V rijblij vendheid moet eruit bij Noordwijk Bakker en Wendt gaan teugels strakker aantrekken SPORT ZATERDAG 22 MEI 2004 SI door Gertjan van Geen Dat Noordwijk pas via een beslissingswedstrijd te gen Excelsior Maassluis gevrijwaard bleef van het spelen van een degradatiewedstrijd, heeft de trotse voetbalvereniging wakker geschud. Er viel in de af gelopen jaargang weinig te genieten voor de aan hang van de zaterdaghoofdklasser. Komend sei zoen moet aan de Duinwetering weer een elftal staan dat goed voetbal speelt en bij de topzeven eindigt. Trainers Andries Wendt en Geert-Jan Bak ker kijken op het terras van strandpaviljoen Los Tios terug en vooruit. „Wij hebben onszelf ook een spie gel voorgehouden." Het ziet er bij aanvang van het seizoen zo mooi uit voor Noordwijk. Tegenover het vertrek van de 'oude' Arnold Reinders staat de komst van de jonge spelverdeler en ex-prof Bram Meurs. Noordwijk speelt voor de Amstel Cup tegen FC Zwolle en biedt de eredivisionist een helft lang meer dan goed partij. Meurs neemt het elftal bij de hand en een nieuwe leider is gevonden. In Je roen van Wetten lijkt Noordwijk tevens een meer dan gemiddelde aanvalsleider te hebben. In de seizoensouverture tegen Kloetinge, dat een jaar 'eerder als derde was geëindigd, scoort Van Wet ten twee keer. Noordwijk wint na een wervelende voetbalshow met 7-2. De spelers lopen met de borst vooruit in de wetenschap dat dit Noordwijk moeilijk te kloppen is. Vier wedstrijden later heeft Noordwijk er slechts één puntje bij. Maar de paniek slaat niet snel toe aan de Duinwetering, verklaren Michael van der Laan en Rocky Pitti in het Leidsch Dagblad. Het duo is ervan overtuigd dat, als het eenmaal gaat lopen, de tegenstanders weer van de mat ge speeld gaan worden. Er volgt een 0-5 zege bij MIC, maar die blijkt een incident. Weer volgt een heel matige reeks en Noordwijk moet naar bene den kijken. Andries Wendt: „Er waren natuurlijk aanwijsbare lorzaken. Van de zes verdedigers, waarmee we legonnen, raakten we er drie kwijt. Michael Scholten kreeg een schorsing van zeven wedstrij den. Daardoor moesten we achterin gaan schui ven. Middenvelders werden naar achteren ge haald. Ze deden het niet slecht, maar ze hebben toch een andere denkwijze. Leonard van Utrecht heeft op vijf verschillende plaatsen gespeeld en Patrick van Dam is als spits zelfs een keer laatste man geweest." Geert-Jan Bakker: „Normaal gesproken raak je er geen drie kwijt en als je kijkt wét voor blessures het waren. Peter Bos was een uniek geval. Die kreeg trombose na een simpele operatie aan zijn meniscus. Dat is een kans van 1 op meer dan 1000. En wat Martijn Ravensbergen aan zijn enkel kreeg heb ik al die jaren ook nog nooit gezien." Wendt:Als je meer punten hebt is zoiets makke lijker op te vangen." Bakker: „We konden geen jongens uit het tweede halen, want die waren er niet klaar voor." Wendt: „Al met al konden we het team dat we in gedachten hadden niet opstellen." Van het team dat in 1999 nog kampioen werd, zijn vier jaar later alleen Patrick van Dam, Rocky Pitti en Michael van der Laan nog over. Het suc ces verbloemde in eerste instantie de problemen. Het tweede elftal speelde kortstondig in de reser ve eerste klasse. De doorstroming stagneerde en Noordwijk, dat toch al niet het ruimste budget in de hoofdldasse heeft, werd een paar seizoenen la ter met de tekortkomingen geconfronteerd. Bakker: „Doordat we een vast elftal hadden, heeft de club stilgestaan. We zijn te laat begonnen met spelers te vervangen. Je moet niet denken dat het wel lekker loopt. Je moet vooruit kijken. Of Van Dam volgend seizoen nu wel of niet speelt, hij stopt een keer." Wendt: „We hebben ook bestuurlijk een wisseling van de wacht gehad. Voorzitter Leen Korbee en Eep Bosma deden uitvoerend heel veel. De nieu we mensen moeten dat leren. Daardoor ga je achterlopen met sponsors werven en de contac ten ermee onderhouden." Bakker: „We moeten meer spelers opleiden in het tweede. En in de jeugd moeten we gaan kijken of er B-juniortjes zijn die al met de A mee kunnen doen om meer weerstand te kweken. Daar zijn ze jaren niet mee bezig geweest. De trainer van de B wilde liever kampioen worden, dan dat hij zijn beste spelers afstond." Wendt: „Dat is een proces. We hebben nu een jeugdcoördinator die goed werk verricht. Noord- Andries Wendt (links) en Geert-Jan Bakker: „Wij hebben onszelf ook een spiegel voorgehouden. In een kleine groep bedek je soms dingen met de mantel der liefde ii plaats van confronterend te zijn. Je doet concessies aan jezelf." Foto: Dick Hogewoning wijk wil het liefst een eigen gezicht hebben met spelers die iedereen op het dorp tegenkomt." Bakker: „Maar ze willen er ook niet mee degrade ren." Wendt: „We raken ook veel spelers aan het be taalde voetbal kwijt. De broers Marbus, Leonard van Utrecht, André de Ridder, Marcel Akerboom, Mike Zonneveld en Joost Terol komen bij ons vandaan. Komend jaar gaat de keeper van de Al naar FC Utrecht. We zijn er meer kwijt dan elke andere club." Bakker: „Vroeger bleven die gasten, omdat het fi nancieel gezien niet interessant was. Nu gaan ze allemaal. Dus het is niet zo dat we nooit goede voetballers gehad hebben." De, uiteindelijk, smalle selectie bracht nog meer problemen voort. Gebrek aan concurrentie deed de gemakzucht, ondanks de magere resultaten, toenemen. Daarbij slaan de spelers van Noord wijk zich graag op de borst met hun genoten op leiding. Ze zijn mondig en bijna de helft heeft een trainersdiploma op zak en weet het 'dus' beter. Bakker en Wendt steken de hand in eigen boe zem. Wendt: „Wij hebben onszelf ook een spiegel voorgehouden. In een kleine groep bedek je soms dingen met de mantel der liefde in plaats van confronterend te zijn. Je doet concessies aan je zelf. Misschien hadden we jongens, die niet pres teerden, eerder op de bank moeten zetten. Dan hadden we ze even laten schrikken. Maar dan hadden we er wel onbekenden voor in de plaats moeten zetten." Bakker: „We hebben niet ingegrepen, maar het laten lopen. Het zijn net kinderen. Als we de strijd waren aangegaan, hadden er misschien spelers weggelopen. En we hadden nog maar moeten zien of clie jongens uit het tweede het hadden aangekund." Wendt: „Ik heb er veel moeite mee gehad dat ik niet rechtlijnig genoeg ben geweest. Toen ik nog in Noordwijk 1 voetbalde, corrigeerden we elkaar. Je wist dondersgoed wanneer je je taak niet uit voerde. In deze groep hadden te veel spelers een weerwoord. Als speler van Rijnsburgse Boys heb ik wel een keer in zo'n situatie gezeten. Als we verloren zei iedereen: we degraderen toch niet. Maar aan het eind van de rit kwamen we punten tekort. Nu verloren we vlak voor het einde van Achilles Veen, terwijl iedereen dacht we wel even gingen winnen. Het was een grote schande. Daar heb ik een maand slecht van geslapen." Niet alleen het trainersduo is wakker geschud, ook de club heeft door dat van de bewandelde route moet worden afgeweken, wil Noordwijk weer een rol van betekenis gaan spelen. Het bud get is dankzij inspanningen van de hoofdsponsor opgeschroefd. Als het aan Wendt ligt, is het vanaf nu voorbij met de vrijblijvendheid. Wendt sluit af: „Ten eerste gaat het lukken om in de breedte sterker te worden en ten tweede gaat er harder getraind worden. Van tevoren gaan we met de spelers doelstellingen doornemen en daar gaan ze op afgerekend worden. Noordwijk moet meer bikkelen en verdedigender gaan denken, het is te vaak voorgekomen dat we een corner of vrije trap kregen en dat de bal even later aan de andere kant in het doel lag. We zijn aan het scouten ge weest op winaarsmentaliteit, op jongens die een 'andere' opleiding hebben. De doelstelling is de topzeven en die geldt vanaf dag 1. „Het is een rotperiode geweest voor de club, de spelers, de trainers en de supporters. Overal waar je komt, praat je over voetbal en er zijn te weinig mensen die met plezier naar Noordwijk hebben gekeken. Dat trek ik mezelf aan. Ik heb er geen moment aan gedacht om te stoppen, heb juist besloten om verder te gaan in de voetballerij. Ik was gestopt met roken, maar stoom weer de ene na de andere weg. Het vreet aan me. Ik ben geen paar jaar ouder geworden die laatste weken, maar wel een paar kilo lichter." RANDJE BUITENSPEL v.l.n.r.: Henk Kruit (trainer), Chris Bosman, Jaap Oltshoorn, Jan Koek, Ton Berg, Bert van Klink (grensrechter), Peter Beerboom en Sjaak van Slingerland, it v.l.n.r.: Jan van der Geest, Goof Overdevest, Gerard van Cromvoirt (keeper), Leo van der Ham, Guus van der Geest en Louis Bosman. chief Gerard van der Hoeven. feelden op De Loethe, toenmalige terrein oemd, tegen Teylin- 2500 toeschouwers, il was niet zo vreemd, Ie enige belevenis in p. Zo'n kampioenswed- f lefde enorm. Mijn zus- gen nooit naar voetbal, )en wel. Dat is een groot met nu. Clubliefde en i'i esse in het amateur- zijn afgenomen. Vroe- 1 mijn vader mij wel C eer naar UVS en in mijn 'g zaten daar altijd 5000 H luwers, tegenover 200 langs bij de derby van Het is deze maand veertig jaar geleden dat SJZ voor het eerst vanuit de voormalige afdeling Leiden promoveerde naar de 'grote' KNVB. De Zoeterwoudse club maakt vier decennia later kans op een nieuwe mijlpaal: promotie naar de derde klasse. De 58-jarige Sjaak van Slingerland, die als speler bijdroeg aan de eerste feestelijke gebeurtenis, is met 137 doelpunten in 310 competitieduels tussen 1962 en 1978 clubtopscorer. Volgens Van Slingerland is zijn club nog niet rijp voor de tweede historische stap. SJZ tegen Meerburg stond in het Leidsch Dagblad dat er 600 bezoekers waren en dat vond ik nog ruim bemeten. Ik was een echte linksbuiten, licht en snel, type Robben, Moulijn of Keizer, maar dan op ons niveau. Saamhorigheid en een goede conditie war en de kracht van het team op de foto. Trainer Kruit liet ons twee keer in de week hard trainen en dat was uitzonderlijk in die tijd. We wonnen veel wedstrijden pas in de eindfase, juist door ons uit houdingsvermogen. De promo tie naar de vierde klasse was een hele happening. Ik heb al les in plakboeken bewaard en ik kan me van de wedstrijd nog herinneren dat we na afloop op de schouders gingen. Precies veertig jaar later staat het eerste elftal voor een nieuwe mijlpaal, maar afgaande op de wedstrij den die ik de laatste tijd gezien heb, zijn ze daar nog niet rijp voor. Meerburg was onlangs toch écht heel wat beter. Ik kom niet zo vaak meer bij SJZ en éls ik kom, zoals onlangs bij die kampioenswedstrijd tegen Meerburg, zie ik niemand meer van het beschreven elftal, maar nog wel jongens met wie ik la ter voetbalde. Ik denk dat er meer dan voldoende interesse zal zijn voor reünie, maar dat moeten anderen regelen. Ik ben niet zo'n organisator. Ik woonde vroeger op de Vrou- wenweg die in 1966 Leids grondgebied werd. Daardoor kreeg ik met de Leidse woning bouwvereniging te maken en was ik op Leiden aangewezen toen ik wilde verhuizen. Ik woon nu al jaren in de Soemba- straat. Hoewel ik daar nooit zo bij stilsta, word ik niet als een echte Leidenaar beschouwd. Jij hebt 'boerenbloed' zeggen ze op mijn werk en dat is dan po sitief bedoeld." De populariteit van het voet- balboek is een voordeel met een enorm nadeel. Jan en alle man waagt zich er aan. Nog niet zo gek langgeleden haalde een beetje uitgever zijn neus op voor de platte volkssport. Maar nu? Zelfs de ergste rotzooi wordt zonder mankeren gebundeld, gedrukt, van een omslag voor zien en op de markt gedonderd. Als er tussen de vaak kromme regels door maar gevoetbald wordt. Wtit is dat voor merk waardige scoringsdrift die zelfs de serieuze boekdrukker tot schaamteloze producties aan zet? Zijn Ajax, Beckham, Feyen- oord en Oranje zelfs in fatsoen lijke kringen soms zo hip dat een uitgever zonder voetbalboe- ken op de plank niet meer mee telt? Het is echt onvoorstelbaar welk een shit zijn weg naar de schap pen heeft gevonden. Met het oog op het naderende EK is kenne lijk alles geoorloofd. Een jaartje terug werd het Nederlands elftal nog uitgejouwd en nu gaan we in polonaise naar Portugal. Maar zou het opportunistische voetbalvolk nou werkelijk alles vreten zo lang het leesvoer maar oranje is? Dat Leo Oldenburger de mensheid meent te moeten lastig vallen met zijn memoires is toch een grove belediging voor wie van voetbal houdt? Leo wie? Precies. Leo Oldenburger, die ze melaar van SBS die het com mentaar doet als de commercie- len Oranje mogen doen. Nou kom ik al een jaar of wat geregeld bij het Nederlands elf tal en onderhand weet ik wel zo'n beetje hoe en wat als het om de entourage van Oranje gaat, maar wie Leo Oldenburger is, ik heb geen flauw idee. Toch is van de man een boek versche nen, 'De stem van Oranje', een soort autobiografie. Oldenbur ger verhaalt over zijn lotgeval len tijdens de barre overlevings tochten van de nationale ploeg in Tsjechië, Moldavië en Schot land. Het gaat over wat Leo eet, waar, hoeveel en waarom. Dat ons dat volkomen worst is, zal een uitgever toch ook wel begrij- pen? Of houdt die de voetbal consument voor niet goed snik? Met veel poespas werd van de Het gaat over wat Leo eet, waar, hoeveel en waarom. Dat ons dat volkomen worst is, zal een uitgever toch ook wel begrijpen? week de biografie van Rafael van der Vaart onthuld. Net in de tiuintig paar keer het oranje shirt aangehad en hup, biogra fie. Kan nooit veel zijn, zult u denken. Mis. Het is nog minder, helemaal niks. Een leeg boek, een broddelwerk. Schrijver doet er tijdens het tikken niet al te moeilijk over: do, re, mi, fa, sol, al weereen velletje völ, zo'n boek. En dan heeft het meeste van de Van dér Vaart-biografie al eerder in het blad Sportweek gestaan. Auteur Mark van den Heuvel, die als verslaggever in dienst van Sportweek is, heeft dus gewoon zijn eigen werk zit ten herkauwen. Oldenburger, Van der Vaart, To venaars in Oranje, een werkje waar ik mij vorig weekeinde doorheen heb geworsteld en dat ik u ook van harte kan afraden, van mij mag het allemaal, maar het zou zonde zijn als ze de aandacht zouden afleiden van die paar voetbalboeken die wel de moeite waard zijn. Nou hoeven we over Auke Koks Wij waren de bestenniet in te zit ten, want deze definitieve ver slaglegging van het WK 1974 is werkelijk overal de hemel in ge prezen. Maar een juweel als 'Het mysterie Marco'als dat maar: niet in het duister blijft liggen schitteren. Ik werd op het Mysterie gewezen door Rob van der Zanden, mijn vriend en overbuurman op de redactie van Johan, het voetbal maandblad. Ik was een tikkeltje chagrijnig na het schrijven van recensies over Tovenaars in Oranje en het Van der Vaart- boek (hoeveel lichtheid kan een mens verdragen) toen Rob mij als het ware de biografie van Van Basten voorschreef. Als the rapie. Het hielp. Wat een fantastisch voetbalboek. Het beste sinds Ni co Scheepmakers meesterwerk over Cridjjf. Van Basten heeft schrijver Johan Faberzijn zegen gegeven, maar wenste op geen enkele manier aan het boek mee te werken. Een daverende pre sentatie zit er daarom niet in voor uitgeverij Thomas Rap. Maar juist omdat Van Basten er zelf nergens doorheen kletst, is zijn biografie zo gesldÊgd. Faber werd gedwongen om alles wat hij over het Mysterie had ge hoord, gelezen en van hem had gezien zo krachtig mogelijk op te schrijven. Dat is hem perfect gelukt. De geheimzinnige Van Basten wordt door de journalist Faber bijna volkomen door grond en de weerslag van deze minutieuze studie is een meesle pend verhaal dat geen moment hapert. Als onderzoeker én ver teller maakt Faber grote indruk. Mijn tip voor de zomervakantie: 'Het mysterie Marco'Alhoewel, zonde om zo lang te wachten. Halen en lezen. Jaap Visser Reageren? sportredactieJd@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19