Opec: Nog geen hogere olieproductie ECONOMIE Let op keurmerk bij verhuizen Claim van miljarden na strop aandelenlease CNV-voorzitter Terpstra heeft geen spijt, 'maar dit is desastreus' G7 ziet in stijgende prijs bedreiging wereldeconomie EIGEN BEURS Beloning Nederlandse top in Europese middenmoot Investeerders zetten Shell voor het blok Reddingsplan voor Mitsubishi Van Gennip wil impuls voor bedrijfsterreinen irman: Regels «rij simpeler De regels voor zeevisserij en veel simpeler. Dat heeft ter Veerman van Land- Natuur en Voedselkwali- iterdag gezegd op de dag e Nederlandse Zeevisserij [.Veerman zei dat hij als itter van de Europese Unie «nend halfjaar stevig zal ten op de vereenvoudiging egels voor de zeevisserij, is de allerhoogste tijd dat (een vereenvoudiging roert van technische maat- n en controlevoorschrif- De minister was zelf niet fmaar sprak via een vi- rbinding. 'spant zaak tegen Nortel m - Pensioenfonds ABP een rechtszaak aange- ien tegen het Canadese Networks. Het fonds zegt erkelijke verliezen te heb- eleden op beleggingen in ite leverancier van tele- pparatuur, zo blijkt uit een it van de vermogensbe- lers van ABP op de inter 's van het fonds. Vol- i\BP is opzettelijk onjuiste natie verstrekt aan beleg- ABP heeft zich opgewor- ls leidende klager in de lie namens meerdere be is is aangespannen. Het denkt daarmee een groter an een eventuele schade- te kunnen bemach- maandag 24 MEI 2004 nson aast op ly Telegraph n - Richard Branson heeft !ise in de Daily Telegraph. is het Duitse blad Der /overweegt de grondleg- 11 het Virgin-imperium jd uit te brengen op het dagblad. Hij zou daarover ct hebben gehad met uit- jAxel Springer, aldus Der »1 dat zich baseert op en rond de onderhande- l De Daily Telegraph is deel van uitgeefconcern iger. Rond de ondeme- is een overnamestrijd uit- ken nadat in november iter en grootaandeelhou- inrad Black opstapte na van minderheidsaan- luders op zijn beleid. yle slaat in Hawaii uiu - De investerings chappij Carlyle Group iet vaste telefoonnet op i overgenomen van Veri- immunications. Verizon, otste Amerikaanse tele- aatschappij, ontvangt ior 1,4 miljard euro. Car- oup vertegenwoordigt zeischap van 550 rijke in- rders en heeft een aantal de oud-politici op de st, onder wie James Ba- ank Carlucci en John Ma- ik oud-president George sh (de vader van) was tot orig jaar als adviseur be- obij het bedrijf. Carlyle onlangs de Nederlandse atschappij Petroplus. eeft de groep een contro- belang in kabelaanbieder ia. er klachten beleggers idam - Nederlandse par- re beleggers hebben in eel meer geklaagd over n en vermogensbeheer- let aantal klachten bij het Securities Institute (DSI) 62 procent toegenomen Dat bleek zaterdag uit iverslag van DSI. In de is de enorme stroom be- ïover aandelenlease niet nomen. Het aantal klach- ir deze vorm van beleg sel geleend geld liep op tot 500, tegen 115 in 2002. den haag/gpd - CNV-voorzitter Doekle Terpstra heeft er naar eigen zeggen geen spijt van dat hij afgelo pen week het spoor volgde van zijn overduidelijk verbitterde FNV-collega Lodewijk de Waal. Dat hij, kortom, in het SER-gebouw in nachtelijk Den Haag instemde met diens besluit om het overleg met werkgevers en kabi net over het slepende onderwerp 'vroegpensioen' (eerder stoppen met werken) op te blazen. Ze zouden samen optrekken, Terp stra en De Waal, tot het bittere eind toe. Terpstra: „En ik zeg: een man een man, een woord een woord. Dus geen spijt, wat mij betreft." Niette min wil de net van een bliksembe zoek aan Zuid-Afrika teruggekeerde CNV-voorman vandaag „nog één po ging" doen het meermaals hervatte en steeds weer gestrande overleg vlot te trekken. Want alvorens de deur de finitief in het slot te gooien, „moet je wel 100 procent zeker weten dat het niet lukt". En helemaal overtuigd is Terpstra dus nog niet. Ook niet na het echec van afgelopen week. Daarom heeft hij de werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB voor vanochtend uitgeno digd om „nog eenmaal door te praten over het heikele dossier vut, prepen sioen en levensloop". Er zit behoor lijk wat ruimte tussen de standpun ten, erkent Terpstra. „Maar op dit moment staat iedereen met lege han den. Dit is desastreus." Het is denkbaar dat het CNV alsnog tot overeenstemming komt met de werkgeversorganisaties, meent hij. En als dat gebeurt, zal het kabinet vol gens hem niet om die nieuwe werke lijkheid heen kunnen en alsnog water bij de wijn moeten doen. En ja, ook is denkbaar dat het CNV en de werkge vers uiteindelijk een akkoord bereiken zonder de FNV. Maar nee, dat is zeker niet Terpstra's streven. Intussen kijken ze bij de FNV min zaam naar Terpstra's inspanningen als potentiële bruggenbouwer in tij den van nood. „Datje nu nog bewe ging zou kunnen krijgen in de stand punten, nee, daar geloven wij niet in", verzekert een woordvoerster van 's lands grootste vakcentrale met klem. Komt er niet alsnog een centraal ak koord tot stand over het prepensioen, dan moet iedereen in Nederland straks tot zijn 65ste doorwerken. Wie eerder wil stoppen, kan dat doen, maar dat gaat dan wel op eigen kos ten. Het kabinet schrapt de fiscale ondersteuning voor vut en prepensi oen. den haag/gpd - Amsterdam wist het voorbije weekeinde even de ogen van de financiële wereld op zich gericht. In de marge van een energieconferentie in het Okura Hotel vond informeel overleg plaats tussen de lidstaten van de Opec. Zo'n beraad tussen de voor naamste olieproducerende landen doet ertoe, zeker als de prijs van ruwe olie tegen de 42 dollar per vat aankruipt - wat afgelopen week het geval was. Wie had ge hoopt op een doorbraak kwam echter bedrogen uit. De Opec blonk vooral uit in onderlinge ver deeldheid. Het oliekartel verklaarde eensge zind te zijn in zijn bezorgdheid over de hoge olieprijzen, die ver boven de door het kartel gehan teerde bandbreedte schomme len. Maar het bericht van vrijdag dat Saudi-Arabië vanaf juni elke dag 700.000 extra vaten olie op de markt zal smijten, bleek nog geen vooraankondiging van een Opec- brede productieverhoging. Een aantal Opec-lidstaten gaf in het Okura expliciet en geïrriteerd te kennen dat de Saudi's veel te ver voor de muziek uitlopen. De Opec is nadrukkelijk een kartelor- ganisatie en dat maakt solo-op tredens tot misplaatste optre dens, betoogde de Libische afge vaardigde tegenover het Britse persbureau Reuters. Niettemin reageerde de oliemarkt heftig op de aankondiging van Saudi-Ara- bië: de prijs van een vat ruwe olie zakte vrijdagavond meteen weer onder de 40 dollar. Intussen groeit de politieke druk op de Opec-lidstaten. Zo beklem toonden de ministers van finan ciën van de VS, Japan, Duitsland, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en Canada (de G-7), gisteren in New York dat de hoge olieprijs een serieuze bedreiging vormt voor de wereldeconomie. De vu rige wens van het van olie afhan kelijke geïndustrialiseerde Wes ten is dat de olieprijzen op korte termijn beduidend zullen dalen. Dat kan zodra het aanbod van olie op de wereldmarkt wezenlijk toeneemt. Alle hoop is nu geves tigd op de Opec-top in Beiroet, die gepland staat voor 3 juni. Kikvorsmannen van de marine speuren in de gracht bij het Okura Hotel naar explosieven. Er waren zaterdag strenge veiligheidsmaatregelen van kracht rond de vergadering van de Opec. Foto: ANP/Marcerl Antonisse amsterdam/gpd - Na een jaar van juridische steekspelletjes op papier ontmoeten de Stichting Leaseverlies en Dexia elkaar morgen dan toch echt in de rechtszaal in Amsterdam. De stichting verwijt de bank misleiding bij de verkoop van aandelenleaseproducten. Namens duizenden ge dupeerde beleggers eist Leaseverlies kwijtschel ding van de schulden. Het is het grootste financiële proces van de afge lopen jaren. Tienduizenden beleggers die in de hoogtijdagen van de beurs met geleend geld be legden staan er hand in hand tegenover de groot ste aanbieder van aandelenle^seconstructies, de Frans-Belgische bank Dexia. Het voornaamste argument van de gedupeerden - die zich hebben verenigd in de stichting Lease verlies - is dat ze naar eigen zeggen voorafgaand aan hun miskoop onvoldoende zijn voorgelicht over de risico's van deze vorm van beleggen.Ook zou het bedrijf dat hen de contracten verkocht nooit naai- behoren hebben onderzocht of de ko pers van deze riskante producten de financiële risico's wel konden dragen. Dit bedrijf was Legio Lease, tot 2000 volledig ei gendom van de bank Labouchère. Op zijn beurt was Labouchère een dochterbedrijf van het Haagse verzekeringsconcern Aegon. Aegon ver kocht Labouchère, inclusief Legio Lease, in 2000 aan Dexia, dat nu met de brokken zit. De gedupeerde beleggers eisen kwijtschelding van hun schulden en vergoeding van de reeds betaalde rente. Dat komt neer op een claim van enkele miljarden euro's. In 2000 liep de lucht uit de aandelenbeurzen. Geleidelijk drong het tot de kopers van aandelen leaseproducten door dat hun droom over een makkelijk verdiend fortuin was veranderd in een bikkelharde nachtmerrie: ze zaten plotsklaps op gezadeld met een schier uitzichtloze schulden last. De gedupeerde beleggers voelen zich gesterkt door de opvattingen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Deze toezichthouder op de fi nanciële markt concludeerde eind vorig jaar dat aanbieders van aandelenconstructies hun klan ten in sommige gevallen in hun reclamemateri aal hebben misleid. De AFM vindt verder dat fi nanciële instellingen onvoldoende hebben inge schat of beleggers wel in staat waren de financië le risico's te dragen. Ook de rechtbank in Amster dam tikte Dexia eind vorig jaar op de vingers, toen nog in een individuele zaak. Volgens de rechter was de bank nalatig geweest bij de ver koop van het product aan een klant. Dexia werd veroordeeld tot het betalen van de schuld. Dit alles houdt echter geenszins in dat het een gelopen race is voor de gedupeerde beleggers en hun belangenvertegenwoordigers. Begin dit jaar deed de klachtencommissie DSI een aantal op vallende uitspraken naar aanleiding van tien voorbeeldzaken. DSI concludeerde dat er geen sprake is geweest van misleiding. Hoewel de 'gunstige rendementen' wel sterk werden bena drukt, mag er volgens DSI vanuit worden gegaan dat consumenten de informatie over producten goed lezen. Dexia is overtuigd van zijn eigen gelijk en zegt er niet over te peinzen schulden kwijt te schelden. De bank stuurt incassobureaus af op klanten die weigeren te betalen. Intussen zoekt ook een speciale commissie - in het leven geroepen door minister Zalm van fi nanciën - naar een oplossing. Deze Commissie Geschillen Aandelen voert al enkele maanden ge sprekken met de belangrijkste betrokkenen in de hoop een compromis te vinden. ■te keer dat ik een verhuisbedrijf in nam zal ik niet licht vergeten. Om nnen kregen we véél te weinig ver zen. Daags vóór de geplande da- inden er al een paar potige man de stoep: of alles vandaag maar ergebracht kon worden? En zo be de heren zonder enig hulpmiddel df te versjouwen. Op de plaats van ming stond vervolgens een groot n de spullen een uur lang onafge- de regen. Spotgoedkoop, dat wel. etrouwbaar? 1 spullen door een verhuisbedrijf plaatsen, doet er verstandiger etten op het keurmerk van de Er- ferhuizers. Erkende Verhuisbe- beschikken over geschikt materi- elijke verhuisdozen en -kisten, ikens en voldoende technische ddelen. Het personeel is boven- eciaal opgeleid. En mochten er nen ontstaan, dan kan de hulp 1 geschillencommissie worden pen. Deze kan dan een onder stellen en een onafhankelijke en bindende uitspraak doen. Zo nodig kan een taxateur de waarde van beschadigde of verloren gegane spullen bepalen. Erkende Verhuizers moet zich bovendien houden aan de Algemene Voorwaarden voor Verhuizingen, opge steld in samenwerking met de Consumentenbond. Dat houdt in dat als er tijdens het laden, lossen of het transport door toedoen van de verhuizer schade ont staat of als er spullen weg raken, er een beroep ge daan kan worden op de aansprakelijkheidsverzeke ring die alle erkende verhui zers moeten hebben. Die aansprakelijkheid gaat tot 45.378 euro per inboedel. De vergoeding vindt overi gens plaats op basis van de dagwaarde, niet van de nieuwwaarde. Is de dagwaarde van de spullen meer waard, dan is - tegen betaling - een uit gebreidere verzekering mogelijk. Niet al les wordt overigens vergoed. Planten die het tijdens de rit begeven of elektroni sche apparatuur die niet meer functio- Brenda van Dam neert vallen niet onder de aansprakelijk heid. Het verhuisbedrijf moet de alge mene voorwaarden vooraf overhandi gen, zodat je precies kunt na gaan wat wel en wat niet meeverzekerd is. Hoe zit het met de kosten? „Er zijn bijna geen algemene tarieven te geven" vertelt Wendy Nieuwenhuizen van de Organisatie voor Erkende Verhuizers. Bedrijven hante ren hun eigen tarieven en het hangt helemaal af van het vo lume van de inboedel, de af stand, wat er door het bedrijf en door de particulier ge daan wordt. Vraag dan ook altijd meerdere offertes aan. Desgevraagd wil Erkende Verhuizer Crown Reloca tions in Zwijndrecht wel een aantal voorbeelden bereke nen van verschillende soor ten verhuizingen. De voorbeeldbedragen zijn opgenomen in de tabel. Wie bij een verhuizing bin nen de regio zijn spullen wil laten inpak ken en gedeeltelijk ook laten uitpakken, kan ook een richtbedrag hanteren van zo'n 55 euro per kubieke meter. Op in ternet is het mogelijk het aantal kubieke meters aan meubels en huisraad te me ten. ,Aan het eind van de week en aan het eind van de maand is het drukker en vaak ook duurder" weet Nieuwenhui zen. „Ook vlak voor de zomer en aan het eind van het jaar zijn het drukke tijden. Als je een verhuizing op een ander mo ment kunt plannen, kan dat financieel soms gunstiger uitpakken." Wie wü besparen op tijd en stress, kan juist besluiten om het hele traject uit te besteden. Van het regelen van de adres wijzigingen tot het oversluiten van gas en licht. Je kunt bij wijze van spreken op vakantie en als je terugkomt in je nieuwe huis, zijn de bedden opgemaakt, de kas ten ingericht, de boodschappen ge haald, de lampen opgehangen en kun je zo op de bank ploffen voor de al aange sloten televisie. Deze luxe service, die al leen nog bij Voerman International in Leidschendam geleverd wordt, is maat werk. Het prijskaartje daarmee ook. Meer informatie: www.erkendeverhuizers.nl www.verhuisprijs.nl trokken door de Zweedse top man A. Moberg die volgens het lijstje van de krant 4,4 miljoen euro kreeg toebedeeld. ABN Amro (20), Unilever (25), ING (26), Fortis (29), Aegon (30) en Philips (33) ontlopen elkaar weinig. De gemiddelde topsala rissen liepen vorig jaar uiteen van ruim 1,5 miljoen bij bank ABN Amro tot iets meer dan 1 miljoen voor het doorsnee be stuurslid van elektronicacon cern Philips. Twee topmannen steken met kop en schouders boven de Eu ropese collega's uit. Josef Ac- kermann van Deutsche Bank verdiende in 2003 7,7 rrliljoen euro. Lindsey Owen-Jones van shampoo- en cosmeticareus L'Oreal streek 6,6 miljoen op. Basis voor de lijst is de beursin dex Euro Stoxx 50 van Dow Jo nes waarin de grootste beurs- fondsen uit de twaalf eurolan den zijn opgenomen. Onder meer Zwitserse en Britse belo ningen ontbreken daarom in de ranglijst. amsterdam/anp - Nederlandse ondernemingen betalen hun bestuurders in vergelijking met Europese concurrenten mid delmatig. Onder de vijftig grootste ondernemingen in Eu ropa behoren de Hollandse top-salarissen tot de midden moot. Dat blijkt uit cijfers die de Volkskrant verzamelde en zaterdag publiceerde. De eerste Nederlander op de lijst is Jeroen van der Veer van de Nederlands-Britse Koninklij ke/Shell Groep. Hij staat op nummer negen. Het gemiddel de inkomen voor de top van de oliemaatschappij kwam in 2002 uit op 2,1 miljoen euro. Van der Veer, toen nog niet de aller hoogste baas bij Shell, verdien de 2,3 miljoen. Het gaat bij Shell om de cijfers van 2002 omdat het jaarverslag over 2003 in verband met problemen over de bewezen reserves pas eind juni verschijnt. Ahold (14) beloonde iedere be stuurder met 1,85 miljoen euro. Dat gemiddelde is fors opge- den haag/gpd - Grote interna tionale beleggers in Shell zullen de Brits-Nederlandse olie- en gasmaatschappij de komende twee weken dwingen tot maat regelen om het bedrijf te her vormen. Op 28 juni is de uitge stelde jaarvergadering, maar ruim daarvoor moet Shell zelf met verbeteringsvoorstellen ko men. Dat is de conclusie die beleg gingsexperts uit Nederland, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië afgelopen week hebben getrokken na onderling overleg en discussie met het bestuur van Shell. Na aanvankelijke aarzelingen over ingrijpen hebben de Ne derlandse pensioenfondsen ABP en PGGM ingestemd met Britse plannen om de top van Shell de wacht aan te zeggen. Bestuursvoorzitter Jeroen van der Veer moet de komende tien dagen duidelijk maken hoe hij zijn concern commercieel scherper wil maken en financi eel beter controleerbaar. Internationale investeerders zijn niet alleen het schandaal over afgeboekte reserves zat. Zij ergeren zich ook aan de gebrek kige interne controle over de centen. „Wie is nu eigenlijk de baas bij Shell?", is een vraag in de Londense City. Gevraagd om een reactie stelt Shell slechts dat het 'voortdurend' in overleg is met investeerders. Tokio/ANP - Japanse en Ameri kaanse investeerders zijn bereid 3,3 miljard euro te steken in de noodlijdende Japanse autofa brikant Mitsubishi. Dat heeft de internetsite van de BBC gisteren gemeld. De bijdrage zou komen van onder meer het Amerikaan se JP Morgan Chase en het Ja panse Phoenix Capital. Mitsubishi wil het geld gebrui ken om volgend jaar weer winstgevend te worden. Het plan houdt in dat ruim een vijf de van de 13.700 banen ge schrapt wordt. Eerst was nog sprake van de helft minder ont slagen. Er gaan verder fabrieken in Australië en Japan dicht en de productie in de Verenigde Staten wordt aangepast. Kortgeleden besloot grootaan deelhouder het Duits-Ameri kaanse Daimler-Chrysler geen geld meer in de autoproducent te steken. den haag/gpd - Tippelzones, vervuilde grond, criminaliteit, roestige loodsen. De bedrijfs terreinen in Nederland zijn niet altijd bakens van kracht en vooruitgang. CDA-staatssecre- taris van economische zaken Karien van Gennip wil de pleisterplaatsen van het Ne derlandse midden- en kleinbe drijf flink op de schop nemen en snel liefst 23.000 hectare bijbouwen. Want Nederlandse ondernemers, zo heeft zij ont dekt, zitten in een te krap kor set. Bovendien wil ze dat er 21.000 vierkante meter aan verouderde terreinen wordt opgeknapt. „We hebben vijftig toplocaties aangewezen die we^als rijks overheid concreet gaan onder steunen. Merendeels in de Randstad en Brabant, maar ook rond Groningen, Arnhem- Nijmegen, Wageningen, Maastricht en in Twente. De ondersteuning bestaat uit een speciaal potje met jaarlijks twintig miljoen euro voor het opknappen van verouderde bedrijfsterreinen. Plus onge veer een gelijk bedrag in het kader van het grotestedenbe- leid. Van Gennip: „Verder zul len we onze ambtenaren inzet ten om conflicten op te lossen en procedures voor vergunnin gen sneller te laten verlopen. Maar ook om ondernemers over de streep te trekken en om, bij grensoverschrijdende bedrijfsterreinen, twee of meerdere gemeenten bij elkaar te brengen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7