LEIDE Provincie: Geen bouw zonder trams 'Voor iets bijzonders moetje de stad uit' Negen arrestaties wegens drugshandel REGIO R1 Uitgekeken op uw collega's? i ms»-, Slaaghwijk wil honden uit de stad verbannen Dode zwerver in Plantsoen B en W willen activiteiten voor sneltram niet uitstellen vrijdag 21 mei 2004 legiogenoten er de opvang i hun kinderen verbod' leiden (-Leiden krijgt een Alge- plaatselijke Verordening mogelijk maakt om op entegen wildplakkers en ommerciële instellingen sters plakken op borden or niet-commerciële in- s zijn. Ook wordt het in de stad verboden, dat laatste punt stuitte id op verzet in de ssie ruimte en groen rer de APV gesproken Wethouder Van der San- dvoet bij stuk. „Het is bedoeling om krijtende in te verbaliseren. Maar and de gevel van het is onderkalkt, moeten we at tegen kunnen doen." ste debat inspiratie -De Leidse Hoed houdt sdag 25 mei de derde en van een reeks debat- in. De discussie wordt len in diaconaal cen- )e Bakkerij aan de Oude B en het thema is 'Inspi- onnen'. Het gesprek ;eleid door Vara-presen- enno Bentveld en gas- programmamaakster ïiek Schrijver en PvdA- id Diederik Samsom. De ;omst duurt van 20.00 tot ur, de toegang is gratis. door Floor Ligtvoet leiden - Jongeren op straat zijn het eens met de onderzoekers van een Nijmeegs bureau, die in een nota in opdracht van de ge meente constateerden dat Lei den steeds minder aantrekkelijk wordt als winkelstad. Een snelle boodschap tussendoor gaat pri ma, maar wie er hip en trendy bij wil lopen kan zijn geld beter in Amsterdam, Den Haag of Rotter dam laten rollen, zo blijkt uit een rondgang door de stad. De vijftienjarige Hannane Loukili uit Leiden loopt lachend met haar vriendinnen over de Haarlemmerstraat. Ze is naar de laatste mode gekleed: grote plastic oorbellen, lange suède laarzen over een strakke spij kerbroek en sexy zwart T-shirt met ontblote schouders: „In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is het beter shoppen. Daar heb je meer keus. De win kels zijn er groter en het ziet er allemaal een stuk beter uit. Hier gaan we alleen naar Only, Vero Moda, If Co en H&M. Leiden is saai en loopt qua mode een paar maanden achter. De nieuwste collecties hangen hier niet. Ik mis grote merkzaken als Gucci en Armani. Ik kan die kleding nog niet betalen, maar kijken zou alvast leuk zijn. Het is niet alleen de kleding die hier niet hip is. In de grotere steden hebben de mensen ook betere kapsels en accessoires." Joris Dekker (21) geniet voor zijn studentenhuis aan de Nieuwe Rijn van de zon. Hij heeft een witte broek, geel po loshirt en gaatjesschoenen aan: „Winkelen doet me op zich niet zoveel. Wat ik mis in deze stad is een goede sportzaak. Je hebt hier De Zwarte Wolf en Inter- sport. Ik wil al een tijd een nieuwe hockeystick kopen maar het is me nog niet ge lukt." Huisgenoot Cyril Boonmann (21), witte broek, rood rugby- shirt en trendy zonnebril: „Lei- denaars kleden zich wat ordi nair of oubollig. Niet verwon derlijk, want dat is ook de kle ding die hier in de winkels hangt. Ik hou meer van de stu dentikoze look: mooie polo- i wereld, mijn krant. 0 .eidsch 23 Dagblad 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in ^www.leidschdagblad.nl leiden - De politie heeft de af gelopen weken negen mensen uit Leiden aangehouden op verdenking van handel in ver dovende middelen. De arresta ties vonden plaats tijdens huis zoekingen in vijf woningen in De Kooi en Leiden-Zuidwest. De zaak kwam aan het rollen door een tip. De politie stelde daarop een onderzoek in dat resulteerde in twee invallen be gin april, waarbij cocaïne, xtc en een hennepkwekerij werden aangetroffen. De hoofdbewo ners van de beide doorzochte woningen, een 36-jarige man edemorgen! it een krant. nu Leidsch Dagblad e ochtend en ontvang erste 2 weken gratis! b neem een vast alabonnement en ontvang te 2 weken gratis! Jen spaar ik als vaste makkelijk (en snel) voor orting op een origineel 1 Bros. ontbijtserviesI al: imatisch 56,20) acceptgiro 56,70) iro* dtening: !®<i bij automatische incasso, ie bon op in een ongefrankeorde c "sar Leidsch Dagblad. 8 fcbng lezersservice, Antwoord- 5 '27, 1800 VB Alkmaar, look. 0800-1711 (gratis) of surf 'leldsohdagblad.nl. (Deze aan- "Eoldlg tot 31 december B004) kgblnd gaat zorgvuldig om met egevens. In het colofon van de 1 nadere Informatie aan. 136 wereld, mijn krant. eidsch Dagblad leiden - Als het aan de wijk- groep Slaaghwijk ligt, wordt Leiden verboden terrein voor honden. En als dat niet direct mogelijk is, moet er in elk geval een hondenverbod komen voor alle speelplekken en groenstro ken waar kinderen spelen of bewoners graag wandelen. Dat zei E. de Bock namens de wijk- groep woensdagavond in de commissie ruimte en groen tij dens de behandeling van het stedelijk hondenbeleid. De Bock schetste voor de com missie een schrikwekkend beeld van Slaaghwijk, juist het deel van de stad waar de ge meente onlangs een proef hield ter bestrijding van de overlast van poep. Een groot deel van de kinderen in Slaaghwijk zou da gelijks besmeurd onder de hon denpoep thuis komen. Wat de kleintjes ook aanraken in de buurt, alles zit onder de hon- denpis. En vele kinderen in de wijk kunnen niet naar school omdat ze spoelwormen heb ben, opgelopen door honden poep. „In de Middeleeuwen had Lei den last van varkenspoep in de stad. Het gemeentebestuur be sloot daarop alle varkens uit de stad te verbannen. Het wordt tijd dat de gemeente de toen in geslagen weg voortzet", aldus De Bock. En: „Iedereen weet dat er in 2040 geen honden meer in de stad zullen zijn. Zet shirts en overhemden. In een zaakje aan de Nieuwe Rijn zijn ze erg prijzig. Bij Maison de Bonneterie in Den Haag koop ik daarom in de uitverkoop 1de- ding van het merk Gant. Afge- en een even oude vrouw, zijn toen aangehouden. Naar aanleiding van deze arres taties onderzocht de politie de omvang van de handel. De twee verdachten bleken cocaïne te verkopen aan zowel gebruikers als plaatselijke dealers. Uitein delijk heeft de politie op drie andere plaatsen in De Kooi en Zuidwest huiszoeking verricht, waarbij nog eens zeven perso nen, vier vrouwen en drie man nen, zijn opgepakt. In al deze huizen werd cocaïne gevonden. Drie personen zijn inmiddels weer vrij, de rest zit nog vast. dat traject nou eens in. Wij wil len dat het hondenpoeppro bleem wordt opgelost." Wethouder Van der Sande, ver antwoordelijk voor het honden beleid, vind het beeld dat De Bock- schetst 'te negatief en eenzijdig'. „In Slaaghwijk heb ben we juist een pilotproject opgezet om de overlast van hondenpoep te verminderen en die proef is geslaagd. Veel be woners van Slaaghwijk vinden de poepoverlast sindsdien een stuk minder. Hondenpoep heeft onze aandacht, maar ik ben niet van plan om de stad hondenvrij te verklaren. En het hondenpoepprobleem volledig oplossen lijkt me niet realis tisch." De raad steunde Van der Sande in deze opvatting, maar drong wel aan op een Algemene Plaat selijke Verordening (APV) die het mogelijk moet maken in elk geval bepaalde delen van de stad, zoals kinderspeelplekken, hondenvrij te maken. En op handhaving. „Die APV zal er nog dit jaar ko men", beloofde Van der Sande op zijn beurt. „En we zullen ook controleren. Maar daarmee los je niet alles op. Als je toeval lig ziet dat een hond een drol doet en zijn baasje ruimt het niet op, dan krijgt hij een boete. Maar 'wildpoepers' op heter daad betrappen is niet altijd mogelijk." leiden - De politie heeft woensdagochtend rond kwart over negen een dode man aangetroffen onder een grote struik in het Plantsoen tussen de Kraaierstraat en de Rijnstraat. Het gaat om het lichaam van een Engels sprekende zwerver. De politie werd getipt door een andere zwerver, die samen met de dode in de bosjes had geslapen. Het struikgewas waar de dode man lag, is in deze tijd van het jaar een favoriete overnachtingsplek voor daklozen. De twee mannen waren dinsdagavond naar het bosje vertrokken om er de nacht door te brengen. Toen de ene zwerver 's ochtends wakker werd, trof hij zijn maat in dezelfde zithouding aan als waarin hij de avond ervoor was gaan slapen. Toen hij hem maar niet wakker kreeg, alarmeerde hij de politie. Direct na de ontdekking van het lijk, zette de politie een groot deel van het Plantsoen af. De technische recherche heeft vervolgens uit gebreid sporenonderzoek gedaan in en rond de bosjes. Of er iets is gevonden, wil de politie niet zeggen. Ook de doodsoorzaak is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de politie is het technisch onderzoek onderdeel van de standaardprocedure. „Mocht blijken dat de man om het leven is gekomen door een misdrijf, dan zijn in elk geval alle mogelijke sporen die van belang zouden kunnen zijn voor het onder zoek veiliggesteld." Foto: Mark Lamers zien van kleding kan ik in Lei den wel slagen." Sjaan Wiezot (70) uit Voorscho ten kijkt in de etalage van schoenenzaak Peppermint. Ze draagt een lange blauwe bloe metjesjurk: „Ik doe al mijn boodschappen in winkelcen trum Leidsenhage. Dat is lekker dichtbij huis. Eens in de drie maanden ga ik naar Leiden. Dan ga ik eventjes met de fiets op en neer. Ik bezoek graag de modezaken aan de Haarlem merstraat, de Mantelspecialist en C&A. Ik vind Leiden een goede stad om te winkelen." Kim Labruyère (21), zwarte dreadlocks en zwartomrande ogen, zit met vrienden op het terras van Meneer Jansen. „Ik shop zelf het liefst op het Am sterdamse Waterlooplein. Het is raar dat er in Leiden geen goe de winkel voor alternatieve kle ding meer is. Ik zie namelijk ge noeg alternatieve mensen rondlopen. Dat komt heel goed uit, want ik open binnenkort mijn eigen Gothic-zaak op de Breestraat." Jeroen Lengers (26) valt op met zijn rode hanenkam en pier cings: „Ik ben dol op legerkle- ding. Lekker goedkoop en goed van kwaliteit. Voor mijn uit- gaanskleding moet ik de stad uit. Dan ga ik naar Cyberdog in Amsterdam. Daar hebben ze technobroeken met gekleurde ritsen en gespjes. Het ontbreekt in Leiden eigenlijk ook nog wel aan een goede seksshop. Je hebt hier Christine le Due, maar die is erg duur. In Amster dam zijn SM-pakjes goedkoper en heb je meer keus. Overigens vind ik het niet vervelend om daarvoor de stad uit te moe ten." Esther van der Geijn (51), mo deontwerpster, draagt een mo derne bril en zwarte tuniek: „Ik maak al mijn kleding zelf. Het is jammer dat Leiden niet een mooie stoffenzaak bezit. Qua kleding is het hier veel van het zelfde. Voor iets bijzonders moet je de stad uit. Toch scoort Leiden nog zeker een voldoen de. Alleen moet je de kleine zaakjes met mooie spullen hier wel weten te vinden. Aan meer grote winkelketens heb ik in ie der geval geen behoefte." leiden -r Burgemeester en wet houders van Leiden zijn niet van plan te. wachten met het aanstellen van extra medewer kers die de komst van de Rijn Gouwe Lijn moeten voorberei den. De SP had gevraagd dat besluit, en de 1,5 miljoen euro die de medewerkers kosten, uit te stellen tot er meer duidelijk heid is over het onderzoek naar de sneltramverbinding. „Voor het definitief verkrijgen van rijkssubsidie is het noodzakelijk het huiswerk af te maken", ant woorden B en W. In de recent verschenen Nota Ruimte van het kabinet staat dat uit 'nader onderzoek' moet blijken of de Rijn Gouwe Lijn 'het meest passende antwoord is op de vervoersproblemen en eventuele woningbouwpoten- ties van deze regio'. Die twijfel was voor de SP in Leiden aanleiding om schrifte lijke vragen te stellen over de noodzaak van de uitgave voor extra medewerkers, die het tra ject van de sneltram door de Leidse binnenstad moeten voorbereiden. De Rijn Gouwe Lijn zal Gouda en Alphen ver binden met de kust. Het college blijft optimistisch over de lightrailverbinding en is van mening dat er voldoende onderzoek naar is verricht. B en W willen er bij de provincie op aandringen om die studies on der de aandacht te brengen bij 'het ministerie van vrom en an dere relevante partijen'. Hoop put het college uit het feit dat het rijk reeds 45 miljoen euro heeft toegezegd als bijdrage aan de sneltram, die minstens 233 miljoen zal kosten. Toegegeven wordt dat de Nota Ruimte geen uitsluitsel geeft over de hoe veelheid geld die de rijksover heid beschikbaar stelt voor het project. Maar als het kabinet er van overtuigd is dat de lijn 'het meest passende antwoord is' dan ligt 'een adequate rijksbij drage alleszins in de rede', stel len B en W. 'Waardevol' is volgens het Leid se college het besluit om vlieg kamp Valkenburg te sluiten en dat terrein beschikbaar te stel len voor woningbouw, omdat het de bedoeling is om de snel tram langs de nieuwe wijk te la ten rijden. door Marijn Kramp den haag/leiden - De provincie wil geen grootschalige verstede lijking zonder dat daarvoor de nodige infrastructuur wordt aan gelegd. Volgens de jongste bere keningen moeten er tussen 2010 en 2020 een kleine 200.000 wo ningen worden gebouwd. Of daar ruimte voor is wordt door sommige statenleden al betwijfeld, maar het kan zeker niet als het rijk geen geld be schikbaar stelt voor de Rijn Gouwe Lijn en de metroverbin ding Stedenbaan. In de 'provinciale ruimtelijke structuurvisie 2020' kiezen ge deputeerde staten ervoor om vijftig procent van de benodig de 191.000 woningen binnen de bebouwde kommen van de dorpen en steden te bouwen. „Wij kiezen dus voor meer ver stedelijking dan het kabinet, dat het in de Nota Ruimte houdt op veertig procent binnen de be bouwde kom", verklaarde de verantwoordelijke gedeputeer de Van Dijk. Hij denkt hiermee nog meer versnippering van de open ruimte te voorkomen. Daar kon hij de statenleden die afgelopen woensdag voor het eerst vergaderden over de twee nota's, niet allemaal van over tuigen. Onder andere de VVD was het hier niet mee eens. Die fractie vindt dat de dorps- en stadsgrenzen op sommige plek ken nogal ruim zijn genomen. Sowieso twijfelen de liberalen sterk aan de haalbaarheid van de voorgenomen bouw van 191.000 woningen. De partij ge looft niet dat daar ruimte voor is in Zuid-Holland. Ook zet de WD vraagtekens bij het plan van het kabinet om een deel van die woningen te bouwen tussen Leiden en Haarlem. Ook Groenlinks en de SGP- /ChristenUnie twijfelen sterk aan de bouwmogelijkheden in de provincie. J. Everste (SGP- ChristenUnie) denkt zelfs dat het onverstandig is om zoveel woningen te bouwen, aange zien in de jaren daarna de grote baby-boomgeneratie wegvalt. „Dan bouw je dus feitelijk voor de leegstand." Het CDA deelt dat doemscena rio niet. Volgens CDA'er Klein zal de druk op de woningmarkt niet afnemen, want er komen Oost-Europeanen en andere in woners van de nieuwe EU-lan- den bij. En mocht het toch an ders verlopen dan kunnen de prognoses altijd nog bijgesteld worden, meent hij. Nagenoeg alle partijen betreu ren het dat het rijk geen geld over lijkt te hebben voor de Rijn Gouwe Lijn en de Stedenbaan. Maar gedeputeerde Van Dijk gaf aan nog wel hoop te hebben dat dit geld er alsnog komt. Hij had daarover een 'flink robber tje gevochten' met een delega tie van het kabinet. Hij denkt hen in dat gesprek wel te heb ben overtuigd van de noodzaak van deze snelle tramlijnen. „Omdat wij in Zuid-Holland voor verstedelijking kiezen en niet voor een grote uitbrei dingslocatie, zoals Noord-Hol land doet op de as Haarlem- Schiphol-Almere, hebben wij bepaalde openbare vervoers- verbindingen en hoofdwegen echt nodig. Bovendien zijn de investeringen hier een stuk goedkoper dan die in Almere." (advertentie) Esther van der Geijn (voorgrond) wil graag een goede stoffenzaak in Leiden, Kim Labruyère mist (nog) een winkel met alternatieve kleding, en Jeroen Lengers (links) vindt het jammer dat hij voor een goede seksshop de stad uit moet. Foto: Hielco Kuipers Nu bij het Wereldgerecht Portugese Fornello van Knorr een gratis IK wedstrijdschema en snaak kans op een vakantie naar Portugal! ''V/lr/Zo Kom alvast in de voelbalsfeer met Knorr Wereld gerechten: in elke actieverpakking van de Portugese Fornello vind je een gratis wedstrijd schema zodat je thuis de standen kan bijhouden. Met de kraskaart in de actieverpakking maak je bovendien kans op één van de vijf vakanties naar Portugal tijdens het EK! Ga dus snel naar de winkel voor de actieverpakking! Bom apetite! (Eet smakelijk!) Deze actie loopt tot 7 juni 2004. itoom groenten ..sloom groenten «•ri«l»n spruit!»» Nieuw: Weight Care Drinkmaaltijd! Vervang nu ook eens een maaltijd door Weight Care Drinkmaaltijd! Een lekkere maaltijdvervanger met slechts 200 kcal én toch alle voedingsstoffen die je voor een gezonde levensstijl nodig hebt Kant-en-klaar en verpakt in een handig, 8—hoekig pakje (met een rietje). Verkrijgbaar in de smaken Vanille, Bosvruchten en Mokka, 330 ml per pakje. j *PM lb-i" Tip: Weight Care Drinkmaaltijd smaakt koud het lekkorBte, y W, www.weightcare.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9