'Het is net of ik weer thuis ben' SPORT Klas van meester Dick scoort een mager zesje FC Barcelona laat Nederlanders gaan Heracles op rand van enorme stunt Martin Verkerk fleurt op in Parijs Frustratie itals weer roorsprong «gen - De basketballers P PC Capitals hebben in de jm de Nederlandse titel of-seven) tegen Tulip Den weer een voorsprong ge- n: 3-2. De Groningers en gisteravond voor eigen t k met 90-83. Daniel No- is topscorer met 23 pun- e weinig bewijs en Jones' 15 ork - Het Amerikaans an- jugbureau Usada heeft loende bewijs om Marion El uit te sluiten van deelna- n de Olympische Spelen 1 hene. Dat stelde haar ad- Joseph Burton na een 15 ïoud van drie uur bij De drievoudig olym- ;ampioene van Sydney ei lf aanwezig bij het ge- waarin de atlete trachtte aam te zuiveren door gesloten deuren vragen ïtwoorden. Onduidelijk sada verdere actie onder- b wen stapt |e Giro d «demiano - Robbie McE- u left de Ronde van Italië 5 start van de zestiende 'J verlaten. De sprinter P rust met het oog op de lf e France. woensdag 26 mei 2004 ter Luyten fluit op Hugo Luyten beëindigt lect zijn loopbaan als jrechter betaald voetbal. 5 bevestigt dat de arbi- Elsloo om persoonlijke Itopt. De bond liet weten ïluit te respecteren. g l>ach twee 5 s aan de kant eroen Heubach moet de 18 de twee wedstrijden (be- 3 ompetitie) van FC aan de kant blijven. De Ier kreeg naar aanleiding 1 rode kaart in de finale Amstel Cup tegen FC t een schorsing van drie vaarvan één voorwaar- leubach werd in de 77e van de finale met rood 3 veld gestuurd na het van een slaande bewe- I manager jbalzaken PSV |ven - PSV heeft Stan ngesteld als operatio- nager voetbalzaken. De bier van de Eindhovense pub neemt een deel van 11 van Frank Arnesen i naar Tottenham Hot- trekt. Hij heeft met PSV (stemming bereikt over itract van drie jaar dat p ingaat. er assistent de Haan ie KNVB heeft Aron iegevoegd aan de tech- :af van het Nederlands volgend jaar juni in èi- deelneemt aan het Jeugd tot 20 jaar. De lational is onlangs toe tot de cursus Coach Be- letbal en zal in het kader stage Foppe de Haan door Mare Molenaars parijs - Er was een tijd dat Ne derlandse schaatsers in gesprek gingen met het ijs om tot een topprestatie te komen. Tennisser Martin Verkerk raakt niet uitge praat over het gravel van Roland Garros. In zijn hernieuwde jacht naar wereldfaam nam de verlie zend finalist van 2003 gistermid dag alvast de eerste horde. Verkerk reageerde opvallend nuchter na zijn overtuigende overwinning op de Franse out sider Julien Boutter: 7-5 6-3 6-1. Diep van binnen was het feest. Groot feest. Daar dansten opge klopte emoties en hooggespan nen verwachtingen, hand in hand de polonaise. Want na tuurlijk was Verkerk bang ge weest om in Parijs, zijn Parijs, door het ijs te zakken. Natuur lijk vreesde hij na de ongekende successen van het vorig jaar een scheve schaats. „Ik wil die mooie momenten opnieuw be leven en dan is het niet leuk als je in de eerste ronde verliest. Ik wist vooraf dat ik onder deze omstandigheden niet met mijn beste tennis op de proppen zou komen. Daarvoor speelden er te veel andere dingen. Mijn enige opdracht was om me professio neel op te stellen en die partij binnen te slepen. Hoe maakte me eerlijk gezegd niet veel uit", erkende hij na afloop. Verkerk had aanvankelijk nogal moeite met zijn nieuw verwor ven sterrenstatus. Een half jaar lang droeg hij de sensationele finaleplaats in Parijs als een lo den last met zich mee. In de winterstop viel alles weer op zijn plaats. In het voorseizoen presteerde Verkerk naar beho ren: halve finale Sydney, kwart finale Scottsdale, finale Mün- chen. „De eerste maanden na Roland Garros werd ik geleefd. Als ik naar de wc moest, dan wisten de mensen dat nog te vertellen. Ik had daar moeite mee. Nu ben ik er trots op dat ik in de kijker sta. Dit overkomt tenslotte niet iedereen. Nu ik eraan gewend ben, kan ik me Martin Verkerk aan het werk tegen Julien Boutter. Foto: ANP/Toussaint Kluiters weer op mijn tennis concentre ren." Verkerk oogt ontspannen („Het is net of ik weer thuis ben") in de omgeving die hem zoveel sportief succes bracht. Onder huids kriebelt echter toch wel enige onzekerheid, verzekert zijn Nieuw-Zeelandse coach Nick Carr. „Marty wordt even wichtiger, maar is mentaal nog altijd kwetsbaar. Als hij te veel nadenkt, gaat het mis. Ik heb hem ook voorgehouden dat hij zich in Parijs niet hoeft te be wijzen. Wie niets te verdedigen heeft, moet aanvallen. Dat is ook zijn karakter. Als je daar concessies aan doet, krijg je te veel tegenstrijdigheden en ver lies je." Carr weet als geen ander hoe hij Verkerk kan raken. Eerder dit seizoen, tijdens het indoortoer- nooi van Bercy, nam hij zijn pupil (die tevens zijn baas is) voor even mee terug naar een verlaten Roland Garros. In die verstilde atmosfeer mocht Ver kerk nog even proeven aan alle herinneringen die hij op het Pa- rijse gravel heeft achtergelaten. „Marty begrijpt nu weer waar het allemaal om draait. Hij kan twee, drie keer per jaar de knop helemaal omzetten en zichzelf overstijgen." Wat Verkerk betreft gebeurt dat in Parijs. Zijn Parijs. Zijn eerste optreden was veelbelovend, maar ook niet meer dan dat. Met name in de eerste set maakte de onstuimige Verkerk nog veel fouten. Carr: „Marty wilde meteen zijn visitekaartje afgeven en daarmee maakte hij het zichzelf onnodig moeilijk." Verkerk zelf toonde zich al met al behoorlijk tevreden. „Ik ser veerde goed. Mijn opslag heeft me geen moment in de steek gelaten. Boutter serveerde min der hard dan voor zijn schou deroperatie, maar wel een stuk slimmer. Toch heb ik hem flink onder druk kunnen zetten." Verkerk en Boutter hielden el kaar tot 5-5 keurig in even wicht. Verkerk hield vervolgens zijn opslag en besloot toen tot een blessurebehandeling. „Ik heb last van een kloof in mijn duim. Ik heb dat verwaarloosd en nu heb ik er last van bij het serveren", verklaarde hij. De ernst van de blessure valt reuze UITSLAGEN BASKETBAL Mannen eredivisie. Play-offs MPC Capita - EBBC 90-83 Vrouwen eredivisie. Finale play-offs BC Den Helder - Binnenland 64 - 60 New York. NBA play-offs. Eastern Conference, finale: Indiana Pacers - Detroit Pistons 67-72. Stand in best-of-seven: PRIJSVRAGEN Lucky Day 3410, 25.05.2004 5.6.11.24.31.32.33.36.37.39.41. 43.44.48.51.57.68.69.70.80 Onder voorbehoud van typefouten TENNIS Parijs. Roland Garros, 13,2 miljoen euro. Mannen, eerste ronde: Verkerk (Ned/19) - Boutter (Fra) 7-5 6-3 6-1, Federer (Zwi/1) - Vliegen (Bel) 6-1 6-2 6-1, Ferrero (Spa/4) - Haas (Dui) 3-6 6-4 6-4 6-2, Patience (Fra) - Volandri (Ita) 6-3 7-6 6-0, Hewitt (Aus/12) - Di Pasquale (Fra) 6-0 7-6 4-6 6-1, Eisner (Dui) - Peya (Oos) 6-1 7-6 6-2, Kiefer (Dui) - Ascione (Fra) 6-3 6-2 6-2, Starace (Ita) - Toersoenov (Rus) 6-2 6-3 6-4, Hanescu (Roe) - Lisnard (Fra) 7-5 6-2 6-4, Enqvist (Zwe) - Carlsen (Den) 6-2 6-3 6-4, Santoro (Fra) - Clement (Fra/32) 6-4 6-3 6-7 3-6 16-14, Lopez (Spa) - Nicolas Lapentti (Ecu) 5-7 6-4 6-4 6-4, Costa (Spa/26) - Saretta (Bra) 6-2 6-2 6-7 6-4, Christophe Rochus (Bel) - Lopez (Spa) 6-4 6-1 6-1, Safin (Rus/20) - Calleri (Arg) 5-7 6-1 4-1 opgave Calleri, Novak (Tsj/14) - Dupuis (Fra) 6-4 6-4 6-7 6-3, Kucera (Slw) - Karlovic (Kro) 7-6 6-4 6-4, Nalbandian (Arg/8) - Gasquet (Fra) 6-4 7-5 7-6, Hyung-taik (ZKo) - Soder- hng (Zwe) 0-6 3-6 6-3 6-4 7-5, Malisse (Bel) - Schüttler (Dui/7) 6-4 7-5 6-4, Grosjean (Fra/10) - Kim (VSt) 6-1 6-1 6-4, Bjorkman (Zwe/24) - Dent (VSt) 6-3 2-6 6-3 3-6 6-2, Ljubicic (Kro/25) - Arazi (Mar) 6-7 6-4 6-7 6-3 6-3, Benneteau (Fra) - Mirnii (WRu/29) 7-5 7- 5 l-6'6-3, Koubek (Oos) - Sanchez (Spa) 6-3 7-5 3-6 6-7 6-0, Mantilla (Spa) - Salzenstein (VSt) 6-4 6-1 6-7 6-2', Falla (Col) - Pless (Den) 6-2 4-6 6-1 6-2, Eiseneer (Bel) - Hidalgo (Spa) 3-6 7-5 4-6 6-4 6-3, Kuerten (Bra/28) - Almagro (Spa) 7-5 7-6 1-6 3-6 7-5. Vrouwen, eerste ronde: Serena Williams (VSt/2) - Benesova (Tsj) 6-2 6-2, Venus Wil liams (VSt/4) - Tanasugarn (Tha) 6-2 6-4, Bo- vina (Rus/25) - Vinei (Ita) 7-5 6-1, Foretz (Fra) - Dechy (Fra/26) 1-6 7-5 6-1, Perry (VSt) - Ob- ziler (Isr) 6-4 6-3, Kostanic (Kro) - Pin (Fra) 6- 4 6-3, Pierce (Fra/30) - Schaul (Lux) 6-2 6-3, Ruano Pascual (Spa) - Czink (Hon) 6-4 6-2, Leon Garcia (Spa) - Granville (VSt) 6-4 6-1, Asagoe (Jap) - Hantuchova (Slw) 6-1 6-3, Ritt- ner (Dui) - Schett (Oos) 6-3 6-3, Sugiyama (Jap/12) - Bartoli (Fra) 6-4 6-3, Koukalova (Tsj) - Golovin (Fra) 7-6 7-6, Razzano (Fra) - Brandi (PRi) 6-3 7-6, Schiavone (lta/17) - Co- hen-Aloro (Fra) 6-1 6-2, Kirilenko (Rus) - Mi- kaelian (Zwi) 7-5 7-6, Groenefeld (Dui) - Sto- sur (Aus) 6-2 6-0, Scbnyder (Zwi/16) - Kapros (Hon) 6-4 6-1, Talaja (Kro) - Gagliardi (Ita) 6-3 6-4, Koetsnetsova (Rus/11) - Bacheva (Bul) 6- 0 7-6, Casanova (Zwi) - Sprem (Kro/22) 7-5 6- 2, Strycova (Tsj) - Callens (Bel) 6-3 6-2, Dulko (Arg)- Navratilova (VSt) 6-1 6-3, Zuluaga (Col/23) - Sucha (Slw) 6-2 6-1, Miskina (Rus/6) - Molik (Aus) 4-6 6-3 6-4, Martinez (Spa/20) - Ashley (VSt) 6-2 6-4, Mahdula (Hon/29) - McCain (VSt) 5-7 6-4 6-1, Capriati (VSt/7) - Beigelzimer (Oek) 6-2 4-6 6-4. VOETBAL Nacompetitie, derde speeldag Groep A Helmond Sport - Vitesse 2-2 (1-2). 13. Amoah 0-1, 24. Hofs 0-2, 26. Sergio van Dijk 1-2, 90. Schulp 2-2. Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 3111. Gele kaart: Oomens (Hel mond Sport), Fafiani (Vitesse). VW-Venlo - Sparta 0-2 (0-0). 47. Van den Bergh 0-1,-63. Willems 0-2. Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 5955. Gele kaart: Jacobs (VW-Venlo), Van den Bergh (Sparta). Stand: Vitesse 3-7, Sparta 3-4, VW 3-3, Hel mond Sport 3-2 Groep B Excelsior - Volendam 2-1 (1-0). 41. El Ham- daoui 1-0, 65. Van Driel 2-0, 69. Woudenberg 2-1. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 2158. Gele kaart: Buijs (Excelsior), Salden (Volendam). Heracles Almelo - De Graafschap 2-0 (1-0). 44. Hoogeveen 1-0, 84. Roelofsen 2-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 6185. Stand: Heracles 3-9, Excelsior 3-4, De Graaf schap 3-4, Volendam 3-0 WIELRENNEN Ronde van Italië, 16e etappe San Vendemiano - Falzes: 1. Cinego (Ita) 217 km in 6.10.12, 2. Nocen- tini (Ita) 1.16, 3. Moos (Zwi) 1.38, 4. Illiano (Ita), 5. Di Grande (Ita), 6. Perez Cuapio (Mex) 7. BRandt (Bel), 8. Laverde Jimenez (Col) 1.58, 9. Ruggero Marzoli (Ita) 2.29, 10. Fi- gueras (Ita); 12. Gontsjar (Oek) 2.29, 14. Si- moni (Ita), 20. Garzelli (Ita) 3.23, 76. Van Velzen 21.50, 103.'Vierhouten 25.09. Algemeen klassement: 1. Cunego 73.01.21, 2. Gontsjar 1.14, 3. Popovitsj (Oek) 2.22, 4. Simoni 2.38, 5. Figueras 3.32, 6. McGee (Aus) 3.52, 7. Belli (Ita) 4.20, 8. Garzelli 4.26, 9. Cioni (Ita) 4.39, 10. Pellizotti (Ita) 5.31; 103. Vierhouten 1.26.45, 126. Van Velzen 1.44.22. p van Essen - Over precies drie we- t het EK voor Oranje, ,"z vedstrijd tegen Duits- ndaag begint de voor- g op dat toernooi. In ijk verzamelt Dick Ad- g ijn 23 manschappen. erste oog heeft hij ;r htige selectie. Bij nade- n ouwing is Oranje ech- togal labiel gezelschap, spelers scoorden het jaar een dikke onvol- len wonder dat Dick t in de laatste oefenin ander systeem ging iren. Hij liet Oranje 'leugelspelers voetbal- ïn zogenaamde ruit. verwachten dat de f ach dat ook de komen- ïterlands (zaterdag insdag de Faeröer en Ierland) zo gaat spelen, t moet wel, want zijn s momenteel volstrekt m, gekortwiekt zelfs, ippige spelersgroep telt r wel drie echte vleu- S llers, maar in de prak- et al heel wat zijn wan- traks in Portugal ooit i asisspeler in actie f betreffende spelers naai hopeloos uit vorm ;eblesseerd. Ie 23 selectiespelers art van het voorbije ipmaakt kan niet an- concluderen dat Andy leyde en Mare Over- seizoen van niks ach ter de rug hebben. Wat heet, ze hebben nauwelijks gespeeld bij hun clubs. Andy van der Meyde deed in totaal tijdens 14 duels mee bij Inter, zelden een hele wedstrijd, en kwam in de laatste vier maanden welgeteld driemaal in actie. Overmars kwam ook al nauwelijks aan spelen toe. Sinds januari mocht hij zeven maal meedoen bij Barcelona, vrijwel altijd als invaller. De enige vleugelspits die wel een goed seizoen draaide - Ar jen Robben - is geblesseerd. Dat is hij sinds de winterstop al voor de tweede maal, reden waarom hij in 2004 slechts acht competitieduels speelde. De laatste weken revalideerde Rob ben in Zeist, de vraag is of hij de komende weken fit blijft en dan nog eens snel genoeg op een behoorlijk niveau terug komt. Dick Advocaat is dus gewoon veroordeeld tot een systeem zonder specifieke vleugelspit sen. Tot dusverre heeft hij ze gewoon niet. Oranje kent wel meer spelers die ondanks dikke onvoldoen des door meester Dick toch zijn bevorderd naar de laatste 23 van Nederland. Wat te denken van doelman Sander Wester- veld? Hij mag als derde doel man mee, terwijl hij afgelopen zondag voor het eerst in drie maanden weer eens een wed strijd keepte. Westerveld was geblesseerd, zijn huidige vorm is een groot vraagteken. Over de vorm van tweede doelman Wa- vak naam cijfer keeper Edwin van der Sar Fullham 9e in Engeland 7 Ronald Waterreus PSV 2e In Nederland S Sander Westerveld Sodedad 15e in Spanje 5 verdediger Frank de Boer Glasgow Rangers 2e in Schotland 3 Wilfred Bouma PSV 2e in Nederland 7 Phillip Cocu Barcelona 2e in Spanje 7 Giovanni van Bronckhorst Barcelona 2e In Spanje 7 Johnny Heitinga Ajax 1e in Nederland 7 Michael Reiziger Barcelona 2e n Spanje 6 Jaap Stam Lazlo Roma 6e in Italië 6 Speelde een uitstekend seizoen bij zijn club en is ook bi) Oranje onomstreden. Maakte tegen de Newcastle United enkele pijnlijke fouten, illustratief voor een zwak (aar. Sodedad sleepte Zich naar heleinde. Westerveld was lang geblesseerd. De aanvoerder mislukte bij Galatasaray en vertrok naar zijn broer in Glasgow. PSV kende een middelmatig seizoen, maar Bouma Weid zich knap staande. Cocu Is In Barcelona inmiddels een van de grote meneren. Aanvoerder en leider, Speelt albjd. Werd door Arsenal verhuurd aan Barcelona en leefde daar na de winterstop helemaal op. vak midden- t'fettUddeld6. t djfer opmerkingen Mark van Bommel PSV 2e in Nederland Clarence Seedorf AC Milan ie In Italië Wesley Sneijder Ajax 1e In Nederland Twintig |aar[ jaar pas en al een leven aan blessures achter zich, Maakte fantastische rentree. Bij Barcelona leek hij aJ jaren afgeschreven, maar telkens wordt er weer een beroep op hem gedaan* Stam speelde een gedegen, maar Lazlo was niet groots. Pakte alvast een transfer naar AC Milan mee. Rafael van der Vaart 6 Ajax 1e In Nederland Boudewijn Zenden 7 Middlesbrough 11e In Engeland, winnaar League Cup aanvaller Pierre van Hooljdonk Fenerbahce 1e in Turkije Patrick Kluivert Barcelona 2e in Spanje Roy Makaay Bayem München 2e in Duitsland Andy van der Mefjde 3 Inter Milaan 4e in Italië Ruud van Nistelrooij 7 Manchester United 3e in Engeland winnaar FA Cup Verkeerde de laatste maanden In een vreselijke vormcrisis. Moet vrezen voor basisplaats bij Oranje. Raakte bij Juventus op een dood spoor en werd verhuurd aan Barcelona dat helemaal opleefde. De grote meneer bij AC Milan Ook in de Champions League ongenaakbaar. Met zijn negentien jaar al bestempeld tot redder des vaderlands Is opvallend genoeg bij Ajax minder goed op dreef. Van der Vaart werd landskampioen, maar kende met bepaald een goed seizoen Zenden liet zich door Chelsea verhuren aan een middenmoter, maar dat bleek een goede keuze. Kampioen, topscorer, halfgod. Pierre van Hooijdónk kent op zijn oude dag meer succes dan ooit. Kluivert speelde maar twintig competitieduels. Door blessure en vormverlies meestal buiten het elftal. Bayem kende een slecht seizoen, maar aan topscorer Makaay lag dat niet. United was ondermaats in de Premier League en Champions League Van Nistelrooij scoorde toch derbg maal. Mare Overmars Barcelona 2e In Spanje Arjen Robben PSV 2e In Nederland Sinds Barcelona zijn opmerkelijke opmars begon kwam Overmars nauwelijks meer aan spelen toe. Verdiende door goede spel droom- transfer naar Chelsea, maar raakte tot tweemaal toe geblesseerd. terreus is wel iets bekend, maar ste weken overigens ook al een zo'n speler die niet bepaald dat stemt ook al niet vrolijk. Het paar ketsers maakte) heel blijft cum laude het voetbaljaar heeft is maar te hopen dat Edwin van en niet tegen kaarten aanloopt. afgesloten. De aanvoerder van der Sar (die bij Fulham de laat- Mark van Bommel is ook al PSV scoorde met name na de Alleen Van Bronckhorst akkoord barcelona/gpd - Het lijkt ge daan met de jarenlange Neder landse hegemonie bij de voet balclub Barcelona. Waarschijn lijk vier van de zes spelers zul len volgend seizoen niet meer aantreden op de grasmat van Camp Nou. Technisch directeur Txiki Begi- ristain maakte gisteren bekend dat Philip Cocu na zes jaar geen nieuw contract krijgt. De ex- PSV'er ging niet akkoord met het financiële bod dat hem door het bestuur werd aange boden. Michael Reiziger die ze ven jaar lang de 'blaugrane' kleur heeft verdedigd, kan ook een andere club zoeken. Over de toekomst van Patrick Kluivert en Mare Overmars was Txiki vrij duidelijk. Hoewel hun contract nog een jaar loopt mo gen ze vertrekken als het aan de hoge heren van Barcelona ligt. De enige Nederlander die een nieuw driejarig contract heeft getekend bij de club die onder leiding staat van Frank Rijk aard, is Giovanni van Bronck horst. Hij was uitgeleend door Arsenal, maar blijft nu definitief in de Catalaanse hoofdstad. Van Bronckhorst is een van de vijf of zes nieuwe spelers die Barcelona wil aantrekken. Een andere nieuwkomer is de Brazi liaan Juliano Belletti, die de plaats van Reiziger linksachter moet overnemen. Wat er met Edgar Davids ge beurt is nog niet duidelijk. Bar celona wil de 'pitbull van Am sterdam', zoals hij door de Ca talanen wordt genoemd, graag houden. Maar ook Inter Milan heeft interesse getoond voor de speler die volgens geruchten ook in de belangstelling van Chelsea staat mee, het moment van de time out was, vanuit professioneel oogpunt, goed gekozen. Bout ter verteerde de onverwachte onderbreking zo slecht dat hij fout op fout stapelde en prompt de set inleverde. De lange Fransman stribbelde vervolgens nog wel even tegen, maar geloofde geen moment in zijn eigen kansen. Verkerk des te meer. Een plaats in de kwartfinale zou mooi zijn, zo vertelde Verkerk, die in de tweede ronde op de Roemeen Hanescu stuit. „De kwartfinale is mijn doel. Dat zou al een hele prestatie zijn, als je ziet wie je daar alle maal voor moet verslaan. Maar wie de kwartfinale haalt, kan ook het toernooi winnen." Klimzege Cunego falzes/anp - Met het opdoe men van de bergen is Ales- sandro Petacchi gisteren voor lopig uit het zicht verdwenen en zijn de kanshebbers voor de eindzege in de Giro aan het front verschenen. Met Damiano Cunego voorlopig als grote win naar. De 22-jarige Italiaan, de jeugd wereldkampioen van 1999 en de grote hoop van een hele wie- Iernatie, won niet alleen de zes tiende etappe over 217 kilome ter over vier venijnige cols, maar heroverde ook de roze lei derstrui. Cunego, aan de Ronde van Italië begonnen als mees terknecht van titelverdediger Gilberto Simoni, kwam alleen over de streep. Hij ging op de voorlaatste col vol in de aanval en had uiteindelijk een voor sprong van 1.16 op zijn landge noot Rinaldo Nocentini. almelo/anp - Bijna twintig jaar bleef Almelo verstoken van ere divisievoetbal, maar na de der de winst op rij in de nacompeti tie staat het plaatselijke Hera cles op de rand van promotie naar het hoogste niveau. Giste ren won de ploeg van trainer Gert-Jan Verbeek van De Graaf schap (2-0). Hij staat in poule B fier bovenaan. Een enorme stunt lijkt in de maak in het ver re oosten van Nederland. Door de overwinning heeft He racles, dat aan het einde van het seizoen een groot aantal spelers en trainer Verbeek kwijtraakt, een voorsprong van vijf punten op De Graafschap en Excelsior, dat met 2-1 won van Volendam. Met nog drie wedstrijden te gaan moet de ploeg in staat worden geacht de eerste plaats te consolideren. De ploeg uit Almelo, die voor het laatst in het seizoen 1984- 1985 in de eredivisie speelde, had het aanvankelijk moeilijk tegen De Graafschap. Heracles had het geluk dat scheidsrech ter Dick Jol de ploeg uit Doetin- chem een strafschop onthield. Valeev werd in de 42 e minuut onderuit gelopen door Reekers, maar de leidsman weigerde een penalty te geven voor de buite ling van de Oekraïner. Drie mi nuten later stond Heracles op voorsprong. Hoogeveen vol leerde, na een afgeslagen voor zet, van de rand van het straf schopgebied en zag zijn inzet achter de uitstekend keepende Wevers verdwijnen, 1-0. Na rust ontstond een leuk schouwspel, waarin De Graaf schap op zoek ging naar de ver diende gelijkmaker. In de 84e minuut deelde Roelofsen, wel iswaar in buitenspelpositie, echter via een snelle counter dc genadeklap uit, 2-0. Excelsior greep in de andere wedstrijd in poule B de laatste strohalm. De Rotterdammers leken met een punt uit twee wedstrijden al kansloos, maar wonnen in het eigen stadion met 2-1 van eredivisionist FC Volendam, dat daarmee lijfsbe houd op het hoogste niveau uit zijn hoofd kan zetten. De ploeg verloor tegen Excelsior voor de derde keer op rij en moet zich opmaken voor een nieuw sei zoen in de eerste divisie. In Rotterdam maakte El Ham- daoui vlak voor rust de 1-0. Van Driel verdubbelde in de 65e minuut de score, waarna Woudenberg vier minuten later de eindstand op 2-1 bepaalde. Tijdens de bekerfinale (voetbal) in Rotterdam ging FC Twente speler Heubach zichzelf te bui ten door een tegenstander met een vervelende slaande bewe ging te bewerken. Men zei dat hij dat deed uit frustratie. Dan mag blijkbaar alles. Kramers handwoordenboek Ne derlands geeft voor frustratie: remming van de persoonlijk heidsontwikkeling door com plexen en!of ontzegging van fundamentele behoeften. Heub ach mag bij zichzelf nagaan of zulks op hem van toepassing is. In de eerste helft van deze (ver velende) wedstrijd gaf Utrecht speler Van de Haar zijn tegen stander Pothuizen expres een trap op de voet. Daarna speelde hij ostentatief de vermoorde on schuld en weer winterstop een dikke onvol doende. Patrick Kluivert, de topscorer aller tijden van Oran je, heeft een vreselijk seizoen achter de rug. Nog erger is het met Frank de Boer gesteld. De vraag is zelfs gerechtvaardigd of Advocaat hem wel had moeten selecte ren. De bondscoach gooide de aan voerder en recordintemational na de 1-0 nederlaag bij Schot land rigoureus het elftal uit en sindsdien worden hem hooguit korte invalbeurten gegund. Voor de twee posities centraal achterin zijn Cocu en Stam de nummers één en twee, Bouma nummer drie en Heitinga lijkt inmiddels nummer vier. Op voorhand ziet het ernaar uit dat De Boer dus als een soort ere gast meereist naar Portugal. Natuurlijk zijn er ook spelers die met een heel goed rapport naar Portugal vertrekken. Wat te denken van Pierre van Hooij- donk? En de in Nederland altijd omstreden Clarence Seedorf? Beiden werden kampioen met hun club, en hadden ook een groot aandeel in die titel. De drie Ajacieden pakten even eens het landskampioenschap, terwijl ook de meeste Barcelo- na-spelers met een goed gevoel hun clubseizoen hebben beëin- digd. Al met al komt het gemiddelde van het Nederlands elftal zo doende nog net op een vol doende uit. Een mager zesje. Niet meer, maar ook niet min der. confrontatie met de Minnesota Timberwolves op waarlijk on smakelijke wijze gaan. Ze sloe gen, beukten en scholden zich naar hun vette nederlaag toe. Inderdaad: frustratie (zie boven) wat je niet van klasse artiesten als Malone, Payton, O'Neal en Bryant verwacht. Ergens maakt nakend verlies iets in een sportend mens los dat onverklaarbaar lijkt: zelfbeheer sing. Volgens Kramers: het bedwin gen van zijn driften of harts tochten. Vreemd, maar in wedstrijden waar sporters al deze toch rede lijk belangrijke menselijke waardigheden gaan missen, ge beurt altijd van alles en neemt de kwaliteit van het spel zicht baar af. lange tijd het spelen ontzeg gen. Hij ge droeg zich daar als een ware proleet. Volgens Kra mers: persoon uit een onbe schaafd milieu of van grove le vensopvatting. Ik begreep dat zulke acties op een bepaalde manier vergoei- lijkt worden omdat, let nu op, omdat er zo veel op het spel staat. Deze kromme redenering kan door werkelijk niemand verde digd worden, maar in de voet ballerij kom je er een aardig eind mee weg. Sterker: intimi datie is een geaccepteerd tac tisch wapen, fysiek optreden ei genlijk ook al en schofterig ge drag mag en kan zolang de scheidsrechter niets ziet of hoort. Zijn alleen voetballers van die domhoofden dat ze zich inlaten met deze acties die wij „onspor tief' noemen, maar die dus ge doogd worden? Neen, ook de gelouterde basket ballers van de Los Angeles La- kers lieten zich zondag in hun Datzelfde geldt overi gens voor de topprofs van de Lakers. Be seffen zij dat ze in hun doen en laten veel t&ver gingen en dat hun optreden weerzinwekkend was. Is er iemand die hen dat in de grijze cellen kan krijgen? Beide wedstrijden, geafficheerd als topontmoetingen moesten het doen met dat ene aspect dat topsport zo verschrikkelijk boei end kan maken: respect. Volgens Kramers: ontzag ach ting eerbied. Respect voor de tegenstander, voor de sport en vooral voor je zelf en je eigen doen en laten. Of komt zo'n jongen als Van de Haar thuis en bekijkt hij de vi deo van de wedstrijd en is hij trots op wat hij gedaan heeft. En ziet Malone onbewogen toe hoe hij het veld uitgestuurd wordt. En hoe gaat het dan als hun kinderen vragen:" Wat gebeurt daar pap?" Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19