"U maakt een grapje. Rondleiding in uw pensioen? Ontvoerder vandaag voorgeleid BINNENLAND 'TBS zonder verlof is vragen om problemen' Peijs wil 40 miljoen voor veiliger spoor Kamer: Geen hoger salaris ministers ses Annette t zoon Sam keer fout, wijs kwijt moet iets len aangepast pijnvrij schoeisel ze tips over ke Dost aar voor Antilliaan t«nan mikt op 4>o klachten weken voor n Chardonnay ian malafide el in honden 'Eis een schoon lichaam' Jongens roken minder cannabis De heldere pensioenen van AEGON. Meisje seksueel misbruikt Man eerder vast in Rekken - Prinses Annette is bevallen van een zoon. Sam en is via een kei- in het Onze Lieve lasthuis in Amsterdam d gekomen. Volgens der prins Bernhard jr. geweldig uit. De kern jongen weegt 3460 heet voluit Samuel d Louis van Vollenho- s het tweede kind van en Annette en het vier- cind van Margriet en s - Automobilisten die r binnen vijf jaar ern- fout gaan raken hun kwijt. Het hangt van van de delicten af hoe land zijn rijbewijs kwijt iet kan betekenen dat opnieuw rijexamen ten. Dat schrijft minis- ner van justitie in een i de Tweede Kamer, te hard rijdt, krijgt een te - Het Normaal Am- is Peil (NAP) moet wor- 'esteld. Het nieuwe nul- en int bijna 2 centimeter De et huidige NAP te liggen t ie de ondergrond be- pii er is geweest dan werd istpt. Het noorden en wes- Nederland dalen, ter zuiden en oosten stij- de t nulpunt is afgeleid van liddelde vloedniveau in Amsterdam in de bord - Pony Vosje heeft als eerste pony in Ne- orthopedisch verant- schoenen gekregen, oenmaker uit het Exloo heeft de schoe- sigenlijk laarsjes, speci- rarpen om de pijn van irige dier te verzachten. Jlu eft last van zijn hoeven, lej, efbeen is gekanteld or ze veel pijn heeft. lij de politie Drenthe jn met gistermiddag [flJnderd tips binnengeko- :r de verdwijning van lost uit Koekange, die 12 wordt vermist. De men binnen na uitzen- Tros Vermist en Op- Verzocht over deze tje middels is een beloning a, 00 euro uitgeloofd voor liit en tip. woensdag 26 mei 2004 - Het openbaar minis- Jat» h eft gisteren voor vai bank in Alkmaar zeven af geëist tegen de 22- uit Kreileroord we- t doodsteken van mi Dorothea. Deze 17-jari- iaan werd op 20 sep- ioodgestoken voor het eg n Den Helder. F. stak B officier van justitie S. vier keer, drie keer in uitjn één steek in de borst, bi ral üid - Han Wouters, in- ajE an Velsen-Zuid, ver- t jaar via internet rond ,e] 0 klachten in te dienen >lei giawaai. Na de volledi- /ai mikname van de Pol- at( registreerde het Cros- ut voor vliegtuigoverlast :en chten van de man die ider de aanvliegroute Vouters zal in 2004 het ntal klachten benade- orig jaar werd inge- ior de gehele bevolking tricum. M/i - De rechtbank in am veroordeelde win- gisteren tot acht we- ngenisstraf voor het ii een fles Chardonnay euro bij een filiaal van eijn. Hij had al een tbod voor de super- laar toch stal hij er op- Ie aan alcohol verslaaf- leeft al vijftien eerdere 'lingen op zijn naam. - De malafide hon- lel, waarover de Die- ïerming maandag een ;k presenteerde, is vol- lister Veerman van iw „ontoelaatbaar". Bezitters, fokkers en en hebben volgens aak en verantwoorde- im deze praktijken te door Thea van Beek en Rudi Buis den haag/gpd - De 37-jarige man die de dertienjarige Wei Wei ontvoerde en seksueel mis bruikte, blijkt een TBS'er die niet terugkeerde van zijn verlof uit de kliniek. Een discussie over proefverlof wordt daarmee onmiddellijk actueel. „Patiën ten op verlof sturen is de enige manier om te zorgen dat ze de kliniek uiteindelijk op een veili ge manier kunnen verlaten." Gemiddeld vijf tot zes keer per jaar gaat het mis. Tijdens een verlof uit de TBS-kliniek begaat een patiënt zijn zoveelste ze- den- of geweldsmisdrijf. Het is niet altijd te voorkomen, stelt directeur J. Poelmann van de Pompekliniek in Nijmegen. „Er Deskundige waarschuwt voor opvatting dat elke tijdelijke vrijlating risico inhoudt zijn twee mogelijkheden: óf je sluit deze mensen levenslang op en gooit de sleutel weg, óf je laat ze op een gegeven moment vrij zonder dat ze ooit op verlof zijn geweest. Dat laatste is pas echt om problemen vragen. Mensen die najaren van deten tie en TBS zo maar worden vrij gelaten gaan geheid in de fout. Patiënten op verlof sturen is volstrekt de enige manier om te zorgen dat ze de kliniek uitein delijk op een veilige manier kunnen verlaten. Het slachtoffer heeft daar geen boodschap aan, beseft Poel mann ook wel. Onlangs betaal de zijn eigen kliniek tiendui zend euro schadevergoeding aan een vrouw die door een van de patiënten werd verkracht. De dader mocht die bewuste avond zonder begeleiding bui ten gaan stappen. Plegers van gewelddadige ze dendelicten brengen veel maat schappelijke onrust teweeg. Naast het leed bij het slachtof fer is er ook een toenemend ge voel van onveiligheid. Als het om een dader gaat die al voor een soortgelijk misdrijf wordt behandeld, ontstaat al snel het gevoel dat het misdrijf had kun nen worden voorkomen. Van elke tien zedendelicten worden er immers vier gepleegd door daders die al eerder een derge lijk delict begingen. De kans dat het tijdens een ver lof misgaat is slechts één op de honderdduizend, relativeert hoogleraar forensische psychia trie T. Oei. Hij waarschuwt voor de stemming dat elk verlof van een TBS'er een risico vormt. „Maar sommige dingen kun je qua veiligheid niet dichttimme ren." Oei werkte jarenlang in de Groningse Van Mesdagkliniek. „Bij elk verlof wordt met de pa tiënt een taxatie gemaakt van het veiligheidsrisico. In zeden zaken recidiveert een op de vijf gevallen. Bij vier mensen is be handeling dus wel degelijk zin vol geweest." Hoogleraar psychiatrie en TBS- adviseur H. van Marie stond aan de wieg van de 'risicotaxa tie', die sinds 1995 door de meeste tbs-klinieken wordt ge hanteerd. De beoordeling om een patiënt met verlof te sturen wordt gemaakt door het behan delend team van psychiaters en ?ndere hulpverleners, legt Van I.Iarle uit. Daarnaast is er een gestructureerde risicotaxatie. De hoogte van de risicoscore bepaalt in welk gebied iemand verkeert. Zeg maar: bij rood be staat gevaar op herhaling, bij oranje een beetje gevaar en bij groen geen gevaar.' Om de risico's voor herhaling tijdens verlof te beperken, vraagt een aantal TBS-klinieken de patiënt op vrijwillige basis utrecht - Milieuorganisatie Greenpeace neemt nu ook de computerindustrie op de korrel. Actievoerders hingen gisteren een groot spandoek met de oproep 'Eis een schoon lichaam' aan een steiger bij het Nederlands hoofdkantoor van Hewlett Packard (HP) in Papendorp bij Utrecht. Reden van het protest: er zitten te veel giftige stoffen in de computers, net als in andere consumentenproducten, zoals in geurtjes van Chanel en tv*s van Panasonic. Kenmerk van deze stoffen is dat ze moeilijk afbreken in het mi lieu en in kleine hoeveelheden schadelijk kunnen zijn, aldus Greenpeace. Foto: ANP/Marco Hofsté (advertentie) amsterdam/anp-gpd - Het can nabisgebruik onder scholieren is sinds 1999 verder gestabili seerd. Bij jongens tussen 12 en 18 jaar is het gebruik zelfs afge nomen. Dat blijkt uit cijfers die het Trimbos-instituut gisteren op het cannabiscongres 'Op trekkende rookwolken' in de Beurs van Berlage in Amster dam presenteerde. Het verschil in cannabisgebruik tussen jongens en meisjes neemt steeds verder af. In 2003 werd aan 8000 scholieren ge vraagd of zij in de afgelopen maand hasj of wiet hadden ge bruikt. Van de jongens beant woordde 10 procent die vraag met ja en van de meisjes 7 pro cent. Bij de jongens was dat bij na eenderde lager dan in 1996. Bij de meisjes bleef het gebruik stabiel. Tussen 1988 en 1996 steeg het gebruik van cannabis door jongens nog van 5 naar 14 procent. Ongeveer 20 procent van de jongens en 18 procent van de meisjes zei in 2003 ooit cannabis gebruikt te hebben. Bijna de helft van hen beperkt het experimenteren met wiet of hasj tot een of twee keer. Marokkaanse scholieren, en vooral meisjes, gebruiken het minst. Vmbo-leerlingen roken meer joints per keer dan vwo'ers. Van de jongeren van 16 en 17 die hasj en wiet ge bruiken, zegt 35 procent dit te kopen in de coffeeshop. Dit is opvallend, omdat coffeeshops alleen softdrugs mogen verko pen aan mensen van 18 en ou der. (advertenties) Niks hoor! Bij Fortis Bank is uw hypotheekrente bespreekbaar www.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 den haag/anp - Minister Peijs van verkeer weigert versneld het Europese veiligheidssys teem voor treinen in te voeren, waarvoor in de Tweede Kamer stemmen opgaan. Zij wil wel het bestaande systeem aanpas sen, te beginnen op de drukste trajecten. Dat kost 40 miljoen euro, liet zij gisteren weten. Peijs had ook kritiek op voorzit ter Van Vollenhoven van de Raad voor de Transportveilig heid. Na het ongeluk bij Amsterdam Centraal van vrijdagavond, waarbij twintig gewonden vie len, pleitte een meerderheid van PvdA en CDA in de Tweede Kamer ervoor om het miljarden verslindende Europese systeem zo snel mogelijk in te voeren. Volgens Peijs vergt de mega operatie vijftien tot twintig jaar. Daar wil ze niet op wachten, stelde ze. De 40 miljoen euro voor de aanpassingen van het huidige systeem moet binnen de begroting worden gevonden DNA-materiaal af te staan. Daarmee kan dan snel duide lijkheid ontstaan of de TBS'er tijdens de verlofperiode betrok ken raakt bij een delict. De pa tiënt kan dat nu nog weigeren. In de toekomst moet dit wette lijk worden verplicht. Voor de echt onverbeterlijke re cidivisten zijn er de zogeheten 'longstay-afdelingen' bij de kli niek Veldzicht in Balkbrug en Het Kempehuis in Nijmegen. In totaal verblijven daar tachtig gevaarlijke patiënten, bij wie behandeling zinloos is geble ken. Ze krijgen geen therapie meer of verlof en blijven daar in de meeste gevallen de rest van him leven zitten. Hoogleraar Oei schat dat op termijn in to taal 100 tot 150 van deze plek ken noodzakelijk zullen zijn. Per jaar 50.000 verloven Jaarlijks vinden in Nederland vanuit de TBS-klinieken cir ca 50.000 verlofbewegingen plaats. Van deze verloven zijn er 20.000 begeléid en 30.000 onbegeleid. Personen die een (zeden)delict hebben gepleegd én psychische stoornissen vertonen, krijgen vrijwel altijd een TBS-behan- deling. Als er tijdens de be- handelpenode geen direct 'delictgevaar' meer aanwezig wordt geacht, kan er verlof worden aangevraagd. Instel lingen vinden het belangrijk om te zien hoe patiënten reageren op een behande ling. Daarom worden ze van tijd tot tijd buiten de kliniek rijswijk/anp - De 37-jarige man die zondag het 13-jarige meisje Wei Wei Hu uit Eibergen ont voerde, heeft gisteren na zijn arrrestatie in het Duitse Munster een bekentenis afgelegd. Hij is een patiënt van de TBS-kliniek Flevo Future in Utrecht, na een veroordeling onder meer wegens verkrachting. De man, die onbe geleid verlof genoot, keerde op 11 mei niet terug van een af spraak. De gijzelnemer wordt voorgeleid aan de rechter in Duitsland. Hij wordt beschul digd van gijzeling en seksueel misbruik van Wei Wei Hu en van een poging tot ontvoering van twee meisjes in Duitsland. Binnenkort gaan de autoriteiten in Nederland en Duitsland overleggen hoe het onderzoek wordt voortgezet en waar de verdachte wordt vervolgd. Na urenlange onderhandelin gen met de politie in Münster het de gijzelnemer gistermor gen het meisje vrij, waarna hij zich overgaf. Het meisje is in de Duitse plaats Gronau seksueel mishandeld, zei officier van justitie Wolfgang Schweer uit Münster. Artsen hebben haar in een ziekenhuis onderzocht. Volgens Schweer is het verbazingwekkend hoe goed zij de zaak heeft door- 1 staan. De politie kwam dankzij hon derden tips de verdachte op het J spoor. Een belangrijke tip be trof de diefstal van een Merce- des, waarmee de ontvoerder j rondreed. De identiteit werd de politie maandagmorgen duide lijk. Wei Wei Hu keerde gister middag terug in Eibergen. On der de ogen van 200 juichende schoolgenoten en van honder den belangstellenden sloten haar ouders haar stilzwijgend in de armen. Namens de ouders sprak een buurman een dankwoord uit, vooral aan het adres van de Ne derlandse en Duitse politie. Op de vraag of Wei Wei Hu het I goed maakte, knikte hij kort. 4 eibergen/anp - De ontvoerder van de 13-jarige Wei Wei Hu heeft vanaf 1998 enkele jaren doorgebracht in de TBS-kliniek Oldenkotte in Rekken. Op nog geen 200 meter afstand van de kliniek sleurde hij afgelopen zondag de Eibergse in zijn auto. Dat zei persofficier van justitie E. Heus gisteren. In Eibergen ligt de aanwezig heid van de TBS-kliniek gevoe lig. In 1987 werd de Eibergse Jo sé Burbank seksueel misbruikt en om het leven gebracht. De dader was een voormalige be woner van de tbs-kliniek Ol denkotte. Enkele jaren geleden kwam de kliniek in het nieuws, toen enkele TBS'ers met behulp van een slijptol wisten te vluch ten. Zij werden korte tijd later opgepakt. Burgemeester F. Tjaberings J vindt de relatie die de ontvoer- i der van Wei Wei Hu met de kli- 5 niek heeft, vervelend. „Het roept natuurlijk allerlei emoties op. Ik hoor ze ook om mij heen. Toch vind ik dat we moeten op passen voor overtrokken reac ties." De leiding van de TBS-kliniek besloot direct na de verdwij ningvan de Eibergse alle verlof regelingen tijdelijk in te trek ken. De directie van de Olden kotte wil nergens op reageren. Loonstijging is nog mogelijk, zegt Zalm worden, waarschuwde Peijs. Daarover wil ze na de zomer met de Kamer praten. De CDA-bewindsvrouw noem de het verder „niet verstandig" van Van Vollenhoven om te dreigen dat de raad niet langer treinongelukken onderzoekt, als er niet snel een beter sys teem komt. „De raad is er juist voor zulke onderzoeken. Dan moeten we iemand anders zoe ken." De aanpassingen vloeien vol gens Peijs trouwens niet zozeer voort uit het ongeluk. „Ik wil niet de indruk wekken dat ik weet wat er daar is misgegaan." Een werkgroep buigt zich sinds begin dit jaar over het toene mend aantal gevallen van 'door rood rijden' van treinmachinis ten. De minister concludeerde dat het bestaande systeem, dat jaren veilig is geweest, niet zo veilig is beneden een snelheid van 40 kilometer. Er zijn vier honderd punten geïdentifi ceerd die moeten aangepast. den haag/gpd-anp - De minis terssalarissen mogen tijdens de lopende kabinetsperiode op geen enkele wijze worden ver hoogd, vindt een ruime kamer meerderheid van CDA, PvdA, WD, Groenlinks, SP en D66. De Tweede Kamer eiste gister avond tijdens een debat ophel dering van financiënminister Zalm over uitspraken van hem eerder deze week. De commis sie-Dijkstal deed dit jaar onder zoek naar de salarissen van mi nisters en staatssecretarissen. Zalm sloot zich bij Dijkstals conclusie aan, dat bewindsper sonen te weinig verdienen. Maar in een tijd van economi sche neergang zou salarisver hoging ongepast zijn, vond ook Zalm. En dus zou de verhoging pas onder het volgende kabinet worden doorgevoerd. Maar tot verbazing van het overgrote deel van de Tweede Kamer verklaarde Zalm vorige week dat een verhoging van de werkweek van bewindslieden (van 36 naar 40 uur), met extra salaris, wél al deze kabinetspe riode kon geschieden. „Een slinkse manier om extra salaris op te strijken", vond Groenlinks-Kamerlid Vendrik ervan. „Een losse flodder van de minister vermoedde zijn collega van D66 Van der Ham. De Kamer droeg de minister gisteren op eerst met een to taalvisie op ministerssalarissen te komen, in plaats van zomaar voorstellen te lanceren. Zalm wilde salarisverhoging de ze kabinetsperiode gisteren echter niet helemaal uitsluiten. „Er zou kunnen worden over wogen van de 36-urige werk week 40 uur te maken. Dat zou parallel zijn aan wat erin et de werkweek van topambtenaren gebeurt. Die link is er altijd ge weest." Zalm benadrukte dins dag tijdens een debat in de Tweede Kamer dat die salaris verhoging voor hem slechts een „optie" is en „geen voornemen van het kabinet". Het kabinet blijft wel voorstander van hoge re salarissen voor een nieuwe ploeg ministers. Zalm beloofde geen voorschotjes meer te ge ven totdat het kabinet met een standpunt komt over het rap port van de commissie-Dijkstal, die adviseerde over 30 procent meer salaris voor ministers. Het kabinet komt nog voor het zo merreces met een reactie. Op dit moment is het basissalaris van zowel de premier als de af zonderlijke ministers 113.065 euro bruto per jaar. Daar ko men al naar gelang de functie nog enkele duizenden euro's onkostenvergoeding boveijop.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3