Zwaargewonden bij treinongeval ZONDAG A.S. OPEN 'Ruud Lubbers valt in huidige functie moeilijk te handhaven' VAN ROY N EN VISSERS C.S. elasting omhoog voor ooiere Bollenstreek' edaïlle voor Rus die ernoorlog voorkwam Intercity botst op lege dubbeldekker bij Centraal Station in Amsterdam van io.oo -17.00 uur breedbeeld tv èn een dvd recorder cadeau Gezondheidsorganisatie: Happy Meal moet gezonder Te huur: Kantoorsuites vanaf 24 m2 Van der Valk Boumanweg Leiderdorp 1 W 1 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad zaterdag 22 MEI 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Oei. (071) 5122362. Laurentiens strijd tegen het analfabetisme Beeldhouwers uit Zimbabwe tonen werk in Oegstgeest Veiligheidsexperts: Nederland moet vrijheid inleveren Kleine buienkans 113/14' Sjaak Smakman - De gemeenten in de en Bollenstreek moeten id zijn om desnoods de be- igen te verhogen om het ichap in de streek een er aanzien te geven. Dat F. Jonkman, de nieuwe dtter van de stichting Hou loeiend„Het Offensief van ngen is van en voor ieder- iie in dit gebied woont. le en heeft er belang bij dat ebied open blijft. Daarvoor eook van iedereen die hier nt een offer mogen' vragen, houden kost geld en dat je niet bij één groep leg- zoals de kwekers die maar moeten investeren. Dat moet ook van de overhe- komen, bijvoorbeeld via lelastingverhoging. nan is tot 1 juli nog burge- jter van Waddinxveen, jwas tot 1996 burgemees- Rijnsburg en voorzitter ;et Samenwerkingsorgaan en Bollenstreek. Na zijn inering is hij van plan rol in te zetten voor Hou leiend, dat na een moei- periode weer op zijn be nen staat. Jonkman is ook lid van de stuurgroep Pact van Teylingen, die momenteel pro beert om via het Offensief van Teylingen met concrete, relatief kleinschalige projecten het aan zien van de streek te verbete ren. Stuurgroepvoorzitter Wit- teman zei vorige week dat bin nenkort de eerste resultaten worden geboekt. Volgens hem zal er per saldo uiteindelijk ste vig geïnvesteerd moeten wor den om de plannen tot een goed einde te brengen. Jonkman vindt dat vooral de gemeenten daarbij hun verant woordelijkheid moeten nemen: „Het open houden van de streek is een collectief verhaal, waarbij iedereen moet kunnen en willen uitstijgen boven het directe eigenbelang. En poli tiek, dat is kiezen. Kijk, ik kan wel driehonderd redenen be denken waarom je deze streek kunt volbouwen. En als je het allemaal overlaat aan het vrije spel der maatschappelijke krachten, zoals dat zo mooi heet, dan kun je het voor deze streek vergeten. Maar als je dat niet wilt, dan moet je de conse quenties daarvan accepteren." :ou/ap - Een gepensio- e Russische militair die in lordeelde dat een alarm ien Amerikaanse kemaan- ls was en dat een tegen- iluit moest blijven, is gis- onderscheiden. De Asso- n of World Citizens (ver- ïg van wereldburgers) merikaanse organisatie inzet voor vrede, on- ïeidde oud-kolonel Sta- Petrovvoor het voorko- van wat had kunnen uit ten in een kernoorlog", had in 1983 het bevel iet waarschuwingssys- 'aarmee aanvallen op de -Unie in een vroeg stadi- itdekt moesten worden besloten moest worden ;ri tegenaanval. In sep- er van dat jaar kwam op vond een melding binnen muit de Verenigde Staten linuteman intercontinen- aket op de Sovjet-Unie ifgevuurd. Binnen enkele ten moest worden beslo- fde melding juist was en een tegenactie moest wor- ngezet. Hoewel het alarm- em melding bleef maken en inkomende raket, be- 'etrov dat er geen sprake een nucleaire aanval VS en dat er geen mili- itvvoord diende te volgen, tingen tussen de VS en de Sovjet-Unie waren op dat moment zeer groot. Kort daar voor had de Sovjet-Unie een Zuid-Koreaans passagierstoe stel uit de lucht geschoten om dat het zich zonder toestem ming boven de Sovjet-Unie be vond en het leger dacht dat het om een Amerikaans spionage- vliegtuig ging. Alle 269 inzitten den kwamen om het leven, on der wie een lid van het Ameri kaanse Congres. De Association of World Citi zens heeft Petrov behalve een onderscheiding ook een geld bedrag van duizend dollar toe gekend. De oud-militair moet rondkomen van een karig pen sioen en kreeg kort na het Mi- nuteman-incident een zenuw inzinking. Enkele maanden na het voorval werd hij uit het le ger ontslagen. (advertentie) SCHÖONMA A.KWRKEN BV Bedrijfsschoonmaak kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 COMMENTAAR SCHIPHOL lereen al op zijn klompen '1de, is nog eens objectief teld: de vijfde Schiphol- 'ert omwonenden tot in omtrek meer geluids- r op. De hoop dat de nieu- olderbaan de geluidsover- öu verminderen, is daar- efinitief de grond ingesla- )e filosofie achter de vijfde is mislukt. tanleg van de omstreden ging gepaard met de poli belofte dat het vliegtuigla- in het stedelijk d rond Amster- verminderen. n onderzoek van foiisterie van ver waterstaat dat dit niet het is. Het aantal klachten dik toegenomen. Niet alleen in (6) 11 als Spaarndam en geest is er meer herrie, ook in de steden. Leiden sen overwegen daarom uit nunissie Regionaal Over- üphol te stappen, ttoek leert dat Schiphol teeds een goede reputatie Driekwart van de onder den staat positief tegen- te luchthaven. Toch is nog de helft voor verdere groei chiphol en dat is minder 'Militairen VS schieten op alles' ramadi-londen - Amerikaanse militairen hebben bij de nach telijke aanval op een huis vol bruiloftsgasten in het Iraakse Mukaradeeb woensdag volgens de Britse krant The Guardian doelbewust vrouwen en kinde ren onder vuur genomen. Bij de aanval kwamen volgens een arts in een nabijgelegen zieken huis 42 mensen om het leven, van wie elf vrouwen en veertien kinderen. Volgens Amerikaanse militaire woordvoerders is er slechts temggeschoten na een Iraakse beschieting. Pagina Buitenland Jongens zekerder over eindexamen Amsterdam - Jongens zien hun kansen tijdens de huidige eind examens positiever dan meis jes. Bijna 90 procent van de jongens gaat uit van een goed eindresultaat, iets meer dan 85 procent van de meisjes denkt te slagen, blijkt uit een enquête onder 18.000 havo- en vwo- leerlingen. Autochtone leerlin gen zijn positiever (88,3 pro cent) dan allochtone leerlingen (75,8 procent). En dat verschil groeit, aldus uitgever Aromedia die het onderzoek onder de naam TKMST Monitor gisteren heeft gepubliceerd. Peuter sterft aan nekkramp hoogeveen - Naar gisteren pas bekend is geworden, is afgelo pen zondag in Hoogeveen een 2-jarig jongetje overleden aan de gevolgen van nekkramp of tewel meningitis. Volgens een woordvoerster van de GGD Drenthe is er geen reden voor paniek en zijn alle maatregelen genomen om verdere versprei ding te voorkomen. Aan de oostzijde van het Centraal Station in Amsterdam reed gistereravond een intercity met passagiers in de zijkant van een leeg treinstel. De ravage was enorm. Foto: ANP amsterdam/anp - Bij een fron tale botsing tussen een intercity met passagiers en een leeg trein stel bij het Centraal Station in Amsterdam zijn gisteravond twintig gewonden gevallen. Twee van hen raakten zwaarge wond. De oorzaak van de aanrij ding is nog niet bekend. Het is volgens de Amsterdamse brandweer onduidelijk of er nog mensen in het verwrongen deel van de intercity zitten. De brandweer acht de kans daarop niet groot, maar sluit het niet uit, zo bleek tijdens een pers conferentie. Twee passagiers raakten in de trein bekneld en moesten worden bevrijd. Bij een van hen, een vrouw, lukte dat pas rond middernacht. De machinisten kwamen er goed van af. Een van hen raakte lichtgewond, de ander bleef on gedeerd. Kort na middernacht kon de KLPD nog geen mede delingen doen over de woon plaats van de slachtoffers. De intercity kwam uit de rich ting Utrecht en was op weg naar Haarlem. Aan de oostzijde van het CS botste die trein om streeks half zeven tegen een le ge dubbeldekker, die uit het station kwam en aan het range ren was. Voor de veiligheid van reizigers en hulpverleners werd de spanning van de bovenlei ding gehaald. De eerste wagon van de intercity schoof door de botsing over de locomotief en stak de lucht in. Het is niet bekend hoeveel pas sagiers in de intercity zaten. De reizigers zijn opgevangen in een kantoor boven een van de sporen in het station. De trei nen kwamen ter hoogte van het voormalige postexpeditiecen- trum met elkaar in botsing. In de oude TPG-toren zit nu tijde lijk het Stedelijk Museum. Het station werd ontruimd om de hulpverleners de ruimte te geven. Twee traumahelikopters en meerdere ambulances wa ren ter plaatse. Door de aanrijding was hele maal geen treinverkeer moge lijk van en naar Amsterdam CS. De Nederlandse Spoorwegen adviseren reizigers Amsterdam ook vandaag zo veel mogelijk te mijden. Het is de bedoeling dat wel er treinen rijden op het tra ject Haarlem-Amsterdam CS, maar dit gebeurt mogelijk vol gens een aangepast rooster. Passagiers die via de oostelijke zijde van het station naar bij voorbeeld Utrecht moeten, kunnen het beste met de metro van het CS naar station Amster dam Amstel gaan en van daar uit verder met de trein. Trein reizigers in het hele land kregen gisteren te maken met vertra gingen wegens de stremming van het drukste station van Ne derland. De divisie Rail van de Inspectie Verkeer en Waterstaat en de Raad voor de Transportveilig heid stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het onge val. Voorzitter Van Vollenhoven van de raad liet zich in Amster dam op de hoogte brengen van de botsing. De organisatie trekt in een veel later stadium conclusies en doet dan aanbevelingen die de veiligheid op het spoor moeten bevorderen. dan vorig jaar. Schiphol heeft dan ook veel goodwill verloren met de foutieve berekening van de geluidshinder in Zwanen burg. Maar belangrijker is of Schiphol en kabinet nog langer het ver trouwen verdienen dat de groei van de luchthaven binnen de huidige geluidsnormen kan worden gerealiseerd. Schiphol wil de komende jaren van 400.000 naar 500.000 vliegbewe gingen per jaar. Dat is te veel ge vraagd, want ondanks alle mooie beloften over de vijfde baan is de geluidsoverlast al leen maar toegeno men. Schiphol is belangrijk voor de nationale economie. Maar de luchthaven bedreigt ook het leefmilieu en zet een rem op woningbouw in het hart van de Randstad. Op de tekenta fel wordt al aan de zesde en ze vende baan gewerkt. Regionale bestuurders moeten zich afvra gen of de grenzen van de groei niet zijn bereikt en of de uitbrei ding van Schiphol niet beter op de Maasvlakte of in het IJssel- meer kan plaatsvinden. Hugo Schneider (advertentie) Bij aankoop van uw nieuwe keuken: Èn voor elke offerteaanvrager de DVD: Oranje. De weg naar Portugal. honderd en één keukens, duizend en één Ideeën Vijf nieuwe aanklachten over ongewenste intimiteiten door onze correspondent Bob Kroon genève - Inmiddels zijn zeker vijf aanklachten over onge wenste intimiteiten ingediend tegen de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Ruud Lubbers. Als deze klachten van een aantal van zijn vrouwelijke stafleden gegrond blijken, is hij niet langer te handhaven in zijn huidige functie. Tot die overtui ging is VN-secretaris-generaal Annan gekomen na een onder houd van een uur met Lubbers, aldus hooggeplaatste VN-func- tionarissen. Dat gesprek ging deels over de vluchtelingen- ramp in de Sudan en over 'deze persoonlijke zaak'. „Eerst was er één aanklacht, (advertentie) geneve/ap - Fastfoodketens zoals McDonald's mogen al leen nog speelgoed weggeven bij gezonde maaltijden. Dat is een van de aanbevelingen waarover afgevaardigden van 192 landen het gisteren bij de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) in Genève eens zijn geworden. De aanbeveling maakt deel uit van een plan om overgewicht aan te pakken. In het alge meen wil de WHO dat de hoe veelheid suiker, vet en zout in voedselproducten omlaag gaat. Verder moeten er strengere regels komen voor teksten op verpakkingen die het product - vaak ten onrechte - aanprij zen als gezond. Het aanbod van groente en fruit in school kantines moet worden gesti muleerd door subsidie te ver lenen. Aan het plan is twee jaar ge werkt. Het moest er komen omdat er steeds meer dikke mensen komen en ongezonde voeding steeds vaker ziekten veroorzaakt, zoals diabetes. Wereldwijd zijn er op dit mo ment meer dikke mensen dan er mensen honger lijden. Het plan is niet bindend. Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (advertenties) Basis Bedrijfs huisvesting tel. 071-5233 277 Goedemorgen Wat een krant. maar inmiddels zijn er nog vier of vijf bijgekomen", aldus een VN-topman in New York, die niet met naam genoemd wil worden. „Dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op. De heer Lubbers heeft kennelijk een ge dragsprobleem in zijn omgang met'vrouwen. Dat was ook in Harvard al bekend." Voor zijn aantreden als vluchtelingen commissaris was Lubbers gast- professor op de prestigieuze Harvard Universiteit in Boston. De afdeling Interne Controle van de VN heeft inmiddels twee inspecteurs naar Genève ge stuurd. Zowel Annan als Lub bers zelf wil dat hun onderzoek zo snel mogelijk zijn beslag krijgt, wordt in VN-kringen ge meld. Of Lubbers, die gisteren weer op zijn kantoor in Genève was, ook is ondervraagd, wil men niet zeggen. „De Hoge Commissaris verga derde met zijn stafleden en ver trekt zondag voor een werkbe zoek naar Japan", is alles wat woordvoerder Janovski kwijt wil. Maar hij geeft toe dat de aantijgingen tegen de baas op het hoofdkwartier van de vluchtelingenorganisatie voor 'een gedrukte stemming' heeft gezorgd. Pagina Binnenland: Lubbers: besmet, ook als hij onschuldig is Proef nu Leidsch Dag'blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 tfja, Ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad t voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! MAT I Naam: Adres: I Postcode Plaats: I Telefoon: J Geboortedatum: I e-mail: Stuur deze bon op in een ongelrnnkeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. 1 T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127. 1800 VB Alkmaar BoUon kan ook: 0800-1711 (gratis) of «urf nn&r www.leidsehdagblad.nl (Deze aan- I bieding Is geldig tot 31 deoember SOO-I) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In hel colofon van do krant treft u nadere Informatie aan i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1