MVKV: een afscheid met pijn in het hart Valken '68 neemt een hoge vlucht H SPORT R9 \issink zoekt naamsbekendheid vrijdag 21 MEI 2004 betonnen sokkel met daarop een grote antenne. Bij de ver eniging waren ze met stomheid geslagen. Voor het spelen van wedstrijden - tot het moment dat het voorste veld werd ver breed - week de club enkele sei zoenen uit naar de Van den Berghstichting in Noordwijk en de clubs Katwijk en Quick Boys. „Bij de Van den Berghstichting werden twee containers ge plaatst, maar douchen konden we er niet. Je ging er in trai ningspak heen." Op een ander moment liepen er weer schapen op het veld. Binnendijk: „De sportschoolin structeur van de marine hield van schermen en vond voetbal klaarblijkelijk maar niets en dus werden er schapen op gehou den. Totdat de volgende in structeur kwam die wel voet- balminded was. Daarna hebben we geen problemen meer ge had en was de band met de marine goed. We konden zelfs gebruik maken van de sport school." Behalve dan tijdens de Golfoorlog en vorig jaar de inval van Amerika in Irak toen de vei ligheidsmaatregelen rond het kamp zeer groot waren. Het was vergelijkbaar met de beginperiode. De bewaking stond nog aan het begin van de toegangsweg die naar de velden leidt. De Haas: „We zijn begon nen als personeelsvereniging. MVKV was een omniclub met sporten als zwemmen, tennis, volleybal, badminton en judo. Totdat ook een aantal mensen wilde voetballen. De leden wa ren militair, hadden ouders in het leger of waren dienstplich tig. Als een team op bezoek kwam dan wachtte een begelei der dat bij het hek op. Je had als speler een pasje nodig en voor datje dat kreeg, werd er eerst een antecedentenonderzoek gehouden." Halverwege de jaren zeventig van de vorige eeuw veranderde het karakter en mochten ook burgers lid worden. Binnendijk die achttien jaar in het eerste elftal speelde herinnert zich de soms bizarre trainingen maar al te goed. „Dan stonden de Ori- ons hiernaast warm te draaien Gerrit de Haas (links) en Jan Binnendijk voelen het einde naderen van MVKV: „Negenennegentig procent van de leden was emotioneel tegen ren ze voor." Foto: Taco van der Eb en kon je door de kerosinedam- pen nauwelijks ademen. Het was een hels lawaai. Niet echt prettig." MVKV mag dan ophouden te bestaan, afscheid van het veld nemen de spelers nog niet. FC Rijnvogels blijft nog een sei zoen gebruik maken van het terrein, omdat het trainingsveld op de accommodatie van nu nog KRV wordt opgeknapt. De fusie, die jaren geleden nog werd afgewezen, is op 29 mei een feit. De Haas: „Niemand voelde daar destijds iets voor. Het mentaliteitsverschil was te groot." Inmiddels zijn beide verenigingen volgens Binnen dijk 'naar elkaar toe gegroeid'. „Beide ploegen hebben in het eerste team veel jongens voet ballen die van Katwijk of Quick Boys afkomstig zijn. Zij kennen elkaar goed. Bij de lagere elftal len hebben spelers van ons de overstap naar KRV gemaakt en omgekeerd. Er is meer vermen ging dan vroeger." „Negenennegentig procent van de leden was emotioneel tegen de fusie, maar rationeel gezien waren ze voor", herinnert Bin nendijk aan de fusievergade ring. De Haas: „Er waren erbij die de club liever dood hadden zien bloeden." Maar het kon zo niet langer. „Het groot onder houd aan de velden voor het seizoen besteden we uit. De rest doen we met vrijwilligers, maar dat aantal loopt terug. Valt er iemand uit dan hebben we meteen een groot pro- de fusie, maar rationeel gezien wa- bleem", aldus Binnendijk. Naast de toegangsdeur van de kantine kunnen de leden alvast hun blik op de toekomst rich ten. Tegen de ramen hangt de bouwtekening van het nieuwe clubgebouw. „We hadden ge hoopt dat die er bij de start van de nieuwe competitie al zou staan, zodat het gebouw niet al leen voor onze leden maar ook voor die van KRV een nieuwe start zou markeren. De ge meente Katwijk is blij met de fusie maar verplichtte ons daar toe niet. We hopen wel dat de gemeente bereid is om te inves teren in de nieuwe club." Voor MVKV is dat dan een uni cum, want voor steun hoefde de vereniging nooit aan te klop pen. De Haas: „Toen KRV kam pioen werd kreeg het een nieu we tribune, toen wij de titel pakten een nieuwe bal." Bin nendijk: „De gemeente zei te gen ons dat we bij defensie moesten zijn. Bij defensie rede neerden ze dat we een burger vereniging zijn." De sluiting van het vliegkamp betekent enerzijds het einde van een markante club, ander zijds ziet de toekomst van FC Rijnvogels er daardoor floris sant uit. „Door de woningbouw op het vliegkamp wordt ons achterland enorm groot. Maar dan heb je het wel over 2015. Juist door de fusie kunnen we die tijd overbruggen. Het pro bleem bij KRV is namelijk dat de club seniorenleden is kwijt geraakt, terwijl er wel twee vel den bij zijn gekomen waardoor de kosten omhoog gingen." Met een kampioenschap (1983) en twee promoties via de na- competitie neemt het stan daardteam van MVKV afscheid. Een wedstrijd tussen selecties uit de jaren tachtig en negentig (vanavond) en een zogeheten 'klutstoemooi (morgen) vor men de laatste wapenfeiten. Dan is het de beurt aan FC Rijnvogels. Een clubgevoel heeft De Haas nog niet. „Ik ben dit seizoen een keer een halve wedstrijd bij KRV wezen kijken." Binnendijk: „Bij mij leeft het al wat meer. De bestuursleden van beide clubs vergaderen al gezamen lijk. We hebben al zoveel din gen moeten regelen. Vlaggen, een nieuwe naam, een nieuw tenue. We gaan spelen in een rood shirt, witte broek en zwar te kousen, zoals Manchester United. Maar ik kan me voor stellen dat de leden nog niet veel hebben met de nieuwe club." Routinier Vincent Zandbergen van afdeling naar eerste klasse Vincent Zandbergen maakte de vlucht van Valken van dichtbij mee. Foto: Taco van der Eb door Loman Leefmans valkenburg - Hij is een van de leidende Valken, maar hij mag niet meer mee op jacht. De 33- jarige routinier Vincent Zand bergen zit bij de komende twee wedstrijden tegen Naaldwijk geschorst op de bak. Daar baalt hij zichtbaar van, want het zijn de twee belangrijkste duels uit het bestaan van Valken '68, met een plek in de eerste klasse als inzet. Hoewel hij doorgaans voorop gaat in de strijd, laat hij het begin van de avondtraining tegen zijn gewoonte in voor wat het is. „Hou op, ik wist dat er een schorsing aankwam, maar ik werd toch even stil toen de brief van de KNVB door de brievenbus stak", zegt hij diep zuchtend. Zandbergen is de enige speler uit de huidige hoofdmacht die nog met Valken '68 in de eerste klasse van de afdeling Leiden voetbalde. Dertien seizoenen later is de Valkenburgse vereni ging nog twee partijen in de na- competitie verwijderd van de echte eerste klasse. Een enonne vlucht die in de afgelopen twee seizoenen werd versneld. „Zes jaar geleden maakte het be stuur plotseling bekend dat trainer Rien van Veen zou wor den vervangen door Fred Eijs- berg. Daar waren we als spe lersgroep behoorlijk pissig over wat we mochten Van Veen wel. Achteraf is het toch geen ver keerde keuze geweest, want vanaf dat moment is het eigen lijk alleen maar beter gegaan en is er een duidelijke ommekeer in de club gekomen. De pr ver beterde, het bestuur werd seri euzer en de prestaties gingen omhoog." De pijplasser heeft een stevig postuur en daarom doet zijn verklaring waarom hij pas op zijn tiende jaar met voetbal be gon een beetje vreemd aan. „Ik zat eerste op judo om van me af te leren bijten. Ik was een beet je een lulletje." Acht jaar later debuteerde hij in het eerste elf tal. „We waren echt een club van nét niet. Al scoorden we een behoorlijk puntenaantal dan nog was er een andere ver eniging die er nog meer haalde. En dan stond je met lege han den; periodetitels en nacompe- tities bestonden nog niet." Ondanks de promotie uit de voormalige afdeling Leiden in 1993 en een sindsdien bijna eeuwig lijkend verblijf in de derde klasse, werd Calimero twaalf maanden geleden een echte volwassen vogel. Valken promoveerde voor het eerst in haar bestaan naar de tweede klasse. Posters en bedrukte feli citaties van die gebeurtenis hangen nu nog promonent in het clubhuis. „En ik heb on langs nog de DVD bekeken van onze beslissingswedstrijd. In de eerste vijf jaar dat ik in het eer ste elftal voetbalde, was het een komen en gaan van spelers. De huidige groep is al een paar jaar samen en je merkt hoeveel voordeel dat geeft. Een groep Katwijkers met Casper van Iter- son, Dennis de Ridder, Simon Varkevisser en Emiel van der Plas zijn echte Valken gewor den. Daarbij heeft Piet van Duijn prima de weg voortgeizet die Eijsberg was ingeslagen." Handhaving was aan het begin van het huidige seizoen het hoofddoel en dat leek met één punt uit de eerste drie wedstrij den nog een hele kluif te wor den. „Foutje van Piet; die ver anderde ons winning team. Een paar wedstrijden later wisten we dat we veilig waren en op eens was daar een periodetitel. Daar waren we zelf nog het meest verbaasd over. Pas aan het einde van het seizoen ging het weer minder waardoor we als vijfde eindigden." Desondanks smaakten de Ba- baloutjes prima. „Dat is een drankje dat wij doorgaans als wedstrijdpremie krijgen. De naam is bij Valken een gevleu gelde term geworden", geeft Zandbergen als voorbeeld voor de uitstekende sfeer in de selec tie. „Het laatste partijtje op de donderdagtraining wil iedereen winnen en daardoor zijn er soms grimmige overtredingen, maai' na afloop is iedereen met een kannetje bier weer goede vrienden." De breedte van de selectie is volgens de mandekker debet aan het huidige succes. „Het tweede elftal speelt tegen de re serves van Ter Leede en Sche- veningen. Zo ben je al blij dat we op een veilige plek staan en zo win je in de nacompetitie van NTW waardoor we plotse ling voor het tweede jaar op rij kunnen promoveren. Vreemd en mooi tegelijk." Zandbergen heeft gemengde gevoelens over het tweeluik te gen Naaldwijk. Vreugde over de vooruitzichten, verdriet omdat hij vanaf de reservebank moet toezien. Zelfs als Valken weer met beide klauwen op de grond komt te staan, wordt daar slechts tijdelijk over getreurd. „De meeste sceptische suppor ters staan nu met vlaggen te jui chen langs de kant. We bestel den onlangs twee bussen voor de uitwedstrijd naar NTW en we vroegen ons af of we die wel volkregen; het ging moeiteloos. Mocht het fout aflopen dan gaan we uiteraard niet lachend het veld af, maar een week later komt heus het besef dat we een super seizoen hebben gedraaid. Valken als een stabiele tweede klasser. Dat had zo nog niet eens zo lang geleden niemand voor mogelijk gehouden. We staan op de kaart." eter van der Hulst IK - Het verstand won het usievergadering van het maar naar mate de op- ivan MVKV naderbij pelen de emoties een grotere rol. „In het begin nwe er nog luchtig over. (nadert denk je steeds va- dorie dit zijn de laatste '.We zijn aan het aftel- gtJan Binnendijk, voor- an de club die na 38 jaar It te bestaan. Met ingang nieuwe seizoen vormt samen met buurman KRV [balclub FC Rijnvogels. tbloeister wint met Oranje tweede prijs op WK veteranen eter Klein rde jten 'gemengd - In feite zet Annemiek Wissink eorieën op zijn kop. Ze begon niet op jonge uis Imet tennis en was ook niet eens bijzonder iteerd. De inmiddels 36-jarige Wissink ils juniortje nooit een aansprekende titel, ;nS verloor ook nooit haar enthousiasme voor w ïlvan racket en bal. Met hard werken ont- enj 'de ze zich tot een dragende competitie ter bij Forescate en greep ze zo'n veertien geleden haar voorlopig mooiste erepalm. 'H fóje veroverde ze met het Nederlands team «de prijs bij het WK-veteranen 35-plus. nai bewandelde de weg van de geleidelijk en n Nederland was ze, waar het de tennistop 'snge tijd een naamloze, die incidenteel peesje boekte in de regionale Bl-toernooi- 10I 1 Forescate-speelster bleef veel trainen en erti1 zich op basis van inzet gestaag omhoog, fed tort van doorbraak kwam toen Wissink bij jfllj etste deelname aan het NK veteranen 35+ 3 lai 1 meteen de titel greep. „Op het hoogste 1tle1 bi) de veteranen is het belangrijk wat je r gepresteerd hebt. Je moet naam heb- vai 1 die Wissink in haar jeugdjaren nooit kon •jan "ven. Ze tenniste zelfs niet eens. „Ik startte tj 'mijn zestiende jaar. Daarvoor had ik niet vod'le 'ets met tennissen te kunnen. Ik woonde rvif Penheim en kwam ook niet uit een tennis- |e 'ri1 He bleek balgevoel te hebben, stond elke tel 'de baan en vond het ongelooflijk leuk al- nu Wat goed is, komt snel en in korte tijd vroi naam van Wissink tussen die van de atn "-speelsters van Twente. •leen haar studie bestuurskunde aan de uni- jtkj it van Enschede kreeg Wssink een baan j jui koninklijke Landmacht in Rijswijk: „Ik ben 82, 'jj TEAN competitie gaan spelen. Na vier "ilde ik Alphen in voor een jaartje Leidse Hout. Dat heeft mijn tennis goed gedaan. Ik ging weer snel vooruit en raakte steeds beter gemoti veerd om te blijven trainen en weer hoger op te komen." Enkele jaren geleden kwam ze bij Forescate te recht. „Met een studie en werk ernaast train je veel verstandiger", vertelt ze over zo ongeveer de drukste periode in haar tennisloopbaan. „Veel tijd om te trainen heb je niet, maar ik wilde toch beter worden. Ik zorgde er in ieder geval voor, dat ik fit was. Nu durf ik zelfs te zeggen, dat ik nog nooit zo fit ben geweest. Ik dacht na over mijn sterke en zwakke punten en over die vein mijn tegenstanders. En dacht over de manier waarop zij het mij en ik het hen moeilijk kon ma ken. En als ik al eens wat problemen in de studie of op het werk had, dein kon ik die spanning kwijt op de tennisbaan. Hoe slecht ik ook speelde, ik wist, dat ik er alles aan gedaan had en stapte al tijd met een goed gevoel vein de baan." Na een tweede plaats bij het NK op buitenbanen en afgelopen maart bij het NK-indoor werd ze opnieuw geselecteerd voor Oranje. Bij het WK in Antalya drong Nederland door tot de finale, waarin van de Verenigde Staten werd verloren. „Terugkijkend bedenk ik mij dan, dat ik als meis je uit Twente wel tegenover speelsters heb ge staan, die vele jaren in het grote internationale circuit hebben gespeeld." Het WK in Turldje doorkruiste de tenniscompeti- tie bij Forescate. Afgelopen vrijdag keerde ze met een kwartfinaleplaats bij het individueel toernooi vanaf het WK terug. Gisteren speelde ze het ver regende duel in Den Haag af tegen Leimonias 4. De 3-0 voorsprong werd uitgebouwd tot een 6-2 overwinning. Cornel Verweij won het vierde en laatste enkelspel en bracht ook zijn samenspel met Marcel van Gaaien tot een goed einde. Wis sink greep met Marceline Spaan de winst in het vrouwendubbel, maar verloor haar mixed met Van Gaaien. De licht geblesseerde Spaan gaf haar gemengddubbel met Verweij op. ligende opheffing van het eVliegkamp Valkenburg I uiting werd enkele weken ndoor de Tweede Kamer l htigd - luidde gelijktijdig ide in van Met Vereende len Voorwaarts. De club jfseniorenelftallen en Yentallen in de E-jeugd iij KRV in. Al klinkt dat bij 'een beetje als vloeken in i „Je kunt wel wachten laatste moment, maar s staat er een echte fusie- II iet een nieuwe naam en a eclubkleuren", zegt ere- rit de Haas, die in 1966 ichting van de vereniging n lakte. uiting van het vliegkamp ior ons een belangrijke 'j 'ging. We kunnen wel laren voor een nieuwe een een nieuwe lichtin- ie, maar de grond is ei- tc mvan de domeinen. In ïtract staat dat defensie moment kan zeggen dat rweg moeten", aldus n ldiik- club weten ze maar al te rj rat die clausule inhoudt. er 1981 vormt voor De log steeds het dieptepunt 32 estaansgeschiedenis. Op 1K ijdagmiddag in december liet hoofdveld van MVKV 16 efensie omgeploegd. De nstip veranderde in een

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17