Minister: Actie Rafah niet humaan BUITENLAND Horst Kohier nieuwe president van Duitsland Oxfam: Ramp dreigt in Darfur Brokkenpiloot Bush valt Japanse premier redt kinderen uit Noord-Korea van zijn mountainbike T Vergelijking met nazi-tijd Geen emigratie joden naar Israël uit angsty Geweld in Irak eist leven van zeker 60 sji'ieten Ontzetting bij scheepsramp zenden auto's r bodem zee pore - Een schip met vier- id personenauto's aan is ten zuiden van Singa- rezonken na een aanva- iet een olietanker. De g bemanningsleden zijn en er is geen olie in zee De oorzaak van de aan- ijs onduidelijk. Het [schip was onderweg van Korea naar Duitsland. De azend nieuwe Hyundai's 's en duizend Japanse ehandsauto's aan boord >t schip waren verzekerd, etanker, geladen met )0 ton ruwe olie, liep s geringe schade op. lohan Singh. Foto: EPA a stelt overleg I Pakistan uit tBAD - De nieuwe Indiase ngvan premier Singh Pakistan laten weten dat vredesbesprekingen deze wil uitstellen. Singh heeft tijd nodig om de top voor eiden. Dat heeft het Pa- nse ministerie van bui- idse zaken zondag ge- India en Pakistan hebben e keer oorlog gevoerd om streden grensregio nir. Een radicale moslim- ering heeft de verant- lelijkheid opgeëist voor de igop een Indiase leger- raarbij zaterdag zeker 33 nden omkwamen, onder jftien Indiase militairen van hun familieleden. ;ijzelnemer nu s Iraanse tv in - De nieuwe directeur Iraanse staatsradio en - ie, Ezzatollah Zarghami m in 1979 een van de be svan de Amerikaanse am- ie in Teherap. In de jaren ind Zarghami aan het van de Iraanse Revolutio- Garde. De gijzeling van 52 isademedewerkers door oep studenten duurde gen, van november 1979 luari 1981. iderden zieken r giftige zuivel Het aantal kinderen dat aaïne voedselvergiftiging opgelopen door de con- tie van bedorven zuivel is [en tot 723. Van hen lig- 364 in het ziekenhuis, g sloot de overheid een fabriek van de staat in de stad Kiev, nadat 210 kin die uit de fabriek afkom- nelkproducten hadden ligd ziek waren geworden. name sluit irdonderzoek iaribo - Een delegatie van derlands Forensisch In- (NFI) zal deze week met pise deskundigen het isch onderzoek naar de ibermoorden van 1982 af- n. Bij het eerste bezoek itNFI in december 2002 n de lichamen van de i slachtoffers van de in [epleegde politieke moor- igegraven. De voormalige tider, nu voorzitter van de iale Democratische Partij len parlementariër Desi se, is de hoofdverdachte, tse zegt nooit opdracht te n gegeven voor de liqui- imaar erkent wel politiek [woordelijk te zijn ge- voor de moorden in Fort idia. harik nieuwe ident Malawi we - Binga wa Mutharika aan als staatshoofd van ikaanse land Malawi. Hij als winnaar uit de bus vorige week gehouden ingen. Mutharika was de laat van de regeringspar- awi is een van de armste ter wereld. Volgens de de is er fraude gepleegd werkelijke winnaar mdidaat, Gwanda Cha- 'a. Kort na bekendma- m de verkiezingsuitslag 'er hevige rellen uit in fe, de economische tad. De politie trad hard [ebruikte traangas om tnhangers van de oppo teen te jagen. Een kan- n de regeringspartij ging tmen op. Rouwende olifanten maken amok cox's bazar/ap - Meer dan twintig olifanten hebben in een dorp in het zuidoosten van Bangladesh tientallen hutten vertrapt, nadat stropers een jong uit de kudde hadden doodgeschoten. Bijna duizend dorpelingen werden op de vlucht gejaagd. Dat heeft een boswachter in het gebied gisteren gezegd. De jonge olifant werd doodgeschoten om zijn slagtanden. Olifanten uit de kudde betvaakten het lijk van de jonge olifant en slaakten rouwkreten, aldus de boswachter. Ze joegen mensen weg die te dichtbij kwamen. J Ouders waren ontvoerd om Koreaanse spionnen Japans te leren door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het begint er een beetje op te lijken dat George W. Bush een brokken piloot is. Vorig jaar viel de Amerikaanse president van een gemotoriseerde step, het jaar ervoor van de bank - na dat hij zich verslikte in een zoutje - en afgelopen weekend is hij van zijn fiets gevallen. Hij pedaleerde met een moun tainbike over zijn ranch in Crawford, Texas, toen hij vol gens een woordvoerder van zijn zadel kukelde. Gelukkig bevond Bush' lijfarts zich in het gevolg, zodat de schaaf wonden meteen konden wor den schoongemaakt. De woordvoerder van Bush zei niet precies te weten hoe het ongelukje gebeurde. „Het heeft veel geregend en de bo vengrond is los. Jullie kennen deze president. Hij gaat tot aan het gaatje." De president maakt het 'uitstekend', aldus het oordeel van Bush' per soonlijke dokter Richard Tubb. De president droeg een helm en mondbeschermer en had er al zo'n vijfentwintig kilometer opzitten toen hij ten val kwam. Niettemin was gisteren aan zijn slaap, zijn kin, neus en bo venlip te zien dat hij een flinke schuiver had gemaakt. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - Bijna twee jaar nadat ze waren vrijgelaten, zijn twee Ja panse echtparen die ruim 20 jaar geleden door Noord-Kore- aanse geheim agenten waren ontvoerd zaterdag herenigd met hun kinderen. De Japanse premier Junichiro Koizumi haalde de vijf kinderen op uit de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang waar hij een topont moeting had met Kim Jong II, de stalinistische dictator van de kluizenaarsstaat. De kinderen, variërend in leef tijd van 16 tot 22 jaar, zijn in Noord-Korea geboren en moes ten in oktober 2001 achterblij ven, toen hun ouders mochten terugkeren naar Japan. Voor een ander slachtoffer van de kidnappers, een 45-jarige vrouw, bleef het weerzien met haar man en twee dochters een illusie. Haar echtgenoot, een 64-jarige Amerikaanse militair die 40 jaar geleden naar het Noorden zou zijn overgelopen, besloot samen met zijn kinde ren niet mee te gaan met Koi zumi. Charles Jenkins vreest dat hij uitgeleverd wordt aan de Amerikanen, die hem waar schijnlijk wegens desertie zul len aanklagen. Vermoedelijk wordt de familie op een nog na der te bepalen tijdstip in een 'derde land', genoemd wordt China, alsnog herenigd. De vrijlating van de kinderen, in ruil voor voedselhulp en me dicijnen, was het belangrijkste doel van Koizumi's missie. Tij dens het gesprek met Kim kwa men ook Noord-Korea's kern- wapenprogramma en de diplo matieke relatie tussen beide landen aan de orde. Op deze terreinen werden geen vorde ringen van betekenis geboekt. Japan is met de VS, China, Rus land en Zuid-Korea verwikkeld in moeizame onderhandelin gen met het Noorden, die er toe moeten leiden dat Pyongyang zijn atoomwapens opgeeft. Koi zumi had gehoopt met zijn be zoek aan Kim een grote slag te slaan. Over twee maanden vin den er verkiezingen voor het Hogerhuis plaats en operatie Kinderen Terug' moest het glansstuk van zijn campagne worden. Maar gisteren bleek dat Koizu mi's missie in Japan niet als een onverdeeld succes wordt ge zien. De premier wordt verwe ten dat hij de Amerikaan en zijn dochters niet heeft meege bracht, en dat hij zich inzake het lot van 10 andere Japanners die door de Noord-Koreanen zijn ontvoerd, door Kim heeft laten afschepen met een toe zegging voor een 'nader onder zoek'. De Noord-Koreanen hebben eerder verklaard dat acht van de 10 overleden zijn en dat ze de andere twee niet kennen. De ontvoeringen, een van de meest bizarre episodes uit de Koude Oorlog, kwamen bij een eerder bezoek van Koizumi aan Pyongyang aan het licht. In september 2002 gaf Kim toe dat zijn geheime dienst de destijds nog jonge Japanners had ont voerd. Ze moesten Koreaanse spionnen Japans leren en inwij den in de Japanse cultuur. Door onze correspondent Ad Bloemendaal rafah - Volgens de Israëlische minister van justitie Josef Lapid is de operatie van het Israëlische leger in Rafah, in het zuiden van de Gaza-strook, te vergelijken met gebeurtenissen in de Twee de Wereldoorlog. Lapid, van Hongaarse afkomst, overleefde als kind de nazi-vernietigings kampen. Hij eiste gisteren dat er onmiddellijk een eind moet ko men aan de verwoesting van huizen in Rafah. „Dit is niet humaan en niet joods, en het berokkent ons grote schade in de wereld. Uit eindelijk trappen ze ons uit de Verenigde Naties, slepen ze de verantwoordelijken voor het In ternationaal Hof in Den Haag en willen ze niet meer met ons praten" zei Lapid op de weke lijkse bijeenkomst van de mi nisterraad. Hij zei dat de foto van een oude Palestijnse vrouw, die in de ruïnes van haar huis op handen en knieën naar haar medicijnen zocht, hem deed denken aan zijn (door de nazi's vermoorde) grootmoeder in Europa. Nadat collega-ministers woe dend reageerden op die verge lijking met de nazi-tijd, zwakte Lapid zijn opmerking af. „Nee, ik doelde niet op Duitsland of de Holocaust. Maar als je een foto van een oude vrouw ziet, dan denk je nu eenmaal aan je grootmoeder." Volgens de commandant van het Israëlische leger generaal Zakai is er helemaal geen spra ke van een humanitaire ramp. Er zouden slechts vijf huizen zijn verwoest nadat soldaten vanuit die huizen waren be schoten. De televisiebeelden Nieuw plan Sharon De Israëlische premier Sha ron zal op 30 mei zijn kabi net een nieuw voorstel doen voor de Gaza-strook. Sha- rons eerdere plan om grote delen van de kleine, dichtbe volkte kuststrook op te ge ven, werd door zijn eigen partij Likud drie weken gele den van tafel geveegd. Sha- rons nieuwe plan voorziet in een gefaseerde terugtrekking in plaats van een terugtrek king ineens. Ook worden de achtergelaten woningen van joodse kolonisten gesloopt en niet verkocht aan de Pa- lestijnen. van de verwoestingen die de af gelopen week de wereld rond gingen, waren volgens hem ar chiefbeelden van maanden ge leden. Volgens Palestijnen zijn tussen de vijftig en zeventig huizen met de grond gelijk ge maakt. Volgens de Palestijnen zijn er de afgelopen week 57 doden geteld, van wie de meesten bur gers. Zaterdag nog werd een meisje van drie in het hoofd ge troffen door een Israëlische ko gel. Generaal Zakai houdt het op veertig gedode 'terroristen' en zes gedode burgers. Twee van die zes zouden door mili tanten zijn doodgeschoten toen ze zich aan het Israëlische leger wilden overgeven. Het Israëlische leger zoekt in Rafah, dat op de grens van Gaza en Egypte ligt, sinds een week naar tunnels waardoor wapens worden binnengesmokkeld. Tot nu toe is één tunnel gevonden. boedapest/anp - Europese jo den moeten niet onder dwang van het toenemende 'antisemi tisme in Nederland en andere Europese landen' naar Israël emigreren. Dat zei directeur Ronny Naftaniël van het Neder landse Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gis teren na afloop van een vier daagse conferentie in Boeda pest. Aan de bijeenkomst na men ongeveer duizend joodse leiders uit ruim veertig landen deel. Tijdens de zwaar beveiligde derde Algemene Vergadering van Europese Joden werd ge sproken over een strategie voor het ondersteunen van het jo dendom in de op 1 mei uitge breide Europese Unie. Wat or ganisatoren omschreven als „de grootste joodse opleving in Europa in ruim honderd jaar" kan volgens Naftaniël alleen worden aangemoedigd als Eu ropese joden „niet naar Israël vluchten voor de tegelijkertijd opkomende jodenhaat". „Het moment van het gaan naar Is raël moet niet worden opge legd, maar alleen gebaseerd zijn op kennis en (joods) gevoel", benadrukte Naftaniël. Jonathan Joseph, de inkomen de President van de Europese Raad van Joodse Gemeen schappen die de organisatie hielp organiseren, zei dat de antisemitische uitingen in Oost- en West-Europa niet kun nen worden vergeleken met de jaren dertig van de vorige eeuw. Volgens Joseph is het belangrijk dat nieuwe EU-landen zoals Hongarije, de baltische staten en Polen een belangrijke rol spelen bij de verspreiding en acceptatie van het jodendom in Europa. Naftaniël had ook een positieve opmerking: in ex- communistische landen zoals Hongarije en Macedonië (met slechts tweehonderd joodse in woners) is een enorme vraag naar gebedsboeken en educa tiemateriaal. londen/ap - In de regio Darfur, in het westen van Sudan, dreigen vele duizenden mensen aan ziek ten en honger te bezwijken als er niet snel voed sel en drinkwater worden aangevoerd. Dat heeft de internationale hulporganisatie Oxfam in Lon den gemeld. De Sudanese regering meldde vrijdag dat zij hulporganisaties op grotere schaal toegang zou geven tot Darfur, waar in een jaar tijd bijna een miljoen mensen door geweld op de vlucht zijn gejaagd. Ongeveer honderdduizend vluchtelin gen zijn naar het buurland Tsjaad getrokken. Ox- fam-directeur Caroline Nursey zei gisteren dat onmiddellijk vijftien extra hulpverleners naar het gebied worden gestuurd. Daaronder zullen ook waterexperts zijn die afgelegen dorpen in de re gio zullen bezoeken. Nursey zei dat de crisis zo groot is, dat meerdere hulporganisaties moeten worden ingezet en dat ook de regering nauw bij de hulpverlening moet worden betrokken. De Verenigde Naties en hulporganisaties be klaagden zich er eerder over dat ze uit Darfur werden geweerd of slechts met moeite toegang kregen tot het gebied.De Sudanese president Omar al-Bashir riep vluchtelingen in Darfur vori ge week op terug te keren en zei dat de rust er was weergekeerd sinds een bestand was geslo ten. Hij ontkende dat de regering zich in Darfur schuldig had gemaakt aan etnische zuiveringen. Rebellen vechten sinds begin vorig jaar voor au tonomie voor Darfur. Het Sudanese leger wordt ervan beschuldigd dat het bezig is Darfur met be hulp van Arabische milities te zuiveren van niet- islamitische Afrikanen. bagdad/anp-afp-rtr - Aanhou dend geweld tussen Ameri kaanse troepen en opstandelin gen in Irak heeft zaterdagavond en zondag aan tientallen men sen het leven gekost. Het bloe dige geweld had vooral plaats in de sji'itische steden Najaf en Kufa. Daar alleen al vielen ruim zestig doden door Amerikaanse acties tegen leden van de militie van de opstandige sji'itische lei der Muqtada al-Sadr. De Amerikanen traden in beide plaatsen op met tanks, pantser voertuigen, helikopters en hon derden manschappen. Zij ont dekten volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN in een mos kee in Kufa een groot wapenar senaal. Het was de eerste keer sinds de opstand van Al-Sadr dat Amerikaanse militairen Ku fa binnentrokken. Al-Sadr zelfs houdt zich in Najaf schuil. Volgens de Amerikaanse strijd krachten sneuvelden in Kufa zeker 32 militieleden. Uit Najaf kwamen zondag berichten over zeker 34 Iraakse doden. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De econoom Horst Kohier (61) is gisteren gekozen tot nieuwe president van Duits land. Kohier, kandidaat van de christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP, behaalde in de eerste stemron de in de Bundesversammlung 604 stemmen: één stem meer dan de voorgeschreven absolu te meerderheid. Zijn tegen streefster, Gesine Schwan, die voor de regeringspartijen SPD en Groenen in het veld trad, kreeg een onverwacht hoog aantal van 589 kiesmannen en - vrouwen achter zich. Kohier, voormalig topman van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), is de opvolger van de huidige bondspresident Jo hannes Rau (SPD). Hij is de ne gende president van de Bonds republiek. De Duitse president heeft voornamelijk een repre sentatieve en samenbindende functie. In zijn opvallend pro grammatische dankrede bena drukte de financiële expert Kohier de noodzaak van mo dernisering in een 'breuktijd' van globalisering. Die 'reeds lang noodzakelijke' hervormin gen moeten ook de armen ten goede komen, aldus de aantre dende president. Duitsland, zei Kohier, moet een 'land van ideeën' worden. De Duitsers moeten hun angst overwinnen en weer zelfvertrouwen uitstra len. „Daaraan wil ik een bijdra ge leveren." In de Bundesversammlung - die alleen voor de presidents verkiezing bijeenkomt - zitten naast politici een aantal promi nenten uit de sport, de media, cultuur en het bedrijfsleven. Gisteren waren onder anderen schaatster Claudia Pechstein en tennisser Michael Stich onder de afgevaardigden in de Rijks- dag. De keuze voor de kandidaat van de oppositie, werd door som mige woordvoerders uit het conservatief-liberale kamp uit gelegd als het 'begin van het einde' voor de rood-groene co alitie van bondskanslier Ger hard Schroder. Critici wezen er op dat de president traditiege trouw boven de partijen staat en dat het onfatsoenlijk is diens verkiezing voor partijpolitieke doelen te gebruiken. De Bondspresident is voor vijf dhaka - Ontzet kijken familieleden van vermisten naar een gekapseisde veerpont in Bangladesh. Bij de ramp, gisteren tijdens een tropische storm, zijn mogelijk 180 mensen om het leven gekomen. De pont had 250 opvarenden toen hij verging. Zo'n vijftig passagiers konden zich zwemmend in veiligheid bren gen en zeven mensen zijn uit het wrak van de boot gered. Foto's: EPA jaar gekozen, en kan zich een len. Horst Kohier is sinds 35 rares. Het echtpaar heeft twee tweede maal verkiesbaar stel- jaar getrouwd met Eva, een le- volwassen kinderen. De Duitse bondskanselier Schroder feliciteert de juist gekozen nieuwe president Horst Kohier. Rechts op positieleidster in de Bondsdag Angela Merkel. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5