SPORT 7 Toetje valt te zwaar? Hofland wil mensen nog verbazen a 5Bye-Bye Bökelberg HOC 987 maandag 24 mei 2oo4 %a ui $i ui i d; De nacompetitie loopt op zijn einde en de voetballers op hun tandvlees. De zomer klopt aan, volgende week is het juni, nog steeds zijn niet alle beslissingen over pro motie en degradatie gevallen. Duurt de na- competitie te lang? Jeroen Brussee, trainer van Lugdunum- zaterdag, dat dit weekeinde verloor van DSO in de strijd om een plekje in de tweede klasse: „Ja, de nacompetitie is te lang. Vroeger had je een poultje waarin je twee wedstrij den speelde en dan een finale, dat was een mooi systeem. Nu zijn het minstens twee keer uit en thuis en dan nog een finale, vijf wedstrijden voordat je een beslissing hebt. Het is minder spannend. Net de Cham pion's League, die is ook minder leuk dan een knock-outsysteem. De spanning wordt te veel uitgesmeerd." Erwin van der Zee, trainer van w Koude kerk dat verloor van Woubrugge en vol gende week herkanst tegen Schiebroelc „Dit seizoen duurt op deze manier wel erg lang. Zeker nu we nog een extra wedstrijd krijgen. Ik ben sowieso voorstander van een andere competitie-indeling. Er zou een langere pauze moeten zijn in de win termaanden. In de 'mooie maanden' mei en juni speel je nu nauwelijks, terwijl in december en januari heel veel wordt afge last. Dat moet je ook allemaal weer een keer inhalen. En dan nog die lange na competitie er achteraan, er zijn clubs die op 12 juni nog moeten spelen. Dan heb je helemaal geen zomerstop meer en rol je zo van het ene seizoen in het andere. Wij spelen nog langer door dan het betaalde voetbal." Gerard van der Hoeven, bestuurslid van SJZ. De Zoeterwoude-dorpers werden uitgeschakeld door Stompwijk '92 in de nacompetitie voor promotie naar de der de klasse zondag: „Het ligt eraan. Als je de finaleronde niet wint, dan krijg je een herkansing en daar na nóg een herkansing. Tja, zo wordt het wel lang. Het zou aardiger zijn als de na competitie een driekamp is tussen de pe riodekampioenen, waarvan de winnaar dan meteen promoveert. Als je eerst een hele lange weg moet afleggen met uit- en thuiswedstrijden en beslissingsduels en herkansingen, dan weet je pas in juni waar je aan toe bent. Veel spelers kijken toch uit naar de datum 1 juni, dan is het seizoen afgelopen en kun je gaan uitrusten of an dere dingen doen. Je bent er even vanaf en in augustus komt het gevoel weer terug, wil je graag het gras weer ruiken. Je moet er volgens mij naar streven dat je echt voor juni klaar bent. Dus wat mij betreft mag het wat korter." Jelle Raap, secretaris van Voorschoten '97 (op weg om via de nacompetitie te promoveren naar de hoofdklasse): „Van mij hoeft de nacompetitie niet te worden ingekort. Ik vind voetballen tot eind mei acceptabel. In ons geval spelen we drie wedstrijden en dat valt nog te overzien. Vijf wedstrijden betekent een be hoorlijke belasting en dan loop je ook te gen praktische problemen aan. Het mooi ste is een thuis- en een uitwedstrijd en een duel op neutraal terrein. Op amateumi- veau moet je de nacompetitie niet langer dan drie duels laten duren. In het geval van vijf wedstrijden is voor het indoken van het programma het spelen van een wedstrijd op neutraal terrein, in plaats van uit en thuis, wellicht de oplossing. Aan de andere kant is het toch wel lekker om ver zekerd te zijn van de entree- en kantine opbrengsten. Voor veel clubs is dat een overweging." Piet van Duyn, trainer Valken '68 dat is verwikkeld in de nacompetitie richting eerste klasse: „Ik ben geen voorstander van inkorten. Mei is een lekkere maand om nog door te trainen, als je eind april al stopt dan zit je drie maanden stil. Ik ben ook geen voor stander van het vervangen van een uit- en thuiswedstrijd in een duel op neutraal ter rein. Over twee wedstrijden komt de sterk ste ploeg boven drijven. Gaat het in de eerste partij fout, dan heb je nog kans om het recht te zetten. Speel je een finale, dan moet alles mee zitten." Gerard van Dijk, KNVB-bestuurslid wed strijdzaken West 2: „Als je de nacompetitie korter maakt, ma ken misschien niet de juiste ploegen aan spraak op een plek in een bepaalde klasse. De nummers twaalf van de hoofdklasse hebben iets meer kans om erin te blijven dan dat een ploeg uit de eerste klasse pro moveert. Dat is bewust gedaan om de sterkte van de ploegen te kunnen peilen. We hebben de opzet van de nacompetitie voorgelegd aan de clubs en zij vinden de huidige wijze de beste optie. Bij een thuis- en een uitwedstrijd kunnen de verenigin gen optimaal gebruik maken van hun ei gen veld en kantine. Wel zal er een discus sie worden gevoerd of we het einde van de competitie en de strijd om de districtsbe ker enigszins kunnen bekorten." LINKS BUITEN Borussia Mönchengladbach speelde zaterdagmiddag voor het laatst op de vertrouwde Bökelberg. Het verouderde sta dion, waar ooit triomfen wer den gevierd, werd op indruk wekkende wijze uitgeluid. Ruim een uur na afloop van de wedstrijd tegen München 1860 zat het stadion van Mönchen gladbach nog halfvol. Duizen den Borussia-fans staarden naar de inmiddels lege grasmat en namen zachtjes zingend af scheid van hun voetbaltempel: 'Bye-Bye Bökelberg'. Het stadion van Mönchenglad bach is het laatste ouderwetse stadion in de Bundesliga. Met zijn steile tribunes en beperkte overkapping - bij regen zitten slechts 8700 van de 34000 toe schouwers droog - vormt de Bökelberg een schril contrast met de moderne voetbalarena's waarin clubs als Bayer Leverku- sen en Schalke 04 hun balletje trappen. Toch is de Bökelberg voor iede re voetballiefhebber heilige grond. Eind jaren zestig groeide op deze dorre plek een kleine provincieclub uit tot een Euro pese grootmacht. De legendari sche trainer Hennes Weisweiler was de grote architect achter de successen. Met een ingenieus scoutingsysteem slaagde hij er in jonge, goedkope talenten naar Mönchengladbach te lok ken. Berti Vogts, Günther Net- zer, Jupp Heynckes, Rainer Bonhof en Alan Simonsen, stuk voor stuk begonnen zij hier hun loopbaan, later zetten ook Lo- thar Matthaus en Stefan Effen- berg hier hun eerste stappen op weg naar sterrenstatus. UIT HET OOG eindhoven - Enkele jaren geleden had het er alle schijn van dat Kevin Hofland tijdens Euro 2004 en op het WK van 2006 een zekerheidje zou zijn in het Nederlands elftal, maar komende maand zit hij niet eens bij de selectie. Zijn ontwikke ling bij PSV is gestokt, maar dege nen die hem afschrijven zullen zich nog gaan verbazen, voorspelt hij. Tot twee jaar geleden had Kevin Hofland nauwelijks tegenslagen ge kend in zijn sportieve loopbaan. Gekomen als jong talent van Fortu- na Sittard groeide hij in het PSV van Erik Gerets uit tot een veelbelovend international. Niets leek een grote loopbaan in de weg te staan, totdat hij geconfronteerd werd met bles sures. De laatste anderhalf tot twee jaar is zijn ontwikkeling gestagneerd. „Je weet dat er een moment komt dat het minder zal gaan", vertelt hij. „Ik heb het vaak moeilijk gehad, maar probeer er nu realistisch mee om te gaan. Niet te veel achteromkijken en proberen er zoveel mogelijk van op te steken. Ik ben een stuk vol- wassener geworden, geniet meer van de trainingen en wedstrijden. Het is kantje-boord geweest met die enkelblessure, sindsdien beschouw ik een leven als profvoetballer niet meer als vanzelfsprekend. In die zin heeft het me verrijkt. Ook als voet baller." Hij is door alle fysieke malheur ook zuiniger geworden op zijn lichaam. „Toen ik met die hersenschuddin gen kampte, had ik achteraf gezien bepaalde wedstrijden niet moeten spelen. Daar ben ik wijzer in gewor den. Want uiteindelijk word je toch afgerekend op je wedstrijden." Hij hekelt de mensen die hem uit maken voor 'zeikerdje', zoals hij het zelf noemt. „Ik trek me meestal niet veel aan van kritiek van buitenaf, ben erg zelfkritisch. Maar als je ziet en hoort wat er soms geschreven en gezegd wordt, dan denk ik: kom eerst eens vragen hoe het precies Archieffoto: Ron Pichel zit. Ik heb in mijn tijd bij PSV drie tot vier wedstrijden met spuiten ge speeld. Daar heb ik mezelf mee ge pakt. In de uitwedstrijd tegen Wil lem II dit seizoen hadden we zóveel blessures. Dan kies je er bewust voor, maar het heeft me daarna wel twee wedstrijden gekost. Of ik dat niet meer zal doen? Dat hangt van de situatie af. Als de nood echt aan de man is, wil ik er toch weer staan." Om zich heen hoort hij wel eens ge luiden als zou de centrale verdedi ger nooit meer op zijn oude niveau terugkomen. Strijdvaardig: „Veel mensen hebben me afgeschreven. Nou, ik denk dat ik ze nog zal ver bazen. Als ik op mijn eigen positie kan spelen, weet ik zeker dat ik m'n oorspronkelijke ontwikkeling door kan trekken." Dat zou dan moeten gebeuren bij een andere club dan PSV. In een ge sprek met Guus Hiddink werd dui delijk dat hij op de centrale posities drie mensen voor zich zal hebben: Bouma, Alex en Ooijer. „Ik voel me niet te groot om de concurrentie aan te gaan. Dat heb ik dit seizoen ook gedaan. Maar ik word dadelijk 25. Ik wil verder, me sportief verder ontwikkelen en moet dus veel spe len." Een buitenlandse club moet drie miljoen euro op tafel leggen. Gerets, nu trainer van het Duitse VfL Wolfs burg, zou zijn voormalig protégé naar de Bundesliga willen halen. Hofland: „Ik heb zelf nog niets ver nomen. Ik wacht af. Ik besef dat er geen topclubs voor me zullen ko men. Hopelijk wel een goede subtopper, misschien een club die Europees speelt. Een voordeel is dat veel clubs op zoek zijn naar een lin ker centrale verdediger en drie mil joen is niet onoverkomelijk, lijkt me. Belangrijkste is dat ik er een goed gevoel bij heb, dat de ambities me aanspreken." De enkelblessure is geen item meer, benadrukt hij. „Er duiken telkens verhalen op waarin daarop wordt teruggekomen, maar die zijn ner gens op gebaseerd. Die enkel is he lemaal genezen. Sinds eind januari speel ik volledig pijnvrij." Als er geen club voor hem komt, zal hij zich op 5 juli weer melden op de Herdgang. De 'transferwindow' sluit overigens pas op 31 augustus. Hofland: „Ik heb met mijn volle verstand een contract tot 2006 gete kend. Als het niet lukt om weg te gaan, zal dat in het begin misschien een beetje moeilijk zijn, maar ik zal me opnieuw voor tweehonderd procent inzetten." Leonard Pluimgraaff (35) voetbalde tus sen 1987 en 1998 bij Quick Boys. De Kat- wijker, die in de verdediging speelde, veroverde met zijn club twee keer de ti tel in de hoofdklasse. Bijna zes jaar ge leden stopte hij abrupt met voetbal, op vrij jonge leeftijd. „Ik heb altijd bij Quick Boys gespeeld, van jongs af aan. Mijn opa voetbalde er, mijn vader ook - tot hij prof werd bij Den Haag. In de jeugd stond ik in de spits, tot we rnet de B-jeugd een keer tegen DSO moesten en er nie mand was voor de linksbackpositie. Daar kwam ik terecht en dat ging zo goed dat ik achterin ben blijven han gen. In de ongeveer elf jaar dat ik in de selectie zat, zijn we twee keer kampi oen geworden. Dat waren natuurlijk enorme hoogtepunten, echt een ge weldig feest. Op 30 augustus 1998 werd mijn zoon tje geboren. Hij heet ook Leonard. In het begin ging alles prima, het was een wolk van een baby. Maar na drie we ken kregen we te horen dat Leonard een ernstige hartafwijking had. Hij moest een zware operatie ondergaan. Daarom heb ik gezegd: voorlopig voet bal ik niet. Ik wilde thuis zijn, bij mijn vrouw en mijn zoon. In principe wilde ik er een jaar tussen uit, en als het met Leonard dan weer goed zou gaan, zou ik misschien weer gaan voetballen. Dat is er nooit van gekomen. Ik was in de tussentijd ook in de sportzaak van de familie gestapt en dat maakte het eigenlijk onmogelijk om te voetballen. Nog afgezien van de zaterdagen, als ik moet werken, zijn er de trainingen op donderdag waar ik dan vrij voor zou moeten nemen. En zeker in het begin stond ons gezin ge woon op de eerste plaats. Leonard is inmiddels vijfenhalf en hij heeft een broertje, Jakob, van tweeën half. Ik heb later nog wel eens overwo gen om te voetballen, maar ik weet dat Leonard Pluim graaff (rechts) in duel met Marco de Ridder, tijdens de Katwijkse der by van 1993. Foto: Archief Leidsch Dagblad het, als je er een tijdje uit bent, heel moeilijk is om weer een beetje op ni veau te komen. Natuurlijk zijn er mo menten geweest dat ik het heel graag zou willen. De keuze was echter dui delijk, indertijd. Ik kom nog steeds bij Quick Boys, ik voetbal in het vijfde met een stel ande re oud-eerste-elftalspelers. Hans van der Plas, Jaap van Duijn, bijvoorbeeld. Maar als ik drie keer per jaar mee kan doen, is het veel. Zaterdag ben ik niet gaan kijken naar de wedstrijd tegen Genemuiden, ik moest werken. Om een uur of zes ben ik nog wel naar de familiedag gegaan natuurlijk. Er spe len nu nog steeds jongens in het eerste waar ik vroeger mee in de selectie heb gezeten. Glen van Dam kwam in die tijd net aan, Peter Kromhout, Peter Timmermans en ook Raymond Flaton waren er al. En als sponsor - we leve ren ook de kleding voor de selectie - zijn we nog steeds erg betrokken bij Quick Boys." UIT G ESPROK E éNa scorebordji nalistiek en wc erfvoetbal intr ceert AZ-coach Adriaanse wee een nieuwe tei in Sportweek: Bij voetbalclubs wordt te 11 aan showroomdenken gedi De trend in Nederland is eei trainer aan te stellen waar geen schrammetje op zit. Ee zonder nega tief imago. Iem die nog nooit heeft getraim heeft ook nog geen conflicte had." De bondscoach van Portui Luiz Felipe Scolari, in Wot Soccer: „Het is niet nodig 33 systen beheersen. Een-twee-drie, di genoeg. In voetbal bestaan slechts drie mogelijkheden: winst, verlies en een gelijks Meer hoefje toch niet te we Bondscoach Ruud Gullit i met Oranje onder 19 jaar: tief tijdens het toernooi 01 kwalificatie voor het EK I Volkskrant: Sommige jongens zaten la chend achterin de bus, de n laag tegen de Hongaren int seerde ze geen reet. En dan ben ze 's nachts om halftwt hun kamer nog keihard de ziek aan. Dan denk ik: ik h een stelletje a-socialen bij n De Engelse voetbalcomm: tor John Motson over de I gendarische goal van Mar: van Basten in de EK-final: 1988, in FourFourTwo: „...en zijn volley in de final nou, die kwam niet uit Hol Die kwam uit de hemel. Ha dat destijds ook maar geze% Marco van Basten in LINDi Juist omdat ik eigenlijk hei emotioneel ben, heb ik een schild opgebou wd. Mijn en liggen erg aan de oppervlak I maar ik wil dat niet aan iei 1 een tonen en dus houd ikh I standelijk.j Opnieuw Marco van Baste „Ik geef niet om kunst, niet dure kleding, niet om botei zou wel een groot stuk laiu 1 len kopen om er een geweh huis op te bouwen, maarl j beth is verknocht aan Badl vedorp, de kids gaan er nat school en daar is geen gron koop. Judoka annex DJ Dennis 111 der Geest in TV Weekeind 1 „Platen aan elkaar mixen[t een rush in mijn hoofd. Als thuis een uur lang plaatjes draai, kan ik aan de hand mijn platenkeuze precies at terhalen hoe ik in mijn vel Sander Boschker, derde k per van Ajax, in de Volksk „Ik ben geen stadsmens. Di ren dat ik Amsterdam ben weest, kun je op de vingers één hand tellen. Van filmp televisie wist ik ook wel hot sterdam eruitziet." Alphenaar Martin Verkerl over zijn vedettenstatus, i Sportwereld: „Ze vragen alleen noghoe het met je tennis? Nooit nu hoe gaat het met jou?" Voetballer Robin van Per Sportweek: „Weetje, Arsenal deed met aanbieding, ik deed er een klein beetje bovenop en tot was het klaar! Voor mijn g: had ik er veel meer uit kun halen, maar dat was nietb langrijk." Opnieuw Robin van Persi over de mishandeling do: Ajax-fans tijdens het duel Ajax-Jong Feyenoord: „Als ik was gevallen, wasii meer opgestaan. Eén trapt bent bewusteloos. Steken z 1 mes in je en ben je weg. Dt scenario schiet vaak doori 1 kop.fy De Vlaamse Formule l-c: reur Bas Leinders in Hun 1 „Ik weet simpelweg van rr dat ik beter ben dan Montt Schumacher, noem maart 1 Correctie: minstens even g<1 en wellicht beter.1 Alleen winnaars telden in voormalige DDR, vertelt 1 Duitse aüete Heike Drecl 1 in De Telegraaf: „De gouden-medaillewiiu moesten eerst het vliegtuig gevolgd door de overige nu1 lewinnaars. De sporters zo plak, die moesten maar dot achterdeur. Ongelooflijk."1 Jan-Paul Saeijs (ADO Dei 1 Haag) over het herstel va I knieblessure, in Voetbal c national: 1 „Dat het altijd nog erger k bewijst John Nieuwenbur\ Ajax, die al drie jaar aan'A herstel werkt. Hij rijdt nog steeds iedere dag op en net 1 naar Zeist in de hoop ooit weer terug te ke- 1 ren in het betaalde voetbal.1 'I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24