sesssss Terrorisme-bestrijders pleiten voor keiharde maatregelen 'Eén grote storing en we hebben écht 'n probleem' :"5ssjrSsan. i weekendbijlage van Leidsgh Dagblad Interview Max Velthuijs heeft in Kikker zijn trouwste huisgenoot Hooggespannen verwachtingen over Leids SieboidHuis Koopjes jagen op internet, van harnas tot dvd-recorder Terrorisme-expert Bob de Graaff: „In de VS blijkt dat mensen drie keer schrikken van de code rood. Als er dan niets gebeurt, geloven ze het de vierde keer niet meer." Foto: GPD/Marco Hofsté. Naïef Nederland Nu moslimterroristen over de hele aarde dood en verderf zaaien, moet ook Nederland het ondenkbare vrezen. Prominente veiligheidsexperts waarschuwen voor gebrek aan daadkracht en risicobesef: Nederland is gevaarlijk naïef. „We moeten vrijheid inleveren, ja. De vrijheid om niet verminkt of gedood te worden." door Mayke Calis en Ferdi Schrooten Oké, we hadden de Bijlmerramp in 1992, de Molukse terreurac ties in de jaren zeventig, de vuurwerkramp in Enschede, en de waters noodramp van 1953. Maar wat heeft Ne derland sinds de Tweede Wereldoorlog nou meegemaakt aan acties van het kali ber al-Qaeda? Zoals recentelijk in Ameri ka, op Bali en eerder dit jaar nog in Ma drid? Rampen, gecreëerd door een wereld omspannend terreurnetwerk dat elk mo ment vernietigend toe kan slaan, waar ook ter wereld. De oogst voor de daders: massa's slachtof fers, enorme materiële schade en com pleet door schrik ontregelde samenlevin gen. Recente Nederlandse catastrofes als de cafébrand in Volendam, de waterover last in de jaren negentig, toen een deel van de Betuwe ontruimd moest worden, en vorige zomer nog de dijkdoorbraken val len er - met alle respect - bij in het niet. Nederlanders zijn niks gewend. Ze zijn zich ook amper bewust van de kwetsbaar heid van de moderne, open samenleving, aldus veiligheidsexperts. Eric Luiijf, des kundige op het gebied van bescherming van vitale infrastructuur bij het Clingen- dael Centrum voor Strategische Studies (CCSS) constateert dat we te weinig heb ben meegemaakt om als volk voorbereid te zijn op een grootschalige terroristische aanslag. Luiijf: „Dat blijkt wel: we maken ons com pleet afhankelijk van allerlei nieuwe tech nologieën en slopen tegelijkertijd alle te- rugvalmogelijkheden. Waar in Engeland nog overal telefooncellen te vinden zijn, halen we die dingen hier overal van de straat. Wat doen we als bij een ramp het mobiele netwerk uitvalt?" Menig veiligheidsdeskundige is er van overtuigd dat die aanslag waar iedereen bang voor is ook daadwerkelijk plaats gaat vinden. „Het is onvermijdelijk. Het is fictie te denken dat zoiets hier is te voorko men," meent Peter Schulein, programma leider maatschappelijke veiligheid bij on derzoeksinstituut TNO. „Er is geen enkele reden waarom terroristen hier niet toe zouden slaan en wel in Spanje. Nederland is kwetsbaar met zijn dijken, dichte be bouwing en open infrastructuur." Moslimterroristen kunnen voldoende mo tieven vinden om hun haat jegens het westen bot te vieren op Nederland. „Het is een gevaar dat we ons zo uitgesproken achter de VS opstellen", vindt Bob de Graaff, terrorisme-expert en historicus. „Nederland was het eerste land dat vond dat er geen resolutie van de Veiligheids raad nodig was om Irak aan te vallen. Ook onze militaire aanwezigheid in Irak is een risico." Gewenning Toch treedt al een zekere gewenning op aan de terroristische dreiging. Werd Bali na de bloedige aanslag op een uitgaans centrum daar maanden lang door toeris ten gemeden, naar Madrid wordt allang weer als vanouds gereisd. Dat is ook het risico van al te vaak waarschuwen voor terreurdreiging, bijvoorbeeld met het nieuwe systeem van de kleurencodes. De Graaff: „In de VS blijkt dat mensen drie keer schrikken van code rood. Als er dan niets gebeurt geloven ze het na de vierde keer niet meer." Luiijf van denktank CCSS, tevens adviseur van het ministerie van defensie, noemt Nederland onnodig kwetsbaar. Door pri vatisering van het elektriciteitsnet is het ri sico van stroomuitval toegenomen. „Eén grote storing, bijvoorbeeld door een aan slag bij ons of in buurlanden, en we heb ben echt een groot probleem. Dan moeten we grote steden gaan afsluiten." Het nationaal noodnet, dat dateert uit de jaren zestig, is een ander probleem. Het communicatienet dat ten tijde van crisis de belangrijkste besliscentra met elkaar in verbinding moet houden, is volgens Luiijf 'aan het eind van zijn functionaliteit'. „De capaciteit is beperkt. Je kunt er mee bel len, een beetje faxen, maar dat is het. Toen ze tijdens de vuurwerkramp in En schede een plattegrond digitaal via het noodnet probeerden te versturen, ging dat niet." Het besef van gevaar is er op zich wel, ze ker sinds 11 september en de aanslagen in Madrid twee maanden geleden. Tal van rampenplannen en protocollen zijn opge steld, tal van scenario's samengesteld van explosies en verspreiding van gifgassen en besmettelijke virussen tot vergiftiging van voedsel. Vergeleken met bijvoorbeeld En geland wordt er echter te weinig geoefend, meent Schulein. Problematische samenwerking en coördi natie wordt daardoor van tevoren onvol doende onderkend. „Nu is niet duidelijk welke hulpdiensten waar en wanneer moeten opdraven. De regiogrenzen van brandweer, politie en ggd's lopen nog steeds niet gelijk. Ook is niet goed gere geld wie de leiding overneemt van een burgemeester als een ramp te groot wordt." Simulaties Volgens Schulein wordt in Nederland vooral geoefend met computersimulaties. Dit 'droogzwemmen' brengt terroristen minder op ideeën en maakt burgers niet zo snel onnodig bang, menen voorstan ders. Iedereen weet nog hoe heel Neder land zich rotschrok toen anti-terreureen- heden kort na de aanslagen in Amerika tunnels in de Rijnmond afzetten na een bomdreiging. Volstaan simulaties als voorbereiding op een ondenkbare, gruwelijke werkelijkheid? Wie voor de aanslagen op het WTC in New York, had gewaarschuwd voor inzet van gekaapte passagiersvliegtuigen als vliegen de bommen was voor gek verklaard. Of wie hield rekening met terroristen die treinwagons in Madrid op diverse plaat sen lieten exploderen? Niet voor niets is al gewaarschuwd voor tankerschepen, gela den met explosieve en giftige ladingen voor aanslagen in havengebieden. Medewerkers van inlichtingendiensten moeten meer science fiction lezen en dur ven te fantaseren over toekomstige risi co's, vindt terrorisme-expert De Graaff. „Inlichtingendiensten bestaan te vaak uit bureaucraten, die denken in vaste sche ma's." Terwijl terroristen noodgedwongen als creatieve, flexibele opportunisten van het ene plan naar het andere springen. „Ze moeten een aanslag bedenken die na galmt in de oren van mensen, die een gro te angst veroorzaakt en die niet op pagina vijf van de kranten wordt weggemoffeld." Chemicaliën Luiijf: „Je moet concluderen dat al-Qaeda en de daaraan gelieerde organisaties rede lijk technologische clubs zijn. Ze klooien met bommen, chemicaliën en satellieten. Ze weten hoe ze met een gsm-signaal op afstand bommen tot ontploffing moeten brengen, zoals in Madrid." Waar de diver se islamitische terreurorganisaties eensge zind hetzelfde doel nastreven, vaak als een De schrik zat er goed in toen anti-terreureenheden kort na de aanslagen in Amerika vier tunnels in dë omgeving van Rotterdam en Amsterdam afzetten na een bommel ding. Foto: GPD/Roel Dijkstra soort franchise-organisaties van al-Qaeda, ontbreekt het bij inlichtingendiensten aan internationale samenwerking. Informatie uitwisseling gaat vooral op basis van ruil handel. De Graaff: „Ik geef jou iets, jij geeft mij iets." Voor een klein land als Ne derland, met beperkte inlichtingencapaci teit, bemoeilijkt dat de strijd tegen terro risme. „Met de VS informatie uitwisselen is nog lastiger. Die geven niets en willen alleen ontvangen", zegt De Graaff. „Ook weigeren de VS informatie te delen met Europa als geheel. Ze zijn bang dat de in formatie weglekt, noch vertrouwen ze de diensten van de afzonderlijke landen. Wie weet zit er een spion van al-Qaeda bij!" Of de terroristen daadwerkelijk in Neder land toeslaan, hebben we voor een deel zelf in de hand, vinden de deskundigen. Schulein: „Bij aanslagen gaan terroristen te werk als 'gewone' criminelen. Zij zoe ken het maldcelijkste land om hun aansla gen voor te bereiden en te plegen. Hoe meer je ze in de gaten houdt en hoe moei lijker je het ze maakt, des te minder kans op een aanslag." Daar is voorzitter Uri Rosenthal van het COT, het instituut voor veiligheids- en cri sismanagement, het van harte mee eens. Hij pleit dan ook voor keiharde anti-terro- rismemaatregelen, waarbij politiek en burgers niet moeten zeuren over het inle veren van verworven vrijheden. Zo moet de identificatieplicht onmiddellijk worden ingevoerd, voor iedereen, altijd en overal. Ook moet er meer ruimte komen voor preventief fouilleren, zonder verdenking of aankondiging zoals nu vereist is, vindt Rosenthal. Door de 'Microsoftise- ring' zijn alle continen ten afhankelijk van de zelfde systemen, die al lemaal draaien op soft ware van dezelfde pro ducenten. „Als je daar de lekken in vindt, maak je ons soort mensen heel kwetsbaar. Alles draait er op, van ziekenhuizen en politie tot het hele bedrijfsleven", zegt Luiijf, die wijst op het toenemend aantal virussen dat gebruik maakt van lekken in compu terprogrammatuur. Een vergelijkbaar risico geldt voor de we reldwijde netwerken waarop de moderne samenleving stoelt. „Internet hangt aan een van knooppunten, die voor tachtig procent bestaan uit kastjes van Cisco. Ge bruikers hebben steeds vaker him eigen doosjes voor een aansluiting op internet via de kabel of ADSL. Als je die apparaten openmaakt, kun je hele netwerken plat leggen die vitaal zijn voor ons leven. Je laat als het ware onze informatiesamenleving stikken. Zeker als dat gelijktijdig met een aanslag gebeurt." De aanslag van de toekomst zou wel eens heel goed geen grote, bloedige klapper meer kunnen zijn. Er zijn vernuftiger ma nieren om juist een moderne vijand knock-out te slaan, al is het maar tijdelijk. Vraag het de IRA maar. Diens reputatie bleek alleen al voldoende om met een melding van een bom in de City, het fi nanciële hart van Groot-Brittannië, de be volking in rep en roer te krijgen. Een sluimerende aantasting van het ver trouwen van de bevolking in de eigen sys temen en samenleving, dat is wat Luiijf pas echt vreest. Als voorbeeld geeft hij een actie van rebellen in het grensgebied van Azerbeidzjan en Armenië. „Ze verwissel den stiekem bloedgroepinformatie van patiënten in een ziekenhuissysteem. Het leidde er uiteindelijk toe dat men het hele ziekenhuissysteem niet meer vertrouwde Kun je je voorstellen wat er gebeurt als we hier onze eigen informatiesystemen van gezondheidszorg, bedrijfsleven en veilig heidsinstanties door trucs van buitenaf niet meer vertrouwen?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1