plan Kyoto te ratificeren BUITENLAND Drie weken uit de bol gaan en dan eindexamen doen 'Wie houdt er midden in de woestijn een bruiloft?' Rusland. Van Leger Israël deels weg uit Rafah Bush komt met 'duidelijke strategie' Dierentuin mist tijger na Israëlische inval Nederlandse diplomaat kritiseert zigeuners VS planden 'omzeilen' van internationaal recht Brug klaar voor olympische vlam «bende in en opgerold 5chau - Politiekorpsen in Groot-Brittannië en Peru ;en met de arrestatie van nannen uit Nederland, Ni- ien Polen een bende te ien opgerold die cocaïne Zuid-Amerika naar Europa ckelde. Een Pool werd aan- iuden in Peru, een landge- van hem in Groot-Brittan- De rest van de arrestaties plaats in Polen. De man ninnen in Polen maximaal jen jaar gevangenisstraf. De le verkocht de drugs voor- elijk in Nederland en sland. gen drinken rer een wijntje sel - Belgen staan bekend erliefhebbers. Ten onrech- blijkt uit een peiling van de krant De Morgen ren de uitkomsten heeft ibliceerd. Van de vijfdui- ondervraagden drinkt 66 int op een feestje naar ei- eggen liever een glas wijn en stevige trappist, een pilsbier of een kriek. In istaurant vraagt 94 pro- laar de wijnkaart, terwijl s 2 procent een biertje be- den in India "jr hittegolf delhi - Een hittegolf in In- eeft afgelopen week 42 le- geëist. Het zwaarst getrof- de deelstaat Uttar Pra- het noorden, waar bin- jnkele dagen 27 doden vie- ni let kwik steeg er vrijdag tot [raden Celsius. Eerder de- lek werd'in de stad Agra imperatuur van 46 graden iten. Niet alleen het noor- an India lijdt onder de hit- het zuiden overleden vijf ien aan de gevolgen van onnesteek. zaterdag 22 ME! 2004 door Scheherezade Faramarzi ramadi - De bruiloft was in volle gang. De band speelde traditionele muziek en de gasten waren net klaar met het diner toen zij rond negen uur 's avonds straal jagers hoorden overvliegen. Dat is ge woonlijk een slecht voorteken. De gas ten braken het feest op en gingen naar bed. Zes uur later viel de eerste bom. „Moeders stierven met hun kinderen in de armen", zegt Mahdi Nawaf, een van de overlevenden van de luchtaanval die het Amerikaanse leger in de nacht van dirtsdag op woensdag uitvoerden in het dorp Mogr el-Deeb in de woestijn van West-Irak, vlakbij de grens met Syrië. Zo'n vijfenveertig mensen kwamen om, vooral vrouwen en kinderen van een no madenstam. „Een van hen was mijn dochter", gaat de 54-jarige Nawaf ver der. „Ik vond haar op een paar passen van het huis, met haar zoon Raad van 2 in haar armen. Haar zoon van 1, Raed, lag vlakbij, zonder hoofd." Het Amerikaanse leger heeft een onder zoek ingesteld naar het verhaal van de overlevenden, dat haaks staat op de ver sie van het leger. Dat houdt vol dat het doelwit een schuilplaats was voor bui tenlandse strijders die zich in Irak bij het verzet wilden aansluiten. Amerikaanse soldaten hebben vuurwapens aangetrof fen, en Iraaks en Syrisch geld. De aan wezigen waren geen bedoeïenen, maar 'stadsmensen', aldus het leger. „Vijftien kilometer van de Syrische grens, tachtig kilometer van de dichtst bijzijnde stad en daar zou een bruiloft zijn? Wees niet zo naïef', zegt generaal James Mattis van de Amerikaanse mari niers. „Er waren dertig mannen van mi litaire leeftijd. Wie houdt er nu midden in de woestijn een bruiloft?" Wij, zeggen leden van de bedoeïenen- stam, de Bou Fahad. De leden van de stam hebben huizen in Ramadi en ver trekken elk voorjaar met hun geiten, schapen en koeien naar het westen, de woestijn in. Het smokkelen van vee naar Syrië behoort ook tot hun bronnen van inkomsten, al geeft niemand dat toe. De mogelijkheid is opgeworpen dat de bruiloftsgasten in de lucht hebben ge schoten, zoals in Irak vaak gebeurt, en dat de Amerikanen dat voor vijandelijk vuur hebben aangezien. Overlevenden zeggen echter dat er niet is geschoten. Ze houden vol dat er geen buitenlandse guerrillastrijders aanwezig waren. tgeving Turkije jn met EU - De Turkse president :tNecdet Sezer heeft giste- en reeks grondwetswijzi- n ondertekend. De tien [ingen moeten de Turkse iing op een lijn helpen ;en met die van de landen e Europese Unie. Eén van zingen leidt ertoe dat de itshoven voor de staats- ïeid verdwijnen. Die la- aak onder vuur van wes- mensenrechtenactivisten. rel bedorven, kinderen ziek Meer dan 210 Oekraïense jft iren zijn in het ziekenhuis ïomen na de consumptie edorven zuivel. De kinde- jn tussen de zes maanden aar oud. De zuivelproduc- aren afkomstig van een ifabriek in de hoofdstad Door slechte sanitaire ieningen en matige hygië- en zich in Oekraïne vaker ote schaal voedselvergifti- islag moskee angladesh Bij een bomaanslag op ïoskee in het noordoosten angladesh zijn gisteren iengalezen om het leven nen en ongeveer honderd en gewond geraakt, onder Britse ambassadeur, ssadeur Choudhury be de Hazrat Shahjaal-mos- Sylhet, bijna tweehon- ilometer ten noordoosten hoofdstad Dhaka, sa- net verscheidene hoogge- ite vertegenwoordigers Bengalese regering. Hij itsel op aan een been. Kaslachting Igandees dorp - Rebellen van het jer van de Heer heb- onderdag een massa- ing aangericht in een n het noorden van Ugan- :eft het leger gisteren ge- De strijders brachten ze- mensen om het leven, wie acht kinderen. Som- rtachtoffers werden in gestoken, anderen met essen afgeslacht. Het le eft de achtervolging op Iers ingezet. li-rechter in ts kiescollege - Hoewel de uitslag al Ivast staat, is er toch ru- ontstaan rond de Duitse entsverkiezingen. Onder 05 afgevaardigden die n de president kiezen, ich een rechter uit de na- te bevinden. De inmid- •-jarige Hans Filbinger in 1978 aftreden als pre- an de deelstaat Baden- emberg nadat was geble- ithij als marinerechter gen het einde van de Ie Wereldoorlog betrok- as bij het vellen van onnissen. De CDU heeft enoemd in het college president kiest. Israëlische vredesdemonstranten raakten gisteren slaags met politieagenten tijdens een protest bij de Ki- sufimpost in Gaza. Foto: EPA/Lior Mizrahi-Baubau rafah/ap - Het Israëlische leger heeft zich gisteren teruggetrok ken uit twee wijken van het Pa lestijnse kamp Rafah in de Ga- zastrook, waar het de afgelopen drie dagen heeft geprobeerd een einde te maken aan de smokkel van wapens via gehei me tunnels uit Egypte. Volgens het Israëlische leger betekent de gedeeltelijke terug trekking niet dat operatie Re genboog, die aan ten minste 39 Palestijnen het leven kostte, ten einde is. Artsen verklaarden dat hulpkonvooien het kamp nog niet binnen konden gaan. Het leger zei dat er bij de operatie nog geen smokkeltunnels zijn aangetroffen. Wel zouden tien tallen Palestijnen zijn aange houden, onder wie een plaatse lijke leider van de Hamas-be- weging. In wijken in Rafah waaruit het Israëlische leger zich heeft te ruggetrokken is de ravage enorm. Huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd, straten zijn opgebroken en auto's geplet onder rupsbanden van tanks. Medewerkers van de gemeente in Rafah zeiden dat 43 huizen zijn gesloopt. Het Israëlische le ger verklaarde zeven huizen be wust te hebben verwoest, waar onder een van een strijders van de Islamitische Jihad. Hulpverleners van de Verenig de Naties wisten gisteren een van de hardst getroffen wijken, Tel Sultan, te bereiken met vrachtwagens met water. Tel Sultan zit al sinds het begin van het Israëlische offensief zonder water. „Het ging er nogal wild rafah/ap - Een onthoofde struisvogel, dode kippen, resten van een pauw en een geit. Op de grond van wat de dierentuin van het Palestijnse vluchtelin genkamp Rafah was, liggen de kadavers, met vliegen in zwer men eromheen. Mohammed Jumaa, de eigenaar van de die rentuin, wijst de schuldige aan: het Israëlische leger. Met bull dozers drongen de militairen de dierentuin binnen, waar ze kooien en rennen vernielden. De overgrote meerderheid van de dieren is dood of ontsnapt, zegt Jumaa. „De pijn die ik nu voel is met geen pen te be schrijven", zegt hij. Inwoners van het kamp komen kijken wat er van de dierentuin over is. Een pony, een paar honden en enkele tientallen pa pegaaien hebben het Israëli sche legeroptreden" overleefd. Tientallen dieren zijn zoek. Een washington-bagdad/anp - De Amerikaanse president Bush heeft aangekondigd dat hij maandag een 'duidelijke strate gie' voor Irak zal presenteren. Hij doet dat in een televisietoe spraak die kennelijk bedoeld is om de Amerikanen ervan te overtuigen dat hij de situatie in de hand heeft. De Amerikaanse kiezers hebben volgens opinie peilingen zeer weinig waarde ring voor Bush, die in novem ber hoopt te worden herkozen. Bush wil zijn volk uitleggen wat er volgens hem moet gebeuren in de korte periode tot de over dracht van de macht aan de Iraakse bevolking. De omstan digheden waarin hij dat moet doen, zijn niet gemakkelijk. Vrijdag kwamen opnieuw de tails naar buiten van mishande ling en seksuele vernedering van Iraakse gevangenen door Amerikaanse militairen. Boven dien is er internationaal felle kritiek op Washington, dat op nieuw eist dat zijn onderdanen opnieuw immuniteit krijgen voor vervolging door het Inter nationaal Strafhof. De schokkende foto's en be schrijvingen van mishandeling en seksuele vernedering van Iraakse gevangenen wekten vrijdag opnieuw verontwaardi ging. De The Washington Post kwam met onder ede afgelegde verklaringen van dertien gevan genen uit de Abu Ghraib-ge- vangenis en foto- en videoma teriaal waarop hij de hand had weten te leggen. Uit de Abu Ghraib-gevangenis hebben de bezettingstroepen vrijdag opnieuw gevangenen vrijgelaten. Dertien bussen met in totaal 472 Irakezen verlieten het beruchte detentiecentrum. Het schandaal rond de mishan delingen beïnvloedt ook het de bat in de VN-Veiligheidsraad over de wens van de Verenigde Staten om voor hun onderda nen die actief zijn in vredesmis sies immuniteit te krijgen voor vervolging door het Internatio naal Strafhof. Duitsland, Frank rijk, Spanje en andere leden van de Veiligheidsraad weigeren in te stemmen met een verlenging van de onschendbaarheid. Ook een gevoelige klap voor de VS is dat Spanje nu geen mili tairen meer in Irak heeft. De VS, die nog steeds geen land bereid hebben gevonden de rol van de Spaanse militairen over te ne men, voeren nu zelf het com mando over de voormalige Spaanse basis in Diwaniyah. moskou/anp-afp-ap - Het be- sluit van de Europese Unie om Ruslands lidmaatschap van de Wereldhandelsorganisatie te steunen, zal er mogelijk toe lei den dat Moskou zijn inspannin gen opvoert om het Kyoto Ver drag te ratificeren. Dat zei de Russische president Vladimir Po- etin gisteren, aldus het persbu reau Interfax. „De EU is ons tegemoetgeko men bij de besprekingen over de WTÓ, dat kan alleen maar een positief effect hebben op ons standpunt ten aanzien van het verdrag van Kyoto", zei Po- etin. „Wij steunen het verdrag van Kyoto." Als Moskou inder daad besluit het Kyoto-protocol te ratificeren, is dat een radicale ommezwaai in het Russische beleid. Het land liet eind vorig jaar nog weten geen heil te zien in de ondertekening van het in ternationale verdrag, dat de uit stoot van broeikasgassen moet terugdringen. Dat zou volgens Moskou slecht zijn voor de Rus sische economie. Het Kyoto Verdrag werd geslo ten tijdens een VN-klimaatcon- ferentie in 1997, na lang en moeizaam overleg. Volgens het akkoord moeten de geïndu strialiseerde landen tussen 2008 en 2012 de uitstoot van broei kasgassen terugdringen met 5,2 procent ten opzichte van het niveau van 1990. Het verdrag kan echter pas van kracht worden als voldoende landen het ratificeren. De Ver enigde Staten, de grootste con sument van fossiele brandstof fen en dus ook de grootste pro ducent van broeikasgassen, liet al in 2001 weten dat niet te zul len doen. Sindsdien hangt het lot van 'Kyoto' af van Rusland. Moskou bereikte tijdens de kli maatconferentie in het Marok kaanse Marrakech in 2001 over eenstemming met de EU over ratificatie. Vorig jaar december kwam het echter op die toezeg ging terug, waardoor 'Kyoto' ten dode opgeschreven leek. Staatssecretaris Van Geel van Milieu is blij met de toezegging van Rusland. „Dat betekent dat het Kyoto-protocol in werking kan treden en dat is van groot belang voor het aanpakken van de klimaatverandering." Van Geel hoopt wel dat het allemaal snel gebeurt. new york/anp - Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van justitie zijn al in 2001 mo gelijkheden gaan bestuderen om de Geneefse Conventies en andere internationale verdra gen te omzeilen. Dit gebeurde om te voorkomen dat Amerika nen die gevangenen verhoren, voor oorlogsmisdaden zouden worden vervolgd. Dit blijkt uit een serie memo's waarop The New York Times de hand heeft weten te leggen. Aan president Bush werden diversie opties voorgelegd. Zo zou hij het Afghanistan onder het Tali- ban-bewind tot een 'mislukte staat' kunnen verklaren waar voor de Geneefse Conventies niet gelden. Ook is overwogen de conventies voor één bepaald conflict „op te schorten". De adviezen van Justitie stuitten op verzet van minister van buiten landse zaken Powell, die een traditie van respect voor het oorlogsrecht wil handhaven. door Runa Hellinga boedapest/gpd - De vertrekken de ambassadeur van de Euro pese Unie in Slowakije, de Ne derlander Eric van der Linden, is in opspraak geraakt vanwege zijn voorstel om zigeunerkinde ren uit arme gezinnen naar kostscholen te sturen. Het Eu ropese Roma Informatie Bu reau heeft zijn ontslag geëist. De Europese Commissie wil zo ver niet gaan, maar heeft Van der Linden wel opgedragen over dit onderwerp te zwijgen. Hij deed zijn uitspraken on langs op de Nederlandse televi sie. Dat was overigens niet de eerste keer. In een interview voor de BBC sprak hij woorden van dezelfde strekking. Volgens Van der Linden groeien veel Slowaakse zigeunerkinde ren op onder omstandigheden die goed onderwijs vrijwel on mogelijk maken. Ze wonen in nederzettingen waar geen Slo- waaks wordt gesproken, in overvolle huizen, vaak zonder stromend water en electriciteit, en ze krijgen slecht te eten. Hun ouders zijn meestal werk loos, analfabeet en thuis be staat geen 'leercultuur'. Speciale kostscholen waar de kinderen door de week over nachten, waar ze goed te eten krijgen en hulp krijgen met hun huiswerk, zouden veel van die problemen kunnen ondervan gen. Zo'n internaat zou volgens hem ook de functie hebben de kinderen burgerzin te leren. „Integratie in de samenleving kan niet zonder dat van Roma- zijde acceptatie is van de waar den van de rest van de maat schappij. De maatschappelijke discriminatie moet omlaag, maar ook de Roma moeten hun verantwoordelijkheid nemen", aldus Van der Linden. „Zij le ven nu nog in een Indiaas kas- tesysteem en dat past niet in de moderne samenleving." aan toe, de trucks werden over vallen door de inwoners, die al lang zonder voorzieningen zit ten", zei een VN-woordvoerder. De Israëlische actie in Rafah heeft veel internationale kritiek gekregen, ook van de Verenigde Staten, die zich in de Veilig heidsraad van de VN onthiel den van een veto tegen een re solutie waarin het optreden wordt veroordeeld. Bij een grenspost aan de rand van de Gazastrook demonstreerden gisteren honderden Israëlische vredesactivisten tegen de ope ratie in Rafah. In het kamp Ja- baliya bij Gaza-stad hield de terreurbeweging Harnas een demonstratie, waar meteen kle ding, voedsel en dekens werden ingezameld voor Palestijnse ge zinnen in Rafah. tijger, Afrikaanse en Ameri kaanse papegaaien en een aan tal slangen, wasberen en apen zijn weg. Het Israëlische leger onderzoekt wat zijn militairen in de dierentuin hebben aange richt. Volgens Jumaa hebben de militairen met opzet ook in de dierentuin vernielingen aange richt. „De zoo was duidelijk ge markeerd met tekens en vlag gen. Dieren zijn doodgeschoten en kooien vernield, expres." door onze correspondente Windy Kester oslo - Stian (19) maakt zich op voor de grote fi nale. Drie weken lang heeft hij met vijftien vrienden in een knalroze bus van feest naar feest gereden. In de bus van Stian en zijn vrien den is plaats voor zo'n twintig personen, zodat onderweg wat meiden opgepikt kunnen wor den. De ingehuurde chauffeur is de enige die nuchter is. De muziekinstallatie binnen dreunt decibellen. De roze bus is bescheiden: de meeste andere wagens hebben de geluids installatie op het dak of in een aanhanger, zo dat iedereen van verre kan horen dat de 'rus sen' er aan komen. Russ (spreek uit: roes), zoals de eindexamen kandidaten genoemd worden, bevolken van eind april tot half mei de wegen en parken in Noorwegen. De periode is de afsluiting van dertien jaar school en wordt gezien als een stap naar volwassenheid. Overheid en ouders zien extreem drankgebruik en vrije seks even door de vingers. En het mag van de scholieren wat kosten: aanschaf van de bus en geluidsinstallatie, be taling van een chauffeur, kleding, drank en kaarten voor de feesten komen al snel op zo'n 3000 euro. Stian en zijn vrienden worden daarom ge sponsord door het boek Pornopung, of liever gezegd door de uitgeverij achter de bestseller. „Het boek gaat over een door seks geobse deerde jongen. Het geeft ook 125 versiertips, dit past natuurlijk perfect voor jongens zoals wij", meldt Stian. De jongens kr egen ook de aanbieding een ex tra centje bij te verdienen. De Noorse porno acteur Rocco benaderde ze voor een rolletje in zijn nieuwste film. De bus zou toneel moe ten zijn voor een aantal scènes en de jongens zouden vertellen over hun eigen seksleven. „Het leek ons wel lachen", zegt Stian. „Maar de uitgeverij dreigde zich onmiddellijk terug te trekken als sponsor." Rocco probeerde het op meer plekken. Eerder deze maand werd Noorwegen opgeschrikt door het verhaal over een aantal meiden dat toegezegd had voor 2500 euro mee te spelen in zijn film. Na alle commotie besloten de da mes zich terug te trekken. Volgens Rocco staan de jongeren nu echter in de rij voor zijn camera. Als hij op feestjes op duikt om materiaal te verzamelen, is dat vol gens hem geen enkel probleem. „Het laat zien dat jongeren een veel liberalere houding hebben dan de Noorse overheid. De russen vinden porno spannend." De bedoeling is dat de eindexamenleerlingen overdag nog wel naar school gaan. Slapen in de klas is in deze periode toegestaan. De rest van de tijd wordt gebruikt met het verzame len van de 100 verschillende onderschei dingskwastjes om aan de studentenpet te hangen. Aan het einde van de periode is dan te zien wie de meeste opdrachten heeft uitge voerd. Om de schade aan examenresultaten te be perken heeft het ministerie van onderwijs een paar jaar geleden maatregelen genomen. De examens beginnen in Noorwegen niet voor eind mei, terwijl de laatste russendag officieel op de Dag van de Grondwet, de 17e mei is. Stian ziet de toekomst daarom rooskleurig te gemoet. „Tuurlijk slaag ik, ik heb twee weken om mijn roes uit te slapen." patras - De Rio-Antiriobrug, die de Peloponnesus verbindt met het overgaan. De zomerspelen beginnen op 13 augustus in de Griekse Griekse vasteland, wordt pas in september officieel geopend voor hoofdstad Athene. Foto: AP/Thanassis Stavrakis verkeer. De olympische fakkel zal echter al op 8 augustus de brug

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5