'Binnen jaar 54 procent allochtonen aan de slag' BINNENLAND Herkansing probleemscholier blijft ongewis plan Boete GG&GD na ontploffen zuurstoffles Werk bevordert volgens kabinet de integratie Middeleeuwen in Deventer D66-Kamerlid praatte LPF euroverkiezingen aan Schultz: Geen 'zak geld' voor buren van Schiphol Nieuw mestbeleid funest voor veel boerenbedrijven Balkenende wil Catshuis in vernieuwde stijl terug Conflict Vara en NPS over schrappen NOVA zaterdag Geen zandkasteel, maar zandkathedraal op fiets «gelukt vrijdag 21 MEI 2004 91 Een 12-jarig meisje uit jgen is gistermiddag om i gekomen, toen een automobilist uit Wins- ar aanreed op de fiets. Bij geluk raakte de moeder t meisje zeer ernstig ge- Een 13-jarige broer is ins gewondgeraakt, aldus lordvoerder van de poli- t meisje fietste met haar een broer en een zus in De automobilist uit en, die hen tegemoet raakte de macht over het wijt en schepte het meis- moeder en haar broer. glider bij twaar gewond Een 43-jarige parasailer terhout is gisteren bij mstig gewond geraakt. i verloor op 200 meter door nog onbekende de controle over zijn >rm, raakte in paniek en de kabel waaraan hij nog los te koppelen. Bij zijn ihet slachtoffer diverse uken op. ie heropent bankmoord' en - Het politieonder- aar de bijna anderhalf leden gepleegde moord 14-jarige Alex Wiemink Achterhoekse Drempt is :nd. De politie heeft aanwijzingen gekregen, et onderzoek zijn tien re- eurs vrijgemaakt. Wieg- rerd vorig jaar januari in luurgebied De Posbank irdoosten van Arnhem )i eschoten. Zijn lichaam bi iter in het Brabantse Erp uitgebrande auto aange- g ,Na ruim negen maan- derzoek werd het re- z( eteam ontmanteld zon- )t er een verdachte werd ge ïouden. D demoniseert aat Israël' - De maandag begon- gejmpagne van de interker- ontwikkelingsorganisatie demoniseert' Israël. Dat oorzitter De Vreugd van ïting Christenen voor Is- ichreven in een woens- mbliceerde open brief lister Van Ardenne (ont- ngssamenwerking). De atie meent dat ICCO dsgelden misbruikt voor agitatie tegen de jood- en voor eenzijdige pro voor de belangen van istijnse Autoriteit. De hoopt daarom dat de er ICCO tot de orde zal h I. De campagne is vol- !C0 gericht tegen mislei- Israël bij de uitvoer iducten uit Israëlische ittingen in bezet Pales- ibied naar de EU. e doden ngeval amsterdam/anp - De politie rechter in Amsterdam heeft woensdag de GG&GD in Am sterdam en een bedrijf uit Al- mere veroordeeld tot een geld boete van 5000 euro. De rechter stelde de dienst en het bedrijf verantwoordelijk voor de ont ploffing van een zuurstoffles uit een ambulance in juli 2002. De ambulance was opgeroepen om hulp te bieden aan een vrouw met hartproblemen in Amsterdam-Oost. De zuur stoffles ontplofte in de woning van de patiënt. De vrouw liep geen verwondingen op, maar de ambulancebroeder moest naar het brandwondencen trum. Zowel de GG&GD als het Almeerse bedrijf dat de ventie len leverde, wist dat zich pro blemen konden voordoen met de aluminium ventielen. Maar het lukte een jaarlang niet aan goed passende messing ventie len te komen. den haag/gpd - Van de in Ne derland woonachtige allochto nen moet binnen een jaar 54 procent aan het werk zijn. Dat is vier procent meer dan in 2004. Dat doel stelt het kabinet zich zelf in een notitie over het vreemdelingenbeleid, een reac tie op het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie- Blok. „Vierenvijftig procent is mis schien weinig, maar het is een eerste stapje. En we hebben de economie op het moment ook tegen", aldus minister Verdonk (vreemdelingenzaken en inte gratie) in een toelichting. Komend jaar zullen met name allochtone vrouwen via gerich te campagnes worden gestimu leerd om een betaalde baan te zoeken. Een verplichting aan werkgevers om het percentage allochtonen te registreren komt er niet. Werk is volgens Ver donk het middel bij uitstek om integratie te bevorderen. „Inte gratie is meedoen." Het kabinet is het eens met de commissie-Blok dat de integra tie van veel allochtonen geheel of gedeeltelijk is geslaagd. Op die belangrijkste conclusie kwam uit de Tweede Kamer veel kritiek. Maar Verdonk plaatst daarbij wel de kantteke ning dat een te groot deel van de migranten nog 'op té grote afstand van de samenleving staat'. Het plan om allochtonen indi vidueel te toetsen op de mate waarin zij zijn geïntegreerd, heeft de eindstreep niet ge haald. Verdonk wil in plaats daarvan via gegevens van het CBS en andere databanken na gaan in hoeverre bepaalde groepen minderheden mee doen aan de Nederlandse sa menleving. Om de integratie te bevorderen, wil het kabinet het aanhouden van een dubbele nationaliteit voor migranten vanaf de derde generatie onmogelijk maken. Wie voor het Nederlanderschap kiest, kan rekenen op een fees telijke ceremonie. Een uitzon dering wordt voorlopig ge maakt voor bijvoorbeeld Ma rokkanen, die van de regering in Rabat de Marokkaanse natio naliteit niet mogen opgeven. Verdonk: „Maar die regering gaan we wel onder druk zet ten." Woningbouwcorporaties wor den verder aangemoedigd om gemengd te bouwen en de leef baarheid in oude wijken te be vorderen. Van schoolbesturen wordt ver langd dat zij 'menging van leer lingen' bewerkstelligen. Ook bepleit het kabinet de stichting van een Nederlandse imamop leiding. Een dronken 49-jari- ar heeft gisteravond in val bantse plaatsje Zeeland eii istig ongeluk veroor- laarbij zijn twee mensen Dmen. De man reed met itelbus op de provinciale Zeeland toen hij door ïaalbekende oorzaak op de de weghelft terecht - Daar botste hij frontaal personenauto bestuurd in vrouw. Bij haar in de ten ook de kleindochter ïzoon van haar vriend, ivv en het meisje waren dood. Het jongetje is itai ewond overgebracht n ziekenhuis in Veghel. mist meisje leden Een meisje van der- landen uit de Schermer- Noord-Holland) is lagavond in het zieken- n Alkmaar overleden na- enkele uren daarvoor was opgegeven. Dat in woordvoerder van de ;ezegd. Duikers van de 'eer hadden het kind offen in een sloot aan ervaart, nabij haar ou- woning. Hoe het meisje oot is terechtgekomen, lekend. ilieren vaak islamitisch Leraren maatschappij geschiedenis krijgen va- laken met anti-islamiti- in met anti-joodse uit- ivan leerlingen. De helft eraren hoorde het afge- aar in de klas kwetsende Mingen over joden en dingen die de holocaust Jseren. Nog meer lera- procent) hoorden een of re keren grievende uit- lover de islam. Dat t een onderzoek naar op school dat bureau hvoor Beleid deed in )t van het ministerie van ajs. In het praktijkonder- net vmbo komen de de opmerkingen het 'oor. den bosch - Italianen, Japanners en Nederlanders bouwden gisteren in Den Bosch de kathedraal Sint-Jan na van zand. Het is de bedoeling dat schaatsers Marianne Timmer, Mark Tuitert en Gianni Romme zondag het bouwsel afmaken. De zandkathedraal is een initiatief van de Stichting Nationaal Monument Sint-Jan en de Sponsor Loterij. Foto: ANP/Robert Vos door Erwin Tuil den haag - De aanpak van de lastigste leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs moet alle aandacht hebben van het kabinet. Een moord zoals op de Haag se docent Van Wieren van het Terra College mag nooit meer gebeuren. Dat is althans de gedachte die achter de plannen zit die onderwijsminister Van der Hoeven woensdag presenteerde. In 2007 moeten er 1500 plaat sen zijn op speciale instellingen die de moeilijkste leer lingen een herkansing, een rebound, moeten geven. Maar wie komen er in aanmerking voor zo'n plaats, wat gaat het kosten, wie draait er voor op en vooral wat voor aanpak mogen di§ lastigste leerlingen verwach ten? Woensdag wist Van der Hoeven dat nog niet. Het kabinet geeft voorlopig slechts het raamwerk en dat komt op het volgende neer. In 2005 is er 4 miljoen euro beschikbaar voor het opzetten van reboundinstellin gen en andere maatregelen. Daarna komt er snel meer geld bij. In totaal ruim 86 miljoen euro in 2007, het be oogde verkiezingsjaar, voor 1500 herkansingsplaatsen. De minister meent dat dat voldoende moet zijn om vanaf dat jaar 4500 hele moeilijke jongens en meisjes te kunnen aanpakken. Een van de andere maatregelen is het aanstellen van 920 leerlingbegeleiders in de 36 grootste gemeenten van het land. De nadruk zal liggen op scholen waar minimaal 30 procent van de leerlin gen van allochtone afkomst is en een leerachterstand heeft. Verder heeft Van der Hoeven naar eigen zeggen goede afspraken gemaakt met andere ministeries die ook betrokken zijn bij de aanpak van probleemscholie ren. Een andere maatregel is het uitbreiden van het aantal leerplaatsen met 1000 op scholen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok). Als de herkansing niet werkt, is er dan altijd nog het zmok-onderwijs als acht- ervang. Het kabinet blijft het antwoord echter voorlo pig nog schuldig op vragen als: wie beoordeelt of een leerling een herkansing krijgt? Wat voor programma moet zo'n 'rebounder' doorlopen om weer handelbaar te zijn? Kan de jongen of het meisje gedwongen wor den om intern te gaan (en dus uit de vertrouwde om geving te halen) om zo de handelbaarheid te verbete ren? Wat kan er worden gedaan met de opvoeders van een probleemjongere die kennelijk de situatie niet in de hand hebben? En: hoeveel probleemjongeren zijn er eigenlijk die nog voor verbetering vatbaar zijn? Die vragen blijven hangen in het ongewisse. Wel is dui delijk dat het leeuwendeel van die jongeren op het vm bo zit, hoewel Van der Hoeven zich woensdag haastte te zeggen dat die probleemgroep ook op het vwo is te vinden. De Tweede Kamer mag bij de debatten over de plan nen de antwoorden op de nog openstaande vragen zien te krijgen. Duidelijk is in elk geval wel dat de resul taten van het kabinetsplan pas over een paar jaar echt te merken zullen zijn. Deventer - Mensen keken gisteren naar een voorstelling in Deventer, waar het festival over de Middel eeuwen Op Den Berghe werd gehouden. Ruim 350 deelnemers, onder wie ridders, kruisboogschieters en bedelaars, lieten zien hoe mensen 500 jaar geleden leefden. Het festival trekt ieder jaar tienduizenden bezoekers. Foto: ANP/David van Dam den haag/anp - Het nieuwe mestbeleid, waarvoor het kabi net woensdag de bakens heeft uitgezet, kan voor een groot aantal landbouwbedrijven fu nest zijn. De overheid zal niet meebetalen aan sanering van boerenbedrijven, omdat daar geen geld voor is. „Eenvoudiger omdat het kan, duurder omdat het moet", vat ten verantwoordelijk minister Veerman (landbouw) en staats secretaris Van Geel (milieu) het nieuwe beleid bondig samen. De mestregels, die uiterlijk per 2006 moeten ingaan, zullen vooral de veehouderij op kos ten jagen, omdat het afzetten van mest fors duurder wordt. Nederland moet zijn mestbe leid aanpassen onder druk van Europa omdat het huidige sys teem niet voldoet aan de gestel de eisen. In de beleidsbrief zet ten Veerman en Van Geel de eerste stappen op weg naar een nieuw systeem dat het gebruik van stikstof en fosfaat op land bouwgronden aan banden legt. Om dit te bereiken heeft het ka binet bewust gekozen voor ho- eere mestafzetkosten in Dlaats den haag/gpd - Dat de LPF meedoet aan de Europese ver kiezingen van 10 juni is volledig te danken aan D66-Kamerlid Van der Laan. De LPF wilde aanvankelijk de verkiezingen boycotten maar na een optre den van het D66-Kamerlid op een LPF-fractievergadering ging het roer volgens LPF-leider Herben om. „Haar verhaal was zo positief dat we besloten: we doen mee." Van der Laan was enkele jaren europarlementariër en voor dien medewerker van euro commissaris Hans van den Broek bij de Europese Commis sie. Zij hield de LPF-Kamerle- den voor dat het ook zin kan hebben een 'man of vrouw1 in het europarlement te hebben als een partij politiek weinig in dit instituut ziet. Herben: „Je hebt een vooruitgeschoven post. Je bent een waakhond. Dat vinden we toch belangrijk." In zijn verkiezingsprogramma pleit LPF-kandidaat Van der Vorm-de Rijke (46), statenlid in de provincie Zuid-Holland, voor 'desnoods' een terugkeer naar de gulden, een strenger Europees immigratiebeleid en het afzien van een Europese grondwet. Volgens Herben ziet de partij eigenlijk ook weinig in het Europees parlement zelf. Dat orgaan wil de LPF vervan gen door een Europese senaat waarin vertegenwoordigers van de nationale parlementen (Tweede én Eerste Kamer) zit ting hebben. Alleen op die ma nier is de kloof tussen Brussel en de burger te overbruggen, meent Herben. De boodschap van de LPF blijkt aan te slaan. De bezoekers van de stemwijzer, een inter- nethulpmiddel voor het bepa len van een politieke keuze, ko men in meerderheid bij de LPF uit Ook in onderzoeken van De Hond scoort de LPF Europees gezien goed. Achteraf is Herben zijn collega Van der Laan dan ook zeer dankbaar. „Ik denk dat we misschien wel vijfentwintig procent van de stemmen kun nen pakken." Van der Laan zelf was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Tijdens haar zwangerschapsverlof wil zij geen politieke vragen beant woorden. door Richard Mooyman den haag - Staatssecretaris Schultz (verkeer) wil de buren van Schiphol geen 'zak geld' ge ven om naar eigen inzicht te besteden. Ze is op aandringen van de Tweede Kamer bereid de voorschriften voor wonin gisolatie te versoepelen, maar bewoners mogen het geld uit sluitend gebruiken voor geluid- werende voorzieningen. De Kamer wil dat bewoners meer keuzevrijheid krijgen als hun huis tegen vlieglawaai wordt geïsoleerd. WD'er De Krom pleitte er gisteren tijdens een vergadering van de com missie verkeer voor om het geld van krimpmaatregelen. Dit strengere mestbeleid zal de sector op kosten jagen. Zo zul len melkveehouderijen overtol lige mest moeten afvoeren. De akkerbouwbedrijven, die de mest gebruiken, moeten daarbij beter in de gaten houden hoe veel mest ze aanvoeren. Voor de sanering van boeren bedrijven, die deze rekening niet meer kunnen betalen, heeft de regering echter geen geld. Wel wil het kabinet ruimte bieden voor grotere bedrijven en mestverwerking en meeden ken aan vernieuwing. Volgens Veerman is het aan de boeren hoe zij met het nieuwe mestbeleid omgaan. Hij ver wacht dat melkveehouders er voor zullen kiezen hun koeien meer op stal te houden en klei nere bedrijven hun dierrechten zullen verkopen. Landbouworganisatie LTO voorziet vooral voor varkens- en pluimveehouders een 'onge kend harde klap', omdat ze meer geld kwijt zullen zijn aan mestafzet. Talloze bedrijven dreigen zo over de kop te gaan, aldus LTO. bijvoorbeeld te gebruiken voor het uitkopen van omwonen den. Schiphol-baas Cerfontaine heeft dit al eerder geopperd. Schultz maakte echter duidelijk dat het geld wat haar betreft moet worden gebruikt voor iso latie. Ze studeert wel op een an dere aanpak voor deel drie van het isolatieproject, waarbij op nieuw veel huizen moeten wor den aangepakt. Onder verant woordelijkheid van het ministe rie zijn de afgelopen jaren al duizenden huizen geïsoleerd, maar dat ging gepaard met veel klachten van bewoners. Daar naast komen de kosten honder den miljoenen euro's hoger uit dan geraamd. den haag/gpd - Premier Balke nende wil het gedeeltelijk door brand verwoeste Catshuis het liefst in moderne stijl terug, zo als het er na de onlangs afge ronde renovatie uitzag. Hij voelt er niets voor de gelegen heid te baat te nemen om zijn ambtswoning alsnog 'in oude luister te herstellen', zoals veel van zijn voorgangers bepleiten. Tijdens de wekelijkse perscon ferentie na afloop van de minis terraad reageerde Balkenende woensdag op uitspraken van oud-premier De Jong, die vindt dat het Catshuis beter in de ou de stijl kan worden terugge bracht. Afgelopen zaterdag brandde Balkenendes ambtswoning in Den Haag voor een deel uit. Het pand, dat juist voor bijna 16 miljoen euro ingrijpend was ge renoveerd, vatte vlam toen schilders binnen met een pot verfverdunner aan de gang wa ren. Een van hen kwam om in de vlammenzee. Balkenende liet na afloop van de ministerraad weten dat hij zeer te spreken is over hoe zijn ambtswoning er na de renova tie uitzag. „De architecten had den er een prachtig verhaal bij. Ik zou het jammer vinden als er nu een ander verhaal moet ko men." Het is nog niet bekend of archi tect Homan opnieuw met het Catshuis aan de gang mag, zo als Balkenende wil. De Rijksge bouwendienst moet daar nog een besluit over nemen. Hilversum - De NPS en de Vara hebben een diepgaand conflict over het voornemen van netco ördinator Van der Meuelen van Nederland 3, om de zaterdag uitzending van de actualiteiten rubriek NOVA per 1 januari te schrappen ten gunste van film of drama. De omroepen maken NOVA samen. De Vara steunt Van der Meulen. De NPS vindt het plan 'onbespreekbaar'. Het idee om de zaterdagavond op 3 om te gooien is deel van een groter' plan. Het net haalt het beoogde marktaandeel van 10 procent niet. Daarom gaf de Publieke Omroep de netredac tie - de tv-directeuren van Vara, NPS en VPRO en Van der Meu len - opdracht een nieuw 'gen reschema' te maken, en daar voor de mix tussen fictie en in formatie goed tegen het licht te houden. Een eerste versie - met NOVA op zaterdag - werd afge keurd, omdat het marktaandeel niet werd gehaald, er onvol doende fictie in zat en niet alle doelgroepen werden bereikt. Van der Meulen legde daarop een voorstel neer zonder NOVA op zaterdag. De Vara steunt Van der Meulen daarin. „Het gaat niet goed. Er moet iets ge beuren, en dan moet je ook ge vestigde waarden aan de orde durven te stellen. Anders kom je nooit vooruit", zegt tv-direc- teur Klein. De NPS vindt het plan 'volstrekt onacceptabel', zegt woordvoerder Schuitema ker. „Nieuws en achtergronden zijn een essentieel onderdeel van Nederland 3. Er valt te pra ten over lengte en inhoud op zaterdag, maar niet over schrappen." Ook hoofdredactie en redactie raad van NOVA zijn tegen. De redactieraad is 'verbijsterd', omdat Nederland 3 bij groot nieuws in het weekeinde zou moeten verwijzen naar andere netten en rubrieken. Hoofdre dacteur Kuyl vreest bovendien dat het plan zal leiden tot kor tingen op budget en personeel, en mogelijk ook tot kortere uit zendingen door de week. Hij is ook boos over het feit dat er over zijn hoofd heen wordt ge praat. „Ik heb dit bij toeval ge hoord. Dat vind ik onfatsoen lijk." Van der Meulen vindt dat de discussie niet met de NOVA- redactie moet worden gevoerd, maar in de netredactie. „En daar wordt de mening van de redactie absoluut gehoord. Het gaat niet om de kijkcijfers, maar over het totale profijt van de zender. Als je het van die kant bekijkt moet NOVA op zaterdag weg. Zijn daar goede inhoude lijke en journalistieke argumen ten tegen, dan zou je een nieuwsblok van een half uur in plaats van een uur kunnen ma ken, maar die discussie moet nog worden gevoerd." Volgens de netcoördinator is de vrees voor verdere aantasting van NOVA ongegrond. „Er is op 3 een enorme omslag nodig, en dat doet soms zeer, maar het nieuwsuur door de week staat absoluut niet ter discussie. NO VA is voor het derde net een zeer belangrijk programma, maar er moet ook rekening worden gehouden met de be hoeften van de kijker. En die zijn op zaterdagavond heel an ders dan door de week." De netredactie van Nederland 3 praat volgende week verder over het genreschema.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3