Stroomnet als computernetwerk thuis MULTIMEDIA Singles: pikante Sims Compacte PenPartner van Wacom In iederee schuilt eei webmaste Drakengard Miniatuur harde schijf E-mail via televisie Internetdating succesvol Viruswaarschuwing op radio Kinderkeyboard peuterproef Küü HOC 975 WOENSDAG 26 MEI 2OO4 De makers van Final Fantasy en Dragon Warrior, Squar- e/Enix en Cavia Ine hebben kun krachten gebundeld voor een nieuw spel voor de PlayStation 2: Drakengard. Het gaat om een actiespel waarin de jonge held Caim een pact sluit met een draak om aan de dood op het slagveld te ontsnap pen. Die fusie heeft zijn prijs: Caim verliest het vermogen om te praten. Er hoeft echter in dit spel niet veel gepraat te worden want draak en held vechten nu zij aan zij om een boosaardig imperium te verslaan. Het spel bevat naast veel actie ook rollenspel-elementen. Draak en held kunnen zich steeds verder ontwikkelen tijdens de strijd. Naast Caim kunnen ook nog andere personages worden gespeeld die een pact met een dier hebben gesloten en over unieke vaardig heden beschikken. Drakengard kost bijna 60 euro. Distributie: Take Two Interactive. Website: www.dra- kengard-europe.com Toshiba heeft een miniatuur harde schijf met hoge capaci teit gemaakt voor notebooks. Nauwelijks een centimeter dik en tien centimeter lang kan er maar liefst 100 gigabyte op. De MK1031GAS weegt slechts 99 gram. Per vierkante inch wordt een capaciteit van 80 gigabyte bereikt, een record volgens Toshiba. Behalve de compacte afmetingen is de harde schijf voorzien van een nieuw mechanisme dat de hardware beter moet beschermen tegen schokken. De 2,5 inch MK1031GAS is ook nog eens zuiniger met energie dan de bestaande modellen van Toshiba. Er komt ook een ver sie met een capaciteit van 50 gigabyte. De eerste exempla ren van beide types moeten nu snel beschikbaar komen. Prijzen zijn nog niet bekendgemaakt. Netwerkkabels zijn duur en niet makke lijk in huis door te trekken zonder boren in muren en plafonds. Draadloos inter net (wifi) heeft het aura van lastig te in stalleren en het werkt niet altijd goed. Dan is er een derde oplossing, internet ten over het stroomnet. Niet zoals Nuon in Gelderland experimenteerde vanuit de centrale, maar gewoon in je eigen huis. Het idee is al erg oud, data versturen over het elektriciteitsnet. En het is ook al vaker geprobeerd. Nuon en Essent experimenteerden in 2003 met een aanbod van internet vanuit de elektri citeitscentrale. Inclusief speciaal mo dem. Maar dat werkte niet goed ge noeg. Setjes voor de consument waren ook nog schaars in Nederland. Er zijn er nu twee, die goedkoop zijn en het goed doen. Veel mensen hebben inmiddels meer dan één computer in huis. In de woonkamer, de studeerkamer en op de kinderkamer(s). Heel handig na tuurlijk als er tussen die computers contact kan zijn, dan kun je gegevens over en weer versturen en samen met één printer doen. Daarvoor dient een netwerk te worden aangelegd. Tot voor kort kwam dat neer op netwerk kabels trekken of een draadloos setje aanschaffen en hopen dat de installa tie daarvan vlot verloopt. Met de EZ Connect Powerline van SMC en de Devolo Microlink DLan ge bruik je de kabels die er al liggen in huis, de 230 voltkabels van het elektri citeitsnet. Normaal tap je uit het stop contact alleen stroom. Nu stop je er ook iets in terug, data, computergege vens, die je elders in huis weer aftapt. We probeerden het uit met twee lap tops. Eentje op zolder en eentje in de woonkamer. Aan beide sloten we eer ste de SMC-doosjes aan, software in stalleren en er was contact. We kon den foto's heen en weer sturen. In huis hebben we een draadloos netwerk met wifi. De ene laptop, de BenQ 8100 heeft van zichzelf ook draadloze com municatie in huis. Op die laptop kon den we dus draadloos internetten. Maar we wilden dat over het stroom net op de andere laptop, de Maxdata MB M-book 1200-X, ook kunnen. Daartoe maakten we op de BenQ-lap- top in de standaard Windows XP-net- werkconfiguratie een netwerkbrug tus sen het op de netwerkpoort aangeslo ten SMC-kastje dat in het stopcontact stak en de draadloze netwerkkaart. Zo kwam het draadloze inter net op het hele netwerk beschikbaar, in ons ge- val alleen de andere laptop, maar dat kun- nen ruim 200 machi nes zijn als het moet. Veel mensen slaken oh's en ah's als ze zien dat je draadloos kunt internetten, nou bij ons was de verbazing groot toen op de Max- data-laptop de website van de krant verscheen. Binnengetrokken via de 230 volt-draden in huis en de draadloze verbinding van de BenQ-laptop met ons kabelin- temet. Het is echt een vreemde erva ring, maar het werkt en nog snel ook, 14 Megabit per seconde, dat is langza mer dan een 54 of 108 Mb/s van een draadloos netwerk, maar veel sneller dan een (isdn-) modem. Vervolgens staken we ook nog de Mi crolink DLan Wireless in het stopcon tact, net zo'n soort kastje als van SMC, maar nu zonder netwerkkabel. In plaats daarvan zit er een wifi-compact- flashkaart in. Een tweede draadloze zender dus. Op de derde laptop, onze privé-laptop, za gen we terstond, naast het eigen draadloze netwerk, die Devolo als zen der verschijnen. Even contact ma ken en toen surf ten we vanaf onze privé-laptop draad loos naar de Devolo, weer bedraad via de SMC-kastjes en het 230 volt stroomnet naar de BenQ die weer draadloos het signaal van het wifi-huis- netwerk oppikte. Twee keer draadloos en daartussen het stroomnet. En met gebruik van de twee merken kastjes. «Dat kan omdat ze allebei vol doen aan de zogeheten Homeplug-standaard. Net als bij wifi is apparatuur die aan de stan daard voldoet door elkaar te gebrui ken. Voor mensen die geen zin hebben i experimenteren met draadloze wifi zenders is een zogeheten powerlint oplossing zeker aan te raden. Het is ongeveer net zo duur, maar het wei veel simpeler en omdat de stroomk bels er al liggen is de bedrijfszekerh ook gegarandeerd. Er valt een afsta van ongeveer 200 meter mee te ove bruggen, maar in de meeste Neder landse woningen haal je dat nooit. Kwalitatief lijkt de Devoloset wat de lijker. De SMC-kastjes werden erg warm, net als de wifi-router van SM die we in oktober 2003 testten. Devolo Microlink DLan, ethernet i usb-versie, 109 euro voor een star set met twee adapters, eentje voor de router/kabel- of adsl-modem ei eentje voor bij de computer. De draadloze wifi-adapter kost ook 1 euro. SMC EZ Connect Powerline, ether net-versie 92 euro, usb-versie 75 ro. De starterset met twee adaptei kost 165 euro. www.devolo.nl www.smc-eiu-ope.com E-maildienst Freemail van Tiscali is een proef begonnen met het afhandelen van e-mail via de tv. Op teletextpagina 773 van de regionale omroep staat een regiocode. Die moet na het bellen van het TV-Freemailtelefoonnummer worden ingetoetst. Dan krijgt de gebruiker een eigen teletekstpagina waar hij zijn berichten kan lezen. Daarop logt hij in met ge bruikers- en pincode. Het schrijven van berichten gaat via de toetsen van de telefoon. Gebruikers betalen alleen tele foonkosten. Internetdating wordt al weer steeds gewoner: inmiddels vindt veertien procent van de jonge vrouwen in Nederland een partner via het inter- net. Dit blijkt uit cijfers in het eerste nummer van Personal Digital Magazi ne. Oorzaak van de groeiende populariteit van internetdating is on der meer de snelle op komst van websites die mensen met elkaar in contact brengen. Dit zorgt voor een veel bre der publiek dan de men sen die gebruikmaken van traditionele relatie bureaus en contactad vertenties. Daarnaast zijn met name jongeren (de voornaamste doelgroep van datingsites) al zeer vertrouwd met internet. De nationale viruswacht Govcert.nl gaat internetgebruikers met radiobulletins waarschuwen voor gevaarlijke virussen en veiligheidslekken in computerprogramma's. Govcert.nl zegt daarover in onderhandeling te zijn met de makers van de nieuwe ochtendshow van dj Giel Beelen op 3FM. De waarschuwingen moeten na de nieuwsbulletins komen, net als de filemeldingen. Luisteraars krijgen te horen hoe ze het virus kunnen herkennen en wat er zo gevaarlijk aan is. Wie kleine kinderen heeft, zo tussen anderhalf en drie, zoekt wellicht naar computerspelletjes voor het kroost, waar ze op de computer leuk mee overweg kunnen. Die spelletjes zijn er wel, maar bij zulke jonge kinderen ont breekt vaak nog de oog-handcoördinatie om de muis op de goede plek te krijgen en te klikken. Het Israëlische Comfy- Ware komt nu met een kinderkeyboard, het Easy PC Key board. Speciaal voor kinderen van 1 tot 5 jaar. Bij het kin derkeyboard, een toetsenbord is het niet echt, zit een spel letje om te beginnen. Het heet First Steps, de eerste stapjes. Het is vertaald in het Nederlands, met veel Vlaamse stem men. Voor de allerkleinsten, tot 3 jaar, heel leuk. Enthousi ast rammen op het keyboard is het gevolg. Maar dat geeft niet, het kan er tegen. Meerdere valpartijen op de harde grond vanuit de kinderstoel waren ook geen probleem. Het keyboard bleef zijn werk doen, het is peuterproef. Over en kele weken zijn er nieuwe spelletjes te koop voor het key board, ook voor de 3-5 jarigen. En binnenkort is er ook Comfyland Online waarmee kinde ren veilig kunnen surfen op het internet vergezeld van de fi guren uit Comfyland. Het Easy PC Keyboard is verkrijgbaar bij de Bijenkorf, Weh- kamp, ECI, Nederlandse Boekenclub en Toys R Us en kost 99 euro. Losse nieuwe spel len kosten 29,95 euro. Een website maken is zelfs digibeten nauwelijks nog e< probleem. Er is genoeg soft ware op de markt om zondi kennis van programmeerta een basissite in elkaar te zet Maar sinds het begin van in net struikelen de goede wel doelingen al snel over ondt houd. Een site verversen er derhouden vergt tijd en kei Gelukkig voor bedrijven en enigingen komen er steeds meer pakketten op de marl van iedereen een professioi webmaster kunnen maken, vanaf enkele tientallen euri Het Leidse internetbedrijf e sion maakt van die pakketti één van de overzichtelijksti goedkoopste: e-Click. Een teem als e-Click brengt alle wat nodig is voor een oven telijke en actuele website o één dak. Zelfs de grootste 1< kan zich zo ontpoppen tot professionele webmaster. I domeinnaam, de hosting, 1 design van de site - al dan in een huisstijl - en de indi worden kant en klaar aangi verd. Er is een basispakket naar believen kan worden i gebreid met modules voor voorbeeld een gastenboek, fotogalerij of een FAQ-secti .Hoewel het in veel gevallei een zegen is dat bedrijven I ontwerp overlaten aan des digen - missers op designg bied zijn een culüiit in de wereld, maar kosten verdei z vooral geld - zit het succes 11 een compleet webpakket v g in de onderhoudsmodules ie Zonder kennis van design programmeertalen is met overzichtelijke structuur ei paar muisklikken de inhou j van een site snel aan te pa: Foto's hoeven alleen aangt E en versleept te worden, tek u kan worden gewijzigd als iin eenvoudigste tekstverwerk j Belangrijk vóór de gebruik s ook dat zelf webmaster sp« a steeds betaalbaarder word basispakket is er al vanaf 2 jj ro per maand.Meer inform a< www.e-vision.nl of www.e click.nl. D 0 1s soumoi 1 j 0 5! el 2 2 te iri U K Verder zit er software bij d R een extra werkbalk in Mici 5J Office veroorzaakt. Daarm E zijn dan wat hulpfuncties i bi Word, Excel enz. in te sch< le len, zodat je bijvoorbeeld een geschreven aantekenii een document kunt makei Ook is er een speciale fun< voor het zetten van een ha y| kening. Ten slotte ziet de I rit Partner er mooi uit - een bof saai grijs maar wel zorgvul vormgegeven. pr Dit alles gevoegd bij een v k. delijke prijs maakt de Penlr9 ner tot een geheid succes. schien ook wel onder desk e( gebruikers, want niemand e< controleren of je hem wel een notebook aansluit... e; Wacom PenPartner, grafis biet voor notebooks. Systef eisen: Windows-pc met u#h ondersteuning. Prijs: 39,9(I|j ro. Website: www.wacom.119 .0 Rob Vermeulen O Vision m v Bij de introductie van The Sims in 2000 of was er alle reden voor enthousiasme: het spel gaf een volledig nieuwe dimen sie aan wat we tot dat moment van si mulatiespelen gewend waren. The Sims was de nabootsing van het leven zelf - dat was nieuw en daardoor werd het een van de best verkochte games ooit. Maar het spel was ook heel Amerikaans en dat betekende dat zodra je onder de douche stapte of in bed belandde met je favorie te vriendinnetje een rookgordijn werd opgetrokken: bloot is in The Sims taboe. De Duitse spelontwikkelaar Deep Silver speelt daar met Singles - Flirt Up Your Life! nu handig op in: de game gaat ver der waar The Sims en al zijn vervolgen ophielden. Singles is, laten we er geen doekjes om winden, de geile versie van The Sims. Het haakt bovendien handig in op de huidige trend onder alleen staanden om via internet nieuwe con tacten op te doen en je desnoods hele maal suf te daten. Singles presenteert zichzelf op haar website als de interac tieve relatie - maar dat klinkt eigenlijk net zo sneu als die verstokte vrijgezel die een opblaaspop heeft gekocht om aan zijn gerief te komen. Bedoeling van het spel is om met twee op dat moment nog onbekende mensen in een huis terecht te komen en daar een leven op te bouwen, waarbij het bij elkaar in bed eindigen eerder een le vensdoel lijkt dan het samen doen van de afwas. De zich alsmaar repeterende achtergrondmuziek is al snel stomverve lend, maar de twaalf te kiezen karakters hebben gelukkig iets meer inhoud. Bo vendien moet je ze eerst fatsoenlijk aan het werk krijgen, en leuke dingen laten doen voordat er überhaupt iets kan ont staan van een romance, laat staan steamy seks. Het spel is leuk, maar loopt niet echt soepel. Dat begint al met de weinig vlot tende tutorial en ook het inzoomen met de muis loopt niet lekker. Grootste er gernis is echter dat de game gewoon niet stabiel is: soms blijft ie hangen of crasht ie gewoon. Al zal dat voor sommi gen reden zijn om te constateren dat Singles in alle opzichten het echte leven weergeeft. Min. systeemeisen: Pentium III 1 Ghz, 256 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 98/ME./XP. Prijs: 29,99 euro. Gert Meijer Ze bestaan al jaren maar pas de laatste tijd zie je ze steeds vaker naast het toetsenbord verschij nen: grafische tabletten. Dit soort invoerapparaten vormt een aanvulling op het toetsenbord en de muis en is eigenlijk ideaal als vervanging van de laatste. Je kunt er net zo nauwkeurig mee aanwijzen, klikken en sle pen als met een muis, maar de manier van vasthouden - pre cies zoals een gewone pen - is een stuk natuurlijker, zodat sommigen minder gauw rsi- klachten krijgen. En tenslotte is een grafisch tablet onmisbaar als je echt handig wilt tekenen en schilderen met daarvoor ge schikte software. Dat de tabletten populairder worden, komt onder meer doordat ze niet meer zo kost baar zijn als vroeger. Er zijn heel wat vage merken op de markt die voor enkele tientjes aardige mogelijkheden bieden, prima om het eens te proberen. De tabletten van marktleider Wacom blijven echter aan de prijs. Daar staat, behalve alge mene kwaliteit en een mooi ui terlijk, één belangrijke eigen schap tegenover waar je als be ginner niet zo gauw aan denkt: de pennen van Wacom hebben geen batterijtje nodig. Dat kan doordat ze volgens een ander principe werken, waarbij het vlakke gedeelte een signaal- tje uitzendt dat door de pen als het ware wordt teruggekaatst. De plek waar dat gebeurt, geeft aan waar het muispijltje op het scherm moet verschijnen. Langs dezelfde weg gaat ook in formatie over de druk die op de penpunt wordt uitgeoefend - belangrijk voor grafische pro gramma's - en over het knopje op de pen, waarmee je bijvoor beeld de rechtermuistoets kunt nabootsen. Wacom heeft een uitgebreide reeks tabletten in vele maten. Seks en romantiek in Singles, flirt up your life! Publiciteitsfoto snoertje aan dat in de usb- poort moet en dan ook voor de stroomvoorziening zorgt. Dat is een netelig punt bij notebooks: zo'n usb-gevoed apparaat kan de toch al schamele batterijca paciteit flink verminderen. Wa com belooft dat de PenPartner heel zuinig is met stroom, zui niger dan de meeste usb-mui- zen. Inderdaad merkten we bij gebruik van alleen de pen geen verschil in uithoudingsvermo gen. Als je beide aanwijsappa- raten tegelijk gebruikt, is dat natuurlijk anders. In de praktijk is de PenPartner heel prettig om mee te werken. De afmetingen maken hem wat minder precies dan z'n dure grote broers, maar verder is het een volwaardig tablet. De pen ligt aangenaam in de hand en weegt geen grammetje meer dan een gewone balpen. De ge voeligheid en de dubbelklik snelheid zijn in te stellen in een venstertje, dat bij onze (vroege) versie een OK-knop ontbeerde. Alleen een heel kleintje ontbrak nog en daar is nu in voorzien met de PenPartner. Dit tabletje met zijn gevoelige oppervlak van acht bij zes centimeter is speciaal bedoeld om met een notebook te gebruiken. Er zit een dun, maar helaas wat stug De PenPartner van Wacom: klein maar vol waardig. Foto: Wacom

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10