Laat je ego aan de wal en geniet TOERISME Aanvragen van een visum vergt tijd Nederlander minde vaak op vakantie Overgewaaide rock in Lissabon Rock in Rio is een van de groot ste (zo niet het grootste) mu ziekfestivals ter wereld. Voor de eerste keer heeft het festival nu ook buiten Brazilië, in Lissa bon, plaats. Met optredens van meer dan zeventig muzikanten, bands en dj's verandert Lissa bon eind mei en begin juni vijf dagen en nachten in een swin gend muzikaal toneel. Er wor den zo'n half miljoen toeschou wers verwacht. Gezien de ar tiesten die voor een optreden op het festival gecontracteerd zijn, lijkt die verwachting wel gerechtvaardigd: Peter Gabriel, Britney Spears, Metallica, Guns N'Roses, Paul McCartney en Sting. Informatie en tickets: www.rockinrio-lisboa.sapo.pt. Architectuur in Essen Niet alleen in Nederland wordt extra aandacht besteed aan ar chitectuur, ook onze oosterbu ren doen mee. In Essen worden voor het eerst enkele archictec- tuurexcursies gehouden door de oude Ruhrmetropool. De rondleiding eindigt in het stad huis, waar men vanaf de 22ste verdieping een panoramisch uitzicht over de binnenstad heeft. Er zijn begeleide excur sies (7 euro) op 25 september en 20 november. Voor meer in formatie: Essen Marketing, tel. 0049 2018 8720. Allemaal een ster, ook Hongkong Iedere zichzelf respecterende grote stad schijnt er tegenwoor dig een te moeten hebben: een straat waarin de groten van het witte doek worden geëerd. Ook Hongkong heeft sinds kort zijn eigen Avenue of Stars. Op een 440 meter lange wandelprome nade worden 73 filmproducen ten en acteurs door middel van speciale tegels geëerd, onder hen Jacky Chan en Bruce Lee. De Avenue of Stars bevindt zich op het schiereiland Kowloon langs de Tsim Sha Tsui wandel promenade en biedt uitzicht op de haven en skyline van Hong kong Island. Meer informatie: www. discoverhongkong. com Spa sprankelt weer 'n beetje Het Belgische Spa heeft een lange geschiedenis als kuur oord. Vooral in de 18e eeuw was Spa dé ontmoetingsplaats voor de mondaine burgerij en voor koningen, keizers en prin sessen. Spa was het 'Café de l'Europe', je moest er gezien worden. De laatste jaren is de stad enigszins in verval geraakt, maar sinds kort begint Spa aan een wedergeboorte dankzij het gloednieuwe wellnesscentrum Aqualis, dat onlangs opende. Er zijn onder meer drie zwemba den, sauna's, hammams, wirl- pools, kamers voor massages en een eetgelegenheid. De be roemde koperen baden van Spa zijn vanuit het voormalige kuuroord mee verhuisd. Meer informatie: Aqualis, tel. 0032 8779 2001, www.aqualis.be en www.spa-info.be. lucht en avontuur heerlijks lukkig. Makkelijk 's Morgens is de wind van vriend tot vijand. Althans v ons; hoe komen we zonder schade van de hoge kadera weg? Niet stressen en in de tuur ben je groot als je kleii bent, dus gaan we te radefc eigenaar van dat zeewaardi jacht. Hij lacht. „Ik zag het mooi makkelijk, maar afmi doe je aan de andere kant, de boeg in de goede richtü dan kun je wegkomen." N tuurlijk komt hij helpen. „Oh, wat zie ik, alles aan lx twee hulpschroeven, hekei boeg. Jongens toch, pracht schip hoor. Tikkie opzij, ac uit en doortrekken." Op en langs het water, overal die digheid. We draaien tot verbazing v de omstanders een paar ro jes tussen de trapgevels var Blokzijl. Dan glijden we tus de houten deuren door en den de touwen in de hand mee te geven bij het schutt Terug gaat door hagel enw en een imponerend breed schap vol karakter. In de s. kajuit regeert warmte en te denheid. We missen de klomp nu nii een extra eurootje en de m vrouw zwaait weer. Deze b manning leert snel en hets is zo gewillig. Dan meren we af, staan w wiebelig op de wal, vinden ego terug en kijken naar de heid die schip heet. „Hoe was het?" Als we verl over de wind, het afmeren onze verdere zo koninklijk prestaties zegt Folkert kaïn chend: „Ik zei het toch, jei niet stressen." Handige sites Meer informatie over visa is te vinden op internet: Informatieve sites met over zichten van verplichte toeris tenvisa, prijzen en voorwaar den, reisdocumenten en adressen van ambassades: www.visumdienst.com, ww- w. visum.nl en www.travel- marker.nl. Voor adressen van buiten landse ambassades en con sulaten in Nederland: www- .minbuza.nl Informatieve site van het mi nisterie van buitenlandse za ken met praktische toeristi sche informatie: www.wijso- preis.nl;En voor de nood zakelijke inentingen: www.l- cr.nl. Voor een aanvraag bij een am bassade in Nederland rekenen deze bureaus 25 tot 30 euro, voor een aanvraag in Brussel 35 tot 40 en voor een aanvraag in Berlijn 45 tot 85, exclusief de ei genlijke visumkosten, porti en/of btw. Eventueel - en uiter aard tegen meerprijs - kan het per koerier thuis worden be zorgd. Bij reisorganisaties kan het ook, mits daar de reis is geboekt. Ze besteden de aanvragen ook uit aan een van deze twee bureaus. Wie op het laatste moment een reis boekt, doet er goed aan om bij de boeking naar de visavoor- waarden te vragen. Als een spoedaanvraag niet mogelijk is, kom je wellicht niet weg. Zijn bovendien voor het betreffende vakantieland vaccinaties ver plicht, dan moet rekening wor den gehouden met een incuba tietijd van tien dagen. Kan niet worden aangetoond dat je de inenting op tijd hebt gehad, dan kun je aan de grens worden geweigerd. Visum of geen vi sum. Spectaculaire groei internetboekinj door Gerard Chel De Nederlander lijkt verzadigd op het gebied van vakanties. Het aantal landgenoten dat er op uit trekt groeit niet meer en het aantal korte buitenlandse vakanties loopt zelfs iets terug. Inmiddels worden drie van de tien vakanties geboekt per com puter. Dat is bekendgemaakt op een symposium van het Nederlands Research Instituut voor Recrea tie en Toerisme (NRIT). Het aantal Nederlanders dat op vakantie gaat, blijft al een tijdje steken op 82 procent, terwijl dat vroeger elk jaar wel iets toe nam. „Het lijkt erop dat we het verzadigingspunt hebben be reikt", zegt een van de onder zoekers, Kim Michielsen. En het wordt nóg somberder, laten de onderzoekers weten: het aantal vakanties daalt licht - met name de korte vakantie in het buiten land - én er wordt per vakantie minder uitgegeven. Momenteel boeken Nederlanders 35 mil joen vakanties waarvoor ze een slordige 12,5 miljard euro uitge ven. Onderzoeker Ad Schalekamp sprak van een 'spectaculaire' ontwikkeling op internet. Het aantal internetboekingen is ge groeid van één procent in 1999 naar ruim dertig procent vorig jaar. De groei wordt onder meer veroorzaakt doordat zeven van de tien Nederlandse huishou dens een internetaansluiting hebben. Ons land is daarmee een van de koplopers in Euro pa. Schalekamp verwacht dat het aandeel internetboekingen over een paar jaar op mini de helft zal liggen. Nog steeds boekt 50 tot 6(1 cent van de Nederlanders vakantie bij een reisorgan (al dan niet via internet), i overigen regelen hun tripj Twee op de tien Nederlan regelt helemaal niks en ga de bonnefooi. Hoop gloort er ook: een n groep reizigers dient zich Actieve vijftig-plussers, dii veel vrije tijd en vooral vei beschikken. Deze groep is voor een derde van alle va ties en voor veertig procö de vakantiebestedingen. markt is daar nog niet op speeld", zegt Michielsen. kan dus nog het nodige gi nen worden." Reisbureaus Van de huidige circa 2400 bureaus zal mogelijk de h verdwijnen, zo voorspelt i branche en de kantoren d overblijven zullen drastisi moeten veranderen. Hoewel marktleider TUL jaar nog een experiments met een ander soort reisb waarbij 'het beleven vane reis' centraal stond en de sen naar de achtergrond' verdreven, meent Schalel dat het toch die kant op J „Maar je zult dan wel des dig en ervaren personeel de balie moeten hebben, menteel zijn er betere sch dan reisverkopers." Hij voorspelt ook een an« soort reisgids: simpeler ei doorverwijzingen naar tes. Als kapitein Rob en onbenul op gehuurde Valkkruiser door de Kop van Overijssel door Monique Leijser Er is de laatste tijd veel bewe ging in 'visumland'. Indonesië heeft de visumplicht voor Ne derlanders weer ingevoerd, voor Oost-Europese landen is die per 1 mei afgeschaft. Ameri ka verscherpt de toelatingseisen en bij de Russische ambassade is de aanvraagperiode voor een visum opgelopen tot zo'n vijf weken. Waarom is zo'n visum nodig en wat moet je doen om het te krijgen? „De hoofdregel luidt dat je een visum nodig hebt om een ander land binnen te komen", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Als de visumplicht wordt afgeschaft, gebeurt dat vaak op basis van wederkerigheid." Kortom, wanneer de inwoners van een land geen visum nodig hebben om Nederland binnen te komen, dan geldt dat vaak ook voor de Nederlanders die dat betreffende land willen be zoeken. Politieke redenen bepalen dan wel het visumbeleid, soms is het ook een lucratieve business. De 10 euro, die een Nederland se toerist sinds 1997 voor een Turks stempel (lees visum) be taalt, zijn snel verdiend. Weinig administratieve romp slomp, gewoon bij aankomst een stempel uitwisselen tegen 10 euro; je hebt amper door dat het een visum betreft. Ook voor Egypte koop je de 'toegang tot het land' aan de grens. Voor het verkrijgen van een visum voor overige landen, verloopt de procedure veel trager. Voor de 25 landen van de Euro pese Unie hebben Nederlan ders geen visum nodig; voor de tien nieuwe lidstaten is deze re geling vanaf 1 mei ingegaan. Een schitterend jacht huren, ka pitein Rob spelen en je miljonair voelen? Genieten van water, vrij heid en natuur. Dat kan zonder vaarbewijs. Overigens konden (Nederland se) vakantiegangers ook voor 1 mei zonder visum hun vakantie voor bepaalde tijd doorbrengen in de meeste van die landen, zoals de Baltische Staten, Tsje chië en Hongarije. Indonesië daarentegen heeft de visumplicht weer ingevoerd. „Voornamelijk uit veiligheids overwegingen", zo vermeldt een medewerker van de Indo nesische ambassade. Met uit zondering van de inwoners van enkele Zuid-Aziatische landen, vormt de rest van de wereld klaarblijkelijk een mogelijk risi co voor de staatsveiligheid. Volgens woordvoerder Vogels van het visumafhandelingsbu- reau V&V Visumdienst is 'het toezicht houden op wie er het land binnenkomt' niet de enige reden. Interne politiek en een manier om aan geld te komen spelen eveneens een rol. Ook dé Verenigde Staten van Amerika verscherpen binnen kort uit veiligheidsoverwegin gen de toelating. Tot nu toe kan een Nederlandse toerist, die in het bezit is van een retourticket, maximaal 90 dagen in Amerika verblijven zonder visum. Ech ter, vanaf 26 september moet iedereen in het bezit zijn van ofwel een machinaal leesbaar paspoort of een visum. Ook Idnderen hebben dan een eigen paspoort nodig. Overigens zijn alle Nederlandse paspoorten, uitgegeven sinds 1 januari 1995 machinaal leesbaar. De voorwaarden om een toeris tenvisum te krijgen, verschillen per land, de procedure is veelal hetzelfde. Vuistregel: iedereen moet in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort. Voor het ene land moet het do cument geldig zijn tot de laatste vakantiedag, voor het andere ledereen moet in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort. Foto: GPD/Roland de Bruin tot drie of zes maanden na de vakantie. Een visum kan in de regel per (aangetekende) post of per soonlijk worden aangevraagd bij de ambassade of een consu laat van het betreffende vakan tieland. Vooralsnog is Australië het enige land waar je elektro nisch een visum kunt aanvra gen. Niet alleen een snelle me thode, maar het bespaart te vens 30 euro op de aanvraag. De meeste landen hebben een vestiging in Den Haag, zo niet dan moet je naar Brussel of Berlijn. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar via de ambas sades en via de sites van onder meer V&V Visumdienst en Vi- sumburo Taurus. De gangbare periode tussen de aanvraag en de toekenning van het visum is doorgaans één tot drie weken. Landen als Indonesië en Rus land kampen momenteel met een grote achterstand. Medio april werden bezoekers aan de Russische ambassade zelfs naar huis gestuurd, omdat men de hoeveelheid visum-aanvragen niet kon verwerken. Wie schrif telijk aanvraagt, met name in Brussel, moet rekening houden met een vertraging. Spoed Maak je een foutje op het aan vraagformulier, hoe klein dan ook, dan moet je weer van vooraf aan beginnen. Spoed aanvragen is bij een aantal am bassades mogelijk, maar dan ben je in de regel zo'n 25 tot 80 euro duurder uit. Het beste in formeer je pakweg zes tot acht weken voor vertrek naar de duur en de voorwaarden van de aanvraag. Eerder aanvragen heeft weinig zin, omdat de meeste visa vaak binnen een bepaalde tijd na de aanvraag gebruikt moeten worden. De aanvraag voor een visum kan worden uitbesteed aan spe ciale bureaus, zoals V&V Vi sumdienst en Visumburo Tau rus. Het bespaart een heel ge doe en wellicht veel ergernis, maar het kost ook wat. door Thom Olink We meren vlot af, voor ons doen. De wind legt een helpende hand op onze rug. Wij huurden bij Jachtservice De Weerribben in Oldemarkt, uit valsbasis naar De Weerribben, Rand- en Friese meren. Indu strieweg 17,8375 AW Oldemarkt. tel. 0561 4508 60. ANWB-er- kend en Hiswa-lid. Er zijn zeven schepen, variërend van twee tot acht slaapplaat sen. Alle gegevens over type jacht, prijzen, voorwaarden en der gelijke staan op. www.jachtservice-weerribben.nl. Huur afhan kelijk van type, lengte, seizoen: van 440 euro tot 1750 euro per week, exclusief dieselolie. Geen vaarbewijs nodig. Niet stressen, rustig, het schip doet de rest. „Nog één keer; niet stressen. Rustig, het schip doet de rest." Folkert Roest, eigenaar van Jachtservice De Weerribben en Fries zegt het op de kalme toon van het noorden. Het schip is de 'Donau', bijna veertien me ter lang, vier meter hoog, ze ventien ton zwaar In onze ogen iets enorms in het smalle water waarin Folkert en zijn vrouw Sonja hun verhuurvloot hebben afgemeerd. Voor enkele dagen zijn we kapi tein, miljonair en onbenul. Nul ervaring en nu staan we op het punt de prachtige l£op van Overijssel te verkennen. We kunnen overal naar toe, Fries land, Randmeren. Zelf weten en dat is even slikken: „Niet stressen!" De zeer energieke eigenaar van het verhuurbedrijf vaart even tjes mee, daar bij Oldemarkt. Al snel moeten we afineren voor een bruggetje dat met de hand wordt bediend. Afineren? Brug getje? We kunnen net de rits sluiting van de stuurhut op drie hoog opendoen. En dan zijn we alleen, met ons vieren, hoog uitkijkend over het landschap. De ogen flitsen tus sen waterkaart C, de kaden en oevers, de meters, de boeg en spaarzame passanten. De zon schijnt, we wennen aan de snelheid waarmee het roer luis tert en maken van het paneel met hightech apparatuur alleen gebruik van de meters voor diepte, snelheid en roeruitslag. De boot luistert als een trouwe hond, heerlijk. Nooit geweten dat er zoveel borden staan langs het water, nooit geweten dat zoveel brug gen automatisch zijn. Sensoren melden dat we komen, rood- rood wordt rood-groen, de bo men op de weg gaan dicht en Het schip de Donau, bijna veertien meter lang, vier meter hoog en zeventien ton zwaar. In onze ogen iets enorms in het smalle water. Foto's: GPD dan springen de stoplichten op dubbel groen. Het wachten duurt niet lang, maar voor ons soms een eeuwigheid. Even wennen. We ronden de boch ten van de Linde, hallo Ossen- zijl en laten de machtige 120 pk-motor heel kalmpjes werken op de Kalenbergergracht. Dwars door het nationaal park De Weerribben, schitterend, overal wordt riet gesneden en flakkeren vuren op de percelen. Plotseling een tegenligger, een rondvaartboot met 80 mensen. Ai, dat ging krap, maar de twee de ontmoeting is al gewoon. De wind steelrt wat op. Bene den in de prachtige mahonie houten kombuis geurt koffie. Mensen, dit is vrijheid, je eigen baas, 't Is smal en we missen een zwaaiende klomp voor bruggeld, sorry, sorry. De vrouw lacht vriendelijk; een huurschip, amateurs. Andere booteigenaren zwaaien, op het water is het een en al normen en waarden. Terecht, want wie de regels overtreedt zaait ge vaar. De Beulaker Weide over, witte kopjes, rode boeien rechts, groene links, bij de Blauwe Hand gaan we rechtsaf en me ren af vlak bij Giethoorn. Deze wondere punterwereld wordt nu eens van de andere kant be naderd. Eten, drinken en bed dengoed hebben we meegeno men, al het andere is tot aan detail aan boord, van 220 stroom tot cd-speler, hete lucht verwarming en keramische pla ten. Onze slaapkamer thuis ver liest het dik van deze mahonie houten hut. En er is plaats voor in totaal acht slapers. De volgende dag, op hqt open water van de Beulaker- en Bel- terwiede krijgen we aprilbuien, zelfs met hagel over ons heen. Toch geen centje pijn op dit schip. Als we willen afmeren voor een sluis richting Zwart sluis slaat even ons aller ego overboord. Vier keer proberen we hoog aan de wind af te me ren. Niet dus, de wind praat te veel mee in deze beslissing. „Niet stressen". Nee Folkert. En trouwens we kunnen alle ande re kanten uit. 's Zomers is dit een fluitje van een cent, nu zijn we stil; terug op de schuimende Beulaker. We hebben verloren. Blokzijl We koersen met de Valkkruiser richting Blokzijl. Een brug blijkt een sluis te verbergen. Er liggen al drie schepen in. Joho, pas sen, meten en zweten, vooruit, tikje in de achteruit, iedereen bij de stootkussens en dan die heerlijke, prachtige, rustige kolk van Blokzijl in. We meren vlot af, voor ons doen, de wind legt een helpende hand op onze rug. Wat later legt een tjalk van de Bruine Vloot achter ons aan. Aan bakboord ligt een slank en oogverblindend jacht uit Pa- pendrecht. 's Avonds bij eten, drank en bil jart wisselen we praatjes met de bemanning van de tjalk, ,,'t Was niet makkelijk vandaag. Dat jul lie die sluis niet pakten komt doordat jullie te voorzichtig zijn, dan geef je de wind kans. Stevig afmeren, gas, dan in de achteruit en touwen vastma ken. Dat was gisteren niet zo eenvoudig." Hè, dat wilden we horen, proost vrienden. We zijn met suizende koppen vol buiten-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24