Dekker: een talent uit duizenden SPORT2 Atleet Bram Som opent seizoen met toptijd Oekraïners grijpen de macht in de Giro Vrieling wint Der met vijf strafpunt Winnaar Olympia's Tour heeft liefde voor zijn sport Basketballers Den Bos trekken stand weer gel Armstrong wint in Languedoc sète - Lance Armstrong heeft gisteren de vijfde en laatste etappe gewonnen in de Ronde van de Languedoc-Roussillon. De Amerikaan was de snelste na een rit over 203 kilometer van Florae naar Sète. De eind zege van de Fransman Chris- tophe Moreau kwam niet in ge vaar. Prima generale tennissers Chili düsseldorf - De Chileense ten nissers hadden zaterdag een prima generale voor Roland Garros. Fernando Gonzalez en Nicolas Massu prolongeerden op het gravel in Düsseldorf ten koste van Australië de titel in de World Team Cup. De twee Chi- lenen wonnen respectievelijk van Lleyton Hewitt (7-5 6-2) en Mark Phiüppoussis (6-3 6-1). Navratilova wint weer dubbelfinale wenen - Martina Navratilova heeft zaterdag met Lisa Ray mond de dubbelfinale van het tennistoernooi in Wenen ge wonnen. Het Amerikaanse tweetal versloeg het duo Cara Black/Rennae Stubbs met 6-2 7-5. Navratilova (47) maakt vanaf vandaag haar rentree in het enkelspel tijdens Roland Garros. Het is de eerste keer sinds 1994 dat de 58-voudig grandslamwinnares weer solo op de baan staat op een grand- slamtoernooi. In dat jaar ver loor Navratilova de finale van Wimbledon. Greene gejaagd door de wind carson - Gejaagd door de wind hebben Marion Jones en Mau rice Greene zaterdag supertij den op de 100 meter gelopen. Jones dook in Carson, Califor- nië op de eerste halte van de Golden Spike Tour onder de 11 seconden (10,99), Greene onder de 10 seconden (9,86). Beide olympisch kampioenen hadden een rugwind tussen de 4,4 en 4,6 meter per seconde. Miller-Time in Indianapolis Indianapolis - Het is Miller-Ti- me in Indianapolis. Reggie Mil ler (38) redde de Indiana Pacers in de eerste wedstrijd tegen de Detroit Pistons in de finale van de Eastern Conference in het Amerikaanse basketbal. De ve teraan schoot op 31,7 seconden voor het einde voor de eerste keer raak. Met zijn driepunter verbrak hij het evenwicht (74- 74) tussen beide ploegen. Op 6,6 seconden bepaalde hij met een vrije worp de eindstand op 78-74. Brentjens zesde in wereldbeker Madrid - Bart Brentjens en Els- beth van Rooy-Vïnk zijn bij de eerste wereldbekerwedstrijden mountainbike van dit seizoen respectievelijk als zesde en elf de geëindigd. Beiden moeten in de wereldbekercyclus vormbe houd tonen om afgevaardigd te worden naar de Olympische Spelen in Athene. Dat lijkt geen probleem. Weer record Van der Schilt halle - Debby van der Schilt heeft voor de vierde keer dit jaar het Nederlands record ko gelslingeren verbeterd. De Gro ningse atlete kwam bij de 'Wer- fertage' in het Duitse Halle tot een afstand van 65,79 meter. Dat was elf centimer verder dan de 65,68 die zij vorig weekeinde in Hoorn slingerde. Kanoslalommer naar Athene seu d'urgell - Kanoslalommer Sam Oud heeft zich gisteren ge plaatst voor de Olymische Spe len. Hij eindigde tijdens de we reldbekerwedstrijd in Seu d'Ur- gell als negende. Door zich als zesde voor de eindstrijd te kwa lificeren had de 25-jarige vaar- der zich van een olympische startplaats verzekerd. Een klas sering in de toptien van finalis ten betekende vormbehoud. Oud maakte op de natuurpiste van de Olympische Spelen van Barcelona (1992) geen fouten, al was de finalerace zeker niet optimaal. Oud-bokser Louati werkt aan rentree den haag - Oud-bokser Mourad Louati werkt hard aan een rentree in de boksring. De bijna 37-jarige Hagenaar van Tunesische afkomst wil in sep tember bij een profgala in de Haagse Uithof zijn eerste partij sinds acht jaar boksen. De voormalig Europees kampioen in het zwaarweltergewicht (1991) wil met zijn terugkeer het profboksen in Nederland een stimulans geven. maandag 24 mei 2004 door Pim van Esschoten Nijmegen - Voorbij de finish was er even de blik op de klok, de verbazing en het heerlijk vreugdegebaar met de vuist in de lucht. Bram Som opende zijn seizoen op de 800 meter in 1 minuut 45,59 seconden. En dat is snel, heel erg snel gezien de wind en de kou. Zo veelbelovend ook. Voor Athene natuurlijk, maar ook voor de FBK Games van volgende week in Hengelo. „Het plan voor vandaag was winnen. Maar bij je eerste wedstrijd moet je altijd maar weer aftvachten hoe je ervoor staat." En passant voldeed hij ook aan de eis van vormbehoud voor NOC*NSF (1.47,00). Meer een formaliteit, gezien zijn niveau. Som zei voor de race ook niet eens te weten wat die eis is. De vroege eruptie van Som was het hoogte punt van Global Athletics, de gedevalueerde wedstrijd zaterdag in Nijmegen. Vooraf maakte de organisatie goede sier met de komst van de olympisch kampioenen Million Wolde en Ruben Kosgei en zélfs Haile Ge- brselassie, die een week voor Hengelo in Nij megen wilde opwarmen. Problemen met de hamstrings houden Gebrselassie, 'mr. Henge lo', echter voorlopig thuis in Addis Ababa. Bram Som, de 24-jarige sergeant uit de land macht, verzekerde zich van deelname aan de Olympische Spelen, net als vier jaar geleden. Hij was pas 20 jaar, kwalificeerde zich bij ver rassing. „Ik ging tussendoor nog even op va kantie, wist ik veel. Toen ik in Sydney aan kwam, was het feest. Nederland had al vijf medailles bij het zwemmen gewonnen. Ik zat elke avond in het Holland House, met Pieter. Ik vond het allemaal prachtig." Maar in zijn serie op de 800 meter ging Som onderuit. Als atleet was hij niet meer dan een puber ge weest. Talent zat, gewapend met een begena digd eindschot. Maar nog onvolwassen in trainingsarbeid, in wedstrijden. Een half jaar later, bij de WK indoor in Lissabon, werd hij in de halve finale uitgeschakeld. Lijkbleek en trillend van de zenuwen had hij aan de start gestaan. Op de EK voor neo-senioren in de zomer van 2001 in Amsterdam faalde hij op zichtig. Misschien werd van Som toen al te veel ver wacht. Hij was steeds snel in races met hazen, al streed hij nooit voor de zege. Op de grote toernooien, waar tactiek een grotere rol speelt, kwam het er vervolgens niet uit. De Bram Som van 2004 kijkt anders uit z'n ogen, zelfbewuster. „De omslag kwam eind 2002, toen we voor het eerst naar Kenia gin gen. Ik kon daar werken aan de omvang, mij zwakke punt tot dan. Daarom draaide ik vorig jaar ook zo'n constant seizoen, liep ik zes keer in de 1.44 minuten." Op de WK in Parijs (augustus vorig jaar) had hij in de halve finale toch nog een tactische fout gemaakt, door te afwachtend te lopen. Dat wilde hij bij de WK indoor, maart dit jaar, rechtzetten. Juist op het moment dat hij in weer de halve finale de kop wilde nemen, werd hij aangetikt en struikelde. „En ik was zó in vorm daar." Dit voorjaar trainde hij harder dan ooit. Weer in Kenya, later in het Italiaanse Grosseto. „En ik kon het allemaal aan. Ja, dat verbaasde me." En ook weer niet. Het is immers het lo gische gevolg van zoveel jaren van noeste ar beid. Som is weer een jaar verder, een jaar sterker. Zaterdag in Nijmegen, ramden zijn krachtige benen vlot door de wind. „Als je je goed voelt, voel je ook geen wind. Maar toen ik 200 meter voor de finish uit de rug van Werner Botha kwam, dacht ik toch wel: Hoo... Maar om standigheden boeien me niet. Je moet het er mee doen." Botha, de Zweed Peil, Arnoud Okken, Marko Koers (net terug uit Florida) en Gert-Janl fers werden allen op twee seconden en up gelopen. Zo indrukwekkend was de versi ling van Som in de laatste 200 meter. Ziji sieke progressie aan de hand van coachr noré Hoedt moet hij nu aanwenden om mentaal verder te rijpen. Bijgestaan dooi sportpsycholoog Bill Gillesen wil hij zich grote, internationale races brutaler toneiR Zich meten met de grote jongens. „Ik ben klaar om een winnaar te worden hij. Maar ook: „Ik kan nog zoveel leren, echte toemooiloper worden, bijvoorbeelie Want Som wil in Athene naar de finale, 1 tuurlijk. Maar juist op de 800 meter is da moeilijk. Zonder uitgesproken favoriet, groep kanshebbers omvangrijk. Som: „L hebben allemaal hun problemen om zei series te overleven." Juist omdat het zo moeilijk is, is er zovee gelijk. Ook voor Bram Som. Thomas Dekker controleert de laatste etappe en wint Olympia's Tour. Foto: ANP/Vincent Jannink door Harm Vonk buchten - De speaker bij Olym pia's Tour riep dat Thomas Dek ker het grootste wielertalent van Europa is. Of het de waarheid is of niet maakte Rabobank-mana- ger Theo de Rooy niet uit. Talen ten komen en gaan, maar of ze slagen in het profmétier hangt ervan af hoe ze met tegenslag omgaan. Bij Dekker is dat lastig: tot in zijn negentiende levens jaar kende hij nauwelijks tegen slag. Gisteren in Buchten won hij zonder zorgen de 52ste editie van Olympia's Tour. „Ik kan toch moeilijk in mijn remmen knijpen om het moeilijk te krijgen?" Thomas Dekker heeft alles mee, is een uit duizenden. Nog nooit kende Rabobank zo'n groot ta lent. Een talent dat bovendien geïnteresseerd is in zijn vak. „Hij heeft liefde voor zijn vak, wil zijn klassieken kennen", weet De Rooy. „Thomas leest wielerboeken en kent de oude kampioenen. Dat zegt wel iets: hij is er echt mee bezig. En ik geef het je te doen: zoveel ren ners van zijn leeftijd zijn er niet die weten wie bijvoorbeeld An dre Darrigade is. Hij wel." Rabo's grootste talent ooit laat het allemaal maar over zich heen komen. Alle loftuitingen aan zijn adres doen hem schijnbaar niets. „Laat ze maar lekker roepen, ik blijf gewoon fietsen. Bovendien is het in Ne derland zo dat je snel opgehe meld wordt, maar nog sneller wordt afgebrand." De winnaar van Olympia's Tour, die de laatste jaren stee vast uit het Rabo-kamp kwam, heeft tussen de regels door het recht om te solliciteren bij de profploeg. Voor Dekker geldt dat niet: de Noord-Hollander kreeg al in maart de bevesti ging, waarna hij in de week voor Olympia's Tour zijn hand tekening zette onder een twee jarig contract. ,Al voordat ik mijn eerste zege had behaald, waren we er al uit." Alles wat Dekker daarna deed was bevestigen: van de zes etappekoersen die hij reed, won hij vier. „En als ik hier tweede was geworden, was dat een gro te teleurstelling geweest." Volgend jaar keert Dekker niet terug in Olympia's Tour. De koers ligt hem niet, hij kwam alleen om te winnen. Volgend jaar rond deze tijd rijdt Dekker de Ronde van Italië, zo heeft het management hem te ken nen gegeven. Dekker spot met de meeste wielerwètten: als belofte rijdt hij moeiteloos mee met de be roepsrenners. In het voorsei zoen hoefde hij in een tijdrit in Portugal slechts enkele tellen toe te geven op vijfvoudig Tour winnaar Lance Armstrong. „Als tijdrijder hebben we nooit ie mand gehad die beter is," zegt De Rooy. „En een goede tijdrit is de beste basis die een renner kan hebben. Tijdrijders kunnen meer wedstrijdbelasting aan Rabo domineert in Olympia's Tour Met Thomas Dekker als eindwinnaar was de koek voor de Rabo-beloften nog lang niet op. Bory Suther land won de slotetappe in Buchten, waardoor de zege teller op vier kwam. De Au straliër reed lang voorop met Piet Rooyakkers, maar de renner van Löwik/Tegeltoko viel op de plaatselijke om loop. Sutherland greep ook de eindzege van het berg- klassement. De concurrentie in het eindklassement was ver te zoeken: na Dekker ein digden Sutherland, Bas Gi ling en Kai Reus als tweede, derde en vierde. Peter Möhl- mann (AXA) won het pun tenklassement. Fulco van Gulik (Bert Stoiy/Piels) was het sterkste in de tussen- sprints. dan klimmers of sprinters. Als het lastig wordt, komen tijdrij ders niet in de problemen." Maar, waarschuwt De Rooy, niks is een garantie dat Thomas Dekker als beroépsrenner gaat slagen. De bankiersploeg heeft meer talenten gehad die nooit 'doorkwamen' of in het begin van hun carrière veel tegenslag hadden. „Bobbie Traksel brak in zijn eerste jaar zijn ribben; Kevin de Weert had in de win ter te veel gedaan; Pieter Weening reed in de eerste trai ningen bij de besten mee, maar kreeg ook problemen. Blijkbaar is het niveauverschil met de profs nog zo groot." Een beginnende profrenner be gint op nul, luidt de regel. Tho mas Dekker start op één. Popovitsj neemt roze leiderstrui over pula/anp/rtr - De Oekraïense wielrenners hebben in het weekeinde (tijdelijk) de macht gegrepen in de Ronde van Ita lië. Met zijn derde plaats in de individuele tijdrit nam Jaroslav Popovitsj zaterdag de roze lei derstrui over van de Italiaan Damiano Cunego. Zijn landge noot Sergej Gontsjar won in Trieste de race tegen de klok over 52 kilometer. Jan van Velzen werd knap 25e op 3.09 van de winnaar. Een dag later eindigde de veertiende etappe in een massasprint met uiter aard Alessandro Petacchi als winnaar. Petacchi rekende in de sprint dit keer af met de Amerikaan Fred Rodriguez. Na een valpar tij, waarbij de Italiaan Gasparre rijdend op de derde stek als eerste onderuit ging, was de rest van het sprintersgilde aLbij voorbaat kansloos. Petacchi evenaarde in het Kroatische Pu- la met zijn zege een naoorlogs record. De Belgen Roger de Vlaeminck en Freddy Maertens, alsmede zijn idool Giuseppe Saronni wonnen eerder zeven ritten in één jaar. Een verbete ring lijkt een kwestie van tijd. Het absolute record is overi gens in handen van de legenda rische Alfredo Binda, die in 1927 liefst twaalf ritten won. Het klassement kreeg zaterdag na de individuele tijdrit een nieuw aanzien. Voormalig we reldkampioen tijdrijden Sergej Gontsjar was in Trieste de beste zoals hij vorig jaar in de Giro ook al de afsluitende tijdrit op zijn naam had geschreven. Gontsjar legde het traject af in een uur, zes minuten en 45 se conden. |De Australiër Bradley McGee eindigde als twee op achttien seconden. Popovitsj had 34 tellen meer nodig. Het was vooij hem voldoende om Cunego te onttronen. „Dit is een hele mooie dag voor mij, voor Gontsjar en voor Oekra- ine", glunderde de nieuwe lei der. „De regen maakte het moeilijk. Twee keer ging ik bij na onderuit, maar mijn ploeg leider zei dat ik tijd won op Cu nego en Simoni, dus ik ben zo hard mogelijk doorgegaan." Popovitsj eindigde vorig jaar op 23-jarige leeftijd als derde in de Giro. Hij hoopt het dit keer in ieder geval beter te doen. Hij verdedigt een voorsprong van drie seconden op Gontsjar en 1.02 op McGee. Titelverdediger Gilberto Simoni verloor, mede door een val, ruim tweeëneen- halve minuut op de ritwinnaar. In het algemeen klassement staat hij nu vierde op 1.27. De renners gaan de komende week de Dolomieten in. „We zullen zien wat er volgende week ge beurt. Er staan ons nog drie zware bergetappes te wachten. Simoni is nog steeds favoriet, maar ik ga er zeker voor", aldus Popovitsj. Gontsjar was verheugd dat zijn landgenoot de leiding had ge grepen. „Ik was er zelf ook dichtbij, maar hij heeft het goed gedaan. Dit is mooi voor het wielrennen in Oekraïne. Tijdrit ten liggen mij. Ik heb dat van daag weer bewezen. Met al die bergen voor de boeg zal het voor mij moeilijk zijn te win nen, maar ik probeer zo min mogelijk tijd te verliezen." door William Pomp den bosch - De basketballers van Tulip Den Bosch trokken gisteren de stand gelijk in de fi nale om het landskampioen schap. In de sfeervolle Maas poort werd het 77-68 voor de ploeg van coach Toon van Helf teren. MPC Capitals leek aan vankelijk op 'matchpoint' te ko men na een goed eerst kwart, waarin de Brabanders werkelijk alle hoeken van het veld zagen. Maar in een voor de Groningers desastreus vervolg van het duel trok de thuisclub de wedstrijd alsnog gemakkelijk naar zich toe. Het bracht de stand in de finale op 2-2. Het komt aan op de langste adem, zo lijkt het. Na vier duels in de serie van maximaal zeven is er nog geen pijl op te trekken wie er kampioen gaat worden. De enige logische redenering zou het thuisvoordeel zijn. Tot nog toe wonnen beide clubs al le thuiswedstrijden vrij simpel. Mocht die trend doorzetten, dan kan zaterdag het feest los barsten bij de Capitals in Gro ningen. Het leek er gisteren aanvanke lijk op dat Capitals de eerste club zou zijn die de trend ging doorbreken. Vooral dankzij de driepunters van de Slowaak Da niël Novak, de weer herstelde est Valmo Kriisa en de op dat moment nog sterk spelende Amerikaan Travis Reed liep het team van coach Ton Boot uit naar 21-12. Daarna zakte hét als een kaar tenhuis in elkaar. De Capitals- defensie werd door de Braban ders compleet aan flarden ge schoten, vooral dankzij een ge weldig spelende Marcel Huij- bens en natuurlijk de Ameri kaanse spelverdeler Sam Jones. De thuisclub liep uit naar 69-50 in het vierde kwart. Even kreeg Capitals nog de geest omdat Gary Buchanan eindelijk warm begon te draaien met zijn drie punters, maar de tijd die restte was te kort. Ton Boot deelde na afloop weer een sneer uit naar zijn grootste vijand op de Nederlandse bas ketbalvelden, Toon van Helfte ren. Hij refereerde aan het vori ge media-optreden van zijn eeuwig over de arbitrage kla gende Bossche collega. Die liet zich toen influisteren door zijn voorzitter („een vooraanstaand man, want politie-agent") dat zijn ploeg was bestolen. Boot gisteren: „Ik kwam ook de zitter van mijn club tegei vooraanstaand man. Geet 1 tie-agent, maar wel belai11 Die zei dat hij vond dw scheidsrechters tegen on!1" ben gefloten. Dat vond ii31 maal niet. Ik vond dat wij1 speelden. De tegenstandi beter dan wij." Van Helfteren was het ze ené" keer met zijn rivaal „De scheidsrechters h het vandaag de spelers uil vechten." Den Bosch- Willie Jan Ackermans dee mening van zijn coach ea geen woorden meer vuilie aan het gezeur bij zijn clu!u' de arbitrage. „In Den wordt al meer dan tien de scheidsrechters gesefi Ik keur het niet goed en i01 het niet af." Morgen staat hij voor de wedstrijd weer in Martin waar hij de vorige twee het pispaaltje was van hefi ninger publiek. Ton Boot worstelt met beveiliging Ton Boot had de wedstj 'f van gisteren bijna niet nlv gemaakt als coach van) Capitals. De basketbalgi uit Schoorl heeft de geu c te vlak voor aanvang vai0 duel buiten nog even ee1 garetje te roken. Toen hi dat vaste ritueel via de s lerstunnel De Maaspooi wilde lopen, werd hij va achteren gegrepen door beveiligingsman van De Bosch. Dat gebeurde vo Boot bepaald niet zactitj zijn bril viel af. „Ik laat n11 niet in elkaar grijpen", de coach, die vervolger een klap uitdeelde aan) beambte. Er ontstond een vechtpi Boot verweerde zich na ene klap niet meer en vt de situatie enigszins bet gend. „Ik wilde mijn bh schermen", vertelt hij. lag op mijn arm. Kijk, hi nu nog helemaal scheef wilde niet acht-, negenl derd euro naar de knop helpen." Collega-coach Toon van Helfteren haa de twee uiteindelijk uit kaar. eindhoven/anp - Vijf strafpun- ten oplopen en toch als win naar een auto ophalen, dat komt in de paardensport niet zo vaak voor. Hooguit gebeurt dat bij een derby, de uithou- dingsproef op landelijk terrein met onder meer natuurlijke hindernissen. Het overkwam Jur Vrieling bij de Karpendonk- se Plas in Eindhoven. De springruiter uit het Gro ningse Holwierde maakte met de Zweedse hengst Greve Mol- ke in de enige officiële Neder landse Derby een springfout, overschreed met 169,30 secon den de toegestane tijd iets, maar kreeg wel de sleuteltjes van een auto overhandigd. Naar schatting 30.000 toe schouwers waren daarvan ge tuige, wat het totaal aantal be zoekers over vier dagen op meer dan 85.000 bracht. Angelique Hoorn was met Exquis Rodenburg's Nevada beduidend sneller (159,44) dan Vrieling, maar ze maakte in de haast twee springfouten. De amazone uit het Overijsselse Wanneperveen moest zich te vreden stellen met 9500 euro. De Brit William Funnel eindig de als derde vóór zijn zeer ge routineerde landgenoot John Whitaker. De Grote Prijs ging u naar Brabander Eric v Vleuten. De intematioi het nabijgelegen Mieri succesvol met de merrie Jikke. Met dit paard ma; der Vleuten deel uit van derlandse selectie, bondscoach Bert Rom combinaties aanwijst Athene. De beloning winnaar was 6000 euro luxe bed van de rubrieks ter waarde van vijf mil nu was Hoorn tweede, met Oranta. In de barn ze ruim anderhalve s toe. Mathijs van Asten kwan ren in Hamburg aan de de 75e Duitse derby. Hij de als zevende, goed vi premie van 4000 euro. derlandse springruiter met de 10-jarige hengst rati twee springfouten. na 156,24 seconden doe nish in Park Klein-Flottl zege ging naar de Duits Hassmann, die met de ner ruin Collin als enige natie alle hindernissen liet. Hij verdiende daan mille. Zijn landgenoot Beerbaum, op de n Champion du Lys, wen de.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18