BUITENLAND Irak: Vetorecht over troepen Amnesty hekelt naleving mensenrechten in Europa 'Iran misleidde Washington' Radeloze Palestijnen: 'Wat moet Israël van ons'? Afrikaanse Unie richt Veiligheidsraad op lijn: Uitzetten ims simpeler pste zwembad mt in Brussel sas moet de politiek „j te politieactie 1 en kinderporno ken plagen ii te luchtmacht gist: a tuur in i t staakt ag op partij ale sigaretten 1 slacht tegen f eneraal Norac Kistjes als symbool Blair pareert kritiek op ontwerp-resolutie in Veiligheidsraad 'Verband tussen nepartikelen en terrorisme' Engelse hooligan (10) aangeklaagd The Guardian: Oppositie in Irak kreeg valse informatie Veel doden bij overstromingen Woningen en oogst vernield na strafexpeditie in Gazastrook lU - De Duitse bondskan- Schröder heeft een ak- gesloten met de opposi- er aanscherping van de rratiewetten. Er komt nu 30 juni een nieuw wets- erp op tafel. Dat maakt het judiger om imams die prediken, het land uit te 1 Ook buitenlanders die lijk een gevaar vormen, ;n worden uitgezet, ook al ;een veroordeling of for- beschuldiging. ij el - In Brussel gaat vrijdag 5 epste zwembad ter wereld li Met een diepte van 33 *5 moet 'Nemo 33' uitgroei- 5] een dorado voor duikers 16 itenschappers. Op vijf ver- Jjj ;nde niveaus kunnen zij 2 ngen organiseren en on- ii ek verrichten. Zonne- 'j ie zal zorgen voor de ver- 22 ing van het onderwater- ijs. De bouw van Nemo 27 eft 3,2 miljoen euro ge- De verschillende bassins len in totaal 2,5 miljoen li- ter. i j - De afgezette president iiouwen Rolandas Paksas rde rest van zijn leven "43 loten van alle politieke 35 es. Dat heeft de hoogste 'jj; irlijke instantie van Litou- 13 iet Constitutioneel Hof, ld. De parlementsleden 51 uldigen hem ervan een u che zakenman met con- s in de onderwereld aan 1 touws paspoort te heb- 55 'holpen. iolm - De politie in Zwe- 41 loorwegen, Denemarken land heeft gisteren een chalige actie tegen kin- 5imonetwerken gehouden. 5' oördineerde invallen 32 n ongeveer honderd ver- 10 tn aangehouden en is een 5* Sioeveelheid kinderporno 2 lag genomen. De actie is 8j ïitstuk van een jaar du- 4| inderzoek. Ook mensen 11 internet kinderporno 34 a aangeschaft en ge- 13 oad zijn in het onderzoek 166 ken en aangehouden. 'jj n - Wolken blijven de luchtmacht parten spe- i ide Tornado-jachtbom- 3® erper en de acht recent schafte Chinook-helikop- mpen nu ook de hyper- 2j ne Eurofighters met ge- 15 idie het vliegen door de ■i [onverantwoord maken, 50 the Times gisteren. Het 9 lure gevechtsvliegtuig e maken met computer- li men die dergelijke ma tes onverantwoord zou- aken. 19 Italiaanse magistraten 34 teren massaal in staking lals protest tegen door 2< ïring Berlusconi voorge- 44 hervormingen. Die dwin- igistraten ertoe te kiezen 49 tóf openbaar aanklager len. Nu kunnen de magi- 4? i nog afwisselend beide 4! b vervullen. De hervor- geven de procureurs- 25 al meer macht. Volgens 7jj>istraten geven de her- 51 ïgen de politiek meer in- k ip de rechterlijke macht. 531- De Belgische douane isteren in de haven van 6 pen beslag gelegd op atainer met 350.000 pak- nokkelde sigaretten, of- 1 (eveer zeven miljoen si- n. Het gaat om een partij i« abia. De smokkel van si- ii in Europa lijkt de laat- j te groeien, als gevolg 2 hogere accijns. In Heer- 3 itwee weken geleden i miljoen smokkelsigaret- 3 dekt en in Le Havre vori- nd acht miljoen. 2 lg - Het Joegoslavië-Tri- 2 in Den Haag heeft giste- Kroatische ex-generaal i lorac aangeklaagd we- 4 veld tegen Servische 6 'in Kroatië. De 36-jarige 129 at in Kroatië al een ge- isstraf uit van twaalf jaar andere oorlogsmisda- hij tegen Serviërs heeft Het tribunaal richt zich i aanklacht vooral op tval door Norac' brigade ervische enclave Medak lië in september 1993. rordt onder andere ver- rdelijk gehouden voor Irechtelijke executie van Bte vijftig Servische bur- Washington - Achthonderd paar soldatenkistjes liggen uitgestald op het grasveld voor het Capitool in Washington als symbool voor de achthonderd Amerikanen die bij de strijd in Irak om het leven zijn geko men. leder paar schoenen draagt de naam van een gesneuvelde militair. De actie is een initiatief van een organisatie van Ouakers, die tegen geweld is. De schoenen zijn nog in een aantal andere steden te zien. Foto: EPA amsterdam/gpd - Met de nale ving van de mensenrechten in Europa is veel mis. Dit stelt Amnesty International in het vandaag gepubliceerde Jaar boek 2004. In negentien van de huidige 25 lidstaten (Nederland wordt in dit rijtje niet genoemd, wel buurlanden als België en Duits land) gaat de politie zich te bui ten aan mishandeling, marte ling, excessief gebruik van ge weld en buitengerechtelijke executies. Het machtsmisbruik is vooral gericht tegen buiten landers. Ook wordt hun recht op asiel nogal eens geschonden. De tien nieuwe EU-lidstaten hebben volgens Amnesty vooral te lij den onder een niet goed func tionerend rechtsstelsel, discri minatie tegen minderheden (vooral Roma) en slechte be handeling van asielzoekers. De mensenrechten in de wereld hebben de afgelopen vijftig jaar niet zo onder druk gestaan als nu. Dit is te wijten aan acties van terreurgroepen, maar ook aan de reacties hierop van over heden. De mensenrechtenorga nisatie veroordeelt 'in de sterkst mogelijke bewoordingen gewe tenloze, wrede en criminele aanvallen' door groepen als al- Qaeda, maar noemt het tegelij kertijd beangstigend dat rege ringen de principes van het in ternationale recht zomaar over boord gooien om die terreur groepen aan te pakken. „Rege ringen verliezen daardoor hun morele kompas en offeren de mensenrechten op in een blin de zoektocht naar veiligheid", aldus Amnesty-directeur Irene Khan. Evenals in de rest van de wereld is de verslechtering van de mensenrechtensituatie ook in de Europese Unie te wijten aan de 'oorlog tegen het terroris me'. Nieuwe anti-terroristische wetten, waarin nieuwe misdrij ven zo vaag mogelijk worden omschreven, geven regeringen de mogelijkheid mensen zon der proces vast te houden, vaak gebaseerd op geheim bewijs materiaal. Amnesty wijst in dit verband op veertien buitenlan ders die al lange tijd vastzitten in Groot-Brittannië en de mis handeling en marteling van in Spanje van terrorisme verdach te personen. De organisatie hekelt de nieuwe 'wet op de binnenlandse veilig heid' van Frankrijk, die het mo gelijk maakt gevangenen vanaf 16 jaar 96 uur 'in speciale de tentie' vast te houden, zonder toegang tot een advocaat. De Franse politie en immigra tiediensten mishandelen regel matig buitenlanders; een Ethio piër overleed tijdens een ge dwongen uitzetting. In het jaarboek staat Amnesty stil bij de buitengerechtelijke executies door coalitietroepen in Irak en de mishandeling en marteling van honderden 'kwetsbare gevangenen' in Guantanamo Bay op Cuba en in Afghanistan. „Door de rech ten van degenen die mogelijk schuldig zijn te negeren, bren gen regeringen de rechten van onschuldigen ook in gevaar", aldus de mensenrechtenorgani satie. Amnesty meldt dat in 2003 in 47 landen buitengerechtelijke executies plaatsvonden, veilig heidstroepen en politie in 132 landen slachtoffers maakten door marteling, in 28 landen mensen 'verdwenen' en in 44 landen gewetensgevangenen vastzitten. Drieënzestig landen spraken de doodstraf uit, 28 daarvan voerden die ook uit. In 58 landen zijn mensen wille keurig gearresteerd en zonder proces gevangen gezet. washington/bagdad/anp - De Iraakse overgangsregering die na de machtsoverdracht van 30 juni aantreedt, kan militaire ope raties van de buitenlandse troe penmacht in haar land tegen houden. Elke inzet van buiten landse militairen zal in overleg met en met toestemming van het Iraakse bestuur moeten plaatshebben. Dat zei de Britse premier Blair gisteren in Londen. Hij pareer de daarmee de eerste kritiek op de maandag gepresenteerde ontwerp-resolutie bij de Veilig heidsraad. In dat stuk stellen Groot-Brittannië en de Verenig de Staten dat een nieuw Iraaks bestuur politiek volledig soeve rein zal zijn, maar tegelijkertijd voorziet de tekst erin dat de buitenlandse militairen in Irak onder Amerikaans commando blijven. De militairen kunnen volgens de tekst ook „alle noodzakelijke maatregelen ne men" ten behoeve van de vei ligheid. De Amerikaanse minister Po well van buitenlandse zaken te kende gisteren wel aan dat de Amerikaanse militairen in Irak „het recht op zelfverdediging" ook na 30 juni behouden. De belangrijkste tegenstanders van de oorlog in Irak, Rusland en Frankrijk, reageerden nogal voorzichtig op de ontwerptekst. Beide landen hebben vetorecht binnen de Veiligheidsraad. „Het is een ontwerp, een ont werp waarover gediscussieerd moet worden en dat moet wor den verbeterd", aldus de Franse minister van buitenlandse za ken, Michel Barnier. Hij zei niet wat hij precies veranderd wil zien in het ontwerp, maar dui delijk werd wel dat hij wil voor komen dat een nieuw Iraaks bestuur te weinig echte be voegdheden krijgt. Ook Rusland zei bij monde van een functionaris van Buiten landse Zaken in Moskou dat er nog werk verzet moet worden. Ook hij hamerde erop dat er een werkelijk legitiem bestuur moet komen dat steun geniet onder de bevolking. Het nieuwe Iraakse bestuur wordt namelijk nog niet direct gekozen door de Irakezen, maar samengesteld onder aanvoering van VN-ge- zant Brahimi. De huidige, door de Amerika nen aangestelde regeringsraad in Bagdad vindt dat de uitein delijke tekst duidelijker dan nu moet aangeven dat de over gangsregering de buitenlandse manschappen ook werkelijk kan opdragen het land te verla ten. De voorzitter van de raad, Ghazi al-Yawer, zei wel de noodzaak te zien van een ver blijf van buitenlandse militaire soldaten na 30 juni. Volgens de Iraakse minister van defensie zal de multinationale troepen macht „eerder nog maanden dan jaren" in Irak blijven. De ontwerp-resolutie gaat uit van zeker een jaar. De huidige Amerikaanse bevel hebber in Irak, generaal Ricar- do Sanchez, zal dat allemaal niet meemaken. Het Pentagon zei dinsdag dat hij deze zomer wordt vervangen door generaal George Casey, plaatsvervan gend chefstaf van de land macht. Defensiefunctionarissen bena drukten dat de vervanging niets te maken heeft met het mis bruik van Iraakse gedetineer den door Amerikaanse militai ren in de Abu Ghraib-gevange- nis. Het zou gaan om een aflos sing gezien de lange tijd die Sanchez (dertien maanden) al in Irak actief is. Sanchez staat onder druk door het gevange nisschandaal dat de afgelopen weken naar buiten kwam. brussel/anp/rtr - Winsten van illegale cd's, valse auto-onder delen en andere nepartikelen worden gebruikt om terroristen te betalen, waarschuwt Inter pol. Het bureau maant overhe den in de hele wereld om deze miljardencriminaliteit niet lan ger te negeren. „Interpol ziet een duidelijk ver band tussen vervalsingen en terrorisme op locaties waar ter roristen zich hebben ver schanst", zei secretaris-gene raal Ronald Noble van het in ternationale politienetwerk gis teren in Brussel tijdens een congres over de strijd tegen ver valsingen. „Het is absoluut ver bazingwekkend dat niemand zich hier druk om maakt". De handel in vervalste goede ren wordt geschat op 450 mil jard dollar in 2000. Nepartike len variëren van auto- en vlieg tuigonderdelen tot kleding, cd's en sigaretten. De vervalsingen leiden tot miljarden dollars schade bij de belastingdiensten en bedrijven waarvan produc ten worden geïmiteerd. Interpol heeft de relaties met terroristen aangetroffen in het Midden-Oosten, Europa en La- tijns-Amerika. Interpol hoopt dat toegenomen publiciteit over de verbanden consumen ten ervan weerhoudt om goed kope nepdesigner handeltasjes en andere vervalsingen te ko pen. portsmouth/ap - De Britse po litie gaat een 10-jarige jongen aanklagen in verband met rel len die in maart uitbraken na een voetbalwedstrijd. De jon gen, die samen met een 14-jarig meisje werd gearresteerd, wordt verdacht van geweldple ging. Na de Premier League-wed strijd Portsmouth-Southamp ton (1-0) op 21 maart gingen zo'n driehonderd hooligans te keer. Ze bekogelden de politie, plunderden winkels en verniel den auto's. Tot nu toe zijn 32 hooligans aangeklaagd. De po litie zei dat mogelijk nog tachtig mensen worden vervolgd. londen/anp - Amerikaanse in lichtingenofficieren verdenken Iran ervan de Verenigde Staten bewust te hebben misleid door valse informatie door te spelen aan de belangrijkse Iraakse op positiepartij, het Iraakse Natio naal Congres (INC) van Ahmad Chalabi. Dat heeft de Britse krant The Guardian gisteren bericht. Volgens de krant gaat Washing ton onderzoeken of Iran de VS voor zijn karretje heeft gespan nen om de Iraakse dictator Sad dam Hussein te verjagen om zo de weg vrij te maken voor een sji'itisch regime. Volgens een van de zegslieden heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA harde bewijzen dat Chalabi en zijn naaste medewerker Aras Karim Habib geheime Ameri kaanse informatie heeft door gespeeld aan Teheran. Habib zou een betaalde geheim agent zijn voor Iran. Hij zou informa tie naar zowel Teheran als naar Washington hebben doorge speeld. Chalabi, die als leider van het INC lang in het buitenland leef de, is nu lid van de door de Amerikanen ingestelde Iraakse regeringsraad. Chalabi was een vurig pleitbezorger van de oor log tegen Saddam cn een trou we bondgenoot van het Penta gon. Washington liet zich onder meer leiden door informatie die Chalabi verstrekte. Uit interne onderzoeken van het Pentagon zou blijken dat veel van de in formatie die het INC heeft ver strekt nutteloos, misleidend of verzonnen was. Vorige week stopten de VS al met de geheime maandelijkse betaling ter waarde van circa 335.000 dollar aan het INC van Chalabi. De VS zouden ontevre den zijn met de informatie die het INC heeft verstrekt. De Iraanse minister van buiten landse zaken, Kam al Kharrazi, ontkende gisteren dat Teheran de radicale Iraakse sjiitische geestelijke Muqtada al-Sadr steunt. Al-Sadr zou in Irak een sjiitische, op Iraanse leest ge schoeide theocratie willen ves tigen. Ruim 60 procent van de Iraakse bevolking is sji'itisch. jimani - Overstromingen in het grensgebied van de Dominicaanse Republiek en Haïti hebben ten minste 245 mensen het leven gekost. In de Domi nicaanse Republiek vonden ruim 130 mensen de dood en worden 250 personen vermist. In Haïti werd het dodencijfer gesteld op ten minste 115. De overstromingen begonnen zondag na hevige re genval. Overlevenden zochten gisteren nog onder de modder en het puin naar vrienden en familiele den, soms met hulp van soldaten. In een geïmpro viseerd mortuarium in het plaatselijke ziekenhuis stapelden de lichamen zich op. De autoriteiten be sloten met het oog op de hitte zeker zestig licha men in een massagraf te begraven. Aangenomen werd dat veel slachtoffers Haïtiaanse arbeiders waren. Foto: EPA door Ad Bloemendaal tel al-sultan/gpd - Het eerste dat opvalt bij het naderen van Tel al-Sultan zijn de rijen mannen, vrouwen en kinderen die zich in gebogen houding voortbewegen over een dorre zandvlakte. Nauwgezet zoeken ze de grond af, in een poging nog zoveel mogelijk aardappelen, uien en tomaten te rapen. Een paar uur eer der heeft Israël 'Operatie Regenboog' af gesloten en zijn troepen uit het uiterste zuiden van de Gazastrook teruggehaald. Het officieel verklaarde doel was het op sporen van smokkeltunnels en het arres teren en liquideren van 'terroristen'. Maar de grootscheepse vernielingen die in Tel al-Sultan zijn aangericht, wijzen eerder op een strafexpeditie. De omge ploegde zandvlaktes waren een week ge leden nog bloeiende tuinbouwgebieden, waar honderden Palestijnse boerenfa milies een karig bestaan vonden. Nu zijn ze zelfs dat karige bestaan kwijtgeraakt. Tuinder Yunis Zourb (33) moest afgelo pen donderdag van achter het raam van zijn huis machteloos toezien hoe het le ger een, 'aardbeving, kracht zeven op de schaal van Richter' aanrichtte, zoals hij het omschrijft. „Ze kwamen van die kant, met tanks en bulldozers", wijst hij. „Mijn hele dertig dunam (30.000 vier kante meter) hebben ze stelselmatig omgeploegd, compleet met kassen en waterpompen." De metalen geraamten van zijn kassen liggen platgewalst op de akker, slierten plastic dakbedekking fladderen in de wind. Uien en geplette tomaten bedek ken de wegberm. „De Israëliërs zeggen dat ze naar tunnels zochten", zegt Zoub. „Maar we wonen hier minstens twee ki lometer van de grens met Egypte. Er zijn hier geen tunnels. Wat moeten ze van ons?" Die laatste vraag stelt iedereen in Tel al- Sultan. Het leger antwoordt dat het niet van de wegen gebruik wilde maken om dat militanten daar mijnen zouden heb ben gelegd. Maar dat verklaart niet waarom van de grote lappen tuinbouw- grond letterlijk iedere centimeter is om geploegd. En het maakt ook niet duide lijk waarom Abdelrachman Dahliz niet alleen zijn oogst, maar ook zijn huis moest kwijtraken. De 45-jarige tuinder hoorde afgelopen zaterdagochtend om negen uur een bulldozer naderen. „Zon der enige waarschuwing drukte die een muur in", vertelt hij. „Toen klonk het door een luidspreker: 'Ga onmiddellijk je huis uit!' Ik riep: 'Nee, ik ga niet!'. Pas toen de bulldozer mijn huis inreed zijn we de straat op gevlucht." Nu zit Dahliz met zijn twee vrouwen en dertien kinderen op de puinhopen, on der een baldakijn van lappen en dekens. Ernaast ligt een grote hoop kleding en huisraad.Alles ben ik kwijt", klaagt Dahliz. „Twintigduizend shekel (3700 euro) heb ik in de kassen geïnvesteerd met geleend geld. Wie helpt ons?" Van zijn kinderen heeft hij weinig te ver wachten, zegt hij, want zijn oudste zoon is pas veertien jaar. Vertrouwen doet hij niemand meer: de Arabische landen niet, de Verenigde Naties niet en Europa niet. Alleen zijn geloof in Allah is on wankelbaar. Het Abu Yusef al-Najar ziekenhuis van Rafah - een weidse naam voor een slecht uitgeruste eerste hulppost - heeft.de af gelopen tien dagen 270 gewonden ont vangen. De zwaardere gevallen zijn doorgestuur d naar een echt ziekenhuis elders in de Gazastrook. „We hebben ze ventig martelaren geteld", verklaart hoofd-verpleegkundige Sobhi Sabab plechtig. Volgens de Israëlische legerlei ding hebben als gevolg van 'Operatie Regenboog' eenenveertig 'terroristen' en twaalf ongewapende burgers de dood gevonden. Er zouden drie smokkeltunnels zijn ont dekt, waarvan er slechts een aan de pers is getoond. Een schrale oogst, waarvoor het zuiden van de Gazastrook een hoge prijs heeft betaald. Nu het uitgaansverbod voor Tel al-Sul- tan is opgeven, kan de buurt zijn doden begraven. Zestien lijken, al dagen opge slagen in een vrieshuis waar normaal ge nomen tomaten en komkommers op af nemers wachten, worden overgebracht naar het plaatselijke voetbalveld. Van daar gaat het in een demonstratieve op tocht naar de begraafplaats. De meegedragen vlaggen zijn van Ha rnas, Fatah en de Islamitische Jihad. De gescandeerde leuzen richten zich vooral tegen de Arabische wereld, die het vol gens de rouwenden voor de zoveelste keer totaal laat afweten. „Naar de hel met de Arabische top! We hebben jullie hulp niet nodig! Wij zijn samen een!" Addis abeba/ap - De Afrikaanse Unie (AU), een overkoepelende organisatie van 53 Afrikaanse landen, heeft gisteren een eigen Vredes- en Veiligheidsraad op gericht. Het nieuwe orgaan van vijftien gekozen leden zal zich specifiek bezighouden met de bevorde ring van vrede en stabiliteit in Afrika. Zo kan het aanbevelin gen doen over het inzetten van vredesmissies, zei AU-woord voerder Adam Thiam. De veiligheidsraad zal worden gefinancierd uit de bijdragen van de lidstaten en westerse donors. „Niemand anders dan de Afrikanen kunnen Afrika vre de brengen", zei AU-voorzitter Alpha Oumar Konare. De raadsleden bespraken gisteren conflicten in Somalië, Burundi, Ivoorkust, West-Sudan en Zuid- Sudan. De AU stuurde eerder deze maand een onderzoeksteam naar de regio Darfur in West- Sudan, waai' een miljoen men sen op de vlucht zijn voor oor logsgeweld en een humanitaire crisis dreigt. Gisteren zetten de Sudanese regering en de rebel len van het Volksbevrijdingsle ger, die al 21 jaar een burger oorlog uitvechten, een belang rijke stap naar een definitef vre desakkoord. In Sudan zijn naar schatting twee miljoen burgers omgeko men sinds rebellen uit het voornamelijk animistische en christelijke zuiden in 1983 de wapens opnamen tegen het door Arabische moslims be woonde noorden van Sudan. De partijen kwamen eerder al overeen hoe de welvaart in het grootste land van Afrika moet worden verdeeld en wat er moet gebeuren met hun wa pens en troepen. De laatste openstaande kwesties betroffen onder meer de machtsverdeling in het land en of de hoofdstad Khartoem volgens de islamiti sche wetgeving moet worden bestuurd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7