De meest choquerende tour ooit 'Iedere acteur is een beetje egoïstisch' KUNST 8f CULTUUR Strijd om Gouden Strop tussen Appel en nieuwe generatie Altijd een schrijfster in de marge geblev over Japanse legerleider Harry Pott' draait in recordaant, bioscopen Regisseur Roel Reiné maakt debuut in Hollywood Ethel Portnoy. Foto: ANP Ethel Portnoy 1927-2004 'Een gevoel van verrukking joeg door me heen. En een gevoel van ontzetting. Opeens begreep ik hoe ik de wereld naar mijn hand kon zetten. Ik had de macht van het Woord ontdekt.' Ze was veertien toen deze ge beurtenis haar overkwam. Ze had zojuist haar opstel 'Mijn eerste zoen' voor de klas voor gelezen en haar medescholie ren hadden ademloos toege luisterd. Maar eigenlijk wist de gisteren op 77-jarige leeftijd overleden Ethel Portnoy al veel eerder dat ze schrijfster wilde worden. Toch zou ze uiteinde lijk pas in 1971 debuteren, met de verhalenbundel 'Steen en been'. Die lange aanloop naar haar schrijverschap leverde Ethel Portnoy echter wel de bouwste nen voor haar meeste boeken op. Er moest eerst geleefd wor den, intens geleefd, genietend, met volle teugen. 'Ik dacht: laat mij alles uit mijn jeugd halen wat kan, want later kan dat niet meer', zei ze een keer. 'Dus ik heb in die tijd vooral plezier ge had, ik dacht niet na over later. Het werd de schat waaruit ze iedere keer opnieuw kon putten voor haar autobiografische ver halen, die tot het beste van haar werk behoren. Ethel Portnoy werd op 8 maart 1927 in Philadelphia geboren in een joodse immigrantenfamilie, vader kwam uit Rusland, moe der uit Polen. Ze groeide deels op in de Newyorkse Bronx en het was de bedoeling dat ze een keurige 'all-American-giri' zou worden. Dat werd ze dus niet. Toen ze als tiener de film 'Le Sang d'un Poete' van Jean Coc- teau had gezien, ontvlamde er iets dat haar verdere leven zou bepalen. Dankzij die film vond ze haar 'spirituele onderko men', zou ze later schrijven. In 1950 vertrok ze voor een stu die culturele antropologie naar Frankrijk. Ze was niet van plan om zich voorgoed in Europa te vestigen, maar ontmoette hier haar aanstaande man. Die man was de Nederlandse dichter Ru dy Kousbroek, met wie ze een dochter en een zoon kreeg. Ze raakte bevriend met mensen als Karei Appel, Lucebert, Simon Vinkenoog, Hugo Claus en W.F. Hermans en werkte jaren bij de Unesco. Nadat Kousbroek een vast contract bij een krant had gekregen, verhuisden ze in 1970 naar Den Haag, waar haar schrijversloopbaan echt zou beginnen. Portnoy heeft altijd in het Engels geschreven, waar na haar boeken - deels door Kousbroek, soms door een ver taler, maar meestal door haar dochter - naar het Nederlands werden vertaald. Ze heeft niet minder dan 23 titels - veel es says, reisverhalen, columns, twee romans en een toneelstuk - op haar naam staan, waaron der 'Broodje aap' en 'Broodje aap mét', horrorverhalen over zogenaamd waargebeurde voorvallen, waarmee ze bij het grote publiek doordrong. Sinds begin jaren tachtig leef den Portnoy en Kousbroek ge scheiden, maar ze bleven elkaar wel wekelijks zien. Voor Port- noy bleek het alleen-zijn ei soort verlossing: 'Ik was zo concentreerd op hem, op a wat hij deed. En ineens lag een heel wijd universum vi mij open.' Ze is weliswaar; een beetje een schrijfster ii marge gebleven, maar datl haar nooit gedeerd. 'Het is zekere zin mijn trots', zei 2 eens. 'Het zijn altijd de mal nalen die de meest interess ten zijn. De beste gedachte ontstaan meestal in de zijü vind het niet erg dat ik erw bijhang.' Omdat ze altijd in het Enge blijven schrijven, is ze nooi voor een echte literaire prij ons land in aanmerking gel men. Wel kreeg ze in 19911 het vrouwentijdschrift Opz Annie Romein Prijs, van ee jury die haar werk, terecht, schreef als 'van een aanstel ke lichtzinnigheid, met hui vaak teder, altijd subversie nooit rancuneus of bitter', werk is overigens nooit in I Engels verschenen, wat ze betreurde, want zo konden tijds haar moeder en later I ('self-made') broer ook nie zen wat Portnoy allemaal! hen schreef: 'Als ik in het E gels zou publiceren zou ik dingen nooit durven schrij Ethel Portnoy heeft hartsti telijk en met een grote bliji digheid geleefd. Dat ze tall minnaars heeft versleten, 1 ze nooit verbloemd, en evi min haar enorme rookvers ving. Het negatieve, dat wa niks voor haar: 'Zo leef ik 1 daar schrijf ik niet over. Bf niet. Ik schrijf alleen over gen, waarvan ik geniet. Ikl zeer kritisch, maar als ik if keur, wil ik het zelfs niet o| pier zetten. Weg bij mij, \Afi mij.' Aly Knol In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Anthon van der Meijden, toneelspeler. Hij heeft niets met Indonesië. Hij voelt zich alleen gegrepen door het lot dat de Indische Nederlanders in het verleden hebben moeten ondergaan. Toch speelt hij al jaren in een toneelstuk op de Pasar Malam Besar, het grootste Eur-Aziati- sche festival ter wereld, in Den Haag. Een wens van Anthon van der Meijden (63) komt uit nu hij dit jaar op het festival voor het eerst een solo-optre den mag geven. De Leidenaar houdt een monoloog geba seerd op de roman 'De Familie van den Resident' uit 1875 van de schrijver Melati van Java. „Ik heb altijd al een keer een monoloog willen spelen. In een groep ben je zo afhankelijk van je medespelers", aldus Van der Meijden. De acteur zegt ook wel individualistisch te zijn in gesteld. „Iedere acteur is een beetje egoïstisch. Ik ben nu op het toneel compleet op mezelf aangewezen. Dat bevalt me zeer goed." Hoewel hij geen band heeft met de voormalige kolonie van Nederland, heeft hij Indonesië wel in zijn hart gesloten. Via zijn regisseur Robert Emmen heeft hij kennisgemaakt met de Indische gemeenschap. „Hij belde mij jaren geleden op of ik in een gelegenheidsstuk van hem wilde meespelen. En ze ven jaar geleden speelde ik als enige 'blanda' tussen Indiërs mee met de voorstelling van 'De familie Roos', ook op de Pasar Malam Besar." Sindsdien werkt het duo altijd samen. Ro bert Emmen regisseert ook 'De familie van de Resident'. Wanneer Van der Meijden het over de Indische gemeenschap heeft, begint hij te glunderen. „Indische Nederlanders zijn zo warm. Mijn vrouw en ik voel den ons meteen welkom." Doordat hij omringd was met Indiërs pikte hij wat van de taal mee. „Brandals betekent vle- Anthon van der Meijden: „Ik heb altijd al een keer een monoloog willen spelen." Foto: Henk Bouwman gels. Dat is één van de eerste woorden die ik leerde." Hoe meer Van der Meijden over de Indiërs te weten kwam, hoe meer hij onder de indruk raak te. „Wij Nederlanders hebben geen idee van wat ons land vroeger de Indiërs heeft aange daan. De verhalen die ik daar over heb gehoord, zijn vrese lijk." De monoloog is geschreven door Vilan van de Loo. „Het is zo'n emotioneel stuk. Het vergt wel veel van me", geeft Van der Meijden aan. Elke dag oefent hij de monoloog in zijn winkel 'Religia', waar hij religieuze at tributen verkoopt. Twee keer in de week gaat hij naar zijn regis seur om te repeteren. „Na de eerste repetitie bij Robert had ik het gevoel alsof ik op de fi leertafel had gelegen. Zoveel doet het stuk met me." 'De Familie van den Resident' gaat over een oud-resident die voor een moeilijke keuze staat. Hij moet kiezen tussen zijn vrouw in Nederland en zijn dochter in Indië. Dochter Con stance is ziek en vraagt haar vader om naar haar toe te ko men. Als hij naar zijn dochter gaat, hoeft hij van zijn vrouw niet meer terug te komen. De oud-resident staat er niet al leen voor. Voor het publiek is ook een rol weggelegd. Bezoe kers mogen hem helpen een keuze te maken. Voor Anthon van der Meijden is het belangrijk dat het pu bliek actief deelneemt. „Zelf vind ik het ook niet leuk om een uur naar een man of vrouw te kijken zonder dat ik wat mag zeggen." De Leidenaar heeft de smaak van monologen nu goed te pakken. „Vilan, de schrijfster, heeft me wakker geschud. Ze heeft voorgesteld of ze in de toekomst meer dit soort stuk ken voor mij mag schrijven. Daar ga ik zeker op in." 'De Familie van den Resident', 12 juni op de Pasar Malam Besar op het Malieveld in Den Haag. Aanvang: 20.00 uur. Alette Snijders David van Michelangelo. Foto: AP Michelangelo's David gewassen Florence - De David van Mi- chelango is na een wasbeurt van acht maanden weer hele maal schoon. Het wereldbe roemde beeld is vlak voor zijn vijfhonderdste verjaardag ont daan van een eeuw vuil. De res taurateurs vergeleken de was beurt met het schoonmaken van een tere babyhuid. De schoonmaakbeurt werd echter omgeven door meningsver schillen. De Florentijnse acade mie, die David onderdak biedt, had Cinzia Parnigoni inge huurd. Zij ging, tot ontsteltenis van internationale experts, aan de slag met gedestilleerd water. Parnigoni vindt dat David daar door meer glans heeft gekregen. Jaarlijks bezoeken meer dan een miljoen mensen het mees terwerk van Michelangelo. Pinkpop nog lang niet vol sittard - Pinkpop heeft een te genvallend aantal kaarten ver kocht. Eind vorige week waren 30.000 kaartjes verkocht. Een paar jaar geleden trok het festi val nog twee keer zoveel bezoe kers. Dagelijks gaan er circa duizend kaartjes over de toon bank. Wanneer dat tempo aan houdt, zullen zo'n 40.000 mu ziekliefhebbers komend week end naar Landgraaf afreizen, 6500 minder dan vorig jaar. Pinkpop-baas Jan Smeets sluit niet uit dat de voorverkoop nog zal aantrekken als gevolg van de goede weersvoorspellingen. KNMI vindt film onrealistisch de bilt - De klimaatramp die zich voltrekt in de bioscoopfilm 'The Day After Tomorrow', is niet realistisch. Dat zeggen kli maatonderzoekers van het KNMI die de film in de voor première hebben gezien. In 'The Day After Tomorrow' ver andert het noordelijk halfrond binnen een week in een ijsland schap door een abrupte kli maatverandering. Hoofdrolspe ler is een klimaatwetenschap per die waarneemt hoe een enorme ijsschots op Antarctica afbreekt, het begin van de weersomslag. De kans op zo'n abrupte klimaatverandering in deze eeuw, laat staan in de na bije toekomst, is uitermate klein, aldus de klimaatonder zoekers van het KNMI. IN MEMORIAM B den haag/anp - Regisse Paul Verhoeven bereidt op 13 moment een film voor overi Japanse oorlogsmisdadij Masaharu Homma. Homma was de legerleider ie in 1942 de gruwelijke Bataa 1 dodenmars aanvoerde duizenden Amerikaanse s daten door de Filippijn1 moesten maken. De soldat werden tot de tocht gedwo i gen na de capitulatie van 1 Amerikanen in de Filippijn! De meesten van hen stierv n onderweg aan malaria, dyse terie en gebrek aan water voedsel. Wie niet verder kol werd neergeschoten. Homi 11 hield aan deze tocht de b I naam Beast of Bataan ovk Dat moet ook de titel van k film worden. Na de oorl t werd de Japanner door Amerikanen gefusilleerd. Aan het script wordt momi 1 teel gewerkt. Een halfjaar ge1 den werd Verhoeven gevraa ri of hij interesse had in het p ject. Het budget van de fi 1 moet 25 miljoen dollar ga bedragen. o De 65-jarige filmmaker krin volgende week dinsdag 1 prestigieuze Bert Haans t Oeuvreprijs uitgereikt. Dit li de hoogste onderscheidi 1 die een regisseur in Nederla i kan ontvangen. amsterdam/anp - De film 'I ry Potter and the Prison! Azkaban' draait vanaf volgi week in een recordaantal pieën in de Nederlandse scopen. Van het derde dee de Potter-serie worden exemplaren verspreid: de hiervan is Engels gesprokei 1 andere helft Nederlands. één en twee van Harry P verschenen ook in record tallen. 'Harry Potter and the Pris of Azkaban' is overigens de s ste film in Nederland dii( filmkeuring '9 jaar en 01 meekrijgt. De nieuwe classi r tie is ingevoerd, omdat er 1 vorige Potter-film veel klac waren ^gekomen dat de bee te eng'zouden zijn voor ki ren van zes. De derde Potter-film gaat 2 in Nederland in première, derland is daarmee na E land het eerste land waa film te zien is. den haag/gpd - De strijd om de Gou den Strop, de prijs voor het beste Ne derlandstalige spannende boek, gaat dit jaar tussen de oude rot René Appel (eerder winnaar in 1991 en 2001) en vier vertegenwoordigers van de nieu we generatie misdaadauteurs: de Vla ming Patrick de Bruyn en de Neder landse auteurs Saskia Noort, Elvin Post en Esther Verhoef. Noort werd vorig jaar ook al genomineerd, toen voor haar debuut 'Terug naai" de kust'. Post en Verhoef zijn debuterende auteurs. De prijs, groot 10.000 euro, wordt woensdag 23 juni uitgereikt tijdens een rechtstreekse uitzending van het tv-programma TV3. De vijf genomineerde boeken voor de Gouden Strop zijn 'Misbruik wordt ge straft' (René Appel), Verminkt' (Pa trick De Bruyn), 'De eetclub' (Saskia Noort), 'Groene vrijdag' (Elvin Post) en 'Onrust' (Esther Verhoef). De 16de editie van De Maand van het Spannende Boek begint morgen. Dit maal staan boeken centraal waarin de beschrijving van de omgeving een gro te rol speelt, met als motto: 'In het spoor van de thriller - Van Amsterdam tot Venetië'. De Zweedse misdaadau teur Henning Mankell schreef in het kader van deze campagne het boekje 'Het graf, dat gratis wordt verstrekt bij aankoop van tenminste 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken. De oplage van 'Het graf is 435.000 exemplaren, het hoogste aantal spannende ge schenkboekjes ooit. De Stichting CPNB presenteerde dins dag Dossier Juni - Maand van het Spannende Boek 2004, een jaarlijks te rugkerende bestsellerlijst van 60 mis- daadboeken in het afgelopen jaar. Nic- ci French komt met tien titels het meest voor in de lijst, waarvan er vijf in de toptien staan. Baantjer is met vier titels, waarvan twee in de topvijf, de succesvolste Nederlandse auteur. Eén op de vijf titels in de bestsellerlijst is oorspronkelijk Nederlandstalig. los angeles/anp - De Neder landse filmregisseur Roel Reiné maakt binnenkort zijn debuut in Hollywood. Reiné gaat dit najaar de psychologische thril ler 'The Duellist' opnemen, een film over een beursanalist die wordt achtervolgd door een man die hij te gronde heeft ge richt. Producer van de film is de Nederlander Jan de Bont. In Nederland maakte de 34-ja- rige regisseur eerder de films 'Adrenaline' en 'The Delivery' en tv-series als 'Fort Alpha' en '12 steden, 13 ongelukken'. Het budget van de film bedraagt 25 miljoen dollar. De opnames hebben plaats in Londen en Ierland. Volgens de regisseur wordt er op dit mo ment een aantal grote acteurs en actrices gepolst voor het project. Reiné vertrok zeven maanden geleden naar Hollywood om zijn geluk te beproeven. Hij volgde in Amerika onder meer een cursus scriptschrijven. Be halve The Duellist heeft hij nog een ander project actief in ont wikkeling: The Canyon, over een groep tieners cfie tijdens een tochtje in de Grand Canyon wordt vermoord door een on sterfelijke Apache-indiaan. Hiervoor schreef de filmmaker zelf het scenario. „De mensen zijn onder de in druk van wat ik in Nederland gemaakt heb", zegt Reiné en thousiast. In Nederland schreven de criti ci de twee speelfilms van de Eindhovenaar de grond in en ook het publiek liet de produc ties links liggen. Zijn laatste film, 'Adrenaline', trok hier nog geen achthonderd bezoekers. In het buitenland gaan zijn pro ducties echter als warme broodjes over de toonbank. The Delivery werd aan meer dan vijftig landen verkocht. „Ik heb me nooit op de Nederlandse markt gericht", verklaart de re gisseur. „Ik maak liever films die mensen aanspreken van Ja karta tot Washington. Ik voelde me beretrots toen ik op de markt in Bangkok een illegale kopie van mijn eigen film vond." Madonna's 'Re-lnvention World Tour 2004' begon maandag in Los Angeles. De nieuwe show bestaat vooral uit 'greatest hits'. Foto: AP/Nam Y. Huh Concert Madonna in Gelredome wordt een duur uitje êêkm&ïubb** iu>b xmxi iiuujbw arnhem/gpd - Queen of pop Madonna treedt op 8 septem ber op in het Arnhemse stadion Gelredome. Fans moeten wel diep in de buidel tasten; de concertkaarten kosten tussen de 56 en 86 euro, exclusief ser vicekosten. Madonna's nieuwe 'Re-Inven- tion World Tour 2004' begon maandag in Los Angeles, waar ze drie optredens geeft. In to taal geeft Madonna 48 concer ten in de Verenigde Staten, die alle reeds zijn uitverkocht. In Nederland treedt ze voorlo pig maar één keer op. Maar zo wel Mojo als Gelredome sluit niet uit dat er meer concerten komen als het eerste concert snel is uitverkocht. Wineke de Knegt, woordvoerder van con certorganisator Mojo, zegt dat het haar erg zou verbazen als de kaarten niet hard gaan: „We wachten de voorverkoop van aanstaande zaterdag even af. Daarna zien we wel verder." De concerten in Madonna's nieuwe tournee gaan twee uur duren, zonder voorprogramma. Het concert in Arnhem begint om kwart over acht. Madonna's nieuwe show bestaat vooral uit 'greatest hits'. Ze zingt veel ou de nummers en voegt daar een enkel nieuw liedje aan toe. Ze komt met een nieuwe versie van haar jaren negentig-hit Vo gue', en zingt met een groot aantal zwangere vrouwen 'Papa don't preach'. Madonna is tijdens deze show extremer en choquerender dan ooit: ze laat lesbische seks zien, doet alsof ze geëlektrocuteerd wordt en toont op een groot scherm foto's van vermoorde Irakezen. Ze maakt daarmee een politiek statement en gaat verder waar ze met haar album 'American life' is gestopt. Toen kreeg ze in de Verenigde Staten veel kritiek op haar anti- Amerikaanse uitspraken en songteksten. Ze zwichtte voor die kritiek door de controver siële clip van de single 'Ameri can life' niet uit te brengen. In deze clip sprak ze zich duidelijk uit tegen de oorlog in Irak. Nu zegt Madonna zelf dat dit de meest choquerende tour wordt die ze ooit gemaakt heeft. Directeur Jasper van Amstel van Gelredome: „Wij weten nog helemaal niets af van de inhoud van het optreden, maar ik ben wel heel trots dat ze bij ons komt spelen. Arnhem staat in het rijtje van Los Angeles en New York, daar zijn we natuur lijk heel erg trots op." De laatste keer dat Madonna in Nederland optrad was in 1990, tijdens de 'Blond Ambition Tour', in De Kuip in Rotterdam. De voorverkoop van het con cert begint zaterdag om tien uur bij de grote postkantoren, de VWs en via de site www. tic - ketservice.nl. Leden van de fanclub krijgen al eerder de gelegenheid om kaar ten te kopen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16