'Een Ferrari poetsen is een genot' 6=r WEG WIEL 2 Volvo beschermt inzittenden tegen eigen auto j agement. Voor de acce- van 0-100 km/u heeft Ontwerper Harm Lagaay na 15 jaar weg bij Porsche Waterstof-Zafira in Nederland .-"SÉ Isgin deze week was de HydroGen3 in Ne- ln Delft maakte deze door vloeibare wa- ingedreven Opel Zafira een tussenstop als ilvan een marathon dwars door Europa. Imonsterrit willen General Motors (GM) duurzaamheid en dagelijkse betrouw- van de brandstofcel testen. Een brand- een soort generator, waarin door een fe reactie van waterstof en zuurstof elek- fordt opgewekt. Daarmee wordt een elek tromotor aangedreven. Het enige restproduct is water en de luchtvervuiling is nul. De totale reis beslaat 10.000 kilometer en doet veertien landen aan in twintig etappes. De tocht begon op 3 mei in het Noorse Hammerfest en de Opel Fuel Cell Mara thon eindigt op 11 juni in Lissabon. Bij de Techni sche Universiteit in Delft kon een 'meereizende' tentoonstelling worden bezocht en werden lezin gen over brandstofceltechniek gehouden. Daarna ging de reis verder naar Brussel. Foto: Opel Audi RS 6 vrijdag 21 MEI 2004 I-Van de Audi RS6 m 23.000 Britse auto- len deden mee aan het en nog sportievere vari- tmaar liefst 480 pk. De heeft daarmee 30 pk i an de gewone RS 6. De prestaties werden mo- oor een nieuw mo- ii iidi 4,6 seconden nodig, plus is uitsluitend als wagon Avant verkrijg- ost wel wat: €150.590. iumentenbond fietszitjes ac - Van de acht derzitjes die de Consu- ibond heeft getest, blij- drie onveilig te zijn. Bij ijes kunnen de kinder- gemakkelijk tussen de komen. Bij een ervan is lien de bevestiging aan jgedrager riskant. Bij het jtje kunnen de kinder- gemakkelijk bekneld ra- i consumentenorganisa- mt de uitkomsten van de iduit teleurstellend. els in Fiats th-reeks - Fiat breidt zijn reeks uit met de 140 pk itilo 1.9 Multijet 16v en de 100 pkPunto L 1,9 Multijet. Tot voor «i een diesel in eenspor to ondenkbaar. Het ho- iment van de moderne otor, zijn geruisloosheid aties zorgen nu voor souplesse en een laag i De Stilo kost 26.495 an de Punto Abarth 1.9 1 hangt een prijskaartje 195 euro. j ide beste ionksveer - Lexus heeft q goede score behaald ui ritse J.D. Power klant- rheidsonderzoek. In het en fabrikantenklasse- as het Japanse merk [vierde achtereenvol- lar eerste, nu gevolgd oda en Mazda. Tips van de meester Hoe wast een meester-autopoetser zijn eigen heilige koe? Exclusieve tips van Benno Gerritse. Beperk bij voorkeur het bezoek aan de was- straat. Regelmatig gebruik leidt tot ragfijne krasjes in de lak. Het beste ga je naar een wasstraat waar katoenen lappen worden ge bruikt. Kies liever geen programma met een wax- of beschermlaag. Dan ontstaat een vet laag als gevolg van de hulpdrogers. Beter is wassen met hogedrukreinigers. Spoel de wagen goed af -géén wax of be schermlaag kiezen- en ga daarna aan de slag met emmer, spons, zeem. Was de auto 's morgens of in de namiddag, als de zon niet te warm is. Spoel de auto met veel water van boven naar beneden af. Een dopje azijn erbij voorkomt kalkplekken. Vogelpoep onmiddellijk verwijderen. Lukt dat niet, week de ingedroogde poep dan los met nat keukenpapier. Afspoelen met warm of heet water en deppen met een zachte ka toenen doek. Boomhars los je op met een beetje spiritus. Niet wrijven, maar deppen en dan afspuiten met warm of heet water. Gebruik auto-shampoo, nooit afwasmïddel of haarshampoo. Maak rechte bewegingen met de spons. Een spons die op de grond is gevallen zit vol zandkorrels, dus pak dan een schone. Na het wassen afspuiten en droog- trekken met een niet te harde siliconentrek- ker. Nalopen met een (synthetische) zeem of microvezeldoek Gebruik voor de ramen een ruitenreiniger. De schone auto gaat in de wax met een zachte doek van badstof of katoen. Telkens kleine stukjes behandelen. Krasjes in de lak polijst je voor de wax-behandeling weg met een fijne pasta. Het summum is een lakbehandeling op acrylbasis, bekend als ProTech. Deze kost zo'n 400 tot 900 euro en wordt uitgevoerd door experts. Een keiharde acryllaag brengt hoogglans, beschermt de lak en maakt die vuilafstotend. Op nieuwe wagens krijg je vijf jaar garantie, op gebruikte twee jaar. door Johan Leurink Hij is gewoon autopoetser. Niet di rect een beroep, zegt hij, dat tot be wonderende reacties bij anderen leidt. Maar dat is een miskenning van het ambacht, vindt hij. Benno Gerritse poetst Ferrari's. Als jochie verzamelde hij alle schaalmodellen. Ze staan nu in de vitrine van de showroom bij zijn baas, Ferrari-huis Frans Munster huis in Hengelo. Neem de Enzo. Wat is er nou niet exotisch aan de ze Formule 1-wagen voor de open bare weg? „Kunstenaars zijn het die dit lijnenspel hebben bedacht", vindt Benno en zijn handen volgen de contouren van een exemplaar dat momenteel aan zijn zorgen is toevertrouwd. De eigenaar heeft de auto beschikbaar gesteld voor een show. „Alle maten en verhoudin gen zijn perfect", zegt Benno. „Het mooiste vind ik het kontje. Die vier ronde lampen, zoals die in die ach terpartij zijn geïntegreerd! En dan die overgang naar de spoiler, zo subtiel. Het geeft een heerlijk ge voel om die wagen te mogen aan raken. Het werken eraan is een ge not." Dat je aan een Ferrari mag werken is al bijzonder, maar de Enzo is voor de 36-jarige Enschedeër het summum. „Schumacher zelfheeft hem getest. En dan de prijs: bijna een miljoen euro. Ik moet er niet aan denken dat ik net iets te grove polijstpasta gebruik of de pofijst- machine te lang op dezelfde plek laat draaien. Ik zie me al naar de eigenaar stappen. Sorry meneer, maar we moeten even de motor kap overspuiten..." De Enzo staat er glanzend bij. Maar het oog van de meester kijkt anders. „Daar. Zie je die fijne cir kels? Het lijkt wel alsof-ie door de krasstraat, pardon, de wasstraat is getrokken." We volgen zijn prie mende wijsvinger in een poging de De Ferrari Enzo. „Wat is er nou niet exotisch aan deze Formule i-wagen voor de openbare weg", aldus poetser Benno Gerritse. Foto: Frans Nikkels plek te ontdekken waar volgens hem de smet moet zitten. Het zal wel aan onze bril liggen, maar waar we ook kijken, we zien slechts glimmende Ferrari-rode welvin gen. Zijn hand glijdt liefkozend over de zere plek. Alsof hij een teer baby huidje beroert. Hij start de polijst- machine en voorzichtig, heel voor zichtig en in opperste concentratie laat hij de machine zijn helende werk doen. Geen mens kan hem afleiden. Benno en de Enzo zijn een twee-éénheid. Als hij zich een kwartier later losscheurt van het oppervlak parelen zweetduppels op zijn voorhoofd. Weer die keu rende blik, en een streling van de lak. „Werken aan een Ferrari is emo tie", zegt hij. „Het is mooi, maar niet makkelijk. Al die hoekjes en luchthappers. Eén keer ging het mis, bij een 308. De eerste meter al ging ik door de lak. Dat voelt niet fijn. Gelukkig was het een inruiler. Sindsdien werk ik nog geconcen treerder." Het uiteindelijk uitpoetsen -een uurtje of zeven na de eerste van ve le handelingen- gebeurt met de hand. „Ik wü die wagen kunnen voelen. Oogverblindend moet-ie worden. Eerst met badstofdoeken er overheen en dan met fleecedoe- ken. Als op zo'n show mensen er in drommen omheen staan en alleen maar mogen kijken, voel ik rne trots. Mijn werk, denk ik dan." stuttgart/gpd - In Stuttgart- Zuffenhausen, waar de be kendste sportwagens van de wereld worden gebouwd, ge niet hij hoog aanzien. Net als de ter plekke geadoreerde topman Wendelin Wiedeking wordt de Nederlander Harm Lagaay er gezien als de man die een belangrijk steentje bijdroeg aan de herrijzenis van Porsche. Dat zat tien jaar geleden in zak en as en maakt tegenwoordig gewel dige winsten. Lagaay houdt het na vijftien jaar voor ge zien bij Porsche. Hij wordt op 1 september opgevolgd door Michael Mauer (42), nu ontwerpchef bij Saab. Lagaay kwam in 1989 als chef van de designafdeling van Porsche in Weissach bij Stuttgart. Bij de Dr. Ing. h.c. F. Porsche Aktiengeseü- schaft, zoals het concern vol uit heet, was hij met name verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de Boxster, die na enkele moeilijke jaren in 1996 voor de ommekeer zorgde. Porsche had tot dan toe alleen furore gemaakt met de 'eeuwige' 911, de sterke sportwagen die al 40 jaar in een reeks varianten op de markt was. Intussen heeft het merk ook een 'suv' met de Cayenne en wellicht komt er in de toekomst nog een vierde modelrij. Topman Wiedeking heeft veel waardering voor zijn scheidende ontwerper. „Zijn vaardigheden hebben ons enorm geholpen bij het we reldwijde succes van onze modellen. Hij mag trots zijn op zijn werk". Hagenaar Harm Lagaay (58) startte zijn loopbaan hij Olyslager in Soest, maar werkte een jaar later bij Simca. In 1971 zat hij al op de ontwerpafdeling van Porsche, maar na zes jaar stapte hij over naar Ford in Keulen. Als designchef werk te hij daar aan de Escort, de Sierra en de Scorpio. In 1985 vertrok Lagaay naar BMW, waar hij de Z1 met in de dor pels wegzakkende portiertjes tekende. In 1989 riep Por sche hem weer naar Weissach. Lagaay werd hoofd van Style Porsche, dat niet alleen de auto's ont wierp, maar ook gebruiks voorwerpen voor externe cli ënten. Hoogtepunt uit de carrière van Lagaay werd de supersportwagen Carrera GT die vorig jaar verscheen. Op volger Mauer werkte bij Mer cedes en Smart en sinds 2000 bij Saab. iekvan J.D. Power. k LENDER Het lab test metalen onderdelen op de aanwezigheid van nikkel. Foto's: Volvo door Rob van Ginneken Bij de risico's van het autorijden denken we doorgaans aan bot singen. Maar het gevaar is vaak veel subtieler. De auto kan een soort sluipmoordenaar voor de inzittenden worden. In elke auto-ontwikkelingsafde ling is de morus nigra -of in goed Nederlands de moerbei boom- een gevreesd tegenstan der. Zijn pollen zijn namelijk zo minuscuul dat menig interieur- luchtfilter er geen antwoord op heeft. Het lijkt een triviaal de tail, maar recent onderzoek toont aan dat onzichtbaar klei ne zwevende deeltjes de ge zondheid van de autorijder flink bedreigen. Naast de meer 'klassieke' lucht vervuiling als microscopisch kleine roetdeeltjes gaat het dan om pollen, sporen, bacteriën en allerhande andere fijne stof deeltjes in de lucht. Alles wordt gretig opgeslokt door de luch tinlaten van de voortsnellende auto, om vervolgens uiterst effi ciënt door het ventilatiesysteem in het interieur te worden afge leverd. De meeste automobilisten zijn zich niet van het probleem be wust. Toch is het iets om in de gaten te houden. Naast de air bag en ABS horen een pollen en actief koolfilter voor het in terieur net zo goed bij de veilig heidstechniek. Ook al betreft het onzichtbaar gevaar. Gefil terde lucht komt de gezondheid direct ten goede en voorkomt ongevallen. Menig bestuurder zit immers met tranende ogen en niezend achter het stuur. Een kwart van alle mensen heeft last van een of andere overgevoeligheid en hun aantal neemt nog steeds toe. Professor Thomas Sandström werkt mee aan een Europees onderzoek naar de gezond heidseffecten van verkeer. „Op een drukke verkeersweg is het alsof je in een tunnel van ver vuiling rijdt. Er wordt ook in de media tegenwoordig vaak ge sproken over de gezondheidsef fecten van druk verkeer op om wonenden, bijvoorbeeld bij het Rotterdamse verkeersplein Kleinpolder, maar er zijn maar heel weinig mensen die erbij stilstaan dat je rijdend in je ei gen auto nog veel meer schade lijke stoffen kunt meepakken. Zes tot acht keer meer dan ie mand die letterlijk aan de stoeprand staat." De techniek kan dus uitkomst bieden. Er zijn zelfs al auto's met speciale sensoren die de toevoer in extreme situaties - een file bijvoorbeeld- een tijdje afsluiten en de lucht gefilterd in de auto laten recirculeren om het ongerief buiten te houden. Geen overbodige luxe, weet professor Sandström. „De ef fecten in het interieur worden in moderne auto's vaak al met 80 tot meer dan 90 procent te ruggedrongen. Een enorme vooruitgang. Allergie en adem halingsmoeilijkheden zijn een snel groeiend probleem en er zijn maar weinig plaatsen waar je aan meer zwevende deeltjes en gassen wordt blootgesteld dan in een onbeschermde au to." Een bezoek aan de ontwikke lingsafdeling van Volvo leert dat het verhaal nog veel verder gaat. Zelfs de interieurmateria- Het geurteam snuffelt aan flesjes met stukjes kunststof en tapijt. len zijn onderwerp van studie. Directeur milieutechniek Ander Karrberg: „Een op de tien vrou wen is bijvoorbeeld allergisch voor de aanraking van nikkel. Daarom worden alle metalen onderdelen voor montage in ons laboratorium getest op de aanwezigheid van nikkel en in dien nodig vervangen of afge werkt met een speciale coating. Het interieur zelf is ook een bron van minuscule hoeveelheden vluchtige stoffen. Zo zijn ook verrassend veel mensen allergisch voor chroom. En laat dat nu worden gebruik bij het looien van leer! Sinds een tijdje wordt de lede ren bekleding voor onze auto's daarom op een eeuwenoude natuurlijke manier -met boom schors- gelooid". Ook het uitdampen van minus cule hoeveelheden vluchtige stoffen uit de kunststoffen, be kledingsmaterialen en lijmsoor ten in het autointerieur wordt bekeken. Naast verfijnde meet apparatuur komt daarbij ook ons eigen reukorgaan gped van pas. Bij het Zweedse merk komt regelmatig een zes koppen tel lend 'geurteam' bij elkaar om gezamenlijk aan flesjes met stukjes kunststof en tapijt te snuffelen. Allemaal nuttig om te weten natuurlijk, maar hoe beoordeel je dat als consument? Of stap pen we in het vervolg geharnast in onze auto? Wat dat betreft twee praktische tips. Controleer om te beginnen of de ventilatie van een auto is voorzien van pollen- en koolfiltertechniek, liefst in combinatie met specia le sensoren die de luchttoevoer tijdelijk kunnen afsluiten. Actu eel nieuws is de introductie van een speciaal Allergie-zegel door het keuringsinstituut Tüv. Dat geeft aan dat de auto aan alle eisen op dit gebied voldoet. De eerste die hem ontving, was de Ford C-Max. tenement Brillen- ig, De Sfeerstal, Ijk 5, Nieuwveen ren.nl ilauto- en treinbeurs, l, Fie Carelsenplein, 1029 9640 354. jospoor.nl Jonaco, Formule 1, (e Monaco, arlo. 6de Grand Prix Sn.mc Itemationaal Buggy p, Lelystad jyclub.nl Mo 538 Pinksterraces, park Zandvoort. 1750. www.cpz.nl |c modelautobeurs, fouten. 016 5537 054. hiac.nl üropa, Formule 1, ing, Nürburg. {id Prix. rburgring.de je Autosport Festival lit Assen. 059 2380 380 pssen.com jtomaxx.nl lactie Weg Wiel, 1,2003 PA Haarlem, lil: hdwegenwiel@hdc.nl ing onder verantwoording (effende organisatie. De uit- :tverantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. itste informatie: bel hetver- foonnummer of ga naar het e internetadres.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21