'Geen verlof zedendelinquent' ndend studieadvies ist effect in Leiden Tranen en vreugde in Eibergen Rokende ambtenaar moet langs prikklok 't is Woonsdag! Meerderheid Tweede Kamer vindt risico te groot WD voor elektronisch toezicht Langste partij in proftennis Schrijfster Ethel Portnoy overleden Kabinet Israël eens over Gaza Conflict bij Akzo na mislukt overleg \driaan Brandenburg jofdredacteur van LD denten doen later examen Leids café al in Oranjestemming door Ruud Sep alkemade - Roken doe je maar in je eigen tijd. Vanuit dat idee wil de gemeente Alkemade ambtenaren die even naar bui ten gaan om te roken laten uit- klokken. Rokende medewerkers van de gemeente moeten sinds begin dit jaar naar buiten door dat de rokersruimte in het ge meentehuis is opgeheven. Of het werkelijk zover komt dat de ambtenaren in Alkemade even langs de prikklok moeten voordat ze een sigaret kunnen opsteken, is nog maar de vraag. De ondernemingsraad heeft zich namelijk tegen de maatre gel gekeerd. Besloten is om met de eventuele invoering te wach ten tot de rechter uitspraak heeft gedaan in eenzelfde con flict tussen een ondernemings raad en een gemeente elders in (advertentie) IiAAGHUISIIOF www.haaghuishof.nl Leiden, Herenstraat 39, T 5121141. Pi. t/m za het land. Volgens wethouder Uit den Boogaard is het laten uitklokken van rokende ambte naren te verdedigen. „Je kunt het niet vergelijken met koffie drinken. Want dat gebeurt on der het werk door. Om te roken moet je het gebouw uit. Dat kost alles bij elkaar heel wat tijd." De wethouder hoopt dat de maatregel, als hij eenmaal is in gevoerd, tot gevolg heeft dat medewerkers minder gaan ro ken. „Wij hebben het beste voor met onze personeelsleden, en willen ze behoeden voor fouten. Zie dit als een soort an- ti-rookbeleid." (advertentie) Kom op Woonsdag avond in alle rust eten en winkelen. Het bedrag dat je tussen 17-21.30 uur besteedt l in ons restaurant, krijg je terug als korting op je IKEA aankopen* We zijn tot 22 uur openl 'Alloen vandaag geldig Actievoorwoardon op IKEA.nl of in hol restaurant Info: 0900-235 45 32 (0.10/mln.| ■KEK www.woonsdag.nl Dagblad Madonna met 'meest Cees Guyt neemt choquerende tour afscheid met een ooit' in Gelredome kampioenschap woensdag 26 mei 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 den haag/gpd - Zedendelin quenten die TBS hebben, mogen niet meer op proefverlof. Dat vindt een meerderheid van CDA, PvdA en LPF in de Tweede Ka mer. Deze fracties vinden het ri sico te groot dat zij opnieuw de fout ingaan. De WD ziet meer in elektronisch toezicht voor TB- S'ers op proefverlof. Vandaag vergadert de Kamer met minister Donner van justi tie over het systeem. Die verga dering stond al gepland voordat gisteren een TBS'er werd aan gehouden op verdenking van ontvoering en misbruik van een 13-jarig meisje uit Eibergen. TBS'ers met een gewelddadige of pedoseksuele achtergrond mogen niet onbegeleid op ver lof, stelt de PvdA. „De samenle ving mag geen risico lopen." LPF'er Eerdmans stelt zedende linquenten voor de keuze: che mische castratie (via medicatie) of nooit meer vrij. Ook Kamerlid Joldersma van het CDA vindt dat TBS'ers, waarvoor zij ook vastzitten, nooit onbegeleid op verlof mo gen. „Er moet altijd iemand mee, of zij moeten onder elek tronisch toezicht staan." WD en D66 willen verlofrege lingen voor zedendelinquenten niet helemaal onmogelijk ma ken. „Maar de TBS'er moet wel altijd onder elektronisch toe zicht staan", aldus WD-Kamer- lid Griffith. WD en CDA willen al na twee jaar, en niet zoals nu na zes jaar, de beslissing nemen of ie mand met TBS nog behandeld kan worden. Wie niet te gene zen is moet naar de zogeheten 'longstay-afdelingen' (langdurig verblijf), zodat hij niet kan te rugkeren in de samenleving, al dus WD, CDA en D66. Garanties dat zedendelinquen ten met TBS niet weer in de fout gaan, zijn alleen te krijgen bij levenslange opsluiting. Dat zei minister Donner gisteren bij een CDA-bijeenkomst in Rot terdam. De minister reageerde daarmee op de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer, die zedendelinquenten met TBS het recht op proefver lof wil ontzeggen. Vandaag spreekt de Kamer met Donner over het systeem. Dat debat stond al gepland voordat giste ren een TBS'er werd aangehou den op verdenking van ontvoe ring en misbruik van het 13-ja- rige meisje Wei Wei Hu uit Ei bergen. Deze verdachte is een van de negentig TBS'ers die jaarlijks tijdens hun verlof de benen ne men. Pagina Binnenland i: 'TBS zonder verlof is vragen om problemen' parijs - Fabrice Santoro heeft gisteren op Roland Garros de langste wedstrijd in de geschie denis van het proftennis ge wonnen. De Fransman versloeg zijn landgenoot Arnaud Cle ment na zes uur en 36 minuten met 6-4 6-3 6-7 3-6 16-14. De vijfde set van het duel nam maar liefst 172 minuten in be slag. Het oude record was met zes uur en 22 minuten in han den van John McEnroe en Mats Wilander. Martin Verkerk won zijn partij in de eerste ronde van Boutter met 7-5 6-3 6-1. Pagina Sport den haag - De joods-Ameri- kaanse schrijfster Ethel Portnoy is gisterochtend op 77-jarige leeftijd overleden. Portnoy, die verhalen en essays schreef, woonde vanaf 1970 in Den Haag. Haar naam is verbonden aan de uitdrukking 'broodje aap', zoals een van haar verha lenbundels heet. Portnoy debu teerde met de bundel Steen en been. Daarna verschenen nog vele bundels, waaronder Brood je Aap, Folklore van de postin dustriële samenleving (1978). Zij kreeg in 1991 de Annie Romein prijs voor haar gehele oeuvre. Pagina Kunst Cultuur Jeruzalem - Een meerderheid van het Israëlische kabinet is voor de terugtrekking van het leger uit Gaza en de ontmante ling van joodse nederzettingen in het gebied. Dat heeft de Isra ëlische vice-premier Ehud 01- mert gisteren gezegd. Volgens Olmert is er in het kabinet nu een meerderheid van één stem voor een terugtrekking. Het omstreden plan van premier Sharon werd eerder afgewezen door een meerderheid van de leden van de Likud-partij. arnhem - Akzo Nobel en FNV Bondgenoten hebben een con flict door het stuklopen van het voorjaarsoverleg. Het chemie concern wil de gevolgen af wachten alvorens een nieuwe CAO af te spreken. FNV Bond genoten trekt zijn conclusies uit het debacle en eist meer loon in 2005. Om de kwestie te omzei len zou er een kortlopende CAO tot 1 januari komen, maar dat overleg is misgelopen. FNV Bondgenoten vindt het bod te mager. De bond eist een bonus van 800 euro. Akzo ontkent dat zijn voorstel een eindbod is. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Leidsch Leidenaar Adriaan jenburg wordt de hoofd- :teur van het Leidsch Dag- Zijn benoeming is giste- V ekendgemaakt en gaat per .9 iin. poienteel is hij chef op de al ine redactie van het Haar- Dlad, het Leidsch Dag- - en de Gooi- en Eemlander. jenburg is in Leiden de ir van Kees van der Ma- e in maart overstapte Ie GPD. enburg (49) werkte van tot 1998 ook al voor het ch Dagblad. Hij begon als jgever op de Duin- en i treekredactie en was onder meer chef van die tie en, voor hij naar Haar- ertrok, chef eindredactie, geboren en getogen Lei- r, is gehuwd en heeft een '.*v Adriaan Brandenburg. eibergen/gpd - „Vanochtend werd er hier om een uur of zes aangebeld. Ik dacht: nee hè, er zal toch niet iets vreselijks be kend zijn geworden. Maar va der Hu stond buiten en zei dat Wei Wei vrij was." Buurvrouw Ellie van den Bosch steekt de sleutel in het slot van haar huis in de Meidoornstraat, een pleintje in Eibergen dat nooit meer hetzelfde zal zijn. Huis een bende, slecht gesla pen, niks gegeten, werk afge beld. Met die coördinaten vat ze samen dat haar leven sinds zondag, de dag van de ontvoe ring, op z'n kop staat. De voor deur van een van de buren staat op een kier. Binnen heb ben zich enkele vrouwen verza meld. Opgewonden en nog al tijd ontzet delen ze hun emo ties nu de ontvoering van hun buurmeisje Wei Wei Hu (13) onverwacht snel tot een einde is gekomen. De buurtbewoners konden hun geluk niet op. Tra nen, omhelzingen. Iedereen kwam naar buiten. „We zijn ook even binnen geweest bij de familie Hu, maar die hebben we verder toch zo veel mogelijk met rust gelaten. Zij beleefden het goede nieuws anders. Meer ingehouden. Bij ons rolden meteen de tranen en we wilden het pleintje versieren en bloe men brengen. Maar dat hadden ze liever niet." Elly: „We zijn geen buren die voortdurend bij elkaar op de koffie gaan. We maken een praatje als we in de tuin bezig Weer thuis in Eibergen. De ontvoerde Wei Wei Hu loopt met haar arm om haar moeder naar de ouderlijke woning. Foto: GPD/Frans Nikkels zijn, of komen bij elkaar op be zoek met oud op nieuw of op speciale verjaardagen. Maar de afgelopen dagen hebben we heel veel met elkaar gedeeld." In die zin, denkt Ellie, zal het pleintje aan de Meidoornstraat nooit meer hetzelfde zijn. Ook omdat Wei Wei door deze trau matische ervaring nooit meer dezelfde zal zijn. „We hoorden dat er bij het eerste telefonische contact tussen Wei Wei en haar ouders bijna geen woord werd gezegd. Ik denk dat Wei Wei dat niet kon." LUBBERS lijk, charmant en in- Kwalificaties die zon- ir van toepassing zijn op ier Ruud Lubbers. Lub- fent - dat is in Den Haag jliek geheim - ontegen- jk een zekere mate van kkingskracht uit op leden andere sekse. Daar is i mee, maar han Cruijff te iseren: elk el heb z'n na- ;e Commissa- de Vluchte- staat nu mogelijk wat dan gepland aan het ein- zijn carrière. Een Ameri- VN-medewerkster be- Igt hem van ongewenste leiten. Haar 'openbaring' inleiding voor een aantal te met soortgelijke erva- op de proppen te komen, ^jarmee lijkt het lot van s, die toch al de schijn te- eft, bezegeld. et nu bij die ene aantij- an was het zijn woord te- hare geweest Dat redde iruchtmakende zaak Cla- rhomas-Anita Hill, Tho- n nek. Wanneer ook an- een aanklacht indienen, -baas Kofi Annan weinig dan Lubbers de laan uit ïn. Jammer, want de ex- r leek verder wel de juis te man op de juiste plaats te zijn. Feit blijft dat de positie van Lub bers een andere is dan die van bijvoorbeeld Arnold Schwarzen egger, die tijdens zijn campagne in Californië werd lastiggevallen door een bonte stoet halfmis- lukte actrices die een slaatje uit zijn (ongewenste) in timiteiten trachtte te slaan. Schwarzeneg ger bekende alles en werd met overweldi gende meerderheid gekozen. Lubbers daarentegen is de baas van de betrokken vrouwen en zij verkeren per definitie in een kwetsbare positie. Dat de vrouw in kwestie een aanklacht heeft ingediend is uitermate dapper, temeer daar zij weinig te winnen en alles te verliezen heeft Een baas grijpt zijn medewerk(st)ers niet ongevraagd bij de billen, sterker nog, vermijdt alle vor men van lichamelijk contact, hoe onschuldig dan ook. De geschiedenis leert dat derge lijke kwesties louter verliezers opleveren. Als Lubbers echt ge looft dat hij niets misdaan heeft, moet hij zijn aanklaagsters we gens smaad voor de rechter sle pen. Anders dient hij de eer aan zichzelf houden. Bill Meyer leiden - Het duurt nog een kleine twee weken, maar bij café De Singel zijn ze al helemaal in de stemming. De 'Oranjestemming' wel te verstaan. Met het Europees kampioenschap voetbal in het vooruitzicht besloten de stamgasten zaterdag het hele pand met de nationale kleur aan te kleden. Vlaggetjes, spandoeken, een enorm zeil dat de muren overdekt, zelfs de paaltjes langs de stoep en de prullenbak naast de ingang hebben een likje oranje verfje gekregen. „Het is een traditie aan het worden", verklaart kroegbaas Bert van der Ploeg. „In 2000 hebben de stamgasten dit ook al ge daan." 'Hier live e.k. voetbal', kondigt een span doek achter de ruit aan. „Inderdaad, op de wed strijdavonden is het hier altijd een drukte van be lang", zegt hij, gebarend naar de smalle caféruim te die uitpuilt van de oranje slingers, vlaggetjes en tierelantijnen. „Als de tafels eruit gaan, kunnen we zo dertig man kwijt. Dat is nodig ook. Aan de sin gel leggen vaak boten met Duitse of Deense va kantiegangers aan. Die komen hier dan ook een kijkje nemen. Nee, dat levert geen spanningen op. Dat is alleen maar gezellig." En hoe gaat Oranje het doen, volgens de Leidenaar? „Tja. Als ze de eer ste wedstrijd tegen Duitsland maar winnen", ant woordt hij lachend. „Dan zijn we al een heel eind op weg." Foto: Dick Hogewoning Ja Ja, Ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! fB M/V Naam: Japanse prinses Masako lijdt erg onder hofkliek GROOT BEHOUD liS GEMEENTE IEBEN KOuO I Raad verdeeld over toekomst van Woutertje Pieterse procent in 1997. Ter vergelij king: in 1993, toen het bindend studieadvies nog niet bestond, slaagde óók 40 procent van alle studenten in zes jaar voor het doctoraal. In het jaarverslag van de Uni versiteit Leiden toont het colle ge van bestuur zich teleurge steld over het uitblijven van re sultaat. „De rendementen bij de opleidingen van de universi teit zijn nog steeds te laag", schrijft het college. De universiteitsbestuurders we ten niet waarom het stellen van eisen aan studenten er niet toe heeft geleid dat zij sneller afstu deren. „De oorzaak van studie vertraging, omzwaaien en stu- dieuitval is niet eenduidig", constateren zij. Voorzitter Floris van Eijk van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) kan het falen van het studieadvies als selectiecriteri um wel verklaren. „Tachtig pro cent van de studenten die geen resultaten halen, wachten een bindend advies niet af. Zij stap pen over naar een andere stu die voordat ze worden wegge stuurd. Het advies heeft dus wel tot ge volg dat studenten sneller een studie kiezen die bij hen past. Maar dat effect kan ook worden bereikt in een gesprek met een studiebegeleider. Studenten nemen hun adviezen doorgaans heel serieus." COMMENTAAR Wilfred Simons - Leidse studenten stu- niet sneller af na de in- ig van het bindend stu- fies. Studenten doen zelfs over hun studie sinds de siteit Leiden in 1997 be- om slecht presterende iten weg te sturen. Dat uit het jaarverslag van de siteit over 2003. ollege van bestuur ver te juist door het bindend advies - uniek in Neder- een fikse verhoging van idement'. ;rsiteit Leiden besloot 17 dat eerstejaars studen- het eerste jaar dertig van studiepunten moesten ;Als dat niet lukte, mocht 'ersiteit hen wegsturen. zat er goed in, maar leis blijkt dat het binden- ries totaal geen invloed ip het tempo waarin stu- studeren. jaar slaagde 62 procent Leidse studenten erin |twee jaar het propedeu- ima te halen. In 1996, Ie invoering van het stu- ies, was dat nog 65 pro- jindend studieadvies heeft jeen effect op het aantal Inten dat in zes jaar het aldiploma haalt. In 2003 je 39 procent van alle stu- i in zes jaar, tegen 40

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1