ECONOMIE Vakbonden raadplegen leden Amsterdam dit weekeinde in de olie Je rijch^ flexibel^ En je financier flexibel. EU zet deur open voor genvoedsel Pas over enkele weken eindoordeel over prepensioenplan Brussel: Snel Spyker: nog nooit winst maar wel naar de beurs overleg loon 'slaapdienst' 'Topmanagers in Benelux en Duitsland laag betaald' Een nieuwe Zafira Maxx nu al vanaf 239,- per maand. Veel schade door jongere bedrijfjes amsterdam - Schade door fail lissementen komt grotendeels voor rekening van bedrijfjes die yier jaar of minder bestaan. Het totale schadebedrag wordt dit jaar geschat op 3,5 miljard eu ro. Volgens onderzoeksbureau Graydon is die schade onnodig hoog. Ruim 40 procent van de curatoren vindt dat de schulde naar te lang de kans krijgt schulden te laten oplopen. Het bureau pleit voor wetgeving die de accountant verplicht mel ding te maken als een bedrijf in de financiële problemen zit. Dit jaar gaan waarschijnlijk 10.000 bedrijven failliet. Horeca: Oneerlijke concurrentie bij EK woerden - De horeca wil tij dens het EK geen oneerlijke concurrentie van voetbalclubs. In een brief aan de KNVB vraagt Koninklijke Horeca Nederland de bond om clubs ervan te doordringen dat het 'van ons portief gedrag' getuigt wanneer zij voor een breed publiek wed strijden op groot scherm verto nen in hun kantines. De horeca moet zich aan een groot aantal regels houden en kan in tegen stelling tot sportkantines niet werken met vrijwilligers en krijgt geen subsidie. Rechtbank schort fraudeoordeel op den haag - De rechtbank in Den Haag schort een oordeel over bouwfraude op. Eerst moet de Raad van Arbitrage voor de bouw oordelen. De rechtbank zei woensdag zich onbevoegd te achten in een zaak die was aangespannen door het zuiveringsschap Zuid hollandse Eilanden en Waarden tegen een serie bouwbedrijven. Het schap eist 1,4 miljoen euro terug van 18 bedrijven die mee deden aan de bouw van een zuiveringsinstallatie in Helle- voetsluis. Koophuizen nog steeds duurder Apeldoorn - Een gemiddeld koophuis ging in april voor 213.000 euro van de hand, te gen 203.000 euro een jaar eer der. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. Ook het aantal ver kochte woningen nam toe. Het Kadaster telde 11.757 eensge zinswoningen die van eigenaar wisselden en 4732 appartemen ten. Het totaal van 16.489 is fors hoger dan de 15.144 verkopen een jaar eerder. Ook ten op zichte van de eerste maanden van 2004 ligt de gemiddelde prijs hoger. In februari en maart kostte een huis 210.000 euro, in januari 205.000. Sega fuseert nu toch met Sammy Tokyo - De Japanse videospel letjesfabrikant Sega gaat toch fuseren met de gokautomaten- producent Sammy. Beide on dernemingen willen alle activi teiten in maart 2007 samenge voegd hebben. Met de transac tie is 1,2 miljard euro gemoeid. De Japanse ondernemingen probeerden begin vorig jaar al te fuseren, maar na enkele maanden brak Sega plotseling de besprekingen af. Drukker Brouwer schrapt 220 banen leusden - De grafische onder neming Brouwer Groep schrapt 220 van de 1600 arbeidsplaat sen. Een deel van de ontslagen is gedwongen. Over de defini tieve plannen verwacht het be drijf 1 juni meer duidelijkheid te geven. De Brouwer Groep liet eerder al weten de drukkerij in Zeewolde te sluiten. Nu gaat ook Delft dicht. De reorganisa tie moet begin volgend jaar zijn afgerond. Vakbond FNV Kiem is geschokt over het plan. Zorgverzekering NN naar ONVZ den haag - Verzekeraar Natio nale Nederlanden heeft zijn zorgverzekeringen afgestoten. Zorgverzekeraar ONVZ neemt de circa 200.000 lopende con tracten van de ING-dochter over. Na de overname zal Na tionale Nederlanden wel zorg verzekeringen onder eigen naam blijven aanbieden, maar dat zijn producten van ONVZ. De operatie kost 140 banen bij Nationale Nederlanden, maar de medewerkers zullen naar verwachting allemaal intern eên andere functie krijgen. Benzine weer iets goedkoper den haag - Shell heeft gisteren de adviesprijs voor een liter benzine verlaagd. Een liter Euro ongelood kost aan de pomp 1,299, een eurocent minder dan de afgelopen dagen. De diesel- prijs bleef 0,885 euro. Zaterdag verhoogde Shell het tarief nog tot 1,309 euro, de hoogste prijs ooit. Diesel evenaarde vorige week het recordniveau. vrijdag 21 MEI 2GO4 den haag/anp-gpd - De vakcen trales FNV en CNV gaan hun le den raadplegen over het com promisvoorstel van kabinet en werkgevers over prepensioen. Hierdoor krijgt het kabinet pas over een paar weken een defini tief antwoord van de vakbewe ging over het plan. Mochten de vakbondsleden ja zeggen tegen het voorstel, dan zal het kabinet het compromis uitvoeren. Het gaat intussen wel verder met zijn eigen plan, waarin belas tingvrij sparen voor prepensioen wordt geschrapt. Premier Balkenende zei woens dag na de ministerraad dat met het kabinet niet meer valt te on derhandelen over aanpassingen van de compromisvariant. „De rek is eruit." Niettemin vindt met name het CNV dat de soci ale partners onderling nog eens moeten bekijken of ze het toch samen eens kunnen worden. Ingewijden verwachten dat het kabinet bereid zal zijn opnieuw te praten als de sociale partners alsnog een akkoord bereiken. Het breekpunt zit in het wel of niet verplicht meedoen met een regeling voor vroegpensioen. De vakbonden willen dat alle werknemers verplicht mee doen. Het kabinet wil het liefst dat werknemers individueel be sluiten al dan niet te sparen voor eerder stoppen met wer ken. Kabinet en werkgevers legden de zwartepiet bij de vakbonden. „De FNV zat zeer geharnast in de besprekingen. We hebben voorstellen gedaan in hun rich ting, we hebben het spaarloon overeind gehouden en een goe de regeling voorgesteld waarbij collectief en individueel ge spaard kan worden. We hebben zoveel beweging gemaakt en CNV-voorzitter Terpstra (links) wil nog een uliteme poging doen om met de vakbonden op één lijn te ko men met met kabinet en werkgevers. Zijn FNV-collega De Waal (rechts) is sceptisch. Foto: ANP/Ed Oudenaarden nóg aanvaardt de FNV het niet. Dat is zeer teleurstellend", al dus vice-premier Zalm. FNV-voorzitter De Waal is stel lig: „Er is een grens aan wat je kunt accepteren." Volgens de vakbeweging zet het kabinet een eerste stap in de afbraak van pensioensystemen door de mensen de keus te geven hun geld uit collectieve regelingen voor prepensioenen te halen. Kabinet en werkgevers vinden dat mensen maar zelf moeten uitmaken hoe ze hun geld be steden. In het referendum kun nen de leden zich uitspreken over het plan van het kabinet. De FNV legt het plan met een negatief advies voor. De premier zei dat het kabinet zal afwachten wat de bonden over het compromis besluiten. „In de tussentijd zullen we ech ter ons eigen voorstel van 3 mei verder uitwerken." Dat bete kent dat vanaf 2011 de VUT he lemaal is verdwenen. Ook het vroegpensioen vanaf 63,5 jaar is dan van de baan. „Je kunt weinig als kabinet wanneer de sociale partners zo verdeeld zijn", vindt WD-ka- merlid Bibi de Vries. CDA-frac- tievoorzitter Maxime Verhagen vindt dat de vakbeweging FNV onverantwoordelijk bezig is. „FVN-voorzitter De Waal wil zelf niet bewegen. Dat past niet in het poldermodel." PvdA-lei- der Wouter Bos vindt dat er een duidelijk 'werkgeverskabinet' zit. „Het wil collectieve regelin gen kapot maken en kiest steeds voor de mensen die za ken voor zichzelf kunnen rege len. Mensen met zware beroe pen worden in de steek gela ten." Een ruime meerderheid van de Nederlanders steunt de vak bonden in het conflict met het kabinet. Ongeveer 70 procent vindt het goed dat de bonden hun poot stijf hebben gehou den, zo blijkt uit een enquête uitgevoerd in opdracht van RTL Nieuws. De bonden hebben volgens de ondervraagden groot gelijk omdat ze al akkoord zijn gegaan met loonmatiging. den haag/anp - De Europese Unie heeft de deur opengezet voor nieuwe genetisch gemodi ficeerde gewassen. Vanaf giste ren is de invoer van genmaïs toegestaan. Daarmee komt fei telijk een einde aan een jaren lang importverbod van genge- wassen. De Europese Commissie heeft de eerste goedkeuring verleend aan Bt-11, dat is ontwikkeld door het Zwitserse agrochemie- concern Sygenta. Deze suiker- maïs mag straks ingeblikt in de supermarkten van de 25 EU- landen staan. Of dat ook echt gebeurt valt echter bezien. De meeste Europese consumenten zien niks in genetisch gemani puleerd voedsel. Voedselfabri- kanten en supermarkten kijken dan ook liever de kat uit de boom. Volgens Eurocommissa ris Byrne (gezondheid en con sumentenbescherming) is er met de maïs niets mis. „Het is een kwestie van consumenten - keus." De Consumentenbond heeft geen problemen met het besluit van de EU. Wel moeten consu menten duidelijk op het etiket kunnen zien dat voedsel gene tisch is aangepast. De koepelor ganisatie van supermarkten CBL wil dat voedselfabrikanten zelfs heel kleine hoeveelheden genetisch veranderde ingredi ënten op het etiket vermelden. Milieudefensie en Biologica hebben bezorgd gereageerd op het besluit. De organisaties vre zen dat de deur wagenwijd wordt opengezet voor ander ge netisch veranderd voedsel. De milieuclubs verwijten de EU voor de druk van Canada, de VS en Argentinië te zijn gezwicht. Die landen hebben een klacht ingediend bij de wereldhan delsorganisatie WTO tegen het Europees verbod op de invoer van genvoedsel. „Er is nog te veel onduidelijk heid over de gevaren van gene tisch veranderde gewassen voor de voeding en voor het gewas", aldus een woordvoerder van Biologica, het platform voor biologische landbouw en voe ding. Hij pleit voor meer regel geving en onderzoek. De Ver enigde Staten verwelkomden het besluit van de EU. De aan klacht bij de WTO blijft echter van kracht. De goedkeuring van één genetisch aangepast gewas is onvoldoende, aldus de VS. londen/anp - De beloning van de meeste directievoorzitters van de grootste bedrijven in Eu ropa ligt ruim onder die van hun collega's in de VS. Binnen West-Europa verdienen toplie- den het minst in Duitsland en de Benelux-landen. Dat blijkt uit een onderzoek van weekblad Fortune. Daarin is voor het eerst een lijst gegeven van de 25 bestbetaalde topma nagers in Europa. Zij gingen er vorig jaar in de meeste gevallen flink op vooruit en kwamen aardig in de buurt van de Ame rikanen. Maar onder de top-25 zijn de verschillen erg groot. De hoogste bazen van de Fran se bedrijven verdienden vorig jaar gemiddeld 3,1 miljoen dol- brussel/anp - Werkgevers en vakbeweging moeten op Euro pees niveau een oplossing be denken voor de doorbetaling van wachtdiensten waarbij werknemers op hun werk moe ten overnachten. De Europese Commissie deed die oproep woensdag. 'Slaapdiensten' zijn gebruikelijk in onder meer ziekenhuizen en brandweerkazernes. Volgens een recente uitspraak van het EU-hof moeten alle uren volle dig worden doorbetaald. Dat zou een fikse kostenpost ver oorzaken. Alleen al in Neder land gaat het om 400 miljoen euro in de zorgsector. EU-commissaris Dimas wil een tussenoplossing. De sociale partners moeten een definitie bedenken voor uren die niet echt werkuren zijn, maar ook geen echte vrije uren. In de Eu ropese arbeidstijdenwet ont breekt die tussenvorm. Als par tijen eruit zijn maakt Dimas van het resultaat een wetsvoorstel. De sociale partners moeten het ook eens worden over de uit zonderingsregel voor de ar beidstijden. In de EU-wet staat dat de maximale werkweek 48 uur mag zijn (gemiddeld geme ten over vier maanden). Maar de Britten hebben daarop een uitzondering bedongen, waar bij individuele werknemers toe stemming mogen geven voor een langere werkweek. Volgens vakbonden wordt daar mis bruik van gemaakt. Het komt voor dat de werknemer al bij indiensttreding een formu liertje moet tekenen. De com missie wil misbruik aan banden leggen. Wel wil zij dat de bere kening van de werkweek wordt uitgesmeerd over 12 maanden, zodat in piekseizoenen langer kan worden gewerkt. zeewolde/anp - Sportwagenfa brikant Spyker heeft in zijn ruim driejarige bestaan nog nooit winst gemaakt. De onder neming had daardoor eind 2003 een negatief eigen vermo gen van ruim 4 miljoen euro. Grootaandeelhouder John de Mol is van plan over een half jaar uit het bedrijf te stappen. Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde prospectus dat Spyker heeft opgesteld voor de aan staande beursgang. Spyker gaat eind mei naar de beurs en ver wacht ruim 12 miljoen euro op te halen. De beursgang is nodig om de fi nanciële positie te versterken. De helft van de opbrengst gaat op aan het aflossen van een bankschuld van bijna 6 miljoen euro. De verliezen van Spyker liepen op van ruim 3 ton in 2001, tot 1,12 miljoen euro 2002 naar 4,81 miljoen euro in 2003. De De Spyker rijdt naar de beurs. Foto: ANP/Koen Suyk onderneming zegt in het pros pectus geen garantie te kunnen geven dat het in de toekomst wel in de zwarte cijfers komt. Uit het prospectus blijkt verder dat grootaandeelhouder John de Mol na de beursgang zijn geld uit Spyker terugtrekt. De mediamiljonair is nu voor bijna een derde eigenaar van de fa- amsterdam/gpd-anp - Amster dam staat dit weekeinde in het teken van olie. De ministers van de tien OPEC-landen grijpen een conferentie over energie in het Okura-hotel aan om te overleggen over maatregelen tegen de torenhoge olieprijs. Op deze jaarlijkse conferentie van het International Energy Forum (IEF) zijn ministers uit alle olieproducerende landen aanwezig, alsmede de grootste afnemers van die olie. Onder meer de VS, China, Rusland, Irak, Iran, Saoedi-Arabië en Li bië zijn op ministerieel niveau vertegenwoordigd. Er zijn in to taal circa 400 deelnemers. Twee jaar geleden bepaalde het IEF, een aan de OPEC gerela teerde organisatie, dat zijn jaar congres 2004 in Amsterdam zou zijn. De bijeenkomst is be doeld als dé plek waar olielan den formeel en informeel hun afnemers ontmoeten. De bij eenkomst in Amsterdam staat in het teken van de toekomstige energievoorziening in de we reld. „Het is geen bijeenkomst waar direct besluiten worden geno men," zegt een woordvoerder van het ministerie van econo mische zaken. „Maar het is wel de gelegenheid waar de olielan den met hun afnemers overleg gen." Het Okura-hotel wordt vrijwel volledig van de buiten wereld afgeschermd. Over de beveiliging wil de organisatie niet meer kwijt dan dat deze 'passend' is. Tot nu toe hebben zich zeventig journalisten ge meld. De OPEC zelf probeert de bete kenis van 'Amsterdam' zo vaag mogelijk te houden. „Het is een raadpleging, geen beslissende vergadering. Verwacht geen for mele besluiten. Niemand zal de show willen stelen voor de OP- EC-bijeenkomst in Beiroet op 3 juni." Dat is de reguliere, half jaarlijkse bijeenkomst van de organisatie. Maandag leek het er nog op dat in Amsterdam wel degelijk besluiten genomen zouden worden over de hoge olieprijs. De Indonesische mi nister van oliezaken verklaarde dat de organisatie bereid is de markt 'te stabiliseren'. De groep moet het eens wor den over een verhoging van de lar (2,6 miljoen euro), inclusief bonussen en opties. In Zwitser land was het 2,6 miljoen dollar, in Groot-Brittannië 2,3 miljoen, in de Benelux-landen 1,4 mil joen en in Duitsland 1 miljoen dollar. Topman Daniel Vasella van het Zwitserse farmaciecon cern Novartis was de bestbe taalde in Europa met 12,4 mil joen dollar (10,3 miljoen euro). Tweede is ex-Vodafone-topman Chris Gent (12,3 miljoen dollar) en derde John Browne van olie concern BP (10,5 miljoen dol lar). Op de volgende plaatsen staan Igor Landau van farmaciecon cern Aventis (10,3 miljoen dol- lar)en Josef Ackermann van Deutsche Bank (9,6 miljoen). brikant, maar is van plan zijn aandelen te verkopen zo snel als is toegestaan, aldus het prospectus. De Mol mag de aandelen zes maanden niet ver kopen, zo is afgesproken. Volgens Botman van Talpa, De Mols investeringsmaatschappij, wil Talpa alleen zijn recht voor behouden om het belang te kunnen verkopen. Hij zegt niet te weten of De Mol de aandelen Spyker over een halfjaar op de markt gaat brengen. Voor een van de belangrijkste afzetmarkten, de VS, heeft Spy ker niet de officiële papieren om de modellen op de markt te brengen. Om deze licenties te verkrijgen heeft de fabrikant zes van de in totaal achttien gepro duceerde auto's naar de VS moeten brengen voor een test periode van een halfjaar. Spy ker denkt dat in 2004 de ver gunningen rond kunnen ko men. productie, altijd een heikel punt. Het is in het belang van de OPEC-landen de olieprijs niet te ver te laten oplopen, zo dat de afzet niet in gevaar komt. Alle ophef heeft in ieder geval gezorgd voor een flinke stijging van de mediabelangstelling. In maart 1999 verzamelden de olieministers van onder meer Saudi-Arabië, Algerije, Venezu ela en Iran zich in Wassenaar. De aanwezige ministers beslo ten toen tot een gezamenlijke verlaging van de olieproductie. Het sluiten van de rijen was on ontkoombaar omdat de olie prijs zich eind 1998 op een his torisch laag niveau van nog geen 10 dollar per vat (159 liter) bevond. Afgelopen week kwam "de prijs zelfs boven de 40 dollar. Je zoekt een auto die bij je past. Die n zo flexibel is als jij zelf bent. Dus kom vanzelf bij de Opel Zafira. Die je nu o nog eens heel flexibel kunt financien Tegen heel soepele voorwaarden. Wo met een minimale aanbetaling rijd jei al een nieuwe, uiterst complete Zafi Maxx voor slechts 239,- per maal Meer weten? Kijk snel op www.opel.nl ga vandaag nog langs bij de Opel deal Model Contante verkoopprijs Aanbetaling/ inruil* Krediet- bedrag Loop tij Zofiro Maxx 16-16V 22995.- 8 048,- 14.947,- 36 Zafira Comfort 1.6-16V 22.590,- 7907,- 14 683,- 36 Kred iet vergoeding Eff. Rente op jaarbasis Maond- termijn Slot* termi Zafira Maxx 1.6-16V 2.858.96 7.9% 239,11 9.198, Zafira Comfort 1.6-16V 2.791.04 7.9% 234,39 9.036 Het f nanoeringsoonbod vwxdt aangeboden voor een nieuwe Opd Agfa, Memo en Zafira en geldt wxx deur* <d een uileiste regstratiedatwri wn 31 pi 2004. Wromoal ttn frandering per Want 'Mirmoie ocnbeSalrg sS irvuVaanbetatng). Looptjd 36 maanden Ma*. 20.000 Ion pj. Fnaróering via GMAC Rranbal Services en toetsi BKR b Tel Tariefwjzigingm voatxhoudenMaag now de voorMxidCT bj de Opel deder. Genwddeld brandd* enCOydWoo».volgersRicM*1999/10(»EG.BenzmotorenkmsAer.van 10.6tot133 Utn/K»lm grjem van 225 tot lB(XDieselmoforenkm*ervan 15.4lot 15.9.Uers/KJOIntron65k*63.C029*m; 10,1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6