LANCIA A__ Compacte ruimtewagens in trek O XLR: Corvette in chique Cadillacvermomming y Mitsubishi moet eigen gezicht weer terugkrijgen AUTO HEEMSKERK PHEDRA Auto Boot OUDSHOORN bv Panda en Meriva duiken top-10 in Spacewagon anno 2004 heet Grandis Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER SH IFT_o«peda lions leiden: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 roelofarendsveen: ALJCEMADELAAN^2371 EX^TEL.: 071-331 28 66 Vanaf 36.000,- leaseprijs v.a. 799,- per mnd. Auto Boot is uw regionale Lancia-dealer. De service en kwaliteit van Auto Boot en het Italiaanse design en comfort van Lancia zorgen voor optimaal rijgenot Bel ons voor een afspraak of kom langs. Zaagmolenweg 4, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-441689 www.bootrialto.nl Weg Wiel iC 21 MEI 2004 redactie: Peter Lodewijks De voordelen van De Jong's Autolease... Vaste, deskundige contactpersoon Flexibele leasevormen o Wagenparkheheer De Jong's Vervangend vervoer Autolease Offerte-aanvraag via internet Universele leasemaatschappij Merkonafhankelijk www.dejongsautobedrijven.nl Da Jong's Autogroèp'Üèeft vestigingen in Katwijk, Leiden en Hillegom MITSUBISHI MOTORS MITSUBISHI MOTORS Automobielbedrijf Touwbcan 5 Leiderdorp, Tel,: 071 - 541 01 41 e-mail: info@oudsHoornbv.nl, www.oudshoornbv.nl Een van de deelnemende auto's was deze Chrysler 75 Roadster uit 1929, privébezit van een Australische zakenman en al vier keer eerder deelnemer aan de Mille Miglia. Daarbij is de auto eerder ingezet in diverse andere races en rally's, waaronder de 24-uursrace van Le Mans voor klassieke racewagens. De 1447 kilogram zware Chrysler 75 heeft een 4.0 liter 6-cilinder motor onder de imposante kap liggen. Deze levert een vermogen van 84 pk. Chrysler heeft 48.850 exemplaren van de 75 gebouwd, in diverse carrosserievormen. Foto: DaimlerChrysler door Peter Lodewijks De verkoop van nieuwe perso nenauto's geeft na vier maan den een aardige verschuiving te zien in de modellenranglijst. Vooral de compacte ruimtewa gen (mpv) doet het erg goed. De Auto van het Jaar Fiat Panda en Opel Meriva doen het als nieuw komer voortreffelijk maar de best verkopende mpv is de Re nault Scénic. De top-3 weet zich goed te handhaven, de Peugeot 307 is op afstand nog altijd de best verkopende auto in Nederland. De Franse fabrikant verkocht er tot en met 30 april 10.363 van. De Volkswagen Golf staat dank zij het goed verkopende nieuwe model tweede, met 8147 ver kochte auto's en nummer drie is de Peugeot 206, waarvan er in de eerste vier maanden 6568 over de toonbank gingen. De eerste verrassing komen we tegen op de vierde plek. Daar staat de Renault Scénic, begon nen als ruimteversie van de Mégane, maar tegenwoordig als eigen lijn opererend met twee modellen, de 5- en de 7-per- soons versie. Als hij nog M.éga- ne Scénic had geheten, dan zou de Mégane-serie met een ver schil van slechts 35 auto's op de tweede plek zijn beland. Nu verkocht Renault 5926 Scénics en 4402 keer de Mégane, goed voor een zevende plek. Spectaculair mag de verkoop start van de Fiat Panda worden genoemd. De Auto van het Jaar 2004 stormt in één klap de top- 10 binnen en nestelt zich op de zesde plek, achter de Ford Fo cus (4783). Fiat verkocht in de eerste vier maanden maar liefst 4479 nieuwe Panda's. Een andere nieuwkomer in de top-10 is de Opel Meriva, waar van het Duitse merk er 3422 verkocht, goed voor een 9de plek, achter de Opel Astra waar van er 3555 werden verkocht. De Astra zal ongetwijfeld weer gaan stijgen nu het aantrekke lijke nieuwe model in de show room staat. De komst van de Meriva betekent wel een klap voor de Zafira, de grote zus zeg maar. Vochten enkele jaren ge leden de Opel Zafira en de Re nault Scénic nog om de 'titel' best verkopende mpv van Ne derland, nu is het verkoopaan tal van de Zafira minder dan de helft van dat van de Scénic. Veel Zafira-rijders zijn kennelijk overgestapt in de wat kleinere en goedkopere Meriva. Omdat bij Renault de compacte en wat grotere mpv beide worden ver kocht onder de naam Scénic, zouden we voor het vergelijk de Opeis Meriva en Zafira bij el kaar op moeten tellen. En dan blijkt dat Opel niets te klagen heeft, want de Meriva en Zafira samen zouden met 5963 ver kochte auto's op een mooie vierde plek terecht komen in de top-10, net boven de Scénic dus. De concurrentie zit niet stil, al heeft het wat de compacte mpv's betreft even geduurd. Maar nu zijn ze er: de Volkswa gen Touran en de Ford C-Max, de langverwachte directe con currenten van de genoemde mpv's Zafira en Scénic. De Tou ran kwam met 2611 verkochte auto's binnen op nummer 22 en de Ford deed het nog beter, die bezet met 2870 verkochte exemplaren de 16de plek. Daar mee doen beide nieuwkomers het al beter dan de Opel Zafira. Aan een opmerkelijke opmars bezig is tenslotte de Japanse fa brikant Toyota. De omslag naar Europeser design heeft het merk bepaald goed gedaan. De Toyota Yaris is ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar ge stegen van de 28ste naar de 10de plaats. Dit succes schrijft Toyota zelf toe aan het populai re Idols-actiemodel. Er gingen bij Toyota in deze periode 3159 Yarissen de deur uit. Maar de stijging van de Toyota Avensis in de ranglijst is zo mogelijk nog spectaculairder. Vorig jaar bezette deze auto nog de 50ste plaats, terwijl hij nu de num mer 15 is van de bestverkochte modellen. Dat succes (2903 ver kocht) is ongetwijfeld te verkla ren door zijn zeer zakelijke en voorname uitstraling, waarmee hij meer en meer ook de lease rijders aanspreekt. De lancering van de XLR luidt de wedergeboorte van het merk Cadillac in Europa in. Foto: GPD door Rob van Ginneken De lancering van de Cadillac XLR betekent dubbel opvallend nieuws. De exotische open sportwagen is op zich al iets bijzon ders -een Corvette met goede manieren en daar komt in dit geval nog bij dat hij de wedergeboorte van het merk Cadillac in Europa inluidt. Cadillac krijgt weer vleugels, maar deze keer moet je dan niet aan de uitbundige vliegtuigachtige staart van de klassieke Coupe de Ville uit de vijftiger jaren den ken. De compleet nieuw ontwikkelde Cadillac XLR tweezitter krijgt namelijk op een heel andere manier vleugels: hij levert ronduit verzengende prestaties. Nauwelijks verwonderlijk, wanneer je weet dat je bijna letterlijk over een chi que aangeklede Corvette spreekt. Later dit jaar rolt uit dezelfde fabriek (Bowling Green, Kentucky) de nieuwe generatie C6 Corvette van de band. Op een verge lijkbare technische basis. Presenteert Cadillac dus een soort Ame rikaanse broer van Ferrari? Nee, dat nou ook weer niet. De XLR is een bijzonder scherp gesneden sportauto en de dikke 4.6 liter Northstar V8 levert inderdaad fenomenale prestaties (326 pk en 420 Nm trekkracht), maar het prestigemerk heeft er verder alles aan gedaan om rij der en passagier met fluwelen hand schoenen te behandelen. Dat levert een intrigerende combinatie op. Praktisch kun je de XLR bepaald niet noemen. Het goede nieuws is dat je deze Cadillac met een druk op de knop kunt omtoveren van een strak gelijnde sport- coupé in een al even fraaie roadster. He laas heeft het design van het metalen klapdak daarbij zoveel voorrang gekre gen dat het geheel in opgeborgen toe stand de hele bagageruimte in beslag neemt. Met enige moeite passen er nog net twee weekendtassen in. „Of een klei ne golftas met een set clubs," voegen de ontwerpers daar olijk aan toe. Het spreekt boekdelen over de selecte doelgroep. De productieaantallen zijn bescheiden en er komen er dit jaar ook maar 200 naar Europa. De Cadillacfa- briek is voor zijn kersverse Europese im porteur Kroymans in het Nederlandse Houten niet bepaald scheutig. Dat komt omdat de levertijden in de VS nu al meer dan een jaar belopen. Dat verklaart met een waarom Cadillac Europe niet met de ogen knippert wanneer de behoorlijk forse prijs voor ons land genoemd wordt: 129.500 euro. De XLR wordt ge zien als imagebouwer en het moet al heel raar lopen of die 200 auto's vinden een baasje. De auto biedt een bijzondere uitstraling en imposante prestaties: 250 km/u en een sprint naar honderd in 5,9 secon den. Toch is het geen echte sportbolide, maar eerder een luxe en gespierde road ster. Met Europese bril bekeken is het een Gran Turismo. Dat vertaalt zich in een nogal eigenzinnig karakter. Met zijn grote V8 en geweldige uitrusting (zelfs radar cruise control en voorruitprojectie van de snelheidsmeter horen erbij) is hij op de grote weg perfect in zijn hum. Maar stuur hem een heftige slingerweg op en het gaat de Amerikaan allemaal minder soepeitjes af. Een kist vol elek tronica -van elektronische geregelde schokdempers tot allerhande stabili- teitstechniek- houdt de Cadillac XLR dan weliswaar heel aardig in het gareel, maar echt lekker vindt hij het allemaal niet. Daar komt nog bij dat de stoelen veel te weinig zijdelingse steun geven voor dat soort acties. De Amerikanen weten kennelijk dondersgoed waar deze auto thuishoort. Zie de XLR dus vooral als een manier om het ooit indrukwekkende imago van Cadillac te laten wederkeren. In de VS lijkt het merk zich inmiddels al heel aar dig van het 'oude mannen' imago van de vroegere modellen los te maken. De gemiddelde leeftijd van de kopers is ge daald van 65 naar 59. Hoewel het een voornamelijk Italiaanse aangelegenheid is, reden er twee weken geleden twee klassieke Chryslers mee in de beroemde straatrace Mille Miglia. Met deze actie wilde de Amerikaanse producent de aan dacht vestigen op de lange en rijke geschiedenis van het merk. (advertenties) vo beschermt Kenden tegen eigen auto jla bouwt enste Fabia - Iets meer dan een nadat de miljoenste Jctavia van de band rol- Mlad Boleslav de mil- Skoda Fabia de fabriek d. Het model dateert d 1999. Een jaar later I Ie stationwagon Combi, nweer een jaar later. De jrkochte is met 622.000 hatchback. De Fabia linnen de verkoopcijfers een aandeel van bij- tocent voor zijn reke- auto wordt behalve in ook geassembleerd in lovo (Oekraïne) en de ie hoofdstad Sarajevo. [ten kopen iDTM-race irt - Het is pas in sep- ïaar de kaartverkoop lopulaire en spectacu- "-race op het circuit 'oort is reeds gestart. :he Tourenwagen voor de vierde maal Circuit Park Zand- \rel van 3 tot en met 5 ir.Inhet eerste jaar er 40.000 mensen op 12 waren dat er 45.000 ipen jaar kwamen .oekers naar de DTM toonaangevende kampioenschap van gevormd door de ;rke bolides van Audi, Benz en Opel en de ïdse coureurs Christij- en Jeroen Bleekemo- erin mee. De kaarten irkocht via www.tic- ïl. Op vrijdag 3 septem- toegang overigens vrij ereen. roene VW 's voor KPN Telecomconcem KPN 1 contract getekend 2 ivoor de levering van ^0 nieuwe Volkswagen .De auto's krijgen alle- kenmerkende gifgroe- Er komen twee uitvoe- I? net laadvermogens van ivelijk 500 en 855 kilo. uimte van de Caddy's, 1 in een nieuwe fabriek worden na aankomst land ingericht door iecialiseerd bedrijf. t dni klap plek van der Steen hi begint weer een beet- trouwen te krijgen. De ma-mobiel (lees: busje) rvangen door een splin- 'empv die heel aardig dienstelijk rijdt en ver- ÏM oed geprijsd is. Hij wordt jenoemd. mpv die op het eerste !0 sterk aan de Renault loet denken als de 'tandis van Mitsubishi, kele weken is de 5- imteauto te koop. Eerst soons, vanaf juni ook ter. Voor dezelfde prijs s. >hi begint weer vorm te De saaie vormgeving is lutlander en de Colt al ïzegd en met de r 1 de Grandis moet ihi zijn eigen gezicht 'ïgkrijgen. Najaren van )gend bestaan roert Weer de trom: de Galant is verdwenen -familie wordt in overschaduwd door de in wezen de opvolger ik nog een tijdje lever- 'agon. Maar veel [et voorwielaandrij- Grandis: elegante mpv. Foto: Mitsubishi ving, onafhankelijke wielop hanging en rondom schijfrem men. Waar de Spacewagon nog associaties oproept met de Scé nic kan de Grandis alleen maar aan de Espace doen denken. En dat mag Mitsubishi als een compliment opvatten. De zaken draaien voor Mitsubi shi weer iets beter. Importdi recteur Martin van Vugt meldt trots, dat voor de suv Outlander en de compacte nieuwe Colt veel belangstelling is, net als voor de Grandis. Sinds de offi ciële introductie op 23 april zijn er al meer dan honderd exem plaren van de Grandis in Ne derland verkocht. Van Vugt verwacht op jaarbasis minstens 800 Grandissen te kunnen slijten, zeker als er vol gend jaar juli ook een turbodie selmotor (van Mercedes /VW) beschikbaar komt. De Grandis heeft een drie centimeter lange re wielbasis dan de Espace en is ook tien centmeter langer dan die marktleidende Renault, maar een paar centimeter smaller en lager. Vooral dat lage profiel staat hem goed. Zijn uit rusting is dik voor elkaar: zes airbags, abs, cruise control, au tomatische airco, twee stoelen achterin volledig in de vloer wegklapbaar, elektrische zijruit en buitenspiegelbediening, af- standsbediende centrale ver grendeling en armsteunen. En dan kost hij 29.995 euro, bijna twee mille minder dan een dunner aangeklede Espace met 2.0 benzinemotor. Het eerste jaar is hij uitsluitend leverbaar met een splinternieu we 2.4 liter 165 pk 4-cilinder benzinemotor met variabele kleptiming (draait ook in de Outlander) met een 5-versnel- lingsbak of een 4-traps auto maat. Die is niet ontzagwek kend zuinig, ook niet gezien het wagengewicht van 1700 kilo. Maar de motor is flink sterk en mooi stil. De auto biedt heel behoorlijk zitcomfort, is behou dens een beëtje windgeruis aar dig geruisloos en ziet er binnen ook niet verkeerd uit. De scha- kelpook staat heel hoog, net zo als Fiat, Peugeot en Citroën dat met hun mpv's doen. En de kunststof bekledingsstukjes van middenconsole en portieren hadden wat plezieriger gekund. Als je een mpv rijdt word je al gauw in de hoek van 'gezinsver- plichtingen hebbend' geduwd. Met zo'n 'busje' wordt het rij plezier -zo is de generale ge dachte- in de hoek gedrukt. Daarom wordt de mpv de laat ste tijd op grote schaal verdron gen door een 4wd veelzijdige suv) of minstens een sportieve stationwagon. Het busje heeft afgedaan. Mitsubishi wil zelf ook af van de papa-mama-mo- biel die de Space-familie nog steeds is. Daarom heeft de Grandis behalve een opvallend lange wielbasis een laag, naar achter taps toelopend dak. En geen dakrails, want dat zou de sportieve uitstraling maar ver storen. Richtingaanwijzers in de buitenspiegels, gerasterde achterlichten met led-verlich ting, maar nog wel opklaptafel- tjes, veel opbergvakjes, twee dashboardkastjes en beker- en blikjeshouders in overvloed. En bovendien heeft de Grandis, die rijdt als een grote station wagon, een hemelbekleding die we van zijn levensdagen nog nooit in een auto aangetroffen hebben: hij is milieuvriendelijk, zo melden de Japanners. Hij breekt geurtjes en sigaretten rook af en zet die zelfs om in water en C02. Daar heeft u vast niet van terug. De nieuwe Panda in één naar nummer zes. Foto: Fiat

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19