REGIO ijzigingen in plan nieuwe Bloemenbuurt Geen sociale woningbouw! in wijk bij A4 'Ik ben in de tuinde rozen staan op jrweeweg ijft open Wilde natuur en strakke elementen te bezichtigen op open tuindag >ouw naar achteren, flat-entree verplaatst R3L 'Mauritskwartier voor selecte groep' Plannen waterbeheer moeten in 2006 klaar zijn Op weg naar regionaal waterbeleid and door ken in bed iTCEEST - De brand in een ling aan de Van Wassenaer- iin Oegstgeest afgelopen lag is volgens de politie ver- jdelijk veroorzaakt door ro- in bed. De technische re- rche onderzocht maandag i'oning en concludeerde dat matras vlam heeft gevat na- >r een sigaret was opgesto- Bij de brand liep de 43-ja- bewoner ernstige brand- iden op over zijn hele li- im. Hij is voor behandeling zijn verwondingen naar het idwondencentrum in Be- rijk gebracht. im twee mille or Velocitas irdorp - Korfbalvereniging citas uit Leiderdorp heeft [emelvaartsdag 55 loten ocht in het televisiepro - ima 'Sponsor Loterij Club- athon', dat door Net 5 werd ■zonden. Daarmee verdien- eclub 2.145 euro. Het pro- ama was onderdeel van de onale Sponsorweek, die 15 tot en met 23 mei ge ien werd. De helft van de [engst van sponsorloten naar een zelfgekozen goed op het gebied van sport, ijn of cultuur. appartementengebouwen, grenzend aan de Rozenlaan. Verder komt er een laag op het gebouw van Buitenlust en 'Flat E', een winkel onder Flat D en onder Flat A een zorgplint, waar een huisarts, fysiotherapeut en tandarts onderdak krijgen. De bewonerscommissie van de Bloemenbuurt kan zich in een paar aanpassingen wel vinden. Met een verplaatste entree, on doorzichtig glas en een andere kleur voor de zwarte muur kun nen de flatbewoners best leven, zegt commissielid Peter Ver hoef. „Eigenlijk wacht ik liever de beraadslagingen van don derdag af. Maar ik kan wel zeg gen dat we grote moeite heb ben met het naar achter ver plaatsen van het appartemen tengebouw. Dat levert een frac- tionele verbetering op voor een paar bewoners van de Rozen- laan, maar heeft grote gevolgen voor het uitzicht van de bewo ners van de Heemwijckflat die er dwars op staat. Voor een goed compromis moeten twee partijen toegeven. Maar mis schien zegt de raad wel: we gaan het plan uitvoeren, met al leen de wijzigingen waarmee iedereen het eens is." De flatbewoners hebben ook een wijzigingsverzoek inge diend: ze willen af van het bas ketbalveld tussen de gebouwen. De oudere bewoners zouden zich laten afschrikken door mo gelijke hangplekken die bij het veld ontstaan. Verhoef wil on danks dat laatste verzoek wel benadrukken dat de bewoners van de Bloemenbuurt over het algemeen blij zijn met de voor genomen opknapbeurt. rcEEST - De afsluiting van terweeweg in Oegstgeest niet door. In plaats van de in de weg, waar de bewo ont hadden gevraagd, ko er borden, een wegver- ing en een drempel, meester en wethouders Oegstgeest zijn daarmee icht voor de argumenten de ondernemers uit de Voort en de De Kempe- traat en bewoners van de ondom de weg. De onder- irs vrezen dat de afsluiting le Terweeweg, de verbin- weg tussen de twee win- ïtra, klanten gaat kosten it kunnen ze er in deze imisch moeilijke tijden ij hebben. De buurtbewo- waren vooral bang voor rerkeer dat zich klem rijdt keeroverlast. etingen was gebleken dat iet het hardrijden en de allen op de Terweeweg eevalt. Maar de drukke en smalle weg geeft de be is wel een onveilig gevoel. wil Oegstgeest een maken door duidelijker te ii dat de straat in een 30- eterzone ligt. en borden en tegels op de Hinten moeten de auto- isten met de neus op de mumsnelheid drukken, li de Louise de Coligny- :n de Anna Van Burenlaan een wegversmalling en op uispunt Louise de Colig- i/Terweeweg/Hofdijck een 'bol' in de weg. Paal- i het trottoir moeten voet- rs een veiliger gevoel ge en voorkomen dat ander de stoep op komt. iten deze maatregelen, die euro gaan kosten, niet :nde zijn, dan wil het col- snog kijken of de weg 'ge- kan worden. De tuin van Emely Hacker. Zaterdag is iedereen welkom in haar paradijsje aan het Bospad. Foto: Henk Bouwman door Saskia Stoelinga oud ade - Een bostuin, strakke hagen van buxus of taxus, geurende Engelse rozen, zwarte violen, witte bo terbloemen, een boomgaard, een hot-garden, prachtig begroeide slootkanten en Lientje. De naam van het tuin beeld waarmee voor Emely Hacker eigenlijk alles is be gonnen. Zaterdag is haar tuin in Oud Ade open voor ie dereen die wil meegenieten van zoiets moois. „De rozen staan op springen." Ze aait de knoppen te der. Twintig jaar geleden verhuisde Hacker van Leider dorp naar het Bospad in Oud Ade. Een vreemd stukje niemandsland aan de N446 tussen Leiderdorp, het Ghoybos en de A4, dat officieel behoort tot de gemeen te Alkemade. Haar hart sprong open toen ze de 5.000 vierkante meter grond rond het huis in ogenschouw nam. Daar kon ze wel wat van maken. Het werd een tuin waar wilde natuur en strakke elementen harmoni eus samengaan. Lientje, het beeld van haar moeder, kreeg Hacker toen ze aan het helse karwei begon. Zij staat met de voor kant wat verlegen te pronken in de Engelse tuin. Loop je langs haar dan kom je bij de uitbundige sloot die de tuin ongemerkt in tweeën deelt. „Mijn moeder was tuinarchitect. Hoewel ik eigenlijk ook die richting op wilde, koos ik voor de verpleging nadat ik voor een beenbreuk in het ziekenhuis had gelegen. De zusters waren zo aardig." Aardig is Hacker (55) ook. Ze werkt nog steeds een aan tal uren in het Leids Universitair Medisch Centrum. De rest van de dagen zit ze - of beter gezegd wroet ze - in haar grond. „Eigenlijk kan ik geen uur zonder groen." Ze gooit haar tuin open voor het grote publiek, omdat ze zich zo bevoorrecht vindt. „Elke dag weer realiseer ik me hoe prachtig we hier wonen." Het huis ligt tegen een dijkje met daarachter een sloot. Hier is een stukje moerastuin aangelegd. Aan de voor kant ligt het terras met de druivenranken en rozen ver diept in de luwte van het poldergebied. „Je kijkt hier als het ware tegen de tuin op", zegt Hac ker bij het begin van de rondleiding. Het bordje: 'Ik ben in de tuin', gaat op de deur. Inderdaad, het eerste wat je ziet als je omhoog kijkt zijn de walnootbomen. Een natuurlijke zichtlijn, zo stelt zij. „De bomen zijn heftig gesnoeid, omdat ze wel heel erg uitbundig wer den. Die moeten nu weer bijkomen". Op andere punten in de tuin heeft Hacker zelf de zicht lijn gecrèëerd. De doorkijkjes van de sloot zijn adem benemend. Aan de ene kant bostuin, aan de andere kant ouderwetse rozen en clematissen. Het romanti sche doorkijkje in de haagbeuk noemt ze een vondst. Terwijl de afwisseling van intens groen gras naar een vurige rode border volgens haar weer alles met passie, kracht en dynamiek te maken heeft. Overal in de tuin gonst het van de bijen, hommels en andere insecten die gek zijn op de nectar van de talrij ke bloemen. In de takkenwal die de tuin begrenst zit ten de vogels en de egels. Aan alles is gedacht. Onver wacht een vijver of een schaduwlaantje met hosta's, klimop, vrouwenmantel en varens. „Hier ga eens met je hand langs het blad van deze bijzondere geranium. Ruik je de kruiden?" „Die rode rododendron gooi ik eruit, is niet oorspron kelijk. Dat paars past veel beter in dat wat donkere bosgebied. De planten kies ik op vorm en kleur en na tuurlijk kijk ik of ze goed te combineren zijn. Een mix van verschillende bloem- en bladvormen is nodig om er dimensie in te krijgen. Toen mijn drie kinderen nog klein waren, heb ik de tuin een beetje verdeeld in vak ken. En telkens ben ik met zo'n vak aan de slag gegaan. Ik wist het een en ander van mijn moeder. De rest heb ik uit boeken gehaald, ik heb cursussen gevolgd en veel naar andere tuinen gekeken. En verder vaar ik op mijn intuïtie. „Dit ga ik weer veranderen. Ze wijst op een perkje met een buxus die volledig in de verdrukking is gekomen. Hier hoort rustige onderbeplanting te staan." Doordat Hacker eerst van alles uitprobeert en daarna pas definitieve keuzes maakt, ziet het resultaat van al haar verschillende tuinen er heel natuurlijk uit. De overgangen zijn vloeiend, de verschillende sferen in spirerend. „Deze opzet leidt er toe dat je benieuwd wordt naar wat erachter zit. Via een doorgang in de velddoornhaag kom je in de moestuin met rabarber, bosaardbeitjes, bramen, frambozen." Ze versnelt haar pas. „Kijk, hier sta je ineens weer bij akelei, fluiten- kruid en hoefblad. Daar is de witte boterbloem. Die groeit heel langzaam. Nu na zo'n jaar of tien kan ik hem pas delen en vermeerderen. Dat gebeurt in de kweektuin een eindje verderop. Daar probeer ik van al les uit." Ze kruipt in een perkje om een uitgebloeide bloem te knakken. En een gele bloem wordt uit een wit vak ge haald. „Met mijn man bezoek ik regelmatig kwekerijen. Dan mag ik van mezelf niet meer dan één plant per soort kopen. De rest vermeerder ik zelf." De keuken staat vol met eikartonnen gevuld met aarde en nog sprieterige planten. „Ik heb geen kas. En dat is maar goed ook. Op deze manier houd ik mijn tuindrift een beetje in de hand." De open tuindagen aan Bospad 22 in Oud Ade zijn za terdag 29 mei en zaterdag 14 augustus tussen 10.00 en 17.00 uur. Toegang kost 2 euro, dit bedrag komt ten aan hetRotiald McDonaldhuis in Leiden. 01 Eric de Jager geest - Woningbouwver- ig Buitenlust en Oegst- 1 hebben de bewoners van azenlaan een handreiking in bij de renovatie van de 'j in de Bloemenbuurt. Zo is ünlust bereid het nieuwe tementengebouw drie naar achteren te ver- ien. De ingang van 'Flat A' an de Fresialaan komen in ivan aan de Rozenlaan. idien wordt het trappen- 1 uitgevoerd in ondoorzich- 1 is, zodat de privacy van de uren niet in het geding id De zwarte muur die staat end aan de Irislaan, kan in ndere kleur worden uitge- en de versmalling van de I liaan wordt in elk geval iteld. De voorstellen zijn tijdens bijeenkomsten uitenlust, de gemeente en lewoners van de Rozen- nj en worden donderdag- I11 aan de gemeenteraad elegd. D antal Rozenlaanbewoners II die handreikingen nog 31 er genoeg. Ze noemen de latsing van het apparte- ngebouw met drie meter uts'. De nieuwbouw zou iee op 30 meter van hun H komen, maar dat is niet g. Eigenlijk willen zij de tementen op de plek van s opflat, aan de andere kant i* et binnenplein. De over- I willen twee maanden II van het besluit over de 'tie. In die twee maanden Qoeten worden gezocht letere oplossingen dan de tomissen die Buitenlust Plan voor de Bloemenbuurt in Oegstgeest. Publiciteitsillustratie omdat de huurflats - vooral in en de gemeente hebben aange reikt. De opknapbeurt van de Narcis sen- en Gladiolenlaan is nodig, de sociale sector - uit de jaren zeventig in verval zijn geraakt. Eén van de flats is vorig jaar al gerenoveerd, de rest komt eind dit jaar en volgend jaar aan de beurt. De flat tussen de Gladio lenlaan en Fresialaan wordt ge sloopt. Die verkeert volgens de deskundigen in een te slechte staat om op te lappen. Daar voor in de plaats komen twee woensdag 26 MEI 2004 door Saskia Stoelinga leiderdorp - In de nog te bou wen Leiderdorpse woonwijk aan de A4, het Mauritskwartier, komt geen sociale woningbouw. Wethouder Molkenboer kiest voor sociale woningbouw aan de Hoogmadeseweg in de omge ving van zwembad De Does. De leden van de commissie ruimte lijke ordening, die daarover gis teravond vragen stelden, konden zich vinden in de antwoorden van de wethouder. „De dertig appartementen die aan de Hoogmadeseweg wor den gebouwd komen helemaal ten goede aan de sociale sec tor", aldus Molkenboer. „Dat is de afspraak die we hebben ge maakt met de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) Volgens Molkenboer sloeg Groenlinks-raadslid Vons de spijker op zijn kop met haar op merking over het Mauritskwar tier. „Inderdaad, het wordt een wijk voor een selecte groep mensen uit de Leidse regio. Aan duurdere huizen en duurdere appartementen is in deze om geving een enorme behoefte", aldus de wethouder. „En wij gaan die bouwen." De AWL heeft jaren geleden grond gekocht in het gebied tussen de jachthaven, de volks tuinen en de Mauritssingel, ook wel Kalkhaven genoemd. Nu de woningstichting afziet van het voornemen om hier huurhui zen op te zetten, kan het plan van de gemeente Leiderdorp om er een luxe villawijk te bou wen, worden doorgezet. Dat geldt ook voor de andere delen van het Mauritskwartier: de Doeshaven, Kleine Zandput en het landje van Spek. De veertig tot vijftig daar geplande appartementen en geschakelde waterwoningen, naast het rui me tenniscomplex met negen tien banen en een tennishal, werden door de Leiderdorpse raadsleden gisteravond ook met gejuich ontvangen. Zeker nadat de directeur van het ontwikke lingsbedrijf Bohemen zijn prachtige presentatie had ge houden. „Het wordt een wijk waar wonen en recreatie fan tastisch samengaan", sprak hij wervend. Sterker nog, nadat het plan twee weken geleden door de gemeente in de openbaar heid was gebracht, had de tele foon bij Bohemen niet meer stilgestaan. „Meer dan zeventig geïnteresseerden hebben zich al aangemeld," volgens de ont wikkelaar. „Dat geeft een goede indicatie voor het slagen van deze wijk." De commissieleden roemden verder het vele water en het ve le groen dat in het ontwikke lingsplan van de wijk zo goed te zien en aangegeven was in de gebruikelijke kleuren. „Het is mooi dat blauw en groen zo overheersen", zei raadslid Mc- Daniel (PvdA) opgetogen. Geen van de partijen had kritiek op de stedenbouwkundige ont wikkeling voor het Maurits kwartier. Even werd stilgestaan bij het verhoogde tenniscom plex en de vervuilde grond in; de Kleine Zandput. Maar ook die feiten waren geen discussie punten. Na de zomervakantie komt de definitieve versie in de gemeenteraad. En als alles vol gens plan verloopt, kan daarna spoedig met de eerste fase van de nieuwe woonwijk worden begonnen. Het Mauritskwartier moet straks een deel van de 18mil- joen euro in het laatje brengen voor de verdiepte aanleg van de verbrede rijksweg A4. Het is een onderdeel van het W4-plan. De andere drie Leiderdorpse gebie den die bijdragen aan de acht tien miljoen euro zijn: de woonwijk Plantage en de be drijventerreinen Vierzicht, en, Bospoort. door Joris Rietbroek leiden/regio - De gemeenten in het gebied Midden-Holland - de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek - moeten in 2006 nieuwe maatregelen voor hun waterbeheer hebben op gesteld. Dit is vastgelegd in een intentieverklaring die gis teravond werd ondertekend door de samenwerkingsorga nen Leidse Regio en Duin- en Bollenstreek, de provincie, de waterschappen De Oude Rijn stromen en Wïlck en Wiericke en het Hoogheemraadschap Rijnland. Het is het eerste re gionale initiatief in Nederland om waterbeheer met alle be langrijke partijen om de tafel te regelen. „Een goede samen werking is hierbij essentieel", benadrukte een groep spre kers. 'Naar een regionaal bestuurs akkoord water'. Onder deze noemer kwamen de betrokken partijen gisteravond bijeen in het Rijnlandshuis in Leiden. Het regionale initiatief vloeit voort uit het Nationaal Be stuursakkoord Water dat in juli is vastgesteld. Hierin heb ben provincies, waterschap pen, gemeenten en het rijk af gesproken hoe Nederland zich in de toekomst tegen water overlast of tekorten moet be schermen. In verband met kli maatsveranderingen bijvoor beeld, die zorgen voor nattere winters en drogere zomers. De droogte van vorig jaar staat al le waterbeheerders nog vers in het geheugen. Gemeenten en waterschappen moeten in de eerste helft van 2006 hun wa terbeleid bekendmaken. De betrokken instanties in Mid den-Holland moeten voor 1 januari 2007 het bestuursak koord tekenen. Jn 2015 moet alle gemeenten in de regio hun waterhuishouden op or de hebben. Voor de ondertekening van de intentieverklaring kregen de aanwezige burgemeesters, wethouders en waterbeheer ders nog eens te horen hoe belangrijk een goede water huishouding is. Van staatsse cretaris van verkeer en water staat Melanie Schultz van Haegen bijvoorbeeld, die liet weten het logisch te vinden dat juist Midden-Holland de eerste regionale verklaring te kent. „Water is ontzettend be langrijk in deze regio", aldus de Leidse oud-wethouder. „Laten we niet vergeten dat door een uitstekend staaltje watermanagement de Span jaarden op 3 oktober 1574 via het water uit Leiden werden verjaagd. Water moet meer dan ooit sturend zijn in de ruimtelijke ordening. Houdt bij bouwplannen bijvoorbeeld rekening met de mogelijkhe den van water." Schultz doelt onder meer op zogeheten dubbel ruimtegebruik. Voor beelden hiervan zijn drijvende woningen of kassen. Schultz merkte al eerder op dat Midden-Holland ambiti eus is als het over waterbeheer, gaat. Voor de aanpak van de: waterhuishouding in heel Ne derland stelt het rijk namelijk' voorlopig 100 miljoen euro' beschikbaar. Alleen Zuid-Hol land heeft in totaal al voor 34 miljoen euro aan projecten in gediend, waarvan 20 miljoen euro aan aanvragen uit Mid den-Holland komt. Van de taart van 100 miljoen wil elke provincie een zo groot moge lijke punt. Ook belangrijk voor het slagen van het project: het enthousi ast maken van de burgp- voor waterbeheer. Dit valt nog niet mee, weet ook provinciebe stuurder Lenie Dwarshuis. „Mensen kijken nog altijd raar op als ze horen ik me fulltime met water bezighoud, on danks die reclamespotjes met weerman Peter Timofeef. We hebben nog een slag te ma ken, ook vanuit financieel oogpunt." Waterbeheer wordt de ko mende jaren namelijk flink duurder en daar moet de bur ger aan bijdragen. Dat is niet zo'n probleem, denkt Schultz. „Uit onderzoeken blijkt dat de burger best bereid is er meer voor te betalen, als de nood zaak ervan maar duidelijk is." Ze kan overigens niet wachten op de afronding van het regio nale akkoord „Wellicht is het een goed idee om het akkoord dan op 3 oktober te onderte kenen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15