LEIDE Acht lokalen aan Houtlaan REGIO 'Dringend advies is prima, dwingend advies maakt bang' Scholen in Leidse regio schorsten 49 leerlingen 5 Maak eenrichtingsverkeer van het Illegalen opgepakt in naaiatelier IRRECTIE R1 tie doet inval Trekvaart plein irdwijkse houder weg ee mannen shandelen ïgwachter woensdag 26 MEI 2OO4 ly PlooiJ «emt afscheid in Brussel - Bij een onderzoek op oonwagenkamp aan het aartplein heeft de politie iiennepkwekerijen aange- q. Honderden planten en atuur zijn in beslag geno- ;n worden vernietigd. Te- rie aangehouden bewo- s proces verbaal opge- t. De politie onderzocht dagochtend gedurende ïur twintig plekken op het Behalve agenten waren gsspecialisten en mede- rs van NUON bij aan we - inval werd gedaan na waarnemingen' van de en anonieme tips. wijk - Wethouder Gerard dam van Noordwijk To- gisteravond tijdens de 'ergadering opgestapt, oordat een door de Pro ve Combinatie en de :nUnie ingediende motie ïtrouwen tegen hem in ig zou worden ge diende hij zijn ontslag urgemeester Groen, am, die in 2002 is be- i, is daarmee na de frac- zitters Van Nes (Noord- itaal) en Van Rooijen het derde 'slachtoffer' onderzoeken naar de fi le perikelen van Noord- Ik kan onmogelijk de taak van het wethouder zonder steun van de hele vervullen", zo stelde am in een schriftelijke ring. 'BSA' vestigde imago van Leiden als 'kwaliteitsuniversiteit' vervolg van voorpagina leiden - De Universiteit Leiden was in 1997 de eerste (en tot nu toe enige) universiteit die het bindend studieadvies invoerde. Sindsdien moeten studenten in hun eerste jaar minimaal dertig van de zestig studiepunten ha len. Als ze daar niet in slagen, krijgen ze een 'negatief advies' en worden ze van de opleiding verwijderd. De maatregel leidde tot grote commotie. Selectie van studenten gold in Neder land toen nog als ongepast. Tegenstanders verwachtten dat Leiden minder studenten zou trekken. Bij voorstanders woog de verwachte kwaliteitsverbete ring zwaarder. Uit het universitaire jaarverslag 2003 blijkt dat het advies - of 'BSA' in het dagelijks spraakge bruik - er niet toe heeft geleid dat studenten sneller afstude ren. Het heeft wel andere effec ten gehad, zoals meer 'zelfse lectie' bij studenten en een imago van Leiden als 'kwali teitsuniversiteit'. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) en het college van bestuur van de universiteit zijn het erover eens dat het BSA 'zelfselectie' bevordert. Studen ten denken eerder na over de vraag of zij wel geschikt zijn voor de studie die zij hebben gekozen. Van de 597 studenten die in 2003 een negatief studie advies dreigden te ontvangen, stapten 483 bijtijds over naar een andere opleiding. De LSVb vindt dat het BSA 'niet nodig1 is om studenten eerder naar een andere opleiding te krijgen. Volgens voorzitter Flo- ris van Eijk nemen studenten adviezen van hun studiebege leider sowieso serieus. „Als hij of zij hen aanraadt om over te stappen, doen ze het." Van Eijk vindt verder dat een BSA 'niet past in de vertrouwensrelatie die tussen student en universi teit hoort te bestaan'. De drie Leidse studentenpartij en zeiden eerder dit voorjaar al dat zij meer heil verwachten van beter, persoonlijker onder wijs en intensievere studiebege leiding dan van een nóg scher per bindend advies, zoals het college van bestuur wil. Van Eijk is het daarmee eens. „Een dringend advies is prima, een dwingend advies maakt studen ten alleen maar bang." Invoering van het bindend stu dieadvies heeft wel het imago van Leiden als 'kwaliteitsuni versiteit' gevestigd. Nu 'selectie' en 'competitie' in Nederland weer mogen, geldt het feit dat Leiden een BSA geeft als maat staf voor kwaliteit. Het beeld is ontstaan dat 'Leiden slechte studenten wegstuurt' en dus 'goede studenten aantrekt'. Publicitair effect heeft de BSA in elk geval. Vorig jaar trok Lei den voor het eerst in haar be staan meer dan 4000 eerste jaars, een record dat dit jaar waarschijnlijk wordt geëve naard. Tien procent van alle Neder landse VWO-gediplomeerden die naar een universiteit gaan, kiest nu voor Leiden. heim - Onder de foto bij rhaal over de cursus Le isseren van Gezondheid Meerzorg stond gisteren ïjuist onderschrift. Niet eidster Willy Menken p de foto, maar cursist Kleinekoort, die haar r Lisette Verheijen mas- - Een 24-jarige brug- r is maandagavond door nannen mishandeld op er van de Zijlsingel. Aan- voor de vechtpartij zijn terechtwijzing toen van de twee verdachten vaan zag mishandelen, ngwachter is maandag met een gebroken botje voet en enkele pijnlijke uit het ziekenhuis ont- Volgens Martin Welsh dienst Havenbeheer van eente maakt hij het istandigheden' goed. lenaar zag om iets voor avonds vanuit het ichtershuisje van de :sbrug - de groene op- over de Oude Rijn - man vanuit zijn bootje aan sloeg met een roei- De brugwachter verliet sje om de man op zijn aan te spreken. Daarop de roeier uit zijn bootje 'de de wachter het water 48-jarige voorbijganger toe en trok hem uit het Volgens een getuige be- ■jj de twee mannen ver- op de brugwachter in te en en te slaan. De getui- e direct de politie, il ter plaatse hielden de één van de twee ver- aan. Hij verklaarde sa- et de nog voortvluchtige flizig te zijn met het red- n gansjes die werden illen door de zwaan, kreeg hij - volgens zijn ng - een schop van de chter, die eveneens zijn i geduwd zou hebben, gwachter zelf zegt 'ui- rbaasd' te zijn over het ve gedrag van de twee i. Hij ontkent dat hij de schopt heeft. Evenmin dj diens vriendin ge- :egt hij. „Ik liep alleen wee mannen af om te wat er aan de hand )irect daarop lag hij in er. Vervolgens kreeg hij Omwonenden en ondernemers bezorgd over reconstructieplannen door Robert Toret leiden - Voor de deur van bloe menkiosk H. Kanbier aan het Noordeinde is het een hectische boel. Gerard Rood, die slecht ter been is, heeft zijn brommobiel op het trottoir geparkeerd. Zelf staat hij met wandelstok in de winkel, waar hij dagelijks een praatje komt maken. Als ook Ire ne van der Maaten in haar invali denwagentje een roos komt ko pen, is de toch al smalle stoep volledig afgezet. Door de uitstalling van de bloe men is er op de stoep voor de kiosk weinig ruimte voor voet gangers. Toch wil de gemeente Leiden het trottoir nog verder inkorten. Dat blijkt uit plannen voor herinrichting van het Noordeinde, Noordeindeplein en de Haagweg, die eind april gepresenteerd werden. De ver anderingen moeten de ver keersveiligheid (vooral voor fietsers) op het traject ten goe de komen. Zo krijgt het Noord einde bredere fietsstroken - tus sen Weddesteeg en Noordein deplein - door drie parkeer plaatsen te verwijderen en aan beide kanten van de weg vijftig centimeter van de stoep af te halen. Ook wordt de fietssug- gestiestrook een echt fietspad met doorgetrokken streep. Ronald Boezaard en Wessel van Duin, die de bloemenzaak sa men runnen, zijn niet blij met de plannen. Ze vinden dat de veiligheidsmaatregelen het doel voorbijschieten. Volgens Boe zaard wordt het er alleen maar gevaarlijker op. „Als twee bus sen elkaar willen passeren, mo gen ze eigenlijk niet meer over de doorgetrokken streep. De autobaan is maar vijfeneenhal- ve meter breed, dus moeten ze wel. Anders rijden ze eikaars spiegel eraf. Dat is erg gevaarlijk voor fietsers, want die rekenen er dan niet meer op." Ook als ondernemers zien ze de herinrichting met vrees tege moet. „De parkeerplaatsen op dit stuk verdwijnen", aldus Van Duin. „Ter compensatie komen er drie extra plaatsen in de Rembrandtstraat, maar daar moet je een dagkaart voor ko pen. En die kosten 11,50 euro. Voor ons is dat een drama, want ik denk dat zeventig pro cent van onze klandizie met de auto komt en hier even snel parkeert." Iets verderop loopt een vrouw met kinderwagen langs eetcafé Chaplin, in de richting van de Breestraat. Ter hoogte van het studentenhuis op nummer 40 komt ze in de problemen. Het trottoir is al smal en door alle Ronald Boezaard en Wessel van Duin, die samen de bloemenzaak op het Noordeinde runnen, zijn niet blij met de plannen. Zij vinden dat de veiligheidsmaatregelen het doel voorbijschieten. Foto: Hielco Kuipers fietsen voor de deur blijft er amper ruimte over. Dus moet de jonge moeder met haar kind over de rijbaan lopen. Dan draait er vanaf het Kort Rapen burg een bus de hoek om en in de rug van de vrouw nadert een te hard rijdende taxi. De twee bestuurders moeten vol op de rem om de vrouw veilig te laten passeren. Het gaat allemaal net goed. Eigenaar Ruud Mieremet van Chaplin heeft het water in zijn handen staan. „Ik zie dit soort situaties honderd keer in een uur. Dit stuk is verreweg het ge vaarlijkst en juist hier doet de gemeente niets. Pas vanaf de Weddesteeg gaan ze de boel aanpassen." Volgens Mieremet is er maar één manier om het Noordeinde veiliger te maken. „Maak er eenrichtingsverkeer van. Ik heb hier al regelmatig ambulances voor de deur zien staan. Het is weliswaar een 30 kilometerzorie, maar veel auto's rijden hier zeker vijftig tot zestig kilometer per uur. Dus gooi er ook maar een flitspaal neer. Ze kunnen in ieder geval beginnen met die fietsen weg te halen. Er staan alleen maar krotten, die niet eens meer gebruikt wor den." De fietsen die drie rijen dik voor de studentenhuizen staan, zien er inderdaad niet allemaal berijdbaar uit. Van een aantal ontbreekt het zadel, andere hebben één of twee lekke ban den, of een kapotte ketting. Eén van de buren van de studenten heeft een rigoreuze oplossing bedacht voor de rijwieloverlast. 'Hier geplaatste fietsen worden verkocht', prijkt er op een bord je achter het raam. De maatre gel lijkt doeltreffend, want er staat geen fiets voor het huis. De periode voor inspraak is in middels verlopen. De komende tijd zal de gemeente gaan wer ken aan de definitieve versie van het herinrichtingsplan. Als alles meezit zullen de werk zaamheden nog dit jaar van start gaan. De totale kosten worden geraamd tussen de acht ton en de één miljoen euro. Mijn wereld, mijn krant. 8 Leidsch£3i Dagblad Goedemorgen Wat een krant. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservjfD! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/V Naam: krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidschgï Dagblad Meerderheid raad voor uitbreiding Woutertje Pieterse in Leidse Hout door Rody van der Pols door Marijn Kramp leiden - De middelbare scholen in Leiden en omgeving schors ten de afgelopen twee jaar 49 leerlingen. Acht van hen moes ten voorgoed van school af. Dat blijkt uit een onderzoek van RTL-Nieuws. In totaal werden in Nederland in die periode 6772 leerlingen geschorst of verwijderd. In de Leidse regio hadden in 2002 in totaal 21 schorsingen plaats op de middelbare scho len. Nog eens zeven leerlingen moesten voorgoed van school af. Dit betrof vijf leerlingen van het Da Vinei College, een leer ling van het Visser 't Hooft Ly ceum en een leerling van het Rijnlands Lyceum in Wasse naar. In het jaar daarop noteer de de onderwijsinspectie 20 schorsingen en 1 verwijdering op het Visser 't Hooft Lyceum. Een groot deel van de schorsin gen van de afgelopen twee jaar neemt de School voor Praktijk onderwijs voor rekening: 18 in totaal. Waarom de acht leerlingen van school afmoesten is niet duide lijk. Dat hebben de scholen niet doorgegeven aan de onderwijs inspectie. De reden voor schor singen worden over het alge meen wel doorgegeven. De meeste leerlingen werden een tijdje van school gestuurd van wege wangedrag (20 in totaal). Andere voorkomende redenen voor schorsing waren alcohol en drugsbezit, belediging, be dreiging, pesten, geweld, ver nieling of het niet houden aan de regels. Twee keer noteerde de onder wijsinspectie in de Leidse regio wapenbezit. Dit betrof een leer ling op het Oegstgeestse Rijn lands Lyceum en een leerling van de Praktijkschool. Beide leerlingen werden hiervoor in 2002 voor een bepaalde periode geschorst. RTL-Nieuws vroeg de gegevens op bij de onderwijsinspectie naar aanleiding van de moord op de conrector van het Haagse Terra College, Hans van Wie ren. Aanvankelijk wilde de in spectie deze gegevens niet vrij geven maar na een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur kreeg RTL toch inzage. Deze gegevens staan nu op schoolnaam en plaats gerang schikt op de website www.rti- nieuws.nl. RTL waarschuwt voor een al te gemakkelijke interpretatie van de cijfers. Het feit dat de betref fende scholen leerlingen schor sen en verwijderen geeft niet aan dat het op die scholen va ker uit de hand loopt, maar dat die scholen een repressiever beleid voeren ten aanzien van overtreding van de schoolre- gels. leiden - Een minieme meerderheid van de Leidse gemeenteraad is voor uitbreiding van Woutertje Pieterse in de Leidse Hout. De coa litiefracties WD, PvdA en D66 steunen het voorstel van onderwijswethouder Ruud Hes- sing om de openbare basisschool acht extra lokalen aan de Houtlaan te geven. De overige fracties beraden zich nog op hun standpunt, maar gaven gisteravond tij dens de commissievergadering aan stuk voor stuk grote moeite te hebben met be bouwing van dit stukje groen. De uitbreidingsplannen voor de openbare basisschool zijn al geruime tijd onderwerp van discussie. In februari kondigde Hessing aan het besluit van zijn voorganger Alexan der Pechtold te 'heroverwegen'. Waar Pechtold koos voor vestiging van de school op de plek van het asielzoekerscentrum Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg, wil Hessing de Woutertje Pieterse op de huidi ge plek uitbreiden. Een investering in Nieu weroord is in zijn ogen weggegooid geld, omdat de toekomst van dit gebied nog on gewis is. De wethouder vreest dat het schoolgebouw over enkele jaren alweer moet wijken voor andere bouwplannen. Een aantal bewoners van de Raadsheren- buurt is echter fel gekant tegen uitbreiding in de Leidse Hout, aangezien daarmee weer een stuk groen verloren gaat. Bovendien wijzen zij erop dat bij het besluit voor de bouw van de school m 1990 een motie is aangenomen die -in,,hun ogen - verdere uitbreiding op dezè plek uitsluit. Ook zijn er verkeersproblemen rond de school. De politieke fracties - die Hessing om een advies heeft gevraagd over de kwestie - be toonden zich gisteravond gevoelig voor de argumenten van de omwonenden. „Bou wen op deze plek betekent dat we wéér een stukje groen opofferen", aldus Marieke van den Berg namens de Christenunie. Groen links, LWG/De Groenen en Leefbaar Lei den lieten zich in vergelijkbare bewoordin gen uit. Daarnaast gaven het CDA, de Christen- Unie, Groenlinks en LWG/De Groenen te kennen dat zij grote moeite hebben om te gen de motie van 1990 in te besluiten. 'Eens beloofd, blijft beloofd' was de strek king van hun verhaal. Alleen Paul Laudy van de WD vond het aanhalen van de mo tie 'volstrekte onzin'. „We zijn nu bijna vijf tien jaar verder, de omstandigheden zijn veranderd. Moeten we ons dan nu ineens gaan houden aan wat een collega in een ver verleden heeft bedacht?" Belangrijker in de ogen van de WD'er is dat er 'een snelle oplossing gevonden De mogelijke uitbreiding van Woutertje Pieterse in de Leidse Hout stuit op veel verzet van de buurt. Foto: Dick Hogewoning wordt voor de kinderen die al jaren in noodlokalen zitten'. Jaap Brüsewitz van D66 sloot zich daarbij aan met de kernach tige woorden 'palen en niet praten'. Ook de PvdA sprak zich uit voor een snelle uitbrei ding in de Leidse Hout, waarmee er een nipte meerderheid bestaat voor Hessings voorstel. Wel verbond de PvdA hier de voorwaarden aan dat er 'keiharde afspra ken worden gemaakt over een leerlingen stop voor deze locatie' en er een verkeers plan komt. Hessing stemde hiermee in. door Robbert Minkhorst leiden - Vijf illegalen zijn giste ren opgepakt bij de Leidse kle dingzaak Diamant Schaar in de Breestraat. Het vijftal was in dienst bij het naaiatelier. De Vreemdelingendienst ver richte gisteren een inval in de kledingreparatiezaak. Dat ge beurde na overleg met de ar beidsinspectie. Politiewoord voerder Y. Verboon wil niet zeg gen of er verdenkingen tegen de bewuste zaak waren, maar laat tegelijk blijken dat het 'niet om een reguliere controle' ging. De eigenaar van de eenmans zaak, die een tweede vestiging in Den Haag heeft, hangt een forse boete boven het hoofd. Voor elke illegale werknemer in dienst kan hij beboet worden, aldus Verboon, als hij wist van hun illegaliteit Hoe lang de mensen al in Ne derland waren, hoe lang ze bij Diamant Schaar werkten en waar ze vandaan komen, is niet bekend. „Meestal hebben deze mensen geen verblijfspapieren bij zich", zegt de politiewoord voerder. Bovendien wordt de eigenaar van de zaak nog nader gehoord, net als de opgepakte werknemers. Zij zullen hoogst waarschijnlijk het land worden uitgezet. De eigenaar van Dia mant Schaar is van Turkse komaf. Gisteren reden twee, of drie wa gens, waaronder een busje van de Vreemdelingenpolitie, voor bij de zaak. De auto's waren niet herkenbaar als politiewa gen. Verschillende getuigen za gen dat mensen werden afge voerd. De buurman van Dia mant Schaar die een kleding zaak runt, meldde gistermiddag dat het hele voorval hem amper was opgevallen. Hij had alleen de auto's voor de deur gezien. De twee rechercheurs die rond drie uur de uitbater van de win kel verhoorden, wilden geen commentaar geven. Voor in lichtingen verwezen zij naar het hoofdkantoor.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13