REGIO tegen pont Tengnagel Teylingen wil een zetel in het regiobestuur Meer verzet Archeon wil een Romeins museum los van themapark Idee voor 'werkwoningen' 0p bedrijventerrein Zoeterwoude Stel uw eigen team samen en R3 Vier kuikens oorschoten-verzamelaar wil kennis en collectie delen a SP springt in de bres voor volkstuinders tijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad Ituin Ballorig enkort open obp - Kinderspeelpara- lorig heeft, na twee jaar lijk overleg tussen Lei- Leiderdorp, toestem- kregen om een vesti- i de Vlasbaan in Leider- openen. Als de provin- I irgunning heeft uitge- L n, kan met de inrichting (verdekte speeltuin be- worden. Vlak voor het schooljaar hoopt Ballo- kinderen de poorten te ,In Ballorig komen on- tf irballenbaden, spring- en glijbanen. 0( «naar wil ij ng scholieren i aar - De gemeente b aar wil van de ouders en en van het Adelbert Col het Rijnlands Lyceum oe zij denken over een ;n nel onder de Rijks- Do igbij Den Deijl. Deze is en gaan die tunnel na- a et meest gebruiken. Nu au lagelijks 1600 fietsers op t tde weg over. De mees- en zijn op weg naar )o! of komen daar juist l Reageren kan op ww- naar.nl. De gemeente ?ei ert de omwonenden ntrent de bouwplan- zaterdag 22 mei 2004 regio - De nieuwe gemeente Teylingen wil een plaats op in het dagelijks bestuur van de nieuwe regio Hol land Rijnland. Dat hebben de drie gemeenten laten weten aan de stuurgroep die de fusie voorbereidt. Vol gens betrouwbare bronnen is de huidige Sassenheimse burgemeester Waal kandidaat. Volgens Waal zelf heb ben de drie gemeenten nog geen gezamenlijke kandi daat, maar zal hij eventueel 'zijn verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan'. De nieuwe regio Holland Rijnland moet per 1 juli een feit zijn. Met het naderen van die datum is ook het ge vecht om de plaatsen en portefeuilles in het nieuwe dagelijks bestuur van de regio losgebarsten. Voorzitter van de regio wordt vrijwel zeker de Leidse burgemees ter Lenferink, terwijl zijn Katwijkse collega Wienen dan waarschijnlijk vice-voorzitter wordt. De twee zijn op dit moment nog voorzitter en vice-voorzitter van de stuurgroep voor de fusie. Omdat Lenferink als voorzit ter een onafhankelijke rol heeft, krijgt Leiden nog een tweede vertegenwoordiger. Kandidaat daarvoor is wet houder van ruimtelijke ordening Hillebrand. Het nieuwe dagelijks bestuur, dat het bestuurlijke zwaartepunt van de nieuwe regio vormt, zal minimaal vijf en maximaal acht leden tellen. Waal verwacht dat het dagelijks bestuur in elk geval in het begin acht le den zal tellen, dit om zoveel mogelijk gemeenten tevre den te stellen. De Duin- en Bollenstreek zou dan vier zetels kunnen opeisen. Behalve Wienen zouden dan ook de huidige SDB-bestuurders Polman en Witteman kunnen meeverhuizen naar de nieuwe regio. Polman kan daar overigens zekerder van zijn dan Witteman. De Rijnsburgse wethouder Binnendijk, het vierde lid van het SDB-bestuur, komt in elk geval niet in aanmerking. De vierde zetel gaat dan naar de nieuwe gemeente Tey lingen. Zowel Waal als de Voorhoutse burgemeester De Ronde bevestigt dat de drie gemeenten dat als harde eis op tafel hebben gelegd. Waal vindt dat logisch, want de fusiegemeente wordt na Leiden en Katwijk de derde gemeente in de nieuwe regio. ,,Als één van de voordelen van de fusie is ons voorgehouden dat we ons dan regionaal beter kunnen profileren. Dan is het niet zo gek dat je een zetel krijgt in het dagelijks be stuur van de nieuwe regio. Want daar worden uitein delijk toch de besluiten genomen", aldus Waal. Leiden zal niet staan te juichen als Waal wordt voorge dragen: de voormalige Leidse wethouder heeft twee keer gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van de stad en werd beide keren te licht bevonden. Wie naast Lenferink en Hillebrand de kandidaten van de Leidse regio zijn, is nog niet helemaal duidelijk. In elk geval circuleert de naam van de Zoeterwoudse wethouder Van der Kooi. Hoe de portefeuilleverdeling eruit gaat zien, is nog on gewis. Zeker is in elk geval wel dat er voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting meer liefhebbers dan plaatsen zijn. Eén van de twee portefeuilles gaat vrijwel zeker naar Wienen. bussen Duinrell mr - Connexxion zet in twee extra buslijnen letWassenaarse attrac- e)uinrell. Lijn 491 rijdt .00 en 12.00 uur en tus- en 22.00 uur elk half af station Den Haag CS pretpark. Lijn 468 gaat m 00 en 21.00 uur vanaf naar het strand op de larseslag. De buslijnen komen altijd al langs tie. Pretparkgangers ïni raor 3,30 euro een it i retour kopen op Lei- tin traal en op Den Haag nelmarkt 'amarco ip - Drumfanfare Ta- >udt zondag een rom- in het clubgebouw in er Marckstraat 19b in rp. Het rad van fortuin draaien. De markt m 10.00 uur. Jmerrit goed doel EN/TER AAR - De Rotary irganiseert zondag 13 tocht met klassieke au- is een tocht voor het :1. Wie mee wil, be- derd euro per persoon. I irs met auto hoeven e italen. De opbrengst is voor Villa Pardoes in ïvel. De start van de rit uvween tussen 10.00 en Informatie over de it en het reserveren van ts staat op de website ;u iel. aai irlo, ary-ter-aar.nl. warmond - Vier ooievaarskuikens zijn uit hun ei gekropen in het nest langs de Herenweg in Warmond. Wie goed kijkt ziet de kleine kopjes boven de rand uit steken. Het Warmondse ooievaarsnest is van oudsher een pleisterplaats voor de statige vogels. Begin vorige eeuw zaten er steevast vogels te broeden, tot het in 1935 mis ging. nke Ledegang ^oten - Trudo Bosch (47) is van Voorschoten dat hij een zijn archief over het dorp in ;t pjbewaart. „Dan kan ik, als ik iren uurtje op mijn werk als ngsbeambte heb, gewoon 'eta 'erken aan mijn hobby." ar p iken geleden zag zijri Histo- der|ormatie Centrum Voorscho- iedereen die meer wil weten P- irschoten, het levenslicht. 24 invijl Bosch niet eens écht uit pten komt. In 1981 verhuisde a st it Katwijk naar 'de Parel aan zoals Voorschoten tegen- gepromoot wordt. Bosch eet gegrepen door de historie -| 1 lorp. Raar? Niet wat Bosch -UfAls je al een leven lang in dorp woont, neem je niet de m die kerk waar je dagelijks uitgebreid te bekijken, je nieuw bent, vind je alles )e aanvankelijke interesse ter pas tien jaar later om in e za ne-hobby die het nu is. In den bij voormalig kasteel opgravingen gedaan. Bosch, kriji laldetector-amateur, volgt de Tin mheden met belangstelling. g ben ik naar de wethouder vaal n heb mijn plannen om een te beginnen aan hem voor- 0 lij was erg enthousiast en in contact gebracht met de Leefbaar Voorschoten. Zij vertelden ze, 'al jaren op een ichten die dat wilde doen'." inde enoeg liep de samenwerking bf osch en de stichting na der- et s stuk, vlak voor afgelopen na- elijk de stichting 'Historisch Voorschoten' werd opge- iject mee stol sch wil er niet zoveel over )de halve dat hij zijn oud-colle- iden als concurrenten ziet, maar als bondgenoten. ie|ken geleden ging zijn website 'den v.tk de lucht in en daarmee boet nlijk ook zijn eigen histori- tmatiecentrum een feit. „Ik bezig met alles wat met Voorschoten te maken heeft en wil dat nu graag, met iedereen die dat wil, delen. In de praktijk verzamel ik voor al veel tekst en foto's. Op de website plaats ik foto's met oproepjes zoals 'wie is dit?', 'waar was dit?' en 'wan neer was dit?' Ik weet natuurlijk ook niet alles. Veel échte, oudere Voor schotenaren weten veel meer. Dat blijkt ook wel: De plaatselijke krant plaatste twee weken geleden een stukje over mijn website. Binnen veertien dagen had ik antwoord op al le vragen die nog openstonden. Dat interactieve vind ik leuk." Op zijn site onderhoudt Bosch verder een hoekje met foto's van toen en nu en informa tie over archeologie. Voor de biblio theek gaat hij vitrine-tentoonstellin gen organiseren. „Dat doe ik graag met andere mensen samen. Iedereen die een goed idee heeft, kan zich bij mij melden." Kritiek heeft Bosch op de gemeente, die volgens hem haar eigen erfgoed onvoldoende bewaart. „Ze hebben op het gemeentehuis altijd geroepen dat ze het fantastisch vonden dat ik een museum wilde beginnen. Maar hel pen, ho maar. Het gemeente-archief van Voorschoten is bovendien een zootje. Sommige stukken zijn ze tot drie keer toe kwijtgeraakt. Zonde dat daar geen aandacht voor is. Ik wil die taak nu gaan oppakken." Onder meer zal Bosch de komende tijd informatie naar buiten brengen over de archeologische vondsten die in het dorp gedaan worden. „De mensen van de archeologische werk- gemeente vinden wel eens iets in Voorschoten, maar hebben het veel te druk om daarover te schrijven. Dat is toch jammer. Dus ben ik nu met een vriend zelf archeologisch onderzoek aan het doen met als doel daar straks een boekwerk van te maken." Waar hij het allemaal voor doet? „Tja, uiteindelijk voor de kinderen. Ik heb twee zoons en ooit zal ik dit levens werk aan hen overdragen. Helaas to nen ze tot op heden totaal geen inte resse. Ze zeggen regelmatig: daar heb je hem weer met zijn ouwe troep." leiderdorp - Leden van de SP helpen vandaag de volkstuin ders van de Buitenkant in Lei derdorp met het opruimen en schoonmaken van hun com plex aan de Hoogmadeseweg. De socialisten geven de tuin ders dit steuntje in de rug, om dat zij de gemeente als 'een bik kelharde projectontwikkelaar' beschouwt. De partij is bang dat Leiderdorp de grond wil ge bruiken voor infrastructuur en op die manier misbruik maakt van het recht de tuingrond als eerste te kopen. Door dat recht kunnen de tuinders hun grond niet verkopen zonder toestem ming van de gemeente. De schoonmaakactie begint om 11.00 uur. Ruim 50 jaar bleef de Herenweg zonder ooievaars, tot in 1988 het nest werd opgeknapt. De vogels kwamen vanaf 1991 met enige re gelmaat terug en in 1994 werd voor het eerst weer een jong gebo ren. Inmiddels is het vaste prik, dat er hoog op de nestpaal jong le ven is te bewonderen. Foto: Frans Roomer Trudo Bosch: „Als je al een leven lang in hetzelfde dorp woont, neem je niet de moeite om die kerk waar je dagelijks langskomt uitgebreid te bekijken. Maar als je nieuw bent, vind je alles mooi." Foto: Hielco Kuipers door Eric de Jager warmond - Het verzet tegen het verplaatsen van de Zijlpont (de veerpont over de Zijl bij de Merenwijk) groeit. Nadat eerst pontbaas James Taghavi te hoop liep tegen de plannen om de pont voortaan op het schierei land Tengnagel te laten aanme ren, maken nu ook de Fietsers bond, bewoners van de Meren wijk en de beroepsvaart be zwaar. Vijf reders uit de regio vrezen aanvaringen op het smal le stuk tussen de Zijldijk, Teng nagel en het eiland dat door de zeeverkenners wordt gebruikt. De pont moet noordelijker aan leggen om aan te sluiten op een nieuwe pontjesroute over de Kagerplassen. Tengnagel moet zo een nieuw recreatieknoop punt worden. Maar dat gaat volgens natuurliefhebbers uit de Merenwijk ten koste van de vogels die het schiereiland als rustplaats gebruiken. Boven dien, vinden zo'n honderd wijkbewoners die zich aan het verenigen zijn, vervalt een be langrijke functie van de pont: de snelle verbinding voor de bewoners van de Merenwijk. „Dit is vanachter een bureau bedacht, zonder de betrokke nen iets te vragen", zegt be woonster Saskia Hoek. Ook de fietsersbond wijst daar op. Het bestuur van de Leidse afdeling noemt de nieuwe route 'levensgevaarlijk', omdat de pont in de monding van de re creatiehaven komt en omdat de veerman op het smalle water minder uitwijkmogelijkheden heeft. De Fietsersbond Leiden heeft een brief gestuurd aan wethouder Hessing met het verzoek actie te ondernemen. Ook de beroepsschippers heb ben zich tot Leiden gewend. De rederijen Avifauna, Triton, Van der Meer, Van Hulst en Groene Hart Cruises vinden het gevaar lijk om een grote pont tussen de kleine bootjes uit de jacht haven en van de zeeverkenners te laten varen. De reders schrij ven in een brief. „Beroepsvaart vanuit de richting Leiden zit in dit smalle, onoverzichtelijke stuk tussen Tengnagel en het verkennerseiland, waar het enorm druk kan zijn met recre atievaart, niet te wachten op andere beroepsvaart die het water kruist." Eerder meldde een woordvoer der van de gemeente Warmond dat wel degelijk is nagedacht over de verkeersproblemen op het water, maar dat de pont- route straks niet meer proble men oplevert dan nu. zoeteRwouDE-RiJNDiJK - Bene den werken, boven wonen. Ontwikkelingsmaatschappij Grote Polder (OMGP) over weegt om woon/werkunits neer te zetten op de hoek Oranje laan/ Industrieweg op bedrij venterrein Grote Polder in Zoe- terwoude-Rijndijk. Volgens de OMGP sluit een combinatie van bedrijven en woningen beter aan bij de nabijgelegen woon wijk, dan een kantoorgebouw. De gemeente Zoeterwoude staat positief tegenover het idee, maar verbindt er wel een aantal voorwaarden aan. Volgens Van Vliet van de OMGP is het daarmee nog geen uitge maakte zaak of de woon/werk units er komen. Ook het oor spronkelijke idee, voor een kan toorgebouw op de hoek Oranje- laan/Industrieweg, is nog in beeld. ,,Aan kwalitatief goede kantoren is nog steeds grote be hoefte", aldus Van Vliet. „Er komt óf een kantoorgebouw, of woon/werkunits. Beide zijn on derwerp van studie." De Ontwikkelingsmaatschappij heeft het idee voor woon/werk units onlangs bij de gemeente neergelegd. Voor de bouw is toestemming van de gemeente nodig, omdat woningen niet passen in het bestemmingsplan van het bedrijventerrein. De ge meente is bereid mee te werken aan aanpassing van het be stemmingsplan. De ontwikke lingsmaatschappij dient zich dan wel eerst te buigen over eventuele planschade. De komst van 'werkwoningen' zou namelijk consequenties kunnen hebben voor de bestaande be drijven op industrieterrein Gro te Polder. Als er woningen op kortere afstand verrijzen, wor den de eisen aan de milieuver gunning van die bedrijven strenger. „Als daar kosten uit voortkomen, wil de gemeente die niet dragen", aldus een ambtenaar. De Ontwikkelingsmaatschappij Grote Polder is een samenwer kingsverband van drie onder nemingen: Prince Cladding Jonker Transport en Paes Ne derland. Zij hebben drie stuk ken grond op bedrijventerrein Grote Polder gekocht van de ge meente voor het ontwikkelen van kantoren of bedrijven. Met de opbrengst van de verkoop knapt de gemeente het verou derde bedrijventerrein op. door Marijn Roos alphen aan den rijn - Geschie- denispark Archeon in Alphen aan den Rijn wil een Romeins museum openen dat los staat van het themapark. In het mu seum worden archeologische vondsten uit Zuid-Holland ten toongesteld. Directeur Jack Veldman heeft de financiële onderbouwing van zijn plan nen aangeboden aan de ge meente. Archeon draait zelf op voor de kosten. Het museum is onderdeel van het 'Masterplan 2011' dat Veld man heeft opgesteld. Naast een tentoonstellingsruimte koestert Archeon plannen voor onder meer een evenemententerrein, een reconstructie van de muur en poort van het Romeinse Castellum, een 14de eeuws Am sterdams woonhuis, een nieuw entreegebouw, uitbreiding van de parkeerfaciliteiten en een overkapping van de arena en het badhuis. Volgens Veldman is de tijd van zaaien voorbij. „De afgelopen vijf jaar hebben wij geconsoli deerd. Na een gefaseerde ver bouwing waarin we de nuts voorzieningen opnieuw hebben aangelegd en gebouwen heb ben verplaatst, is een nieuwe tijd aangebroken. We kunnen ons nu weer voor honderd pro cent op het park richten." Het Romeinse museum krijgt een plek in Villa Rijswijk. VÜla Rijswijk, een reconstructie van een Romeinse boerderij, heeft al in het park gestaan, maar werd - toen failliet Archeon in verkleinde versie een doorstart maakte - afgebroken en opge slagen. „Het museum krijgt een eigen ingang, zodat bezoekers ook niet voor het themapark hoe ven te betalen. Wij exploiteren het gebouw zelf, dus hebben geen subsidie van de gemeente nodig. Gelukkig beschikken wij over vrijwilligers die van het museum een succes willen ma ken. Zo kunnen wij de toegang laag houden. Voor 2,50 euro mag je het museum in." Het dagelijkse leven in Zuid- Holland uit de eerste tot en met de derde eeuw aan het begin van onze jaartelling staat cen traal in de tentoonstellings ruimte. „De gemeente Alphen aan den Rijn weet niet wat ze aanmoet met de vondsten die tevoorschijn komen bij de op gravingen in het stadshart dat op de schop is gegaan. Wij heb ben de faciliteiten en de kennis in huis." Villa Rijswijk moet op het schiereiland voor de entree van Archeon komen te staan. Van de rest van het gebied wil Veld man een evenemententerrein maken. „Daar kunnen mensen die de middeleeuwen als hobby hebben hun tenten opslaan. Vergelijk het met Harley-Da- vidsonrijders die in het week end bijeenkomen." De overkapping van de arena en het badhuis is volgens Veld man nodig,.omdat zijn geschie denispark niet weersafhankelijk wil zijn. „In de winter komen veel bedrijven voor een uitje bij ons, maar die gaan nu bij slecht weer vaak niet door. Met een dak boven hun hoofd, blijven de gasten gegarandeerd droog." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13