Na tien jaar Europa het lobbycircuit in REGIO 'Eurovisie Songfestival? In Blik op de Weg wordt beter gezongen' 'Meedoen en de Europese gedachte uitstralen, daar gaat het om' WOENSDAG 26 MEI 2004 NAVRAAG woont hier t voor niets Jonkman, voormalig burgmeester van Rijnsburg en bijna ge meerd burgemeester van Waddinxveen, komt terug in deze re gio. Per 1 juli wordt hij voorzitter van Hou het Bloeiend, de actiegroep die ijvert voor het behoud van de bollen in de Bollenstreek. Om dat doel te bereiken wil de nieuwe lan ver gaan. Hij pleit ervoor om de belastingen te verhogen Bollenstreek open te houden. HAN POLMAN is burgemeester de bollengemeente bij uitstek die bovendien dig eens voor een grote bezuinigingsronde staat. Is hij bang dat irgers de rekening moeten betalen die Jonkman hun voorlegt? een taak meer dan al- die in de Bol- ek." de Noord- 1 kouters te e en op een i[ ingverho- I ik denk it Fedde tan het zo ld heeft. Ik meen dat hij zegt dat de inspanning niet alleen iel kwekers moet komen. En daar ben ik het mee eens. Het is ak voor veel meer burgers en overheden dan alleen die in de lijs treek." denkt u dan? e id dat een open Bollenstreek ook in het belang is van de he il s van agglomeraties als bijvoorbeeld Den Haag, Amsterdam i| irlem. Die zouden ook moeten investeren in dit gebied." il e zou dat moeten gebeuren? 1 graag zien dat er een fonds ontstaat waaruit gewenste ont- ingen worden gestimuleerd. Die ontwikkelingen betreffen meer het faciliteren van verplaatsing van bedrijven. Daaraan a overheden als de provincie en het Rijk hun medewerking aten. Die overheden zullen de bollengemeentes moeten bij- bijvoorbeeld bij het opnieuw vaststellen van het bestem- plan buitengebied. De hulp bestaat dus niet alleen in ruim- maar ook in financiële zin." 1 taalt voor die open Bollenstreek? - idelijk komen de belastingopbrengsten van de burgers, k dekk dat je dat best van burgers kunt wagen. Je moet als er iets over hebben voor de ruimtelijke streek waarin je Je woont hier niet voor niets." regionale inspanningen die nu gedaan worden niet ge- et Offensief van Teylingen zijn er positieve bewegingen 1. Maar die zullen op de langere termijn niet genoeg zijn. Er iredere aanpak gewenst, met de inzet van meerdere overhe- ie zullen zich aansluiten wanneer de regionale inspannin- :ces opleveren. Ik hoop dus op een zwaan-kleef-aaneffect." ierard Baas foto: Wim Dijkman Elly Plooij uit Oude Wetering keert Brussel nog niet helemaal de rug toe n 979, zaterdag 26 mei i - Het pijpkruidfeest werd gisteren in ere hersteld in het Leid- huis. Dat gebeurde met zang door een vrouwenkoor temid- u flinke bossen pijpkruid. In de jaren vijftig werd het pijp- s st om onduidelijke redenen afgeschaft. e chief Leidsch Dagblad Q deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op mmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA g lem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van j Ising) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, eltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. s COLOFON UIT DE ARCHIEVEN e 1954, Woensdag 26 Mei Leidsch Dagblad per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag, GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vn 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. I - Nu de Leidse Gemeenteraad in zijn zitting van j.J. Maandag I diet van f. 892.300 beschikbaar stelde voor de bouw van een aan het verlengde \/ah de Marnixstraat, wordt aan een ing gekoesterde wens voldaan. De nieuwe school bevat ruimte l! klassen (bij het Bijzonder Lager Onderwijs spreekt mén van i) van elk 18 kinderen. Links van de hal vinden wij een aantal rechts van de hal vinden wij de kamer voor het hoofd, de dok- ler, de douches, wasbakken, garderobes en de gymnastiekzaal. ir men in de hal de trap opgaat, komt men op een soort balcon, mooi uitzicht geeft op de hal, waaromheen de klassen zijn ge- 11 irdEen van de klassen is gereserveerd vooreen filmlokaal. Ui- a worden in deze school ook ruimten ingericht voor handenar- en huishoudonderwijs. 3 Directie: B.M. Essenberg nail: directiehdcuz@hdc.nl Iredacteur: Jan Geert Majoor ■mail: redactie.ld@hdc.nl I erooR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden. F 071-5 356415 fax 071-5 356 325 hten fax 023-5150 567 I EVERKOOP jl m.b.tj 3661 j'oed: 023-5150543 75-6813677 lilhandel: 071-5 356 300 1 saus kunnen contact opnemen 'i13636 "CE gratis) 1 5196800 JTEN taling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) V p/j €216,90 e ons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting Ze heeft ooit nog wel een paar keer geprobeerd om voor de WD in de Al- kemadese gemeenteraad te komen. Maar doordat de zittende raadsleden schier eindeloos bleven zitten, was daar geen plek voor Elly Plooij-van Gorsel. „Het was makkelijker om in het Europarlement te komen dan in de Alkemadese gemeenteraad." Vol gende maand neemt Plooij, in haar woonplaats Oude Wetering nog altijd vooral bekend als de weduwe van de tandarts, na tien jaar afscheid van Brussel. Plooij is trots op het werk dat zij de afgelopen tien jaar voor Europa heeft verricht. In de achtertuin aan het Braassemermeer hangt dan ook de Europese vlag met de twaalf ster ren fier in top. „Buren hier even ver derop komen uit België en hangen afwisselend de Belgische en de Ne derlandse vlag in top. Ik dacht: dat is leuk. Dus liet ik ook zo'n paal slaan. Altijd als ik thuis ben, hang ik de Eu ropese vlag uit. Ik krijg vaak van vrienden het verwijt dat ik altijd maar in Brussel zit. Die varen langs en dan zien ze me niet. Dan zeg ik: als de vlag hangt, dan ben ik thuis." Waar houdt zo'n Europarlementari ër zich nou zoal mee bezig? Wie op de website van Elly Plooij kijkt, ziet dat zij zich onder andere heeft ge stort op 'de octrooieerbaarheid van in computers geïmplementeerde uit vindingen'. Is het dan gek dat er in de pers weinig aandacht wordt be steed aan dc Europese politiek? „Toch wel. Want het is ontzettend belangrijk dat hier goede afspraken over worden gemaakt. Dit bepaalt wel de prijs van afstandsbedienin gen, wasmachines en mobiele tele foons. Iedereen heeft tegenwoordig een mobieltje. Hoe komt dat? Door dat wij dit soort zaken in Brussel goed hebben geregeld. En doordat wij in Europa ondanks het verzet van de nationale regeringen op een gegeven moment hebben bepaald dat er concurrentie moet zijn op de telefoonmarkt. Dat laatste vind ik zelf één van mijn grootste overwin ningen, waarbij ik zelf aan de wieg heb gestaan." Begin niet tegen Elly Plooij over het slechte imago van het Europarle ment. Als ze daar eenmaal over be gint te praten, dan houdt ze bijna niet meer op en vergeet ze spontaan haar volgende afspraak. „Ik verdien exact hetzelfde als een Tweede Ka merlid, en ik betaal over dat salaris gewoon in Nederland belasting. Ja, en ik krijg natuurlijk een riante on kostenvergoeding. Daarvan betaal ik twee medewerkers, een flat in Brus sel en een auto waarmee ik 40.000 kilometer per jaar rijd. En ik vlieg dus iedere maand naar Straatsburg. Wij als Nederlandse Europarlemen tariërs hebben bovendien de code afgesproken dat we het geld van on ze onkostenvergoeding dat we over houden wëer terugstorten." „Ik heb er wel onder geleden. Je spant je tien jaar lang enorm in voor Europa - dan is het treurig om alleen maar in de krant te komen met ne gatieve dingen. Als je eenmaal zo'n imago hebt, dan lig je steeds onder vuur. Kijk, als ik met een delegatie naar China reis, dan vliegen we busi ness class. Maar neem maar van mij aan dat er ook business class gevlo gen wordt wanneer er hier uit de ge meente een paar ambtenaren naar Zimbabwe vliegen omdat ze daar een één of andere stedenband heb ben op het gebied van afvalinzame ling. Maar daar zul je nooit iemand over horen." Als het gaat over het kostenverslin- dende Europees parlement gaat het ook altijd over de maandelijkse ver- huisoperatie van Brussel naar Straatsburg, waar het parlement haar tweede zetel heeft. Als ze daar over beginnen, zeg ik altijd: daarvoor moet je bij oud-premier Kok en oud minister Van Mierlo zijn. Zij hebben op de top van Amsterdam in 1997, tegen een uitdrukkelijke motie van de Tweede Kamer in, geaccepteerd dat Straatsburg de vaste zetel van het parlement werd. Het kost enorm veel tijd en geld en is enorm onhandig. Maar als mij wordt verweten dat wij heen en weer rei zen, dan zeg ik: daarmee moet je toch echt bij Kok zijn." De beperkte aandacht voor de Euro pese politiek heeft ook zo zijn voor delen. Plooij kan haar werk in een relatieve anonimiteit doen, en dat is wel handig wanneer je woordvoer der bent op omstreden portefeuilles als nucleaire zaken, biotechnologie en de WTO. „Daar ben ik natuurlijk een groot voorstander van." Maar als je met dat soort zaken bezig bent, is het wel handig wanneer actievoer ders je niet al te makkelijk weten te vinden. „Collega's van me heb ben recentelijk bombrieven ge kregen. Ook thuis. Toen werden we allemaal geïnstrueerd over hoe die brieven eruit zien en wat we beslist niet open moeten ma ken. De aivd heeft toen ook hier de politie gewaarschuwd." Dat ze de Europese politiek na tien jaar voor gezien houdt, vindt curieus genoeg mede zijn oorsprong in de Alkemadese po litiek. Voordat ze naar Brussel ging, probeerde Plooij meerdere malen voor de WD in de ge meenteraad te komen. „Maar de mensen die toen in de raad zaten, zaten zo vast aan het pluche dat er geen plek was voor nieuwkomers. Daar zijn ze natuurlijk bij de laatste verkiezingen kei hard op afgestraft. Terecht, vind ik." Opnieuw staat de Oude Weteringse aan de vooravond van een carrièrewisseling. „Na mijn studie psychologie heb ik eerst veer tien jaar als wetenschapper aan de Universiteit Leiden gewerkt. Daarna heb ik in het bedrijfsleven gewerkt, en toen in de politiek. Ik wü nu aan de slag als zelfstandig ondernemer. Ik ga met mijn ervaring in Brussel advieswerk doen." Gaat ze rechtstreeks uit het parle ment het lobbycircuit in? Ach, lob byen wordt in Nederland gezien als een vies woord. Maar ik zie het als iets noodzakelijks. Als parlementariër ben je afhankelijk van de informatie die je uit de samenleving krijgt. Kijk, het laatste onderwerp waarmee ik me in Brussel intensief heb bezigge houden is het chemiebeleid. Dan moet je ergens je kennis vandaan zien te halen. En dat doe je door hoor en wederhoor. Niet alleen de grote chemische bedrijven staan op de stoep, maar ook consumentenor ganisaties, het Wereldnatuurfonds en Greenpeace komen langs." Nog voordat het oude parlement op 20 juli voor het laatst bij elkaar komt, heeft Plooij haar eerste klussen al binnen. „Ja, ik ben benoemd in een adviesraad van de regering. Ik adviseer dus aan de regering en de Tweede Ka mer. Dat kim je geen lobbywerk noemen, toch?" Toch weet ze nu al dat ze de politiek gaat missen. „Ik ben nu echt super-geïnformeerd over wat er in Europa en in Neder land gebéurt. Ik zit ook veel bij WD-vergaderingen met minis- Straks ben ik ineens uit dat circuit. Daarom ga ik me te zij ner tijd kandidaat stellen voor de Eerste Kamer. Als ik daarin word gekozen, ben ik tegen die tijd zes tig. Ik wil tot mijn vijfenzestigste werken. Dus ik kan in ieder geval nog één periode de senaat Ruud Sep Elly Plooij: „Het was makkelijker om in het Europarlement te komen dan in de Alkemadese gemeenteraad." Foto: Hielco Kuipers KLANKBORD Na de laatste aflevering heeft Nederland de buik vol van het Eurovisie Songfestival. Kwaliteit geldt immers allang niet meer als criterium bij de bepaling wie er wint. Van belang is alleen wie je goede buren en verre vrienden zijn, zo bleek vo rige week in Istanbul. De stelling 'Nederland moet nooit meer meedoen aan het Eurovisie Songfestival' krijgt steun van liefst 84 procent van de bezoekers van de Leidsch Dagblad website. Een greep uit de reacties. Kees Paalvast, Leiden: „Doe maar niet. Dan hebben we niks meer om ons over op te winden." KJ. Wiltenbürg, Leiden: .Allemaal vriendjespoli tiek!" G. Hóek, Katwijk: „Ge woon weer terug naar het oude Europa. De Bal kan en het Oostblok hun eigen festival, en dan de beste tegen elkaar, want dit slaat nergens op. Er is al genoeg vriendjespoli tiek." Hans Oudwater, Rijns- burg: „Natuurlijk moet Nederland mee blijven doen. Dan blijft het nog leuker om te kijken naar de jaarlijkse Europese er- gemisavond. Wat een bagger is er - vooral dit jaar - weer voorbijgeko men. Het gaat bij de meeste landen toch niet meer om de muziek maar vooral om de show. Toch moeten 'we' blijven gaan en vooral mooie liedjes blijven sturen. Al sturen we Borsato, Froger, Petra Berger, Ka rin Bloemen, Huub van der Lubbe of desnoods Nederland moet nooit meer meedoen aan het Eurovisie Songfestival Frans Bauer: Nederland zal nooit hoog eindigen, want we hebben te wei nig buren." Jochem van Vliet, Al phen aan den Rijn: „On eens. We moeten het Eu rovisie Songfestival ook niet te serieus nemen. Het is een avondje heer lijk televisievermaak. Bo vendien is het toch uniek dat heel Europa - van Oekraïne tot IJsland - aan de buis gekluisterd zit en massaal naar het zelfde programma kijkt. Die prachtige folklore moet in stand blijven." A. van Oosterom, Ponty- pool Ontario. USA: „Zonde van al dat geld." Aad Langelaan, Voor hout: „Inderdaad, nooit meer. Als je kijkt wat een heisa ervan wordt ge maakt, wat er uiteindelijk mag meedoen en dan wie er dan wint, dan wordt er in Blik op de Weg beter gezongen. Zonde van de tijd, van het geld en de moeite. Al leen al de stemmenver deling is een lachertje eersteklas." Joost Bleijie, Leiden: „Nooit meer meedoen, natuurlijk! We hebben te weinig buurlanden die ons puntjes kunnen ge ven. Alleen van België krijgen we uit solidariteit wel eens wat. Maar je ziet dat Balkanlanden en Oost-Europese landen elkaar continu punten toeschuiven. Bovendien dacht ik altijd dat het bij een songfestival om het liedje ging en niet om het maatje dubbel D of het veel te korte rokje. Het is verworden tot een ordi nair 'kijk-eens-wat-een- lekker-strak-lichaam-ik- heb-festival'. Geen moei te meer in steken dus." René van Beelen, Voor hout: „Heel veel sporters in Nederland steken al hun tijd en energie in hun liefhebberij terwijl ze weten dat ze nooit num mer 1 zullen worden. Zij geven een perfect voor beeld. Genieten gewoon van de prestatie die je wel levert en voor de deelnemer blijft er nog altijd een mooie herinne ring over. Nederland is te klein om bij alle sporten en evenementen op de eerste plaats te eindigen. Alleen ons ego is vaak groot genoeg om altijd op de bovenste trede te eindigen. Laten we ge woon genieten van een mooi, cultureel evene ment." Cees Bolster, Katwijk: „Waardeloos evene ment." S. Smit, Katwijk: „Eens. Tenzij het telefoonstem men verdwijnt voor een jury met ervaren men sen, zodat er weer op een normale en degelijke wij ze gestemd kan worden. Wat nu gebeurt, is ge woon droevig. Welke leeftijdcategorie stemt ei genlijk? Er wordt alleen gekeken naar de show in plaats van hoe een lied ten gehore wordt ge bracht." De nieuwe stelling haakt in op het onlangs gepre senteerde onderzoeksrap port waaruit blijkt dat Lei den zijn rol als winkelstad voor de regio aan het kwijtraken is. Gebrek aan echte trekkers en vol doende goede parkeerge legenheid zou er toe lei den dat de stad meer en meer winkelend publiek verliest aan Alphen en Lis- se. Zwartkijkerij of realis me? De stelling luidt: Leiden is wél een leuke winkelstad Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54 2300 AB Leiden. Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerker en voetbaltrainster van de damesse lectie van SJC: „Helemaal mee eens. Het songfestival is een grote pop penkast geworden. Het gaat erom wie de mooiste show laat zien, niet meer wie het mooiste lied zingt. Dat was al nooit eerlijk omdat het in je eigen taal gezongen moest worden en de Engelse taal beter in het ge hoor ligt dan de Noorse of Zweedse. Nu mag iedereen in het Engels ver der. De één doet dat wel en de ander niet, dus waar liggen dan de criteria? De mooiste show wint tegenwoor dig, dus laat het hele zanggebeuren maar achterwege. Niet meer meedoen dacht ik zo." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Natuurlijk moeten we mee blijven doen aan het Eurovisie Songfestival. Hiermee ves tigen we toch iedere keer een beetje aandacht op ons land. Winnaar wor den is niet belangrijk, meedoen en de Europese gedachte uitstralen, daar gaat het om. Zie het als een (Europese) familiebijeenkomst waar heel veel Europeanen via de tv aan meedoen. En ach, de ene keer wordt het winnende liedje gegund aan land A en de volgende keer aan land B. Aan het eind zie ik altijd blije mensen op het podium staan en een enthousiaste zaal met Europese mensen. Daar het hier Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Volkomen mee eens. Het is verworden tot een groot commerci eel gebeuren en kost handenvol geld dat beter aan goede doelen kan wor den besteed. Maar erger vind ik de soort muziek. Er zat toch geen nor maal mooi stukje muziek in, de laat ste jaren. Deze ouder wordende dorpsdominee heeft heimwee naar Dana, Johnny Logan, Lenny Kuhr, Frida Boccara. Heerlijke stemmen met melodieuze muziek. De vervlak king in de muziek is overal merk baar. Ook dat heeft te maken met het verlies van het geloof. Dan ver dwijnen liefde, respect, harmonie uit alle elementaire le vensverbanden. Communiceren bij voorbeeld verwordt tot conflict, twist, bevelen, heerschappij en dergelijke. Musi ceren verwordt tot herrie, gillen, la waai, gestamp en stompe rit mes." Kamal Khodor al Cheikh (37) uit Leiden, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn: „Nee, Neder land moet blijven meedoen aan de Eurovisie Songfestival en sterker nog: Nederland moet in de eigen taal zingen en niet meer in het En gels. Ik vind dat ieder land zijn moe dertaal moet gebruiken want dan doet het Eurovisie Songfestivel zijn naam eer aan. Nederland moet zich niet laten afschrikken door een aan tal Oost-Europese landen die alles kopiëren en niks eigens laten zien. Dat doet geen recht aan het songfes tival dat ooit juist is opgezet om de diversiteit in talen en culturen van Euro pa te tonen." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive care-specialist: „Neder land moet nooit meer meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Maar dan ook echt nooit meer. Wat een voor treffelijk plan, gewoon ophouden met ons voor aap zetten met misluk te huilebalkliedjes. Niet langer natio naal opgewonden raken over bij voorbaat kansloze wanprestaties. We lijken de Belgen wel! Al die opgefok te voorrondes maken het alleen maar erger. Geen zingende groot moeders meer insturen en geen bra ve jongens die hoogstens geschikt zijn voor de personeelsavond van het verpleegtehuis op Rottummerplaat. Wij doen nooit meer mee. Nooit meer. Beloofd. De kans dat iemand in Europa daarover snik kend 'Without you' prevelt, is verwaar loosbaar klein."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17