Mitsubishi diep in de rode cijfers ECONOMIE Stoppen met werken voor 65ste wordt moeilijk MITSUBISHI MOTORS yLat-relatiesy sociale zekerheid onder de maat Syngenta verkoopt genmaïs niet in EU Ahrend met trendy meubels markt VS op Autoverkoop wil niet vlotten Vliegtuigbouw Schijnzekerheid oed voor miljoen euro dam - De deelname van erlandse team aan het in Portugal levert de indse economie onge il miljoen euro op. Dat rdt verdiend aan reizen wedstrijden, aan de alles wat oranje is, rlameopbrengsten en ira's zoals de vertoning schermen van de wed- uitsland-Nederland in erdam Arena. Dat heeft an der Aat van sport- ingbureau Trefpunt be- unt Russen in WTO j - Rusland kan wat de se Unie betreft lid wor de WTO, de Wereld organisatie. Het land is geworden met de EU it opruimen van een van tste struikelblokken die maatschap lange tijd in hebben gestaan. Pascal ïandelscommissaris van en German Gref, Rus- uinister van Handel, zet- eren in Moskou hun ;eningen onder de over- mst. is bedorven, ijf stilgelegd ;;Lag - De Voedsel- en Wa- toriteit (VWA) heeft een irenproducent in Coe- istilgelegd. Inspecteurs er 125 kilo bedorven an, dat waarschijnlijk ge- zou worden om vleeswa- te maken. De VWA oces-verbaal opge- egen het bedrijf wegens gevaar brengen van de tzondheid. De VWA wil ggen om welke onderne- ;t gaat. Het bedrijf nam ens de VWA niet zo met de hygiëne. enrijk heeft op Nedcon hem Het staalconcern Ipine heeft zijn oog laten op de Nederlandse fabri- magazijnstellingen De Oostenrijkers bie- 120 euro per aandeel aandelen van het be- lat is een kwart meer dan beurskoers van Ned- totale overnameprijs top 31 miljoen euro. geleden schermde het uitDoetinchem al met stelling van een koper ot 27 euro per aandeel etalen. Die overname ifop de moeilijke econo- situatie. der groei iid-Korea De economische groei id-Korea is aan het af in. In de eerste drie len van dit jaar lag de ie van het bruto b innen- iroduct vergeleken met ..-jtste kwartaal van vorig 0,7 procent. De laatste «laanden van 2003 gaven 2! n groei te zien van 2,7 ILIn vergelijking met de ii drie maanden van het af- n jaar gaf het eerste 2i al van dit jaar nog wel buuste groei te zien van cent. 1! a investeert T>N en VNU l idam - Talpa Capital, de ringsmaatschappij van J{ eMol, heeft flink geïn- din het informatiecon- #JU en in telecommuni- l Edrijf KPN. Dat heeft di- i! [Botman van Talpa gis- ■j iezegd. Eerder deze week 3 Ibekend dat Talpa zijn z' el in telecombedrijf Ver- an 1,3 naar 5,1 procent 4 Igebreid. De belangen in 7 rsgenoteerde bedrijven oKPN liggen onder 5 il. Het bedrag dat Talpa len VNU heeft gestoken, westering 'beduidend dan dat in Versatel. Het inVersatel bedraagt '40 miljoen euro. zaterdag 22 mei 2o04 tokio/anp - Mitsubishi is diep in de verliezen beland. Het in pro blemen verkerende Japanse au toconcern maakte gisteren be kend dat het in het eind maart afgesloten boekjaar 2003/2004 een verlies heeft geleden van 215,4 miljard yen (1,6 miljard eu ro). In het voorgaande jaar boek te de onderneming nog een net towinst van 37,4 miljard yen (273 miljoen euro). Het resultaat is slechter dan analisten hadden verwacht. Die waren uitgegaan van een netto verlies van 210 miljard yen. Mitsubishi zelf had eerder aan gegeven een verlies van niet meer dan 72 miljard yen te ver wachten. Voor heel het lopende boekjaar gaat de autoproducent nu uit van een nettoverlies van 230 miljard yen. De afgelopen maand stopte au tofabrikant DaimlerChrysler, die een belang van 37 procent heeft in Mitsubishi, de financie ring van zijn noodlijdende part ner. Mitsubishi werkt aan een red dingsplan om er weer bovenop te komen. Bij de bekendmaking van de jaarcijfers liet Mitsubishi weten zijn motorenfabriek in Australië te verkopen. Met de autoverkoop wil het he lemaal niet vlotten. De omzet nam in het afgelopen boekjaar sterk af, van 3,88 biljoen tot 2,52 biljoen yen (18,6 miljard euro). Volgens Japanse media komt de autoverkoop deze maand bijna 40 procent lager uit dan in mei vorig jaar. Om uit de problemen te geraken, ver groot het concern zijn kapitaal met 450 biljoen yen (3,3 miljard euro). Het geld komt van ande re divisies van het Mitsubishi- conglomeraat en andere inves teerders. In ruil daarvoor geeft de autofabrikant preferente aandelen uit. Met het geld wordt de herstructurering be taald en kan Mitsubishi einde lijk nieuwe modellen ontwikke len. DaimlerChrysler doet niet mee aan de kapitaalvergroting. Het belang van het Duits-Ameri kaanse autofabrikant vermin dert daardoor van 37 tot onge veer 22 procent. Het concern heeft laten weten de raming van zijn winst over heel 2004 niet te veranderen, ondanks het grote verlies van zijn Japanse partner. Niet alleen structurele proble men plagen het autoconcern. Eerder deze maand werden ze ven voormalige managers gear resteerd. Ze zouden defecten aan vrachtwagens van Mitsubi shi hebben verzwegen. De Ja panse justitie heeft het auto concern ervan beschuldigd val se rapporten te hebben opge steld na een ongeval met dode lijke afloop met een vrachtwa gen van zijn truckdivisie Fuso. De kwestie doet sterk denken aan het schandaal waarin Mit subishi in 2000 belandde. Toen bleek dat het concern jarenlang fouten in de constructie van zijn auto's geheim had gehou den. Het is verplicht gebreken bij de autoriteiten te melden, maar Mitsubishi had dat ongeveer dertig jaar lang nagelaten. Mitsubishi-president Yoichiro Okazaki biedt tijdens een persconfe rentie zijn verontschuldigingen aan voor een serie schandalen. Het autoconcern probeert aan de hand van een reddingsplan uit de rode cijfers te komen. Foto: EPA/Akio Suga den haag/anp - De organisaties die zich bezighouden met de uitvoering van de sociale zekerheid, moeten beter samen werken. Zij zijn nu nog voornamelijk met zichzelf bezig. Dat stelt de Inspectie voor Werk en Inkomen (IWI) in het jaarverslag over 2003. ,,De instanties hebben een soort lat-re- latie, terwijl zij eigenlijk naar elkaar moeten verlangen", zegt L. Kokhuis, in specteur-generaal van IWI. De inspectie houdt onder meer toezicht op de Cen tra voor Werk en Inkomen (CWI), die tot taak hebben mensen te begeleiden naar werk, en de uitkeringsinstantie UWV, die onder meer de WAO en WW uitvoert. Samenwerking is essentieel omdat de diverse instanties een keten vormen. Laat een schakel een steek vallen, dan heeft dat consequenties voor de burger, aldus Kokhuis. „Die krijgt dan bijvoor beeld zijn uitkering te laat of krijgt een onjuist bedrag". In 2002 bracht invoering van de wet SUWI (Structuur uitvoering werk en in komen) een ingrijpende verandering met zich mee. De diverse instanties worstelden daar ook in 2003 nog mee. De meeste problemen signaleert de in spectie bij het UWV. Van alle uitgaven van het UWV was in 2003 2,2 procent onrechtmatig, aldus het jaarverslag. In 2001 was dat nog maar 0,9 procent en in 2002 1,7 procent. De kwaliteit stond onder druk door het wegwerken van opgelopen achterstanden, aldus de in spectie. Bovendien steeg in 2003 de in stroom in de WW met 29 procent. Kokhuis wijst erop dat het UWV een gi gantische reorganisatie meemaakt en is voortgekomen uit een fusie van zes ver schillende instanties. Hij ziet bij de uit voering van de hele sociale zekerheid vooruitgang en heeft er vertrouwen in dat het de goede kant uitgaat. Ook op ICT-gebied is meer samenwer king geboden, stelt IWI in een afzonder lijk rapport dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. In ICT wordt veel geld ge stoken, maar de onderlinge afstemming laat te wensen over. Ook hier is de meest kritische noot voor het UWV. IWI ziet een reëel gevaar voor kostenover- schrijding en vraagt zich af of de projec ten wel op tijd klaar zijn. Harbin - Chinezen en Brazilianen werken aan de bouw van een nieuw vliegtuig in Har- maar ook auto's en motoren worden geproduceerd. De Aziatische markt voor nieuwe bin, in het noordoosten van China. De bouw van honderd toestellen vloeit voort uit vliegtoestellen groeit harder dan waar ook ter wereld, aldus analisten, een samenwerkingsproject tussen China en Brazilië waarbij niet alleen vliegtuigen, Foto: EPA/Michael Reynolds ,2 *c/gpd - Wie voor zijn 65-ste wil stoppen s 'ken gaat dat voortaan in zijn eigen porte- e voelen. Nu het overleg deze week over mi het prepensioen is mislukt, gaat het ka- ijn eigen plan uitwerken. Dat betekent in tijk dat mensen die willen stoppen met voor ze 65 zijn, hun vervroegde pensioen 5 teten ophoesten. gelijkheid om belastingvrij geld opzij te oor vut- of prepensioen verdwijnt. Het 'at overblijft is een nieuw in te voeren 'le- apregeling', waarmee maximaal twee jaar maand verlof bijeen kan worden ge- Dat verlof kan zowel tijdens het werkza- m als vlak voor het pensioen worden op en. Aan dat verlof wil het kabinet wél fis- en, zolang er jaarlijks niet meer dan ent van het inkomen voor wordt ge- 'ensioen sparen mensen zelf voor hun ei- vroegde pensioen. Die regeling is in veel 'en al in de plaats gekomen van de vut, waarbij collectief werd betaald aan vervroegd uit getreden collega's. Bij de vut betalen de nog wer kenden voor de oudere collega's die eerder stop pen. De premies voor de vut en prepensioen zijn nu nog aftrekbaar van de belastingen. Vanaf 1 janu ari 2006 verdwijnt die fiscale ondersteuning en komt er een overgangsregel tot 1 januari 2011. Gedurende die vijf jaar wordt de helft van de pre mies belast. Daarna wordt de volledige belasting geheven en betaalt de overheid dus niet meer mee aan sparen voor eerder stoppen met wer ken. Wie op 31 december 2005 zestig jaar of ouder is behoudt zijn prepensioenregeling. Die mensen blijven op dezelfde wijze sparen (belastingvrij). Zij betalen pas belasting als ze de uitkering krij gen. Werknemers van een jaar of 55 voor wie een ver vroegde uittreding misschien al lonkt, hebben dus pech. Iemand die al individueel heeft ge spaard voor prepensioen verliest niet wat hij heeft opgebouwd, maar kan na 2006 niet meer op dezelfde fiscaal aantrekkelijke manier verder sparen. In de praktijk komt dat er op neer dat op 62-jarige leeftijd stoppen, zoals nu gemiddeld ge beurt, voor hen niet meer is weggelegd. Om mensen in zware beroepen, die vaak op jon ge leeftijd zijn begonnen, tegemoet te komen kan voor het normale ouderdomspensioen met be hulp van de fiscus gespaard worden tot 100 pro cent van het laatst verdiende loon. Wie eerder weg wil kan kiezen voor een ouderdomspensioen van zeventig procent. De 'overwaarde' kan dan gebruikt worden voor vervroegd uittreden. Er is nog een kleine kans dat er alsnog wordt ge kozen voor het eindbod dat het kabinet deed bij de onderhandelingen deze week. Die houdt in dat mensen vroegpensioen krijgen vanaf 62,5 jaar tegen 70 procent van het laatste salaris. Daar kan via de levensloop dan nog 1 jaar en drie maanden vanaf. De werkgevers zeiden daar ja te gen, de vakbonden zeiden onder voorbehoud Inmiddels doen de vakbonden op initiatief van het CNV een nieuwe poging met de werkgevers op één lijn te komen. Volgende week worden de onderhandelingen hervat. De gedachte is dat met een onderling compromis ook het kabinet weer toezeggingen doet. Probleem is dat het kabinet heeft laten weten dat er alleen nog 'ja' gezegd kan worden tegen het eindbod. Er wordt niets meer aan veranderd. De bonden kunnen echter niet instemmen met de bepaling dat mensen vrij zijn hun geld in col lectieve regelingen voor prepensioen ook voor andere dingen te gebruiken. Die voorwaarde moet eerst van tafel, danwel aangepast, vinden ze. Het opnemen van geld uit de regelingen moet bemoeilijkt worden, omdat anders de draag kracht vermindert. Het kabinet heeft al eens vaker gezegd niets meer aan de plannen te willen veranderen. Toch ging het eindbod al weer verder dan eerdere plannen. Vandaar dat de bonden nog een uiterste poging willen wagen. parijs/anp-dpa - Het Zwitser se concern Syngenta zal zijn genetisch veranderde maïs voorlopig niet in de Europese Unie verkopen. Woensdag gaf de Europese Commissie toestemming voor de zogenoemde Bt-11- maïs in blik van het concern, maar „de levensmiddelenin dustrie heeft duidelijk gezegd dat ze de genetisch gewijzig de maïs onder de huidige omstandigheden niet zal ver kopen". Dit heeft André Goig, directeur Europa van Syn genta, gezegd in de Franse krant Les Echos. Al eerder is duidelijk geworden dat de voedselfabrikanten huiverig zijn om de maïs aan te bie den gezien de oppositie in Europa tegen gengewassen. Syngenta hoopt nu op Euro pese toestemming voor zijn genmaïs als gewas voor vee voeder. Ook hier zal het con cern pas tot verkoop over gaan in de EU als de indu striële afnemers de maïssoort willen hebben. De boeren zouden er geen bezwaar te gen hebben. Frankrijk is het enige EU-land dat zich tegen de genetisch veranderde pro ducten heeft uitgesproken. Samenwerking met Allsteel amsterdam/anp - Ahrend gaat fors uitbreiden op de Noord- Amerikaanse markt. De verko per van kantoorartikelen en meubilair is in zee gegaan met Allsteel, een van Amerika's grootste meubelproducenten. Daardoor zijn de Ahrend-pro- ducten in een klap in heel Noord-Amerika verkrijgbaar. Het Nederlandse bedrijf is al twee jaar op zeer kleine schaal actief in de Verenigde Staten. In 2002 opende Ahrend een vesti ging in New York. Dat beviel zo goed, zei algemeen directeur Th. van der Raadt gisteren, dat zijn bedrijf snel wilde uitbrei den. Op eigen houtje zou dat niet lukken, dus ging Ahrend op zoek naar een partner. Allsteel heeft vestigingen in een aantal grote steden, waaronder New York, Chicago, Dallas, San Francisco en Los Angeles. Bo vendien verkopen zo'n 250 handelaars meubilair van de onderneming. Allsteel neemt de producten van Ahrend op in zijn assortiment. Van der Raadt heeft grote ver wachtingen van de overeen komst. Het Nederlands ont werp begint erg populair te worden in de Verenigde Staten en Canada. „Het trendy Neder lands design slaat erg aan." Bo vendien schakelen steeds meer Amerikaanse ondernemingen over op een meer 'Europese' kantoorinrichting. De aparte werkhokjes, de zogenoemde cubicles, maken steeds vaker plaats voor een open werkplek. „En op dat gebied is Ahrend heel sterk." De Nederlandse onderneming denkt vooral klanten te werven in de muziek- en mode-indu strie en in de reclamewereld. Zo heeft het Italiaanse modecon- cem Benetton zijn Amerikaanse hoofdkantoor al met Ahrend- meubels ingericht. Over enkele jaren wil Van der Raadt een omzet van enkele tientallen miljoenen euro's in Noord- Amerika behalen. Ahrend is sinds 2001 in handen van investeringsmaatschappij en HAL Holding en Egeria. Het bedrijf is actief in onder meer Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Groot-Brittannië. Het kantoormeubilair wordt in Nederlandse fabrieken ontwor pen en gemaakt. ECONOMIE WIJZER Onlangs hoorde ik een jour naallezer melden dat de Dow Jones-index was gedaald van wege tegenvallende werkloos heidscijfers in de VS. Een paar honderdduizend werklozen meer dan verwacht kan miljar den dollars aan kapitaalverlies betekenen. Want zodra het economisch herstel tegenvalt, worden winstverwachtingen neerwaarts bijgesteld. En de gevolgen daarvan laten zich ra den: aandelen gaan in de ver koop, koersen zakken in. Vorige week viel het Ameri kaanse economienieuws juist mee. De werkgelegenheid zat forser in de lift dan analisten en handelaren hadden voorzien. De reactie op Wall Street? Ogenblikkelijk sloegen de aan delenkoersen de weg naar bene den in. U leest het goed: de koersen gingen opnieuw omlaag. Deze keer lag aan die beweging een andere verwach ting ten grond slag. Als de eco nomie sneller groeit dan ver wacht, wordt de kans groter dat Fed-sphinx Alan Greenspan besluit de rente te verhogen. De rentestand is his torisch laag. Om oververhitting en vooral inflatie te voorko men, ligt een renteverhoging voor de hand. En een rentever hoging lokt lagere beurskoer sen uit. Rare jongens, die analisten en beleggers. Als het economisch nieuws tegenvalt, gaan de beurskoersen omlaag. En als het economische tij onver wachts rpeezit, gebeurt precies hetzelfde. De financiële wereld wordt ontegenzeglijk geregeerd door een eigen, onnavolgbar e logica. En die logica dringt door tot al le hoeken en gaten van de we reld. Gaat Wall Street omlaag, dan gaan vervolgens ook de beurzen in Amsterdam, Frank furt, Parijs, Shanghai en Tokyo omlaag. Beeldschermen en fi nanciële informatie zijn per ka bel en satelliet aan elkaar ver bonden. Een minuscule koers- beweging van bij voorbeeld de Argentijnse of Indonesische va luta, wordt direct opgemerkt in i Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie. Universiteit van Groningen Hong Kong, Londen en New York. De noteringen van fond sen bewegen ook aan de andere kant van de wereld in 'real time' op de monitoren van handela ren en analisten. Actueler kan het niet. Het flitskapitaal is sneller dan het geluid. Geen wonder dat speculeren dominant is geworden. Wat hebben deze geldstromen nog te maken met reële transacties in de ouderwetse economie? Met de verkoop van bananen, Toyota's en tv's? Hoegenaamd niets. In de virtuele economie van vandaag wordt geld met geld verdiend - of verloren, ui teraard. Het is een hyperventi lerende werpld van vooral jonge mannen in hemdsmouwen en met losgeknoopte stropdassen die anticiperen en reageren op alles wat beweegt. De mondialise ring van de eco nomie en de groei van de in formatietechno logie zijn van im mense invloed geweest op de hartslag van Wall Street. De finan ciële wereld kan nu veel sneller en in veel ruimere mate dan voorheen beschikken over financiële analyses, rap porten, koersbewegingen, nieuwsfeiten. Het gevolg hier van is schijnzekerheid. Veel mensen denken nu een maal zekerder van hun mak te zijn als er meer informdfie op tafel ligt, ongeacht de kwaliteit van die informatie. Dit is een psychologische wetmatigheid. Wie zekerder is van zijn zaak, zal sneller tot handelen over gaan. Ook financiële analisten en handelaren zijn mensen: ze slaan sneller en vaker aan het speculeren, simpelweg omdat zij denken meer te weten van wege de moderne informatie- overvloed. De financiële markten zijn be weeglijker dan ooit. Koersen fluctueren als nooit tevoren vanwege de voortdurende transacties van al die schijnze- kere handelaren. In het ver lengde daarvan laten beursge noteerde ondernemingen zich leiden door een onnavolgbaar en onvoorspelbaar bewegend doelwit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7