Minicursus etiketten lezen GESPREK VAN DE DAG Huwelijk Spaanse kroonprins moet aanslagen doen vergetei Saudische prinses houdt pleidooi voor islam-traditie Er valt veel te ontdekken in de brij van voedingswaardes en E-nummers jjjP— Zwart zaad VRIJDAG 21 MEI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN "HOE- is H£T MET Die. PEElfiScUOME, LOVEfL VfiH JE- 2/E- OT- OIB- NOS WEL. ÊENS MENSELIJK PSV-voorzitter Harry VAN RAAIJ en zijn vrouw zijn gisteren in Eindhoven in het ziekenhuis beland na een AUTO-ONGELUK. In de buurt van het Méxima-zie- kenhuis werd de Mercedes van het echtpaar aangereden door een ander voer tuig, dat op de verkeerde weghelft was geraakt. Van Raaij en zijn vrouw werden ter observatie naar het nabij gelegen ziekenhuis gebracht. Vrij snel mochten ze weer naar huis om van de schrik te bekomen. ,,Het is al met al goed afgelopen", zei een woordvoerder van PSV. „Alleen mevrouw Van Raaij klaagde over pijn in haar borst door de klap die ze heeft gemaakt in haar veiligheidsgordel." Bij de botsing raakten beide auto's total-loss. De Amerikaanse actrice GEENA DA- VIS is bevallen van een tweeling. Haar woordvoerder heeft dat be kendgemaakt. De twee jongetjes he ten Kian William en Kaiis Steven en zijn geboren op 6 mei in een zieken huis in Los Angeles. Davis (47), be kend van onder andere Thelma Louise, had al een dochter van 2 met haar man, de 33-jarige chirurg Reza Jarrahy. Foto: AP Utrechter Wilco van Rooijen heeft gisterochtend als TWEEDE NEDERLANDER zonder zuurstofflessen en via de noordkant de top van de MOUNT EVEREST be reikt. Zegsman Jos Steehouder maakte bekend dat hij om 04.00 uur Neder landse tijd op de 8850 meter hoge berg stond. De alpinist werd tijdens de laat ste loodjes van de beklimming bijgestaan door de sherpa Dawa. De Utrechter kon onder redelijk gunstige weersomstandigheden de hoogste berg van de we reld vanaf de moeilijke Tibetaanse kant bedwingen. De omstandigheden waren net niet goed genoeg om het afdalingsplan van Van Rooijen te laten slagen. De Utrechter wilde met een parapente, een soort bestuurbare parachute, vanaf de top een glijvlucht maken naar de uitvalsbasis van de klimmers, het zogenoemde Advance Base Camp op 6400 meter hoogte. Het slechte weer en slecht zicht liet de parapente-poging niet toe. Tot nu toe is het nog niemand gelukt zonder zuurstofflessen de Everest te beklimmen en daar vervolgens vanaf te vliegen. Een Nepalese sherpa heeft zijn ei gen record aangescherpt door voor de veertiende keer de top van MOUNT EVEREST te bereiken. Berggids Appa leidde een team westerse bergbeklimmers en ande re sherpa's naar de top op 8.850 meter. Appa groeide op aan de voet van de Everest en begon al op jonge leeftijd met het dragen van de uit rusting en de voorraad van de klim mers. In 1989 bereikte hij samen met een Nieuw-Zeelands team voor het eerst de top. Foto: EPA Vijf Duitsers hebben een RECORD gebroken zonder daar op het oog veel moeite voor te hoeven doen: ze zaten vijftig uur onafgebroken voor de TELEVISIE. De vier mannen en een vrouw in Herzogenrath, bij Aken, vonden de recordpoging echter nog een hele onderneming. Vooral het gebrek aan plaspauzes viel ze zwaar, lieten ze na afloop weten. Het vijftal, dat het oude record met drie uur verbeterde, mocht eens in de acht uur naar het toilet. Elk uur mochten ze vijf minuten de ogen dichtdoen. De Saudische prinses Jawhara bint Ibrahim al-Ibrahim, echtgenote van koning Fahd, moet niets heb ben van pleidooien om de beper kingen voor vrouwen in het con- servatief-islamitische koninkrijk te versoepelen. Saudische vrouwen moeten de islamitische tradities trouw blijven en de „valse" roep om hervormingen negeren, aldus de prinses. De prinses maakte haar opmerkin gen in een toespraak tot vrouwelij- Jacques Prévert Indien het woord zilver en het zwijgen goud zijn, dan is de stem van het hart een veelkleurige diamant ke afgestudeerden aan de Koning Abdul Aziz Universiteit in Jeddah. „De vijanden van de islam en de wankelmoedige vrouwen die hen volgen, worden niet moe onze isla mitische tradities te bestrijden en moslimvrouwen ertoe aan te zet ten die normen los te laten met het argument dat die hun vrijheid be perken", zei ze. De prinses haalde uit naar satel lietzenders die volgens haar „ra zende campagnes" tegen islamiti sche vrouwen voeren. Pleidooien voor hervormingen voeren vrou wen terug naar veertien eeuwen geleden, toen de islam er nog niet was om „de status van de vrouw te verhogen, haar te eren en haar deugdzaamheid te beschermen", aldus de gemalin van koning Fahd. Vrouwen in Saudi-Arabië zijn vol ledig afhankelijk van hun echtge noten of mannelijke familieleden. Op straat moeten ze zich volledig bedekken, ze mogen niet autorij den en niet omgaan met mannen buiten hun familie. Het huwelijk tussen de 36-jarige Spaanse kroonprins Felipe en de journaliste Letizia Ortiz Rocasolano (31) morgen in Madrid staat nu al te boek als het huwelijk van de eeuw. De Spanjaarden snakken naar ro mantiek en een vreugdevol evenement na de ellende van de bomaanslagen die op 11 maart aan 192 mensen het leven kostten. Het jawoord moet de rouw even naar de achtergrond dringen. Tegelijkertijd is de herinnering overal aan wezig. Het huwelijk is het zwaarstbewaakte Spaanse evenement sinds de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten in 1991. De Spanjaarden nemen geen enkel risico om nieuwe terroristische aanslagen te voorko men. De inzet van meer dan 10.000 agen ten moet daarvoor garant staan, evenals de afsluiting van het luchtruim boven Madrid. In totaal zijn vijftienduizend politiemensen ingeschakeld. De route waarlangs het paar naar de Almudena kathedraal rijdt, wordt hermetisch afgesloten. Anderhalve maand geleden is de geheime dienst al begonnen met het screenen van de bewoners en werknemers van de vijftienduizend huizen en gebouwen in de binnenste ring langs de route. Een Awacs-verkenningsvliegtuig en een es kadron F-16-straaljagers beveiligen de 1400 leden van koninklijke families, staatshoof den en regeringsleiders uit de hele wereld. Voor de bruid en bruidegom is er verder geen romantische koets, maar een gepant serde Rolls Royce. Hoewel de festiviteiten uit respect voor de slachtoffers van de bomaanslagen minder uitbundig zijn dan de bedoeling was, be looft het huwelijk nog altijd een grootse vertoning te worden. De straten van Ma drid worden versierd met 1,2 miljoen bloe men, waarbij met 192 cypresbomen naast het getroffen Atocha-station opnieuw aan dacht is voor de slachtoffers. Op de pleinen van de Spaanse hoofdstad klinkt livemu ziek. Centrum van de aandacht is morgen de Al- mudena-kathedraal, waar de boomlange kroonprins het burgermeisje tot zijn vrouw neemt. De relatie tussen het stel was voor de verloving zorgvuldig geheim gehouden. In november zagen de Spanjaarden op vrij dagavond nog nietsvermoedend hoe Leti zia het journaal op de staatsomroep TVE presenteerde. De volgende dag was de journaliste zelf het belangrijkste nieuws, als verloofde van Felipe en daarmee als aan staande koningin. Spanje volgde jarenlang nauwgezet de liefdesperikelen van de enige zoon van koning Juan Carlos en koningin Sofia. Zijn langdurige relatie met het Noor se fotomodel Eva Sannum kon niet op goedkeuring van katholieke monarchisten rekenen, zeker niet toen bleek dat de Noor se ooit in lingerie had geposeerd. Zodra de relatie met Letizia serieuze vor men aannam, haastte het Koninklijk Huis zich om het stel uit de publiciteit en het kritische oog van de katholieke monarchis ten te houden. De Spanjaarden hebben Le tizia in hun hart gesloten en malen er niet om dat ze al eerder getrouwd is geweest. Dat eerste huwelijk duurde amper een jaar en is bovendien alleen voor de burgerlijke stand gesloten. Daardoor ziet ook de rooms-katholieke kerk geen beletsel om Felipe en Letizia in de echt te verbinden. Het Spaanse hof ziet evenmin problemen in haar eerdere huwelijk, omdat „dat past in het moderne Spanje". Een belangrijk punt in Letizia's voordeel is haar nationaliteit. Zij wordt, als Felipe zijn vader Juan Carlos opvolgt, de eerste konin gin van Spaanse herkomst sinds 1879. Kroonprins Felipe en zijn aanstaande b Letizia Ortiz op de bruiloft van de Deei kroonprins in Kopenhagen. Foto: AP door Hans van Alebeek Wie kijkt er nog op een etiket? Voor de houd baarheidsdatum of de bereidingswijze mis schien, maar niet om wijzer te worden van de inhoud en herkomst van pak of blik. Toch valt er veel te ontdekken in de brij van ingre diënten, voedingswaardes en E-nummers. Sinds kort bijvoorbeeld ook of er met de soep genetisch geknutseld is. Koopt u een blik tomatensoep waar gene tisch gemodificeerde maïs in verwerkt is? Nee, zeggen veel consumenten dan stellig, want alleen al de term 'genetisch gemodifi ceerd' zorgt voor een vieze smaak in de mond. Fabrikanten die in laboratoria met eten rommelen, daar moet niemand iets van hebben. Maar toch is de kans groot dat de consument al heel veel 'Frankenstein- voedsel' gegeten heeft of in kast heeft staan. Milieudefensie en Biologica hebben woensdag bezorgd gereageerd op het be sluit van de Europese Commissie om 'gen- maïs' toe te laten in de Europese super markten. De organisaties vrezen dat „de deur wagenwijd opengezet wordt" voor an der genetisch veranderd voedsel. „Er is nog te veel onduidelijkheid over de gevaren van genetisch veranderde gewassen voor de voeding en voor het gewas", aldus een woordvoerder van Biologica, het platform voor biologische landbouw en voeding. Hij pleit voor meer regelgeving en onderzoek. De Consumentenbond heeft geen proble men met het besluit van dé commissie, maar wil wel dat het voor de consument duidelijk is via etiketten dat het product ge netisch is gemanipuleerd. „Wij hebben steeds gepleit voor goede etikettering op elk product, waardoor consumenten zelf de keuze kunnen maken of zij producten wil len kopen waarin genetisch gemanipuleer de ingrediënten zijn verwerkt." Sinds 18 april moet in heel Europa op een etiket vermeld worden of er genetisch ge modificeerde producten in verwerkt zijn. Het gaat dan om grondstoffen waarmee 'geknutseld' is, bijvoorbeeld maïs en soja (meel) dat in heel veel soepen en sauzen verwerkt wordt. Het erfelijk materiaal is zo danig verknipt en veranderd dat de nieuwe planten bijvoorbeeld minder vaak bespo ten hoeven te worden of beter bestand zijn tegen bepaalde rupsen. Het Voedingscentrum heeft 30.000 infor matiepakketten klaar liggen voor consu menten die meer willen weten over gen technologie. De fabrikanten moeten dus nu op het etiket verplicht vermelden of er ge netisch gemodificeerde producten in ver werkt zijn. Maar consumenten kijken niet of nauwelijks op etiketten. Terwijl daar toch heel veel informatie te halen valt, al dus Schutte. Om al die kleine lettertjes en cijfertjes te kunnen lezen, zit er daarom ook een mini-loepje -in de vorm van een doorzichtig bankpasje- in het infopakket plus een verklaring van de belangrijkste be grippen en getallen die er op eep etiket voorkomen. Alles bij elkaar een verhelde rende minicursus 'etikette'. Waarbij aange tekend moet worden dat heel veel fabrikan ten zich daar van meet af aan niet netjes aan houden. Eerst mogen de oude voorra den namelijk opgemaakt worden dus het kan nog wel een paar maanden duren voordat op alle etiketten de vereiste infor matie -al dan niet met loepje- terug te vin den is. Voor boeren en fabrikanten zijn de 'super- soja en -maïs' natuurlijk geweldig. Met minder kosten en bestrijdingsmiddelen ha len ze doorgaans een veel hogere op brengst. De teelt van genetisch gemodifi ceerde soja en maïs is de afgelopen jaren dan ook als een raket omhoog geschoten. Wereldwijd wordt nu al op 60 procent van de soja-akkers 'knutsel-soja' geteeld. Sa men 36,6 miljoen hectare. Dat is negen keer Nederland vol met gentech-soja, waar "WS&ötn: 74% vortcensvtees, vwtanseftft sWiWlijnef. rundcrcoiiogeea suite. sloWsc^ «ïterte (E621), nchjurtijk tookorwno. feoarflig vei, specerijen. conservc-owc-iia C^J Voedingswaarde per 100 9 «*ralOt0B10 '74OU (180 kcal) .lig koók&W^^- tl! de consument eigenlijk nauwelijks iets van af weet. Maar is het veilig? Is het gezond? Op die twee belangrijke vragen probeert het Voe dingscentrum in Den Haag antwoord te geven in de publiekscampagne over geneti sche modificatie. Een eet- of koopadvies geeft het centrum echter niet. „Bewust niet", zegt woordvoerster Patricia Schutte. „Wij geven de informatie, de pro's en con tra's van genetisch gemodificeerd voedsel, en laten de keus aan de consument zelf. Als die bewust wil eten, zal hij zich wel moeten informeren." Schutte benadrukt dat voedsel waar gene tisch gemodificeerde producten in ver werkt zijn, in elk geval niet ongezonder is dan natuurlijk voedsel. Een ander verhaal i^het effect op het milieu. Greenpeace bij voorbeeld is mordicus tegen 'knip- en plakwerk' met planten omdat het gevaar bestaat dat deze gewassen zich vermengen met andere, normale planten in de natuur. Met alle gevaren van dien, aldus de milieu organisatie. Greenpeace vindt het ook belachelijk dat op vlees, eieren, kaas en melk niet hoeft te staan of er gentechnologie aan te pas is ge komen. Want kippen, koeien en varkens eten immers volop genetisch gemanipu leerd voer zoals maïs. Patricia Schutte vindt die kritiek onterecht: „Dieren verte ren deze eiwitten, dus er is niets aan de hand. Je ziet geen verschil met de normale bouwstoffen." Voor meer informatie of het aanvragen van een infopakket: www.voedingscentrum.nl of tel. 070 3068 888. hmnktiKtccn guedebm'm-^1 ragout Kj+WtUurlljk tijk in «m MMibakji. IM20nkker op tvonn gitraosierd bread Ctnu'. Etiketten staan bomvol informatie, alleen wie kijkt er naar? Foto: GPD/Roland de Bruin Aan allerlei voedingsmiddelen wc stoffen toegevoegd om ze bijvoorl mooier te maken of langer houdb deze hulpstoffen worden uitvoeri test. Pas als blijkt dat toevoeging i een product geen aanwijsbaar ge; heidsrisico oplevert, worden ze tc Europese Unie toegelaten en krijj een E-nummer. Waar staan al die mers nou voor? Kleurstoffen: E-nummers: E1Q0-E180 Functie: Mooiere kleur Toelichting: Worden nu minder bruikt dan vroeger. Conserveermiddelen: E-nummers: E200-E290 Functie: Beter houdbaar Toelichting: Voorkomt bacteriën, schimmels en gisten. Antioxidanten: E297-E321 Voorkomt ranzig worden van vet gaat verkleuring tegen. Soms natuurlijke stoffen als Vitar Voedingszuren: E260-E297 Zorgt voor frissere smaak, betere en soms langere houdbaarheid. Bijvoorbeeld citroenzuur en -sap zuur en melkzuur. Verdikkingsnyddelen: E400-E485 Maakt product dikker en steviger Bijvoorbeeld zetmeel als bindmic voor vocht. Emulgatoren: E322-E495 Zorgt voor menging van vet en wi Bijvoorbeeld als vervanging van om vet en water te mengen. Stabilisatoren: E322-E495 Zorgt dat zwaardere delen niet ni bodem zakken Voorkomt bijvoorbeeld dat cacao chocomel naar de bodem zakt. Smaakversterkers: E620-E650 Betere smaak Benadrukt smaak van bepaalde ii enten. Bijvoorbeeld Ve Tsin (glut Zoetstoffen: E420-E421 en E950-E967 Zoete smaak Kinderen bereiken snel de veilige Te veel zoetstof kan bij iedereen i darm-klachten veroorzaken. (Bron: Voedingscentrum) De nieuwe oogst laat op zich wachten. Financieel ver hongeren, maar dat ben ik inmiddels wel gewend. Ik zit wel vaker op zwart zaad. En dat zit me niet lekker. De venijnige afdruk van vorige maand staat nog in mijn billen gegraveerd. Het gat jeukt nog na in mijn hand. Als een etterende wond die niet wil dich ten. Het had niet gehoeven. Maar het probleem zit hem juist in het feit dat ik het lot in eigen hand heb, want in die hand zit dat gat. Twee weken te gaan en nog honderd euro in kas. Een vetpot wel te verstaan. Maar wat doe ik?????? Ik laat een geraffineerd ingeprogrammeerd gen, dat bij tijd en wijle en dat is voornamelijk aan het eind van de maand, mijn bloedbaan infiltreert, genadeloos toeslaan. Mijn ingebouwde rekenmachine staat on danks alle goede bedoelingen van mijn inzicht en mijn geweten, machteloos tegenover zoveel hebberig geweld. Oké, ze waren het einde en ja, ik was al tijden op zoek naar dat ene ultieme paar, precies zoals ik het in mijn hoofd had, precies zoals het bij mij past... al leen budgettair niet mijn maat. Met het oog op bezui nigingen, kijk ik enkel in etalageruiten om te checken of mijn haar nog wel goed zit. Dit keer keek ik dwars door mezelf naar de schoenen die voor mij gemaakt leken. Het onderdrukte gen nam de afslag richting kransslagader en het wild kloppende hart pompte in een kwestie van seconden de hebberigheid door de rest van mijn lichaam. Mijn hamerende geweten degra deerde tot een zwakke echo. Slechts vijf euro wist de winkel te ontkomen en kreeg de onmogelijke opdracht om de rest van de twee weken in mijn levensonder houd te voorzien. Geld moet rollen, maar bij mij gaat dat op de manier van een muntje dat bij de kassa uit je portemonnee valt en op z'n eigen houtje aan een doldwaze ronde dans over de winkelvloer begint om uiteindelijk op een onmogelijk plekje onder de toonbank tot stilstand te komen. Beschaamd graai je met blinde vingers naar het geldstuk dat je toch eigenlijk niet zomaar wilt missen. De rij ongeduldig wachtenden geeft zuch tend blijk van hun onbegrip. Je moet wel een onvoor stelbare armoedzaaier zijn als je voordat waardeloze strooigoed op je knieën gaat. Je voelt h un spottende blik in je gebogen rug en ziet hetzelfde in de ogen van de verkoopster die afwachtend en weinig behulpzaam je zoekactie gadeslaat. De onverdraaglijke blikken doen je opstaan en je mompelt met tegenzin: 'laat maar zitten... Carpe diem, zegt men, maar ik leef met de vrije verta ling van 'Pluk de dag kaal'. Mijn geldboom is dan ook een verpieterd partijtje kaalgeplukte treurige takken, die door alleen zon en een beetje water niet in staat blijkt om morgen weer te bloeien. De pot, geen geld pot, maar de pot waarin mijn treurwilgje huist, staat in een prachtige omgeving, voorzien van alle gemak ken. Dat wil zeggen, mijn huis. Mijn decadent, luxu eus walhallaatje, waar ik deze economische crisis aan te danken heb. Ik was gewaarschuwd, de huur zou me bezuren... Integendeel, het is me elke cent waard. Wat zuur is, is dat ik nauwelijks tijd heb om er van te genieten, rennend van mijn ene naar mijn andere baantje. Daardoor laat ook de afwerking van de in richting op zich wachten. Zo heb ik bijvoorbeeld nog geen gordijnen. Misschien dus geen gek idee om de overburen een kleine vergoeding te vragen voor de dagelijkse softerotische avondvoorstelling achter mijn slaapka merraam. Het gaat wat ver, maar geldtekort is een vlijmscherp kwaad dat diepe wonden snijdt in het weke en weldoorvoede vlees van schaamte. Onder die openge- j reten gulzige huid ligt de trots open en kwetsbaar, als makkelijk en fataal doelwit om geïnfecteerd te raken. Ik sterf liever van de honger dan het huis op te geven waar ik me zo gelukkig en rijk voel. Maar de ik-heb-het-je-toch- gezegd, eigen-schuld-dikke-bult en zie-je wel's zijn de bacterieën die meegedragen worden door mensen die het eerder al beter dachten te weten. Zout in de open wond. Een gewaarschuwd mens telt voor tivee. Zou ik daarom zoveel uitgeven? Reageren? reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2