REGIO 'God staat aan de zijkant, Hij grijpt niet ii 'Je zet 'm in z'n twee en dan gewoon hard gassen met het venl Willem Endstra stond gewoon op een lijstje Grietje en Margreet MAANDAG 24 MEI 2OO4 NAVRAAG Vorige week zondag had hij de omstreden vastgoedmagnaat Willem Endstra in zijn programma en een dag later werd die in Amsterdam geliquideerd. Zater- dag werd hij in het populaire tv-pro- gramma Kopspijkers gepersifleerd en neergezet als iemand met volop contacten in de onderwereld. De hoogste tijd voor navraag bij Lissenaar, makelaar en presentator van hettv-programma Business Class HARRY MENS. Los van het bizarre vervolg, hoe was het om iemand als Willem Endstra in uw programma Business Class te hebben tenvijl de complete vaderlandse pers achter hem aanzat „Dat was wel leuk, ja. John van den Heuvel van De Telegraaf hoor de een dag voor de opname dat Endstra naar mijn programma zou komen en heeft hemel en aarde bewogen om hem van gedachten te laten veranderen. Dat Endstra toch voor mij koos in plaats van De Telegraaf was mooi. Dat Business Class 's avonds alle journaals haalde, daar had ik ook niks op tegen. Natuurlijk kwam na de uit zending de kritiek los: ik had dieper op de zaak moeten ingaan. Maar je moet niet vergeten: ik heb in zo'n programma tien minu ten. Een schrijvend journalist kan anderhalf uur gaan zitten bo men en daar vervolgens de krenten uitvissen." Kopspijkers gezien, zaterdag? „Nee. Mijn dochter wel en zij vond het belachelijk. Ze zag er de humor niet van in. Maar vrouwen zijn nu eenmaal gevoeliger. Ik hoor van veel mensen om me heen dat het een eer is als je in Kop spijkers wordt nagedaan. Laat ik het daar dan maar op houden. Publicitair gezien doe ik het de laatste tijd lang niet slecht." Maar u werd wel neergezet als iemand met op z'n minst goede contacten in de onderwereld „Gelul. Gewoon gelul. Of ik er iets tegen ga doen? Welnee, ze gaan hun gang maar. Het is een satirisch programma, toch? Ik heb wel begrepen dat de imitatie niet echt goed was. Zo zie je maar, ook bij Kopspijkers zijn het net mensen." tekst: Paul de Vlieger foto: GPD/Cees Zom UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 24 Mei WASSENAAR - Het aloude Noordwijk, vele jaren lang een geduchte tegenstander in de derde klasse van het Zaterdagmiddagvoetbal, is, doordat zij Zaterdagmiddag op het Blauw-Zwart-terrein in Wassenaar de beslissingswedstrijd tegen Excelsior M. met 2-1 verloor, gedegra deerd naar de vierde klasse! De zege van de ploeg uit Maassluis was zeer bescheiden, maar in elk geval ruim verdiend, daarover bestond bij vriend en tegenstander volkomen eenstemmigheid. Zoals bijna altijd in dergelijke wedstrijden, stond het peil van het spel op een laag pitje, maar het voetbal dat Noordwijk den volke vertoonde, was dermate slecht, dat een eerste klasser uit de afdeling er zich voor zou generen. ANNO 1979, woensdag 23 mei RUNSBURG - Gistermiddag ging de eerste paal voor de gloednieuwe bloemenveiling in Rijnsburg de grond in. Eind 1980 moet de veiling in gebruik genomen worden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. tt IER boven Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de lei draad in het leven, voor een ander volstaat een ge loof aan 'iets'. In 'Hierbo ven' acht vragen aan een hedendaagse gelovige. De ze week aan Gerrit Sleeu- wenhoek (43), docent godsdienst aan het Chris telijk Lyceum Visser 't Hooft in Leiden. Op zon dagochtenden is hij te vin den in de Hooglandse Kerk; Studentenecclesia. door Marieke de Kok Heeft u het geloof van huis uit mee gekregen? „Ik ben hervormd opgevoed en ging elke zondag met mijn ouders naar de kerk. In de jaren zestig zelfs twee keer. De kerkgang was niet verplicht, maar mijn ouders vonden het niet leuk als ik niet ging. Een zekere druk was er wel. Toen ik 18 jaar was, heb ik heel bewust belijdenis gedaan in Raalten. Die predikant heeft veel in vloed op me gehad. Ik vond zijn ca techisatie leuk, we hadden een leuke groep en gingen regelmatig een weekendje weg. Hij heeft me aange spoord om theologie te gaan stude ren. Ik wilde eigenlijk wat anders, maar heb op het laatste moment toch gekozen voor theologie in Lei den. Daarmee heb ik mijn omge ving, maar ook mezelf, erg mee ver rast." Bidt u voor het eten? „Ik wil stilstaan bij het feit dat niet alle dingen vanzelfsprekend zijn. Je moet dankbaar zijn met wat je krijgt. Dat hoeft niet per se voor het eten. Ook de ochtendopening op school is Gerrit Sleeuwenhoek: Je moet dankbaar zijn met watje krijgt. Dat hoeft niet per se voor het eten. Ook de ochtendope ning op school is zo'n moment." Foto: Hielco Kuipers zo'n moment. Het ontbijt vind ik te chaotisch om rustig te bidden, maar 's avonds bid ik heel bewust. Het is geen riedeltje dat ik opdreun." Gelooft u in de hemel en de hel? Sartre zei heel goed: 'de hel, dat zijn de anderen'. Ik denk dat dit waar is. De hel is al op aarde. Kijk maar naar Irak en naar het kwaad en leed in de Derde Wereld. Ik geloof wel in een leven na de dood, maar hoe ik me dat moet voorstellen weet ik niet. Ik zie niks in een hemel met engeltjes en ook de metaforen die de bijbel gebruikt zijn voor mij geen realiteit. Het is niet zo van belang. We moeten van het hier en nu een rechtvaardige samenleving ma Bent u een evangeliserend ge/01 „Als docent godsdienst heb ik jongeren onder het gehoor. Ik! een groter bereik dan een pred Het is niet mijn bedoeling te ei liseren in mijn lessen. Wel wil de leerlingen nadenken over d reld waarin we leven. En daarl ook levensbeschouwing en ge bij. Dat betekent niet dat ze al meteen veranderen. Een heleb kinderen geloven niet in God.! ger kwamen er meer kerkelijke gen, nu ligt de nadruk op de ei nele beleving van geloof." Gelooft u dat de bijbel van k kaft waar is? „De bijbel staat vol waarhedec elke bijbelverhaal zit een bepa waarheid. Ik denk niet dat je a letterlijk moet nemen. Het zijo loofsverhalen. Je moet de teks anders lezen, zonder westerse moet de teksten plaatsen in dt text van de tijd waarin het ver! zich afspeelt en naar het hiert vertalen." Met welke bijbeltekst heeft u dt te moeite? „Ik heb moeite met bijbelpass waarin God gewelddadig is. Di halen staan vooral in het Oudi tament. Elisa die voor kale woi gescholden door een paar jon< bijvoorbeeld. God stuurt dant berinnen uit de struiken die di kinderen verslinden. Ik kan ie dergelijke tekst niet zo veel. M leg de tekst niet weg, want ikó dat het verkeerd is om alles w niet aanstaat, over te slaan." Is de kerk wel modern genoeg, jongeren te blijven trekken? „De kerken van tegenwoordig absoluut niet modern genoeg moeten op zoek naar andere 1 in de dienst. Luisteren naar ei de overdenking is nuttig, maa schien meer iets voor oudere: te weinig interactie voor de jo ren." Kunt u het leed in de wereld ren als er een goede God is? „De mens heeft keuzevrijheid doen en laten wat hij wil: goei slecht. God staat aan de zijkai grijpt niet in. Als Hij dat wel 2 doen, zouden we als een popj aan een touwtje zijn. Ik geloo' een duivel. Dat is slechts eeni foor voor het kwaad dat in de zit. De mens is zelf verantwoo voor de slechte dingen die hij We mogen die verantwoorde! niet uitbesteden." Gelooft u in wonderen? „De wonderen die in de bijbe draaien allemaal om geloof ii vertrouwen op God. Het fysie een genezing is niet belangrij zit hem in het geloof. Dat iem die ongeneeslijk ziek is, weer kan worden, geloof ik niet. W kan, kan niet doorbroken woi Dan kom je, als je niet oppasl zo'n Jomanda-sfeer." Ook de ochtendopening op school is Gelooft u in de hemel en de hel? wel m een leven na de dood, maar we moeten van net meren nu een zo n jomanda-steer. Met bulderend geweld komt de kanariegele ben we een ongeluk, als daar mensen staan." voor twintigduizend euro aan materialen. Ze is de trekker", zegt ze. „Bij mij zit het in d tank van de oud-ijzerhandelaren uit Katwijk „Je trekt een sleepwagen met ballastbakken. een prachtig beest. Maar spilziek, als een echte nen. Maar die bloedband is niet vanzei Met bulderend geweld komt de kanariegele tank van de oud-ijzerhandelaren uit Katwijk aan Zee in beweging. Een zee van zand sproeit omhoog. Zwarte rookpluimen trekken over de dranghekken. De speaker spreekt enthousiast over 'het gele monster'. Het is zaterdagmiddag en het is weer zover: trekkertrek in Nieuw- Vennep. Voor de achtste keer georganiseerd door het Agrarische Jongeren Kontakt (AJK). Een paar duizend toeschouwers genieten op industrieterrein Spoorzicht van tractoren, vrachtwagens, specials en oldtimers. Het gele monster trekt en sjort brullend aan een zestien ton zware bak. „Wil het publiek weggaan op de kop van de baan?", vraagt de speaker. „De ze wagens kunnen doorschieten. En dan heb ben we een ongeluk, als daar mensen staan." „Je trekt een sleepwagen met ballastbakken. Het gewicht kan oplopen tot een tonnetje of achttien." vertelt Ronnie Toonen (30). „Het is de bedoeling datje het de volle honderd meter doet. Dan is het een full pull. Maar bij elke meter die je vordert, gaat het zwaarder. Er zit ten messen onder de bakken en die vreten zich zo vast in het zand." Ronnie staat naast zijn Red Lady. „Er zit ze ventien maanden bouwtijd in deze special.", weet de voormalige monteur en autocrosser uit Brabant. „Natuurlijk hebben we ook wel eens avonden alleen maar bier gedronken. Wanneer je zelf niet kunt knutselen is het ech ter onbetaalbaar. In de Red Lady zit alleen al voor twintigduizend euro aan materialen. Ze is een prachtig beest. Maar spilziek, als een echte vrouw. Op honderd meter verbruikt ze veer tien liter benzine." De Chaotic Express uit Texel heeft er geen zin in vandaag. De reusachtige special vergeet te brullen en blijft slechts pruttelend in het zand steken. Vol leedvermaak slaan de toeschou wers een plastic bekertje bier achterover. Het lawaai en spektakel trekt vooral vaders met zo nen. Hein van Elderen wint de zwaarste klasse. Elf ton weet hij steeds weer over de kleigrond te slepen. Leony Tensen (28) rijdt op een John Deere- tractor. Zij gaat bijna drie ton trekken. „Ik kom van een boerderij. Op mijn achtste zat ik al op de trekker", zegt ze. „Bij mij zit het in d nen. Maar die bloedband is niet vanzei kend. Mijn zus moet er weer niks van vi Op het veld gaan de voorwielen van eer tor hoog de lucht in. Het publiek joelt. trekker gaat steigeren, is het einde oefe weet Leony. „Dit is vooral een feest var de dorpskern van Nieuw-Vennep. Eenl ning voor de boerenjeugd in de Haarlei meer. De nieuwbouwwijken moeten er lijk nog aan wennen." Ze klimt soepeli tractor. „Het is bloedsimpel", zegt ze. hem in de tweede versnelling en dan gi hard gassen met het ventje." Ron Scholte AANGENAAM Sommige voornamen zijn al eeuwenlang onaf gebroken in gebruik. Dat geldt natuurlijk in de eer ste plaats voor die voor namen die uit het Ger maans stammen, de taal waaruit onder andere het Nederlands is ontstaan. Vaak voorkomende Ger maanse jongensnamen zijn bijvoorbeeld Gerard en Wouter, terwijl Adel- heid (Alida) en Machteld Mathildebekende Ger maanse meisjesnamen zijn. Naast deze Ger maanse namen hebben we sinds de Middeleeu wen ook voornamen die niet uit het Germaans, maar uit andere talen af komstig zijn. Veel van deze niet-Ger- maanse namen zijn po pulair geworden via de bijbel. Deze namen ko men oorspronkelijk meestal uit het He breeuws, zoals Elisabeth en Johannes, maar door dat de bijbel bij ons in de Middeleeuwen via het Latijn en het Grieks be kend werd, hebben veel van deze Hebreeuwse namen een Latijnse of Griekse vorm gekregen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de naam Maria. In de Griekse bijbelvertaling werd de Hebreeuwse naam Mirjam opgeschre ven als Mariam, waarna men er in het Latijn ver volgens Maria van maak te. Behalve namen uit de bijbel werden ook de na men van heiligen popu lair. Vaak waren dat mensen die zich tot het christendom bekeerd hadden en om die reden werden vervolgd en (dood)gemarteld. De be schrijvingen van de le vens van heiligen, die in de middeleeuwen graag gelezen en beluisterd werden, stonden vol met de gruwelijke martelin gen die de betreffende heiligen moesten onder gaan. Namen van bekende martelaren waren bij voorbeeld Dionysius van Parijs, Katarina van Alexandrië en Margareta van Antiochië. Deze laat ste stierf omstreeks 307 na Christus de martel dood, wat in de late Mid deleeuwen in West-Euro pa min of meer een ga rantie voor naamspopu- lariteit was. De naam Margareta komt waar schijnlijk uit Babylonisch mar galliti 'dochter van de zee', wat een bena ming voor de parel is. In het Grieks is cüt woord overgenomen als marga- rites en daarna in het La tijn terechtgekomen als margarita. De eerste vrouw met de naam Margareta vinden we in Holland aan het eind van de twaalfde eeuw. Het is een dochter van de Hollandse graaf Florens III en zijn vrouw Ada. In de loop van de tijd groeide Margareta ook in Holland uit tot een van de meer popu laire vrouwennamen en doordat de meeste men sen braaf hun dochters naar oma of tante ver noemden, bleef het een populaire naam tot in de twintigste eeuw. Men denkt overigens dat Mar gareta ook zo'n populaire naam kon worden, door dat hij leek op de be staande Germaanse naam Mergarde en dus een vertrouwde klank had voor de mensen. Bij de naam Margareta ontstonden allerlei vari anten en afleidingen. Al uit de Middeleeuwen stammen vormen als Margrete, Margriete, Gre ta en Griete. Een aanwij zing voor de populariteit van de naam is dat het woord griet bij ons al vanaf de zeventiende eeuw een algemene be naming is voor een meis je. Het is ook geen toeval dat de kinderen die zich tegoed deden aan het pannenkoekenhuisje Hans en Grietje heetten, de in die tijd meest voor komende jongens- en meisjesnaam. Andere Nederlandse af leidingen zijn onder an dere Margje en Marrigje, Gré, Marga en Margreet. Ook Rita kan hierbij ho ren, via de Italiaanse vorm Margarita. Uit Scandinavië overgewaai de varianten zijn Margit, Marit, Merete en Mette. Marjorie, Meg en Peggy zijn Engelse vormen, ter wijl Margo en Marguerite uit Frankrijk afkomstig zijn. Er zijn bij Margareta ook wel jongensnamen gemaakt, bijvoorbeeld Margaretus, Marginus, Margrietus, Grietinus en Grietus, maar die komen echt maar heel weinig voor. Er zijn inmiddels trou wens ook niet zo veel meisjes meer die Marga reta heten of een daarvan afgeleide naam hebben. Van de ongeveer 2900 kinderen die in 2002 in Leiden werden aangege ven, had er maar eentje als eerste voomai garetha. Als tweei derde voornaam i Margaretha tweei voor, net als Mar] werden Margreet grethe, MargaretI griet en Margueri eenmaal gegeven Ook in 2004 zijn 1 ke namen tot nu zeldzaam. Als eei voornaam kome: Margot en Marri\ en als tweede, de zelfs vierde voon vinden we Margi Margaritha en M te. De rol van Ma van Antiochië in naamgeving is in duidelijk een stu' dan vroeger. Reacties en tips v rubriek naar 'Aai naam', Postbus5 AB Leiden. E-ma de auteur kan oc schoonheim@inl Tanneke Schoonl Dat moet een bizarre week voor u zijn geweest? „Valt wel mee, hoor. Natuurlijk schrik je en ben je even vijf minu ten flink van slag als je hoort dat zo'n Endstra is neergeschoten. Maar ik denk niet dat het optre den in mijn programma iets met deze liquidatie te maken heeft. Of misschien heeft het hooguit als een soort katalysator gewerkt. Volgens mij was het toch wel ge beurd. Endstra stond gewoon op een lijstje. Trouwens, alles wijst erop dat hij door huurmoorde naars is gedood en die mobili seer je niet in twaalf uur, heb ik me laten vertellen." Nog last van déjh vu-gevoelens gehad? Pim Fortuyn was im mers ook vaak in uw program ma te gast. „Onwillekeurig denk je er wel even aan terug. Maar dat was van een heel andere dimensie. Dit doet me veel minder. Ik heb er niet wakker van gelegen. Als je de stukken leest van de mensen die veel beter in deze materie zit ten, wordt toch wel duidelijk dat die Endstra midden in een wes pennest zat."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10