KUNST CULTUUR Verbinding tussen Poelgeest en Afrika Paul Verhoeven ga; terug naar de basis Paul Haenen opent seizoen Het Trefpunt Gevarieerd programma Muzenhof :k De vorm overschreeu de boodsch Leidsch ÉtS Dagblad Archief Doyle onder de hamer londen - Het archief van de Sherlock Holmes-schepper Co- nan Doyle heeft op een veiling in Londen omgerekend onge veer 1,4 miljoen euro opge bracht. Onder de stukken wa ren manuscripten waarvan een groot deel nooit is gepubli ceerd. De verzameling persoon lijke documenten gold jaren lang als verloren. De 3000 stuk ken doken op in een advoca tenkantoor in Londen. Tekening van Rafaël ontdekt londen - In een huis in Londen is een tekening van de Italiaan se renaissance-schilder Rafaël (1483-1520) gevonden. De on gesigneerde tekening, getiteld 'Hoofd van een kind' werd ont dekt door Cristiana Romalli, een deskundige van Sotheby's op het gebied van de Oude Meesters. Het werk zat in een map met kleine Italiaanse teke ningen, die ergens achter in een la lag. De National Gallery heeft de authenticiteit van het werk bevestigd. Doek Picasso verdwenen parijs - Een waardevol schilde rij van Picasso is verdwenen uit een werkplaats in het Parijse museum Centre Pompidou. Het kleine kubistische schilderij uit 1924 is naar schatting 2,6 miljoen euro waard. Het doek is voor het laatst in januari gezien in de werkplaats van Centre Pompidou, waar het een res tauratie onderging voordat het zou worden uitgeleend aan een ander museum. The Waiters in Nederland Amsterdam - De legendarische reggae-groep The Wailers komt in juni naar Nederland. Samen met Bob Marley verwierf de band wereldwijde roem. Ze ver kochten meer dan 250 miljoen platen. Na de dood van de reg- gae-legende bleven The Wailers bestaan. Ze staan op 18 juni in Nighttown Rotterdam en op 19 juni in Paradiso Amsterdam. zaterdag 22 zu04 warmond - Cabaretier Paul Haenen opent in september het nieuwe theaterseizoen in War mond met zijn soloprogramma 'Zichtbaar Zonnig'. Dat blijkt uit de theatergids voor het sei zoen 2004-2005 van Het Tref punt die in Warmond, Oegst- geest en Voorhout is verspreid. Andere hoogtepunten uit de programmering zijn een optre den van het Rosenberg Trio in oktober en de veelbesproken voorstelling 'De Gesluierde Mo nologen' in november. Het is Het Trefpunt ook gelukt de Berini's naar Warmond te halen en een cabaretvoorstelling met Nelly Frijda. Voor de kinderen zijn er ko mend seizoen vijf voorstellin gen. Peter Faber staat op één dag zowel met een familievoor stelling als met een one- manshow in Het Trefpunt. Een heel ander genre wordt door Junior ISH naar Warmond ge bracht: een mix van street- dance, acrobatiek en break dance. Paul Haenen Foto: GPD De theatergids kan gratis wor den opgevraagd bij de gemeen te Warmond. leiderdorp - Theater Muzenhof heeft zijn pro gramma voor het nieuwe seizoen rond. Deze week krijgen alle Leiderdorpers de seizoensbro chure in de brievenbus. Javier Guzman, Schudden en vier afleveringen van combi-cabaretavonden Prima Vista zijn en kele van de hoogtepunten in het seizoen 2004- 2005. Festivalwinnaars Alex Agnew, Ronald Goedem- ondt, Neveneffecten, Berry Lussenburg, zusje Voogd en Ruben en Nathan laten zich op de combi-cabaretavonden van hun beste kant zien. Een bijzondere Prima Vista wordt verzorgd door de Amerikaanse Léah Kline en de chansonnière Wende Snijders. Rooyackers, Kamps Kamps, Jaap Mulder en Rob Urgert (bekend van Vara Laat), Onno Inne- mee (Kopspijkers), Delfts Blok en impro-co- medygroup Op Sterk Water doen eveneens het Leiderdorpse theater aan. Op muziekgebied staat er ook veel te gebeuren. Zo speelt Gustavo Toker de Argentijnse tango op de bandoneon en staat blues centraal op de jaar lijkse thema-avond 'Liefde voor het Lied'. Verder komen Carmen Gomes en Willie B. The Blue Sparrow naar Leiderdorp. Het Nederlands repertoire komt ook aan bod in nieuwe programma's van troubadour Alex Roe- ka, theaterfenomeen Gé Reinders en de formatie The Amazing Stroopwafels. Johannes Kemkes, meesterverteller en rasacteur, staat met zijn solotoneelvoorstelling Machiavelli op de planken. Voor de jeugd staan zes voorstellingen op stapel, waaronder 'Roofster' van Theater A la Carte en 'Pierewaaien' van Theater Snater. De Eurokids, bekend van Z@ppelin, komen met Theatertoer naar Muzenhof. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Five Easy Pieces.l geschreven en gespeeld dc Brouwers, Roosmarijn Luyti Maduro, Maria Noë, Sytske van Gezien: 21/5, Schouwburg, k Zimbabwaanse beeldhouwers exposeren in kasteeltuin Exposities in Puichri den haag - In de Haagse galerie Puichri Studio worden de ko mende tijd diverse nieuwe ten toonstellingen gehouden. Vanaf vandaag is werk van Robert Volmer te zien alsmede een duotentoonstelling van archi tectonische objecten van Alfred Eikelenboom en Pietemei Pel- tenburg. Op zaterdag 29 mei opent Ed Nijpels, commissaris van de koningin in Friesland de expositie 'Aware' met werken van Paméla Schellekens. door Bernadette van der Goes oegstgeest - Wie van beeld houwkunst houdt, moet deze zomer beslist een bezoek bren gen aan landgoed Oud-Poel geest in Oegstgeest. In de tui nen rond het kasteel en in de oranjerie exposeren maar liefst zestig beeldhouwers uit Zim babwe. Bij elkaar zijn er zo'n honderdzeventig sculpturen te zien. Buiten staan de grote beelden, in de oranjerie het kleinere werk. De Haagse Gale rie Sonda, die zich al jaren be zighoudt met het presenteren van kunst uit dit Afrikaanse land, speelde een belangrijke rol bij het realiseren van de ten toonstelling. En met succes, want door de beelden in zo'n mooie en sfeer volle omgeving te plaatsen, krij gen ze een bijzondere meer waarde. Het kan zijn dat het komt door het natuurlijke ma teriaal dat de beeldhouwers ge bruiken. De meeste sculpturen zijn namelijk gemaakt van ser- pentijnsteen. Of misschien zijn het de ronde, organische vor men, die zich zo mooi voegen in deze omgeving. Hoe dan ook, de beelden passen zo goed in de kasteeltuin dat het niet al leen lijkt alsof ze er altijd ge staan hebben, ze krijgen ook meer zeggingskracht. Met veel gevoel voor het karakter van de afzonderlijke werken hebben de organisatoren zich inge spannen om voor elk beeld een plek te zoeken waar het opti maal tot zijn recht komt. Voor de bezoeker is het werke lijk een feest om rond te lopen. De wandeling wordt begeleid door het geluid van fluitende vogels, je ruikt de kruidige geur Beelden uit Afrika. Foto: Hielco Kuipers van het lentegroen en onder tussen doet zich de ene na de andere visuele verrassing voor. Alles bij elkaar maakt dit de tentoonstelling voor een breed publiek aantrekkelijk. Het werk van de beeldhouwers uit Zimbabwe blijkt namelijk bijzonder gevarieerd. Er zijn theatrale beelden, zoals van Eu- witt Nyanhongo, waarin men selijke figuren door middel van houding en gebaren uitdruk king geven aan hun gevoelens en gedachten. Andere beeld houwers zijn meer op de hu moristische toer. Bijvoorbeeld Dominic Benhura, die een le vensgroot beeld maakte van een als pop weergegeven moe der, die haar dochtertje heen en weer beweegt alsof het kind op een schommel zit. 'Swing Me Mama', luidt de titel. En van Royal Katiyo is op het gras voor het kasteel een grappige confe rentie van acht kuikentjes te zien. Ook in veel andere werken ko men dieren voor. Van Godfrey Kututwa staat in het bos tussen de struiken een steen waarin de gedaante van een jong hert is afgebeeld. Hoewel de kop van het dier duidelijk is te herken nen, blijft het beeld toch vooral een steen, die door de kunste naar met zoveel gevoel voor het materiaal is bewerkt dat de snuit er wel uit opdoemt, maar niet echt tastbaar wordt. De ti tel van dit werk, 'In deep thou ghts', sluit naadloos bij deze observatie aan. En zo zijn er nog veel meer wer ken die verbazing wekken over het meesterschap van hun ma kers. Natuurlijk is niet alles van even grote artistieke waarde. Dat kan'ook bijna niet als je zo veel beelden tentoonstelt. Maar dat maakt het juist extra leuk de werken onderling te vergelijken. Expositie drie generaties beeldhouwers uit Zimbabwe - t/m 1 augustus. Kasteel Oud- Poelgeest, Poelgeesterweg 1, Oegstgeest. Dagelijks 11-18 Het voorname kasteel Poelgeest op de grens van Leiden en Oegstgeest vormt het decor voor een expositie van kunst uit Zimbabwe. Er staan zo'n 170 sculpturen in de tuin en de oranjerie van het buiten. Foto: Hielco Kuipers Five Easy Pieces, vier mei en een man, willen andei dan anderen. Dus beginj hun show met een omgei striptease. Maar hun wit] dergoed blijkt niet te ven naar degelijk vakmansch dansen en zingen is bepj niet bovengemiddeld, al ze zich zelfs aan meerste samenzang. En omdat vt vijf alleen Marijn Brouwe mooie stem heeft, wore muzikaal al gauw eento Het eerste liedje, waarin Brouwers zichzelf de Di Michelangelo droomt, ven de gewone stervelin torenend, en door de vi den hardhandig weer m beentjes op de grond ge wordt, is geen slecht be maar toont al iets van d krampachtigheid waar show onder lijdt. Ze zijn zoek naar diepgang, ma moet wel flitsen en wen Dus is de tekst onderge en slechts bij vlagen vet baar, word je afgeleid d gedoe op het podium. Dat doet zich het akelig bij de jaren tachtig-mee veel te langdurige pube gelshow met een totaal loofwaardig staartje. D( krachting ('wie doen we die moet suggereren da hier een pastiche betrel tanden. Dat stramien vi ren en meteen eroverhi tiveren volgen ze de he en die gespeelde twijfel nogal pretentieus over. De quasi-diepzinnige g jes die de Five Easy Pie sen de liedjes door hou al oppervlakkig, maar e dat de liedjes ten ondeï dubbelzinnigheid. Een sche vertaling van 'Try tenderness' wordt ondi door vet knipogende co taren en opdringerige grafieën, die ongetwijfe -doeld zijn om de MTV- te persifleren, maar in I overdaad het tegendee ken. Want de Five Easyl willen weliswaar hun 'fa en irritatie over al de op: kige prefab cultuur' aan stellen, ze willen ook zie al hun vaardigheden pre ren - en die twee doelsti bijten elkaar. Ze willen ii maar het blijft bij vorm. 'medium' overschreeuw 'message' en de kunst v doseren ontbreekt. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tij den? Kortom: waarmee is Kunie Blom, van de organi satie van Opera aan Zee en het Noordwijk Zomer Schil derfestival, in de zevende hemel? Beste cd? „Handel, Ariodante. Die opera heb ik een keer gezien in het Concertgebouw. Met Mare Minkowski als dirigent en mez zo-sopraan Anne Sofie von Ot ter. Dat was fantastisch. Min kowski dirigeerde zo krachtig, zo sterk en het orkest speelde zo swingend, zo strak, dat het bijna popmuziek was. En dat terwijl de muziek van Handel toch vrij oud is. Op de tijdslijn zit hij nog voor Verdi en andere operagrootheden. Het mooie van de uitvoering die ik heb ge zien was ook dat de muzikan ten echt onwijs zaten te bewe gen, zo'n beetje als die gitarist van The Who. Ze speelden ook met violen uit de tijd van Han del, je kon zien dat ze enorm genoten." Beste boek? „Dat vind ik een moeilijke vraag. Maar ik kies dan toch voor 'Stenen van de rivier' van Ursula Hegi. Ken je de serie 'Heimat'? Daar lijkt het op. Het boek beschrijft Duitsland vanaf 1915 tot na de Tweede Wereld oorlog, vanuit de optiek van een dwerg. De opkomst van Hitier, de aanloop tot de oor log, de ondergang, een dorp dat uiteenvalt in meelopers, daders en helden. Ik lees heel veel, ik ben een echte pagina vreter. Ik zit ook in een boe- kenclubje in Noordwijk. Het leuke daarvan is, dat anderen een boek opgeven dat je moet lezen. Dat maakt het heel geva rieerd." Beste kunstwerk? „Ik ben helemaal gek van Isaac Israëls. 'Vrouw in profiel voor de zonnebloemen van Van Gogh', vind ik prachtig. Daar zit een mooi verhaal aan vast. Israëls wilde de zonnebloemen van Van Gogh schilderen als achtergrond voor een vrouws portret. Het beroemde schilde rij heeft hij daarvoor geleend, uit de lijst gehaald en met pu naises op de muur geprikt. Is raëls is een echte impressio nist. Iemand die de sfeer van de dagelijkse werkelijkheid vlug kan schilderen, kan neer zetten." Beste film? „'Pane e tulipani', een mooi verhaal, over een vrouw die in de ogen van haar gezin niets voorstelt en dan weggaat. Ook vanwege de beelden in Vene tië, de Italiaanse sfeer, vind ik het een mooie film. Ik heb iets met Italië. Al heel lang. Ik weet nog goed dat we naar de opera in Verona gingen, wat een ge weldige ervaring was dat! Dat begint al een paar uur voor aanvang. Je staat dan met z'n allen in de rij te wachten. Heel gezellig. De mensen zingen dan liedjes. En tijdens de opera wordt er volop gegeten, allerlei lekkere broodjes. De Italianen nemen complete koelboxen mee naar de opera. Verona was mijn eerste kennismaking met Italië. Sindsdien kom ik er re gelmatig." tekst: Herman Joustra foto: Dick Hogewoning publiciteitsfoto cannes/gpd - Zwartboek, de eerste speelfilm in 20 jaar tijd die Paul Verhoeven wil maken in Nederland en in de Neder landse taal, gaat vrijwel zeker door. Tijdens het Festival van Cannes is via de internationale sales agent Katapult Film het internationale deel van de fi nanciering gegarandeerd voor een bedrag van 6.850.000 euro. De rest van het budget van 9 miljoen zal uit Nederland moe ten komen. "Producent San Fu Maltha ver klaart dat momenteel een sub sidieaanvraag (van 450.000 eu ro) bij het Filmfonds in behan deling is en dat nu in ijltempo een CV kan worden opgezet om via Nederlandse investeerders de resterende 2,7 miljoen bin nen te halen. Paul Verhoeven, die op 2 juni in Amsterdam de Bert Haanstra Prijs voor zijn hele oeuvre krijgt uitgereikt, reageerde in Cannes opgetogen op de succesvolle deal die nu op internationaal vlak is gesloten: „Het betekent dat ik al in oktober voor Zwart boek kan draaien. Eigenlijk had ik gedacht pas in december aan de slag te gaan, want het ver haal speelt in de winter, maar in oktober zal voor de film Ne derland er waarschijnlijk al winters genoeg uitzien. En dit komt vooral goed uit omdat ik dan in 2005 beschikbaar zal zijn om Fandoerin te draaien, want het ziet ernaar uit dat ook die speelfilm, als Amerikaanse pro ductie, doorgang zal vinden." Het scenario voor Zwartboek werd geschreven door Gerard Soeteman. Het verhaal speelt tijdens het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog en gaat over een jonge vrouw die in Den Haag verstrikt raakt tussen collaboratie en verzet. Carice van Houten speelt de hoofdrol. Fandoerin is gebaseerd op een avontuurlijk detective-verhaal van Boris Akoenin en speelt zich af in Moskou en Londen aan het einde van de negen tiende eeuw. De vierde film uit de h rie Exorcist is ir maand van het volgem Nederland te zien. De gekocht door de Nedi distributeur Moonlight cist IV' is het Amerika buut van de Nederlai teur Antonie Kamerling (advertentie) UJij zijn nog op zoek naar enthousiaste tuineige Bent u trots op uui voortuin, achtertuin, dakterras, geveltuin of moestuin? - jür Wu €n ligt uui tuin in Leiden, Voorschoten, Oegstg UJarmond, leiderdorp of Zoeteruioude. Geef u dan op via: 071 - 53 56 362 Meer informatie op: uiuiui.leidschdogblod

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28