Hlfia verkopen? ovinde kiest voor Huren op termijn fors omhoog meente Teylingen 'Miljardenfout bij overname KLM' 'Meer bevoegdheden voor opsporen TBS'er' tterdamse eerstejaars ijgt garantie op kamer Kabinet laat teugels vieren omwille van nieuwbouw Kroonprinselijk bezoek aan Turkije Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag T] mei 2004 072-5196868 Lastige vragen over schimmels bij vmbo biologie Een zomer met nóg meer festivals in de Leidse regio Karei Caron schrikt soms als hij in een kleedkamer komt P*!» Vr« i zon zonnig NW 2/4 moatvt-a Tottiivkto*» -k. iaag - De fusie tussen ond, Sassenheim en out is een belangrijke iichterbij. Gisteren stem- 'e leden van Provinciale na een urenlange behan- in met het herindelings- el. Van de grote partijen vdA en CDA voor. Zij wer- lan een meerderheid ge- door SGP/ChristenUnie oenLinks. De derde coali- tij, de WD, is tegen de ng van een gemeente gen. Nu gaat het fusie- aar de minister van bin- idse zaken die het als >orstel zal indienen bij de le Kamer. :acties bij de betrokken ;n waren, zoals verwacht, end. Burgemeester n (Warmond) nam na de ning stralend de felicita- ontvangst. Warmond al veel eerder aangegeven ■^ekomst niet in zijn eentje kunnen en ziet een fusie ook als enige redding, elijk is er duidelijkheid", sjan. „Hier hebben we vijf p gewacht. Nu is het tijd iet zijn drieën de schou- r onder te zetten." suder Van Steijn (Voor had een katerig gevoel „Je statenvergadering over gehouden. Voorhout heeft zich altijd sterk gemaakt voor zelf standigheid en is van de drie gemeentes het duidelijkst in zijn nee tegen de fusie. „Ik ben zwaar teleurgesteld. Over het besluit op zich en over de ma nier waarop het tot stand is ge komen. Dit besluit is genomen op basis van gelegenheidsargu menten. Bijvoorbeeld, van de sterkte-zwakte-analyse van Voorhout worden alleen de mindere kanten eruit gelicht onder het mom van 'zie je wel dat Voorhout ook zijn proble men heeft'. Dat we onze zaken over het algemeen prima op or de hebben, ook aangetoond in die analyse, wordt vergeten." Van Steijn geeft de strijd echter niet op. „Het is nu aan de Tweede Kamer, wij zullen in onze lobby mogmaals duidelijk maken dat de Voorhoutse be volking tegen een gedwongen herindeling is. Het is te hopen dat het parlement wel inziet dat je in zo'n situatie niet kan door gaan met fusieplannen. Wij zul len daar in ieder geval ons ui terste best voor doen." Pagina R3: 'Een betere oplossing was er niet' :dam/gpd - Vijfhonderd jaars studenten die zich nu inschrijven bij de Rot- woningcorporatie ronen krijgen de garantie kamer in de Maasstad. Ijfduizend woningzoeken- op de huidige wachtlijst e woningcorporatie wor- jdelijk terzijde geschoven ilaats te maken voor de re lichting eerstejaars, leze onorthodoxe en voor [land unieke maatregel Stadswonen in op het van de gemeente Rotter- im afgestudeerden en po- Ie hogere inkomens voor (advertentie) urn scoren met Hyundai. Getz 1.3i GL Cool Airconditioning Deurgrepen en buitenspiegels in carrosseriekleur Al voor 11.745,- Uw voordeel 420,- HELErilRHL HYLUIDRI COMMENTAAR PROEFVERLOF erd. Seksueel misbruikt, dood bedreigd. Wei Wei :hts dertien jaar oud, is iet leven getekend. Op Ichte dag van de straat ge en op het nippertje ge- voor een mogelijk nog lot De daden een TBS'er begeleid verlof, ind staat op zijn achterste en de politieke partijen in zich nu om hun veront- iging te vertalen in actie, iet kalf verdronken is, men de put. Het onder stond gisteren lig op de agen- CDA, PvdA en lu voorstellen - neer op proef- - komt inder- neer op levenslange op- ig. Daar zal het leeuwen- an de Nederlandse bevol- ;een traan om laten. Want lan de moordenaar tart de rverkrachter alle verbeel- Voor de samenleving zijn lercussies zo heftig omdat der volkomen willekeurig rk gaat. Wei Wei had ook chter kunnen zijn. beschaafde samenleving ontspoorden een tweede Onbegeleid proefverlof is een wezenlijk onderdeel !en ban op onbegeleid ver- den haag/anp - Huurders zullen de komende jaren extra moeten betalen voor hun woning. Minis ter Dekker van volkshuisvesting wil verhuurders toestemming geven de huren geleidelijk op te trekken en hun vanaf 2008 zelfs de vrije hand geven, mits zij als tegenprestatie veel meer nieuwe woningen bouwen. Het kabinet buigt zich volgens ingewijden in Den Haag mor gen over een notitie van Dek ker, waarin dit soort voorstellen staan. Volgens het RTL-Nieuws, dat gisteren uit een ontwerp tekst citeerde, stijgen de huren in 2005 0,4 procent boven op de inflatie van dat jaar. In 2006 is dat 0,8 procent plus inflatie, en in het jaar daarop komt er 1,2 procent bij. Dat plafond kan in 2008 vervallen 'bij voldoende nieuw aanbod van woonruim te', staat in de uitgelekte tekst. De stagnerende bouw van wo ningen, de gebrekkige doorstro ming en de daardoor oplopen de wachtlijsten nekken vooral starters en mensen met een laag inkomen. In 1998 was er nog een tekort van 110.000 wo ningen, in 2002 waren dat er 170.000. In die tijd verhuisden steeds minder mensen, van 410.000 naar 320.000 huishou dens per jaar. Oorzaak is onder meer de ge ringe nieuwbouwproductie, met een dieptepunt van 60.000 woningen in 2003. Dat moeten er de komende jaren gemiddeld 80.000 worden. Om het voor verhuurders aan trekkelijk te maken geld in nieuwbouw te steken wil de WD-bewindsvrouw de teugels voor de huren laten vieren. De afgelopen jaren waren woning corporaties gebonden aan vaste huurverhogingen. Onder druk van de Tweede Ka mer, die wegens de slecht draaiende economie aandrong op huurmatiging, is die dit jaar met gemiddeld 2,9 procent la ger dan volgens die afspraken mocht. Bovendien betaalden de corpo raties 30 miljoen euro mee om de pijn voor ontvangers van huursubsidie te verzachten. Dekker wil ook in de toekomst dat de verhuurders een bijdrage leveren aan de betaalbaarheid van het wonen. Een aandachtspunt, aldus de conceptnotitie, is de samenstel ling van wijken. Verhuurders en gemeenten moeten afspraken maken om te voorkomen dat het huurbeleid 'bijdraagt aan het ontstaan van eenzijdig sa mengestelde wijken'. de stad te winnen en te behou den. Nu verlaat het merendeel van de studenten Rotterdam als de studie is afgerond. Hierdoor gaat veel kennis en inkomen verloren wat weer bijdraagt aan de verarming en een eenzijdige bevolkingsopbouw van de stad. De kamergarantie geldt voor de eerste vijfhonderd studenten die zich inschrijven en die aan staand studieseizoen een oplei ding in het hoger beroeps- of wetenschappelijk onderwijs gaan volgen. Voor de voor keursbehandeling wordt een extra wachtlijst met maximaal vijfhonderd plaatsen aangelegd. ankara - Prins Willem-Alexander en Maxima ontmoetten gisteren op de eerste dag van hun bezoek aan Turkije minister-president Erdogan (derde van links). Het kroon: prinselijk paar brengt een meerdaags bezoek aan het land. Na een ontbijt met Erdogan volgde een plechtige kranslegging in de stromende regen bij het mausoleum van de Turkse 'vader des vaderlands' Atatürk. De prins van Oranje en Maxima richtten hun aandacht daarna op andere zaken. De positie van de Turkse Nederlanders bijvoorbeeld, waarvan er zo'n 326.000 in Nederland wonen. Gisteravond sprak het paar met een aantal remigranten, 'gastarbeiders' die na een lang verblijf in Nederland zijn terugge keerd naar Turkije. Willem-Alexander en Maxima wilden horen hoe het hen sinds die tijd is vergaan, of er aanpassingsproblemen waren, hoe de relatie met Nederland nu is en wat voor hulp ze hebben gekregen bij die terugkeer. Maxima, die lid is van de com missie die de integratie van allochtone vrouwen moet bevorderen, zal tijdens haar be zoek kennis willen opdoen die haar werk in Nederland vooruit kan helpen. Foto: ANP/Robert Vos Dure startvergunningen 'gratis' weggegeven lof lijkt in dit verband zijn doel voorbij te schieten, al was het maar dat het hele TBS-systeem hierop is gebaseerd. Men keert pas terug in de maatschappij als men 'genezen' is. Wie deze redenering doortrekt, komt tot de droevige constate ring dat Wei Wei in ons systeem eigenlijk als proefkonijn dient om te bekijken of de resocialisa tie geslaagd is. Vast staat dat het in veertig procent van de geval len niet lukt. Van elke tien ze denmisdrijven worden er vier gepleegd door recidivis ten. De keus gaat tussen het recht op resocialisatie van de zedendelinquent of het recht van Wei Wei op een normaal le ven. Louter rekenkundig bezien, is er geen sprake van een dilem ma. Levenslange opsluiting doet het aantal misdrijven spectacu lair dalen. Niet het TBS-systeem, maar het strafrecht zelf zou voor gewelddadige zedendelinquen ten aangepast dienen te worden, waarbij - afhankelijk van de aard van het misdrijf - levens lang de maximale straf zou kun nen zijn. Ook wanneer het slachtoffer de nachtmerrie over leeft. Bill Meyer door Richard Mooyman hoofddorp - De Nederlandse overheid heeft een kostbare fout gemaakt bij de verkoop van de KLM aan Air France. De Fransen hebben mogelijk zelfs miljarden euro's cadeau gekre gen omdat de waarde van de KLM-startvergunningen (slots) op Schiphol buiten beschou wing is gelaten. Dat betoogde voormalig slotcoördinator K. den Braven gisteren in Hoofd dorp op een luchtvaartcongres van het Studiecentrum voor Be drijf en Overheid. Den Braven noemde het 'onge looflijk' dat de waarde van de KLM-slots geen rol heeft ge speeld bij de fusie van KLM en Air France. Aangezien de Fran sen de KLM in feite hebben overgenomen, worden zij vol gens de onlangs gepensioneer de Den Braven eigenaar van 155.000 slots op Schiphol. Vooral de zeer gewilde start- en landingstijden in de piekuren en in de nacht zijn volgens hem veel geld waard. Brussel komt binnenkort met een voorstel om de slots vrij verhandelbaar te maken, zo stelde hij. Air France zou dan veel geld kunnen verdienen met het schrappen van vluch ten van de KLM of KLM-doch- ter Transavia. De vrijgekomen starttijdstippen kunnen dan aan andere maatschappijen worden verkocht. De waarde van de KLM-slots schat Den Braven op honderden miljoe nen en mogelijk miljarden eu ro's. De Fransen hebben omge rekend zo'n 800 miljoen euro betaald voor de KLM. Bij de overname heeft de Nederlandse overheid garanties bedongen om te voorkomen dat KLM- vluchten verdwijnen naar de Parijse luchthaven Charles de Gaulle. Maar de afspraken over het KLM-netwerk op Schiphol gelden zolang de fusie-onder- neming rendabel kan opereren. Pagina Binnenland i: KLM tegen komst Singapore Airlines (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. r Leidsch Dagblad den haag/anp - Politie en het openbaar ministerie (OM) moeten meer bevoegdheden krijgen om TBS'ers die niet te rugkeren van een verlof, op te sporen en terug in de kliniek te krijgen. Minister Donner van justitie wil deze wijziging zo snel mogelijk doorvoeren. Ook wil hij een centraal informatie punt van TBS'ers die niet tijdig van verlof zijn teruggekeerd. De minister zei dat gisteren tij dens een overleg met de Twee de Kamer over het stelsel van de terbeschikkingstelling (TBS). De bevoegdheden die politie en justitie hebben voor de opspo ring van verdachten van mis drijven zijn nu niet bruikbaar voor weggebleven TBS'ers. Dat komt onder meer omdat ont vluchten niet strafbaar is. Don ner wil dat de politie bijvoor beeld telefoons kan aftappen en huiszoeking kan verrichten om hen op te sporen. De Kamer was boos op Donner, omdat hij geen specifieke infor matie gaf over de ontvoering van het meisje uit Eibergen de ze week. De verdachte is een TBS'er die op 11 mei niet terug keerde van onbegeleid verlof. De minister zei dat hij binnen een dag geen zorgvuldige infor matie kon geven over wat is ge daan, toen de man niet terug- Grote drugsvangst Noordwijkerhout noordwijkerhout - Bij een in val heeft de politie gistermiddag in Noordwijkerhout 17.000 pak ketjes met hasj in beslag geno men. De drugs hebben een waarde van 1 miljoen euro. De straatwaarde is echter vele mil joenen meer. Waar de inval heeft plaatsgevonden, wilde de politie niet zeggen. Bij de actie werden drie mannen aange houden: een 26-jarige Hille- gommer, een 42-jarige IJmuide- naar en een 35-jarige Haarlem mer. De politie was getipt over de aanwezigheid van de drugs. FC Porto winnaar Champions League gelsenkirchen - FC Porto heeft de Champions League gewon nen. De Portugese kampioen versloeg AS Monaco gisteren in het Duitse Gelsenkirchen in de finale met 3-0. Voor FC Porto betekende de overwinning de tweede zege in het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen. In 1987 werd de ploeg Europees kampioen door een zege (2-1) in Wenen op Bayem München. Vorig jaar veroverde Porto de UEFA-beker door de winst op Celtic (3-2) in Sevilla. Sluiter in Parijs weer ronde verder parijs - Raemon Sluiter heeft gisteren in Parijs de laatste 32 bereikt op Roland Garros. De Rotterdamse tennisser versloeg de als 31ste geplaatste Slowaak Hrbaty in vier sets, 6-4 6-4 3-6 7-6 (5). In de derde ronde staat' hij tegenover de als vijfde ge plaatste Spanjaard Carlos Moya. Het toernooi raakte gis teren twee toppers kwijt. Titel verdedigster Justine Henin ver loor in de tweede ronde in twee sets van de Italiaanse Tathiana Garbin, de nummer 86 van de wereld. De als tweede geplaats te Andy Roddick verslikte zich op het gravel in de Fransman Olivier Mutis, de nummer 125 van de wereld. Douane: Meer namaakspeelgoed den haag - De Nederlandse douane heeft vorig jaar ruim een miljoen stuks namaak speelgoed onderschept, tegen over 135.000 een jaar eerder. Het ging vooral om pluchen beesten en nagemaakte tollen, uit Azië. Alles bijeengeteld on derschepte de douane 3,3 mil joen nepgoederen. Uit de jaar cijfers van de douane blijkt een grote stijging van de merkver- valste parfums en cosmetica. Ook kleding(accessoires) wer den geregeld in beslag geno- Goedemorgen Wat een krant. kwam. Volgende week geeft hij opheldering. De Kamer hekelde het dat de naam van de ontsnapte „op de telex" komt, maar dat er verder niets gebeurt. De politie geeft er geen prioriteit aan, „terwijl alle alarmbellen moeten gaan rin kelen", aldus PvdA'er Wolfsen. Ook verdwijnen hun namen tussen een kwart miljoen ande re mensen, bijvoorbeeld wan betalers van boetes. Donner hoopt met een centraal meld punt de signalering te verbete ren. De bewindsman ging niet mee in de wens om zedendelin quenten en psychopaten tij dens hun TBS-maatregel nooit meer onbegeleid met verlof te laten gaan. Een Kamermeerder heid van PvdA, CDA en LPF had daarvoor gepleit, maar Donner zei dat de hele TBS gericht is op terugkeer in de maatschappij. Verloven maken daar een we zenlijk deel van uit. ,Als je dat verlof afschaft, verschuif je het probleem naar de periode na de behandeling. Delicten zijn beter te voorkomen door een gefaseerd verlof dan door een abrupte stap", zei Donner. De bewindsman denkt nog na over een voorstel van de WD om tijdens verlofperiodes in de laatste fase elektronisch toe zicht in te voeren. Ja, ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat la aag geen 0,41 per dagl Naam: Adres: Postcode Plaats: Tblefoon: Geboortedatum: nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook OBOO-1711 (gratl naar www.leldschdagblad nl (De Mijn wereld, mijn krant. Leidsch K&Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1