KUNST CULTUUR 'Een goede sfeer is het belangrijkste' Komedie spelen alsof het Ibsen is Visuele vindingrijkheid bij R, K K Cola Lisa Doldwaze bedscènes in De Toverflu Uitgevers sponsor van Gouden Strop den haag - Omdat de KRO zich heeft teruggetrokken als geld schieter, hoest een aantal uitge verijen van spannende boeken dit jaar zelf de 10.000 euro op voor de Gouden Strop, de prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek. Het bestuur van de Gouden Strop blijft ech ter naarstig op zoek naar een nieuwe sponsor. De jury maakt dinsdag 25 mei, aan het begin van de Maand van het Span nende Boek, de vijf nominaties van De Gouden Strop bekend. Nijntje-ontwerpen toch in de veiling haarlem - Veilinghuis Bubb Kuyper in Haarlem kan op 26 mei twee originele Nijntje-ont werpen van Dick Bruna ge woon verkopen. De schepper van het wereldberoemde ko nijntje heeft zijn verzet ge staakt. Bruna zou nu inzien dat de ontwerpen uit 1955 en 1957 niet langer van hem zijn maar dat de eigendomsrechten bij de huidige inbrenger liggen. Gouden status voor 'In Oranje' Groningen - De familiefilm 'In Oranje' van regisseur Joram Lursen heeft de status van Gou den Film behaald, doordat 100.000 bezoekers hem hebben gezien. 'In Oranje' vertelt over de 12-jarige Remco (Yannick van de Velde), die ervan droomt ooit in het Nederlands elftal te spelen. De dood van zijn vader Erik (Thomas Acda) demoti veert hem enorm, totdat die vanuit het hiernamaals contact met zijn zoon zoekt om hem te blijven trainen. Drummer Elvin Jones overleden Washington - De beroemde jazzmusicus Elvin Jones, die in de jaren zestig wereldfaam ver gaarde als drummer in het kwartet van saxofonist John Coltrane, is dinsdag in New York overleden. Jones heeft gro te invloed gehad op hele gene raties jazzpercussionisten. Zijn improvisatietalent was bijna ongeëvenaard. Jones werd 76 jaar. Eerste lustrum van popfestival LVP leiden - Leiden-A-Live, het popfestival van de Leidse Ver eniging van Popmuzikanten (LVP) viert morgenavond zijn eerste lustrum. Tijdens de vijfde editie treden aan de Middelste gracht 123 vijf bands voor het voetlicht. Sun opent het festival om 21.00 uur, waarna achter eenvolgens El Shit, Dolly Grip, Illicit, Kharmakick en The Skid marks optreden. De muziek wordt verder verzorgd door dj- acts Club Populair en Titty Twister Rock Club. Ook beat- dichter Jaap Montagne is van de partij. Moord in douche beste 'filmdood' londen - De moordscène in Al fred Hitchcocks film 'Psycho' is door een panel van internatio nale filmcritici tot beste 'film- dood' uit de geschiedenis uitge roepen. De steekpartij achter het douchegordijn, waarvan in de film slechts de schaduw van de stekende arm is te zien, bleef als beste filmdood andere klas sieke scènes uit films als 'The Godfather' en 'Dr Strangelove' voor. De critici noemen de moordscène in de in 1960 uit gebrachte film 'een meester werk van montage en manipu latie'. Veilingrecord Van Mieris: 402 mille Amsterdam - De Leidse schil der Willem van Mieris (1662- 1747) heeft een persoonlijk vei lingrecord gevestigd. Zijn por tret van een 'Zittende man met een pijp in zijn rechterhand en een roemer in zijn linkerhand' is bij veilinghuis Sotheby's ver kocht voor 402.600 euro. Zoveel is nog nooit eerder voor een werk van deze kunstenaar be taald. Conferentie over de Europese film cannes - Het Nederlands Film Festival organiseert dit jaar in opdracht van het ministerie van OCW een twee dagen durende conferentie over de toekomst van de Europese film. Honderd betrokkenen uit de filmsectoren van de 25 EU-lidstaten gaan sa men bespreken hoe de filmfi nanciering en distributie van de Europese film in de toekomst beter kan. De conferentie brengt een internationaal gezel schap van financiers, produ centen, distributeurs, exploi tanten, beleidsmakers en ex perts bij elkaar. De conferentie wordt gehouden in het kader van het Europese voorzitter schap van Nederland het ko mende halfjaar. Meedeinen tijdens de vooronde van het Leids Festival van het Levenslied door Alette Snijders leiden - Elk hebben ze hun twen ty minutes of fame. Daarin kun nen ze met ongeveer vier liedjes de jury en het publiek overtui gen van hun optreden. Gister avond was in negen Leidse cafés de voorronde van de zesde editie van het Leids Festival van het Le venslied. De artiesten streden in twee categorieën: 'Het nieuwe levenslied' en 'Klassiekers'. Bij de eerste categorie zaten liedjes die bij komende edities van het fes tival moeiteloos in de tweede ca tegorie kunnen belanden. Bij café Barrera is het dringen voor een plekje binnen. De Leidse Mariëtte Bamhoom is deze avond jurylid. Met groot enthousiasme kondigt zij de derde artiest van de avond aan: „Dames en heren... Stefano!" Stefano komt niet opdagen en daarom is het de beurt aan Diana van Herk. Met haar ver tolking van 'Ik krijg een heel apart gevoel van binnen' van Corry Konings krijgt zij heel het publiek mee. En daar gaat het om volgens Bamhoom „De zang is natuur lijk belangrijk, maar ik let er vooral op dat iemand het pu bliek kan vermaken. Een goede sfeer creëren is het belangrijk ste bij een smartlap." Onder de weinigen die een ta feltje hebben veroverd, zijn Ma- ddy van Beusekom (42) en haar zusje Irma van Beusekom (37). Met een rosétje in de hand dei nen zij op hun stoel mee op de klanken van het levenslied. „Ik houd echt van dit soort mu ziek", vertelt Maddy. „Ik ben blij dat het wat populairder wordt. En volgens mij heeft Frans Bauer daar een belangrij ke rol in gespeeld." Even verderop in café L'Espe- rance staat André Pronk uit Vlaardingen op het podium. Met zijn 'Wat ben je lelijk van De finalisten Nieuwe levenslied: Eermoei Duo Bos Wim van Beyeren Ed Citroen John van Leeuwen Mazzel Klassiekers: Wesley Klein Ranzig Kevin Kenzo Jurgen Jonkers Raymond Karei Kaasschaaf dichtbij' van zanger Huub Hangop krijgt hij alle handjes in de lucht. De mensen in de zaal barsten in gejoel uit wanneer ze horen dat zijn vriendin in de zaal is. Op haar beurt lijkt ze niet aangesproken door het ge kozen nummer. Levensliederen zingen, is voor de 30-jarige Pronk zijn passie. „Ik treed vaak op in voetbal kantines. En ik doe ook regel matig mee aan talentenjach ten." Lilian Kanbier en Marian de Groot zijn al de hele avond in L'Esperance. „De zang vond ik niet echt goed, maar Wj kon het publiek goed bespelen", zegt Kanbier, die doelt op het optre den van André Pronk. De twee Leidse vriendinnen hebben twee jaar geleden zelf meege daan met het Leids Festival van het Levenslied. „Nee, we zijn niet ver gekomen, maar ik vind het een heel gezellig festival'. We zongen ook niet echte smartlappen. We deden meer aan cabaret. Dat doen we nog steeds trouwens", aldus De Groot. Na Pronk mag Sandra het podi um betreden. Haar witte kle ding steekt goed af bij het gele glittergordijn achter haar. Voor haar geen klassiekers, maar nieuwe levensliederen. „Het Het was gezellig in I 'Esperance, een van de deelnemende cafés aan het Festival van het Levenslied, Foto: Taco van der Eb maakt niet uit wat het tempo van een levenslied is, als het maar inhoud heeft." Deze woorden blijken zeker van toe passing op haar nummers. Met haar smartlappen over haar moeder en kinderen weet ze niet alleen het publiek te emo tioneren, maar ook zichzelf. Van de 34 deelnemers mogen er twaalf het tegen elkaar opne men in de finale. Die is op 18 september in de Stadsgeho zaal. De twaalf maken dan op 1.150 euro en de Mary] bokaal, vernoemd naar dei Leiden geboren Zangeres! der Naam. leiden - Een nauwelijks te onderscheiden repro ductie van de Mona Lisa en een tiental variaties op dit schilderij - bijvoor beeld Mona Lisa als bruid of met een flesje cola in de hand - zijn vanaf van daag te zien in Seggment Art Gallery aan de Lam mermarkt in Leiden. Het werk is van de hand van de Bosnische kunstenaar Zoran Andeliae. Het is zijn eerste expositie in Neder land. In het voormalig Joegoslavië heeft hij zijn werk herhaaldelijk solo en met andere kunste naars geëxposeerd. Zoran Andeliae (i960) woont met zijn vrouw, dochter, zoon en moeder in een huis zonder elektriciteit en stromend water, in een vallei bij de stad Tre- binje. Het gezin leeft van de opbrengst van het land, heeft een paar gei ten, een varken en kip pen. Daarnaast is Ande liae een veelzijdig kunste naar. Hij werkt met olie verf op canvas, maakt potloodtekeningen op pakpapier en aquarellen. Hij schildert realistisch. Op de Leidse expositie zijn vooral olieverfschil derijen op canvas te zien. Speciaal voor deze ten toonstelling heeft hij de Mona Lisa-variaties ge maakt. De werken zijn te zien tot 4 juni. Seggment Art Gallery aan de Lam mermarkt 206 is geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Publiciteitsfoto theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Rooyackers, Kamps Kamps 3' door Bor Rooyackers, Wart en Tim Kamps Gezienng/s, Leidse Schouwburg. Echte slapstick kun je het werk van Bor, Wart en Tim oftewel Rooyackers, Kamps en Kamps niet noemen. Het hiervoor ken merkende acrobatische gooi en smijtwerk ontbreekt name lijk. Maar toch doet hun nieuwe programma in zijn visuele vin dingrijkheid daar sterk aan denken. Op de eerste plaats is dit een onderhoudend kijkspel, waar mee de reikwijdte van het toch al ruime begrip cabaret nog weer eens wordt opgerekt. In houdelijk gaat het namelijk ner gens over. De teksten zijn flin terdun. Bovendien duurt 'R, K K 3' tamelijk kort. Er valt dus genoeg af te dingen op dit trio dat het vooral bij de jonge ca baretliefhebbers goed doet. De eigenheid van hun stijl, de doeltreffende eenvoud van de speelscènes en de flinke grap dichtheid maken echter veel goed. Alles in dit programma is ge concentreerd in een soort mini atuur flatgebouwtje, waarin drie kamertjes op elkaar zijn ge stapeld. Wanneer één van de heren besluit een huiskamer concertje te geven, dan leidt dat op die vierkante centimeters tot geestige beelden. Zelfs iemand uit het publiek ontvangt een toegangskaart en laat zich ver leiden tot het aanbellen aan het gebouwtje. Weliswaar doen alle cabaretiers aan dit soort pu blieksparticipatie, maar het is een originele variatie op een thema. Het typeert ook het werk van dit trio. Steeds weten zij aan be trekkelijk simpele scènes e eigen draai te geven. Wam bijvoorbeeld Bor Rooyacki van de flat dreigt te spring! uiteindelijk de daad bij hel woord voegt, horen we ei een lange kreet, vervolgem harde knal en we zien oph podium 'Platte Bor' liggen dunne fotoversie die even met behulp van een fietsp - handig getimed en visuei gekiend vormgegeven - wi tot leven wordt gewekt. Ee faamde tekenfilmgrap ven naar het theater. De branie van dit drietal, j we dat uit eerder werk ken heeft plaats gemaakt voor subtiliteit. Gebleven en zei perfectioneerd is de handi manier waarop ze op elkaa spelen. Als puur amuseme het cabaret dan toch de m hand moet krijgen, behon Rooyackers, Kamps en Ka tot de kwalitatief betere re] sentanten van deze stromi muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Zomeropera De Toverfluit door 'Alden Biesen', muzikale leiding Andrew Wise, concept, tekst, regie en decor Waut Koeken. Gehoord: 20/5, de Muze, Noordwijk aan Zee. Het is een leven van belang in theater De Muze. Op, onder, tussen honderden zwart fluwe len kussentjes vlak voor het po dium stoeien een heleboel kin deren om maar het lekkerste plekje te veroveren. Want op dat podium wordt een heuse, weliswaar bewerkte, opera op gevoerd, 'De Toverfluit' van Wolfgang Amadeus. Heel lang zaam dimt het geroezemoes van de kinderen, én van de on geveer tweehonderd grote mensen, die voor één middagje graag weer even kind willen zijn. De jeugd is visueel ingesteld en daarom zullen ze in grote lijnen het verhaal hebben kunnen vol gen. Vooral door de gesproken teksten die geheimzinnig via de luidsprekers de volle zaal in sui zen. Het enige manco van deze werkelijk spetterende uitvoe ring door het Belgische gezel schap 'Alden Biezen' is de zeer matige verstaanbaarheid. Ge lukkig is de ster van de middag Papageno behoorlijk goed te volgen en ook Tamino, tenor Jeroen de Vaal articuleert goed, heeft met z'n heldere soepele stem meestal iets duidelijks te melden. Maar het koor (de da mes I, II en III), de Koningin van de nacht en Monostatos zingen weliswaar stralend, maar wat zij zingen blijft nogal eens in nevelen gehuld. We vallen met onze neus par does in een reuzengroot ledi kant, waarin vernuftige openin gen blijken te zitten voor ver rassende, dolle bedscènes en komische acrobatische grollen. Want het ledikant blijft tijdens de hele opvoering de werkvloer. Speelt de pianist Andrew Wise de ouverture nog wat té onstui mig, behoorlijk slordig zelfs, hij heeft dat direct daama afj leerd. Zijn spel is dan een voor het oor, volledig toegi spitst op wat er op de büh gebeurt, lekker programm tisch zonder oubollig te wc den. *De spelers zingen en acten onbetaalbaar. Grappig, sj voluit de kinderen erbij bi kend; als in de scène waai pageno zoekt naar zijn lie De wegen die Tamino enl pageno moeten bewandel vóórdat ze hun liefje in de men kunnen sluiten, zijns 'koffiedik' kijken, maar hdi dat doen is letterlijk hartw rend. Als uiteindelijk alles naar rozengeur en manesi komen de Koningin vand Nacht en Monostatos alse 'ex machina', niet uit deh maar uit de krochten vani nacht omhoog zoeven. Zijl gen samen met koor en m naars een lofzang op de lii Bravo! Allemaal in dat grote bed, niet nachtblauw maar alsi dageraad, glanzend goudg I N MEMORIAM Er zijn in Nederland maar weinig ac teurs die bij het grote publiek de sta tus van 'bekende Nederlander' ver werven. Maar van Mary Dresselhuys kun je gerust zeggen dat zij een be roemdheid was. Dochter Petra La- seur, die in 1987 met haar samen speelde in het door Paul Haenen ge schreven 'Een bijzonder prettig ver gezicht', heeft zich erover verbaasd hoeveel publiek van Den Helder tot Maastricht afkwam op de naam Dres selhuys. Ongetwijfeld hebben de vele rollen voor televisie (de eerste al in de vroe ge jaren vijftig in 'Hart tegen hart') geholpen bij het vestigen van deze publieke faam. Maar zij heeft ook veel goodwill gekweekt met haar open ka rakter, zo geschikt voor human inte rest-verhalen in de grote landelijke ochtendbladen. Later kwamen daar de televisieportretten bij: interviews met Willem Duys in 1973, met Simon Carmiggelt in 1982 en met Paul Hae nen in 1988. Mary Dresselhuys werd in 1907 in Tiel geboren als dochter van een ta baksfabrikant. Ze deed het gymnasi um en ging in Amsterdam naar de to neelschool. Al vroeg wist ze de aan dacht op zich te vestigen. Nadat ze in 1929 voor haar examen was geslaagd, kreeg ze meteen een contract bij het Haags-Rotterdamse gezelschap van Cor van der Lugt-Melsert. In die tijd trouwde ze met haar eerste man Joan Remmelts. Ze debuteerde in 1930 als Magduska in 'Men trouwt geen meisje zonder Zelf probeerde ze grappen eerdf verdoezelen dan te benadrukkfl Achteloosheid was een van haar kenmerken. Toch waren het juis haar 'toontje', haar 'irritante ste luid', zelfs haar 'aanstellerij' diel tijd verkeerd vielen bij de recens ten. De manier waarop zij het w regisseren uitsprak ('rezjisseren' werd menigmaal bespot. Maar rond 1980 begon de stemi om te slaan. Voor haar spel in 1 in Riga' had zij ook bij de critici wondering gewekt. Kort daarna zij van de zieke Caro van Eyckdi van Fonsia Dorsey over in 'Een| kige hand' en vooral in deze prol tie bleek hoe goed zij de technie de 'uitgestreken gezicht'-humor heerste: zonder een spier te vert ken, alsof ze zich van geen effed wust was, debiteerde ze de haid cynische grappen waaraan de kt die van Coburn zijn kracht ontle In 1988, toen ze het stuk opnieu deed, had haar spel nog niets val glans verloren. Gezien de vele televisiebewerkii waaraan zij heeft meegewerkt,! het vreemd dat zij niet méér vofl film gedaan heeft. In het intervk met Paul Haenen zei ze dat de '1 seurs' in de jaren dertig haar te! vonden voor de film. Het was nu lijk haar te geloven. Want de viot die de televisiecamera's op data ment lieten zien - rustig sprekei gekleed in een eenvoudige jurk, der sieraden - die vrouw was jui mooi. En toen was ze toch al 82 geld'. Nog geen twee jaar later bracht de populaire Nederlandsche Dames kroniek al een interview met haar. In de rubriek 'Wie van zich doen spre ken' (een veelzeggende titel) vertelde zij over zichzelf, op de vlotte manier waar het publiek zo van smult: „Ik ging in de vacanties bijna altijd weer naar Den Haag en liep daar dan de schouwburgen gewoonweg af. Nooit kon ik genoeg zien en altijd sterker werd de lust om de kunst, die ik zo zeer bewonderde, zelf te beoefenen. Thuis wilde men niets van die plan nen weten en om ze mij uit het hoofd te halen, werd ik naar een Engelsche kostschool gestuurd. Het heeft geen steek geholpen." In 1931 stapte Dresselhuys over naar het Centraal Tooneel van Cees La- seur, met wie ze in 1934 trouwde. Toen elf jaar later ook dit huwelijk op de klippen liep, verliet ze het gezel schap weer. Laseur richtte later de Haagsche Comedie op, Dresselhuys sloot zich in 1950 aan bij het nieuwe Amsterdamse gezelschap De Neder landse Comedie. Hier bleef ze tot 1968 spelen. Sindsdien werkte ze hoofdzakelijk voor de vrije sector. Inmiddels was ze opnieuw in het hu welijk getreden, met de schrijver en KLM-piloot A.Viruly, die in 1948 een boekje over haar had geschreven. Omgekeerd schreef Dresselhuys over maken heeft met het simpele feit van duidelijk spreken. Als het publiek denkt: 'o, daar heb je dat mens dat ik zo lekker kan verstaan', dan heb je al veel gewonnen." Ondanks de roem kreeg Dresselhuys haar eerste grote toneelprijs pas in 1978, toen ze de zeventig al was ge passeerd. Voor haar vertolking van Lidia Vasiljevna in Arbusovs 'Herfst in Riga' werd haar toen de Theo d'Or uitgereikt. Het was het laatste stuk waarin haar vriend Ko van Dijk mee speelde. Andere onderscheidingen die Mary Dresselhuys verwierf, zijn de Zilveren Bouwmeesterpenning (1958) en de Johan Kaart-prijs (1982). In 1960 werd zij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De serieuze theaterkritiek was niet al tijd gunstig over haar te spreken. Dat had voor een deel te maken met het feit dat zij voornamelijk speelde in het komische genre, dat niet zo hoog werd gewaardeerd. Zelf dacht ze daar heel anders over. In het tv-interview met Simon Carmiggelt, zei ze: „Ik speel een komedie alsof het Ibsen is." Ze wenste een nadrukkelijk onder scheid te maken tussen een klucht en een komedie. Het komediespelen heeft zij altijd gezien als een vak apart. Volgens haar maakten veel col lega's de fout, dat ze speelden vol gens het 'lach-of-ik-schiet'-principe. deze definitieve echtgenoot enkele verhalen, die in 1990 onder de titel 'Jons' werden gepubliceerd. De map Dresselhuys in het Theater Instituut in Amsterdam puilt uit van de krantenberichten: huisbezoekjes van verslaggevers, korte interviews, familieportretjes, foto's van na-de- première (soms in koninklijk gezel schap). Die krantenstukken gingen zelden over haar werk, al liet ze zich en passant wel eens een opmerking over haar succes ontvallen: „En an derzijds denk ik dat succes ook iets te Mary Dresselhuys 1907-2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16