LEIDEN REGIO Alleen Leiden profiteerde van klatergoud Steeds meer ontdekkingstochten door Leiden i Onrust over plan voi controle steuntrekkc Bijkomen en rouwen in het uitblaaspijpj Leids oud-raadslid beschrijft geschiedenis van draadomroep en kabeltelevisie HOC 972 woensdag 26 mei 2004 De eerste glasvezelkabels gingen in Leiden in 1993 de grond in. Glasvezel is technisch geavanceerder dan de coax-kabel en de exploitant heeft daarmee een streepje voor op de traditionele beheerders van kabelnetten voor radio en televisie. Archieffoto: Henk Bouwman EINDEXAMEN 2004 door Wilfred Simons leiden - Leiden heeft klatergoud in de grond. Vrijwel elk Leids huishouden heeft een kabelaan sluiting, maar de exploitanten van het net kunnen het maar moeilijk winstgevend maken. De enige die er ooit echt geld aan verdienden, waren de Stichting Kabelnet Merenwijk en de ge meente Leiden, toen zij hun net ten aan commerciële bedrijven verkochten. 'Goud in de grond', is de titel van een kloek, degelijk boek van de Leidse historicus en oud-raadslid Paul Bordewijk, dat gisteren werd gepresen teerd. Na de verkoop van de Stadskabei in 1994 aan Kabel- exploitatiemaatschappij Rijn land kreeg hij de opdracht om de 25-jarige geschiedenis van het gemeentelijke kabelbedrijf te boekstaven. Bordewijk vatte zijn taak ruim op en schreef een boek over de geschiedenis van de doorgifte van radio- en tele visiesignalen via de kabel in Ne derland, met, dat beslist, een nadruk op Leiden. Op het eerste gezicht lijkt het distribueren van radio- of tele visiesignalen via een kabel een vreemd idee. Iedereen met een radio of televisie kan, met een antenne of een schotel, de sig nalen zó uit de lucht plukken. Dat geldt vooral voor radio. Ra diogolven, vooral op de lange en de middengolf, diagen enorm ver, zoals iedere bezitter van een wereldontvanger weet. Toch ontstonden in de jaren '20 op allerlei plaatsen in Neder land bedrijven die zich bezig hielden met 'radiodistributie' via de kabel. In Leiden was er van 1930 tot en met 1941 zelfs een Gemeentelijk Radiodistri butiebedrijf voor, dat kantoor hield aan de Hooigracht. Het belangrijkste argument voor radiodistributie, na de oorlog 'draadomroep' ge noemd, was dat de abonnees geen dure radio hoefden te ko pen. In de Leidse arbeiderswij ken, waar de inkomens laag wa ren, namen veel gezinnen een aansluiting. Aanleg van een net voor radiodistributie begon daarom in De Kooi, destijds een arbeiderswijk in aanbouw. Voor een gering bedrag per maand kregen de abonnees een luid spreker in de woonkamer met een knop erop. Daarmee kon den zij drie zenders beluisteren. Doorgifte van Hilversum 1 en 2 was verplicht en op het derde kanaal gaf het Radiodistributie bedrijf een selectie door van andere, buitenlandse zenders. Er was een directe kabelverbin ding met de studio's in Hilver sum, zodat andere ethersigna len de ontvangst niet konden storen. De kwaliteit was dus goed, zodat ook liefhebbers van klassieke muziek daarom vaak een abonnement namen. Op bevel van de Duitsers ver kocht Leiden het netwerk in 1941 aan de PTT, voor bijna 44.000 gulden (dat zou nu 260.000 euro zijn). Daarna be stond de draadomroep tot 1975, toen de PTT de exploitatie beëindigde wegens aanhou dende verliezen. Inmiddels was de draadomroep ingehaald door de technisch veel betere coax-kabel. Daar mee konden behalve radio- ook televisiesignalen worden door gegeven. Dat was, in tegenstel ling tot radio, ook technisch nuttig, want televisiesignalen kunnen door de ether maxi maal vijftig kilometer reizen. Om die reden was het ontvan gen van Duitse of Belgische te levisiezenders alleen mogelijk aan de grens. Dat wekte in de rest van het land natuurlijk af gunst op en de ontvangst van buitenlandse zenders was dan ook een lokkertje om mensen over te halen om een abonne ment te nemen. In Leiden waren twee kabelex ploitanten actief. Bij de nieuw bouw van de Merenwijk beslor ten de aannemers in één keer de hele wijk te bekabelen. Zij richtten de Stichting Kabelnet Merenwijk op, die bestond van 1973 tot en met 1998, totdat de stichting het net aan Casema verkocht voor vijf miljoen gul den. Dat was feest in de Meren wijk, want alle aangesloten huishoudens kregen 420 gul den. De Stadskabei, die de ge meente zelf in 1978 oprichtte, leverde signalen in de rest van de stad. In 1993 verkocht Lei den de kabel voor 38 miljoen gulden aan de Kabel Maat schappij Rijnland. De kabel heeft sindsdien ver schillende eigenaren gehad die de abonnees nieuwe diensten wilden verkopen, zoals digitale tv, pay per view en snel inter net. De exploitanten hebben zich omwille van hun toe komstvisie diep in de schulden gestoken, maar het is de vraag of zij er ooit iets van terugzien. Bordewijk wijst fijntjes op de wet van de remmende voor sprong die de kabel in zijn greep heeft. Kabeltelevisie biedt dertig televisie- en 64 radiosta tions aan - goede kwaliteit voor nog altijd een laag tarief. Het overgrote deel van de klanten vindt het prima zo en wil niet extra betalen voor nieuwighe den waarvan zij de meerwaarde niet zien. Er bestaat een goede kans dat concurrenten met AD SL via de telefoon, digitenne, wifi of glasvezelkabel de tradi tionele exploitanten uiteindelijk te snel af zijn. Paul Bordewijk, Goud in de grond. De geschiedenis van draadomroep en kabeltelevisie toegespitst op Stadskabei Lei denUitg. Primavera Pers. Prijs 39,90 euro. Het Vlietlandcollege verwent zijn leerlingen in het Uitblaaspijpje, een speciale eindexamenkantine. Foto: Mark Lamers De examens voor vmbo, havo en vwo begonnen op 19 mei met kleine talen en havo-Frans. Ze eindigen op vrijdag 4 juni met het vak Spaans. Vandaag: Leer lingen van het Vlietlandcollege- over vwo geschiedenis. Voor al die eindexamenleerlin gen met werkende ouders heb ben ze op het Vlietlandcollege wat bedacht. Daar hebben ze het uitblaaspijpje. Een speciale kantine voor eindexamenleer lingen. Drie moeders bemen sen vandaag de bar. Elke dag maken de ouders een lekker broodje voor de eindexamen leerlingen. Daarnaast is het on beperkt drop, spekkies en vol korenkoekjes eten, en koffie, thee, multivitamines en choco- melk drinken. Alles is gratis en dat wordt gewaardeerd door de leerlingen van het Vlietlandcol- De opgave Vraag 7 gaat over een prent van Opland uit december 1980 over de discussie rond om de abortuswet: Welke visie op deze kwestie geeft de tekenaar hier? licht je antwoord toe met twee elementen uit de prent Antwoord ontleend aan de website eindexamen.hu: De visie van de tékenaar is dat door verschillende amendementen het getrek van verschillende politieke partijen de vrouw de dupe wordt van liet ontbreken van een abortuswet. Dat blijkt uit de volgende elementen uit de prent - De vrouw wordt machte loos gehouden zij heeft geen bewegingsvrijheid. - Er wordt van alle kanten aan de vrouw getrokken. - Er is een wirwar aan amen dementen wetsvoorstellen van verschillende partijcom binaties die een abortuswet tegenhouden. VROUW lege. „Jemig", verzucht een havo-leerlinge, „waarom krij gen we dit nu pas, als we bijna van school gaan?" „Waar schijnlijk daarom. Ze vieren dat we vertrekken", reageert een schoolgenoot. We moeten ze een beetje in de watten leggen in deze periode, verklaart de conciërge de ver wennerij in de kantine die nor maal wordt gebruikt door de sportclubs die de gymzalen buiten schooltijden huren. De sfeer is bedrukt in het Vliet landcollege. Maar dat komt niet door de eindexamens. Afgelo pen vrijdag is plots de leraar Engels, meneer Bavelaar, door een hartstilstand overleden. Hij is een oudgediende op het Vlietlandcollege en gaf onder andere les aan de eindexamen leerlingen van de havo en het vwo. De leerlingen zijn op de dag zelf nog ingelicht om te voorkomen dat dit tragische nieuws voorafgaande aan hun eerste examen op maandag medegedeeld moest worden. Ook was geregeld dat de leerlin gen een half uur langer aan hun eindexamen konden werken, maar dat bleek niet nodig. Voor vwo-leerling Floor Drees is het overlijden van haar do cent deze woensdag na haar examen geschiedenis, nog steeds heel onwerkelijk. „Je houdt het misschien ook een beetje af op dit moment. M< vanochtend toen ik zijn fotc de school zag hangen, kreeg wel even een klap. Ik kon da toen wel van mij afzetten w; ik moest mij vervolgens con centreren op het eindexame geschiedenis." Dat eindexamen bleek te do Alhoewel het zeker niet gen kelijk was. Slechts Floor en klasgenoot Walter Vermeij i ren voor 'sluitingstijd' klaar 'rest van de vwo-leerlingen 1 de volle drie uur gebruikt. was pittig", concludeert ooi docent De Jonge. „Te doen, maar pittig." Over de einde menonderwerpen van dit ja De Jonge minder enthousia Het eerste, getiteld Nederla ders en hun gezagsdragers -1990: verzuiling, polarisati herwonnen consensus, krij| goedkeuring van de docent tweede, Met de loep op Lan hire: katoen en samenlevin| 1750 -1850,. niet. „Jammer er niet voor een wat relevan onderwerp is gekozen." Flo en Walter zijn het met hun raar eens. Floor: „Wat eenl gezeur was dat Lancashire, had liever China gehad." W ter: „Of de Koude Oorlog. E nog altijd relevant. Dan leej dingen waar je de rest van j ven wat aan hebt." Marijn Kramp door Robbert Minkhorst leiden - Bij de cliëntenraad, die de belangen behartigt van Leid se uitkeringsgerechtigden, is onrust ontstaan over het plan van ambteparen om met huis bezoeken aanvragers van uitke ringen te controleren. Interim wethouder Wim de Boer is ech ter tegen een dergelijke metho de om fraude op te sporen. In Amsterdam en Rotterdam gebeurt het wel, en met succes. In de Rotterdamse deelge meente Charlois werden na een bezoek aan 101 huizen zestig uitkeringen stopgezet. Huisbe zoek in Kralingen-West leverde de gemeente een besparing op van 370.000 euro. In Leiden gaan sociaal recher cheurs alleen op huisbezoek als er gegronde redenen zijn om te denken dat iemand onterecht een uitkering krijgt. Volgens de SP Hulplijn is er in Leiden ten minste één keer preventief huisbezoek gedaan. Een moe der en haar baby bleken bij een onaangekondigd bezoek niet thuis en mede om die reden is haar een uitkering geweigerd. Als toelichting wordt gegeven dat zij 'onvoldoende inlichtin gen heeft verstrekt om het recht op bijstand vast te kunnen stel len'. Uitgezocht wordt nog of de Leidse een boete moet beta len. De Coo van LWG/De Groenen vindt dat de gemeente 'lelijk de fout in gaat'. „Hier ben ik nou zo boos over; het gebeurt dus al. Dit moet gelijk de kop inge drukt worden. Mensen komen niet voor hun lol bij de dienst. Ik kan op geen manier de rechtvaardi laat staan de logica vai preventieve huisbezoeke ontdekken." Interim-wethouder De van sociale zaken, de tij opvolger van de aanva zieke en later opgestapte med Rabbae, heeft geen ring voor het voorval. dit geval niet", zegt hij. dit verhaal afdoen als een lijk onzinnig gerucht." Ambtenaren van sociale hebben in een overleg 1 cliëntenraad aangekondi een proef wordt voorbere sproken is het idee nie voorzitter Eltjo Meijer. „1 ten nog helemaal niets een maand is er een overleg." De cliëntenraai preventieve huisbezoeke inbreuk op de privacy. ook niet nodig", zegt „Er zijn genoeg andere 1 den om te controleren aanvraag rechtmatig is.' houder De Boer: „Ik be baasd dat dit al bij een 1 met de cliëntenraad t komt." Tegen de afwijzing van kering van de mevrouw 1 by is bezwaar ingeeiiei vrouw was bij kennissei zij at en bleef ovem Meijer:Als het klopt, is schandaal. Niemand i plicht om de hele dag t zitten. De sociale diens niets te zoeken bij 1 thuis, tenzij er hele du vermoedens van fraude 3 geschreven worden en er is zelfs een biertapwedstrijd in opgenomen. Doel is om aan teambuilding te doen en men sen een leuke, gezellige dag in Leiden te bezorgen. Omdat ons kantoor in de Pieterskerk zit, kunnen we soms zelfs een rondleiding aanbieden door de kap van de kerk, die verbouwd wordt. Dan ga je met een bouwiift en helm op naar bo ven." Dat 'Puzzle Leiden' met grote groepen door de stad trekt, geeft soms problemen. „Zo'n groep is toch vaak een afspie geling van de samenleving, dus je moet rekening houden met verschil in niveau. De top van een bedrijf laat je misschien Latijnse termen vertalen, ter wijl je mensen van de schoon maakdienst van datzelfde be drijf eerder multiple choice vragen geeft. Je probeert het ie dereen naar de zin te maken. En er zitten er altijd wel een of twee bij die liever meteen bij het eindpunt aan het bier gaan." Joods weeshuis Een kleine maand geleden be richtte het Leidsch Dagblad dat het voormalige Joodse Wees huis aan de Roodenburger- straat op de gemeentelijke mo numentenlijst komt In dat ar tikel werd kort de geschiedenis van het Joodse weeshuis be schreven: dat het in 1929 in ge bruik werd genomen en dat de ongeveer vijftig bewoners op 17 maart 1942 werden afge voerd naar de Duitse vernieti- Marco Rooijakkers en Jeannette Plaizier, van De Partij, organiseren al sinds september puzzeltochten door Leiden. Foto: Henk Bouwman gingskampen. Hier reageerde Ingrid Moer man, conservatrice van stede lijk museum De Lakenhal, op. De joodse kindertjes werden namelijk een jaar later, op 17 maart 1943, pas weggehaald. Ook meldde Moerman dat bur gemeester Goekoop in 1989 een plaquette van de Vereni ging Oud Leiden onthulde ter nagedachtenis aan deze bewo ners. En, zo wist Moerman, aan de achterkant van het Wees huis zat vroeger een erker die zo gemaakt was dat bet dak een stukje omhoog gebracht kon worden om de open lucht te zien: speciaal ontworpen ten behoeve van het Loofhutten feest. Behalve Moerman reageerde ook mevrouw Zee uit Leiden op het artikel. Zij verbaasde zich erover dat zo weinig men sen weten dat het weeshuis na de oorlog en voordat de GGD er in kwam, een tijdlang in ge bruik is geweest door het Ne derlandse leger. „De Indelings- raad van het leger zat er toen. Daar werden de jongens ge keurd voor militaire dienst. En er zat een officiersmess. Daar werkte ik namelijk samen met m'n zus als serveerster. Leiden was toen nog een echte garni- zoenstad. Later is de Indelings- raad verhuisd naar Delft." Robert Toret en Timoteus Waarsenburg In het Leidsch Dagblad van 8 mei werd verkondigd dat Lei den een attractie rijker was. Onder begeleiding van een gids van The Leiden Bikers kunnen belangstellenden in groepsver band (8 tot 12 personen) een fietstocht maken door Leiden. Toch is volgens Marco Rooijak kers en Jeannette Plaizier, van evenementenorganisatie 'De Partij', dit initiatief niet uniek in de Sleutelstad. „Wij organi seren al sinds september puz zeltochten door Leiden, die wandelend of per fiets kunnen worden afgelegd", zegt de enigszins verontwaardigde Rooijakkers. „Voor groepen van minimaal twintig tot maxi maal vijfhonderd personen. Uitermate geschikt voor be- drijfs- en familie-uitjes. On danks de recessie hebben we het ontzettend druk met Puzzle Leiden. We hebben al een groep met vijfhonderd dames gehad." Puzzeltochten door Leiden en de regio zijn inderdaad niet uniek. Wie het VW-kantoor binnenloopt, koopt voor een paar euro een vragenlijst en een route. Wat maakt deze dan zo bijzonder? Plaizier: „We hebben niet alleen vragen in de trant van: hoe oud is deze brug of hoeveel h eden heeft deze trap? Onze puzzeltocht heeft een speels karakter. Er zitten doe-opdrachten en strikvragen tussen, er moet een limerick Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bercndsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14