Irak krijgen zes Apaches BINNENLAND 'Nationaliteit is meer dan een papiertje' Nederlanders Cannabisverslaafde moet in kliniek afkicken Lubbers: besmet, ook als hij onschuldig is 'Meer doen tegen overlast Schiphol' van tilVliW^WHi ■en di woonmodf Raket treft huis in Biggekerke Op verzoek van commandant Koningin biedt paleis aan bij Van Til nailverbod gr homohater [HEDE - Raadslid Hofte van ladspartij Enschede mag halfjaar geen e-mails ver- jen via het gemeentelijke verk. Volgens het raadspre- jm is Hofte al een jaar bezig een lastercampagne tegen io's. Het raadslid is fel ge- tegen de landelijke homo- Roze Zaterdag, die 26 juni in Enschede wordt gehou- Hofte heeft het onder rover 'relnichtenparade'. jarige jongen rdronken in Lek iWECEiN - Een 15-jarige in- ervan Nieuwegein is don- ag verdronken in de Lek. ongen was met enkele leef- [enoten aan het zwemmen, hij plotseling onder water hveen, aldus de politie. De ere zwemmers sloegen m. Duikers van de brand - r haalden de jongen redelijk lt uit het water. Hij werd ge- nf limeerd maar overleed later et ziekenuis. ent buiten ictie gesteld cht - Een 34-jarige hoofd- itvan het Utrechtse politie let Paardenveld is buiten =ke gesteld wegens het bezit et gebruik van verdovende delen. Dat heeft de Utrecht- alitie gisteren bekendge- kt. Tegen de agent loopt in een disciplinair onder- «erders tegen ionaal korps irdam - Vrijwel alle korps- irders zijn tegen de invoe- ran een landelijk politie- Ook onder een meerder - van de (hoofd) officieren ustitie bestaat weerstand plannen voor de hervor- van het politiebestel, uit onderzoek van de Vrije jrsiteit in Amsterdam, tel de korpsbeheerders het gvan de hervorming on- irijven, staan ze zeer hui tegenover de gevolgen die m, schrijven de onderzoe kt idee van een natio- lolitie wijzen ze af." gens vast )r dood man $sum - De politie verdenkt ongens van 15 en 17 jaar unssum van betrokken- jij de dood van de 77-jari- valide Arnold Vink uit die i. De jongens zijn gisteren ihouden. De bejaarde werd op 10 maart dood in toning aangetroffen. De ns zijn opgepakt na tips etuigen. In de woningen leide verdachten is huis- zaterdag 22 MEI 2004 door Mayke Calis den haag - Het plan van minister Verdonk (integratie) de dubbele nationaliteit voor de derde generatie allochto nen te verbieden, valt slecht bij Nederlanders van Turkse en Marokkaanse afkomst. „Ze geloven me niet wanneer ik zeg dat ik alleen Nederlands ben. Ik zie er nu eenmaal Turks uit." „Wie denkt dat ik mij meer Nederlander voel als ik mijn Marokkaanse nationaliteit opgeef, is debiel." Sa- mira el Mhassani, eerstejaars rechten, kan er kort over zijn. Het plan van Verdonk de dubbele nationaliteit voor de derde generatie allochtonen te verbieden om zo de integratie te bevorderen, is een 'belachelijk' plan. Zoiets afdwingen werkt averechts, denkt Samira. Los van het feit dat Marokko het opgeven van de "nationali teit bij wet verbiedt. Door middel van 'diplomatiek overleg' hoopt Verdonk Marokko op andere gedachten te brengen. Hoogleraar vreemdelingenrecht Van Kalmthout, ziet dat 'overleg' somber in. Landen als Marokko zijn niet zo makkelijk bereid hun wetgeving eenzijdig aan te passen. De voordelen die het plan van Verdonk moet opleveren zijn voor Van Kalmthout niet duidelijk. De integratie wordt er in ieder geval niet door bevorderd. „Nationa liteit is meer dan een papiertje. Die wordt bepaald door de groep, de taal en het geloof." Het verbieden van de dubbele nationaliteit lost maar een klein deel van de integratie-problemen op, geeft voorzitter Blok van de commissie die de integratie on derzocht toe. Hij noemt als voorbeeld de Turkse jon gens uit Nederland die in Turkije in dienst moeten en de in Nederland gescheiden Marokkaanse vrouwen die tot voor kort niet in Marokko konden scheiden. Driss el Boujoufi, bestuurslid van de Ummon, een koe pelorganisatie van Marokkaanse moskeeën, reageert gepikeerd: „Marokko heeft de scheidingskwestie on langs geregeld. Man en vrouw zijn nu gelijk voor de wet." Het verbieden van twee nationaliteiten om de integra tie te bevorderen vindt hij zinloos. „Veel jongeren ma ken niet eens gebruik van hun tweede paspoort, dat la ten ze verlopen omdat ze geen zin hebben een tweede pas te betalen." Ook is de derde generatie volgens hem veel minder gericht op het moederland dan de eerste en tweede generatie. Haci Karacaer, directeur van de Turkse vereniging Milli Görüs, vindt Verdonk 'hartstikke naïef. „Je kunt voor vijftig euro naar Turkije vliegen. Mensen kiezen niet voor of tegen een land." Dat jongens als gevolg van de plannen niet meer in Turkije in dienst hoeven, juicht hij toe. „Dat is een mooi neveneffect." De 24- jarige student Esme Solak zegt: „Door zo'n maatregel veranderen mensen niet van gedachten. Ze geloven me niet wanneer ik zeg dat ik alleen Neder lands ben. Ik zie er nu eenmaal Turks uit." Student Samira vraagt zich wanhopig af hoe ze nog meer moet integreren. „Ik ben in Nederland geboren, spreek de taal perfect en ik studeer hier, waarom zou ik niet ook de Marokkaanse nationaliteit mogen hebben? Ik bén een Marokkaanse Nederlander. En als ik moet kiezen, kies ik voor Marokko, daar word ik tenminste niet uitgekotst." itie zoekt ir dodenlijst helder - De politie stelt een irzoek in naar het bestaan I en dodenlijst die binnen - Atilliaanse gemeenschap in Helder zou circuleren. Dat 4 de politie gisteren laten naar aanleiding van be- ;eving in de media. De po- leemt het 'gerucht' seri- 4 Qeldde een woordvoerder, in Helder zijn binnen tien nden tijd twee moorden op el dezelfde plek gepleegd, aatste slachtoffer werd een wogeleden voor het NS-sta- doodgeschoten. Het zou ub! lom een jongere broer van ne die de eerste moord liseigde. zo;1 "loning voor uden tip brand obi r wa helling - Stichting On$ :n a Uingerland looft een belo- latf uit van 5000 euro voor de uil ie leidt tot aanhouding van er; instichter van de brand die prir open week op Terschelling Ide. Dat heeft penning ster Obendorfer gisteren gd. Als gevolg van de brand geveer 75 hectare natuur •ren gegaan. De brandweer tdat het is aangestoken. ibrand in n Dolder ■Tachtig tot negentig ^veerlieden uit de hele re- ebben gistermiddag een rand in Den Dolder bestre- k Hët vu r woedde in een '1 natuurgebied dat ingeslo- S ji gt tussen de villawijken vM uithoven en Den Dolder. s|$» landweer gaf tegen 19.00 fi, 'et sein brand meester. De 1 woedde deels op een y plek en deels in het bos fV^e begroeiing en enkele jp4 'n gingen in vlammen op. biggekerke - Sloper Igor van Zweeden uit het Zeeuwse Biggekerke keek wel vreemd op toen hij gisteren uit het dak van zijn oude woning een raket zag steken. Van Zweeden had de raket, een speelobject voor kinderen, uit een slooppand meegenomen en in zijn schuur opgeslagen. Vrienden van hem haalden er vervolgens dit geintje mee uit. Van Zweeden woont overigens niet meer in het huis, maar in een nieuw pand op hetzelfde erf. Foto: ANP/Willem Woznitza door Theo Haerkens den haag - Jongeren die aan cannabis verslaafd zijn, moeten in een kliniek afkicken. Alleen jongeren die minder ernstige problemen hebben door wiet- of hasjgebruik zouden nog poli klinisch kunnen worden gehol pen. Dat zegt Susanne Wegen van Parnassia, de organisatie voor geestelijke gezondheids zorg in de regio Den Haag. Zij zal dinsdag verslag doen van haar ervaringen op een congres van het Trimbosinstituut. Enkele honderdduizenden jon geren gebruiken cannabis. Vol gens Wegen vertoont verslaving aan cannabis veel overeen komst met harddrugsversla ving. Ze schrijft dat toe aan het veranderd gebruik en aan het sterk toegenomen thc-gehalte in wiet. „Vroeger rookten men sen met zijn drieën één joint en tegenwoordig roken ze die in hun eentje. Het thc-gehalte was vroeger vijf procent én nu wel 35." Het zou goed zijn als ver meld wordt hoeveel the wiet bevat, meent Wegen, net als bij alcohol. De kliniek in Den Haag behan delt jaarlijks vijftig jongeren in leeftijd variërend van 14 tot 21 jaar maar ook wel kinderen van 12 of 13 die al twee tot vier jaar gebruiken. Wegen beschouwt jongelui die dagelijks of om de andere dag gebruiken als ver slaafd en stelt vast dat het bijna onmogelijk is te stoppen zon der verblijf in een kliniek. Dat kan zes weken tot acht maan den duren. „Wij behandelen jongeren met psychosociale problemen. Vaak beseffen ge bruikers niet dat hun proble men te wijten zijn aan canna bis." Een enkele keer melden jonge lui - meer jongens dan meisjes - zichzelf, veelal komen ze bij de kliniek terecht nadat het fout is gelopen. Ze kunnen zich op school niet meer concentreren en lopen erbij als een zombie. Niet zelden zakt een vwo'er in luttele jaren af tot het vmbo. Thuis krijgen ze ruzie omdat er geld verdwijnt en omdat ze lie gen en bedriegen. Uiteindelijk gaan ze thuis weg. Het afkicken zelf gaat gepaard met verschijnselen die sterk lij ken op het ontwennen van harddrugs: trillen, transpireren, niet slapen en soms zelf hallu cinaties. Die verschijnselen moeten soms met librium wor den bestreden. „Jongeren die op eigen kracht willen stoppen, worden gillend gek en komen er zonder hulp niet meer uit." Als de lichamelijke verslaving na gemiddeld zes weken is be handeld, worden de jongeren begeleid om ook een eind te maken aan de geestelijke af hankelijkheid. Na verblijf in de kliniek gaan ze veelal begeleid op kamers wonen en worden ze poliklinisch behandeld. Ze moeten leren 'nee' zeggen en een nieuwe sociale omgeving opbouwen. De vriendenclub van skaters die ook allemaal roken, moet plaats maken voor een toneel- of sportclub waar dat minder ge beurt. „Om terugval te voorko men, raden wij ze aan in elk ge val een jaar lang helemaal niet te gebruiken." door Marloes de Koning en Achille Prick den haag - Lubbers heeft een probleem, ongeacht de uitkomst van het onderzoek naar de be schuldigingen van seksuele inti midatie. Schuldig of onschuldig, een reputatie als 'viespeuk' is hardnekkig. De collega van wie het verhaal gaat dat hij zijn han den niet thuis kan houden, is een smeuïg verhaal aan de kof fietafel. „Een klacht levert meestal alleen verliezers op." „Het blijft je achtervolgen", zegt Frank William, algemeen directeur van de Nederlandse Moslim Omroep. Hij werd in 1998 door twee medewerksters van de omroep beschuldigd van seksuele intimidatie. On derzoekers van KPMG conclu deerden dat hij wel verbaal inti mideerde, maar niet fysiek. Vijf jaar later is hij nog verbitterd. William herkent veel in oud premier Lubbers. De hoogste baas bij de VN-vluchtelingenor ganisatie Unhcr zou zichzelf er- niet van hebben kunnen weer- houden de billen van mede- Unhcr-topman Lubbers tijdens een persconferentie in Genève. Foto: AP/Laurent Gillieron werksters te betasten. „Ik ben ook iemand die op schouders slaat en grapjes maakt", zegt William. „Dat gaat goed tot de arbeidsrelatie minder leuk wordt, zoals wanneer je iemand moet ontslaan." Volgens Pieter van den Zwet, expert van adviesbureau KPMG op het gebied van seksuele inti- midatie^moet een slachtoffer goed nadenkenalvörèhs een klacht in te dienen. „Het levert immers vaak alleen verliezers op, want de arbeidsverhoudin gen binnen een organisatie worden vaak verziekt. Ongeacht de uitkomst van het onderzoek ontstaan er vaak toch twee kampen. Het ene sympathiseert met de dader, het andere met het slachtoffer. Stel een verdachte wordt schuldig bevonden en overgeplaatst, of misschien wel ontslagen. Dan kan een slacht offer ook nog eens verwijten krijgen. Heel pijnlijk allemaal." Een deel van de problemen kan volgens Van den Zwet ook zon der klacht worden opgelost. „Ik zou een slachtoffer altijd vra gen: wat wil je bereiken? Wil de ze medewerkster van Lubbers bijvoorbeeld dat hij wereldwijd aan de schandpaal wordt geha geld of dat zijn vermeende ge drag stopt? In dat laatste geval zijn er ook andere kanalen." „Zodra iemand van een zeden delict is beschuldigd, lijkt hij kansloos te zijn. Het mechanis me 'waar rook is, is vuur' treedt op. Het voldoet aan ons stereotype van de man als viezerik", zegt Chris Veraart, advocaat gespe cialiseerd in zedenzaken en au teur van het boek 'Valse zeden'. „Men grijpt terug op het arche type vrouw uit de jaren vijftig dat door haar omgeving ge koesterd wordt en in een slachtofferrol zit. Dat is heel dubbel in deze tijd waarin alles lijkt te moeten kunnen. Stél nou dat Lubbers een mevrouw op haar achterwerk heeft gesla gen. Dan had ze toch moeten gaan gillen of hem een klap op z'n bek moeten geven? Het is geen den haag/anp - Het kabinet heeft besloten zes Apache-heli kopters naar Irak te sturen. Ze worden toegevoegd aan het op de vliegbasis Tallil gestationeer de Nederlandse Chinook-heli kopterdetachement. Ter onder steuning van de missie worden ongeveer honderd extra militai ren uitgezonden. Ze blijven tot uiterlijk 15 juli, als het huidige Nederlandse mandaat in Irak af loopt. Defensieminister Kamp heeft hierover gisteren de Tweede Kamer geïnformeerd. De uit zending van de Apaches ge schiedt uit veiligheidsoverwe gingen, mede op verzoek van de bataljonscommandent. De Nederlandse troepen in Irak zijn de laatste weken bij herha ling bestookt door mortier- en raketgranaten. De Apache-helikopter is voor zien van geavanceerde sensor systemen, zodat ze bij dag, maar ook bij nacht verkennin gen vanuit de lucht kunnen uit voeren. Door een radioverbin ding kunnen ze de verkregen informatie direct doorgeven aan de commandopost of aan een patrouille. Zo nodig kun nen de Apaches ook zelf ingrij pen. De Apaches komen recht streeks onder bevel van de Ne derlandse commandant. Ze worden in principe alleen inge zet binnen Al Muthanna. Daar zijn op dit moment 1260 Ne derlandse militairen aanwezig. Het' inzetten van de Apaches buiten Al Muthanna kan alleen met toestemming van de chef defensiestaf. Mocht Nederland besluiten langer in Irak actief te blijven, dan kunnen volgens Defensie de Apaches desgewenst ook langer blijven. Nederland stuurde eerder Apaches naar Afghanistan. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer steunt het be sluit om de Apaches te sturen. Hetzelfde geldt voor de militai re vakbond AFMP. door Richard Mooyman schiphol - De helft van de om wonenden van Schiphol vindt dat de overheid zich onvol doende inzet om de regio te be schermen tegen overlast door vliegverkeer. Het vertrouwen in het ministerie van verkeer en waterstaat is gedaald. Ook wordt weinig verwacht van de Inspectie verkeer en waterstaat, die naleving van de regels moet controleren. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek dat bureau Intomart heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. De inge bruikname van de Polderbaan vorig jaar heeft tot veel ergernis geleid. Veel omwonenden be klagen zich over de geluidshin der door deze baan, die juist was bedoeld om het lawaai in de regio te verminderen. In het algemeen wordt een toe name van de overlast gemeld. De ergernis is uiteraard het grootst in gebieden onder de vliegroute van de Polderbaan. Opmerkelijk is dat bewoners el ders die nu minder vliegtuigen over zich heen krijgen, geen vermindering van de overlast ervaren. Daarmee lijkt de opzet van de Polderbaan mislukt. Ruim driekwart van de onder vraagden blijft positief staan ten opzichte van Schiphol, maar slechts de helft is voor stander van verdere groei. Dat percentage is vorig jaar licht ge daald. Eenderde van de regio bewoners gelooft dat de lucht haven kan groeien binnen de gestelde milieugrenzen. Er is niet veel vertrouwen dat het ministerie en de inspectie Schiphol in het gareel kunnen houden. De luchthaven heeft een roerig jaar achter de rug. De opening van de Polderbaan leidde in de zomer tot een lawi ne van klachten. Ook bleek een rekenfout te zijn gemaakt waar door Zwanenburg meer hinder krijgt dan beloofd. Verder laat de luchtverkeersleiding uit vei ligheidsoverwegingen vliegtui gen bij gelijktijdige starts eerder afbuigen, waardoor zij meer hinder veroorzaken. Hierdoor dreigt later dit jaar een geluids- handhavingspunt bij Zwanen burg te worden overschreden. Schiphol legt de uitkomsten van het onderzoek deels posi tief uit. Tachtig procent van de ondervraagden voelt zich veilig en de helft staat achter een ver dere uitbreiding van de lucht haven. den haag/gpd - Koningin Bea trix heeft paleis Noordeinde aangeboden als alternatieve ontvangstruimte voor EU-lei- ders. Premier Balkenende is op zoek naar een geschikte ruimte nu het Catshuis onbruikbaar is geworden na een brand. Balkenende weet nog niet of hij van het aanbod gebruik zal ma ken. De tweede helft van het jaar is Nederland voorzitter van de Europese Unie. Balkenende ontvangt dan tal van regerings leiders en andere hoge gasten. Die ontmoetingen waren ge pland in het pas gerenoveerde Catshuis, de dienstwoning van de premier. In de speurtocht naar een nieu we ontmoetingsplek heeft de koningin haar werkpaleis aan geboden. „De premier heeft de koningin bedankt voor deze sympathieke geste", aldus een woordvoerder van de premier. Als de premier gebruik maakt van het aanbod betekent het niet dat de koningin tijdelijk een andere werkplek moet zoe ken. „De grote toppen van re geringsleiders worden in Brus sel gehouden. erg geëmancipeerde houding om dan vier maanden later nog aangifte te doen." Na een beschuldiging van sek suele intimidatie geldt volgens Veraart al snel een andere mo raal en wordt bewijslast omge keerd. Het enige wapen dat vol gens de advocaat bij een be schuldiging in stelling kan wor den gebracht is 'snelheid'. „Onmiddellijk onderzoek doen, onmiddellijk alles bekijken. Dat kan met een paar verstandige commissieleden toch binnen een paar dagen?" Hoewel hij geen oordeel kan geven over de billenkwestie van Lubbers, is het volgens de Van den Zwet wel een vrij uniek ge val. „Bijna altijd heeft de inti midatie plaatsgevonden in één- op-één situaties, zonder getui gen. Zoals ik nu begrijp, kneep Lubbers in de billen met meer dere getuigen erbij. Je zou kun nen zeggen: dat is onschuldig. Het slachtoffer kan zich juist ook extra vernederd voelen, omdat er collega's bij aanwezig waren." Hoe dan ook, handig is de actie van Lubbers niet. „Een kneepje in de billen, kan ook onschuldig zijn, al lijkt het mij binnen iede re werksituatie ongepast." (advertentie) L Het Italiaanse Fendi ontwerpt naast meubelen ook mode. Dat heeft een wel heel bijzondere invloed op de wooncollectie. Zo zijn de exclusief vormgegeven zitmeubelen bekleed met schitterende stoffen die aansluiten op het actuele modebeeld. Fraai en zeer comfortabel. Ons adres; Openingstijden: Noorderkado 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr. 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten QE igen parkeerterrein www.vantU.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3