REGIO 'Leiden' slaat geen modderfiguur tel. 071 - 636 63 62 Tolken VlAAfW.leidSChCte9blaCl.nl i goede waslaag bestrijdt pleurt. En iizenpoep en vogelstront dat is niet on- Het verschil tussen de 20 miljard van Harvard en de 16 miljoen van de Leidse universiteit NAVRAAG die aanslag nu eigenlijk voorkomen afblijft het in het ar een kwestie van veel wassen? ;oede waslaag op je auto beschermt de lak en reduceert het itende vermogen van die smurrie. In waslagen heb je te- irdig veel keuze. We hebben er zelfs één die je auto drie jaar jrmt. Het maakt de auto echt spiegelglad en je merkt duide- iveel minder zooi zich aan de auto hecht. Maar daar betaal rel wat voor. Het kost 125 euro en je bent je auto een dag 'och zien we dat steeds meer mensen daar toch voor kiezen, bent wel in één keer voor drie jaar klaar." larijn Kramp foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN [1954, Zaterdag 22 Mei - „Hup Vliet, hup Vliet!" Zich ver over de reling van de „Piet ligend, moedigde H.M. de Koningin met deze overbekende strijdkreet gistermiddag op de Oude Rijn bij 's Molenaarsbrug ■gvan de Leidse dames studenten aan. Maar deze Koninklijke ediging kon De Vliet in de race van de Quadruple's niet aan de ilpen: de rood-witte Vliet-meisjes moesten met ruim twee leng- iterstand het hoofd buigen voor het Delftse DDS. En, zo vertelde is, dit vond H.M., die in Haar hart een warm plekje voor De Vliet och wel erg jammer. agonze Landsvrouwe, tijdens Haar korte bezoek aan de Hollan- iwedstrijden, nog een Leidse ploeg winnen: de „Kopenhaagse" Vier van Die Leythe. De Oranje-zwarte dames roeiden uitste- iverbeterden, het zware water ten spijt, het op haar naam baanrecord met 1.6 seconde. Nieuwe baanrecords vestigden j.A. Reuter van Nautilus in het nummer Oude Skif, de Onge- iVier van Laga en de jonge skiffeuse mej. Hylkema van De ALPHEN AAN DE N RIJ N,14.B0UUR Archeotolken zijn de aardigste mensen die er zijn. De figuranten van historisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn sloven zich de godganse dag uit om het de bezoekers naar hun zin te maken. Ge huld in prehistorische, middeleeuwse of Romeinse kledij spelen ze fanatiek hun rol van oermens, mid deleeuwer of Romein en geen vraag is ze te gek. Glimlachend steken zij hun verhaal af. Enthousiast alsof het de eerste keer is, in plaats van de honderd ste keer vandaag, de duizendste keer deze week, en de tienduizendste keer dit seizoen. „Tussen deze twee stenen malen wij het graan. Van het meel maken we pap of bakken we brood", vertelt de blonde prehistorisch vrouw. Ze werkt al sinds de opening van Archeon in het park. Als je probeert te bedenken hoe vaak zij al over die twee stenen heeft verteld, duizelt het je. Haar collega tekent met een dun stokje en zelfgemaakte verf - alleen geel en rood, gemaakt van steenpoeder met water - streepjes in stipjes op kindergezichten. „Whaaa, nu ben ik ook een oermens!" De middeleeuwse apotheker vertelt over aderlaten en gaatjes boren in de hersenpan van tijdgenoten die gek zijn geworden. En over het feit dat ze in de Mid deleeuwen één keer in de week in de tobbe gingen. „Net als mijn vader vroeger, dus zo vies waren ze toen niet." Een minuut of tien later is de groep toe hoorders in haar apotheek wel weer ververst. En ver telt ze over aderlaten en gaatjesboren in de hersen pan van tijdgenoten die gek zijn geworden. Hoogtepunt van de dag is het gladiatorengevecht. De middeleeuwse smid blijkt dan de stomdronken kei zer Bachus te zijn en de jonge Romein die eerder een maliënkolder in elkaar zat te prutsen is nu gladiator Adéhadeus. Inderdaad, een tamelijk druk en springe- rig type. Na twee spectaculaire, bloederige gevechten - één 'op leven en dood' en één 'op bont en blauw* - keren de gladiatoren weer terug in hun gewone rol. Adéhadeus sleutelt verder aan zijn ringenvest en heet dan weer Concentradus. De winnaar van het gevecht op leven en dood heeft het bloed van zijn handen gewassen en begiet glimlachend het akkertje bij zijn lemen hutje. Als een klein jongetje hem een vraag stelt, hurkt hij tot op kindhoogte en vertelt vriendelijk zijn verhaal. Een idealist in berenvel. Paul de Vlieger (advertentie) weer de tijd van bomensmurrie en vogelpoep: de voorjaarspla- mde automobilist. De wasstraten hebben het er druk mee. In /achten de automobilisten totdat hun wagen aan de beurt is 1 x verstandig WIM VOLLEBREGT, supervisor wasstraten van Het Motorhuis Leidse Vondellaan. ,,Want als je die bomensmurrie lang op de jat zitten krijg je het er nog maar moeilijk af. En vogelpoep kan e lak aantasten." ;die plakkerig zooi nu eigenlijk die in het voorjaar uit de valt? is in veel gevallen luizenstront. Het is een nogal vettig, beetje erig goedje. Mensen verwarren het nog wel eens met hars, /erigens ook wel auto wordt troffen, maar is het luizen- Hars valt na- niet van blade maar komt uit lUtvan de Die luizen tref iral in het voor- ide bomen aan. kde vogelpoep, nd je in deze ik altijd wat va- ije auto. Zeker ie meeuwen ide buurt. En als het dan een tijdje niet regent kun je drukte [wasstraten verwachten." het weieens heel lang op mijn auto laten zitten en toen lik het er niet meer vanaf zotuier mijn lak aan te tasten isico loop je vooral met vogelpoep. Dat moet je echt snel jderen, anders kan het je lak aantasten. Maar ook bomens- emoet je niet lang op de auto laten zitten anders krijg je het maar moeilijk af. Dan moet je zo een keer of drie, vier door sstraat. Bij heel veel hardnekkige aanslag kun je ook een ieve voorbehandeling kiezen, die de lak niet aantast. Die dan wel een paar minuten intrekken." Volgens de geruchten was het oud-collegevoorzitter Louk Vredevoogd die voor het eerst van de Universiteit Lei den een Harvard aan de Rijn wilde maken. De betrokkene ontkende altijd hevig en ook het huidige college van be stuur zegt niet die ambitie te hebben. Hoe dan ook: Har vard aan de Rijn wordt zowel door cynici en gelovigen als term gebruikt om de richting aan te geven waar het met Leiden niet, of juist wel naar toe moet. Hoe ver staat Lei den van Harvard af? In een tijd waarin alles meetbaar is, ontstaan ook lijstjes van 'beste universitei ten'. De waarde daarvan is omstreden, omdat de op stellers zelden dezelfde crite ria gebruiken. Voor de Shanghai Jiao Tong Universiteit telt bijvoorbeeld zwaar mee of een universi teit een Nobelprijswinnaar heeft. Voor andere opstellers tellen vooral studiefacilitei ten, zoals een goed geoutil leerde universiteitsbiblio theek. Artikelen in tijdschrif ten als Nature en Science zijn goed voor een hogere plek, evënals de mate van citatie - het aanhalen van een weten schappelijk onderzoek in ander onderzoek. Een hoge plek op een lijstje wekt de suggestie dat een universiteit goed is. Lijstjes spelen een rol bij de beeld vorming. Om die reden wil len alle universiteiten in de top staan en krijgen colleges van bestuur het Spaans be nauwd als dat niet zo is. De Leidse hoogleraar ont wikkeling van wetenschap en technologie Ton van Raan, die vergelijkend on derzoek doet naar universi teiten, vindt echter dat lijst jes met een korreltje zout moeten worden genomen. Hij onderscheidt liever la gen, zoals een top, een subtop, een gemiddelde, la ger geplaatste. „Binnen een laag zijn de verschillen soms miniem." Daarnaast zijn universiteiten vaak onverge lijkbaar, waardoor de uit komsten nergens op slaan. „Nooit kan él het onderzoek van topniveau zijn. Op som mige wetenschapsgebieden heerst stilstand, terwijl an dere de ene doorbraak na de andere beleven. Sommige faculteiten bloeien, andere niet. Dat maakt het lastig om een universiteit in zijn ge heel te beoordelen." Alle lijstjesmakers zijn het erover eens: Harvard is de beste universiteit ter wereld. Ook bij de andere universi teiten in de toptien, wat heet: toptwintig, overheer sen de Amerikanen. Alleen Engeland doet mee in de top met onder meer Oxford, Cambridge en het University College London. Op het lijst je van de Universiteit van Shanghai komt Utrecht op de veertigste plaats en Lei den op de 78ste. Andere indelingen zijn mo gelijk. Van Raan heeft onder zocht hoe goed Europese universiteiten zijn in bio- De plek van de Leidse universiteit volgens... Nationaal Een enquête van Vrij Neder land onder 1010 hoogleraren 1. Utrecht 2. LEIDEN 3. Universiteit van Amsterdam 4. Groningen 5. TU Delft 6. Erasmus Universiteit Rotter dam 7. Universiteit Maastricht 8. Technische Universiteit Eind hoven, Tilburg, Vrije Universiteit 9. Katholieke Universiteit Nijme gen 10. Universiteit Twente Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 1. LEIDEN 2. Utrecht 3. Vrije Universiteit 4. Groningen 5. Tilburg 6. Universiteit van Amsterdam 7. Technische Universiteit Eind hoven 8. Katholieke Universiteit Nijme gen 9. TU Delft 10. Universiteit Twente Internationaal De Shanghai Jiao Tong Univer sity, 500 beste van de wereld 1. Harvard University, VS 2. Stanford University, VS 3. Caltech, VS 4. Berkeley, VS 5. Cambridge, Engeland 6. Massachusetts Institute of Technology (MIT), VS 7. Princeton University, VS 8. Yale, VS 9. Oxford, Engeland 10. Columbia, VS 40. Utrecht 78. LEIDEN 84. Groningen De Shanghai Jiao Tong Univer sity, 100 beste van Europa 1. Cambridge, Engeland 2. Oxford, Engeland 3. Imperial College, Engeland 4. University College London, Engeland 6. Karolinska Instituut Stock holm, Zweden 7. Utrecht 8. Edinburgh, Schotland 10. TU Miinchen, Duitsland 23. LEIDEN 24. Groningen 77. TU Delft Een onderzoek Ton van Raan, 'Brute kracht in toponderzoek', 25 beste van Europa 1. University College London, Engeland 2. Sorbonne (vier universiteiten tesamen), Frankrijk 3. Oxford, Engeland 4. Cambridge, engeland 5. Karolinska Instituut Stock holm, Zweden 6. Heidelberg, Duitsland 7. Edinburgh, Schotland 8. Erasmus Universiteit Rotter dam 9. Genève, Zwitserland 10. LEIDEN 14. Utrecht 18. Amsterdam Een goede reputatie en respectabele ouderdom is voor sommige lijstjesmakers een indicator voor kwaliteit. Dan scoort de Uni versiteit Leiden, van 1575 immers, hoog. Archieffoto: Loek Zuyderduin technologie. Hierbij heeft hij vooral gekeken naar het aan tal wetenschappelijke publi caties en de mate waarin an dere onderzoekers die cite ren in hun eigen onderzoek. Op basis daarvan kon hij al drie verschillende lijstjes maken. Eén ervan is 'brute kracht in toponderzoek'. Leiden scoort dan een tien de plaats, Utrecht de veer tiende. Het opinieweekblad Vrij Ne derland vroeg onlangs 1010 hoogleraren welke universi teiten naar hun oordeel tot de beste ter wereld behoren. Ook zij zetten Harvard op één, gevolgd door het Mas sachusetts Institute of Tech nology (MIT) en Stanford. Nationaal zetten de hoogle raren Utrecht op één, Leiden op twee en de Universiteit van Amsterdam op drie. Op een andere lijst van vijf honderd universiteiten uit de hele wereld scoort de Leidse ruim in de tophon- derd. Binnen de in 2002 ge vormde League of European Research Universities is de Leidse universiteit vergelijk baar met die van Heidelberg en Helsinki. De toptwintig-universiteiten hebben één ding gemeen: zij zijn privaat gefinancierd. Een constante geldstroom komt van hun alumni, oud studenten die geslaagd zijn in het leven. Zij hebben het gevoel dat zij iets terug moe ten doen voor de universiteit waaraan zij hun succes te danken hebben. Harvard be schikt over een kapitaal van twintig miljard dollar en kan daarmee eik gewenst onder zoek betalen. Daar steekt de zestien miljoen euro van het Leids Universiteits Fonds (LUF) wel erg mager bij af. Wilfred Simons gratis) 5196800 ling (acceptgiro) 1979, dinsdag 22 mei N - Een grote groep krakers heeft gisteravond de vergadering Leidse gemeenteraad verstoord met een demonstratieve actie aadzaal. Na enkele schorsingen liet loco-burgemeester mr. Waal de tribune door de politie ontruimen. De krakers voerden imdat er uitzettingen op stapel staan rondom gekraakte wonin- het Herengracht/Zijlsingelgebied. rchief Leidsch Dagblad [in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op ummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA ulem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van Bising) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Mtstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg mail: directlehdcuz@hdc.nl edacteur: Jan Geert Majoor mail: redactie.ld@hdc.nl (NT00R praat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 "istbus 54,2300 AB Leiden. |*07i-5 356415 |fax 071-5 356 325 fhten fax 023-515° 567 ïRKOOP m.b.t.: >•6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 CC2 itailhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen ft 3636 te ons een machtiging vefstrekken tomatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u"dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15