Bruggink doet het op zijn manier SPORT Waterpolosters LZ en De Zijl/LGB samen verder in hoofdklass L Leython staat op springen na ruzie Rietveld onbedrei1 naar meerkamptit 'Bij een topclub spelen, dat blijft toch een beetje je droom. En die heb ik nog steeds' Spelers eerste team dreigen weg te lopen 'Honderd procent impi voor de honkbalsport Van Leeuwen en Henst keren terug bij w Kat\i BS Leiden sluit als achtste seizoen af dordrecht/leiden - BS Leiden heeft haar laatste competitie wedstrijd van het seizoen ge wonnen. In Dordrecht werd r Rowic met 56-80 verslagen. Door dit resultaat eindigen de Leidse basketballers op de achtste plaats; nog net in het linkenïjtje. Anders dan de uit slag doet vermoeden draaide BS Leiden niet goed. De rust stand was 31-33 en vier minu ten na het begin van de tweede helft stond de Leidse ploeg zelfs met 41-38 achter. Daarna ging het lopen. De ploeg liep via tus senstanden van 43-39 en 45-58 uit naar een ruime 56-80 zege. Topscorer aan Leidse zijde was Bram Moinat. Hij was goed voor 28 punten en 15 rebounds. zaterdag 22 mei 2004 door Gertjan van Geen leiden - De waterpolosters van LZ 1886 en De Zijl/LGB gaan komend seizoen gezamenlijk de competitie in. De twee hoofdklassers vormen dan een zogenaamde 'startgemeenschap'. Die gaat luisteren naar de naam 'Z\T.' (Zijl Vivax LZ). De respectieve leden vergaderingen gingen afgelopen dins dag unaniem akkoord. Vorig seizoen al vormde De Zijl/LGB een startgemeenschap met Vivax. De samenwerking was meteen een suc ces. De Zijl-LGB/Vivax promoveerde naar het hoogste niveau. Om waterpolo binnen Leiden op het hoogste niveau te waarborgen, gaan de twee voormalige 'aartsvijanden' nu samenwerken. Volgens Kees van der Moolen, voorzitter van De Zijl/LGB, is er van die vijandigheid weinig meer te merken. „De spelers gaan onderling goed met elkaar om. In de laatste jaren hebben we ge merkt dat er een goede gespreksbasis is. Ik zit met Jan Breedeveld, voorzit ter van LZ 1886, in het bestuur van de Leidse Sportfederatie en we hebben regelmatig gesproken over de toe komst van de Leidse zwemsport. We hebben ons afgevraagd wat we willen en waar we over vijf jaar staan." Preses Jan Breed.eveld van LZ 1886 denkt met het vormen van de startge meenschap vooral een dreigende leegloop tegen te gaan. Aan interna tional Noeki Klein wordt al jaren door topclubs getrokken en ook talent Bi- urakn Hakverdian speelde met de ge dachte elders te gaan poloën. „En nu blijven ze", zegt Breedeveld. „Met de speelsters van De Zijl erbij (onder wie neo-inetrnational Yfke van Belkum red.) kunnen we een subtopper wor den. We zijn afgelopen seizoen als ze vende geëindigd in de hoofdklasse. Degraderen zouden we niet zo snel, maar we willen wel hogerop." De mannenteams van beide vereni gingen spelen eveneens in de hoofd klasse. De startgemeenschap wordt slechts doorgevoerd binnen de wouwenafdelingen van de die clubs. Alle teams vanaf twaalf jaar en ouder worden samengevoegd. Van der Moolen: „We moeten in korte tijd veel regelen. Er zijn uitvoeringspro blemen. Maar de startgemeenschap staat niet ter discussie. Uit sportief oogpunt moesten we het doen. We kunnen efficiënter en effectiever van het badwater gebruik maken." Er is nog geen duidelijkheid over wie de trainer gaat worden van ZVL, dat de eerste helft van het seizoen zijn thuiswedstrijden gaat afwerken in het Vijf Meibad en tweede helft in zwem bad De Zijl. Wim Siera (LZ 1886) en André Zandvliet (De Zijl-LGB/Vivax) waren vorig seizoen de eini woordelijken. Binnenkort wore sprekken met de trainers gevof Ook is het nog niet zeker in klasse het tweede team van de gemeenschap gaat spelen. Va Moolen hoopt dat het resen gewoon zijp eigen openge plaats in de eerste klasse kan men. „Dat willen we graag. W| irdi 'je W - 1 irefl nen daar rouüniers m plaats(trwa. niet meer in de hoofdklasse |ve 0i uitkomen en het team aanvullt ,erva; jeugdspelers." door Frank van den Heuvel palma de mallorca- Arnold Bruggink (26) nam een weloverwogen beslissing om bij PSV te vertrekken. Na zes 'fan tastische jaren' in Eindhoven was hij 'er klaar mee'. Bij Real Mallorca, uitko mend in de Spaanse Primera Division, begon hij aan een nieuwe fase in zijn carrière. Tegen het einde van het eerste seizoen zijn er gemengde gevoelens. Hij geniet met volle teugen van het buiten landse avontuur, een vaste waarde in het elftal is Bruggink (nog) niet. Mallorca staat bekend om zon, strand en zee, maar deze ochtend hangen zwarte wolken boven het vakantie-ei- land in de Middellandse zee. Het re gent pijpenstelen. Op trainingscom plex Antonio Asensio, even buiten de hoofdstad Palma, werkt de selectie van Real Mallorca een rustige training af. „Komt denk ik omdat we veilig zijn", lacht Bruggink tijdens de terugrit naai de stad. „Soms komt er op de training geen bal aan te pas. Lopen, lopen en nog eens lopen." Want de trainer, de 65-jarige Luis Ara- gonés, is er nog een van de oude stem pel. Tijdens de training staat hij met de handen in de zakken aan de zijlijn. Het grijze hoofd diep weggestoken in de kraag. Hij praat onophoudelijk. De 'wijze man uit Hortaleza', luidt zijn bijnaam. In veertien jaar als trainer was hij werkzaam bij liefst acht Spaan se clubs. Verbaal sterk, niet gezegend met veel tactisch vernuft; het trucje van de oud-voetballer is meestal snel uitgewerkt. Voor Arnold Bruggink valt te hopen dat het bestuur zich dat snel realiseert. Aragonés' vertrek zou de aanvaller 'niet slecht uitkomen'. Bruggink kende een overweldigende entree in Spanje, hij speelde alles, scoorde, maar twee wedstrijden na de komst van Aragonés als opvolger van de ontslagen Jaime Pacheco, half oktober, veranderde dat plotseling. En niet alleen voor hem. „Aragonés staat erom bekend dat hij vaak wisselt", vertelt Bruggink. „Bij At- letico speelde hij geen drie wedstrijden in dezelfde opstelling." Behalve als er gewonnen wordt. Dan verandert er niets meer, niet aan het elftal, niet aan de trainingsopbouw. „Hij is een bijge lovig man." Nog niet zo lang geleden hadden Ar nold Bruggink en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen een gesprek met de club leiding van Real. „Ik wilde weten wat zij met me wilden. Wat de toekomst zou bieden." Want voordat hij een half uur inviel in Estadio Bernabeu, in de met 2-3 gewonnen wedstrijd tegen Real Madrid, had hij vijf wedstrijden niet gespeeld. „En dat is te veel." Toch waren de president en technisch di recteur helder: ze zijn tevreden over de Tukker en willen hem niet kwijt. Nu loopt Bruggink al even mee, hij kent die verhalen wel. „Maar toch, het gaf me wel een goed gevoel." Hij was al eens vaker op de trainer afgestapt, in de winter. In Spanje is dat niet ge bruikelijk. „Ik zat eind januari plotse ling op de tribune. Dacht: wat is dit nou? Had ik nog nooit meegemaakt. Ik had aan ploeggenoten gevraagd: kun je hier de trainer op aanspreken? 'Ja, als je maar uitkijkt wat je zegt, anders gaat er een streep door je naam', zei den ze. Aragonés vond het uiteindelijk maar raar dat ik überhaupt klaagde. Ik was toch een van de spelers met de meeste minuten?" Hij moest wennen aan die benadering, zegt hij. In Nederland mag je pas te vreden zijn met een basisplaats, elke week, in Spanje ligt het iets anders. Arnold Bruggink „Bij PSV was ik vaak al drie kwartier tot een uur voor de training op de Herdgang. Krantje lezen, beetje bij praten. Hier kom je gewoon op tijd, je doetje werk." Foto: GPD/Eric Verhoeven Weinig spelers van Real Mallorca, met uitzondering misschien van sterspeler Samuel Eto'o, spelen alles. „Dat is hier de cultuur. Mensen in Nederland zeg gen dan al snel: wat klets je nou? En vooropgesteld, ik wil een vaste waarde zijn. Maar je moetje ook aanpassen." Hij heeft zich de nieuwe, hardere wet ten snel eigen gemaakt. De relatie met de club is zakelijker, professioneler. Dat uit zich op en buiten het veld. Bruggink: „Bij PSV was ik vaak al drie kwartier tot een uur voor de training op de Herdgang. Krantje lezen, beetje bijpraten. Hier kom je gewoon op tijd, je doet je werk. Op het veld word je egoïstischer, je leert om meer voor je eigen kansen te gaan. Ik zal nog altijd een bal breedleggen als er iemand be ter voor staat, maar ik schiet ook va ker." Hij vindt het mooi om mee te maken, zegt hij. „De hele andere manier waar op het voetbal wordt beleefd. Ik was bij PSV-ADO Den Haag en zag André Ooijer een bal zomaar wegrossen. Ik hoorde om me heen direct gemopper. In Spanje zouden ze er voor klappen. De verdedigers zijn er om te verdedi gen. De middenvelders om de bal af te pakken en de aanvallers in stelling te brengen. De spitsen moeten scoren, verder niets. Daar word je ook op afge rekend." Alleen het resultaat telt. Bruggink is een raspaardje, een liefhebber van mooi voetbal, maar voelt zich thuis in de Spaanse competitie. „Het zit erg dicht bij elkaar, een slechte reeks en je zakt meteen een stuk weg. Weet je wat ik mooi vind? Als wij naar Real Madrid gaan, zijn we ervan overtuigd dat we daar punten kunnen pakken. Als hier een ploeg uit de Segundo Division naartoe komt, denken ze hier te kun nen winnen. Is een kwestie van men taliteit." Het was een moeilijke beslissing om bij PSV weg te gaan. Toen hij er even terugkeerde, wist hij weer waarom. Toen hij op de grote tv-schermen in door Loman Leef mans leiderdorp - Het complete eer ste team van volleybalclub Ley thon dreigt op te stappen. Een aantal spelers heeft een conflict met trainer Hans Broere en de rest is solidair. Het bestuur van de tweededivisionist heeft de zijde van de trainer gekozen waardoor de hoogst spelende vereniging uit de regio zonder spelers komt te zitten en met jeugd verder moet. Over het ontstaan van de pro blemen hebben beide partijen grofweg dezelfde lezing. „Het klikte niet", zegt aanvoerder Dirk-Jan Kwestro. „We kunnen ons niet vinden in zijn speel stijl. Die situatie is tijdens het seizoen al eens geëscaleerd, maar toen gesust. Broere wilde aan het einde van het jaar een aantal spelers vervangen en daar was de rest het niet mee eens. Ach, de trainer is wat te enthousiast voor ons. Wij heb ben veel ervaren spelers voor wie de gezelligheid ook nadruk kelijk meetelt." „Dat ze met elkaar willen blij ven spelen, bijna recreatief, is hun goed recht", zegt Broere. „Maar dat past niet bij mijn manier van training geven. Een trainer moet toch iemand kun nen vervangen als hij dat wil?" Voorzitter Nico Vreeswijk is het daarmee eens. „Het lijkt me toch normaal dat een trainer spelers kan en wil vervangen. En dat de teamleden loyaal aan elkaar blijven, is ook begrijpe lijk." Kortom, begrip alom bij de Lei- derdorpse club. „Ik geef toe dat wij geen makkelijke jongens zijn, maar zoals het er nu voor staat gaat het hele team toch weg", aldus Kwestro. „We pro beren als team naar een andere club over te stappen. De vraag is alleen wie ons hebben wil. Als het niet lukt, ga ik zo goed als zeker over naar Aspasia in Koudekerk en kiezen anderen hun eigen weg." Volgens Vreeswijk komt het vertrek van het team dat het twee seizoenen uithield in de tweede divisie net een jaar te vroeg. „Er breekt wat jeugd door die we wilden inpassen. Dat wordt nu een probleem, niet goed voor de club natuur lijk en niet goed voor mijn op volger die binnenkort aan treedt. Maar het is ook weer niet dramatisch." Dat laatste wordt door Broere beaamd. „Er zijn al een paar Dirk-Jan Kwestro. Archieffoto: Taco van der Eb nieuwe jongens en misschien dat een aantal spelers uit de huidige groep alsnog besluit zich bij ons aan te zijn welkom, maar mijn voorwaarden." het stadion werd geprojecteerd, klonk direct 'the king of Philips'. Het voelde als een warm bad. Maar spijt van zijn vertrek heeft hij nooit gehad. „Ik was het gezeur in Ne derland zat. Het stempel 'eeuwig ta lent' ja. Of 'net niet'. Daar kom ik in Nederland waarschijnlijk nooit meer vanaf. Ik wilde ergens naartoe waar niemand me kende. Iets heel anders." Het werd een openbaring. Ook voor hemzelf. Hij hoefde nooit zo nodig naar het buitenland, dacht-ie. „Maar blijkbaar moet je het een keer meema ken." Met vriendin Inge woont hij in een appartement met uitzicht op zee. Ze genieten van het nieuwe. „Nu ik hier ben, wil ik zoveel mogelijk van de cultuur meekrijgen, de gebruiken en gewoontes, ik wil de taal onder de knie krijgen, mensen leren kennen. Ik zoek het ook bewust op, ga naar de kleine, lokale restaurantjes. Als er familie of vrienden hier zijn, neem ik ze mee daar naartoe. Ik wil ze laten zien hoe de mensen hier leven." Een tafeltje in een restaurant is snel geregeld, ook al oogt het vol. Een spe ler van Real is een grootheid bij de lo kale bevolking en krijgt voorrang, al tijd. Bruggink: „Toen we hier net drie maanden waren, werden ik, Inge en twee vriendinnen van haar 's avonds laat aangehouden door de Guardia Ci vil. Ik had mijn paspoort en rijbewijs niet bij me. We moesten allemaal uit stappen en de jas- en broekzakken le gen. Ondertussen schenen ze met schijnwerpers onder de auto, naar la ter bleek op zoek naar drugs. Ik werd ongerust en zei tegen de baas van dat spul: 'Maar ik woon en werk hier'. Hij: 'Hoe heet je dan? Bruggink? Waarom zegje dat niet meteen!' Hij gaf me een hand, sloeg me op de schouders en zwaaide toen we wegreden." Hij aardt op Mallorca, voelt zich goed, ondanks de twijfels over de sportieve vooruitzichten. Maar laat dat nou niet verward worden met een gebrek aan De Grote Ambitie. Bruggink slaakt een diepe zucht. Hij kent de vooroordelen. Hij zou niet hard en meedogenloos ge noeg zijn, niet snel genoeg met zijn vuist op tafel slaan, niet de mentaliteit van een absolute winnaar hebben. Bruggink heeft geleerd zich er niets meer van aan te trekken. „Iemand die me goed kent, weet wel beter. Ik leef voor het voetbal, doe er alles voor. Maar ik wil ook mezelf zijn en genieten van wat er nog meer op de wereld is. Dat gaat samen, denk ik. Ik doe het op mijn manier en wil laten zien dat ik dan toch tot een supergoede carrière kan komen. Want ik ben overtuigd van mijn kwaliteiten. Daar ligt geen twij fel." Real Mallorca is daarom geen eindsta tion, maar 'een opstap'. Waar ligt Brugginks plafond? Het blijft even stil. Dan: „Ach, ik kijk niet zo ver vooruit. Toen ik bij PSV speelde, dacht ik: ik kan hier wel twaalf jaar blijven. Totdat het toch begon te kriebelen. Als je het toch zo vraagt: ik zou wel eens bij een absolute topclub willen spelen. Barce lona of Manchester United. Dat wil ie dereen natuurlijk, maar toch. In een heel goed voetballende ploeg ga je vanzelf mee. Dat heb ik gemerkt bij het Nederlands elftal. Ik voelde dat ik meeging in het niveau, dat ik het aan kon. Die constatering was heel belang rijk voor me, heel mooi ook. Ik herken veel in de uitspraak van Rönald Water reus. Dat hij het eens wil proberen bij een topclub, waarna duidelijk zal wor den of hij een hele goede keeper is of een absolute topkeeper. Bij een top club spelen, dat blijft toch een beetje je droom. En die heb ik nog steeds." Keytown Hitters nam gisteren het gecombineerde kunstgras soft- en voetbalveld officieel in gebruik. Foto: Hielco Kuipers leiden - Hij is zo trots als een vader van een pasgeboren kindje. Voorzitter Frans Bolk van de Leidse honk- en softbal- vereniging Keytown Hitters zag zijn maandenlange inspannin gen beloond. Wethouder Hes- sing van sportzaken opende gistermiddag op het Lugdu- num-gedeelte van sportpark De Kikkerpolder het gecombineer de kunstgras honk-, soft- en voetbalveld. „Dit is een hon derd procent impuls voor de honkbalsport in Leiden en heel Nederland", zei Bolk, die het veld in samenwerking met de leverancier ontwikkelde. Inmid dels speelden de Keytown Hit ters al drie wedstrijden "tot volle tevredenheid op het nieuwe veld. De Leidse verenigin haar ledenaantal groeien „Ik ben het afgelopen hal veel bezig geweest met h ;ge ven van leden en kader. j jjj, jaar terug hadden we int vier of vijf teams. Nu heb jn we er tien, waaronder ze pillenteams. En we zijn b nen een 'peanut bowl' vi deren van vier tot zeven j Met de honkbalschool dj zijn gestart en de nieuwe commodatie is ons beleii zei gericht volgend jaar vijfti en teaïns te huisvesten." Vo ch vereniging Lugdunum, d g(j( tweede veld en trainings opofferde voor het unie! binatieveld, gaat 's wintee r de noviteit gebruik make g j katwijk - Martin van Leeuwen en Daniël Hensen spelen vol gend seizoen bij w Katwijk. Beide spelers genoten hun jeugdopleiding op De Krom. Van Leeuwen voetbalde de af gelopen twee seizoenen bij Sparta, waar hij 40 keer in actie kwam. Hensen trad vijf keer aan in de hoofdmacht van FC Den Bosch. Juul Emanuelson verlaat na drie seizoenen FC Lisse. De middenvelder speelt het ko» mende seizoen voor zondag hoofdklasser Türkiyemspor. Ook Pascal Averdijk ho 'l' op sportpark Ter Speel pr gezien. De spits gaat 1 Beursbengels. Michel Nok gaat weg bm; burgse Boys. De verded itt Amsterdam, die een jaa - de in Rijnsburg, komt 1 seizoen uit voor Benneki Florencio Cornelia hi testwedstrijd gespeeld v stedivisionist Stormvog star. De spits van Tei scoorde drie keer. Vandi wacht hij uitsluitsel 01 eventueel contract. sluiten. Ze wel onder door Lukas van de Wetering woerden - Pelle Rietveld is gis teren in Woerden Nederlands kampioen meerkamp bij de ju nioren geworden. De Hazers- woudenaar brak enkele per soonlijke records bij het twee daagse evenement en zette met 7.501 punten een internatio naal aansprekende score neer. Vooral op de eerste dag scoorde de atleet van de Zoetermeerse vereniging Ilion buitengewoon goed. Rietveld dook voor het eerst onder de 11 seconden op de 100 meter (10,84) en sprong 7,26 meter ver. Op de tweede dag liet de alleskunner een pak punten liggen door een matige score bij het discuswerpen (32,98). De voorsprong van Rietveld was toen echter al zo groot, dat de concurrentie niet meer in de buurt kwam. Achter Rietveld eindigde Rick van Ruiten als vijfde. De atleet van het Lissese De Spartaan draaide met 6.378 punten een redelijke meerkamp. Op zijn fa voriete onderdeel hoogspringen won hij met een tegenvallende 1,98 meter, maar in de ver springbak kwam de meerkamper verder di|$ 6,85. Ook op de 100 er meter liep Van Ruiten ei Bij de senioren eindigt genoot Rory van Noor achtste plaats. De 19-ja senaar werkte een meerkamp af. Uitschie een sprong van 1,96 hoogspringen. Verder neo-senior vooral op d veelzijdigheid. Bij de vrouwen eindije andere Spartaan-atlete, Wisse, op de tweede pl 21-jarige Amstelveense eerder deze maand blessure en kwam mei l door niet toe aan pro van haar titel. Wisse 5.710 punten en moes Bolt voor laten gaan. Bij de juniores eindig' mona Fransen en Eva Poel naast het podium, werd vierde, Van der P de. Beiden trokken i conclusie: „We zitten e aan, maar het is net i hadden eigenlijk allebe trainingsstage in Porti i meer verwacht."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20