LEIDE Informaticastudenten willen niet naar Leiden REGIO Politiek alleen doet toch vaak wat oubollig aan Wekcmch Gezinnen met kinderen trekken weg uit Leiden Spelliefhebbers in Denksportcentrum el uw eigen team men en speel ee met R1 gdteams nnen uitje inen bij tdaging' Tweede leven voor roeiboot ijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad let geloof van dsdienstleraar euwenhoek (unstenaressen tten verdwenen jhen op muiir maandag 24 mei 2004 door Marijn Kramp leiden - Leerlingen van het ID College in Alphen aan den Rijn willen niet ver huizen naar de vestiging in Leiden. Veertig leerlingen die veelal in omlig gende dorpen wonen zien op tegen een nog langere reistijd naar school en vrezen de grootschaligheid van de op leiding in Leiden. „We hebben niet voor niets gekozen voor de veilige sfeer en kleine vestigingen van het ID College, legt actievoerder Maarten Hamburg uit. Begin deze week kregen de vijftig eer ste- en tweedejaars van de middelba re beroepsopleiding Informatica en Communicatie Technologie (ICT) van hun docent te horen dat ze met ingang van volgend schooljaar hoogstwaarschijnlijk naar Leiden moeten verhuizen. Daar voegt het ID College zijn ICT-opleiding samen met het ROC Leiden. Deze samenwerking wordt over twee jaar uitgebreid met de Hogeschool Leiden. De eerste- en tweedejaars willen ech ter net als de ouderejaars hun oplei ding in Alphen aan den Rijn afmaken. Maar, zo kregen de leerlingen afgelo pen week te horen, dat wil het be stuur niet omdat deze groep leerlin gen al les krijgt volgens de nieuwe onderwijsmethode. De verhuizing van de Alphense ICT- opleiding maakt onderdeel uit van een heel pakket bezuinigingsmaatre gelen die het ID College het komend jaar wil uitvoeren. Zo'n 75 tijdelijke contracten worden niet verlengd. Ook wordt een aantal opleidingen verhuisd en samenge voegd. De ICT-opleiding in Alphen aan den Rijn en Katwijk worden afge bouwd. In Katwijk zijn de leerlingen een kleine maand geleden ingelicht door middel van een brief. Die heeft niet tot commotie onder de leerlin gen geleid. De Alphense leerlingen zijn wel tot actie overgegaan. Met een handteke ningactie hopen de Alphense leerlin gen de medezeggenschapsraad van de grote instelling voor middelbaar beroepsonderwijs voor hun stand punt te winnen. De medezeggen schapsraad moet het bezuinigings plan van het schoolbestuur nog goedkeuren. Veertig van de vijftig leerlingen hebben inmiddels hun handtekening geplaatst. De overige leerlingen zijn of niet tegen de ver huizing of toch al van plan om van het ID College af te gaan, meldt Ham burg. Volgens A. Wooldrik, voorzitter van het college van het bestuur, is de on rust onder de leerlingen een 'voorba rige storm in een glas water'. „Het berust deels op een misverstand. We willen deze groep wel verhuizen, maar geen haar op ons hoofd die er aan denkt om dat zonder overleg met de leerlingen en hun ouders te doen. Wij hebben er namelijk helemaal geen baat bij als de leerlingen om die reden vertrekken bij ons. Dus er moet wel voldoende draagvlak zijn voor dat besluit." De gesprekken met de leer lingen en hun ouders staan voor de komende drie weken gepland. De vrees van de leerlingen dat de school in Leiden veel massaler wordt dan de Alphense opleiding deelt Wooldrik overigens niet. „Volgend jaar beginnen we de ICT-Academie met 450 leerlingen in een gebouw op het Lammenschanspark in Leiden. Het zal nog wel wat jaren duren voor dat dat er daar net zoveel rondlopen als in het gebouw in Alphen aan den Rijn, waar er uit mijn hoofd tussen de 800 en 900 schoolgaan. En de groe pen willen we in Leiden ook niet gro ter maken." te finale dols for kids I-In café d'Oude Harmo- nde Breestraat was het ivond wederom een ge drukte. Na de audities van week werd dit maal de finale gehouden van L'ei- irkids. 21 Kandidaten in ftijd van 8 tot 14 jaar de un best de jury te overtui- in hun zang- en perfor- Btalenten. Veertien so- sten en duo's mogen er iaar de finale van 6 juni. eeftijd van 8 en 9 jaar zijn itduo Eva en Evelien en Mae Bouwman. Van de twaalf] ar ige kandidaten oor: het duo Malu en gh, Tabitha Laurey, Nao- il, Martine Beermann, ums en Freek Romijn. In igorie twaalf tot veertien islotte zijn uitgekozen: ran Tol, Charlotte de isanne Koster, Joyce van jn, Morena Tij sen en het ianne en Marlies Kan ver twee weken strijden verscheidene mooie prij- ials een privé-concert, ond pannenkoeken eten, feest voor de hele klas. Jongeren uit de Leidse timuleren om een maat- lelijke prestatie te leve- ït is het doel van het roject 'De Uitdaging', zaterdag 12 juni voor de maal gehouden wordt, dagingen staan ditmaal teken van 'Jong en Oud' irden aangedragen door happelijke organisaties, verpleeghuizen of zorg- tdagingen zijn verschil- an aard. Zo kunnen deel- ide teams de opdracht een rolstoelopgang aan |en, een middaguitje voor en te begeleiden of een lisje bij ouderen te plaat- eams die hun uitdaging de daarvoor vastgestel- weten uit te voeren, krij- geldbedrag. Daarvan veederde besteed worden teamuitje. De rest is voor een goed doel. g wordt afgesloten met ijsuitreiking, barbecue en activiteiten. itdaging' is een initiatief Leidse Welzijnsorgani- n de gemeenten Alkema- derdorp, Oegstgeest, Lei- ifoorschoten en Zoeter- Een team bestaat uit it veertien jongeren in de van 12 tot 17 jaar. Elk moet onder begeleiding van een volwassen coach, [stellenden kunnen voor ildingen (ook voor op en) en informatie terecht www.uitdaging-leiden.nl. 'aal veertien teams kun- eedoen. 'Spellen met dobbelstenen zijn passé' leiden - Op een fontein achter de Plesmanlaan, in een boodschappenwappenwagentje bij het DIOK-terrein, op een drijvend tuinhekje in de Morssingel; meerkoeten nestelen zich op de vreemdste plekken in de stad. Deze koos voor een half gezonken roeiboot in de Rijn- en Schiekade. Foto: Henk Bouwman door Rody van der Pols leiden - De één probeert uit een doolhof te ontsnappen en daarbij uit de klauwen van Frankenstein te blijven, de an der speelt een kat en vangt zo veel mogelijk vogels, muizen en ratten. Aan een derde tafel zijn de deelnemers druk doende een metronet onder Parijs aan te leggen. En ergens in de hoek wanen een viertal spelers zich architecten op een spelbord dat New York voorstelt. Het is nog maar vroeg op de za terdagmiddag, maar de spellen- dag van spelgroep Phoenix is nu al een succes. Een kleine zestigtal spelers buigen zich in kleine groepjes over de kleurrij ke fiches, pionnetjes en kaartjes die bezaaid liggen over de tafels in het Denksportcentrum aan de Robijnstraat in Leiden. „En vanavond wordt het alleen nog maar drukker", zegt Arm and Servaes, voorzitter van de spel groep die vandaag zijn oprich ting viert. Het is nog maar een half jaar geleden dat de Leidenaar met een vijftal vrienden een infor mele spellengroep begon. Maar al na een paar bijeenkomsten kon hij de spelers niet meer kwijt in zijn woning in de Me- renwijk, zoveel animo was er. Noodgedwongen verhuisden de spelfanaten enige tijd geleden naar het Denksportcentrum naast het Bevrijdingsplein. En met de oprichting van Phoenix als stichting afgelopen zaterdag heeft de spelgroep nu ook nog een 'officieel jasje' gekregen. Maar de officiële handelingen zijn bijzaak. De aanwezigen zijn in de eerste plaats gekomen om hun favoriete hobby uit te oefe nen: spelletjes spelen. Op een tafel staan de speldozen hoog opgestapeld. Bekende titels als 'Mens-erger-je-niet', 'Monopo ly' of'Ganzenbord' zijn echter Eerste politiek-culutreel café Wittebrood succesvol leiden - Het moet een terugkerende, Leidse ver sie van het populaire televisieprogramma Kop spijkers worden, met een politiek tintje. De eerste aflevering van 'Politiek-cultureel café Witte brood' was in ieder geval een succes. Want on danks het stralende weer puilde zondagmiddag de Tuinzaal van Sociëteit De Burcht uit van de belangstellenden. Ze zagen entertainment - ca baret, muziek, quizzen - met tussendoor politie ke debatten. Thema was, met de Europese ver kiezingen in het verschiet, de plaats van Leiden in Europa. Yoab Brugmann, 'producent en regisseur' noemt Wittebrood een verzameling 'betrokken maar onafhankelijke burgers die de Leidenaar wil be trekken bij de politiek'. Nu is politiek al een moeilijk te verkopen onderwerp, maar de Euro pese politiek is helemaal de nachtmerrie van ie dere organisator. Lege zalen, langdradige verha len, ongeïnteresseerde blikken. Dus, dachten ze bij Wittebrood, moeten we het politieke debat aankleden. Daarom begon de middag weliswaar met een discussie tussen LVI-voorzitter René van Leeuwen ('ik zie in Europa meer kansen dan be dreigingen') en Gerard van Hees, fractievoorzit ter van Groenlinks in Leiden. Maar dat debat werd direct gevolgd door het Leidse cabaretduo Ymke en Ted dat een imitatie van twee shoppen de, over de EU keuvelende huisvrouwen ten bes te gaf: !In Europa stem ik op Wouter Bos, die man met dat lekkere kontje'. Maar de publieksquiz leert dat ook de Euroken nis van veel bezoekers te wensen over laat. En dat ondanks de stapels verschillende folders die op diverse tafels ligt uitgestald. De reeks Eurotri via eindigt onbeslist wanneer alle deelnemers massaal het verkeerde antwoord geven op de vraag hoeveel fracties het Europarlement nu ei genlijk telt. En bij de 'echte' quiz, tussen twee teams van studentenduo's, blijken zelfs de ken ners de meest eenvoudige feiten niet te weten. Bijvoorbeeld, waar dat op 10 juni te kiezen Euro parlement nu eigenlijk vergadert. Gelukkig laten Ymke en Ted aan het einde van de middag nog één keer zien waarom al die feiten kennis ook helemaal niet nodig is. Er is immers een telefoonnummer waar iedereen naar toe kan bellen met vragen over Europa. Zelfs als je wilt weten wie de slogan 'Ding Flof Bips' heeft ver zonnen. 'En nee, dat is niet Ruud Lubbers', ver klapt callcentergirl Ymke alvast. (advertentie) Bevolking groeit door komst van 'westerse allochtonen' door Wilfred Simons leiden - Gezinnen met jonge kinderen verlaten de stad. Lei den heeft in dit opzicht te ma ken met een vertrekoverschot, zo blijkt uit het rapport Bevol king en Wonen in Leiden e.o. 2003. Het aantal Leidenaars blijft min of meer stabiel. Ge middeld komen er jaarlijks zo'n 300 mensen bij. Vorig jaar groeide de bevolking, bij uit zondering, met duizend men sen. Op 31 december 2003 telde Leiden 118.745 inwoners. De Leidse bevolking wordt in ternational er. Het positieve im migratiesaldo is vooral veroor zaakt door de komst van mi granten. Nieuwkomers van Turkse, Marokkaanse, Arubaanse of Surinaamse her komst hebben het kleinste aan deel daarin: ongeveer 340 men sen vestigden zich in 2002 in Leiden. De groep 'westerse al lochtonen' is met 571 al groter. Hiertoe rekent de gemeente on der meer inwoners van de EU, Noord-Amerika en Australië. De grootste groep, 823 mensen, kwam uit 'overige landen'. Dat zijn voor het overgrote deel ook Europeanen. De Leidse ambte naren scharen landen als Italië, Griekenland, Spanje, Hongarije en Tsjechië onder 'overig'. In vrijwel alle Leidse wijken be staat een positief geboortesal do. Slechts enkele vergrijsde wijken, zoals de Burgemees- terswijk en Vreewijk, blijven daarbij achter. De meeste ba by's worden in Leiden geboren in de Merenwijk en de Stevens hof. Wel is het zo dat de gezin nen die zich eenmaal in Leiden hebben gevormd, de neiging hebben om te vertrekken. In de leeftijdsgroep van 25 tot en met 39 jaar vertokken in 2002 bijna duizend mensen, die ongeveer 350 kinderen meenamen. De meeste vertrekkers gaan naar respectievelijk Den Haag, Lei derdorp, Amsterdam en Oegst geest, maar ook een land als Groot-Brittannië' staat in de top tien. In de leeftijd van 15 tot 29-jari- gen ontvangt Leiden per jaar gemiddeld bijna 5000 nieuwko mers. De eerste afgestudeerden beginnen vanaf ongeveer 25-ja- rige leeftijd te vertrekken, maar de emigratie blijft op ongeveer tweederde deel van de immi in geen velden of wegen te be kennen. „In dat soort spellen speelt geluk een veel te grote rol", verklaart Servaes de impo pulariteit van deze 'klassieke' ti tels. „Spellen met dobbelstenen zijn passé." Het zijn titels als 'Puerto Rico', 'Kolonisten van Catan' en 'Fifth Avenue' waarvoor de spelletjes- fanaten zijn gekomen. Soms van heinde en verre. Zo is Jere my Falger - met zijn vijftien jaar een van de jongst aanwezige spelliefhebbers - helemaal uit Limburg afgereisd. Hij heeft dan ook wel een heel goede re den: het uittesten van zijn zelf gemaakt spel Catzzz. Voor het eveneens aanwezige Belgische stel Liesbeth Vanzeir en Paul van Hove lijkt die droom werkelijkheid te worden. Met hun zelfgemaakte spel 'Ha rem' hebben ze onlangs de Hippodice gewonnen, de mees te prestigieuze spellenprijs van Duitsland. Gezien de lol die de spelers van 'Harem' aan een van de tafels beleven, kunnen de spelont- werpers tevreden zijn met hun creatie. „Plezier is waar het uit eindelijk om draait", zegt Ser vaes. „Dat is het leuke: je bent heel sociaal met elkaar bezig. Ook als je elkaar niet zoveel te vertellen hebt." Leidsch Dagblad Natuurlijk was er tussendoor nog een politiek de bat tussen de drie Leidse Eurokandidaten Katja Buchsbaum (WD), Driek van Vugt (SP) en Nico Kuyt (Europa Transparant). Allemaal hebben ze hun eigen ideeën, vooral over wat er mis is met de EU. Volgens Kuyt is het democratisch gehalte te laag, volgens Van Vugt dient de EU vooral de grote be drijven en volgens Buchsbaum betaalt Nederland teveel. Af en toe leken die debatten wel een beetje ver dwaald tussen alle lolligheid. Heeft het volk Wit tebrood en spelletjes nodig om nog interesse op te brengen voor politiek? 'Wij zoeken naar de juiste verhouding tussen politiek en entertain ment', zegt Eva de Bakker van Wittebrood, 'want politiek alleen doet toch vaak wat oubollig aan'. i efja.ün q vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! automatisch 56.9) per acceptgiro 56.70) gratie steken. Over een periode van veertig jaar gezien zit Leiden weer in een opwaartse trend. Leiden verloor inwoners vanaf het eind van de jaren '60, wat samen-, hangt met de ondergang van de lakenindustrie. De bouw van de Merenwijk en, in de jaren '90, van de Stevenshof keerde die trend. In 1997, 1999 en 2000 nam het aantal Leidenaars op nieuw af. Gemeten over tien jaar groeit de Leidse bevolking echter langzaam maar gestaag van bijna 114.000 inwoners in 1993 tot ruim 118.000 nu. Geboortedatum Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankoerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdoling lezersservice, Antwoord- bieding is geldig tot 31 december 20CHI Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met I persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9