Lorentzschool tegei nieuwbouwplannei Slager Verhoog snijdt laatste biefstuk LEIDEN REGIO Quick Boys heeft beter gras dan Ajax Katwijk wil zich onderscheidei met speelse, sfeervolle Bouleva Gezinsondersteunii draait 'geweldig goi Woningen leiden tot 'sociale problemen' Fiori Bloemen 'beste winkel van Leide Betaald parkeren bij stra zaterdag 22 mei 2oo4 De selectie van Quick Boys trainde donderdagavond voor het eerst op de nieuwe grasmat, die van de 'hoogste kwaliteit' is, en is neergelegd met de 'modernste technieken'. Van middag spelen de Katwijkers er hun eerste wedstrijd op, tegen Genemuiden. Foto: Willem-Jan Dijkdrent 'Gevoel, techniek en ervaring leveren ideale mat op' katwijk - 's Morgens werden ze nog wakker als Limburgse gras sprietjes. 's Avonds vinden ze zichzelf, besproeid en al, stevig geworteld terug in Katwijk. Hon derden meters graszoden van het beste, groenste, stevigste en voetbalvriendelijkste soort. Het soort dat ook ligt in hightech su per-de-luxe voetbalstadions in Amsterdam, Porto, Manchester, Glasgow, Liverpool en Cardiff waar het gras veelbepalend is voor het plezier van tweeëntwin tig voetballers, duizenden toe schouwers en miljoenen tv-kij- kers. En nu ligt het ook in Katwijk, op het hoofdveld van sportpark Nieuw Zuid. Quick Boys is de eerste amateurclub in de we reld met een speelveld van de hoogste kwaliteit, neergelegd met de modernste technieken. Het gras van Hendrik van Bee- len en Marnix van der Gun is hetzelfde als het gras van Ruud van Nistelrooy en Rafael van der Vaart. Is deze mat inderdaad net zo goed als de mat in de Arena? „Deze mat is beter", zegt Han van Wees, die in de Amster damse voetbaltempel sinds drieënhalf jaar medeverant woordelijk is voor de grasmat. „Het gras van de Arena moet in leven gehouden worden. Dat is alles. Dit gras van Quick Boys moet groeien, daar is net wat meer voor nodig. „We verwachten dat deze mat minimaal zes en misschien wel tien jaar mee gaat", voegt Ton Roosendaal toe. Hij werkt voor SIS, Support in Sport, het be drijf dat de nieuwe grasmat van Quick Boys heeft aangelegd. Roosendaal en Van Wees zijn ook degenen die Quick Boys zullen adviseren bij het onder houd van het veld. Het werk is voorspoedig verlopen, consta teren Roosendaal en Van Wees al op dinsdagmiddag, halver wege de aanleg. „Nog een dagje en de grasmat ligt klaar. Dan kan er na een avondje sproeien op getraind en gespeeld wor den. Het gewicht van de plag- genrollen zorgt ervoor dat de mat vast ligt, het is zo onroe rend als het maar kan. De on dergrond is goed en we hebben de aanhechting van onder grond en gras met bemesting een handje geholpen." De vervanging van de oude mat voor een nieuwe is in drie da gen gepiept. De grasprofessors zijn ofwel goede toneelspelers of ze zijn echt niet meer ver- Tegen Oranje De aanleg van het nieuwe veld kost Quick Boys onge veer 100.000 euro. De club rekent erop dat geld terug te verdienen met een oefen wedstrijd tegen het Neder lands Elftal, dat zich vanaf woensdag 26 mei in Katwijk gaat voorbereiden op het EK in Portugal. Het oefenduel tegen Quick Boys staat in ju ni 2005 op het programma. Overigens, mocht dat duel niet de benodigde 100.000 euro opleveren, dan is Oran je bereid om nog een keer te gen de Katwijkers uit te ko men, zo liet voorzitter Kuyt dinsdagavond weten. Mor gen kan Quick Boys ook al wat terugverdienen. Voor het duel tegen Genemuiden, ge presenteerd als de 'primeur van de nieuwe grasmat', worden 5.000 bezoekers ver wacht. Een staanplaats kost baasd dat het zo snel gaat. Een voetbalgrasmat aanleggen is inderdaad net zo eenvoudig als een grasmat in de achter tuin, alleen de getallen verschil len. Op een lengtestrook van één meter breed liggen acht rol len van elk ongeveer 900 kilo; met een breedte van plusminus zeventig meter zijn dat 560 rol len maal 900 kilo is ruim vijf honderd ton gras, wortels en grond. Die rollen worden per vracht wagen uit Limburg vervoerd. „De rollen kunnen door het ge wicht en vanwege de veiligheid slechts één hoog gestapeld wor den. Zodoende rijden er iets minder dan dertig vrachtwa gens heen en weer", legt Roo sendaal uit. De rollen worden één voor één neergelegd door twee man. De ene zit op de trekker, de ander verzamelt het plastic folie on der de rol. Daarachter rijdt een andere trekker, een die voor zien is van een rooster van twee meter breed waar prikkers in bevestigd zijn. De prikkers gaan in de mat en zorgen ervoor dat de nieuwe rol precies aansluit bij het gras dat er al ligt. Naden krijgen daardoor geen kans. Roosendaal: „Dat is één van de technische vooruitgangen van door Rody van der Pols leiden - De Lorentzschool gaat niet akkoord met de komst van 42 woningen bij het geplande nieuwbouwcomplex aan de Van Vollenhovenkade in Leiden. Vol gens de directie en medezeggen schapsraad van de openbare ba sisschool is het onverantwoord het terrein zo dicht te bebou wen. In hun ogen leidt dit onher roepelijk tot 'sociale problemen'. De ouders van de leerlingen van de school hebben deze week een brief ontvangen waar in de directie en medezeggen schapsraad hun besluit toelich ten. De schoolleiding vindt dat zij 'de belangen van de leerlin gen van de Lorentzschool moet bevechten', ook al betekent het dat 'de voortgang van het bouwproces dreigt te stoppen', aldus de verklaring. Vorige week besloot het college van B en W dat de nieuwbouw van de Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade moet ko men op de plek van het huidige hoofdgebouw. De andere mo gelijkheid - het Roomburger park - verdween daarmee uit beeld. Het verzet hiertegen was te groot. De school heeft drin gend een nieuw pand nodig, aangezien de ongeveer negen honderd leerlingen nu over meerdere gebouwen verspreid zijn. Toch kan de school niet in stemmen met de plannen zoals ze nu voorliggen. „Een school plus peuterspeelzaal op één ter rein is tot daar aan toe. Maar ook nog eens 42 woningen is onverantwoord. Dat kun je de buurt én de leerlingen niet aan doen", aldus directeur Rob van Haren. Volgens Van Haren heeft de school van meet af aan bezwaar aangetekend tegen de woningen. „Maar kennelijk is dat niet goed doorgedrongen tot het college." De directeur beseft dat met de ze afwijzing de voortgang van de nieuwbouwplannen ernstig onder druk komt te staan. „Maar daar is niets aan ti We willen een veranti beslissing nemen. Vot maar ook voor de komen tig jaar." Volgens de gemeente zijl koopwoningen op het van de school nodig 1 nieuwbouwplannen te b gen. Als deze geschrap den, valt er een gat van joen euro. De schooldi verwacht dat er wel een aan te passen valt. „Doo voor gefaseerde bouw ii zen, wordt er sowieso e miljoen euro uitgespaar blijft er nog een half 1 euro staan. Omgereken de grootte van de schob die investering wel waa er dan op een hoek vanl rein nog een paar huiza gezet moeten worden, wij niet dwarsliggen." Onderwijswethouder Hessing heeft de plann ruggenomen' naar het 1 Binnen enkele weken ki opnieuw met een voorst! de laatste jaren. Eerder gebeur de dat met handwerk, maar dan zag je het verschil tussen och tendwerk en avondwerk en het verschil tussen de ene prik- ploeg en de andere. En erger nog, in de breedtenaden ont stonden kieren en gaten." De graszoden worden in de lengte een stukje over elkaar heen gelegd. Het 'lassen' ge beurt door een man die twee dagen eigenlijk niets anders doet dan het afsnijden van de einden van de zoden. „Dan kunnen ook die eindjes naad loos in elkaar vallen", vertelt Van Wees. Een ideale grasmat wordt ook wel eens een biljartlaken ge noemd. Dat slaat wat Van Wees betreft alleen op de kleur. „Een voetbalveld moet namelijk niet waterpas zijn. Het moet een beetje bol staan." Ook dat wordt niet aan toeval of men senwerk overgelaten. Een wa gentje met een laser rijdt mee om de bolling in de gaten te houden. „Zo krijg je de ideale grasmat, een combinatie van techniek, gevoel, een paar jaar tjes ervaring en leren van je fouten. En dat laatste is nog het belangrijkste van alles." Gerard Baas leiden - Fiori Bloemen aan de Langebrug is de 'beste winkel van Leiden'. Althans, dat is de uitslag van een verkiezing geor ganiseerd door het Centrum management. De winnaar - die woensdagavond de prijs in ont vangst heeft genomen - is door internetstemmers uit het lijstje van vijf genomineerden geko zen. De andere kanshebbers waren het Aardappelpakhuis op de Geregracht, Just Music op de Stationsplein, Boekhandel Kooyker aan de Breestraat en Terpen Tijn aan de Nieuwe Rijn. In de categorie 'mooiste etala ge' heeft Damesmode Heeren leed aan de Breestraat een prijs in de wacht weten te slepen. Theespeciaalzaak Het Klaver blad heeft volgens het winke lend publiek het 'besl ductassortiment'. En I möller op de Haarlemm is verkozen tot de 'best 1 kelijke winkel voor men» een visuele of lichameli perking'. Deze laatste scheiding is toegekeni een jury bestaande uit 1 betrokken bij de Stichtin leg Gehandicaptenbelé den (OGL). Zeeplein wordt activiteitenplein door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk krijgt een speelse, natuurlijke en sfeervol le Boulevard, waarmee het zich onderscheidt van andere bad plaatsen. De strakke scheiding tussen de duinstrook -en de wandelpromenade verdwijnt. De duinen krijgen onder meer bij de strandopgangen speelse, rondere vormen. Het Zeeplein, dicht bij het centrum, wordt ac tiviteitenplein. Het college van B en W, dat koos voor het ontwerp Duin promenade van architect M. van Diest, wil dat de Boulevard het hele jaar aantrekkelijk is voor zowel bewoners als toeris ten. Een ander doel van de her inrichting is een betere ver keersveiligheid. Daarom stelt Van Diest voor om het asfalt te vervangen door klinkers, zodat automobilisten geneigd zijn minder hard te rijden. Omdat bewoners van de Boulevard vrezen dat klinkers meer ge luidsoverlast geven, wil de ge meente de consequenties daar van nog eens onderzoeken. Ook naar extra parkeermogelijkhe- den is nog onderzoek nodig. Het Boulevardproject is duur. Op basis van globale bereke ningen dreigt er een tekort van een half miljoen tot mogelijk 1,3 miljoen euro. Wethouder Van der Plas denkt dat een kriti sche blik op het ontwerp de plannen nog wel goedkoper kan maken. .Anders moeten we schrappen. Bijvoorbeeld an der materiaal gebruiken op de zuidelijke Boulevard. Je hebt niet overal het hoogste teitsniveau nodig." Naar de wens van bewoi beter uitzicht te hebbe; de Boulevard op zee, j gemeente ook nog kijk der Plas waarschuwt ed het duingebied tussen ningin Wilhelminastraal Strandplein zal moeten] omdat het onder de grens van acht meter NAP zit. Alleen voor bf die buiten dat gebied kan het uitzicht wellicbi teren. Voordat het model wordt uitgewerkt, oveil college met de gemeer De bewoners worden in tus geïnformeerd met e sentatieavond over het tieve ontwerp. katwijk - Bezoekers van het strand aan de zuidboulevard in Katwijk kunnen niet meer gratis parkeren. Er zijn parkeermeters neergezet aan de Sportlaan, Boulevard-zuid, en de Sein poststraat. Ook het parkeerter rein Noordduinen is niet langer gratis. Het betaald parkeren gaat van daag in en duurt tot oktober. Het tarief is 90 cent per uur, in de parkeergarages Tra en Princehaven kost p 60 cent per uur. In diverse andere K straten wordt geen beta keren ingevoerd, maarp voor vergunninghouder ze zones, die worden a ven met de borden 'PJ ninghouders', geldt 24 dag dat alleen houders» vergunning er mogen sti leiden - Home-Start, het project dat gezinnen met problemen ondersteunt, heeft het afgelo pen jaar 'geweldig goed' ge draaid. Dat concludeert Lia Castelein, coördinator van het vrijwilligersproj eet van Huma- nitas, in het jaarverslag. Het aantal gezinnen dat om bij stand vroeg verdubbelde afge lopen jaar. De wervingscam pagnes voor nieuwe vrijwilli gers hadden eenzelfde resul taat. Zodoende kon de stichting aan de toegenomen vraag vol doen. In totaal kregen in 2003 40 gezinnen hulp. Home-Start is de moderne vari ant op de buurvrouw of het fa milielid dat vroeger bij proble men bijsprong. De 38 vrijwilli gers van Home-Start helpen ge zinnen waar ziekte, overbelas ting, moeilijkheden met kinde ren, financiële problemen, of spanningen tussen de partners hun tol eisen. De vrijwilligers ontlasten de ouders, hen met praktische za bieden een luisterend 01 Een gezin kan maxima jaar ondersteuning krij] een vrijwilliger van Hon Gemiddeld hebben g tussen de tien en twaal den hulp nodig. Vijftig van de gezinnen die 0 vraagt is van allochti komst. De meeste gezin eenoudergezinnen en ui een te krappe woning. De afgelopen maande Home-Start in haar bi recht bedreigd. Het i stuur wilde het project zuinigen. De gemee stak hier echter een stol De komende periode 1 stichting zich beraden grenzen van haar git vraag hoeveel gezinnet staan kunnen worden aan kwaliteit in te boe» daarbij centraal. Hij is al 67 maar had nog graag een paar jaar doorgewerkt. Jan Verhoog, die al elf jaar een ei gen slagerij in de Aldi aan de Raamsteeg heeft, stopt er mee. Noodgedwongen. Aldi heeft het contract opgezegd. Van daag is zijn laatste dag. „Het is erg jammer. Met mijn vertrek uit Leiden als slager komt een einde aan een tradi tie van 75 jaar", zegt Verhoog. Zijn vader had een slagerij aan de Turfmarkt. En zelf zit hij in middels ook al 55 jaar in het vak. „Eigenlijk zelfs al ruim zestig jaar. Als zesjarige jongen kreeg ik een oude fiets van mijn broer. Er werden een paar blokken op de pedalen gezet en ik kon bestellingen rond gaan brengen. Maar toen ik 12 was en van school ging, ben ik bij mijn vader in de slagerij gaan werken. Overdag werken en in de avonduren studeren om alle vakpapieren te halen." Maar dat was toen. Vandaag verkoopt hij zijn laatste bief stukken. „Vorig jaar kregen wij eigenlijk uit het niets een brief van een deurwaarder dat Aldi de huur opgezegde. De reden? Ze zeggen dat ze deze ruimte zelf nodig hebben. Erg onper soonlijk hoor. We hebben nog nooit iemand van Aldi zelf ge sproken. Die brief kwam als een onplezierige verassing." Verhoog heeft bij de rechter nog geprobeerd zijn 'gedwon gen pensionering' aan te vech ten. Tevergeefs. „Het heeft ons slechts drie maanden respijt -N opgeleverd, want eigenlijk had den we per 1 maart jongstleden dicht moeten zijn. En we heb ben nu een 'verhuispremie' van 3000 euro toegewezen ge kregen. Maar daar hebben we ook niet veel aan. We moeten de slagerij kaal opleveren. Zelfs de tegels moeten van de mu ren. Vandaar dat we vandaag dichtgaan. De ruimte hoeft pas 1 juni te worden opgeleverd, maar we hebben nog wel twee weken nodig om te slopen. En dat gaat zeker meer kosten dan 3000 euro." Na zo'n dertig jaar in loon dienst te hebben gewerkt, werd Verhoog zelfstandig onderne mer. „Ik ben eerst als slager in de Spar in Voorschoten begon nen. Een zelfde soort construc tie als waar we nu in zitten. Zelfstandig slager in een be staande supermarkt. Daar hield het na dertien jaar op, toen de Spar in andere handen overging. De nieuwe eigenaar wilde een eigen slagerij. Geluk kig konden we toen terecht in de Aldi." En daarmee was de Aldi aan de Raamsteeg de enige Aldi met een echte slagerij. Tot grote vreugde van vele klanten. Als bewijs legt hij een hele map met steunbetuigingen en foto's die klanten in de loop der tijd van hem maakten op tafel. Niet alleen de klanten betreu ren het vertrek van Verhoog, dat geldt ook voor het perso neel van de Leidse Aldi-vesti ging. Verhoog: „Zij wisten trou wens van niks. Wij hebben hen moeten vertellen dat het con- Dc Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 Jan Verhoog, die al elf jaar een eigen slagerij in de Aldi aan de Raamsteeg heeft, stopt er mee. Foto: Hielco Kuipers tract is opgezegd en dat we weg moeten. Voor hen was dat ook nieuw. En we weten dat zij het ook erg jammer vinden." Maar Verhoog vindt het vooral jammer voor zijn zoon. „Deze slagerij is een gezond, goedlo pend bedrijf. Ik werk er samen niet mijn vrouw en mijn zoon. Dat het ophoudt, vind ik erg jammer, maar ik heb toch de leeftijd om te stoppen. En ik heb genoeg andere dingen die ik kan gaan doen. Ik heb al aanbiedingen van zowel klan ten als andere slagers gekregen om voor hen te komen werken. En ik heb een kleinzoon die leuke dingen met mij wil doen. Maar voor mijn zoon betekent dit het einde van het slagers vak." Verhoog heeft nog wel gepro beerd om een nieuwe slagerij op te zetten. „Maar de eisen waar een slagerij tegenwoordig aan moet voldoen zijn zo ont zettend zwaar geworden, dat is gewoon niet te betalen voor een jonge ondernemer. En al die regels die maar bedacht worden door mensen die niet weten hoe het er in een slagerij in de praktijk aan toe gaat, ma ken het er ook niet leuker op. Als je alle regeltjes zou naleven, heb je geen tijd meer om je klanten te woord te staan. En dat is nou net wat ik altijd erg belangrijk heb gevonden." Timoteus Waarsenburg

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12