrouw in polder park Cronesteijn een manege op zetten. De boerderij en de bijho rende 24 hectare grond aan Cro nesteijn 1 lenen zich daar vol gens hem perfect voor. Het perceel en de boerderij zijn eigendom van de gemeente Leiden. De ondernemer heeft zijn plannen ingediend in de hoop de grond te mogen pach ten. Op dit moment heeft Van der Ende een stalhouderij met veer tien paarden en pony's in Stompwijk. Maar in Leiden lig gen voor hem grote kansen, zegt hij: „Leiden heeft maar één manege, Moedig Voorwaarts. De vraag naar rijlessen, mensport en dressuur is echter vele malen groter." De twee maneges zullen elkaar ook niet sterk beconcurreren, verwacht hij. „Moedig Voorwaarts geeft voornamelijk les aan gehandi capten. Wij richten ons op een ander publiek." De ligging van het polderpark is erg gunstig voor bezoekers van de manege, vindt de stalhou der. „Naast de A4. Ze kunnen de auto kwijt aan de Vrouwen- weg." De stalhouderij die hij voor ogen heeft, wordt klein schalig met hooguit veertig paarden en pony's. Naast de edele dieren wil Van der Ende ook kleinvee op het perceel la ten grazen om het karakter van de polder te benadrukken. De ondernemer hoopt verder op een goede samenwerking met een gehandicaptenzorgorgani satie in de regio. „Het groen op het perceel kan door geestelijk gehandicapten via een dagbe stedingsproject worden onder houden." (advertenties) Leiden is de eerste en enige universiteit met een bindend :udieadvies. Alle studenten die in het eerste jaar niet de helft van hun studiepunten halen (30 van de 60), moeten hun opleiding staken. De universiteit hoopt op die manier alleen ide en snel studerende studenten aan te trekken. Deze week is tbleken dat het bindend studieadvies niet werkt. Sterker nog, et aantal studenten dat langer studeert dan 6 jaar is sinds de voering van het bindend studieadvies licht gestegen. Fransje Molenaar (21), student politicologie en talen en cultuur van tijns Amerika, heeft een verklaring: „Studenten werken in het eerste jaar extra hard en gaan het vervolgens lekker rustig aandoen." og last gehad van het bin- studieadvies? ik ben er niet door in emen gekomen. In mijn jaar heb ik als student ta- cultuur van Latijns Ame- ïet gemak die dertig pun- :haald. Dit jaar ben ik be- ;n met mijn tweede stu- oliticologie. Ook daar is e gelukt. Ik haal dit jaar chijnlijk in totaal 100 in, maar daar heb ik ook ïihard voor gewerkt." twee studies doet en 100 munten in een jaar haalt, noet dat bindend studiead- och niet zo lastig zijn om te Zijn studenten die afval- \ms veel te lui? zo moet je dat echt niet Natuurlijk zijn er mensen e alleen zijn gaan studeren kunnen feesten. Maar dat lang niet voor alle afval- reel studenten moeten in riste jaar vooral erg wen- |an hun nieuwe leventje: [hzelf wonen in een nieu- ad, nieuwe vrienden ma il niet langer onder het tht staan van hun ouders. anpassen aan een meuwe sstijl kost tijd. Ik vind dat de liversiteit er rekening mee jhouden dat eerstejaars pp gang moeten komen, jijn middelbare school heb st een jaar gereisd en ge- L Ik had mijn 'losgeslagen' pe dus al achter de rug en jelijk heel serieus aan de |egaan. Voor de meesten ligt het anders. Het zou daarom beter zijn om studenten pas weg te sturen als ze hun prope deuse niet binnen twee jaar hebben gehaald." Heeft het bindend studieadvies wel toekomst? „Ik kan me vanuit de universi teit wel voorstellen waarom ze het in 1997 hebben ingesteld. De universiteit wil dat studen ten sneller afstuderen. Dat heeft vast met geld te maken. Bij dit streven plaats ik wel vraagtekens. Ik bedoel: student zijn is toch meer dan alleen met je neus in de boeken zitten? Lid worden van een vereniging vind ik ook belangrijk. Je moet je eveneens op sociaal gebied ontwikkelen. Die kwaliteiten heb je immers later ook nodig op de werkvloer. Studenten hebben meer aan een goede studieadviseur dan aan een bindend studieadvies. Van mij mag het dus wel worden afge schaft." Is zo'n bindend advies ook niet verschrikkelijk schools? „Ja, eigenlijk wel. De universi teit is überhaupt schools ge worden. Alles moet volgens de regeltjes, ze staan er weinig open voor als je je eigen studie pad wilt volgen. Mij wordt re gelmatig afgeraden twee studies te doen. Ik vind dat ze je op een universiteit juist moeten stimu leren je eigen ding te doen. Je wilt toch goede academici afle veren? Dat bindend studiead vies is zo negatief. Je wordt ge straft als je het aantal punten niet haalt. Waarom draaien ze het niet om? Je kunt studenten ook belonen met een leuk uitje of feestje als ze genoeg punten hebben gehaald." Ondanks het bindend studiead vies studeerde vorig jaar maar 39 procent van de studenten binnen 6 jaar af. Hoe kan dat? „Veel studenten werken het eerste jaar hard om hun ver plichte studiepunten te halen en doen het daarna lekker rus tig aan. Ik heb zelf ook geen haast om af te studeren. Wil nog veel te veel doen. Dit jaar heb ik zo hard gestudeerd, vol- ÜJ v/i 3 DJ £D v/i gend jaar mag het best wat minder. Misschien ga ik wel een jaartje in het bestuur van studentenvereniging Catena. Als mijn studiebeurs stopt voordat ik klaar ben, dan leen ik wel geld." tekst: Floor Ligtvoet foto: Hielco Kuipers Als zijn plannen worden goed gekeurd en hij de grond mag pachten, worden de gevels van de boerderij in de huidige staat gelaten. Achter de boerderij wil hij een buitenbak van 40 bij 20 meter aanleggen. Van der Ende is niet de enige ondernemer die graag het per ceel in het Cronesteinpark wil benutten, bevestigt een woord voerder van de gemeente. Er zijn meerdere plannen inge diend. Over het aantal gegadig den wil de gemeente niets kwijt. Het college van burge meester en wethouders besluit uiteindelijk wie de boerderij en grond mag pachten. Wanneer het besluit valt is onbekend. (advertenties) HET GROENE WARENHUIS geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 Geachte abonnee, Als u heeft gekozen voor een automatische incasso van het abonnementsgeld, dan wordt het bedrag vanaf heden geïncasseerd door HDC Media bv. Uw geld wordt overgemaakt naar Jf gironummer 234 000. Op uw afschrift JjN zult u deze veranderingen terugzien. tunlrt De Directie Leidsch^ Dagblad I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad VERRASSEND, LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingslijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 lot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Goedemorgen! Wat een krant. LEOLUX - LABEL - ROLF BENZ - GELDERLAND - MOLINARI - POLTRONA FRAU e.v.a. BANKEN en FAUTEUILS 2e PINKSTERDAG (I I.00-I7.00 uur) UITSLUITEND MAGAZIJN FABRIEK VOORSCHOTEN - ROUWKOOPLAAN I Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! J 6^ Ja, ik neem een vast J kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik I abonnee makkelijk (e I superkorting op een i I Johnson Bros. ontbijtservice! k als vaste CTifcvl en angineel Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum; e-mail: Bank/giro* Handtekening: I - Uitsluitend bij Stuur dc» bon op Ir I envelop, nasr Lrtdjch Dagblad T»v Afdeling leeereeervlce. Antwoord- I bieding M geldig tot 31 december 20O41. Leidsch Deghlsd gast zorgvuldig om mot krent treft u nsdere informatie ssn J Mijn wereld, mijn krant i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13