LEIDE Leiden twee dagen in teken van mode Op zoek naar warmtewaardering en een luisterend oor eiden lijkt het Groningen van de jaren zeventig' intratuin ELS-directeur stapt op na problemen cr o KOOPZONDAG REGIO R1 [de stelling! 'Fashion event' op 25 en 26 september moet Leiden 'als winkelstad weer op de kaart zetten' 'Kopspijkers op zijn Leids' zr n>' n> su 3 CL SU SU HDC971 zaterdag 22 mei 2004 Universiteit van den slaat geen dderfiguur lerzoek rleylijnen -Een studiegroep gaat zoek doen naar het be- van leylijnen in Zuid-Hol- Dat zijn banen van ener- door het landschap stro- ji energie rond de aarde 111 eren. Ze zijn bijna altijd echt en soms honderden eters lang. Op plaatsen eylijnen elkaar kruisen, tel historische heiligdom- ebouwd. Voorbeelden an zijn Stonehenge in En- 1, de Egyptische pirami- de hunebedden in ie. In Zuid-Holland richt iderzoek zich vooral op ivvlocatie van de wat ou- erken. De nieuwe leylijn- Zuid-Holland komt van- nZoetermeer voor het lijeen. Meer informatie: eylijnen.com. gemeester idt spreekuur -De Leidse burgemees- Ori Lenferink wil na de spreekuren gaan houden iwoners om 'nog beter' tact te kunnen blijven at er leeft in de stad. Ver- de burgemeester ervoor irgen dat meer brieven /oners op tijd worden lord. Daarover zijn nog iel klachten, zo blijkt uit tgerjaarverslag over 2003. ïtbijtservies spaaractie Leids veteranencafé geopend door Floor Ligtvoet leiden - Jarenlang hebben ze hun lippen op elkaar gehou den. Omdat niemand naar hun verhalen vroeg. Maar nu is er een plek in Leiden waar niet langer over de geschiedenis hoeft te worden gezwegen. Waar strijdmakkers elkaar een luisterend oor bieden. In het gistermiddag geopende vetera nencafé - in het parochiehuis aan de Haagweg - herkennen ruim twintig oud-strijders zich in de verhalen over oorlogs- en vredesmissies. De meesten herinneren zich hun persoonlijke avonturen en tegenslagen nog als de dag van Nederland moet nooit meer meedoen aan het Eurovisie Songfestival gisteren. Piet van Haasteren (82), oud-verzetsstrijder, is een van de oudste bezoekers. „Ik sloot me in 1944 als verzetsstrij der aan bij de binnenlandse strijdkrachten." Puur om zijn eigen overlevingskansen te ver groten, legt hij uit: „Als je werd opgepakt, dan wist je dat je niet werd gefusilleerd, maar krijgs gevangene zou worden ge maakt." Op weg naar het veteranencafé schoot hem vanmiddag weer een herinnering uit die oorlogs jaren te binnen. „Hier op de Haagweg heb ik nog samen met twee anderen een Duitse wagen overvallen en beschoten. We dachten dat de moffen daarin onze vriend naar hotel Oranje, de Scheveningse gevangenis, vervoerde. Bleek het echter om een transport te gaan van VI ra ketten, raketten die vanaf Was senaar richting Engeland wer den afgeschoten. We wisten niet hoe snel we ons uit de voe ten moesten maken." Via con tacten met een NSB'er, is het uiteindelijk gelukt de vriend voor wat jenever en graan vrij te kopen, vervolgt de man. „Zij wisten toen natuurlijk ook wel dat ze de oorlog gingen verlie zen." „Toch blijft het een bizar ver haal", vindt Van Haasteren nu In het parochiehuis aan de Haagweg is gistermiddag het eerste Leidse veteranencafé geopend. Foto: Hielco Kuipers bijna zestig jaar later. Met ge paste trots heeft hij vanmiddag weer zijn verzetsherdenkings- kruis opgespeld. „Persoonlijk uitgereikt door prins Bernard", verklaart hij met een brede glimlach. De Leidenaar is niet de enige bij wie vandaag mili taire onderscheidingen op de borst prijken. In het veteranen café zijn tal van lintjes en me dailles te bewonderen. Van door Rody van der Pols leiden - Twee catwalks voor pro fessionele modeshows, extrava gante steltenlopers door de hele binnenstad, kappers midden op straat en een 'metamorfose stand'. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten van het twee da gen durende 'fashion event' dat de Raad Nederlandse Detailhan del in september in Leiden wil houden. Een informatieve bij eenkomst deze week in de Waag moest de winkeliers enthousias meren voor het evenement. Het is de bedoeling dat de kos ten van het 'fashion event' - een kleine 26 duizend euro - door de Leidse detailhandela ren wordt opgebracht. Daartoe kunnen zij voor een bedrag vanaf 200 euro 'tijd' inkopen gedurende een van de mode shows die in het weekeinde van 25 en 26 september worden ge geven. Professionele modellen zullen op de catwalks op het Stadhuisplein en in de Haar lemmerstraat voor de Harte- brugkerk de nieuwste kleding lijnen demonstreren. Een eerdere poging om een dergelijk evenement dit voor jaar van de grond te tillen, strandde op een gebrek aan animo onder de winkeliers. „Dit keer hebben we het echter anders en beter aangepakt", zegt Joyce Verwoerd van de Raad Nederlandse Detailhan del. „Door een miscommunica tie dachten veel winkeliers des tijds dat de minimale inleg 800 euro was, wat niet klopte." Het doel van het mode-evene ment is om Leiden als winkel stad weer op de kaart te zetten. „We moeten de klanten uit de regio weer zien terug te win nen", zegt Verwoerd. „De om zet van de Leidse winkeliers staat zwaar onder druk. De eco nomie is teruggelopen én we zijn veel klanten kwijtgeraakt aan de omliggende dorpen en gemeenten." Dat niet alle winkeliers in deze tijd van economische teruggang staan te trappelen om geld uit te geven, begrijpt Verwoerd. „Toch is het heel belangrijk om in zo'n evenement te investe ren. Kijk, je kunt blijven wach ten tot zich vanzelf betere tij den aandienen. Maar je kunt ook proberen de betere tijden zelf te kweken door zoiets op poten te zetten." Volgens Verwoerd wordt het een 'uiterst professioneel' eve nement. Beroepsmodellen zul len de kleding demonstreren op 'echte' catwalks, bijgestaan door choreografen, visagisten en kleedsters. Naast de modeshows valt er van alles in de stad te beleven. Zoals een stand waar bezoekers een metamorfose kunnen on dergaan, kappers op straat, stel tenlopers en een plek waar kin deren geschminkt kunnen wor den. „Met abri's, aanplakbiljet ten, folders en dergelijke zullen we het evenement in de hele re gio promoten", aldus Ver woerd. Het 'fashion event' is niet uit sluitend voor modewinkels be doeld, benadrukt zij. „Er is ook ruimte voor allerlei trendy arti kelen. Die kunnen ook heel goed gedemonstreerd worden tijdens zo'n show. Als een speelgoedwinkel bijvoorbeeld een leuke bestuurbare auto on der de aandacht wil brengen, kan dat ook" (advertentie) HET GROENE WARENHUIS 23 mei geopend van 12.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 Haasteren voelt zich thuis tus sen de groep oud-militairen die voor het overgrote deel uit In- dië-strijders bestaat: „Ze heb ben net als ik hart voor Neder land. Ook aan hen is na de oor log te weinig aandacht be steed." Voorschotenaar Chris Endeveld (78) bevestigt dat. „Toen we te rugkwamen, moesten we vooral onze mond houden. De Neder landers hier hadden het veel slechter gehad dan wij, werd ons altijd ingewreven. Ze wis ten ook allemaal beter hoe het er in Oost-Indië destijds aan toe ging. Terwijl wij er nota bene net vandaan kwamen! In het begin probeer je wel wat verha len te vertellen, maar na zulke reacties hou je er snel over op. Nu hij ouder wordt, komen de beelden uit de tropen steeds vaker bovendrijven. „Met je makkers is het fijn om de leuke dingen boven te halen. We heb ben daar erg gelachen." Maar ook de minder plezierige kan ten aan het verblijf in de oud kolonie mogen best in het café aan de orde komen, vindt hij: „Dat we daar drie jaar lang met een geweer onder ons kussen hebben moeten slapen, vergeet je natuurlijk ook niet zomaar." Het veteranencafé voor vetera nen uit Leiden en omstreken is iedere laatste vrijdag van de maand geopend van 14.00 uur tot 16.30 uur. leiden - "Wittebrood' is de naam van een nieuw Leids poli tiek café, dat zondag voor het eerst zijn deuren opent. Tref woorden zijn volgens de initia tiefnemers informatief, cultu reel, actueel, maar bovenal amusant: 'Een soort Kopspij kers op zijn Leids'. De eerste bijeenkomst staat in het teken van 'Leiden en Euro pa'. Het programma begint om 16.00 uur in de tuinzaal van De Burcht met een discussie over de vraag wat Leidenaars met Europa moeten en of ze op 10 juni voor Europa naar de stem bus moeten. Daarover worden de Leidse eurokandidaten Buchsbaum (WD), Van Vugt (SP) en Verbake (Groenlinks) aan de tand gevoeld. Daarnaast staan er muziek, ca baret, een videovoorstelling en een scholenquiz op het pro gramma.. De entree is gratis. iwordt steeds minder aantrekkelijk als winkelstad. Klanten uit igio verkiezen de winkelcentra van Alphen aan den Rijn, Den aag of Lisse boven de Leidse binnenstad. Een gebrek aan ingevende winkels en aan parkeerplaatsen is hier onder meer eoorzaak van, stelt het Nijmeegse adviesbureau Droogh immelen Broekhuis. Volgens Michiel Folkers, directeur van •ekhandel Kooyker, ontbreekt het in Leiden vooral aan een delijke visie. „De gemeente moet de ondernemers duidelijk maken wat ze wil." mrliest veel klanten aan pin de regio. Is dat ook i ring? |r. Vorig jaar hebben wij lerzoek gedaan naar ons "lestand. Slechts vijf tvan onze klanten bleek iten Leiden te komen. En zoeken ze onze winkel in het weekeinde. Dat is linig voor een zaak als de er vergelijking: bij colle- ikhandels in andere re- s Arnhem en Den Bosch tientallen procenten ho- tligt voor een deel aan Maar anderzijds: alleen iet niet. Klanten komen een voor jouw winkel, oor wat de stad als ge bieden heeft. Dat is nu 7. Hg" zets ontbreekt het in Leiden në7n? inig onderscheidend 1 jen. Daarvoor heb je een ;pil; ote publiektrekkers no- in Bijenkorf, een Media- en 'brand-stores'; win- zich specialiseren in iaald merk, zoals je die nnensteden ziet opko- Jaar dan moet Leiden per! gen voor meer vierkante 1. bi winkeloppervlakte. Het tub! baaigrootte waarom dat rmules vraagt, daar ont- in Leiden aan." Hes? iet ontbreekt Leiden ook 'visie. Daardoor staat de n beetje stil. Deze stad doet me in dat opzicht wel eens denken aan het Groningen van eind jaren zeventig. Daar lag ook de hele stad vol met ver schillende soorten bestrating; het verkeer reed dwars door de binnenstad; de fietsen stonden overal in de stad geparkeerd; er was geen beleid hoe winkels met marketing om moeten gaan. In Groningen heeft de ge meente toen wel het lef gehad om te zeggen: en nu gaan we het anders doen, dit is onze vi sie. Daar hebben ze vervolgens alle partijen - bewoners, winke liers, horeca, noem maar op - bij betrokken, die allemaal heel enthousiast zijn geraakt. Uit eindelijk heeft dat zijn vruchten afgeworpen." Zo'n 'visie': wat moet ik me daarbij voorstellen? „Laat ik een voorbeeld geven. Je kunt als gemeente bijvoorbeeld zeggen: wij willen geen binnen stad met een 'negen-tot-zes- functie', maar een 'zestien- uurs-functie'. Kortom, je visie is dat mensen langer in je stad moeten blijven hangen. Daarop moetje vervolgens je plannen rond wonen, winkelen en re creëren afstemmen. Dat bete kent bijvoorbeeld: een goed verkeersplan en zorgen voor voldoende vermaak in de vorm van een goede bioscoop, een discotheek; betere parkeerfaci- liteiten; goede wandelroutes door de stad, dat soort zaken." De gemeente zet haar kaarten ondertussen op het Aalmarkt plan. Deze opknapbeurt moet de stad een nieuwe impuls ge ven. „Op zichzelf denk ik dat er een heel positief effect kan uitgaan van het Aalmarktproject. Alleen zit er te weinig schot in de zaak. De gemeente is te lang aan de bal, waardoor ze onderdeel van het probleem wordt en de vaart eruit is. Ook in dat opzicht kan Leiden een voorbeeld nemen aan hoe Groningen dit heeft aangepakt. Daar hebben ze de opknapbeurt van de binnen stad in kleine stukjes uitge voerd. Als je het in één keer wilt doen, is er altijd wel iemand die bezwaar aantekent. Zo komt er nooit iets van de grond. Dat blok rond het V&D-gebouw bij voorbeeld, daar kunnen ze best al vast mee aan de slag. Daarbij vind ik wel dat de gemeente verder moet kijken dan de grenzen van hét Aalmarktge bied. Het gaat om een visie op het hele gebied binnen de sin- De gemeente moet dus meer daadkracht tonen. Maar moe ten tegelijkertijd niet ook de on dernemers de handen uit de mouwen steken? „Dat is waar. Zeker in het verle den zijn de ondernemers mis schien wel iets te vaak op 'straat-niveau' naar buiten ge treden, in plaats van met zijn allen. De komst van het Cen trum Management is wat dat betreft een goede eerste aanzet. Ook de ondernemers moeten als club duidelijk aangeven waar ze voor staan." Het zijn allemaal mooie plan nen, maar moet Leiden er niet gewoon in berusten dat het pro vinciestadje is en blijft? Dat mensen voor belangrijke aanko pen tiaar Den Haag gaan? „Dat moet je niet aan mij vra gen. Ik ben een ondernemer, ik wil dat het goed gaat met de O Leidse winkels. Dat heeft ook een uitstraling naar de rest van de stad. Want laten we wel we zen: met zijn pracht van een binnenstad en met zijn vijf gro te musea heeft Leiden genoeg potentie. Maar we moeten die kans met z'n allen - gemeente en ondernemers - pakken.' tekst: Rody van der Pols foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Directeur Wïlbert Streng van de Eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) legt zijn functie neer. Hij blijft nog wel lesgeven op de basisschool aan de P.C. Hooftlaan. Streng zelf zegt dat hij het di recteurschap neerlegt om 'pri- vé-redenen' en 'in goed over leg' tussen het bestuur en hem zelf. Voorzitter van het school bestuur Stellingsma wil 'in de media' niet ingaan op de reden van Streng's aftreden. De lei ding van de basisschool is tot 15 juli in handen van de inte rim-directeur Jan Willem Hol landers. Ook hij wil niet op de zaak ingaan. Volgens een aantal ouders lig gen ernstige problemen op de ELS ten grondslag aan het aftre den van de directeur. Ze willen niet met hun naam in de krant, omdat ze bang zijn voor repre sailles, maar bevestigen het beeld dat er een scherpe schei ding is ontstaan tussen voor- en tegenstanders van het functio neren van directie en bestuur. Op een emotionele ledenverga dering, waar vorige week de verandering van functie van Streng werd aangekondigd, is de situatie van de school om schreven als die van 'een zin kend schip'. Een aantal klassen zou ernstige achterstanden hebben opgelopen. Een aantal ouders heeft vanwege die situa tie geweigerd de ouderlijke bij drage te betalen. Streng en het bestuur zouden niet goed zijn omgegaan met de onvrede, zeg gen de ouders. Een groep vindt dat ook het bestuur moet aftre den, omdat die Streng als direc teur naar voren heeft gescho ven. Op 15 juni is een nieuwe leden vergadering, waar ouders en schoolbestuur over de proble men gaan praten. Die vergade ring is gepland op het tijdstip dat Nederland tegen Duitsland voetbalt. „Dat is bewust zo ge pland", vermoedt een van de ouders. „Het gemor wordt steeds luider. De pan pruttelt heel hard en ik denk niet dat het bestuur er de deksel weer op zal krijgen." Goedemorgen! Wat een krant. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! tj Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70» f M/V I Naam: Adres: I Postcode Plaats: Ttelefoon: 1 Geboortedatum: o-maal: Bank/giro* I Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso. Stuur deze bon op in con ongefrankoordo w envelop, nnar Leidseh Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord- to nummor 127. 1800 VB Alkmaar Bollen kan ook: 080O-1711 (gratis) of aurf naar www.leidacbdagblad.nl (Dose aan bieding is geldig tot 31 december 2004). Leidseh Dagblad gaat zorgvuldig om mei persoongegevens In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidseh Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11