GESPREK VAN DE DAG Japanse prinses lijdt onder hofkliek 'Iedere werknemer moet flirten' Goesting WOENSDAG 26 MEI 2004 DAGELIJKS LEVEN VICTOR. M IEWE.S ALS OE DENkTpflTaE I.EUK BENT HEB JE HET HEEL ERG MI5. Na zijn thuiskomst, gisteren, van zijn Euro pese trip kan de Japanse kroonprins zijn vrouw uitgebreid verslag doen van de ko ninklijke huwelijksplechtigheden die hij in Kopenhagen en Madrid heeft bijgewoond. Maar het is maar de vraag of prins Naruhi- to daar goed aan doet. Het risico is te groot dat prinses Masako daardoor nog dieper wegzinkt in de depressies, waar ze nu al maanden aan lijdt. De oorzaak van deze depres sies kan nauwkeurig geda teerd worden: negen juni 1993, de dag dat zij in het huwelijk trad met Naruhito. Masako wist wat haar boven het hoofd hing en weigerde daarom aanvankelijk in te gaan op de avances van Naruhito. Ze was een diplo mate met een grote toekomst voor zich. Ze spreekt diverse talen, is opge groeid in een kosmopolitisch milieu, gold als geëmancipeerd, en de wereld lag aan haar voeten. Ze wees het aanzoek van de prins twee keer af voordat zij de derde keer zwichtte voor de druk. Het was een beslissing die ze waarschijnlijk vaak heeft betreurd. Het leven van de keizerlijke familie wordt geregeld door een reactionaire hofkliek. Er is geen privacy. De slachtoffers hebben geen eigen telefoon. Ze hebben geen eigen bankrekening maar krijgen zakgeld. Spon taan vrienden uitnodigen voor een gezelli ge avond? Mag niet. In strijd met het proto col. Uitgaan? Idem dito. Zelfs het seksleven wordt geregeld door het hof. Eén van de belangrijkste oorzaken van de gemoedstoestand van Masako zou de druk zijn om eindelijk een mannelijke troonopvolger voort te brengen. De prins Sinds haar huwelijk is Masako depressief en prinses hebben een tweejarig dochter tje, Aiko, maar zij kan volgens de Japanse grondwet geen aanspraak maken op de troon. Pas als de pogingen een prins te ver wekken op hun al dan niet natuurlijke grenzen zijn gestuit, - Masako wordt in de cember 41 -, zou een herziening van de grondwet overwogen worden. Sinds december 2003 is de kroonprinses ziek gemeld. Ze had gordelroos, een ziekte die vaak het gevolg is van grote psychische spannin gen. Het is niet de eerste keer dat een prinses niet bestand blijkt tegen de terreur van de hofkliek. Keizerin Michiko, de eerste vorstin van burger lijke afkomst, is wegens de pressies ook maanden uit de roulatie geweest. Zij heeft de crisis overwonnen, maar daar volgens insi ders een zware prijs voor betaald. Dat het niet gezellig is aan het hof, is lang en breed bekend. Niettemin was de schok groot, toen Naruhito twee weken geleden, vlak voor zijn vertrek naar Europa, een klei ne bom liet ontploffen. Tijdens een pers conferentie verklaarde de prins dat er 'ont wikkelingen waren die naar het zich liet aanzien haai- carrière en persoonlijkheid ontkenden'. Het was geen formulering die de schoonheidsprijs verdiende, maar ieder een begreep wat Naruhito bedoelde: zijn vrouw wordt verstikt door het hofleven. Het hof reageerde ontsteld. 'Dit is een oor logsverklaring', aldus een anonieme hof functionaris tegenover een Japanse krant. Hofmaarschalk Toshio Yuasa hield op zijn beurt een persconferentie waarbij hij de si tuatie 'zeer ernstig' noemde. De pers sug gereerde dat Naruhito zich na terugkeer bij Na behandeling aan gordelroos wordt een depressieve prinses Masako van het keizerlijke ziekenhuis teruggebracht naar het paleis. (Inzet: Kroonprins Naruhito en zijn vrouw op de dag van hun huwelijk.) Foto's: AP zijn ouders, keizer Akihito en keizerin Mi chiko, zal moeten verantwoorden. Een confrontatie met de hofhouding lijkt onver mijdbaar. In dit conflict heeft het kroonprinselijke paar de steun van de bevolking. Na de persconferentie van Naruhito kwamen er ruim 700 e-mails bij het hof binnen. Vrijwel alle inzenders kozen de kant van Masako en Naruhito en namen de bureaucraten onder vuur. Het effect van die sympathiebetuigingen moet echter niet overdreven worden. De keizerlijke hofhouding heeft zich nooit i< gelegen laten liggen aan de publieke opii en de kans dat ze dit nu wel zal doen, is l verwaarlozen. Het is veel waarschijnlijke dat Masako en Naruhito het onderspit zi len delven en hun leven verder in veredf huisarrest moeten slijten. Peter van Nuijsenburg MENSELIJK Steeds meer stellen gaan samen naar de plastisch chirurg. Velen hebben daar bij het echtpaar DAVID en VICTORIA BECKHAM voor ogen en hopen ook zo rijk en beroemd en gelukkig te worden. Dat blijkt uit een onderzoek van een Britse keten van particuliere klinieken. De Britse krant The Daily Mail heeft de resulta ten gisteren gepubliceerd. De populairste behandeling waar stellen samen om vragen zijn grotere borsten voor haar, en liposuctie voor hem. Van honderd vrou welijke patiënten gaven er dertien aan de operatie van hun man cadeau te krij gen. Een kwart van de bezoekende cliënten vertelde dat zijn of haar partner ook al iets aan het lichaam had laten verbouwen. De Britse Harley Medical Group, die het onderzoekje uitvoerde, spreekt al van de 'Dosh and Pees-behandeling', oftewel Poen en Prik. De naam verwijst ook naar Posh en Becks, oftewel het echtpaar Beckham. Het Zweedse echtpaar Björn en Mo nica Helamb heeft vorige week ge leerd dat een ELAND zich niet laat tegenhouden door een fiets. Het enorme dier komt al sinds 1995 steevast in de lente naar hun tuin in het Noord-Zweedse Vuoggatjalme, om ervan de bloeiende rozenstrui ken te snoepen. Dit jaar wilde het koppel de mooiste rozen bescher men, dus zetten ze hun fiets voor de struik. Maar de eland, die Hangoor wordt genoemd, stak haar hoofd door het fietsframe en ging onge stoord snacken. Eenmaal verzadigd vertrok de 'huiseland', met de fiets nog om haar nek. De tweewieler werd een halve kilometer verder te ruggevonden, volledig vernield. Spijt over het kapotmaken had Hangoor blijkbaar niet, want het af gelopen weekeinde kwam ze terug voor een tweede gang, maar deze keer joeg het echtpaar haar weg. Hoewel 's werelds grootste jaarlijkse technoparty, de LOVE PARADE, de finitief is afgeblazen, is Berlijn toch van plan een evenement voor de liefhebbers van die muziek te orga niseren. Van 3 tot 12 juli wordt in de Duitse hoofdstad de Love Week gehouden. In Berlijnse topclubs kunnen 'ravers' die week de hele nacht dansen. De Love Parade is dit jaar wegens geldgebrek van de orga nisatie geschrapt. Oorspronkelijk zou de Parade, met grote geluidswa gens en rijdende dansvloeren, op 10 juli plaatsvinden. De eerste was on geveer vijftien jaar geleden. De laat ste jaren kwamen er steeds ruim een half miljoen mensen uit binnen- en buitenland voor naar Berlijn. Foto: Reuters W.F. Hermans Huisvaders: personen die ongevraagd de wijze woorden van hun kinderen rondvertellen Hobbits en andere fans van wijlen de Britse schrijver J.R.R. TOLKIEN krijgen de kans het huis te kopen waar een deel van de befaamde tri logie 'Lord of the Rings' is geschre ven. De woning in het noorden van Oxford staat vanaf volgende week te koop voor 1,5 miljoen pond (2,2 miljoen euro). Tolkien (1892-1973) woonde zeventien jaar in het huis. Hij zou er 'The Hobbit' hebben ge schreven en aan 'Lord of the Rings' zijn begonnen. Het telt zes slaapka mers en een zitkamer waar de schrijver zijn bureau had staan. De woning, die nog in oorspronkelijke staat verkeert en een grote tuin heeft, zal volgens makelaars snel worden verkocht. Foto: EPA Amerikaanse onderzoekers hebben zondag meegedeeld dat zij erin ge slaagd zijn een KLOON te maken van een stier die zelf al een kloon was. De klonering zelf had al plaats in 2000. De onderzoekers hebben met de bekendmaking gewacht om dat zij er zeker van wilden zijn dat de gekloonde stier Kamitakafuku goed groeit en gezond is. Kamitakaf uku leeft op een boerderij in Japan, melden de onderzoekers in het tijd schrift Nature Biotechnology. Hij vormt het levende bewijs dat 'se- rieklonen' ook met grotere zoogdie ren mogelijk is. Voor zover bekend was dat tot nog toe alleen gelukt met muizen. De Amerikaanse rapper SNOOP DOGG gaat scheiden. De 31-jarige Snoop Dogg, wiens echte naam Cal vin Broadus is, is sinds 1997 ge trouwd met Shante Broadus. Vol gens de muzikant liggen onoverko melijke verschillen ten grondslag aan de scheiding. Het echtpaar heeft drie kinderen. Naast zijn mu- ziekcarrière is Snoop ook actief in de filmwereld. Zo is hij te zien in de film Starskyand Hutch. Foto: AP Flirten doe je niet alleen in de kroeg of de trein, maar ook op de kantoorvloer. Niet om iets te begin nen met die leuke collega, chef of klant, maar om iets gedaan te krij gen: een goede sfeer, een mooie opdracht of misschien wel een leu ke promotie. „Ja, zelfs Balkenende kan het le ren. Als jij hem zover krijgt dat 'ie bij mij op cursus komt, neem ik je mee uit eten." Angelique van 't Riet weet hoe ze haar charmes moet inzetten in het contact met journalisten ('zeg maar je, hoor'). Niet voor niets geeft Van 't Riet via haar Multiplicity Coaching een heuse cursus 'Flirten op de werk vloer.' En het loopt er storm, kan ze verzekeren. „Ik sta nu elke week wel bij een bedrijf om men sen te leren flirten. Vaak is het zelfs de baas die de cursus betaalt, want met een goeie flirt verkoop je meer opdrachten." Eén ding wil ze eerst even kwijt: flirten heeft niets te maken met versieren of verleiden of met po gingen een relatie aan te gaan. „Volgens Van Dale is het een vrij blijvende manier van aandacht geven. Flirten gaat dus om on schuldige opmerkingen of hande lingen en is niet bedoeld om een seksuele relatie aan te gaan." Dat we dat even goed begrijpen. Op de vraag of Van 't Riet dan niet beter de term charme had kunnen gebruiken, zegt ze: „Als je zo'n cursus aan de man wilt brengen, gebruik je natuurlijk wel een term die mensen aanspreekt." En ja, dat is ook een vorm van flirten, beaamt ze onmiddellijk. 'Functioneel flirten' is iets wat ie dereen doet en ook iedereen kan leren, zegt ze. „Je hoeft er niet knap of jong of ongetrouwd voor te zijn. Maar een accountmanager zal anders flirten dan een autover koper. Je kunt het met woorden, gebaren of een glimlach doen. Zelfs kinderen flirten om iets van hun ouders gedaan te krijgen." Flirten op het werk moet, vindt Angelique van 't Riet. „Maar als het er te dik bovenop ligt werkt het averechts." Foto: Archief Van 't Riet haalt een Brits onder zoek aan, waaruit naar voren komt dat een niet ernstig bedoel de flirt op kantoor het leven aan genamer en productiever maakt. Van de mensen die hun leven op kantoor slijten, geeft 48 procent toe dat ze zich al flirtend een plaats in het bedrijf veroverd heb ben. Volgens deze rondvraag zou den vrouwen vooral flirten met hun bazen, terwijl mannelijke werknemers hun pijlen vooral richten op jongere vrouwelijke collega's. Een kwart flirt functio neel, met het doel iemand anders een klusje te laten doen. Andere redenen om de charmes in te zet ten zijn opslag of promotie te be werkstelligen, kritiek op fouten of gemiste deadlines te ontlopen en natuurlijk om een leuke order binnen te slepen. Flirten moet wel subtiel gebeuren, doceert Van 't Riet. „Als het er te dik bovenop ligt en je doet het al leen maar op het moment dat het jou uitkomt, dan werkt het ave rechts. Het is beter om niet te flir ten dan om verkeerd te flirten. Het moet een tweede natuur wor den, zodat het uit jezelf komt. Als je alleen maar aardig doet tegen mensen van wie je iets gedaan wilt krijgen en nukkig tegen ande ren, krijg je terecht al gauw een slechte naam. Maar als je er de lol van inziet om aardig te zijn tegen anderen, wordt de sfeer op het hele werk er beter op." Toch is het opmerkelijk dat zoveel werknemers kennelijk in zijn voor flirten. Nu er bij veel bedrijven ontslagen vallen, is het al gauw ie der voor zich en gaan mensen el kaar eerder katten dan aaien. Niet voor niets is het boek 'Hoe word ik een rat' van Joep Schrijvers al maanden een beststeller. Van 't Riet: „Dat zegt meer over de men sen die zulke boeken lezen. Die denken waarschijnlijk dat je meer bereikt met gemeen en negatief zijn dan met een positieve hou ding. Ik denk echt dat dit een be tere manier is." Volgens Van 't Riet wordt het zelfs weer tijd dat de onpersoonlijke verhoudingen op het werk door broken worden. „Flirten heeft lang een negatieve bijklank gehad, omdat het geassocieerd werd met ongewenste intimiteiten. Om maar niet beschuldigd te worden van ongewenst gedrag, zijn men sen zich een beetje verkrampt gaan opstellen. Dat wil ik door breken." Jan Ruesink Kin naar voren, borst vooruit Volleerd flirter word je natuit lijk pas na een grondige oplei ding, maar Angelique van 't Riet geeft op internet (www.e enscentraal.nl) wel een paar; gratis tips voor beginnende charmeurs. De belangrijkste: Flirten is het geven van sek eel uitdagende signalen aan een ander, maar zonder het doel een (seksuele) relatie mi die ander aan te gaan, De ogen spelen een belang ke rol bij die plagerig-uitdagf de signalen. Andere uitdagen de signalen komen tot stand door kleine bewegingen, doo bijvoorbeeld een hand lichtjf op arm of schouder van de a der te leggen. Als iemand fliil is er bijna doorlopend iets va een glimlach te zien. Een beetje flirten op speels en licht uitdagende manier li een bepaalde ontspanning ii de collegiale omgang geven. Maar een agressieve en veria gende manier van flirten, wa een seksuele bedoeling achtl zit, schaadt de zakelijke ver houding en integriteit. Niet handig dus bij je collega's m zeker niet in de omgang met klanten. Wees zelfverzekerd genoeg niet bescheiden. Bij een flirt- houding deukje aan: kin naa voren, rechtop, borst voorui billen naar achteren, dichtbi diegene met wie je wilt flirte komeri, hem of haar subtiel aanraken, oogcontact zoekèi af en toe knipogen en vooral glimlachen, veel glimlachen Maar ook taalgebruik, mimii en stem moeten worden ge bruikt. Het is een samenspel van verschillende onderdele Finten vereist oefening. Va doen en iedere situatie achti bekijken, leren van jezelf eri hoe anderen op jou reagerei In een vertrouwd slonzig filiaal van een van huis uit Duitse supermarktketen heb ik verleden week een mountainbike aangeschaft. De aankoop diende geen enkel nut. Een mountainbike is een gevaarlijk soort fiets. Dit weekend nog is de machtigste man ter we reld er zomaar afgevallen. De heer Bush kwam met schrammen op gelaat en handen en de schrik vrij. Hij sloeg een lift in de auto van zijn bodyguard man moedig af. Een man een man, een bike een bike. Een mountainbike heeft weinig tot geen comfort te bieden. Spatborden zijn uit den boze. Een bagagedra ger kan al helemaal niet. Je schaft je een slot aan, ter wijl zelfs de in de hoogste nood verkerende junkie niet in je aanschaf geïnteresseerd kan zijn. En waar precies zou je dat slot moeten bevestigen? Een hori zontale stang overdwars ontbreekt. Het zadel zweeft zo'n beetje vrij in de ruimte. Waar, o waar? Mountainbike betekent letterlijk 'bergfiets'. Maar waar bestaan in dit vlakke land bergen? In het verre Limburg schijnen zich enige met bronsgroen eiken hout bedekte heuvels te bevinden. We hebben de pi ramide van Austerlitz in het midden van het land en wat duinen aan Nederlands smalle kust. Dat recht vaardigt geenszins een mountainbike met drie maal zes is achttien versnellingen en bespottelijk brede banden die niet in de tramrails passen, met daaraan dan nog potsierlijke vierkanten uitstulpsels ter groot te van een dobbelsteen vanwege het gewenste 'profiel' voor een solide wegligging. De aankoop was in zijn overbodigheid het product van een impuls. De Duitse supermarktketen met zijn slonzige filialen heeft de voorwaarden die tot impuls aankopen leiden tot in detail verfijnd. De beslissende dag in de week is de woensdag. Vroeger was dat ge haktdag. Tegen woordig is dat de dag van de overbo digheid. Al dagen tevoren hangt een kleurig pamflet voor de ramen met de aanstaande aanbiedingen. De website van de Duitse supermarktketen met zijn slonzige filialen laat zich ook niet onbetuigd. En dan is het woensdagmorgen. Dan is het zover. De adver tentie in de krant zet alle verrukkelijkheden van de week nog eenmaal paginagroot uiteen. Dat was in mijn geval dus drie keer op rij de mountainbike. Hij kostte 139 euro. Die moest ik hebben. De ochtendthee kreeg geen tijd om lauw te worden, want ik was al onderiveg naar het nabijgelegen slonzige filiaal van de Duitse supermarktketen in de grote stad waar ik woon. Op tijd voorde opening. Tussen de huisvrou wen die zich geoefend een weg baanden tussen de halfgeopende kartonnen dozen met levensmiddelen door, trof mij meteen de aanwezigheid van enkele verdwaalde mannen. Wat deden die hier? Die waren op weg naar de mountainbikes. Ze konden ternau wernood de schijn bewaren van beleefdheid en o, pardon, terwijl ze met buik en kont tegen de wagentjes van de dames en de dames zelf botsten. Hoe had Ruud Lubbers dat opgelost? De Duitse supermarktketen met de slonzige filialen zorgt altijd dat het aanbod beperkt is. Op is op. Dat houdt de goesting erin bij de hebberige cliëntèle Ik legde de hand op het op één na laatste exemplaar. Grijs met zwart. De magazijnchef zette persoonlijk het stuur in de goede rienting. De trappers moest ik zelf bevestigen. Daartoe was een door iemand uit Taiwan in 'basic' Ne- derlands vertaalde gebruiksaan wijzing bijgesloten. Het bleek nog een hele toer. Ik had en heb een kloek herenrijwiel met trommelremmen. Altijd pa raat, nooit te beroerd. Nu heb ik dus ook nog een mountain bike. Ik durf er niet mee door de straat van mijn erkende rij- wielhandel. Ook niet met don kere zonnebril op en honkbal pet over de oren. Die kunnen namelijk niet verhullen dat ik mijn kleine fietsenmaker heb verraden. cz. LU O _i I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2