REGIO 'Over stoppen met werken heb ik niet eens nagedacht' 'Mijn ouders en schoonouders vonden het heel vanzelfsprekend om te helpen' 'Hier thuis heb ik mijn eigen kinderopvang gecreëerd' vind dat Van Mieris «wider wn- onderbetaald wordt ns (,662 ,74?) Rustig leven, hoe moet dat dokter? lijk, het is al lang bekend dat Leiden meer beroemde en kwali- de schilders binnen de stadsmuren heeft gehad dan Rem- Jan Steen. Alleen komen die zelden of nooit in het nieuws. De Leidse j j j y lem van Mie- is zo iemand. ezer dagen baarde hij eeuwen na zijn dood toch even opzien, ttende man met een pijp in zijn rechterhand en een roemer in erhand' werd bij veilinghuis Sotheby's verkocht voor 402.600 en record voor Van Mieris, die zó goed is, dat zijn schilderijen ogwat meer zouden mogen opbrengen, vindt de Leidse kunst- ren restaurateur PETER WILLEMSE. VRIJDAG 21 mei 2004 NAVRAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag de nieuwe Wet Kinderopvang aangenomen. Daarin wordt een nieuwe manier van financiering van de kinder opvang geregeld. De wet gaat ervan uit dat ou ders, werkgevers en overheid gezamenlijk de kosten dragen. Ouders met een inkomen tot 45.000 euro die geen bijdrage in de kinderop vangkosten van hun werkgever krijgen, worden hiervoor gedeeltelijk gecompenseerd. Verder worden in de nieuwe wet niet langer specifieke kwaliteitseisen aan de kinderopvang gesteld. Ouders en vakbonden moeten afspraken maken met de uitbaters van crèches over bijvoorbeeld het aantal leidsters op een babygroep, de groot te van de lokalen of de aanwezigheid van een buitenspeelplaats. De nieuwe wet, die nog door de Eerste Kamer moet, gaat op 1 januari 2005 in. Vooruitlopend op de veranderingen drie regio genoten over hoe zij de opvang van hun kind (eren) hebben geregeld. Carla Kruis (44) zoon Sebastiaan (3) gaat vier dagen per week naar kinder- dagopvang Madelief in Leiden. Krul werkt fulltime als manager human re sources bij Holland Casino. „Ik werk fulltime, mijn partner Geert Jan ook. Voor ons is het altijd heel vanzelfsprekend geweest dat Sebas tiaan naar de crèche zou gaan. Ik was 40 toen ik hem kreeg en had mijn hele leven, vanaf mijn achttien de, al gewerkt. Ik heb er eerlijk ge zegd niet eens over nagedacht mijn baan op te geven en thuis te blijven. Mijn werk betekent ook te veel voor mij. Het gaat niet alleen om het geld maar ook om het werkplezier. In het begin bleef ik net als Geert Jan doordeweeks een dag thuis. Nu niet meer. Sebastiaan gaat van dinsdag tot en met vrijdag naar de crèche. Zijn vader brengt hem 's ochtends om acht uur weg en ik haal hem rond zessen weer op. Voor Sebasti aan is de crèche alleen maar goed. Hij bloeit er van op. Sebastiaan is enig kind. Als ik thuis zou blijven, zou Sebastiaan alleen maar tussen volwassenen leven en dus volslagen geïsoleerd opgroeien. Hij leert meer op een crèche waar hij met leeftijdsgenootjes kan spelen. Dat kinderdagverblijven nu onder vuur liggen, vind ik onzin. De leid sters zijn hartstikke lief en de kinde ren doen de hele dag door leuke din gen. Ze knutselen, bakken koekjes, spelen in de tuin en zingen liedjes. Sebastiaan heeft nu ook een eigen wereldje en dat gun ik hem van har te. Geert Jan en ik grappen er af en toe over. Als we hem wegbrengen zeggen we: Sebastiaan gaat naar zijn werk. Ik kan eigenlijk maar één nadeel be denken en dat is die eeuwige ver koudheid. Ik heb wel eens gelezen dat crèchekinderen volgens een KNO-arts de helft van de tijd verkou den zijn. Als ik naar Sebastiaan kijk, dan klopt dat wel. Ze steken elkaar allemaal aan. Sebastiaan ging eerst naar een crè che in de Merenwijk. Die ging fail liet. We zaten toen echt met de han den in het haar. Ons werk liep ge woon door. Gelukkig opende kinder dagverblijf Madelief zijn deuren. We hebben dus niet heel bewust voor die crèche gekozen maar Sebastiaan heeft het daar wel enorm naar zijn zin. Ik weet dat véél ouders in Nederland conservatiever zijn en vinden dat het kind meer thuis hoort te zijn. Wij kennen persoonlijk overigens geen mensen die er zo over denken. Dat komt natuurlijk ook door onze leef tijd en ons werk. We zijn altijd druk bezig en in ons weekeinde besteden we de tijd met ons drieën. Zoveel an dere moeders ken ik niet." Floor Ligtvoet COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg mail: directiehdcuz@hdc.nl vfdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactle.ld@hdc.nl Koor *aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, mei ^071-5356415 waï !e fax 071-5 356 325 xjjek ^ten fax 023-5150 567 jaai pil EVERKOOP im.b.U WbNSi 3661 Igoed: 023-5150 543 075-6813677 ilailhandel: 071-5 356 300 "reaus kunnen contact opnemen Scha 6813636 ®E •c "(gratis) '•5196800 «enten 'Maling (acceptgiro) 'e'3 «'(alleen aut. ine.) iroe'J 7° p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken ruit" «omatisch afschrijven van het ar. !"lsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. jhetschil- ik weet et, Ik zie wel hilderij voor taan die rijving vol- naar of dat aadwerkelijk hilderij van lieris is weet Deken na- |k wel ander tan hem." werk ook lijke bedra- aard? jtis schitterend werk, dat is zo fantastisch mooi! Die nzijn schilderijen. Die stofuitdrukking bijvoorbeeld, de ma- aarop hij stoffen schilderde. Bijzonder goed. Ik vind dat hij aderbetaald wordt. Kijk, die gasten hadden in de tijd verder an hun kop. Die gingen gewoon een hele tijd zitten schilde- ander dat ze door van alles en nog wat werden afgeleid. Dat Ze dachten er ook een hele tijd van tevoren al over na, over touw van het schilderij. Daar kwam nog bij dat ze zelf hun aakten, zo dat het precies naar hun zin was. Tegenwoordig bijna alle schilders hun verf kant-en-klaar. Ik denk dat het nschap van Willem van Mieris in deze tijd niet haalbaar is." 01 nt het dan dat Willem van Mieris nog niét wereldberoemd Ijkte zeggen. Ook zijn zoon Frans was geweldig goed. Frans lem waren allebei top-top-topschilders. Ze behoren voor mij absolute top uit de kunstgeschiedenis. Kijk, Willem van Mie- g liet onbekend hoor, maar kwaliteit alleen is niet voldoende Teldberoemd te worden. Het heeft ook met promotie te ma- let reclame. Dat hebben ze met schilders als Rembrandt en a. togh heel goed gedaan. Om hen hangt al eeuwenlang een ro- ich beeld. Bij van Mieris is dat niet zo. Bovendien, hij heeft j* nweten ook niet zo'n heel groot oeuvre, dat speelt ook mee. schilderde geen grote doeken, wat een grote groep mensen spreekt. Maar goed, het zou me niets verbazen als zijn wer- een tijdje voor miljoenen van de hand gaan." )f( Herman Joustra foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN 01979, maandag 21 mei (SCHOTEN - De jaarlijkse geraniummarkt in Voorschoten, die [als een van de grootste op dit gebied in het land, heeft afgelo- rdag weer vele honderden bezoekers getrokken. Een selecte raniumkwekers maakte de markt zeer aantrekkelijk. [rchief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na hg 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op iimmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA idem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van itslng) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, feitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 1954, Vrijdag 21 Mei 51N-Een juichend, vlaggend en zingend Leiden heeft Koningin len Prins Bernhard gisteravond een triomfanteljke intocht be- elkens weer bij hoogtijdagen van het Universitaire leven zag Lei- nVorstin in zijn midden. Het incognito werd dan steeds geëer- 081; Doch gisteren, bij het werkbezoek, dat het Koninklijk Paar Rijnstreek, het Merengebied en de Sleutelstad bracht, was dit Thans kon en mocht ook Leiden tonen hoe zeer dit bezoek op B rijs wordt gesteld. Is het niet, zoals burgemeester Van Kinschot zijn begroetingsrede uitdrukte, Leidens hartewens, dat straks ininklijke dochter als studente zal ingeschreven staan bij de Academie? Doch er was meer, dat dit Koninklijke bezoek tot jgtepunt van het Léidse leven-van-elke-dag maakte. Allereerst Ihousiasme, dat zich allerwege openbaarde. En dan die com- nensenmenigte, welke zich tijdens de zanghulde op het Stad- ein samenpakte. Hier was Leiden bijeen om zijn Vorstin en haar leen niet georganiseerde, doch spontane hulde te brengen. Esther de Lange uit Katwijk is ge trouwd met Rob van der Plas en is moeder van een meisje (2,5) en een jongetje (4,5). Ze maakt geen gebruik van het kinderdagverblijf. Haar ouders en schoonouders schieten te hulp als ze werkt. „Toen ik zwanger was van mijn eerste, wist ik een paar dingen zeker: ik wilde doorwerken en ik wilde vanwege mijn vroege dien sten niet naai- een kinderdagver blijf. Omdat ik dan om half acht Esther de Lange: Je moet open met elkaar omgaan. Alleen dan hou je het voor alle partijen leuk." Foto: Dick Hogewoning begin, zou dat betekenen dat ik mijn kind om zeven uur naar de opvang moeten brengen. Zelf zou ik er dan al om half zes uit moeten. Dat zag ik niet zitten. Mijn moeder zei nog dat haar moeder vroeger altijd op mij paste en dat was voor haar ook een reden om ons te helpen. Ze vond dat dus heel vanzelfspre kend. Gelukkig dachten mijn schoonouders er net zo over. Ik werk parttime in de verpleging en mijn diensten zijn of vroeg, of laat. Wanneer ik vroege dienst heb, komen mijn ouders de kin deren ophalen en aankleden. Mijn man, die tussen zeven en half acht naar zijn werk gaat, en ik hoeven dan alleen voor ons zelf te zorgen. Als ik late dienst heb, zorgen mijn schoonouders voor de kinderen. Dat bevalt ze allemaal het beste. De een wil niet laat en de ander wil niet vroeg. Het lijkt misschien dat er een enorm groot geregel aan vast zit, maar het is zo simpel als wat. We hebben het voordeel dat on ze kinderen makkelijk zijn en bij na nooit ziek. Een ander voor deel is dat zowel mijn ouders als mijn schoonouders erg lief met de kinderen omgaan. Mijn man en ik vinden allebei dat we onze ouders vrij moeten laten in klei ne dingen die met opvoeden te maken hebben. Als zij bijvoor beeld snoep willen geven, moet dat kunnen. Zo vaak zijn de kin deren niet bij ze, en grootouders hebben het recht hun kleinkin deren zo nu en dan te verwen nen. Dat mogen ze van ons. Maar als er bij grote opvoeddin- gen wat gebeurt dat wij niet leuk vinden, zouden we er wel wat van zeggen. Dat zou geen pro bleem zijn, daar praten we dan open over. Aan de andere kant, weet ik dat de opa's en oma's het 2 zouden aangeven als het niet meer gaat. Ik denk dat je wel open met elkaar om moet gaan. Dat is de enige manier waarop je het voor alle partijen leuk houdt. Of ze ook een beloning krijgen? Nou, ik doe mijn best om er aan te denken om regelmatig een bloemetje mee te nemen en met Moederdag doen we wat extra's. Nee, zo lang het gaat zoals het nu gaat, kun je het niet beter wensen." Gerard Baas Sebastiaan Beekman met zijn vader Geert Jan Beekman. Moeder Carla Krul: „Voor Sebastiaan is de crèche alleen maar goed. Hij bloeit er van op." Foto: Henk Bouwman De Alphense Amber lede- ma (34) is ruim twee jaar geleden gestopt met wer ken om fulltime voor haar drie kinderen Dylan (5), Nadine (3) en Max (bijna 2) te kunnen zorgen. Daarvan heeft ze beslist geen spijt, vertelt ze. „Toen ik van Max in ver wachting was, ben ik de finitief gestopt met wer ken. Onze oudste Dylan zou dat jaar 4 worden en dus naar de basisschool gaan. Als ik die keuze ruim twee jaar geleden niet had gemaakt, zou ik nu elke schooldag om kwart over zeven 's och tends de kinderen in de auto moeten proppen om Nadine en Max naar de crèche te brengen. Dylan zou dan naar de voor- en naschoolse op vang moeten gaan en verplicht overblijven op school. Het werk van mijn man laat het nu eenmaal niet toe dat hij zulke taken voor zijn re kening neemt. 's Avonds om half zeven zouden de kinderen dan weer thuis zijn. Ik moet daar echt niet aan denken. Ik heb twaalf jaar in de kinderopvang gewerkt. Je zult mij niet horen zeg gen dat een crèche of buitenschoolse opvang slecht is voor een kind. Goede opvang levert een wezenlijke bijdrage aan de sociale ontwikkeling van een kind. Hier in huis heb ik dan ook mijn eigen kinderopvang ge creëerd. Met een uitge breid wagenpark vol plastic brommers en stoere fietsjes in de ach tertuin. En twee zand bakken, want één zit al snel vol. Dylan kan elke dag vriendjes of vrien- dinnetjes meenemen en thuis lunchen. Hij mag uiteraard ook bij een an der gaan spelen of eten. Dat alles is veel moeilij ker te realiseren als je een werkende moeder bent. Net als de zwemles en de sportclubs waar je de kinderen naar toe moet brengen. Mijn man verdient ge noeg om dit hele gezin draaiende te houden. Ik weet heel goed dat we in een luxepositie verkeren. Niet elke vrouw kan de keuze maken om te stop pen met werken. Mijn gezin is mijn leven en daar ben ik trots op. Ja, de taken zijn traditio neel verdeeld. Het huis houden komt vooral op mijn schouders terecht. Ik regel alles. Maar als mijn man 's avonds thuiskomt, is hij er wel voor honderd procent .0 Amber ledema met haar kinderen Dylan, Max en Nadine. „Mijn gezin is mijn leven en daar ben ik trots op." Foto: Mark Lamers voor de kinderen. Hij ploft niet neer op de bank om de krant te gaan lezen, maar is er echt voor onze drie. Ik vind hem een geweldige va der. Het enige nadeel van fulltime moederschap is dat je altijd mamma bent. Ik heb geen colle ga's die tegen me zeggen: 'wat heb je dat goed op gelost', als er groot kin derverdriet heeft ge speeld. Maar tot nu toe heb ik nog geen seconde spijt gehad van mijn be slissing. Voor de school van Dy lan zet ik me extra in. Ik ben bijvoorbeeld klas- senmoeder. Ik ben er nog niet uit of ik weer ga wer ken als de kinderen gro ter zijn. Misschien ga ik wel het vrijwilligerswerk in. Daaraan is in deze maatschappij immers grote behoefte. Als klein meisje is me vroeger natuurlijk wel eens gevraagd wat ik la ter wilde worden als ik groot zou zijn. Ik ant woordde dan steevast: moeder!" Nancy Ubert TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Doe het nou eens wat rustiger aan." Mijn huis arts meent het. Ik kom voor mijn allergische klachten, die de laatst weken weer heftig de kop opsteken. Mijn stem valt zomaar weg, mijn wan gen blazen op, de keel steekt, mijn hoofd klopt, het oog trekt en de bin nenkant van mijn han den wordt een soort landkaart. Niet de opti male condities om als journalist de stad in te trekken. Ik denk aan an dere medicijnen, hij denkt aan een rustiger bestaan. Ik ben eigenwijs en zeg dat er heel veel oorzaken voor een angio- oedeem - zo heet deze medische klacht - kun nen zijn. Na enig heen- en-weergepraat besluiten we beide te doen. Nieu we medicijnen en af en toe mijn dwingende le vensstijl wat temperen. Het is prachtig weer als ik op de fiets naar huis terugkeer. Het is bijna half tien in de morgen. Ik besluit zomaar de krant te bellen dat ik recht streeks naar de Terwee- school in Oegstgeest ga waar hockeyer Taeke Taekema komt. Heb ik Li een uurtje respijt, en Oegstgeest op de fiets is een mooi rustig ritje, waar je van kunt kalme ren. Ware het niet dat Olivier een epistel in nood heeft achtergelaten voor zijn moeder. „Het zit zo, morgenavond, heb ik bandjesavond. En de aansluiting van de gitaar naar de versterker is van morgen losgelaten. We kunnen dat zelf niet re pareren. Ik heb wel geke ken, maar dat lukt niet. Zou jij naar de muziek winkel Servaas kunnen op de Hooigracht. Gitaar moetje meenemen." Ik roep mijn dokter aan. Hij zegt niets. Gitaar op de rug, tas achterop de fiets, via de binnenstad van Leiden naar Oegst geest is ook leuk. De ban den van de nylon hoes knellen onder mijn ok sels en ter hoogte van het Waardeiland is mijn rug onder de gitaar kletsnat. Bij de brug denk ik nog dat alle mensen die mij passeren vol respect naar mij kijken en denken: bij na vijftig en nog zo jeug dig met een gitaar op de rug. Ik fantaseer dat ik een groot optreden heb met mijn held Paul Mc Cartney. Vorig jaar nog stond ik oog in oog met hem in het Gelredome in Arnhem. Heel ontspan nen gaf hij daar drie uur lang een schitterend op treden. Ook toen had ik geen stem meer, maar dat kwam door het mee zingen. De mannen die in de muziekwinkel staan, zijn heel bijzonder. Heel rus tig. Ze laten zich niet gek maken door hun klanten. Met een heel klein schroevendraaiertje maakt een van hen de flitsende rode gitaar van mijn zoon open. In een oogopslag ziet hij het al. De uitgang is in elkaar gedrukt. Ja, dat wordt re pareren. Hij schrijft een bon. Ik zeg dat ik hoop dat-ie morgen klaar is, mijn zoon moet voorspe len. Bandjesavond weet u wel. „Ja, dat kan ik niet beloven. Overal zit druk achter", zegt de man zonder enige stemverhef fing." Het vocht gutst van mijn rug, mijn ge zicht is opgeblazen en rood. Hij schrijft keurig het nummer van de gi taar op de bon en laat weten dat ik aan het eind van de middag kan bel len. „Het nummer staat op de bon, die bon moet u meenemen bij het op halen, voor half zes graag." Buiten verklaar ik mezelf voor gek. Stomme bijna vijftiger. Zo rustig moge lijk - ik moet wel binnen een kwartier in Oegst geest zijn om naar de hockeyheld van mijn kin deren te luisteren - pak ik de draad van het fiet sen weer op. Versnelling op zwaar. Bij het hek van de school komt alles op me af. Als ik me meld bij de administratie ziet een mevrouw mijn ongeluk kige gezicht. „Zwaar tochtje, u wilt zeker wel koffiè?" Ook dat nog, zij ziet nu zelfs dat ik het zwaar heb. „Graag." Ik herstel. Taeke Taekema is de rust zelve. Met veel plezier vertelt hij de leerlingen over zijn toekomstplan nen, de Olympische Spe len. Een mooi inkijkje in zijn leven. Het gaat goed met hem, zijn kniebles sure is met rust hersteld. Hij is klaar voor Athene. Op weg naar de redactie laat ik de opzet van het verhaal door mijn kop malen. Het is twaalf uur. Het is druk, het leven speelt zich buiten af. De terrassen zijn voL Zou ik ook even gaan ziKen? Nee, plicht roept. Ik moet nog... En die gitaar. En mijn ouders komen eten. En Sam en Theo hebben bezigheden buitenshuis, waarvoor nog het een en ander moet worden gere geld. Ik stop met denken: zou dat rust geven? Een etmaal later: Taeke ma heeft de krant ge haald, de gitaar is op tijd terug, mijn ouders von den de Woubrugse as perges van Noordam heerlijk en Theo en Sam zijn ook geslaagd. Ik schrijf dit rustig op He melvaartsdag. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13