De bijl in het analfabetisme GESPREK VAN DE DAG 'Ons soort mensen' chat en date bij de VPRO I Prinses Laurentien wil Nederland wakker schudden Stropers doden witte neushoorns Achteraf ZATERDAG 22 MEI 2004 DAGELIJKS LEVEN VPRO-programmamaker Bram van Splunteren is zelf ook be hoorlijk verbaasd. Afgelopen zondag was in Het geluk van Ne derland zijn documentaire 'MSN voor OSM' (ons soort mensen, red.) te zien, een film over chat- ten en daten via internet. Van Splunteren bedacht bij de uit zending ook de website hap- pyvpro.nl, waar naar vrienden, dates en relaties zoekende VPRO-kijkers zich onder het motto 'een date voor je het weet' kunnen inschrijven. En dat de den ze massaler dan hij ooit kon vermoeden. Gisteren stond de teller al op bijna 1150. „Mijn verwachting was dat veel VPRO-kijkers niet bekend waren met chatten en daten. Voor hen wilde ik het programma maken, en dat wilde ik informatief, maar speels doen. Daarom was de do cumentaire deels geënsceneerd, maar het was zeker geen satire of een grap. En dat is de site ook niet. We mochten hem van de VPRO-directie opzetten en drie maanden in de lucht houden. En het werkt. Ik sprak gisteren een vrouw van 40 die naar aanlei ding van Het geluk van Neder land voor het eerst had gechat viahappyvpro.nl." Werken doet het zeker. Sterker, het loopt storm. Hoe verklaart Van Splunteren dat? „Chatten is blijkbaar ineens salonfahig nu de VPRO het doet. Het had voor veel mensen eerst toch iets ran zigs. Ik heb zelf ter voorberei ding van het programma veel op MSN gezeten, en bij de meeste chats druipt de seks er vanaf. Bij ons gaat het er heel anders aan toe. Ik sprak een studente die veel had gechat, maar er vanwe ge de platheid mee was gestopt. Ze vindt het dankzij onze site weer leuk, omdat de eerste vraag niet is of ze soms een nat poesje heeft." „Ik zie deze site als een ontmoe tingsplek voor VPRO-achtigen, mensen met een bepaalde le venshouding en bepaalde bezig heden en interesses. Je ziet het al aan de favoriete tv-programma's van de deelnemers. Dat zijn echt heel vaak dezelfde. En er wordt ook niet alleen maar gedate. Ik weet bijvoorbeeld dat nogal wat kunstenaars zich hebben inge schreven, en zij praten met el kaar en wisselen ideeën uit. Er schijnen wel een paar minder bekende datingsites voor hoger opgeleiden te zijn, maar het gaat denk ik om de mix: hoogge schoold en met een grote cultu rele interesse." De waag is nu of happyvpro.nl na augustus blijft. Het is immers niet echt een omroepactiviteit, het exploiteren van een datingsi- te. „Da's waar", zegt Van Splun teren. „Of je moet het zien als een ledenservice, die bijvoor beeld ook door progammama kers kan worden gebruikt om met de kijkers te praten. Maar misschien moeten we het wel uitbesteden. Ik weet het niet.l hebben de stap gezet toen we nog niet alle gevolgen konden overzien. Voorlopig gaan we Ij ker door. Volgende week komi er zelfs een paar nieuwe funcf bij. Daar heb ik van de directii wat extra geld voor gekregen,' Patrick van den Hurk www. happy vpro. nl MENSELIJK George W. BUSH zal de OLYMPI SCHE zomerspelen in Athene NIET BEZOEKEN. Dat zei hij gis teren in het Witte Huis in Was hington. De president heeft het te druk met zijn verkiezingscampag ne. George W. stuurt zijn vader, oud-president George Bush. „Ik had erg graag naar Athene ge gaan", verklaarde de Amerikaan se president bij de ontvangst van de Griekse premier Karamanlis op het Witte Huis. „Maar de politiek gaat voor in de zomermaanden." Met een BARBECUESPIES van 156 meter heeft het Flevolandse dorp Kraggenburg een vermelding gekre gen in het Guiness Book of RE CORDS. De staalconstructie was 29 meter langer dan het vorige wereld record. Nadat de notaris de spies had opgemeten, ging het dorp aan tafel. De spies was voorzien van 600 kilo vlees en 200 kilo groenten zoals uien en paprika. De spies draaide boven een even lange barbecue. On geveer 150 vrijwilligers kwamen er aan te pas om de spies te rijgen. Een van de klanten van het Newyorkse restaurant Norma's dacht aanvankelijk dat het getal '1.000' op de menukaart op het aantal calorieën sloeg, maar het was toch echt de prijs. Tussen de omeletten op de menukaart schittert daar de Zillion Dollar Frittata, de eerste OMELET ter wereld die DUIZEND DOLLAR kost. Het exquise gerecht bevat zes eieren, een kreeft, bieslook, room en (het hoofdbestanddeel) bijna driehonderd gram sevruga-kaviaar. De peperdure ome let staat inmiddels twee weken op de kaart, maar nog niemand heeft hem be steld. Minder draagkrachtige gasten kunnen ook voor een budget-variant kiezen. Die kost 'slechts' honderd dollar, maar bevat dan ook maar dertig gram kaviaar. Een SEKSGOEROE uit Singa pore is op zoek naar negen bui tenlandse stellen en een Singa- poraans koppel die willen mee doen aan een nieuw REALITY- PROGRAMMA. De hoofdprijs: 100.000 dollar en een baby. Dr. Love's Super Baby Making Show, moet het programma gaan heten. Het eerste stel dat een kind verwekt, wint de hoofdprijs. Pornografisch wordt het zeker niet, zegt de Dr. Love uit de titel, Wei Siang Yu. Het programma moet moet de Sin- gaporezen ertoe aan te zetten baby's te maken. Het geboorte cijfer in de vergrijzende stads taat ligt onrustbarend laag. Een SLANG heeft ervoor ge zorgd dat in bijna heel Hondu ras de lichten uit gingen. De boa kwam terecht in een grote waterkrachtcentrale en werd geëlektrocuteerd. Dat zorgde voor KORTSLUITING die de he le centrale korte tijd platlegde. Bijna eenderde van de Duitsers in de FI LE fantaseert over SEKS. Slechts 10 procent van de automobilisten die vast staan, probeert een alternatieve route te bedenken. Bijna 10 procent houdt zich met zijn partner of familie bezig. Dit blijkt uit een internet-enquête van de Auto Club Europa in Stuttgart. Van de 1833 verkeersdeelnemers zei ruim 6 procent aan helemaal niets te denken. De overige automobilisten gaven aan dat zij aan lekker eten dachten, aan een wc, aan hun carrière, het boodschappenlijst je, een overbelaste koppeling of hun benzineverbruik. Foto: GPD Prinses Laurentien werpt zich sinds driejaar met verve op het probleem van het analfabetisme in Nederland. Naar schatting an derhalf miljoen inwoners hebben grote moeite met lezen en schrij ven en een kwart daarvan is zelfs volstrekt analfabeet. Die mensen moeten over de drempel van de schaamte en de uitvluchten wor den geholpen en zo gauw mogelijk goed met geschreven en gedrukte taal leren omgaan. Volgende week presenteert Laurentien de stich ting Lezen en Schrijven, die de strijd tegen het analfabetisme wil coördineren. Nederland wakker schudden. De samenleving mobiliseren. Prinses Laurentien legt de lat hoog bij de oprichting van een stichting die binnen vijf jaar het niet of slecht kunnen lezen en schrijven van anderhalf miljoen Nederlanders uit de taboesfeer hoopt te halen. Iedereen moet er mee bekend worden en niet langer verbaasd staan als er over wordt gespro- ken. De prinses wil daarvoor sa men met alfabetiseringsorganisa- ties en deskundigen aan bedrij ven en maatschappelijke organi saties een 'marktplaats' bieden met kennis over en praktijkerva ring met alfabetisering. Voor ie dereen is er ook een telefonische hulplijn. Zo hoopt ze „substanti ële vooruitgang" te boeken in de strijd tegen analfabetisme. „Er is een wereld te winnen. Ge letterd zijn is een mensenrecht", zegt ze VN-topman Kofi Annan na. Na een terloopse opmerking tijdens het televisie-interview aan de vooravond van haar huwelijk met prins Constantijn, deze week precies drie jaar geleden, raakte ze betrokken bij de hulp aan an alfabeten in Nederland. Ze vertel de over haar belangstelling voor het onderwerp, werd uitgenodigd voor een spreekbeurt en zo ging het balletje rollen. Laurentien is inmiddels uitgegroeid tot een 'boegbeeld', al spreekt ze zelf lie ver over haar rol als 'katalysator'. Achter de schermen, ondanks zwangerschap en tussen een ver huizing van Londen naar Brussel door, heeft ze met een groepje medewerkers de afgelopen maanden de presentatie van de al in december opgerichte stichting Lezen en Schrijven voorbereid. Laurentien is bestuursvoorzitter en SER-voorzitter Herman Wijf fels is kort geleden vice-voorzitter geworden. Grote bedrijven heb ben zich vastgelegd en zijn grondlegger geworden van de or- Prinses Laurentien werpt zich al driejaar op het probleem van het analfabetisme in Nederland. Foto: GPD/Harmen de Jong ganisatie die op 27 mei officieel wordt gepresenteerd, twee dagen na de 38ste verjaardag van Lau rentien. Bijna per toeval is ze in dit werk gerold, door dat interview waarin werd gevraagd of er onderwerpen in de samenleving waren waar ze een bijzondere band mee had. „En daarna is het heel natuurlijk gegroeid", zegt ze. Is het geen onderdeel van een charme-offensief? „Het gaat niet om mij maar om die anderhalf miljoen Nederlanders waar ik me voor wil inzetten. Ik word gedre ven door de ongelooflijke, onuit sprekelijke vreugde die die men sen ervaren als ze eindelijk kun nen lezen en schrijven. Als ze hun kinderen of kleinkinderen kunnen voorlezen. Dat is waar het om gaat." 'Voorkomen én verminderen' zijn de twee pijlers waarop de aanpak van het probleem rust. „Kinderen kunnen niet vroeg genoeg met le zen in aanraking komen. Onder zoek wijst uit dat wanneer ze van jongs af aan hebben geleerd te le zen, ze een enorme voorsprong hebben als ze op school komen", legt ze uit. Vandaar dat Lauren tien zelf elke avond voorleest aan haar binnenkort twee jaar oude dochtertje Eloise. 'De stoute ka bouter' heet het boekje dat Eloise nu te horen krijgt. In Nederland verlaten nog steeds jongeren de school die in feite niet kunnen lezen of schrijven. Ook dat moet worden voorko men, maar dat is nog niet zo ge makkelijk te verwezenlijken weet Laurentien. „Er is namelijk geen simpel antwoord op de vraag waarom dit nog steeds gebeurt. Één oorzaak is moeilijk aan te wijzen. Wie niet kan lezen of schrijven, verzint een list om dat te verbergen. „Het is belangrijk die smoezen te herkennen", zegt Laurentien. 'Bril vergeten' en 'ik vul dit for mulier thuis wel in' zijn mis schien wel de bekendste, maar soms gaan mensen heel ver. „Laatst hoorde ik van iemand die op zijn werk een rapport moest schrijven. Dat kon hij niet. Toen heeft hij een bijl in zijn arm gezet om met een mitella naar de bij eenkomst te kunnen komen en niet te hoeven schrijven." Zo ex treem gebeurt het gelukkig meestal niet. Partners en kinde ren kunnen veel opvangen, al we ten die er soms ook geen raad mee. „Dat maakt het probleem ook tot een probleem: het wo niet herkend." Analfabeten hebben een dub drempel te overwinnen. „Ze moeten zich allereerst realise dat ze niet de enigen zijn, zo! vaak denken. Ze moeten hun schaamte overwinnen en dai stap zetten naar volwassene? educatie. Door over dit probl te praten, door Nederland wa te schudden, door iedereen z mede verantwoordelijk te lat( voelen en ongeletterdheid uil taboesfeer te halen, móet en betering komen", stelt de pri vurig. Het nummer van de hulplijn 0800-023-4444. „Mijn politieke ideeën kwamen pas na mijn politie ke carrière". Dat zei de Amerikaanse schrijver Gore Vidal in een interview dat hij ooit had met Ischa Meier. Wat mijzelf betreft: al mijn ideeën kwamen pas achteraf, fk geloof niet dat ik ooit iets van belang gedaan heb met een vooropgezette bedoeling. Trou wen misschien. Dat deed ik om een lang en gelukkig leven te leiden in liefdevol samenzijn. Is aardig ge lukt trouwens. Maar al het andere ging eigenlijk op de bonnefooi. Als jonge jongen mocht ik meedoen met een tv-programma. De Stratenmakeropzeeshow heette het. Goede regie, goede acteurs, goede schrij vers, Harry Bannink ah componist en je kreeg nog een beetje geld toe ook. Ik vond het geweldig. Als het me vandaag zou worden voorgesteld, zou ik het met een weer doen. Pas jaren la ter ben ik een beetje gaan denken over wat we eigenlijk deden met dat pro gramma. Ik moest wel want er kwamen studenten die wilden afstuderen op die Stratenmaker en die jongens beschuldigden ons van allerlei goede bedoe lingen die we nooit gehad hebben. Op een gegeven moment zei je maar: „Ja ja, zo zat het. Zo hebben wij het inderdaad bedoeld,om die doctorandussen te vreden testellen. Onwillekeurig ging je dan toch een beetje nadenken over het hoe en wat. Maar ik kwam nooit veel verder dan „we waren geloof ik nogal anti- autoritair". Een magere filosofie voor meer dan vijf tigafleveringen, dat geef ik toe. Maar beter dan niets. Aan het toneel was het nog ingewikkelder. Ik heb met ik weet niet hoe veel regisseurs gewerkt en allemaal hadden ze hun eigen opvattingen over het theater. De één wilde politiek toneel, een tiueede zocht het in de esthetiek en een derde wilde de seksuele drijfveren van de mens zichtbaar maken. Zie tussen dat geweld je artistieke roer ah acteur maar eens recht te hou den. Je probeert natuurlijk met zijn allen om die re gisseurs zo veel mogelijk hun zin te geven omdat de voorstelling anders een ratjetoe wordt. Maar nu ik er rustig op terugkijk: ik heb me bij het aangaan van contracten altijd meer vast gehouden aan een goed stuk en aan goede collega's dan aan welke artistie ke opvatting dan ook. Want op tournee heb je nu eenmaal meer aan goede mensen dan aan hoge idealen. Maar als je me aan het begin van mijn loopbaan gevraagd had waar mijn ho rizon lag, had ik zonder twijfel een veel va- gerantwoord gegeven. Een paar maanden geleden had ik het over masterclasses en het boerenbedrog dat er mee samenhangt. Het heeft me als docent jaren gekost om er achter te ko men dat er eigenlijk in het kunstonder wijs geen algemene regels zijn. Dat er even veel pedagogieken bestaan ah er studenten zijn. Dat heb ik allemaal pas bedacht na ve le jaren les geven. Had ik al die dingen maar eerder geweten. Maar ik had nooit enig idee als ik ergens aan begon. Ik heb mijn ideeën altijd pas gekregen in de buurt van de meet. 30 HM 1 K»JK! EET'V A S13A¥ vvt AAortEjw HIER l^oKEKJ men er voor. Volgens de parkbeheer der zijn de stropers afkomstig uit Su dan. „Het is de eerste keer dat ze Garamba binnen zijn gegaan. Als we geen hulp krijgen, verliezen we de laatste witte neushoorns", zei hij in de Britse krant The Daily Telegraph. De witte neushoorn leefde ooit ook in Zuid-Afrika en Uganda. Bij de laatste telling in april 2003 waren er nog 30. Sindsdien zijn er zeker zes gedood en vier geboren. De stropers zijn uit op ivoor. Ondanks een internationaal verbod is daar, vooral in Jemen, nog een goede markt voor. anp Stropers heb ben enkele van de laatste witte neushoorns ge dood. Mogelijk zijn er nog minder dan 25 van de sterk be dreigde dier soort over. De overgebleven witte neus hoorns leven in het nationale park Garamba in Congo. Het park Garamba is een groot ge bied van savan- Foto: Reuters ne en bossen. Niet alleen de witte neushoorn leeft er, ook de Afrikaanse bosolifant, nijl paarden, buffels en chimpansees ko- Albert Camus Een liefde die niet bestand is tegen confrontatie met de werkelijkheid, is er geen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2