Balkenende wil steun D66 bij missie Irak BINNENLAND niet leuk' Pakistaanse politicus kwaad op Nederland Behandeling van suikerziekte laat te wensen over Machinisten: Mankementen al jaren bekend Premier voert druk op 'EU-parlement had Bolkestein naar huis moeten sturen' Vier doden 'Anderhalve dag langs de snelweg lopen is op rijksweg FC Utrecht gehouden r- De politie heeft gis- id in de Utrechtse bin- d 25 supporters van FC laangehouden. Enkele den voetbalfans waren entrum van de stad bij- omen nadat hun club op de avond in de Rot- ise Kuip de finale van de Cup van FC Twente had nen. De meeste aanhou- zijn door de politie ver- ide Neude en het Jaar- ein. Veel kroegen gin- voorzorg dicht. sje (13) uit rgen ontvoerd - Een onbekende man stermiddag een 13-jarig uit Eibergen onder be ll van een mes ontvoerd, de heeft direct groot eslagen. Het Chinese fietste met een vriendin- ihet buitengebied van kdorp Rekken. Het duo oor een Nederlands ide automobilist aange- 1, die de Chinese dwong ippen. De politie heeft der meer een helikopter vergeefs naar het meisje in onderzoek rd Endstra dam - De Amsterdamse he krijgt bijstand van de le recherche in het on naar de liquidatie van Endstra. De vastgoed- itwerd vorige week ag neergeschoten op de aan in Amsterdam. Van :rof daders ontbreekt spoor. Na de liquidatie de recherche het kan- 1 Endstra leeg. De poli- jt in zijn spullen aanwij- le vinden die leiden dader. De vastgoed- t wordt vandaag in be ring begraven. onden bij d op camping T - Door een brand op ïping in Nunspeet zijn htend twee Duitse toe- iwond geraakt. Een van slachtoffers, een 67-ja- n, is met ernstige onden per helikopter 1 ziekenhuis in Aken 1. Rond half zes brak it in de voortent van de d van de toeristen. Beide i slachtoffers lagen op nent te slapen. Het vuur n chijnlijk ontstaan in de k op voor ^verkopers' 31 dam - De Amsterdamse raarschuwt in kranten- ities en op haar inter- egen malafide autover- Per jaar weten crimine- lerden keren gestolen robleemloos aan de irengen. De koper zit ns met de problemen. 4 n geld kwijt, de gekoch- en wellicht ook de auto ïruilde. De illegale han- voorzien de gestolen 1 valse kentekenplaten ijzen. Ook het chassis- r wordt veranderd. Ze de auto aan in een kran- rtentie of op internet. iuiianakanaal ein hersteld )e ingezakte dijk langs nakanaal bij Stein is za- V ersteld. Het gat is ge- et klei. De scheepvaart di maal is hervat. De aart tussen Born en ird in januari stilgelegd, dijk langs het kanaal 01 ig verzakte. Ook sijpel- e iter door de dijk. it verdachten rd invalide cht - De politie heeft opnieuw twee inwo- iBrunssum aangehou- dat ze mogelijk betrok- geweest bij de geweld- lood van de 77-jarige Arnold Vink uit die let gaat om een 22-jari- eneen 17-jarige jongen, ie hield eerder al twee van 15 en 17 jaar uit m aan op verdenking okkenheid bij de dood oudingen uilleeractie tin - De politie heeft za- ond in het centrum hoven 7000 mensen ef gefouilleerd. Daarbij f zij 37 mensen op ver- apenbezit. Het meren de aangehouden ver is met een boete of jing naar huis ge ien man zit nog vast. 'olgens de politie een igenomen om een ru- en portier te beslech- 'olitie vond veel kleine en, een stroomstoot - taangas, een fileermes olfclub. den haag/gpd - Premier Balke nende heeft het afgelopen week einde de druk op de kleinste re geringspartij D66 verder opge voerd om in te stemmen met de verlenging van de Nederlandse missie in Irak. „Het is geen be gaanbare weg als een paar minis ters zeggen: wij doen niet mee," verklaarde Balkenende in het tv- programma Knevel op zaterdag. D66 blijft er echter bij dat zijn twee ministers over zo'n belang rijke kwestie een .afwijkend standpunt mogen innemen. „Onze ministers moeten de stem van hun geweten volgen," verklaarde D66-leider Dittrich gisteren. D66-minister De Graaf zei vorige week ook dat hij zich het recht voorbehoudt om sa men met zijn partijgenoot en collega Brinkhorst protest aan te tekenen tegen een kabinetsbe sluit om 1200 Nederlandse mili tairen na 15 juli in Irak te hou den. De regering moet de komende twee weken de knoop doorhak ken. Als D66 tegenstemt, is de steun van de LPF nodig om toch een Kamermeerderheid achter een kabinetsbesluit te krijgen om de militaire aanwezigheid in Irak te verlengen. „Het besluit is voor iedereen moeilijk," erken de Balkenende. „Maar de sfeer in het kabinet is zo dat we altijd proberen er samen uit te ko men." Het kabinet doet er volgens de premier alles aan om bezwaren bij de verschillende partijen in de Tweede Kamer weg te ne men. „Dat zien wij ook," aldus Dittrich. „Wij zien dat minister Bot van buitenlandse zaken al les in het werk stelt om steun van de Verenigde Staten te krij gen voor een resolutie van de Veiligheidsraad waarin de Ver enigde Naties een grotere rol krijgen in Irak. Maar als de Amerikaanse houding deson danks niet genoeg verandert, hoeven D66-ministers niet in te stemmen om de coalitie over eind te houden." Balkenende verwees in het ge sprek met Andries Knevel over Irak naar de Tweede Wereldoor log. „Wat als Canada en de Ver enigde Staten toen hadden ge zegd: het is ons te gevaarlijk. Waar waren wij nu dan ge weest?" Volgens Dittrich ontstaat er geen kabinetscrisis als de D66- ministers het Irak-besluit niet steunen. Eerder hebben de fractievoorzitters van CDA en WD al in scherpe bewoordin gen laten weten dat D66 het niet kan maken een besluit over pro longatie van de Nederlandse militaire aanwezigheid in Irak niet te omarmen. 'Bezoek onmogelijk gemaakt' islamabad/gpd - De Pakistaan se politicus Qazi Hoessein Ah med is kwaad op de Neder landse autoriteiten omdat die zijn bezoek aan Nederland en België onmogelijk maken. „De Nederlandse regering heeft be sloten om te zwichten voor druk van bepaalde groepen, dat heeft mij zeer teleurge steld", aldus Qazi, een fervent aanhanger van de Taliban en al-Qaeda. Qazi Hoessein Ahmed is de on betwiste leider van de Jamaat- e-Islami, een extreem rechtse en extreem-religieuze politieke partij in Pakistan. Hij is tevens een van de voorzitters van de MMA, een gelegenheidsblok van vijf religieuze pro-Taliban partijen, dat aan de macht is in de noordelijk gelegen NWFP provincie. In dit gebied is de democratie inmiddels afge schaft en geldt nu de sjaria, de Islamitische wetgeving. Het was de bedoeling dat Qazi Hoessein dezer dagen Neder land en België zou aandoen. Maar protesten van onder meer het CIDI hebben de Nederland se autoriteiten doen besluiten de Pakistaan te vragen thuis te blijven. Volgens Qazi had dit nooit mogen gebeuren. „Sinds wanneer bepalen dit soort groepen wie er wel of niet een land in mag?" De Pakistaanse politicus vindt dat dit besluit aantoont hoe slecht het gesteld is met de de mocratie in het Westen. „Jullie praten altijd over vrijheid van meningsuiting, maar mij wordt het zwijgen opgelegd. Mooie vrijheid is dat." Qazi vindt het erg vervelend dat hij thuis moet blijven. „Want ik zou met een boodschap van vrede en sa menwerking tussen de volkeren en de verschillende geloven zijn Twee jaar geleden bracht Qazi wel een bezoek aan Nederland. Volgens hem heeft hij toen ook Nederlandse regeringswoord voerders gesproken en is hem geen strobreed in de weg ge- utrecht/gpd - De behandeling van dia betes (suikerziekte) in Nederland is on der de maat. Met een betere controle en begeleiding door een diabetesverpleeg- kundige in de huisartsenpraktijk kun nen veel complicaties worden voorko men. Dat blijkt uit onderzoek van Lex Gouds waard van het Nederlands Huisartsen genootschap. Goudswaard volgde de afgelopen vier jaar in ruim zestig huis artsenpraktijken in de regio Utrecht de behandeling van mensen met diabetes. Hij promoveert vandaag aan de Rijks universiteit Utrecht op zijn onderzoek. Goudswaard: „Huisartsen valt niets te verwijten. De behandeling van diabetes kost veel tijd en geld. Gezien het weini ge geld dat zij er voor krijgen, leveren zij nu optimale zorg. Maar voor de patiënt is dat onvoldoende. Zestig procent van de huisartsenpraktijken heeft bijvoor beeld geen diabetesverpleegkundige in huis." Een betere behandeling begint er mee dat een huisarts meer alert moet zijn op verschijnselen van suikerziekte, stelt Goudswaard: „Van de 2500 tot 3000 pa tiënten die een gemiddelde huisartsen praktijk telt, heeft twee tot drie procent diabetes. Onder hen zijn ook mensen die het zelf nog niet weten. Bij vage klachten, hoge bloeddruk en overge wicht, zou een dokter standaard bloed onderzoek moeten doen. Want hoe eer der de ziekte bekend is, hoe vlugger je ook kunt ingrijpen." Voor behandeling van mensen met dia betes biedt het Nederlands Huisartsen- genootschap een vaste gedragslijn. Pa tiënten moeten bijvoorbeeld elk jaar au tomatisch worden opgeroepen voor een intensief onderzoek, waaronder oog- en voetcontrole. Bij 60 procent van de on derzochte patiënten werd dat protocol niet of slechts ten dele toegepast. Bij ruim 30 procent van de patiënten was de bloedsuikerspiegel te hoog. Wan neer behandeling met medicijnen geen effect heeft, kan begeleiding van een diabetesverpleegkundige soms wonde ren verrichten. „Ik heb voor mijn onder zoek een cursus ontwikkeld, waarbij de verpleegkundige de diabetespatiënten aanmoedigt om meer te bewegen, ge zonder te eten en zelf thuis hun bloed- suiker te meten. Van de groep die hier aan mee deed, bleek al na een half jaar dat hun gezondheid enorm was verbe terd." amsterdma/gpd - Het Europees parlement had Eurocommissa ris Bolkestein naar huis moeten sturen als het echt vindt dat hij zijn boekje te buiten is gegaan bij de afspraken met de Verenig de Staten over de gegevens van vliegtuigpassagiers. Dat stelde CDA'er Eurfings, lijsttrekker voor de Europese verkiezingen van 10 juni, gisteren bij een lijst trekkersdebat in Amsterdam. De Europese Commissie besloot vorige week in weerwil van een besluit van het Europees parle ment toch toe te staan dat aan de Verenigde Staten privacyge- gevens worden doorgegeven van passagiers die vanuit de EU per vliegtuig naar de VS reizen. De VS willen die gegevens heb ben in het kader van de strijd te gen het terrorisme. Het Euro pees Parlement is tegen omdat het niet duidelijk is wat de VS met de informatie doen. Bolke stein onderhandelde lange tijd met de VS over de verstrekking van de passagiersgegevens. „Als u vindt dat Bolkestein dat niet goed gedaan heeft, had u de mogelijkheid om hem te la ten vallen. Dat doet u niet", ver weet Eurfings gisteren de Euro pese lijsttrekkers van Groen- Links en PvdA, Buitenweg en Van den Berg. Zij waren samen met D66 in het Europees parle ment fel tegen de afspraken die Bolkestein met de VS had ge maakt. WD'er Maaten wees er in het debat op dat Bolkestein wel de gelijk naar het parlement heeft geluisterd. Het voorstel is onder druk van het parlement al aan zienlijk aangepast. „Het parle ment heeft er niet voor niets vijf keer over gepraat," aldus Maaten. Inmiddels heeft het Eu roparlement het Europees Hof gevraagd het commissiebesluit te annuleren omdat het in strijd zou zijn met de regels over pri vacy. Het CDA is overigens vóór de overeenkomst met de VS. Eurfings kondigde ook aan dat hij als Europees lijsttrekker van het CDA vindt dat het veto van de lidstaten over het buiten lands beleid moet worden opge heven. Hij gaat daarmee in te gen het Nederlandse regerings beleid. Van den Berg van de PvdA reageerde opgetogen over die ommezwaai van het CDA. WD'er Maaten hield wel vast aan het veto van de lidstaten op het terrein van de buitenlandse politiek. utrecht/gpd - Het ministerie van verkeer en waterstaat weet al jaren dat het veiligheidssys teem van de spoorwegen man kementen vertoont. Dat zegt bestuurder Donald Cijs van de machinistenvakbond WMC. „De laatste vier jaar hebben we geregeld aandacht gevraagd voor de risico's en gepleit voor een nieuw, verbeterd systeem waarmee treinen niet meer op elkaar kunnen botsen. Maar daar was tot dusver nooit geld voor." Het systeem van Automatische Treinbeïnvloeding (ATB) werd in de jaren zestig ingevoerd om de veiligheid op het spoor te vergroten. Rijdt een trein bij voorbeeld harder dan is toege staan of rijdt hij door een rood sein, dan treedt automatisch de rem in werking. Maar dit veilig heidssysteem werkt niet altijd. Soms doen zich ook storingen voor in het computersysteem dat de treinenloop regelt. Een ander nadeel van de huidige ATB is dat een trein die met la ge snelheid (minder dan 40 ki lometer per uur) door een rood sein rijdt niet automatisch tot stilstand komt. In de loop der jaren is de ATB verbeterd, maar de NS heeft het nieuwe systeem nog niet inge voerd. De verbeterde versie, die 'ATB Nieuwe Generatie' heet, kan ook botsingen voorkomen. Cijs: „Met dat systeem bereke nen elkaar tegemoet komende treinen de onderlinge afstand en remmen dan zo nodig auto matisch af." Ook de Automatische Rijwegin- stelling (ARI), pas sinds 2002 in gebruik, levert problemen op. De ARI regelt alle spoorbewe- gingen in het hele land. Maar vooral bij stations waar meer dere seinen op een rij staan, weten machinisten vaak niet waar zij aan toe zijn. Het eerste sein staat dan bijvoorbeeld op veilig, maar bij de tweede moe ten ze stoppen. De invoering van ATB Nieuwe Generatie kost naar schatting tussen de anderhalf tot twee miljard euro. Volgens Cijs is dat geen reden om nog langer met de aanschaf te wachten. „Er ge beuren ongelukken die mis schien niet nodig zijn. Het Rijk heeft de plicht om het open baar vervoer zo veilig mogelijk te regelen." ProRail, het bedrijf dat verant woordelijk is voor het hele sys teem van seinen, wissels en sporen, erkende vorig jaar de 'weeffoutjes' in het ATB-sys- teem. Maar woordvoerder E. Drent ontkent met nadruk dat De berging van de treinen die vrijdag op het Centraal Station in Amsterdam op elkaar botsten, duurde tot gisteravond acht uur. Het treinverkeer rond Amsterdam kwam zaterdagochtend voorzichtig weer op gang. Vanaf 09.00 uur vertrokken de eerste treinen van en naar Schiphol, Haarlem en Zaandam. Twee van de zes sporen aan de oostzijde van Amsterdam CS werden gisterochtend vrijgegeven. Vandaag zou weer volgens de dienstregeling worden gereden. Foto: ANP/Evert Elzinga de ATB onveilig is: „ProRail nagement System, afgekort deriand wachten we op een kijkt in Europees verband wel RTMS. Dit zal in Nederland als voor de hele Europese Unie gel- uit naar een nieuwe beveiliging: eerste op de Betuwelijn worden dende regelgeving op dit ge- het European Rail Traphic Ma- ingevoerd. Voor de rest van Ne- bied." en de gevaren van onvoorbe reid op vakantie gaan duidelijk te maken, is de campagne 'Wijs op Reis 2004' van het ministerie van buitenlandse zaken dit jaar vooral op vakantiegangers tus sen de 18 en 25 jaar gericht. Het populaire duo Steffen Flip, dat voor muziekzender MTV dwars door Europa trok, speelt een hoofdrol in de campagne. Nederlandse ambassades en consulaten in landen als Span je, Frankrijk en Griekenland maken elke zomer overuren om gestrande jongeren weer veilig thuis te krijgen, vertelt Hannah Tijmes van het ministerie van buitenlandse zaken. „Om hoe veel gevallen het precies gaat, weten we niet. De instanties die geconfronteerd worden met va kantiegangers in problemen hebben namelijk geen registra tieplicht." Wel weet Tijmes dat de grootste problemen worden veroorzaakt door onzorgvuldig heid met 'de papieren'. „Dus kwijtgeraakte reisdocumenten, verlopen paspoorten en proble men met visa. Erg vervelend en een tijdrovende ldus boven dien." Judith begrijpt achteraf niet hoe ze zo stom kon zijn om zomaar te vertrekken. „Ik kan mezelf wel voor m'n kop slaan. Maar ja, je bent net verliefd en je denkt; oh spannend! Nu weet ik dat het dus echt niet spannend is om doodmoe, met de blaren op je voeten en onvoorstelbaar veel honger anderhalve dag langs de snelweg te lopen." Belangrijke tips Denk aan de reisdocumen ten. Een identiteitskaart, paspoort en/of visum zijn op reis nodig, niet alleen om de grens over te gaan, maar ook voor identificatie binnen de West-Europese landen waar de personencontrole aan de binnengrenzen is opgeheven (de zogeheten Schengen- landen). Zorg voor verzekeringen. Dekken lopende verzekerin gen ook de gevolgen van schade als gevolg van ziekte, ongeval, diefstal of verlies bij verblijf in het buitenland? Meestal zijn aanvullende verzekeringen noodzakelijk. Zorg voor vertrek dat dit in orde is. Regel geldzaken. Opreis is contant geld nodig voor klei ne uitgaven. Maar voor gro tere uitgaven zijn andere be taalmiddelen als betaalpas, creditcard of traveller's che ques vaak handiger en veili ger. Denk aan gezondheidsrisi co's: verkeerd voedsel, afwij kende hygiënische omstan digheden, het klimaat en de aanwezigheid van insecten. Op vakantie kun je ziek wor den. Neem een reisapotheek mee en let op een goede ziektekostenverzekering. Houd contact met het thuisfront Verdwijn niet 'spoorloos' naar het buiten land. Laat het vakantieadres achter of neem ten minste één keer per week contact op. Ongeval Veel jongeren totaal onvoorbereid op vakantie J O door Yildiz Huinink riiswiik/anp - Bij een ongeluk op de A12 (Utrecht-Den Haag) bij Réeuwijk zijn zaterdagoch tend rond 04.30 uur vier mensen om het leven gekomen. Een per soon raakte gewond. De doden zijn drie mannen en een vrouw. De slachtoffers waren tussen de 23 en 25 jaar oud. Ze zaten alle maal in een personenauto die bij het inhalen van een vracht wagen van de weg raakte en te gen een boom botste. Op basis van de schade en een getuigen verklaring concludeert de politie dat de snelheid van de auto vrij hoog moet zijn geweest. Bij Kraggenburg in de Noord oostpolder verongelukte gister morgen een 25-jarige vrouw uit Amsterdam. Ze botste met haar auto tegen een boom. Op de provinciale weg N201 in Nieu- wegein kwam later op de dag een vrouw om het leven. Ze zat in een wagen die frontaal in bot sing kwam met een tegenligger. Twee andere personen raakten gewond. Een 31-jarige motorrijder uit Arnhem overleed zaterdag in het Gelderse Rhenen nadat hij met zijn motor tegen een bestelbusje was gereden. De politie heeft de 41-jarige bestuurder van het be stelbusje aangehouden omdat hij mogelijk geen voorrang ver leende. Een 28-jarige motorrij der uit Staphorst vloog vrijdag avond in Heino uit de bocht en kwam tegen een verkeerspaal tot stilstand. den haag - Feesten in Salou, zui- pen op Kreta of bakken aan de Franse of Italiaanse kust. Deze zo mer zoeken honderdduizenden jongeren de zon op om vakantie te vieren. De meerderheid gaat echter onvoorbereid op pad met alle gevolgen van dien. De over heidscampagne 'Wijs op Reis', die vandaag begint, moet het aantal gestrande jongeren in het buiten land terugdringen. Het idee ontstond spontaan op een terrasje: lekker een paar daagjes op de bonnefooi naar Frankrijk. Beetje zonnen, beetje stappen. Dat zou een mooi avontuur worden. Het werd een regelrechte nachtmerrie. Bem Snijders (24) en Judith Rooks (21) uit Groenlo gingen met een vriend totaal onvoorbereid op reis en hebben dat geweten ook. „Alles wat er mis kon gaan ging mis." Met z'n drieën vertrokken ze op timistisch naar Marseille. Met een huurauto en, in het geval van Judith, zonder reisverzeke ring. De ellende begon vlak voor de plaats van bestemming al: het geld bleek zo goed als op. Bern was al blut toen ze weggin gen en vriend Rik had tegen de verwachting in nog steeds geen loon ontvangen. Judith had niet genoeg geld om langer dan twee dagen door te komen. De Franse Jongeren aan de Spaanse Costa. Een meerderheid van de jonge vakantiegangers gaat onvoorbereid op reis met alle gevolgen van dien. GPD/Henk van den Boom camping werd dus al snel weer verlaten. Tot overmaat van ramp begon op de Autoroute du Soleil het olielampje van de huurauto te branden. Het drietal deed er olie bij, maar veel te veel. „We heb ben die auto finaal naar de knoppen gereden", vertelt Ju dith. „Daar stonden we dan, in het donker langs de snelweg. Geen van ons sprak Frans en mijn ouders dachten dat ik in Noordwijk zat." De auto werd weggesleept en de drie werden naar een hotel ge bracht. Pa en ma waren inmid dels gebeld en hadden geld ge stort. Na overleg met de verze keringsmaatschappij zou een vliegtuig de jongeren thuisbren gen. Geld om op het vliegveld te komen was er echter niet meer en er volgde een wandeling van anderhalve dag langs de snel weg. „We volgden de vliegtuigen die overkwamen. Ik dacht: we komen nooit meer thuis." De drie avonturiers zijn bij lange na geen uitzondering. Elk jaar komen talloze jongeren tijdens hun vakantie in de problemen. Om het aantal terug te dringen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3